HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii, comentarii, intuitii, deductii ...
thunder
mesaj 4 Feb 2004, 02:29 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Va propun sa comentam parte din afirmatiile biblice cuprinse in aceasta carte neintimplator numita: REVELATIA (Apocalipis)

Va supun atentiei citeva idei (intrebari)

- cine e antihristul si proroocul sau mincinos ?

- cind va avea loc desfasurarea evenimentelor descrise in Apocalipsa ?

- cine e asa zisa "curva" (biblica) ?

- cine e asa zisa "femeie frumoasa" ?

- cine e cel care va fi cunoscut sub numele de: "Cuvintul lui Dumnezeu", cel care va imparati lumea cu un toiag de fier ?


Acest topic a fost editat de thunder: 4 Feb 2004, 02:31 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Solara
mesaj 5 Feb 2004, 11:35 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 3 February 04
Forumist Nr.: 2.070



Buna!

Dificil de raspuns la intrebarile tale...

AntiC...nu cred ca i se poate afla identitatea. Are protectie pana in momentul cand va fi timpul sa apara in public.

Falsul profet...Aici am un raspuns. Cerceteaza putin si spune-mi propria parere, te rog. Eu cred ca este Maytreya si vei gasi date despre el pe site-ul www.shareinternational.com

Chestia su femeia....nu stiu nimic, dar daca sti tu, te rog sa ne spui si noua...
Ciao!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 5 Feb 2004, 01:01 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Apocalipsa nu e prea bine sa o interpretezi, caci s-ar putea sa o faci gresit.
Tot ce e acolo e metaforic, iar interpretari gasesti cu zecile de aceea e bine sa o lasi in pace si sa fi doar un bun crestin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Feb 2004, 01:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 5 Feb 2004, 08:43 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Apocalipsa nu e prea bine sa o interpretezi, caci s-ar putea sa o faci gresit.


Imi pare rau, dar pari a fi dintre cei care nu vor sa gindeasca de unul singur, ci sa preia doar ce au "gindit" altii. Sintem inzestrati cu inteligenta si trebuie sa gindim singuri, sa intelegem si sa constientizam realitatea, nu sa ne ascundem mereu dupa dogmele altora.

Mai bine o interprez gresit, decit sa fiu SCLAVUL gindirii altora, sa nu imi pot exprima liber personalitatea.

QUOTE
Tot ce e acolo e metaforic, iar interpretari gasesti cu zecile de aceea e bine sa o lasi in pace si sa fi doar un bun crestin.


Ma rog, asta poti sa o faci tu. smile.gif

Sint atitea interpretari pt. ca sint atitea minti, atitea nivele de constiinta, de la nivelul carora se poate precepe mai mult sau mai putin corect realitatea exprimata in acel text. Toate textele oculte contin astfel de exprimari metaforice, dar special pt. ca ele sa nu ajunga pe "mina" celor ignoranti, celor rau intentionati, celor nepregatiti, samd. Eu zic totusi ca odata cu momentele apocalipsei se apropie si momentele scoaterii la suprafata a adevarurilor eterne, divine, inclusiv cele "cifrate" in textele spirituale, precum e si cel al Apocalipsei.

Daca nu iti place sa comentezi Apocalipsa, poate (sigur) vei comenta comentariile la ea. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Feb 2004, 09:41 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Buna!
Dificil de raspuns la intrebarile tale...


Stiu, dar o "furtuna in creier" nu ar strica, din contra, ar putea aduce la suprafata anumite aspecte mai putin evidente. smile.gif

QUOTE
AntiC...nu cred ca i se poate afla identitatea. Are protectie pana in momentul cand va fi timpul sa apara in public.


Da, nu o sa spuna nimeni, cu atit mai putin el sau vreun acolit al lui: "cutare e antihristul", insa putem deduce din ceea ce face, a facut si va face ... si se potriveste si cu ceea ce ne spune Apocalipsa. Pe de alta parte, ne bucura ideea ca si cel care ii va pune capat "domniei" antihristului, "copilul cu toiagul de fier" este la fel de protejat si necunoscut. smile.gif)

Acolitii lui antihrist il cauta disperati, dar nici ei nu stiu unde (sau poate au aflat...) si pe cine sa caute. Vor sa faca ceea ce si Irod a facut acum 2000 de ani, cind a ucis pruncii ... poate poate il nimereste si pe "acela". Nu l-a nimerit, cum nici actualii acoliti ai satanei nu il vor "nimeri", pt. ca El este un spirit divin, venit cu misiune divina, cu voia divina, cu SUSTINERE DIVINA.

QUOTE
Falsul profet...Aici am un raspuns. Cerceteaza putin si spune-mi propria parere, te rog. Eu cred ca este Maytreya si vei gasi date despre el pe site-ul www.shareinternational.com


Eu personal nu cred ca e acela, ci acela este unul dintre falsii profeti (messia) multi. Profetul mincinos va avea (are) o functie (putere) importanta la nivelul planetei, si e in legatura cu un asa zis:

"12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza) fiarei puterea si stapanirea lor."

Ceea ce pot spune despre Maitreya este este un IMPOSTOR, care a luat numele si identitatea celui care trebuie sa fie, care va veni in lume si va purta cu adevarat acest nume: "Buddha Maitreya", noul Buddha pe care il asteapta umanitatea, in speta buddhistii. Acest spirit (Fiu) divin este prezentat in diferite religii si cai spirituale cu diferte nume si atributiuni, dar in esenta este UNUL si ACELASI, indiferent cum il numeste o religie sau alta: "Buddha Maitreya", "Kalki Avatar", "Samiti", "Cuvintul lui Dumnezeu", "Regele Lumii din Shambala" ... samd ...

Toate aceste texte profetice ale acestor cai spirituale amintesc un aspcet comun: acest MARE AVATAR DIVIN va lupta impotriva antihristului si hoardei lui de demonasi si evident, ii va invinge, distrugind astfel fortele malefice de pe aceasta planeta. Aceasta este doar una dintre potrivirile de descriere ale acestui Fiu al lui Dumnezeu, de catre aceste religii si cai spirituale, mai precis, de unele texte profetice ale acestor religii si filozofii stravechi.

Ideea pe care merge acest fals "maitreya", ca de altfel la mai toti impostorii, este acela de a uzurpa identitatea celui ce va veni, de a manipula si devia fiintele, mai ales cele care ii astepta pe adevaratii profeti si avatari divini. Naivi si ignoranti cum sint, multi se lasa pacaliti de aceste "sosii" si impostori.

As vrea sa mentionez un aspect important. antihristul si acolitul sau proroocul mincinos, vor urmari sa uzurpe ideea venirii si manifestarii celor "doi maslini" ai lui Dumnezeu, lasind impresia ca ei sint cei buni, ca ei lupta cu cei rai, ca ei sint salvatorii mult asteptati. Iata de ce ei vor putea sa faca asta:

- oamenii sint prosti, ignoranti si naivi

- in momentele in care cei doi trimisi ai lui Dumnezeu se vor manifesta Ei nu o vor face cu minuni si binefaceri, ci in special cu urgii si foc.

" 3. Voi da putere si inspiratie celor doi martori ai mei ca sa prooroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute sase zeci (1260) de zile.
4. Acestia sunt cei doi maslini si cele doua sfesnice, care stau inaintea Domnului pamantului (IISUS HRISTOS).
5. Daca umbra cineva sa le faca rau, le iese din gura un foc, care mistuie pe vrajmasii lor; si daca vrea cineva sa le faca rau, acela trebuie sa piara in felul acesta.
6. Ei au mare putere de la Dumnezeu si pot chiar sa inchida cerul cand vor, ca sa nu cada ploaie in zilele proorociei lor; si ei au de asemenea o mare putere de la Dumnezeu si pot ca sa prefaca apele in sange si de asemenea ei pot sa loveasca pamantul cu orice fel de urgie, oridecateori vor voi."

Acest lucru nu va fi inteles de oameni, si sub impulsul propagandei mass media pe care o vor face organele de presa (mass media) - care le apartin in proportie de 95% pe intreaga planeta - vor induce in eroare pe oameni sugerindu-le ca cei doi maslini sint "cei rai", caci ... "uite ce rele fac umanitatii". Altfel nu se poate explica cum, o masa intreaga de oameni s-ar putea bucura (ca niste timpitei orbi si inconstienti) de moartea celor doi maslini:

" 7. Cand isi vor ispravi marturisirea lor, fiara cea rea care se va ridica din Adanc, va face razboi cu ei, ii va birui si-i va omori.
8. Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor.
9. Si atunci oameni din orice norod, din orice semintie, de orice limba si de orice neam, vor sta trei zile si jumatate si vor privi [prin intermediul televizoarelor care vor transmite imagini cu n.t.] trupurile lor moarte, fiindca Dumnezeu nu va da voie ca trupurile lor moarte sa fie puse in mormant.
10. Si atunci locuitorii de pe pamant care sunt rai si nu au deloc credinta in DUMNEZEU se vor bucura in nemernicia lor si se vor veseli de moartea acestora; si chiar isi vor trimite daruri unii altora, pentru ca, in orbirea pe care le-o va face sa apara rautatea lor, vor gandi si vor spune ca acesti doi prooroci chinuisera pe locuitorii pamantului."

QUOTE
Chestia su femeia....nu stiu nimic, dar daca sti tu, te rog sa ne spui si noua...


O voi face ... chiar si cu argumente si deductii logice si, zic eu, de bun simt. smile.gif

Deocamdata sint curios si ce pareri au si altii ...


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 5 Feb 2004, 11:37 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Imi pare rau, dar pari a fi dintre cei care nu vor sa gindeasca de unul singur, ci sa preia doar ce au "gindit" altii. Sintem inzestrati cu inteligenta si trebuie sa gindim singuri, sa intelegem si sa constientizam realitatea, nu sa ne ascundem mereu dupa dogmele altora.


Ma bucur ca existi tu care gandesti si pentru mine. Daca esti asa destept de ce cauti interpeetari, caci stii tot, nu? mai ales ca nu te ascuzni dupa dogme, poate datorita inteligentei tale mai scrii o apocalipsa ( rofl.gif Apocalipsa lui Thunder wink.gif ).

QUOTE
Mai bine o interprez gresit, decit sa fiu SCLAVUL gindirii altora, sa nu imi pot exprima liber personalitatea.


Ma mir cu tu poti sa intepretezi gresit, mai sus spuneai ca esti dotat cu inteligenta si credeam ca...cu o asemenea inteligenta si capacitate de gandire singuri nu poti intepreta ceva gresit, mai ales ceva asa "floare la ureche" cum e Apocalipsa.

QUOTE
Ma rog, asta poti sa o faci tu.


Multumesc pentru gandurile bune, chiar asta si incerc sa fac.


Sa las aciditatea si sarcasmul de-o parte: de fapt unele intamplari din Apocalipsa s-au si petrecut deja, iar acea femeie care sta beata de sangele martirilor e Roma(care aduna toate bogatiile lumii, care "se desfrana" cu conducatorii...) care cand era pagana a ucis atatia crestini, ea a cazut de mana lui Dumnezeu("A cazut Babilonol cel mare...Dumnezeu v-a facut dreptate"), de fapt crestinii (inmultirea lor si reaspandirea credintei lor) au dus la caderea desfranatei, crestini care au fost unelte in mana lui Dumnezeu. Noi suntem undeva dupa moartea desfranatei, iar cele scrise in Apocalipsa nu se vor petrece in cativa ani, ci poate dura chiar sute sau mai mult (deci destul de mult). Timpul la Dumnezeu are alte valente peste ceva timp(mai mult sau mai putin) va veni si Isus.
(asta e o viziune, desi exista mai multe)

E asa de greu de intepretat incat chiar si preotii au renuntat de-alungul timpului, va avea grija Dumnezeu sa insinteze crestinii adevarati ca e aproape sfarsitul si sa se pregateasca. Cred ca de comentat nu mai am la acest topic si nici nu voi mai avea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Feb 2004, 05:55 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
QUOTE
Imi pare rau, dar pari a fi dintre cei care nu vor sa gindeasca de unul singur, ci sa preia doar ce au "gindit" altii. Sintem inzestrati cu inteligenta si trebuie sa gindim singuri, sa intelegem si sa constientizam realitatea, nu sa ne ascundem mereu dupa dogmele altora.


Ma bucur ca existi tu care gandesti si pentru mine. Daca esti asa destept de ce cauti interpeetari, caci stii tot, nu? mai ales ca nu te ascuzni dupa dogme, poate datorita inteligentei tale mai scrii o apocalipsa ( rofl.gif Apocalipsa lui Thunder wink.gif ).


- am precizat ca e bine sa gindesti si singur, deci nici pe mine nu trebuie sa ma asculti, sa ma "urmezi", ci sa analizezi si tu ... daca poti si ai cu ce. Cind nu ai ... adevarat, lasa-i pe altii sa gindeasca pt. tine.

- a fi inteligent (destept) este una, iar a stii (totul) e alta. Eu nu stiu totul, si nimeni altcineva, ci NUMAI Dumnezeu stie tot. Stiu mai multe decit altii, asa cum si altii stiu mai multe decit mine ... in diferite directii. Avantajul meu este ca nu m-am axat numai pe un text anume sau o religie (cale spirituala), ci pe mai multe. In felul acesta pot discuta si argumenta pe mai multe directii. Imi pot permita sa fiu si sarcastic, ironic sau acid, dar asta nu imi arata adevarata valoare, adevarata cunoastere sau o cunoastere suplimentara, ci eventual oprobiul unora sau aplauzele altora ... functie de "auditoriu". Nu sint un crestin habotnic, dar ma "distreaza" cind vad asa zisi crestini care nu respecta elementare reguli "crestine", ca de ex:

- sa-ti iubesti aproapele
- sa nu faci altuia ce tie nu ti-ar place sa ti se faca
- sa nu judeci
- sa nu iei in deridere
- sa nu calomniezi (birfesti)
- sa nu minti
etc

- dogmele sint aspecte teoretice rigide, care arata o inflexibilitate mentala si sufleteasca si dovedesc o anumita lipsa a inteligentei creatoare, a ratiunii si discernamintului. Pt. cel dogmatic nu mai exista nimic in afara dogmelor (limitelor) lui. Opusul starii de dogmatism este o deschidere mentala si sufleteasca.

- o "apocalisa" (revelatie) nu se scrie cu inteligenta, ci cu intuitia, inspiratia si uneori cu "dicteul divin".

QUOTE
QUOTE
Mai bine o interprez gresit, decit sa fiu SCLAVUL gindirii altora, sa nu imi pot exprima liber personalitatea.


Ma mir cu tu poti sa intepretezi gresit, mai sus spuneai ca esti dotat cu inteligenta si credeam ca...cu o asemenea inteligenta si capacitate de gandire singuri nu poti intepreta ceva gresit, mai ales ceva asa "floare la ureche" cum e Apocalipsa.


- Afirmatia mea cuprindea o esenta, un principiu, si acesta trebuia inteles, nu preluarea mot a mot a afirmatiei. Si anume, principiul este sa fii propriul tau stapin, si nu sclavul altora.

- Pt. a putea intui intreg contextul afirmatiilor apocalipsei ai nevoie de un nivel de constiinta pe masura celui cu care a fost scris. Acest nivel de constiinta si discernamint se obtine printr-o practica spirituala adecvata, care sa trezeasca si sa eleveze aceasta constiinta, sa ridice nivelul acesteia. Acesta nu se poate produce printr-o acumulate teoretica de informatie, ci printr-o acumulare energetica, subtila, printr-o modificare adecvata a constiintei. Se vede ca lumea e plina de docti si semidocti, dar citi dintre ei pot intelege (interpreta) textele sacre (divine) ?

- In masura in care nivelul meu de constiinta se ridica la nivelul celor cuprinse in Apocalipsa, dar si in masura in care Dumnezeu vrea sa reveleze prin mine ceva, voi intui si expune acele informatii extrase din acest text. Tu si altii puteti lua de buna ce spun, puteti (contra)argumenta ... sau confirma ... fiecare de la nivelul sau de constiinta, de intelegere a realitatii inconjuratoare si cu puterea sa de discernere. In acest sens, atit eu cit si ceilalti cititori asteaptam din partea ta (si nu numai a ta) ceva mai inteligent, mai inspirat si mai argumentat.

- ceea ce eu de ex. am intuit pina acum, este de fapt o acumulare treptata, in decursul a unor ani buni, nu o "inventie" de moment. Pe masura ce a trecut timpul, au aparut noi indicii si detalii, noi inspiratii si deductii. Sint sigur ca si la aceasta noua reluare a acestor comentarii vor apare noi indicii, in lumina noilor schimbari produse in timp in fiinta mea, cit si a noilor informatii la care am avut acces de la ultimul comentariu pe care l-am facut vis a vis de Apocalisa.

QUOTE
Sa las aciditatea si sarcasmul de-o parte:


Ca un bun crestin ce esti, sau vrei sa pari, demult trebuia sa te lasi de aceste atitudini DEMONIACE. Nu iti fac cinste nici ca om, si cu atit mai putin ca si crestin.

QUOTE
de fapt unele intamplari din Apocalipsa s-au si petrecut deja, iar acea femeie care sta beata de sangele martirilor e Roma(care aduna toate bogatiile lumii, care "se desfrana" cu conducatorii...) care cand era pagana a ucis atatia crestini, ea a cazut de mana lui Dumnezeu("A cazut Babilonol cel mare...Dumnezeu v-a facut dreptate"), de fapt crestinii (inmultirea lor si reaspandirea credintei lor) au dus la caderea desfranatei, crestini care au fost unelte in mana lui Dumnezeu.


- unele evenimente s-au petrecut, unele se petrec, altele se vor petrece

- citeste mai atent. Curva biblica se afla localizata pe cele 7 dealuri, deci unde e acum Roma, dar la fel de bine poate sa fie si Vaticanul, sau altfel spus, biserica catolica.

- plasarea acestor evenimente in trecut este o naivitate si o lipsa de atentie. Unde sint si cine sint cei doi maslini ai lui Dumnezeu ? Unde este Armaghedonul ?

- "15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi."

Nu Roma, sau Imperiul roman este aceasta curva, pt. ca el nu a acoperit noroade, gloate si neamuri si limbi ... ci o mica parte din ele. Alta este curva biblica. Ghiciti care ... ?

- "16. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, impreuna cu fiara, o vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si ce va ramane din ea o vor arde cu foc."

Care sint acele 10 coarne, cum le-a urit, pustiit si lasat gol Imperiul roman ?

- "2. El a strigat cu glas tare si a zis: "A cazut, a cazut Babilonul cel mare! A ajuns acum sa fie intocmai ca un un locas al dracilor sau precum o inchisoare a oricarui duh necurat; el este ca o inchisoare a oricarei pasari necurate si urate;
3. pentru ca toate neamurile au baut din vinul maniei curviei ei, si imparatii pamantului au curvit cu ea, si negustorii pamantului s-au imbogatit prin risipa desfatarii ei."

Imperiul roman erau o adunatura de "cuceritori", nu de draci. Inca odata aluzia cu "toate neamurile" este deja evidenta ca nu este o referire la Imperiu roman, ci la alta grupare MONDIALA, care e cu adevarat malefica.

- Nici Iisus nici "Cuvintul lui Dumnezeu" ("copilul cu toiagul de fier"), nici cei "doi maslini" nu s-au manifestat pina acum, nu au aparut in lume, deci evenimentele acestea tin de prezent si viitor, nu de trecut.

QUOTE
Noi suntem undeva dupa moartea desfranatei, iar cele scrise in Apocalipsa nu se vor petrece in cativa ani, ci poate dura chiar sute sau mai mult (deci destul de mult). Timpul la Dumnezeu are alte valente peste ceva timp(mai mult sau mai putin) va veni si Isus.


Asta e o gaselnita pe care autorii acestor penibile interpretari le ofera pt. a-si valida ineptiile.

Nici Iisus nici "Cuvintul lui Dumnezeu" ("copilul cu toiagul de fier"), nici cei "doi maslini" nu s-au manifestat pina acum, nu au aparut in lume, deci evenimentele acestea tin de prezent si viitor, nu de trecut.

- Cine e "femeia cea frumoasa" care va da nastere fiului cu toiagul de fier, celui ce va imparati lumea cu acel toiag ?

1. In cer s-a aratat apoi un semn mare: a aparut o femeie foarte frumoasa invaluita intr-o lumina alb stralucitoare ca soarele, care avea luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.
2. Ea era insarcinata, tipa in durerile nasterii si avea un mare chin ca sa nasca.
3. In cer s-a mai aratat tot atunci un alt semn: iata, s-a vazut cum a aparut un mare balaur rosu, cu sapte capete, zece coarne si care avea sapte cununi imparatesti pe cele sapte capete.
4. Cu coada tragea dupa el cam a treia parte dintre stelele cerului si le arunca (puterea acestora) pe pamant.
Balaurul a statut inaintea femeii, care sta sa nasca, pentru ca sa-i manance copilul cand ea il va naste.
5. Ea a nascut un fiu care era un copil de parte barbateasca. Am inteles ca el are sa carmuiasca cu putere de la DUMNEZEU toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost apoi rapit si dus la Domnul nostru IISUS HRISTOS langa scaunul Lui de domnie.

....

11. Apoi am vazut cerul deschis si iata ca s-a aratat un cal alb! Cel ce sta pe el, se cheama "Cel credincios" si "Cel adevarat" si El este Cel care judeca si Se lupta cu dreptate.
12. Ochii Lui erau stralucitori ca para focului; capul il avea incununat cu multe cununi imparatesti si purta un nume scris, pe care nimeni nu-l stie, decat numai El singur.
13. Era imbracat cu o haina muiata in sange. Numele Lui este: "Cuvantul lui Dumnezeu".
14. Ostile din cer Il urmau calari pe cai albi, imbracate toate cu in subtire, alb stralucitor si curat.
15. Din gura Lui iesea o raza orbitoare de lumina ca o sabie ascutita, ca sa loveasca Neamurile neascultatoare cu ea, pe care le va carmui cu fermitate cu un toiag de fier. Si am stiut ca El va calca cu picioarele teascul vinului maniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu.
16. Pe haina si pe coapsa avea scris numele acesta: "Imparatul imparatilor si Domnul domnilor".

- Cine a fost antihristul (fiara) si proroocul sau mincinos ? Unde a fost lupta aceea ? Ce descrieri aveti din istorie in care armata romana a fost invinsa de "unul care arunca flacari (raza orbitoare - sabie) din gura" ?

19. Si atunci am vazut fiara si pe imparatii pamantului si ostile lor, adunate ca sa faca razboi cu Cel ce sedea calare pe cal si cu oastea Lui.
20. Si apoi am vazut ca fiara a fost prinsa. Si impreuna cu ea, a fost prins proorocul mincinos, care facuse inaintea ei semnele, cu care amagise si ispitise pe cei ce primisera semnul fiarei, si se inchinau icoanei ei. Amandoi acestia au fost aruncati de vii pentru pacatele lor in iazul cel de foc (infern), care arde cu pucioasa.
21. Iar ceilalti care se aflau cu ei au fost ucisi cu raza orbitoare de lumina ce iesea ca o sabie din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si am vazut apoi cum toate pasarile s-au saturat din carnea lor.

QUOTE
E asa de greu de intepretat incat chiar si preotii au renuntat de-alungul timpului, va avea grija Dumnezeu sa insinteze crestinii adevarati ca e aproape sfarsitul si sa se pregateasca.


- E greu pt. cei profani, pt. cei fara intuitie si inspiratie divina, fara o cunostere ceva mai eshaustiva.

- asa zisul "sfirsit" este de fapt un NOU inceput, este momentul de inceput al marilor revelatii divine. Aceste momente trebuiesc pregatite, participat activ la ele, nu asteptate in mod PROSTESC si PASIV.

Toate acele orori descrise in textul Apocalisei pot fi eliminate sau chiar atenuate, daca se actioneaza constient si cu UNITATE.

QUOTE
Cred ca de comentat nu mai am la acest topic si nici nu voi mai avea.


Adevarat, decit sa "comentezi" cu sarcasme si ineptii mai bine te abtii. Iata, am inceput sa vorbesc in rime. rofl.gif

PS. Comentariile continua ... nu voi face o apocalipsa a lui thunder, dar o voi comenta.
spoton.gif



Acest topic a fost editat de thunder: 6 Feb 2004, 06:05 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 6 Feb 2004, 06:07 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



" În ele sunt unele lucruri grele de înteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor. (2 Petru 3:15, 16)"

Sunt de acord cu discutii pe aceasta tema, cu informarea... dar trebuie spus ca interpretarile trebuie facute in lumina Sfintei Traditii a Bisericii..care este condusa de Duhul Sfant..Acelasi Duh Sfant care a scris Scriptura o va si interpreta.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Feb 2004, 06:26 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
" În ele sunt unele lucruri grele de înteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor. (2 Petru 3:15, 16)"


- Petru a anticipat caderea in dogme si false interpretari a invataturii cristice pe care anumiti parintii crestinti "nestiutori si nestatornici" le-au rastalmacit si iata, caderea in starea de pierzanie a invataturii crestine si "moartea" sa. Faptul ca aceste dogme au condus la moartea invataturii crestine este evidemnta si din faptul ca ea nu mai aduce viata celor care o urmeaza. Ne confruntam cu realitatea descrisa in cuvintele: "cuvinte moarte", "litera ucide, spiritul da viata", etc. Pt. ca spiritul divin (cel care da viata) a parasit in parte invatatura crestina care a fost inlocuite cu cuvinte moarte, dogme ingustatoare ...

- aceasta afirmatie a lui Petru nu include si pe cei luminati de duhul sfint, pe cei inspirati de Dumnezeu.

QUOTE
Sunt de acord cu discutii pe aceasta tema, cu informarea... dar trebuie spus ca interpretarile trebuie facute in lumina Sfintei Traditii a Bisericii..care este condusa de Duhul Sfant..Acelasi Duh Sfant care a scris Scriptura o va si interpreta.


Traditia bisericii nu mai e demult atit de sfinta precum o prezinta unii, din moment ce ea nu mai sfinteste si nu mai da viata crestinilor care o "asculta", care o urmeaza.

Oricum, eu nu sint de acord cu un asa zis "monopol" al adevarului, indiferent cine l-ar striga in gura mare. De ce sa nu luam de buna numai traditia budista, sau taoista, sau hindusa, sau yoghina, sau cea jainista ?

E absurd !

Daca totusi vrei sa ramii in acest areal, esti liber. Eu ma voi extinde si la aceste texte biblice si la alte texte spirituale.


Acest topic a fost editat de thunder: 6 Feb 2004, 06:38 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 6 Feb 2004, 07:21 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Cred sincer ca te grabesti cu concluziile...
Sunt care nu mai cred in nici o traditie si au ajuns repede sa astepte sfarsitul lumii intr-o biserica purtati de propriile concluzii.

Voia antihristului este sa nu mai avem nici o traditie, nici o radacina pentru a putea primi religia viitorului...New Age..Tocmai aste e concluzia la care trebuie sa "ajunga" omenirea..nici o traditie nu e buna, nici o religie nu e buna...pentru ca toti sustin ca au adevarul si de fapt adevarul are atat de multe fete.

Suntem ispititi in ziua de astazi sa judecam pe orcine in jurul nostru dar nu uita ca niciodata cei drepti, cei buni nu au avut privilegii in lumea aceasta ci au fost urati, judecati, rastigniti. Avem Judecator.

Sa iti ajute Dumnezeu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Feb 2004, 07:33 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ Feb 6 2004, 07:21 PM)


QUOTE
Cred sincer ca te grabesti cu concluziile...


Se poate ... vom vedea ce ne rezerva viitorul.

QUOTE
Sunt care nu mai cred in nici o traditie si au ajuns repede sa astepte sfarsitul lumii intr-o biserica purtati de propriile concluzii.


Adevarat ...

QUOTE
Voia antihristului este sa nu mai avem nici o traditie, nici o radacina pentru a putea primi religia viitorului...New Age..Tocmai aste e concluzia la care trebuie sa "ajunga" omenirea..nici o traditie nu e buna, nici o religie nu e buna...pentru ca toti sustin ca au adevarul si de fapt adevarul are atat de multe fete.


Adevarat.

QUOTE
Suntem ispititi in ziua de astazi sa judecam pe orcine in jurul nostru dar nu uita ca niciodata cei drepti, cei buni nu au avut privilegii in lumea aceasta ci au fost urati, judecati, rastigniti.
Avem Judecator.


Adevarat ...

QUOTE
Sa iti ajute Dumnezeu!


Si tie !



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Feb 2004, 11:29 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (TriRegnum @ Feb 5 2004, 11:37 PM)
E asa de greu de intepretat incat chiar si preotii au renuntat de-alungul timpului, va avea grija Dumnezeu sa insinteze crestinii adevarati ca e aproape sfarsitul si sa se pregateasca. Cred ca de comentat nu mai am la acest topic si nici nu voi mai avea.

Draga Triregnum, daca am incepe o discutie pe marginea acestui subiect ai avea vointa de a merge pana la capat, fara partiniri derizorii ori pulsiuni subiective?

Thunder are un punct de vedere destul de interesant. Sa lasam tendentiozitate scribilor si a istoricilor, pasiunea lor generatoare de exacerbari nevoite ori voite, si atare conditionari celeste in grija indoctrinatilor de dogmele religioase milenare, orbi in fata realitatii ori a unei posibile realitati, poate prea atenti pentru a nu deranja "ordinea firii".
Am observat ca Triregnum este o persoana ce isi tine mintea deschisa la orice orizont ideatic, pana ce principiile sale nu se mai regasesc in orizonturile ideatice ce i se infatiseaza.
De exemplu, daca acceptam ideile religioase, in speta cele crestine, de ce sa nu luam macar in considerare si alte interpretari ale cuvintelor sfinte, tinand cont de faptul ca primele sunt, cum am afirmat, tot interpretari, nefiind, asadar, cuvintele propriu-zis rostite de Divinitate. Prin urmare gasesc ca este constructiv in a ne imagina tot atatea scenarii cate idei pot incapea in mintea umana.
Am sa revin cu detalii in cursul zilei ori mai tarziu.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Feb 2004, 09:30 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Minerval
Ai dreptate, fiecare are voie sa aiba propria viziune, insa ma ingrijoreaza Apocalipsa deoarece ceeandu-si o anumita viziune cred cu tarie in ea (am intalnit astfel de persoane) si probabil vor fi dezamagiti atunci cand isi vor da seama ca nu se intampla intocmai, de aceea am spus ca nu e bine sa fie intepretata...(nu sutn genul de om care sa arda pe rug un seaman ca are Biblia si o intepreteaza, dar sa o faca cu atentie si cuvintele sa le ia in contextul acelor vremuri; sensul acestora s-a schimbat in timp...).

Cam atat ca sunt obosit.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 Feb 2004, 10:37 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Cred ca mi-ar place daca fiecare,in special initiatorul discutiei,s-ar exprima cu privire la Apocalipsa,ce anume il/o atrage la aprofundarea cartii daca tot ce se pare a fi in ea sunt monstruozitati,dureri si moarte,razboaie si demoni si tenebre?Ce gasiti atata de fascinant,indiferent de calea aleasa pentru rezolvare,de unde va vine interesul si ce urmeaza sa obtineti din asta?Sa nu credeti ca vreau sa va provoc sau altceva,dar nu mi-e prea clar;ceva urat poate ca e fascinant dar fiind respingator il pironesti departandu-te,nu imbratisandu-l,cel putin teoretic.Imi spune cineva macar?Pe mine marturisesc ca m-a manat curiozitatea,in special dorinta de a-L cunoaste pe El si m-am folosit de orice mijoc disponibil,inclusiv Apocalipsa lui Ioan,iar cand am reusit "vehiculele" si-au pierdut importanta.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 7 Feb 2004, 10:44 PM
Mesaj #15


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Mai, mie mi-a fost lene sa citesc toata biblia, asa ca am sarit direct la Apocalipsa, sa stiu ce ma asteapta. Poate ca aia din Evul Mediu s-or fi speriat de descrierile alea metaforice, dar pe mine mai mult m-au distrat. Adica a avut efectul contrar celui scontat. Parol. girlchat.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Feb 2004, 11:14 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Apocalipsa nu va avea loc intr-un timp scurt, ci in sute, poate chiar mii de ani(unele profetii de acolo au si avut loc deja)...si va fi greu pentru pacatosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciarli
mesaj 8 Feb 2004, 12:11 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.132



Cred ca Biblia trebuie interpretata cu mare grija; inainte sa fie rastignit Mantuitorul a prezis faptul ca vor apare falsi prooroci si ca oamenii vor reinterpreta Biblia dupa bunul lor plac, dupa cum le vor suna mai bine invataturile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 9 Feb 2004, 09:48 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



"Prin roadele lor ii veti recunoaste".

Isus a aratat in mod concret si cum ii putem identifica pe acesti profeti falsi.
Degeaba vorbesc ei de iubire de Dumnezeu daca in inima lor este ura de oameni.
Degeaba vorbesc ei de credinta in Dumnezeu daca faptele lor arata necredinta si nepasare.

Si in general, degeaba spun ei ca il cunosc pe Dumnezeu, daca zi de zi au un spirit de animozitate si ura, de cearta, sau daca traiesc in pacat si sunt degraba iertatori ai pacatului...

Acestia sunt profetii falsi.
Cat despre cei care incearca sa inteleaga Biblia - cat timp raman in iubirea lui Hristos si o manifesta fata de ceilalti prin fapte, nu au cum sa fie profeti falsi. Dar din momentul in care pretind ca Dumnezeu vorbeste prin ei, desi faptele lor denota o lipsa crasa de iubire si umilinta, atunci inseamna ca sunt lupi in piele de oaie.

Asadar, Ciarli, daca vrei sa iti dai seama usor cine sunt profetii falsi, nu te uita la interpretari, ci uita-te la roadele lor ca oameni. Daca sunt roadele iubirii, asculta-i. Daca in spatele fatadei vezi mizerie crunta, atunci departeaza-te de ei. E foarte simplu. smile.gif

ps.
si Bine Ai Venit la Han! spoton.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciarli
mesaj 9 Feb 2004, 10:30 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.132



Sint de acord cu ce ai spus 1,618033. Mai adaug ca din faptele lor sa reiasa iubirea pentru Hristos, sa nu fie facute fapte bune doar de dragul moralei(cum e in general la americani).
ps: mersi, dai o bere ? spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 11 Feb 2004, 02:15 AM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Multumesc pentru raspuns Nicodim,e totdeauna binevenit ajutorul pentru a intelege ceva nestiut,da eu iti spun,"efectul scontat" al Apocalipsei nu era sa-ti bage frica in oase,asta a aratat-o autorul Ioan limpede,daca era asa pe el primul trebuia sa-l ia tremuratul si sa nu-l mai lase ca el chiar a vazut toate cele,in schimb sti ce spune traditia despre el ca era aproape de finalul calatoriei pamantesti si credinciosii il aduceau in mijlocul lor cand se strangeau sa se roage iar el ii mai invata doar una:"Iubiti-va unii pe altii!".Rostul cartii a fost sa incunostinteze despre ce urmeaza,anume rau pentru rai si bine pentru buni;ce faci,de aia o sa ai parte.Simplu.Doresc sa mai spun ceva aici despre timp,tie TriRegnum si oricui.Intai va rog sa nu luati cuvintele mele ca pe o ofensa de vreun fel ca nicidecum nu intentionez asa ceva,dimpotriva,tineti-va tari de convingerile si practicile voastre,iar daca mai puteti adauga ceva chiar si de aici,cu atat mai bine.Despre timp vreau sa va spun pe scurt ca este o"creatie" omeneasca;nu El a creat timpul ci omul,El doar a vorbit oamenilor in limba pe care ei o puteau intelege,El S-a adaptat si a folosit notiunile ca sa Se faca cunoscut.Timpul este o "inventie" umana si nu divina pentru ca in cele de sus nu exista evolutie in sensul in care exista pe pamant,unde din copil te transformi in adult apoi te imbraci cu un elegant"pardesiu de scanduri",acolo transformare de tipul asta nu exista,de evolutie nu poate fi vorba in termenii nostri;exista bineinteles o consecutitivitate dar elemente de tipul ieri-azi-maine nu au sens din moment ce esti exact acelas tot mereu si nu treci prin cicluri tip zi-noapte respectiv anotimpuri;ba chiar si aici jos se vede clar ca animalele nu au notiunea de timp,ci ele traiesc doar un timp prezent,se folosesc de ceea ce au acum - un caine cu trei picioare se joaca de nu mai poate daca are cu cine fara sa tina cont ca in urma cu un an,inainte sa-l loveasca masina avea patru si era cu totul altfel,pe cand un om rar se mai ridica unde a fost dupa o lovitura de tipul asta,pentru ca el e prea constient de axa timpului.Motivatia acestui dat al naturii umane l-am spus deja mai sus.Schimbarea de perspectiva in ce priveste timpul cred ca poate fi folositoare cuiva care poate prea isi consuma energiile mestecand la himere numite amintiri sau planuri si nu acorda importanta maxima clipei prezente,momentului in care chiar poti face ceva,ceva bine sau ceva rau,de preferat ceva cat mai bun.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Feb 2004, 05:15 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Cred ca mi-ar place daca fiecare,in special initiatorul discutiei,s-ar exprima cu privire la Apocalipsa,ce anume il/o atrage la aprofundarea cartii daca tot ce se pare a fi in ea sunt monstruozitati,dureri si moarte,razboaie si demoni  si tenebre?


- pe mine ma atrage ceva de dincolo de "mine". Imi plac profetiile, de fapt ma atrag, simt ca sint intr-un mod inefabil legat de ele, de trecut si de prezent. Am studiat mai multe profetii, legate de Romania, dar si de alte zone ale planetei, de diferite culturi si religii, expuse in diferite perioade de timp, mai boi sau mai vechi, mai oculte sau mai putin oculte ... insa marea majoritatea nu sint cunoscute de publicul larg, de "omul social", sa spun asa. In acest fel, am putut sa fac conexiuni intre diferitele profetii, cit si intre ceea ce este expus in ele si ce s-a petrecut dupa aceea, cum s-au realizat anumite profetii (evenimente), cum sint in derulare altele, si cum sint "prestabilite" alte evenimente.

- ceea ce este insa esential la profetiile din Apocalipsa este ca ele sint in parte "fixate", adica nu se mai pot modifica, adica ele se vor petrece INDIFERENT ce s-ar urmari sa se schimbe, altele sint doar potential previzibile, in sensul ca este f. posibil ca ele sa nu se mai produca daca se actioneaza la nivel de mase, iar altele se vor produce intr-un mod mai ameliorat in cazul in care se reuseste macar o anumita angrenare (spirituala) de eliminare si depasire a acelor eveninemnte, mai ales, ma refer la cele catastrofale, cele care sint anuntate ca vor produce suferinte la nivel planetar.

- ceea ce trebuie inteles in cazul acestei carti este ca, asa cum spune si numele ei, APOCALIPSA=REVELATIA, ea aduce o revelatie, o informare asupra noilor vremuri care vor veni, a acelor vremuri elevate, de cel mai inalt nivel spiritual. Am mai amintit si in alte mesaje, viata in Creatie este ciclica, si evolutia cosmica si chiar cea planetara se realizeaza la fel, in perioade ciclice, mai precis, in 4 mari etape (epoci). In "viata" planetei urmeaza un ciclu cosmic divin, de o incarcatura divina inalta. Cea in care ne aflam acum este o perioada de trecere de la cea mai neagra faza de evolutie a planetei, cea de maxima intunecare spirituala, sau asa numita epoca a printului intunericului. Atit el cit si acolitii lui prezenti in lumea fizica cit si in lumile subtile, aici pe planeta siin jurul ei, stiu ca se sfirseste aceasat perioada de "glorie" a imparatiei lor, si actioneaza in asa fel incit acesta tranzitie catre perioada de lumina sa intirzie cit mai mult, si daca ar putea, sa o evite. Sint atit de disperati, incit recurg la cele mai perverse si abile modalitati malefice, pt. a-i tine sub control pe oameni, umanitatea in general si planeta ca si astru. Sint atit de diabolici incit, au in cap planul diabolic prin care ei gindesc: "daca planeta nu va ramine a noastra, daca tot nu o mai supunem si conducem cum vrem noi ... mai bine o distrugem". Din nefericire, in anumite zone ale Universului aceste spirite infernale au reusit aceasta si astfel anumite planete si chiar stele au foast distruse, sau au ucis in totalitate viata in planul fizic. In nebunia lor, ei cred ca ar putea face asta si cu planeta Pamint, neluind in seama ca Dumnezeu nu doreste asta si ca El nu va permite asa ceva ... si chiar daca El i-a anuntat atit pe acesti demoni cit si pe oameni ca vor veni acele vremuri de lumina, cit si acei FII divini eliberatori (avatari divini), sau "arhati" cum ii mai numesc anumite texte specifice unor religii orientale, sau "bodisatvasi", in frunte un un mare spirit divin, se pare ca fiind cel care este "imputernicit" de Dumnezeu cu conducerea armatelor divine ale Macrocosmosului, care alaturi de multi multi alti "luptatori ai luminii", s-au incarnat in lumea fizica pt. a indeplini planul divin al lui Dumnezeu de eliberare a umanitatii, a planetei si de trezire spirituala a acelor spirite (suflete) care sint pregatite sa faca acest salt spiritual, alaturi de saltul spiritual pe care il va face si planeta in aceste momente apocaliptice. Chiar se vorbeste de o asa zisa "Mare Translatie, in care umanitatea, impreuna cu intreaga planeta, va face un "salt" evolutiv spiritual cit si unul de trecere intr-o alta dimensiune spatio-temporara, de un inalt nivel vibrator si spiritual. Pina atunci insa, se va duce o lupta cumplita intre reprezentantii acestor doua forte, cea a fiilor luminii si cea a fiilor intunericului. Aceasta lupta este deja inceputa, chiar daca vizibil nu se vede de catre "omul social" (omul profan) ... atit la nivel fizic, cit si mai ales la nivel subtil. Fizic lupta se duce deocamdata in planul informational, deoarece fi luminii stapinesc marea parte a finantelor acestei planete, dar si mass media, deci au forta informationala in mare proportie de partea lor. Cu toate acestea, exista destui oameni, care fie ca sint constienti sau nu de implicarea lor in aceasta lupta si apartenenta lor la aceasta "armata" a fiilor luminii, fac o multime de dezvaluri si aduc o multime de adevaruri despre imensa cacealma care se face la nivel planetar, demascind pas cu pas atit persoane, cit si organizatii, grupuri de interese ... cu alte cuvinte, ei demasca "curba biblica" si capetele hidre ale ei, aceste grupuri si organisme si organizatii satelite (ale curvei). Asa cum ne spune si Apocalipsa, pina la urma adevarul va triumfa, iar curva va fi demascata si pusa in lumina reflectoarelor la nivel planetar. Lucrurile nu se vor opri insa aici ... si, veti vedea in mesejele ce vor urma, cine o va "ucide" (distruge) cu adevarat pe "curva". Am anticipat putin comentariile ce vor urma, ca sa va incit putin. smile.gif

- alt aspect care trebuie inteles este ca nimic nu este intimplator, si ca totul se incadreaza in legile divine cosmice (universale). Una dintre aceste legi de baza ale universului este Legea Karmei, sau asa zisa "Lege a cauzei si efectului", care dupa cum stiti, are ca si corespondent in lumea fizica, cunoscuta lege a termodinamicii cunoscuta sub acelasi nume: "legea actiuni si reactiunii", care stiti ca stipuleaza urmatoarele: "in cazul unei actiuni orientata intr-un anume sens, se naste o actiune (reactie) EGALA si de SENS OPUS acelei actiuni (care va tinde sa o anihileze e prima, si sa aduca sistemul in starea sa de echibibru).

La nivel ezoteric, spiritual am spune, aceasta lege poarta numele de Legea Karmei si a fost stipulata direct sau indirect de majoritatea cailor spirituale si a religiilor autentice de pe planeta, inclusiv in crestinism: "cine taie cu sabia, de sabie va fi taiat", "cine seamana vint, culege furtuna..." samd.

In acest sens, sint evidente doua sensuri principale de actiune:

1- sensul divin, ascendent, in armonie cu voia divina, samd
2- sensul malefic, descendent, in opunere cu voia divina, samd

In decursul vietii, oamenii fac si lucruri (actiuni) bune, si rele si actiuni "asa si asa". Acestea sint incadrate la aceste 3 categorisiri functie de cit de bine (proportia) se integreaza in voia divina. Astfel, prin aceste actiuni, se spune ca oamenii si fac o karma buna, una rea sau una neutra. Aceasta asa zisa karma pe care si-o fac, este de fapt reactia care apare in urma actiunilor lor (vorbire, gindire, actiune, samd). Datorita actiunilor gresite din trecut (chiar si din alte vieti anterioare), oamenii isi primesc "rasplata bine meritata", care in cazul lor se numeste generic: SUFERINTA, iar personalizat: boala, accidente, moarte, schinuri de diferite tipuri, saracie, prostie, sechele fizice sau psihice ... etc. Nu stau sa comentez prea mult aceste situatii in acest context al comentarilor la Apocalipsa, dar sa dau ceva ex, pt. a fi mai usor inteles.

Cu totii cred ca ati vazut uneori copii care se nasc cu malformatii, sau cu boli, cu sechele, chiar cu diferite grade de paralizie, nebunie, si alte dereglari psihice ... si poate v-ati intrebat: "cum de e posibil ca Dumnezeu sa-l pedepseasca pe acesta prunc pur si nevinovat, care nu a gresit fata de nimeni, nu are nici o vina, nici un pacat, etc etc". Sa analizam cazuri concrete:

- se nasc oameni care nu pot vorbi - posibila cauza: in alte vieti au facut mult rau prin vorbire
- se nasc oameni care nu pot auzi - posibila cauza: in alte vieti au negat, sau au luat in deridere sau au "dat la spate" cum spune romanul, anumite adevaruri divine, anumite revelatii si cai spirituale
- se nasc oameni ciungi sau li se petrece un accident in care isi piere o mina sau pe amindoua - posibila cauza: in alte vieti au facut mult rau cu miinele.
- se nasc oameni debili mentali - posibila cauza: au gindit f. urit, sau au facut acte de magie neagra cumplite, sau, in anumite cazuri, mai rar e adevarat, acel spirit s-a incarnat pt. prima data in om, adica a facut pt. prima data saltul de la un nivel de evolutie spirituala, regnul animal, la alt nivel superior, la cel uman.

samd ...

In acelasi fel se petrec lucrurile si cu umanitatea, cu planeta. Anumite popoare isi fac o cumplita karma negativa datorita actiunilor lor rele, malefice, in afara voii divine. In acest fel se explica de ce unele zone ale planetei sint "bintuite" de tornade, de furtuni, de cicloane, de cutremure, sau mai grav, de un razboi, sau ceva de genul ce s-a petrecut cu Japonia la Hirosima si Nagasaki. E adevarat, poporul american a fost instrumentul de pedepsire si manifestare a acelei karme negative a poporului japonez, dar poate in felul asta intelegeti si de ce la rindul lui, poporul american si zona Americii de Nord este pasibila de un "tratament" pe aceiasi lungime de unda, sau ... de ce mai multe profetii amintesc de asa zise explozii nucleare in America de Nord.

Din acest motiv, sint descrise ca manifestindu-se in Apocalipsa anumite orori planetare, inclusiv cutremure devastatoare, sau lovirea planetei de catre unul sau mai multi asteriozi, cu efecte dezastruase pt. planeta. Ceea ce nu se stie insa este ca unele dintre aceste "gloante" cosmice, mari asteroizi ... au fost "lansate" de civilizatii malefice aflate la milioane de km distanta de planeta si galaxia noastra. Poate unora le pare SF ce le spun acum ... dar la vremea cuventia se vor face revelatii si informari mult mai amanuntite si concrete.

- Pe de alta parte, aceste suferinte vin sa purifice atit umanitatea, cit si pe fiecare om in parte, si sa-i trieze pe cei care merita si sint pregatiti, de cei care nu merita si nu sint pregatiti sa treaca odata cu planeta la noul nivel vibrational, la noul nivel de evolutie spirituala personala dar si planetara. Aceasta Mare Translatie nu este la nivel local, al acestei planete, ci la nivel Macrosomic, incadrindu-se in anumite ciclicitati cosmice, si nu e prima data cind ea se petrece pe aceasta planeta. Asa zisele potopuri de care amintesc unele scrieri cam asta prezinta ca s-a produs, o purificare. Divinitatea a inregistrat masiva cadere in rautate, dizarmonie si larvaritate a umanitatii si potentiala distrugere a planetei datorita actiunilor si gindurilor extrem de daunatoare ... si au pornit astfel de popoturi de purificare si armonizare a planetei.

E bine sa se stie ca nu avem numai dusmani in jurul nostru, sau la distanta, ci si prieteni, adica alte civilizatii extraterestre. Chiar si acum pe planeta exista extraterestri malefic orientati, si altii benefici. Cei malefici vor sa colonizeze planeta si sa-i transforme pe oameni in sclavii lor, dar intr-o forma "aur", dindu-le impresia ca sint liberi, si ca pot face ce vor, insa la nivel planetar, totul e o imensa inchisoare, manipulate si cacealma. Luna gazduieste inca de multi ani anumite baze locuite de extraterestri malefici, de care mai marii planetei, SUA si chiar Rusia stiu de mult timp ... si chiar au "contracte" cu ei, in care efectiv ne-au vindut acestor malefici in schimbul unor tehnologii supersofisticate. Extraterestri dau tehnologia, "elita" inchide ochii si musamalizeaza experientele cutremuratoare pe care le fac acesti extaterestri malefici cu animale si chiar oameni "dispariti" pt. experiente, iar unii s-au intors, altii nu.

Ascultati cu atentie si afirmatiile clarvazatoarei Valentina aici

Chiar daca va cutremura cele pe care le cititi acum, intelegeti ca planeta si umanitatea are MARI si PUTERNICI aliati, inclusiv pe Dumnezeu spoton.gif , dar si spirite divine colosal de mari si importante ale Creatiei, cum ar fi Iisus, cel care va fi numit "Cuvintul lui Dumnezeu" ... si multi alti asa zisi (cunoscuti de crestini) sfinti. "Surpriza emisiunii" este, se pare aceea ca pt. PRIMA data in istoria Manifestarii, cind se face urmareste sa se faca o Mare Translatie in care se se elimine suferinta cumplita prin care se trece de la un nivel la altul, de la o epoca de intuneric la una de lumina, find ca un fel de "experiment" UNIC si PRIMUL de acest fel. Fiti bucurosi ca sinteti martorii acestor evenimente, caci unii dintre voi veti acupa aceste vremuri si veti translata alaturi de acei asa zisi "alesi" in noua epoca de lumina, numita si Epoca Varsatorului, sau Sattya Yuga.

Ceea ce se spune aici pe forum, este pt. prima data cind se prezinta aceste aspecte la un public mai putin avizat, la asa zisul "om social". Informatia e "grea", si din acest motiv va stirni diferite reactii de amplitudine destul de mare ... atit intr-un sens, cit si in celalalt. Asta e ... asa cum spunea si Iisus, in alte cuvinte, adevarurile nu sint expuse umanitatii pt. ca sa aduca pacea, ci "sabia" si dezbinarea ... sau mai bine zis trierea. Fara sa stiti inca, unii dintre voi sinteti veniti in planul fizic (nascuti) pt. a participa alaturi de fii luminii, altii alaturi de fii intunericului .. chiar fara sa stiti in ce tabara va aflati. Unii chiar se vor auto-pacali si halucina crezind ca ceea ce fac si spun ei este in ton cu voia divina, insa in mod regretabil ei vor face locul fortelor malefice. Asta e ... asta este "scena" pe care Dumnezeu ne-a "montat-o" pt. aceste vremuri apocaliptice. Pe linga acesti pro si contra vor fi si o mare mare masa a celor pt. care se duce de fapt acesta lupta: cei care sint undeva la mijloc, intre a urca sau a cobori, iar pt. ei se duce o lupta cum greu de de inteles. Dumnezeu si fortele divine vor sa-i ajute pe toti, chiar si pe acesti "indecisi", dar nu vor forta pe nimeni. Lucifer si fortele malefice vor sa-i mentina in ignoranta si stagnare spirituala, sau chiar sa-i coboare pe unii ... si, din pacate, vor reusi cu destul de multi oameni.

Per global, vremurile sint grele, dar ce urmeaza merita aceasta "greutate". smile.gif

Am vazut ca unii iti pun probleme daca exista sau nu demoni. Eu personal va spun, si nu numai eu ... cititi textele spirituale ... aceste entitati (spirite) exista si isi fac de cap, chiar si cu voi, mai ales fara sa stiti, si mai ales, f. usor, cind ii convinge pe acele victime de ei, demonii, nu exista. Exista, dar chiar daca unii nu cred ... se vor convinge cel tirziu la urmatoare parasire a lumii fizice, asa zis a"moarte" cind isi vor intilni "mentorii", in lumile lor specifice: iadurile.

QUOTE
Ce gasiti atata de fascinant,indiferent de calea aleasa pentru rezolvare,de unde va vine interesul si ce urmeaza sa obtineti din asta?


- Vezi si mai sus explicatii si detalii.

- "interesul" vine din launtrul fiecarui om, fiecarui luptator, indiferent pt. ce tabara lupta, fie constient fie inconsitent. Pas cu pas, toti cei veniti sa lupte si sa fie alaturi de fii luminii, de Luptatorul divin trimis de Dumnezeu ... se vor trezi si se vor alatura acestuia ... Lui si celor "doi maslini" de care aminteste Apocalipsa.

- nu e bine sa urmaresti ceva anume, dar in mod sigur rasplata va fi pe masura angrenari tale, si mai ales de partea cui ai fost angrenat.

E greu de inteles de ce fii intunericului lupta, cind stiu ca pina la urma vor pierde si vor avea de suferit cumplit datorita orientarii lor ... dar ... asta e ... alegerea lor.

QUOTE
Sa nu credeti ca vreau sa va provoc sau altceva,dar nu mi-e prea clar;ceva urat poate ca e fascinant dar fiind respingator il pironesti departandu-te,nu imbratisandu-l,cel putin teoretic.Imi spune cineva macar?Pe mine marturisesc ca m-a manat curiozitatea,in special dorinta de a-L cunoaste pe El si m-am folosit de orice mijoc disponibil,inclusiv Apocalipsa lui Ioan,iar cand am reusit "vehiculele" si-au pierdut importanta.


Iata un prim pas ... vor urma si altii. Unii vor ride copios la acest mesaj, altii vor spune ca "iata, un fanatic", altii "iata, un nebun", "iata, un paranoic", "iata un vizionar", "iata, un scritor mai mult sau mai putin talentat de SF" ... samd.

Eu personal nu sint altul ci UNIC, doar viziunile voastre difera, si chiar daca veti crede ca viziunea voastra e cea mai corecta, vor exista inca alte citeva viziuni, unele poate chiar opuse ale voastre. smile.gif

"Cine are urechi de auzit ... sa auda" ... si sa citeasca ... atent ... chiar de mai multe ori ... si sus si jos.

PS. Voi continua cu comentarii propriuzise in zilele si mesajele urmatoatre, functie de timpul liber pe care il voi avea. Succes ! thumb_yello.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Feb 2004, 05:23 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ Feb 7 2004, 11:14 PM)
Apocalipsa nu va avea loc intr-un timp scurt, ci in sute, poate chiar mii de ani(unele profetii de acolo au si avut loc deja)...si va fi greu pentru pacatosi.

Te contrazic, si voi aduce argumente si dovezi in viitoarele mesaje, folosindu-ma de diferite texte, dar in special de textul Apocalipsei.

Apocalipsa se deruleaza chiar acum ...


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Feb 2004, 05:29 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Ciarli @ Feb 8 2004, 12:11 AM)
Cred ca Biblia trebuie interpretata cu mare grija; inainte sa fie rastignit Mantuitorul a prezis faptul ca vor apare falsi prooroci si ca oamenii vor reinterpreta Biblia dupa bunul lor plac, dupa cum le vor suna mai bine invataturile.

Falsii profeti nu se refera la cei care comenteaza textele spirituale, ci la cei care se erijeaza in conducatori spirituali ai acestor grupari de religiosi. Falsii profeti, cit si falsii mesia si falsii invatatori spirituali sint fiinte demonizate care preiau conducerea unor grupari religioase importante, a religiilor importante, a meselor si credinciosilor.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Feb 2004, 05:46 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
"Prin roadele lor ii veti recunoaste".


Pe unii nu ii veti recunoaste dupa aceste roade, pt. ca exterior vor fi precum oile, sau pastorii, dar launtric precum lupii rapitori. Vor aborda fete, atitudini si discursuri si chiar "filozofii" (dogme) cu care va lua ochii celor deja "orbi", multimii.

QUOTE
Isus a aratat in mod concret si cum ii putem identifica pe acesti profeti falsi.
Degeaba vorbesc ei de iubire de Dumnezeu daca in inima lor este ura de oameni.
Degeaba vorbesc ei de credinta in Dumnezeu daca faptele lor arata necredinta si nepasare.


Vai, dar ii credeti atit de prosti pe acesti demoni ? Si eu au citit si studiat biblia, si stiu cum pot fi demascati, si ce anume nu trebuie sa arate, si ce anume sa arate ... si prin care sa manipuleze mintile slabe ale multimii.

Deja acesti lupi rapitori conduc umanitatea, religiile, politica, informatia, socialul etc. sad.gif

QUOTE
Si in general, degeaba spun ei ca il cunosc pe Dumnezeu, daca zi de zi au un spirit de animozitate si ura, de cearta, sau daca traiesc in pacat si sunt degraba iertatori ai pacatului...


Sa nu uitam ca nici Iisus nu a adus pacea, ci "cearta" (sabia) intre oameni. La fel si cei doi maslini, la fel si cel cu toiagul de fier.

QUOTE
Acestia sunt profetii falsi.
Cat despre cei care incearca sa inteleaga Biblia - cat timp raman in iubirea lui Hristos si o manifesta fata de ceilalti prin fapte, nu au cum sa fie profeti falsi. Dar din momentul in care pretind ca Dumnezeu vorbeste prin ei, desi faptele lor denota o lipsa crasa de iubire si umilinta, atunci inseamna ca sunt lupi in piele de oaie.


Sint f. multi falsi profeti printre acesti asa zisi crestini, sau "coordonatori de crestini". Insasi intoleranta pe care o manifesta fata de alte religii si cai spirituale arata ai cui fii sint ei.

Faptul ca ei si nu numai ei nu sint in stare sa vada adevaratii fi ai lui Dumnezeu si autenticele cai spirituale ii pune sub semnul orbirii (spirituale). Sa mimezi iubirea si toleranta e usor ... mai ales cind le dai multimii ceea ce ei vor sa auda, ceea ce i-au obisnuit inaintasii sa "mestece".

Sub semnul ratiunii, discernamintului si bunului simt trebuie "cintariti" acesti profeti sau/si invatatori spirituali .. nu al dogmelor si inchistarilor unora ...

QUOTE
Asadar, Ciarli, daca vrei sa iti dai seama usor cine sunt profetii falsi, nu te uita la interpretari, ci uita-te la roadele lor ca oameni. Daca sunt roadele iubirii, asculta-i. Daca in spatele fatadei vezi mizerie crunta, atunci departeaza-te de ei. E foarte simplu. smile.gif


Daca era asa de usor, scapam pina acum de acesti lupi, dar ei sint atit de bine ascunsi sub patrafire, coroane, tronuri si sceptre ... si lozinci ...



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 12 Feb 2004, 07:50 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Ai dreptate, asa-zisii crestini, cei care se cred crestini si nu sunt de fapt, aceia sunt proorocii mincinosi ai religiei false si se vede dupa inmultirea lor, inseala pe multi si au tot mai multi adepti.
Ai uitat sa spui de falsii profeti ca vor face profetii care nu se vor adeveri, si uite la asa-zisii crestini cate profetii false fac, pe cand in Biserica lui Cristos toate profetiile s-au adeverit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 12 Feb 2004, 06:56 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



"- se nasc oameni care nu pot vorbi - posibila cauza: in alte vieti au facut mult rau prin vorbire
- se nasc oameni care nu pot auzi - posibila cauza: in alte vieti au negat, sau au luat in deridere sau au "dat la spate" cum spune romanul, anumite adevaruri divine, anumite revelatii si cai spirituale
- se nasc oameni ciungi sau li se petrece un accident in care isi piere o mina sau pe amindoua - posibila cauza: in alte vieti au facut mult rau cu miinele.
- se nasc oameni debili mentali - posibila cauza: au gindit f. urit, sau au facut acte de magie neagra cumplite, sau, in anumite cazuri, mai rar e adevarat, acel spirit s-a incarnat pt. prima data in om, adica a facut pt. prima data saltul de la un nivel de evolutie spirituala, regnul animal, la alt nivel superior, la cel uman.
"
Poate ca e off -topic dar tu sugerezi aici ideea de reincarnare cu care nu pot fi de acord.

Poate ca ar trebui sa facem un topic despre reincarnare....sa argumentam acolo. Cred ca si gio ar fi de acord wink.gif

Despre Apocalispa...
Ti-am dat citatele acelea din Biblie in care se vedea destul de clar(dupa parerea mea) ca Biserica este mireasa lui Hristos. As fi fost interesat sa aflu mai multe despre interpretarile pe care le-ai dat tu la chestia cu Casa Poporului .

Poate ne mai dai si ceva surse.

Numai bine!

Acest topic a fost editat de noi: 12 Feb 2004, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 13 Feb 2004, 01:26 AM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Deci pe tine Thunder te atrag misterele,multumesc.Din cuvintele tale se vede ca ai studiat multe,lucruri bune,ceea ce e minunat daca n-ar fi si destule indoielnice.Daca ma uit mai bine cred ca semeni (din profil) cu un fost coleg,de cate ori dicutam cu el imi vorbea numai despre chestii extrem de grave,chestiuni majore si in general negative.De fapt cred ca este o forma de manifestare a personalitatii tale pe care o respect pe de-a-ntregul,asa esti si asa trebuie sa fi,nu trebuie sa aiba nimeni nimic de contestat,anume vrei sa fi foarte mare si important si atunci te ocupi de lucruri cat mai mari si importante,adica ti-ai ales dintre lucrurile mari si importante care sa te exprime pe acestea.Astept o nota (de la unu la zece) pentru analiza si tot nu mi-ai spus de unde vine "Thunetu"?Pentru ca in Apocalipsa se vorbeste despre cei care lupta impotriva Lui,vreau sa va mai spun ceva despre spiritele astea malefice,se face o eroare comuna printr-o prea mare analogie cu societatea umana;natura le e alta si functionarea le e diferita,ba chiar scopul nu le este atat de asemanator oamenilor;de fapt ele nu se constituie intr-o organizatie ci fiecare e pe cont propriu,in fapt nici nu se suporta unele pe altele prea bine;se mai intampla sa se gaseasca "agregate" in acelas trup muritor,dar nu actioneaza impreuna spre un tel comun sau la vreo comanda ci fiecare face cand are ocazia ceea ce are el de facut.Nu stiu cum va suna asta voua dar de fapt e mult mai bine asa,ca daca erau niste ostasi disciplinati si un lant de comanda bine pus la punct erau si mai eficienti decat sunt iar noi eram si mai nenorociti (citez aproximativ din memorie o comparatie referitor la disciplina versus haos de pe vremea lui Napoleon si a campaniei lui egiptene:50 de cavaleristi sunt biruiti de 50 de mameluci,100 de cavaleristi sunt aproximativ egali cu 100 de mameluci in lupta iar 150 de cavaleristi zdrobesc 300 de mameluci).A da,despre cei nascuti cu defecte,am vazut o fetita absolut superba nascuta cu numai cateva rudimente atrofice de degete iar cauza era sigur din vina lu ma-sa.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Feb 2004, 05:28 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Ai dreptate, asa-zisii crestini, cei care se cred crestini si nu sunt de fapt, aceia sunt proorocii mincinosi ai religiei false si se vede dupa inmultirea lor, inseala pe multi si au tot mai multi adepti.


Bate saua sa priceapa iapa. E hazlie stituatia urmatoare: daca intrebi pe ORICE (asa zis)crestin daca el este crestin, sau un asa zis crestin, va spune cu o mai mare sau mai mica nonsalanta ca el este crestin autentic. Proorocii mincinosi, sau acei "falsi messia" sint cei care fie au functie fie "greutate" la virfurile confesiunilor crestine, de INDIFERNT ce "culoare" si apartenenta (ortodox, catolic samd).

Cei mai multi adepti ii au inselatorii marilor religii si confestiuni, in frunte cu Papa de la Roma si (probabil) toate confesiunile crestine de pe intreg pamintul. In felul acesta, Lucifer a deviat intreaga masa de credinciosi (adepti), punind mina pe putere si pe dogme ... le-a folosit pt. a devia, stagna si chiar duce la cadere pe majoritatea "adeptilor" acestor religii. Apocalipsa ne arata asta, NEGRU pe ALB. In fruntea acestor "vinduti ai satanei", din fruntea acestor religii si confesiuni religioase se afla o organizatie, o grupare, "CURVA BIBLICA ... iar in fruntea acestei grupari este antihristul ajutat de proroocul mincinos. Apocalipsa este f. CLARA in directia asta:

"1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.

2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"


Remarcati ideea "curvirii" (apartenentei) imparatilor (adica conducatorilor de state, tari si religii samd) ... si faptul ca "multi dintre locuitori" sa-u imbatat (adica s-au lasat pacaliti, manipulati, mintiti) de aceaste marasme (mincinoase) ale ideilor vehiculate de "curva prin intermediul acestor "imparati", pe care ii putem numi f. usor si "lupi (pastori) in haine de oi".

"5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina: "Babilonul cel mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."

Aici se sugereaza CLAR ideea ca aceasta grupare malefica este cea care a dat nastere la toate gruparile, deviatiile si pseudo-caile spirituale si religioase de pe inreg pamintul, deci influenta sa acopera intreg pamintul.

"15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi."

Inca odata se arata ca aceasta grupare malefica mondiala conduce si manipuleaza intreaga umanitate, indiferent de tara, popor, limba, neam etc.

Sfatul meu este sa priviti si la voi insiva, nu numai la altii din jurul vostru, cind cautati pe cei inselati si manipulati de "curva biblica", de "imparatii lumii", de "vinul curviei" (dogmele si false -deviatele- incataturi spirituale ale) lor ...

Vi s-a spus sa va uitati pa rezultatele (roadele) actiunilor si vietii lor. Majoritatea se lasa dusi de nas si in loc sa priveasca la roadele spirituale ale acestor "invatatori spirituali", se uita la ce le iese din gura (mincinoasa si abila), la ce donatii au mai facut, la ce "ajutoare" pretioase au oferit ei nu stiu carui spital sau orfelinat, samd. Cu aceste tipuri de actiuni acesti lupi rapitori iau ochii la ... scuzati "duritatea" si franchetea exprimarii ... la fraieri ohyeah.gif

QUOTE
Ai uitat sa spui de falsii profeti ca vor face profetii care nu se vor adeveri, si uite la asa-zisii crestini cate profetii
false fac, pe cand in Biserica lui Cristos toate profetiile s-au adeverit.


Nu am uitat, nu am ajuns si acolo. Sint atit de multe de spus, ca nu o sa aibe multi rabdare sa citeasca. smile.gif

Nu numai profetiile crestine s-au adeverit, ci si altele apartinind si altor cai si religii spirituale sau chiar ale unor "out sideri", precum Nostradamus, Sundar Sing, Edgar Case etc.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Feb 2004, 06:13 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Poate ca e off -topic dar tu sugerezi aici ideea de reincarnare cu care nu pot fi de acord.


Asta e problema (LIMITAREA) voastra. ohyeah.gif

QUOTE
Poate ca ar trebui sa facem un topic despre reincarnare....sa argumentam acolo.  Cred ca si gio ar fi de acord


Sinteti invitatii mei.

QUOTE
Despre Apocalispa...
Ti-am dat citatele acelea din Biblie in care se vedea destul de clar(dupa parerea mea) ca Biserica este mireasa lui Hristos.


Asta e , ca nu se vede deloc clar din citatele tale, mai ales ca le excluzi in mod straniu pe acelea care contrazic ideea de mireasa=biserica.

Poate deschidem alta data un alt sir cu un comentariu vis a vis de ex. de "Cintarea Cintarilor" ... si sa studiem si acolo cine e asa zisa iubita sau mireasa a mirelui, si cine e mirele samd. Cum multi cred ca mireasa sau iubita mirelui (pe care ei il vad ca fiind Iisus), ca fiind biserica crestina, as fi curioas sa aflu, dar nu in acest topic (sir), care sint si unde sint localizati sau ce rol au "sinii", pintecele samd ai iubitei (biserica). hh.gif

Scuzati paranteza, dar ma distreaza de fiecare data cind imi amintesc, si mai ales cind cineva aduce in discutie ideea asta cu "mireasa" lui Iissus = biserica.

13 Prea iubitul meu îmi este ca un mănunchi de mir, care se odihnește între țîțele mele.

5. Amîndouă țîțele tale sînt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei căprioare, cari pasc între crini.

1 Ce frumoase îți sînt picioarele în încălțămintea ta, fată de domn! Marginile rotunde ale coapsei tale sînt ca niște lănțișoare de pus la gît, lucrate de mînile unui meșter iscusit.
2 Pîntecele tău este un pahar rotund, de unde nu lipsește vinul mirositor; trupul tău este un snop de grîu, încins cu crini.
3 Amîndouă țîțele tale sînt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei căprioare.

7 Statura ta este ca finicul, și țîțele tale ca niște struguri.
8 Îmi zic: ,,Mă voi sui în finic, și -i voi apuca crăcile!`` Atunci țîțele tale vor fi ca strugurii din vie, mirosul suflării tale ca al merelor.
9 Și gura ta toarnă un vin ales, care curge lin ca răspuns la desmierdările mele, și alunecă pe buzele noastre cînd adormim!

1 O! de ai fi fratele meu, care a supt la țîțele mamei mele! Cînd te-aș întîlni în uliță, te-aș săruta, și nimeni nu m'ar ținea de rău.[/i]

Cine o fi mama bisericii, cine e fratele bisericii si ce fel de indem la incest (sau patricid sau cum se numeste) mai e si asta, sa se sarute sora cu fratele.

8 Avem o soră micuță, care n'are încă țîțe. Ce vom face cu sora noastră în ziua cînd îi vor veni pețitorii?
9 Dacă este zid, vom zidi niște zimți de argint pe ea; dar dacă este ușă, o vom închide cu o scîndură de cedru. -
10 Eu sînt un zid, și țîțele mele sînt ca niște turnuri; în ochii lui am fost ca una care a găsit pace.


Ce sa mai, o adevarata obsesie cu titele astea in cartea sfinta. rofl.gif

Revenind la subiect, si facind totusi o mica paranteza, sitn curios sa aflu, de al cine se simte in stare sa comenteze, care si unde sint acele "tite" ale bisericii. ohyeah.gif

QUOTE
As fi fost interesat sa aflu mai multe despre interpretarile pe care le-ai dat tu la chestia cu Casa Poporului .

Poate ne mai dai si ceva surse.


Pai nu e suficienta Apocalipsa ? Ia o ruleta industriala, mergi la Casa Poporului si masoara dimensiunile ei, numare cite intrari are, cite porti etc.

Incearca si sursa iluminatului indian Sundar Sing, care s-a crestinat in urma unei aparitii divine a lui Iisus, devenind mai apoi un important ilumnat crestin si predicator al crestinismului in India si chiar si in alte zone ale planetei.

Acest topic a fost editat de thunder: 13 Feb 2004, 06:21 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 13 Feb 2004, 06:42 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@geriA3e
QUOTE
vreau sa va mai spun ceva despre spiritele astea malefice,se face o eroare comuna printr-o prea mare analogie cu societatea umana;natura le e alta si functionarea le e diferita,ba chiar scopul nu le este atat de asemanator oamenilor;de fapt ele nu se constituie intr-o organizatie ci fiecare e pe cont propriu,in fapt nici nu se suporta unele pe altele prea bine;se mai intampla sa se gaseasca "agregate" in acelas trup muritor,dar nu actioneaza impreuna spre un tel comun sau la vreo comanda ci fiecare face cand are ocazia ceea ce are el de facut.


Diviziunea muncii nu este strict apanajul oamenilor. "Precum in Cer, asa si pe pamant". Biserica imparte diavolii in 3 mari grupe: ai poftelor, ai maniei si ai ratiunii (arhiconii), precizand totodata relatia de subordonare a primeia fata de cea de a doua si a acesteia fata de arhiconi. Ceea ce Biserica omite sa spuna (sau nu stie) este subordonarea arhiconilor fata de Ingerii Cazuti si a acestora fata de Satan, precum si "amanuntul" ca sufletele rele dupa destrupare devin diavoli si au chiar "sansa" de a avansa in ierarhiile intunecate pana la rangul de arhiconi.
La fel se intampla si cu cele 3 cete ingeresti, impartite fiecare la randul ei in alte 3 grupuri. Oricum, exista conlucrare, altfel n-ar exista nici subordonare. Parerea mea.

@Thunder
QUOTE
Edgar Case

Edgar Cayce.

QUOTE
Cine o fi mama bisericii, cine e fratele bisericii si ce fel de indem la incest (sau patricid sau cum se numeste) mai e si asta, sa se sarute sora cu fratele.

Se numeste incest actul sexual intre rude (apropiate), nu sarutul.

spoton.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 13 Feb 2004, 07:23 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 13 Feb 2004, 07:37 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



1. Rasetele alea paranoice sunt preluate de la Catalin?

In luciditatea ta atotcuprinzatoare....aminteste-ti ca esti doar un muritor...un simplu om...si ca NIMENI(nici macar FIUL.) nu stie clipa ceasul sau locul. Putina smerenie nu strica.

Mergi in Biblie la pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv si vei vedea ca nu exista cale de intoarcere.

OK. Fiti atenti..concluzia lui Thunder: Mireasa lui Hristos este Romania...si locul unde va avea judecata lumii este CASA POPORULUI.

Asa va rog incepand de maine sa fiti toti prezenti la locul cu pricina sa asteptati cu sufletul la gura sfarsitul lumii.

Restul popoarelor nu mai conteaza..sunt cantitate neglijabila...le dam deoparte.

Nu esti primul si nici ultimul care face "proorociri" din astea. Stii prea bine exemplele celor care au asteptat sfarsitul..si surpriza nu l-au aflat.

Una este sa incercam sa descifram semnele vremurilor sa vedem in ce masura se potrivesc zilelor noastre, sa ne rugam unii pentru altii si alta este sa o dam in SF-uri cu chestii care depasesc clar conditia umana.

Apocalipsa trebuie sa ne intareasca in credinta, trebuie sa ne ajute sa alegem modul de viata. In rest .. pentru noi sfarsitul poate fi maine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Feb 2004, 07:50 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Deci pe tine Thunder te atrag misterele,multumesc.


Sa cresti mare ... dar nu ai pt. ce sa-mi multumesti ... inca nu ... smile.gif

QUOTE
Din cuvintele tale se vede ca ai studiat multe,lucruri bune,ceea ce e minunat daca n-ar fi si destule indoielnice.


Ai libertatea sa te indrepti si sa te indoi la ce vrei tu. Logica, ratiunea, discarnamintul si deductiile logice sint insestrarile omului superior. jamie.gif Foloseste-le in argumentarea afirmatiilor tale si in contra-argumentarea afirmatilor mele si se va naste o "critica" constructiva din care vom ava cu totii de cistigat.

QUOTE
Daca ma uit mai bine cred ca semeni (din profil) cu un fost coleg,de cate ori dicutam cu el imi vorbea numai despre chestii extrem de grave,chestiuni majore si in general negative.


Eu seman ... am semanat ... si voi semana ... dar mai si culeg ... iar acum a sosit vremea secerisului si trierii griului de neghina. Cu colegul tau nu seman pt. ca eu insamintez cu seminte (adevaruri) vii, pozitive, obiective. Negativ sau pozitiv vede fiecare in parte, dintre cei care citesc aceste idei ale mele, dupa propria sa personalitate si nivel de constiinta, sau cum spune proverbul: "dupa propria sa perversitate". Amintesc in treacat parabola cu acea sticla de vin jumate plina care era pe o masa intr-o camera. Intra in camera un pasimist si spune: "vai, ce pacat, uite o sticla pe jumate goala" si se intristeaza. Apoi intra un optimist si spune: "vai, ce bine, uite o sticla pe jumatate plina", si incepe si se bucura.

Realitatea este aceiasi, este obiectiva, interpretarea ei difera ...

QUOTE
De fapt cred ca este o forma de manifestare a personalitatii tale pe care o respect pe de-a-ntregul,asa esti si asa trebuie sa fi,nu trebuie sa aiba nimeni nimic de contestat,anume vrei sa fi foarte mare si important si atunci te ocupi de lucruri  cat mai mari si importante,adica ti-ai ales dintre lucrurile mari si importante care sa te exprime pe acestea.


Daca sint mare si important, asta numai Dumnezeu stie, si eventul cei aidoma mie. Un geniu nu va fi recunoscut decit de un alt geniu, un intelept de alt intelept, samd. Ceilalti vor avea diferite impresii despre cei in cauza ... mergind de la ideea de "nebun" pina la aceea exprimata de realitatea obiectiva, insa pe care ei nu o vor atinge, nu o vor intelege cu adevarat ... ci cel mult o banuiesc, sau si-o imagineaa in mod himeric, fara sa stie ca din "greseala" au nimerit adevarul.

Cit de mari sint "lucrurile" de care ma ocup nu sint la indemina oricui, dar e alegerea (libertatea) fiecaruia sa catalogheze aceste preocupari, chiar facind apel la un psihiatru in a-mi face o "analiza" completa. smile.gif)

Cu toate acestea, e mai important sa studiezi si sa verifici ceea ce spun eu, nu ceea sau cine sint eu.

QUOTE
Astept o nota (de la unu la zece) pentru analiza si tot nu mi-ai spus de unde vine "Thunetu"?


- nota ti-o dai tu singur ...

- ideea cu tunetul a venit ca un tunet la mine, ca o inspiratie de moment, venita ca si tunetul.

QUOTE
Pentru ca in Apocalipsa se vorbeste despre cei care lupta impotriva Lui,vreau sa va mai spun ceva despre spiritele astea malefice,se face o eroare comuna printr-o prea mare analogie cu societatea umana;


- Aha ... cine e acel "Lui" ... Dumnezeu ? Eu personal numai Lui ii atribui literele mari in fata cuvinetelor .. Lui si spiritelor divine.

- vino cu dovezi si argumente solide in favoarea afirmatilor tale, caci altfel, va trebui sa ne convingi mai intii ca esti un sfint, cu ilumnat sau ceva guru ca sa te credem pe cuvint. tongue.gif

Puncteaza eventual, mai concret, pe texul Apocalipsei sau pe "comentariile" mele, acele pasaje unde consideri ca se face o eroare.

QUOTE
natura le e alta si functionarea le e diferita,ba chiar scopul nu le este atat de asemanator oamenilor;de fapt ele nu se constituie intr-o organizatie ci fiecare e pe cont propriu,in fapt nici nu se suporta unele pe altele prea bine;se mai intampla sa se gaseasca "agregate" in acelas trup muritor,dar nu actioneaza impreuna spre un tel comun sau la vreo comanda ci fiecare face cand are ocazia ceea ce are el de facut.


Ma ierti, dar esti greu de urmarit, sa intelegem firul logic si cursiv al afirmatiilor de mai sus.

Dar cititind si mesajul lui RZA inteleg ca te referi la o non-ierarhie a demonilor, ceea ce e o afirmatie eronata. TOTUL in Manifestare este asezat dupa o anume ierarhie, si nu intimplator "curva biblica" are ca element de baza in "grafica" cu care se prezinta in lume "piramida", care analogic vorbind, este o prezentare schematica a acestui principiu al ierarhiei, fie ea divina sau malefica in cazul nostru.

QUOTE
Nu stiu cum va suna asta voua dar de fapt e mult mai bine asa,ca daca erau niste ostasi disciplinati si un lant de comanda bine pus la punct erau si mai eficienti decat sunt iar noi eram si mai nenorociti


La nivel subtil, in lumile nevazute, exista o ierarhie PRECISA, chiar si in lumile demoniace, infernale. La nivel fizic, lumesc, exista si aici aceasta ierarhie, numai ca "omul social" nu o vede, nu o intelege, nu o cunoaste. La nivel de mase, aceasta grupare malefica mondiala este la baza constituita din masa de manevra pe care se prezinta curva biblica in lume. Multi sint folositi ca acest tip de "caramizi" de la nivelul bazei piramidei. Multi dintre ei nu stiu in ce fel de grupare s-au integrat, sau ce orientare are "curva". Li se face un favor, o "cinste", ii fac membri de onoare, li se fac diferite inlesniri si avantaje financiare, positii sociale .. etc ... si astfel este marit grosul de talpasi ai "curvei". Printre ei activeaza si unii care deja stiu de orientarea curvei, si apartin oarecum unui nivel superior acestei piramide. Urmeaza mai apoi "cei alesi", carora li se ofera titluri, "initieri", etc ... si functie de activitate lor li se acorda "titluri" mai mari sau mai mici, functie de gradul si nivelul atins in piramida. Deasupra lor exista grupari secrete, formate din niste "elite", iar dintre ei se formeaza o asa zisa "elita superioara", pe care Apocalipsa o descrie oarecum prin "imparatii acestei lumi". Deasupra acestora sint sefii acestor elitisti, alesi dupa rangul si puterea financiara ... iar la virf sint toto felul de grupuri si sisteme de conducere:

3. In cer s-a mai aratat tot atunci un alt semn: iata, s-a vazut cum a aparut un mare balaur rosu, cu sapte capete, zece coarne si care avea sapte cununi imparatesti pe cele sapte capete.

Evident ca nu stim exact modul in care sint dispuse aceste ierarhii, sau cite sint, sau toti ce fac parte din ele, dar avem o cit de cita ideea asupra existentei lor, a celor care le comun, samd.

La virful ierarhiei se afla antihristul.

QUOTE
A da,despre cei nascuti cu defecte,am vazut o fetita absolut superba nascuta cu numai cateva rudimente atrofice de degete iar cauza era sigur din vina lu ma-sa.


Eu am prezentat niste exemple pt. a se intelege niste principii. Tu ai sapat suprafata, ex. .. dar nu ai atins esenta, principiul. A cui vina mai este faptul ca se "naste" o tornada si omoara zeci de oameni in trecerea ei ?
A cui vina mai este faptul ca unii nici la 30-40-50 de ani nu gindesc nici cit un analfabet, raminind la stadiul de imbecilitate sau/si debilitate, iar altii sint genii inca de la 5 ani ?

Legea cauzei si a efectului este mult mai subtila decit pare la prima vedere.

Analizeaza un caz concret.

Fapt: unui om ii apare o durere de cap. Ce poate face el, ce il sfatuiesc "specialistii" sa faca pt. a scapa de aceasta durere?

- medicina alopata - "nu stim cauza, dar tu ia o pastila de dureri de cap, pt. ca in felul asta 'omorim' efectul, durere". La unii trec durerile de cap, la altii nu.
- biserica - "asta e voia lui Dumnezeu, eventual roaga-te la Dumnezeu sa-ti ia durerea de cap ... poate iti trece. Nu stim cauza, dar lui Dumnezeu nu ii este nimic imposibil, doar sa-i ceri asta". La unii trec durerile de cap, la altii nu.
- bioenergia - "este vorba de un blocaj energetic sau o acumulare energetica negativa, dar te rezolvam cu citeva pase magnetice, etc. La unii trec durerile de cap, la altii nu.
- hahta yoga - "aceasta durere este manifestarea fizica a prezentei unei energii subtile perturbatoare, dizarmonioasa, malefica, care trebuie eliminata prin acumularea unei energii compensatorii benefice, armonizatoare, divine, care elimina acea energie malefica. Fa o asana sau mai multe si eventual ceva pranayama si iti trece durerea. Durerile de cap trec, dar pot reveni. Motivul: nu s-a eliminat cauza si mai subtila a acestei acumulari energetice malefice.

Cauzele durerilor de cap pot fi multiple (elimin cauzele concret fizice de genul lovituri, tumori, etc):

- cineva te injura
- cineva e invidios pe tine
- cineva te blesteama
- cineva iti doreste raul
- etc.

Insa, ceea ce am vrut de fapt sa prezint, este ca toate aceste SUFERINTE, chiar daca vin prion intermediul unor terti, ti se datoreaza unei anumite karme negative pe care ti-ai facut-o cindva, cind ai facuy niste actiuni negative, rele.

Nici macar daca te scapa mama din brate si cazi in cap si ramii toata viata imbecil nu e decit vina ta, a karmei tale. neindeminarea mamei, sau neatentia ei, sau alte motive ce tin de ea nu sint decit instrumentrul prin care karma negativa a gasit locul si momentul prin care sa iasa la suprafata si sa-ti dea ceea ce si tu ai dat cindva. Are si mama partea ei de vina, dar si karma ei negativa care se manifesta in felul asta, prin suferinta pe care o va avea in toti anii vietii acelui copil debil. Nu intimplator mama si copilul s-au intilnit in aceasta viata, cum nu intimplator se intilnesc si parintii cu acei copii care vor ajunge criminalii propriilor lor parinti. TOTUL este in ton cu Legea Cosmica a Karmei.




--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 14 Feb 2004, 01:22 AM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Hei Thunder,multumesc ca mi-ai raspuns din nou,asta e.Chiar incerc sa intind coarda sa te intreb iarasi acelas lucru:o data ce sti ceea ce sti,azi ai mai aflat ceva (de pilda) ce ieri nu stiai,ai mai facut o legatura intre fapte aflate la mare distanta in spatiu si in timp,foarte bine,dar ce se schimba in viata ta,ce efect au,ce se modifica in faptele tale sau macar in una din actiunile tale cum se implica noua ta intelegere,ce aduce vietii tale sau ce ia din viata ta,ce rodeste practic,pentru ca mie mi se pare ca daca chiar as sti azi precis ce inseamna fiecare iota din Apocalipsa tot acelas lucru l-as face si maine pe care l-am facut ieri,nu mai are ce schimba in credinta mea indiferent ce informatie de tipul asta ar apare,ar fi doar niste amanunte,niste detalii care nu modifica cu nimic esenta si corpul problemei.La aia cu duhurile rele nu am vorbit de ierarhie,sigur ca exista si se aplica de tipul ala mai tare il da la o parte pe ala mai slab,care la randul lui gaseste si el un sucker...dar nu au o organizare de tipul organizatiilor umane,nu condenseaza un scop anume spre care fiece membru sa isi aduca contributia dupa posibilitati,ci fiecare are propria dambla si in principiu nu sunt prietenosi unu cu altu,se evita pe cat pot;despre argumentari nu-mi mai bat capul de mult cu asta,ce spun stiu ca nu sunt vorbe goale si mie mi-e destul,daca foloseste cuiva adevarul spus asa foarte bine,daca nu buna pace.Uite totusi din Apocalipsa ceva limpede:in primele capitole,mai exact 2 si 3,sunt cuprinse epistolele catre cele 7 biserici din Asia Mica(zona lui Ioan de activitate),despre care am auzit diferite interpretari si diverse suprapuneri cu elemente contemporane,dar nu stiu cum citeste cineva asa ceva cand scrie foarte clar,scrisorile sunt adresate "responsabilului" bisericii respective,unei singure persoane adica,iar in unele cazuri cateva cuvinte sunt adresate celorlalti credinciosi:ba chiar se vede clar din reprosurile pe care le face ca e vorba de o singura persoana pentru ca sunt prea specifice,in vreme ce intr-o biserica reala constituita din mai multe persoane sunt mult mai multe probleme si mai diverse,n-ai cum sa-i bagi pe toti intr-o oala si sa-i lauzi egal ori sa-i certi la fel ca oamenii nu sunt la fel,cum zice in alta parte ca doi vor fi la camp ori doua vor macina,dar unu/una va pleca si restu ramane,pentru ca diferenta nu o face fapta pe care o implinesc cei doi asemenea ci deosebirea e catre ce isi indreapta fiecare fapta,spre El sau spre tarana;a da,cred ca si scrie asa:"Ingerului Bisericii din..."Candva si pe mine ma preocupa latura negativa (of the Force),intrebarea de baza pe care o adresam cuiva era ce nu e bine,ce nu merge,care e problema?,pana cand intr-o zi un prieten m-a intrebat de ce ma intereseaza numai defectiunile?,la care i-am raspuns cu seninatate ca e dupa parerea mea un loc foarte bun in a-L cauta pe El,pentru ca daca sti ce nu merge bine deja sti ceea ce trebuie facut - dar mi-a trecut,eram doar la inceput. Mai risc una:de ce crezi tu ca o scriere oarecare,sa zicem profetica - nu pun Apocalipsa - care are o vechime considerabila,a supravietuit atata timp si e integrata intr-o miscare religioasa care dintotdeauna a avut cateva milioane de practicanti,nu e doar o facatura bine ticluita si perfect sustinuta prin efortul a generatii de adepti,un fals inregistrat ca adevar imuabil (la OSIM) si tu o iei de buna de cum citesti doar pentru ca se potriveste ca speraclu in broasca cu o alta scriere oarecare...Cunosc anume un "caz" oarecum de tipul asta de impostura,o "Carte Sfanta" cu care multi s-au fript si destui se perpelesc inca,dar bineinteles,nu pot ucide pe nimeni vorbind de asta,asa ca ma opresc,dar nu inainte de a repeta:Apocalipsa e (pentru mine) o Evanghelie.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 14 Feb 2004, 03:37 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
  1. Rasetele alea paranoice sunt preluate de la Catalin?


- zimbetele si risul meu se trag si vin din starea stenica in care ma aflu in acele momente.
- e greu de spus despre un om daca e paranoic sau nu, chiar daca ii esti apropiat. Si mai greu e sa spui asta de cineva pe care nu-l cunosti, dar sa spui ca risul cuiva e paranoic deja sfideaza statutul de fiinta inteligenta, care stie ce articuleaza, care are un control asupra vorbirii, gindirii etc.
- Catalin ?! "Catalin viclean copil de casa" ? Ai cumva o anumita "boala" pe Catalin ? ... in lumea ta, ramii nemuritor si rece, "luceafare" ... hh.gif

- iritarea ta demina de un adevarat crestin ma misca profund ... coboara-n jos, luceafar blind...

QUOTE
In luciditatea ta atotcuprinzatoare....aminteste-ti ca esti doar un muritor...un simplu om...si ca NIMENI(nici macar FIUL.)  nu stie clipa ceasul sau locul.  Putina smerenie nu strica.


- Numai Dumnezeu e atotcuprinzator, eu cel mult sint ceva mai lucid decit altii, cum si altii sint mai lucizi decit mine ... in diferite directii si realitati inconjuratoare, exterioare si launtrice.
- iti amintesc ca nu toti oamenii sint ca si tine, si nu "legile" tale ii definesc pe ei. Ca sa poti sa-i vezi pe cei din jur asa cum sint, trebuie mai intii sa-ti dai jos de la ochi ochelarii de cal, sau ochelarii cu lentila colorata ... caci altfel vei vedea lumea inconjuratoare DOAR in lumina (perspectiva) culorilor tale specifice. Aceste culori au si o semnificatie ezoterica, la nivel de aura, energiile pe care le are fiecare om in aura sa, au diferite culori, functie de vibratiile preponderente energetice si de nivelul sau de constiinta, de trezire spirituala. Cind un om are in mod preponderent in aura sa o anumita culoare, el va "vedea" lumea mai mult prin acea "culoare", de pe acel nivel. Aici se afla si "secretul" proverbului mai des amintit aici: "adesea, ii judecam pe altii dupa propria noastra perversitate". Ezoteric vorbind, cuvintul "perversitate" joaca rolul de "nivel de constiinta".
- fara a urmari sa caut laurii sau sa ma laud, cu atit mai putin "gratuit", sa stii ca nu ma consinder un simplu om, ci unul complex, si nici muritor, caci doar "hainele" (corpurile fiintei) mele sint "muritoare", nu si spiritul divin din mine, cel care cu adevarat EXISTA, iar in afara lui ... vorba bibliei, e doar o desartaciune.
- nu stim ora, stim insa epoca, nu stim toate locatitatile, stim insa locul unde va fi Noul Ierusalim. Vremea este "calculata" dupa ce ne arata "vremurile", asa cum ne spune si Iisus:

24 ¶ Dar, în zilele acelea, după necazul acesta, soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei,
25 stelele vor cădea din cer, și puterile cari sînt în ceruri vor fi clătinate.
26 Atunci se va vedea Fiul omului venind pe nori cu mare putere și cu slavă.
27 Atunci va trimete pe îngerii Săi, și va aduna pe cei aleși din cele patru vînturi, dela marginea pămîntului pînă la marginea cerului.
28 ¶ Luați învățătură dela smochin prin pilda lui. Cînd mlădița lui se face fragedă și înfrunzește, știți că vara este aproape.
29 Tot așa, cînd veți vedea aceste lucruri împlinindu-se, să știți că Fiul omului este aproape, este chiar la uși.
30 Adevărat vă spun, că nu va trece neamul acesta pînă nu se vor împlini toate aceste lucruri.
31 Cerul și pămîntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
32 Cît despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu știe nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33 Luați seama, vegheați și rugați-vă; căci nu știți cînd va veni vremea aceea.
34 Se va întîmpla ca și cu un om plecat într'altă țară, care își lasă casa, dă robilor săi putere, arată fiecăruia care este datoria lui, și poruncește portarului să vegheze.
35 Vegheați dar, pentrucă nu știți cînd va veni stăpînul casei: sau seara, sau la miezul nopții, sau la cîntarea cocoșilor, sau dimineața.
36 Temeți-vă ca nu cumva, venind fără veste, să vă găsească dormind.
37 Ce vă zic vouă, zic tuturor: Vegheați!``


Stiu ca unora le place sa citeasca numai ce vor, dar totusi Biblia mai contine si ceea ce nu vor sau nu pot ei sa vada.

Exista semne care ne arata ceea ce va urma. Le "vad" doar cei vazatori, orbii ... orbecaie in continuare.
A dormi este o exprimare analogica ideii de a fi in starea de ignoranta, in starea de prostie, de necunoastere, de intuneric spiritual. A veghea inseamna a te trezi, a fi vigilent la aceste semne si la propria ta evolutie spirituala, nu a sta pasiv (a dormi) precum sta boul in staul, asezat pe propria sa coada. A face rost de ulei pt. candela ta, inseamna, ezoteric vorbind (tradus), a aduce in fiinta ta launtrica, in aura si constiinta ta (simbolizata prin lampa), acea energia divina (simbolizata prin ulei), cea care mentine vie si arzinda flacara lampi (sufletului) tale.

- smerenia e ceva ce si tu ar trebui sa o "inveti" si sa o "practici" ... mai ales inainte de a o "servi" altora la desertul criticilor si pietrelor aruncate catre ei, caci dupa cum stii, nu esti fara de pacat, asa ca mai bine uita-te la parul din ochii tai, si mai putin la paiul din ochii altora.

Iti multumesc ca ai grija de "sanatatea" mea spirituala ... si sper sa ai grija si de a ta, cum ai de a altora.

QUOTE
Mergi in Biblie la pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv si vei vedea ca nu exista cale de intoarcere.


Exista intoarcere de ORIUNDE ... pt. orice fiinta sau spirit ... chiar si pt. satan ... caci si el este fiul lui Dumnezeu, unul dintre fii ratacitori ai Lui.

QUOTE
OK.  Fiti atenti..concluzia lui Thunder:  Mireasa lui Hristos este Romania...si locul unde va avea judecata lumii este CASA POPORULUI. 


- nu este concluzia mea, sau cel putin nu numai a mea, ci si a altor fiinte mult mai trezite spiritual ca mine, inclusiv sfinti, iluminati si clarvazatori. Nici macar nu am ajuns la inceput(ul comentariului), daramite la sfirsit (concluzia).

- mireasa lui Dumnezeu pare mai degraba o grupare spirituala, decit o tara sau un popor, dar evident ca acea grupare va apartine unui popor, la inceput, asa cum si crestinii au fost la inceput iudei, cuprinzind mai apoi membri din multe alte neamuri de pe suprafata planetei. Ceea ce este divin inspirat, invatatura divina, va prinde roade in multe locuri, neamuri si tari. Exemplul crestinismului este graitor si ne arata modul in care se raspindeste adevarul divin in momentul in care un intermediar al lui Dumnezeu, un Fiu al Sau aduce umanitatii un asemenea mesaj spiritual menit sa trezeasca sufletele celor pregatiti. Dupa cum stim, nu toti vor primi si vor intelege acest mesaj, aceasta "saminta" (adevarul), care va cade pe diferite soluri, unele mai fertile, altele sterpe dea dreptul. Acest asa zis "pamint" este sufletul omului. Cei care au sufletul sec, mic si meschin, ingust si limitat de dogme si false judecati si prejudecati ... sint "condamnati" la "orbire" si la "surzenie" in ceea ce priveste aceste adevaruri divine revelate de acesti intermediari ai lui Dumnenzeu.

- mireasa, sau "femeia cea frumoasa", din Apocalipsa, este acea grupare spirituala, iar Romania va fi locul ei de bastina, motiv pt. care multi romani nu vor putea primi adevarul (revelatia), caci nu intimplator a spus Iisus: "nici un prorooc nu este bine primit in tara lui".

Mt 13:57 Și găseau astfel în El o pricină de poticnire. Dar Isus le -a zis: ,,Nicăieri nu este prețuit un prooroc mai puțin decît în patria și în casa Lui.``

Mr 6:4 Dar Isus le -a zis: ,,Un prooroc nu este disprețuit decît în patria Lui, între rudele Lui și în casa Lui.``


- eu nu sint prooroc, sint cel mult un om care urmareste sa caute adevarul, si dupa ce (il) primeste (suma sa de talanti) sa-l expuna (inmulteasca) mai apoi celor care au urechi de auzit. Eu comentez (atit cit pot si imi este accesibila intelegerea ei, cit imi permite Dumnezeu) Apocalipsa, nu o inventez, nu o proorocesc.

40 Cine vă primește pe voi, Mă primește pe Mine; și cine Mă primește pe Mine, primește pe Cel ce M'a trimes pe Mine.
41 Cine primește un prooroc, în numele unui prooroc, va primi răsplata unui prooroc; și cine primește pe un om neprihănit, în numele unui om neprihănit, va primi răsplata unui om neprihănit.
42 Și oricine va da de băut numai un pahar de apă rece unuia din acești micuți, în numele unui ucenic, adevărat vă spun că nu-și va pierde răsplata.``


- Casa poporului, sau altfel spus Noul Ierusalim, va fi nu loc de judecata, ci de imparatire a Lumii, va fi locul unde Iisus si "Cuvintul lui Dumnezeu" isi vor gasi "tronul", iar poporul roman va fi cel prin care toate celelalte popoare vor primi lumina divina, adevarul divin.

QUOTE
Asa va rog incepand de maine  sa fiti toti prezenti la locul cu pricina sa asteptati cu sufletul la gura sfarsitul lumii.


- se spune ca intelepciunea are un inceput, dar nu are un sfirsit, iar ignoranta (PROSTIA), nu are un inceput, insa are un sfirsit.
- Apocalipsa nu ne prezinta un sfirsit al lumii, ci un inceput al unei lumi divine, spirituale, "un nou pamant si un nou cer". Sfirseste in acest fel lumea profana, lumea dominata de apucaturile si influentele tatalui minciunii, si trece sub auspiciile luminii divine si a fiilor divini. Este un sfirsit de ciclu, si un inceput al altui ciclu ... un sfirsit al unei epoci (Epoca Pestilor), si inceputul altei epoci (Epoca Varsatorului), este o schimbare de ciclu, o schimbare de conducator. Conducatorul unei epoci vine si pregateste "terenul" pt. urmatorul conducator, dindu-i sceptrul, conducerea si "regatul" ... asa cum si Ioan Botezatorul a netezit calea lui Iisus.
- asteptarea (larvaritatea) este specifica omului marunt, fiintei inferioare, sufletului mic, lasului, samd. Actiunea este specifica fiintei superioare, a omului mare, a sufletului mare, a eroului spiritual, samd. Intelegeti fiecare ce puteti ... in functie de cum vi se aseaza musca pe cacilula. jamie.gif

QUOTE
Restul popoarelor nu mai conteaza..sunt cantitate neglijabila...le dam deoparte.


Iata ce (nu) inteleg unii. Le putem arata lumina, dar de deschis ochii ei trebuie sa o faca, nu noi o vom face in locul lor.

Am aratat mai sus care este rolul si rostul poporului roman, sau cel putin a unei parti din el ... asa cum si o parte a poporului evreu a raspindit invatatura divina specifica acelor vremuri de acum 2000 de ani, ca si intermediari divini, cu nume de "crestin". Acum probabil ca acesti intermediari vor avea un alt nume, o alta invatatura, specifica acestor vremuri, specifica nivelului de intelegere al acestor vremuri, net superior celui de acum 2000 de ani.

QUOTE
Nu esti primul si nici ultimul care face "proorociri" din astea.


Din cite stiu eu, sint primul care face astfel de comentarii, nu proorociri. ohyeah.gif
Ultimul in mod sigur nu. Nici nu am apucat sa spun mare lucru din aceste comentarii ... si deja fanatismul si habotnicia unora isi spune cuvintul.

QUOTE
Una este sa incercam sa descifram semnele vremurilor sa vedem in ce masura se potrivesc zilelor noastre, sa ne rugam unii pentru altii  si alta este sa o dam in SF-uri cu chestii care depasesc clar conditia umana.


Trebuie sa recunosc ca in directia asta am fost un "prooroc", cind am spus ca vor fi unii care vor considera aceste afirmatii si comentarii SF-uri. rofl.gif

Daca ce spune colegul de forum este adevarat, este f. posibil sa-mi fi depasit conditia umana. hh.gif

QUOTE
Apocalipsa trebuie sa ne intareasca in credinta, trebuie sa ne ajute sa alegem modul de viata. In rest .. pentru noi sfarsitul poate fi maine.


Iata ce inteleg unii din REVELATIE (Apocalipsa).

PS. Cred ca ar trebui sa ma focalizez si asupra comentariilor propriu-zise, nu pe comentariile la afirmatile unor "nemuritori si reci".

Succes !

Acest topic a fost editat de thunder: 14 Feb 2004, 03:40 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 14 Feb 2004, 03:57 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 1-a


I. 1. Aici este expusa divina descoperire a lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sa faca cunoscute credinciosilor Sai lucrurile care au sa se intample in curand. Cele rele vor putea fi evitate sau micsorate (INAINTE SA SE INTAMPLE) numai daca oamenii se vor indrepta plini de iubire catre DUMNEZEU si nu vor mai pacatui deloc. Si toate acestea care urmeaza sa se intample in curand, IISUS HRISTOS le-a facut cunoscute, trimitand sa fie aratate prin ingerul Sau apostolului Sau cel drept si plin de dragoste pentru El, Ioan, -

Aici ne sint facute cunoscute modalitatea in care a fost scrisa aceste text, cui (Ioan) i s-au oferit aceste "secrete" si cine (Iisus) i le-a facut cunoscute. Mai e mentionata o idee extrem de importanta: aceea ca NIMIC nu este batut in cuie si ca aceasta karma nefericita care poate sa se manifeste in viitor si este prevazuta/profetita de ingerul lui Dumnezeu poate fi eliminata sau macar schimbata in bine. Cum spune si Patanjali: "raul care nu s-a manifestat poate si chiar trebuie sa fie eliminat".

2. care apoi a marturisit despre Cuvantul plin de har al lui Dumnezeu si despre marturia lui Iisus Hristos, si a spus tot ce a vazut atunci.

Ioan a fost "dus" intr-o lume subtila specifica lui Akasha unde sint inregistrate toate evenimentele trecute, prezente si viitoare. A fi dus intr-o astfel de lume subtila elevata este o exprimare oarecum "religioasa" care ar putea fi inlocuita cu succes de anumite exprimari ceva mai "tehnice", pt. cei initiati in special ... si anume: Lui Ioan i s-a ridicat nivelul de vibratie launtric pina la acel nivel specific unei realitati divine elevate creindu-se astfel o rezonanta identica cu acea lume si realitatile ei specifice, anume "stocarea" informatiilor existente in aceasta Manifestare a lui Dumnezeu. In mod potential fiecare fiinta are posibilitatea sa "acceseze" ORICE lumi subtile cu conditia sa-si poata modifica propria sa frecventa de vibratie si s-o coreleze cu aceea a lumii subtile (realitatii divine) pe care doreste s-o cunoasca, viziteze, studieze, samd. Marii profeti si clarvizionari ai planetei au avut acces la aceste realitati/dosare akashice datorita unei treziri/dinamizari launtrice specifice acestei realitati divine.

3. Ferice de cine citeste cu multa luare aminte toate acestea, si de toti cei ce asculta asa cum se cuvine cuvintele pline de adevar sfant ale acestei proorocii, si se pazesc cu strasnicie sa nu se lase dusi in ispita pentru a savarsi cu gandul sau cu fapta lucrurile cele rele scrise in ea! Caci iata vremea este aproape!

Aici sintem atentionati sa fim f. atenti si lucizi cind citim acest text si sa extragem cit mai multe invataminte din el si mai ales sa urmarim sa ne abatem (fie prin ignoranta, fie prin ademenire/ispita, pervertire, manipulare etc) de la acele actiuni eronate/gresite care aduca pacatul si suferinta atit la nivel planetar cit si la nivel personal.

4. Ioan, inspirat de catre ingerul lui IISUS HRISTOS care i-a aratat toate acestea, marturiseste catre cele sapte mari Biserici, cari sunt in Asia: Har si pace dumnezeiasca voua din partea Celui ce este, Celui ce era si Celui ce urmeaza sa vina, si din partea celor sapte inalte duhuri ale lui DUMNEZEU, care stau vesnic inaintea scaunului (lacasului) Sau de domnie,

Veti vedea ca acet text cit si cel al Bibliei abunda in mentionarea numarului 7, cel care este specific celor 7 planuri de manifestare a Cretiei lui Dumnezeu. Cum totul se regaseste in parte si partea in tot, la fel si in fiinta se regasesc aceste 7 planuri/nivele. La fel se intimpla si cu alte obiecte asa zis "neinsufletite", ca de ex. planetele. Aceste nivele/planuri au un focar de forta subtil care le coordoneaza si controleaza activitatea si sint numite in diferite moduri in acest text si in Biblie. In Orient aceste focare poarta numele de CHAKRAS-uri. Deci in aceasta Creatie exista 7 mari nivele/planuri cu 7 mari focare de forta, MAHA CHAKRE cum mai sint ele numite. Din ele izvorasc acele energii specifice nivelelor lor, iar propriile noastre chakre launtrice se "hranesc" cu energia provenita de la aceste MAHA CHAKRE cosmice. La fel si planetele care au si ele la rindul lor aceste 7 chakre situate in anumite locuri cu o corespondenta fizica, ca de ex. o anume zona de pe suprafata planetei. In unele cazuri aceste chakre planetare au fost numite si "vine energetice" pt. ca prin intermediul lor planeta se "alimenteaz" cu energie specifica de la MAHA CHAKRELE din Univers. In unele cazuri mai speciale din istoria CICLICA a planetei/Universului in acele zone de proiectie fizica au luat nastere anumite curente spirituale, care au adus un suflu spiritual special umanitatii in anumite vremuri ... ele purtind aici generic numele de "biserici". Localizarea lor in Asia este deocamdata si pt. mine o "enigma". Cred ca referirea este la altceva nu neaparat la continentul Asia ... pt. ca ... veti vedea, una dintre aceste biserici este "vazuta" a fi aici in Romania.

Un alt aspect extraordinar de ezoteric este acela cuprins in exprimarea: "Celui ce este, Celui ce era si Celui ce urmeaza sa vina". Aici se face o referire subtila la ideea de conducator spiritual al umanitatii/planetei, la cel care in diferite traditii a aparut ca fiind denumit REGELE LUMII (din Shambala). Regele lumii conduce destinul umanitatii in conformitate cu vointa divina si necesitatea specifica momentului in care se afla planeta/umanitatea. Alaturi de el este un grup de 12 mari spirite divine, fiinte de o elevare spirituala exemplara si inalta. In momentele de decadere spirituala a planetei (cum este de ex. asa zisa Epoca a intunericului, Kali Yuga, una dintre cele 4) atit Regele lumii cit si acest grup de 12 fiinte alaturi de o multime de spirite deosebit de evoluate spiritual se retrag in locuri/zone putin accesibile omului de rind si lasa se se manifeste legea si ciclicitatea divina. Din cind in cind, ciclic, atit Regele Lumii cit si unii dintre aceste spirite elevate se intrupeza (sau se manifesta asa cum sint) in lumea profana ... special pt. a ajuta umanitatea sa evolueze spiritual. In cazuri f. f. f. speciale Regele Lumii se manifesta alaturi de cei 12 si chiar si alte spirite aflate in acea lume paradisiatica unde "locuiesc" de obicei, in acele momente de retragere. O astfel de venire in grup, cred ca ati intuit-o unii dintre voi, este venirea de acum 2000 dce ani a lui Iisus si a celor 12 apostoli. Ce vrea sa insemne aceasta afirmatie ?! Adica Iisus era in acea vreme Regele Lumii si conducatorul spiritual al acestei planete, reprezentatul lui Dumnezeu pe Pamint, insusi Dumnezeu pe Pamint. Aceasta deductie nu este legata numai de asemanarea izbitoare intre numarul apostolilor si al inteleptilor Shambalei, ci si din anumite afirmatii (din Biblie) ale lui Iisus. In pasajul de mai jos este aratata inaltimea spirituala si ideea de lider spiritual al lui Iisus cit si faptul ca El este venit dintr-o lume divina, ascunsa privirilor ... Shambala mai precis. Iata textul:


33 Pilat a intrat iaras în odaia de judecata, a chemat pe Isus si I -a zis: ,,Esti Tu Imparatul Iudeilor?``

34 Isus i -a raspuns: ,,Dela tine însuti zici lucrul acesta, sau ti l-au spus altii despre Mine!``

35 Pilat a raspuns: ,,Eu sînt Iudeu? Neamul Tau si preotii cei mai de seama Te-au dat în mîna mea: ce ai facut?``

36 ,,Imparatia Mea nu este din lumea aceasta``, a raspuns Isus. ,,Daca ar fi Imparatia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s'ar fi luptat ca sa nu fiu dat în mînile Iudeilor; dar acum, Imparatia Mea nu este de aici.``

37 ,,Atunci un Imparat tot esti!`` I -a zis Pilat. ,,Da``, a raspuns Isus. ,,Eu sînt Imparat. Eu pentru aceasta M'am nascut si am venit în lume, ca sa marturisesc despre adevar. Oricine este din adevar asculta glasul Meu.``


Ideea de imparat se refera la statul de conducator a acelei imparatii din afara lumii fizice (in acele momente), anume Shambala. Revenid la acel pasaj de la care am plecat, trebuie mentionat ca acest "titlu" si statut de conducator al Shambalei, Rege al Lumii, este in mod periotic preluat de un alt spirit, pregatit si cu un spefic "personal" noilor vremuri care vor urma cit El va fi la conducerea Shambalei si destinelor planetei/umanitatii. In acest sens, cel care este conducatorul Shambalei, pregateste calea/locul celui care va urma, care la rindul lui aceste va pregati calea celui care va urma dupa El si tot asa. In anumite momente mai speciale se manifesta toate cele trei spirite divine si avem cuprinsa aceasta realitate in pasaj de mai multe ori enuntat in Apocalipsa: "Celui ce este, Celui ce era si Celui ce urmeaza sa vina".


5. si din partea lui Iisus Hristos, fiul lui DUMNEZEU, martorul Sau cel drept si credincios, cel intai nascut din morti, care traieste in vesnicie, Domnul plin de har divin al tuturor imparatilor pamantului care cred cu tarie in DUMNEZEU!
A Lui, care ne-a iubit si ne iubeste, care s-a sacrificat pentru noi si ne-a spalat de pacatele noastre cu sangele Sau,
6. si a facut din noi, cei care am crezut neabatuti in El, o imparatie transmitatoare a harului Sau si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau: a Lui este si va fi slava, iubirea si puterea in vecii vecilor! Amin.
7. Iata ca am vazut cum El urmeaza sa vina in slava pe nori. Si atunci orice ochi Il va vedea; chiar si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamantului care au pacatuit pana atunci si nu L-au recunoscut se vor boci si vor regreta cuprinse de remuscari din pricina Lui! Da, atunci asa va fi.
Amin.
8. "Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu. Eu sunt Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic, Cel Vesnic.


Ideea de reprezentat (pe Pamint) perfect al lui Dumnezeu al acestui Rege al Lumii.

9. Eu, Ioan, fratele vostru, care prin aceasta marturie (viziune) am fost si sunt partas cu voi atat la necaz cat si la Imparatia ce va sa vina si la rabdarea plina de iubire a Domnului nostru Iisus Hristos, ma aflam atunci (cand a aparut aceasta viziune divina) in ostrovul care se cheama Patmos, din pricina inspiratiei Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturiei lui Iisus Hristos care urma sa mi se arate.
10. In ziua aceea, prin gratia Domnului, eram rapit si absorbit in Duhul Sau. Si atunci am auzit deodata inapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trambite,
11. Care zicea: "Eu sunt Alfa si Omega, Cel dintai si Cel de pe urma. Tot ceea ce vezi, scrie cu luare aminte intr-o carte si trimite-o grabnic celor sapte mari Biserici: la Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodicea".
12. M-am intors atunci cutremurat sa vad cui apartinea glasul care-mi vorbea. Si cand m-am intors, am vazut sapte lumini uriase si stralucitoare ca niste sfesnice de aur.
13. Si in mijlocul celor sapte lumini stralucitoare uriase, ca niste sfesnice am vazut atunci pe cineva in slava, care semana cu Fiul Omului, imbracat cu o haina alba, lunga pana la picioare si incins la piept cu un brau frumos si stralucitor ce parea de aur.
14. Capul si parul Lui radiau mereu intens o lumina orbitoare alb stralucitoare si toate razele care izvorau din ea erau mai albe ca lana alba si mai stralucitoare decat zapada; ochii Lui si mai intens stralucitori erau ca para focului;
15. picioarele Lui erau stralucitoare ca arama aprinsa si arsa (topita) intr-un cuptor; iar glasul Lui ma cuprindea din toate partile si era ca vuietul unor ape mari.
16. Cu mana dreapta mi-a aratat ca tinea sub stapanirea sa sapte stele mari (FOCARE ALE PUTERII DIVINE). Din gura Lui, atunci cand vorbea, iesea o raza puternica de lumina intocmai ca o sabie ascutita cu doua taisuri si fata Lui stralucea intens, alb, orbitoare, cu mai multa putere decat atunci cand Soarele straluceste in toata puterea lui.
17. Cand L-am vazut, coplesit de atata putere si maretie dumnezeiasca, am cazut la picioarele Lui ca mort. El a venit atunci, Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt acum Cel dintai si Cel de pe urma,
18. Cel vesnic viu. Am fost mort, am inviat si iata ca sunt pururea viu in vecii vecilor. Eu tin cheile tainice ale mortii si sunt stapanul Locuintei mortilor.
19. Scrie dar despre toate lucrurile, pe care le-ai vazut si anunta atat despre lucrurile care sunt cat si despre toate cele care au sa fie apoi dupa ele.
20. Taina celor sapte stele mari de lumina, pe care le-ai vazut cand ti le-am aratat cu mana dreapta a Mea, cat si taina celor sapte lumini ca niste sfesnice de aur: cele sapte stele mari de lumina sunt de fapt ingerii calauzitori ai celor sapte mari Biserici; si cele sapte lumini intocmai ca niste sfesnice, sunt cele sapte mari Biserici ale pamantului.


Cei 7 ingeri sint asa zisii ingeri egregori, cei care ajuta la divina integrare a unei astfel de "biserici" in bunul mers al evenimentelor, cele 7 mari biserici sint acele filoane spirituale de care am mentionat mai devreme.

Urmeaza acum o serie de sfaturi si comunicari cu acesti ingeri. Intre paranteze sint diferite specificatii ale celui care a tradus si aranjat textul pe care eu mai apoi l-am preluat asa cum vedeti.


va urma ...

Moderator 1,61: thunder, ti-am transformat rosul in negru, caci ceea ce expui tu este o opinie proprie, nu o predica a vreunui cult, nu-i asa? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de 1,618033: 16 Feb 2004, 04:20 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman