HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Semnul Fiarei...
mihaimishu
mesaj 22 Jul 2005, 02:57 PM
Mesaj #106


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 18 December 04
Forumist Nr.: 5.233



s-a ajuns intr-o stre critica , atata timp cat omul(crestinul) nu mai crede in mesajul transmis de biblie(cartea pe care s-a construit crestinismul) si incearca sa-i dea tot felul de intelesuri. daca crestinul nu crede in cuvantul lui D-zeu , ci se i-adupa gura unor falsi profeti inseamna ca nu mai este mult.....( asta pe de-o parte)
iar pe cealalta parte, Tre` sa fi destul de limitat ca sa crezi ca tot ce scrie in biblie e adevarat.

Am scris din 2 pdvr, pt ca () cu acestea am avut de aface (eu). am incercat sa fiu obiectiv.

"cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun" [tesolonicieni 5:21]


va rog sa nu ma latrati prea tare
tongue.gif
cu respect
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 May 2006, 02:26 PM
Mesaj #107


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Cateva articole despre cartea electronica de identitate:
Articol 1- Adevarul
Articol 2- Banateanul
Articol 3- Textul ordonantei de Guvern
Articol 4- Modificarile Ordonantei din Legea 285/2003 sau mai clar aici
Articol 5-Modificarile ordonantei din decembrie 2005
Articol 6- Strategia de informatizare din Ministerul Administratiei Publice (capitolul V mai ales, si desenul din final)
Articol 7- Explicatii despre codurile de bare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 1 Jun 2006, 03:29 PM
Mesaj #108


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Alte cateva articole despre actele de identitate biometrice:

Articol 8- Buletinul electronic in Marea Britanie
Articol 9- Buletinul electronic in alte state Europene
Articol 10- Pasapoarte biometrice in Republica Moldova
Articol 11- Pasapoarte biometrice in Bulgaria
Articol 12- Despre pasapoarte biometrice in UE si SUA

Citez din ultimul articol:
Dupa atacurile asupra SUA de la 11 septembrie 2001, Congresul american a votat sa ceara pasapoarte biometrice, permitand autoritatilor sa potriveasca caracteristicile fizice ale unui individ cu o imagine digitala din pasaportul acestuia.
Majoritatea europenilor au fost obligati din octombrie anul trecut sa aiba un pasaport care sa se foloseasca ca o carte de credit care sa includa un cod de bare pentru a intra in SUA, unde amprentele digitale si fotografiile faciale sunt facute la sosire. [...]
“UE este de aceeasi parere cu Statele Unite, ca documentele de calatorie mai sigure reprezinta o unealta importanta in lupta impotriva crimei internationale si a terorismului” [Franco Frattini, comisarul european pentru justitie]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jun 2006, 03:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 1 Jun 2006, 04:16 PM
Mesaj #109


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mie mi se pare normala treaba..... nu vad de ce trebuie sa-i condamn pt ca incearca sa faca zborurile sigure impotriva teroristilor.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Jun 2006, 04:57 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Nu este nimic nelalocul lui in ceea ce se considera gratuit ca fiind malefic. Inca nu se intelege importanta planului, dar cu timpul se va realiza necesitatea unui sistem de securizare atat al datelor cat si al individului. In loc sa se alerge pe campii dupa pseudosemne de "fiare" mitologice poate este mai indicat sa se abordeze o viziune constructiva, decenta sub orice aspect tratabil.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 2 Jun 2006, 05:12 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Este posibil ca din punct de vedere al securitatii statului sa fie necesar un sistem de identificare. Este posibil deasemenea ca acest cod de bare sa fie real sau fals, deasemenea. Insa "fiarele" mitologice nu sunt doar mitologice. Profetul Daniel, a profetit ridicarea unei "fiare" ce va veni cu furie. Iar aceasta fiara a fost chiar Alexandru Macedon. Aceasta implinire a profetiei l-a facut sa fie cinstit ca profet si de evrei , crestini si musulmani.

Insa orice incercare ca acest sistem , daca va exista, sa fie implantat pe mana dreapta sau pe frunte, nu va fi decat semnul Anticristului, si aici vrei, nu vrei , daca se va implini, nu va fi mitologie, ci realitate. Pentru cine crede, stie ca cele timpuri vor veni. Cand? Doar Dumnezeu stie.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Jun 2006, 05:24 PM
Mesaj #112


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Minerval,
In principiu, ceea ce spune Gypsyhart, dupa opinia mea, este de bun simt pentru orice credincios....Iar tu, daca ne arati acel chip, atunci faci parte din cei cu simbolurile .'. , iar acestia teoretic ar trebui sa fie credinciosi... Si daca esti credincios, atunci:
QUOTE
Inca nu se intelege importanta planului,

La care anume plan te referi? Acest anume plan este al lui Dumnezeu si care ajuta la mantuirea omului sau este un plan cu trei de 6 ce il scufunda mai rau in cele materiale?

QUOTE
este mai indicat sa se abordeze o viziune constructiva, decenta sub orice aspect tratabil.

Sunt de acord cu propunerea ta de dezbatere...
Hai sa vedem cum ajuta la apropierea de Dumnezeu si la mantuirea omului cardurile si cipurile, unele subcutanate, si care au explicit 666 sau drac scris pe invers?
Adica la Apocalipsa cap 13, sta scris:
18 Aici este īnţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.

PS... Doar intrebari simple, nu am dorit sa scriu prea mult smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 10 Jun 2006, 10:16 AM
Mesaj #113


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



Pt. Clopotel
"La care anume plan te referi? Acest anume plan este al lui Dumnezeu si care ajuta la mantuirea omului sau este un plan cu trei de 6 ce il scufunda mai rau in cele materiale?"

... planul lui Dumnezeu in privinta oamenilor nu-l stie nimeni ... doar supozitii ... iar celalat plan este al faimoasei Puteri Oculte care vrea sa stapaneasca planeta ...

Pt. Abureala
"Pentru cine crede, stie ca cele timpuri vor veni. Cand? Doar Dumnezeu stie."

... vor veni, cu siguranta ... cand? ... cam prin 2010 (3x10), asta o stiu prea bine ai de vor planeta ... se grabesc, ca sunt cu planul in urma si mai vine si ... 2012 ... si de asta se cam tem ...

Pt. Bdl
" Mie mi se pare normala treaba..... nu vad de ce trebuie sa-i condamn pt ca incearca sa faca zborurile sigure impotriva teroristilor."

... da, dar mai intai sa vedem CINE sunt adevaratii teroristi si cum s-a facut sa EXISTE teroristi ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 12 Jun 2006, 11:37 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Prea multa isterie in legatura cu 666 si faimoasele cipuri. Eu unul nu as accepta pentru simplul motiv ca trupul este perfect si nu trebuie mutilat sub nici o forma, asadar nimic nu trebuie implantat in el: atat cipuri cat si zorzoane (piercing).

Daca analizam bine apocalipsa si perioada de inceput a prigoanei crestine vom vedea ca numarul 666 se regaseste in numele imparatului Nero (evreieste Neron Qsar) care a batut si moneda (mana dreapta care plateste) si cerea sa fie venerat (fruntea care gandeste). Perioada lui 666 a trecut, ne aflam dupa, iar cum Apocalipsa e plina de metafore e foarte greu sa stim unde ne aflam, de fapt totul e amestecat acolo si daca privim cu atentie se potriveste oriecarei peroade istorice (in orice secol gasim acolo o corespondenta si putem spune "uite ce bine se potriveste, traim timpurile din urma" - Evum MEdiu plin de razboaie, Napoleon, Revolutia Franceza etc).

Eu consider ca mai bine este ca omul crestin sa aplice invatatura si sa traiasca dupa normele oranduite de Mantuitor si sa nu mai caute senzationalul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 12 Jun 2006, 03:13 PM
Mesaj #115


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



cry.gif cry.gif cry.gif Sunt un om nenorocit, distrus, terminat...ce să mai vorbesc ... cānd am să dispar din peisajul acestui han să ştiţi de la ce ...că să vedeţi ce s-a īntāmplat: m-am dus şi io ca omu să-mi preschimb buletinul pe cale să expire, am īndeplinit toate formalităţile necesare, iar cartea de identitate ce-am primit are numărul... numărul... chiar numărul ...da 393 666...mă uit acuma la ea, la numărul căruia i-am fost alocat şi vreau să plāng cry.gif cry.gif cry.gif...e clar că nu mai e nimica de făcut...şi ce frumos mai ierea...trăiam şi io liniştit...īmi vedeam de ale mele...nu-mi dau seama cu ce-oi fi păcătuit şi ce blesteme m-au ajuns e drept acuma că-l am de săptămāna trecută şi īncă nimica nu s-a īntāmplat...da io mă aştept din clipă īn clipă să vie să-mă īnghiţă...e clar că mă fierbe īntāi īn suc propriu să mă frăgezească...īn fine...asta e...singurul lucru care l-am putut face a fost ca să-l păstrez īn portofel īn buzunarul pantalonilor de la spate...adică "īn dos"... aşea! ca dovadă a lipsei mele de respect, o īnfruntare adică...ce bine ar fi să ţinăăăăăă ... oricum,mi-a părut bine că v-am cunoscut...aş mai fi comunicat cu voi, da nu se ştie cāt mai durează ... de fapt voiam să vă solicit cu o chestiune, care se pricepe să-mi recomande... că m-am socotit că tot funia e cea mai potrivită şi dacă ştie careva să-mi sugereze un model durabil, care să se muleze fără să mă roadă şi eventual o marcă de săpun potrivit funiei respective... (mi-aş lua un adio cum se cuvine da nu mai poci scria... cry.gif cry.gif cry.gif)

Acest topic a fost editat de geriA3e: 12 Jun 2006, 03:13 PM


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggio
mesaj 12 Jun 2006, 03:51 PM
Mesaj #116


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 23 May 06
Forumist Nr.: 8.286



Nu esti nenorocit(a) deloc! Asa ca nu ai nevoie nici de sapun si nici de funie! Hai sa-ti explic de ce si, mai ales, ce presupune acel nr. de pe noua ta carte de identitate. E doar un cod de bare securizat (guard bars), care cuprinde urmatoarele date despre tine: informatiile de pe buletinul de identitate actual, permisul de conducere si cartea de alegator (de la caz la caz, evident), urmind a fi luate in evidenta si date privind asigurarea medicala, asigurarea sociala si semnatura digitala (amprenta adica, banuiesc cel putin, dar pt. asta...mai e nevoie de mult timp). Vrei sa-ti spun o alta chestie vis-a-vis de treaba asta? Si e haioasa rau de tot, cel putin mie asa mi se pare. Fii atent(a) actul care legifereaza acest nou cod de bare....poarta nr. 69!!! rofl.gif rofl.gif


--------------------
Nu am nevoie de fanatici! Vreau o armata [...] sanatoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Jun 2006, 04:48 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (TriRegnum @ 12 Jun 2006, 01:37 PM)
Daca analizam bine apocalipsa si perioada de inceput a prigoanei crestine vom vedea ca numarul 666 se regaseste in numele imparatului Nero (evreieste Neron Qsar) care a batut si moneda (mana dreapta care plateste) si cerea sa fie venerat (fruntea care gandeste).

Nero a domnit aproape 14 ani, pe cand Anticristul are domnia de 42 de luni. Biserica ortodoxa nu il considera pe Nero Anticristul.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 12 Jun 2006, 07:29 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Nero a domnit aproape 14 ani, pe cand Anticristul are domnia de 42 de luni. Biserica ortodoxa nu il considera pe Nero Anticristul.


Nu cred ca stie nimeni cu exactitate cat va domni anticristul...Nici Biserica Catolica nu il considera anticrist pe Nero, dar uite ca s-a potrivit perfect cu numarul fiarei. Traim vremuri tulburi, dar nu trebuie sa devenim paranoici si sa vedem orice ca fiind 666.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 12 Jun 2006, 08:16 PM
Mesaj #119


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Am un coleg care merge destul de des in zone de razboi si si-a tatuat pe interiorul incheieturii (nu mai stiu daca de la mana dreapta sau stanga) un cod ca cel de pe produse, care reprezinta CNP-ul lui si codul numeric de tara. Nu mi s-a parut nimic aiurea. Daca - Doamne fereste - pateste ceva, i se poate afla identitatea. Stiu oamenii aia care l-au gasit unde sa-l trimita. Viu sau mort. Poate tratez superficial problema, dar asta e parerea mea. In alta ordine de idei, cu toata nebunia asta cu rapirile de copii sau - hai sa nu dramatizez - cu piticuti care pleaca de capul lor pe unde nici nu gandesti, nu v-ati simti mai bine daca ati avea certitudinea ca-l puteti localiza prin GPS in maxim 1 minut ? Si nu e o mare teorie...se reduce totul la implantarea subcutanata a unui dispozitiv electronic. Ma gandesc la mititelul care a fost gasit, acum vreo 2 ani, prin judetul Buzau sau Tulcea (nu mai tin minte) intr-o rapa dupa atatea cautari... si nu avea nici macar sosetutele murdare de noroi...

Acest topic a fost editat de wasp: 12 Jun 2006, 08:21 PM


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Jun 2006, 11:35 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Da dar sa nu uitam ca moneda are doua fete...Desi acest lucru intr-o anumita conjunctura poate fi bun sa ne gindim ce ar insemna in cazul cind ar veni o dictatura la putere...S-ar putea extermina oamenii cu miile...si cum istoria se repeta nimic nu-i imposibil!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jun 2006, 10:40 AM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (TriRegnum @ 12 Jun 2006, 09:29 PM)
QUOTE
Nero a domnit aproape 14 ani, pe cand Anticristul are domnia de 42 de luni. Biserica ortodoxa nu il considera pe Nero Anticristul.


Nu cred ca stie nimeni cu exactitate cat va domni anticristul...Nici Biserica Catolica nu il considera anticrist pe Nero, dar uite ca s-a potrivit perfect cu numarul fiarei. Traim vremuri tulburi, dar nu trebuie sa devenim paranoici si sa vedem orice ca fiind 666.

Aici sunt de acord. Nimeni nu stie cand va domni Anticristul. Si nu trebuie sa ne lasam cuprinsi de paranoia si sa vedem in orice Anticrist. Insa nu trebuie sa uitam de acel semn, iar acel semn care ne va permite sa cumparam sau sa vindem, sa nu il lasam pe mana dreapta sau pe frunte. Se pot inventa n coduri de bare uni , bi dimensionale, atata timp cat acesta nu se afla pe mana drepata sau pe frunte este ok.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Jun 2006, 11:37 AM
Mesaj #122


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (geriA3e @ 12 Jun 2006, 04:13 PM)
...da 393 666...mă uit acuma la ea, la numărul căruia i-am fost alocat şi vreau să plāng cry.gif cry.gif :cry

Plīngi degeaba monşer tongue.gif Ia suceşte 'mneata bolentinu' invers (poziţia normală de prezentare a cartonaşului la controalele opinate, pentru ca să vază clar oponentul) şi treaba o să hie īn regolă = cifra pe care o vei vedea atunci te va face să rīzi cu hohote. Başca economia pe care o faci la săpun, frīnghie şi īnmormīntarea fără popă...

So, trăieşte pe invers cu identitatea matale şi drumu'-ţi va fi neted ca īn palmă. Şi cu flori. Lasă-i pe alţii să vază cifrele alea! wink.gif

Hm...părerea me'! girlchat.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 21 Aug 2006, 06:15 PM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE (SolaScriptura @ 3 Feb 2004, 04:27 PM)
In Apocalipsa cap. 13 se spune:
Si a facut ca toti, mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa* primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte,
17. si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, fara sa aiba semnul acesta, adica numele* fiarei sau** numarul numelui ei.
18. Aici* e intelepciunea. Cine are pricepere, sa socoteasca numarul** fiarei. Caci+ este un numar de om. Si numarul ei este: sase sute saizeci si sase.

Odata, doi calugari ortodocsi, venind de la Vatra Dornei spre Cluj povesteau despre semnul fiarei care in opinia lor ar fi noua carte de identitate cu coduri de bare.
Foarte afectati, ei credeau acest lucru cu adevarat si observ ca aceasta este credinta mai multor ortodocsi.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_buletine.htm
Vorbind cu adventistii am auzit ca ziua a saptea(sambata) este semnul dintre Dumnezeu si om, iar cei care au schimbat-o cu ziua a intaia(Duminica) au acceptat semnul Fiarei si au renuntat la semnul lui Dumnezeu.
Se poate vedea pe www.azs.ro studiind din crezul lor.
Pe de alta parte, se spune de catre unii, ca pe mitra papala ar fi scris VICARIVS FILII DEI.(adica inlocuitorul Fiului lui Dumnezeu)
Si atunci VICARIVS(=112)+ FILII(= 53)+ DEI(501) = 666.
http://www.atlantyd.com/print.php3?sid=240
In lumea calculatoarelor s-au facut tot felul de adunari ale codurilor hexa ale cuvintelor Microsoft,Windows,Bill Gates si ieseau o gramada de 666.Poate le-ati primit si voi ca si glume pe e-mail.
Unii neoprotestanti spun ca nu ar fi un semn vizibil , fizic, ci doar comportamentul credinciosului fata de lume.
Voi,fratii mei, care spuneti sau credeti ca este adevarul? Sau alte variante care le stiti...

Punct ochit, punct lovit!! In primul rind trebuie stabilita metoda de interpretare (hermeneutic) a versului 18. Metoda biblica este: 1 Cor. 2:13 -comparam spiritual cu spiritual nu literal cu literal, si stim ca (,) cuvintele lui Hristos sint spirit. Deci comparam vers cu vers. N-avem voie sa ne uitam afara din Biblie. Acum, referitor la semn: deopotriva si cei salvati au pecetea lui Dumnezeu in frunte, ca semn ca apartin stapinului lor. Insa n-am citit de nimeni in Biblie care avea vreun semn fizic. Deci semnul este o metafora, in sensul ca cei care il poarta apartin unui anumit stapin. In cazul celor nesalvati este vorba de Satan. Deci cei nesalvati sunt tipificati de numarul 666. Acum, daca intelegem ca Dumnezeu foloseste numerele, care sunt cuvinte, pentru a evidentia un adevar spiritual, putem intelege formula de calcul a numarului 666. De exemplu: numerele 7 si 10. Inseamna ele ceva? Hai sa vedem: Petre L-a intrebat pe Hristos de cite ori trebuie sa ne iertam dusmanii. Isus i-a raspuns: "..de sapte ori de cite saptezeci de ori.." ; in alt pasaj Domnul ne invata ca trebuie sa ne iertam dusmanii in mod continuu. Deci, 7X7X10 = la nesfirsit, continuu. Mai mult: dragostea lui Dumnezeu este pina la 1000 de generatii (Psalmi) iar in alt loc ne spune ca dragostea sa este pentru eternitate. Deci 1.000 = eternitate, ciclu complet. Atunci 666 care nu este un numar literal, deoarece am vazut ca reprezinta semnul fiarei care este o metafora, reprezinta 2/3 din 1.000. In Zaharia 13:8,9 gasim ca cei salvati sunt reprezentati metaforic de 1/3 (care vor trai=viata eterna) iar cei care pier, nesalvati, deci sub stapinirea lui Satan, de 2/3. [B]Deci 666 reprezinta simbolic pe cei aflati sub stapinirea lui Satan[/B]. Mai am si alte metode din Biblie pentru a face demonstratia completa.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 21 Aug 2006, 10:50 PM
Mesaj #124


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Salut Zexelică! şi Bravo Zexelică! smile.gif

Premisele tale sunt bune, concluziile sunt alea care trebuie să fie, bravo!

(Doar la partea aia cu "formula de calcul a numarului..." .....ăăăăăă... ştiii...de fapt nu se calculează, doar se inţelege/traduce cum trebuie sau altfel decāt trebuie, dar nu e vorba de calcul cānd zice că trebuie "socotit numărul"! de pildă, tot cu "calculatorul": ca "o treime" din totalul omenirii să se salveze....e o estimare suuuuper super super optimistă; e posibil aşa ceva numai la nivel de grup/grupare locală, dar īn ansamblu... păi uită-te īmprejurul tău şi vezi situaţia reală, concretă, constată starea de fapt !)

Te invit să spui mai departe ce ai de spus !


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 21 Aug 2006, 11:34 PM
Mesaj #125


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut Geri!

Daca ai fi studiar versul Apoc. 13:8 dupa metoda spirituala (in care Biblia este propriul dictionar si fiecare cuvint sau concept au o definitie, nu ai voie sa ai 2 sau 3 versuri care contrazic concluzia) ai fi realizat ca Dumnezeu are in vedere o socoteala foarte exacta (Strong's 5585 psephizo psay-fid'-zo from 5586; to use pebbles in enumeration, i.e. (generally) to compute:--count = asta este explicatia din concordanta) daca studiezi toate versurile in care a fost folosit cuvintul "psefizo".
Problema este ca fiecare zice "eu cred ca..", "eu am auzit ca...", etc..., si ne raportam la mintile noastre murdare in loc sa zicem "stai sa vedem ce zice Tatal nostru in Cuvintul Lui". Daca este vreo corectie sau am contrazis vreun vers, sunt total de acord sa fiu corectat (cf. 2 Tim. 3:16), dar din Biblie, nu din capul vreunui teolog sau orice alt om. Dumnezeu zice in Ier. 17:5 "..blestemat este omul care se increde in om..." Asa ca nu ma crede pe mine. Studiaza singur. Insa problema reala este in faptul ca cine nu este salvat nu intelege interpretarea spirituala a Bibliei. Intreaba orice preot din lume, din orice denominatie si roaga-l sa-ti dea raspunsul la orice vers care zice ".. cine are intelepciune va intelege.." si va fugi. Metoda lor de interpretare este gresita si nu au acces la intelesul spiritual al Bibliei. Mai ales ca toti au bube doctrinare majore iar la seminariile lor studiaza doctrina bisericii respective, nu studiaza Biblia propriu-zis. Nu poti sa fii copil al lui Dumnezeu si sa ai si sa persisti, nevoind sa te corectezi, o DOCTRINA FALSA. Sunt insa placut surprins ca cineva s-a obosit sa citeasca. De obicei, oamenii fug de adevar. De aceea nu prea se citeste Biblia, ca acolo Dumnezeu iti spune adevarul si noua nu ne convine, ca in fata Lui nu mai suntem mari si tari. De-aia isi face lumea fiecare doctrina lui si sunt 150 de biserici.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 22 Aug 2006, 12:38 AM
Mesaj #126


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



aaaaaaaaaaa! Am uitat sa mentionez ca 1/3 si 2/3 sunt simbolice. Ba cred ca am scris si inainte da' n-ai fost atent. Ai dreptate, daca toti cei care se numesc crestini ar fi crestini... Zice Dumnezeu foarte clar in Isaia 4:1"And in that day seven women shall take hold of one man, saying, We will eat our own bread, and wear our own apparel: only let us be called by thy name, to take away our reproach". Lucrind versul, gasim definitia femeii in Apoc. 19:7 (gune = femeie, au tradus-o ei mireasa) si Efeseni 5:23: femeia este Biserica, numarul 7 am demonstrat mai inainte = complet, un om avem una din definitii tot in Efeseni 5:23 = Hristos, a minca piine gasim Isaia 55:1 = ascultat/propovaduit Evanghelie, imbracamintea tipifica "the righteousness of Christ" care ne imbraca pe cei salvati (nu am concordanta si Biblia cu mine ca sa gasesc definitia) si "that day" este folosit numai in contextul spiritual al Great Tribulations. Deci putem gasi mesajul versului: in timpul "Great Tribulations" (cind Satan este in templu Mat. 24:15, Daniel 12:11, 2 Tes. 2:3, 4, 2 Cor. 11: 13, 14, 15, 1 Pet. 4:17) biserica va vrea sa aiba propria doctrina, propriul plan de salvare, numai sa fie numiti crestini. Este cam pe scurt, dar asa se lucreaza un vers. De fapt, eu lucrez la un vers luni de zile, citeodata si 7 luni. Scuze ca tot scriu in engleza da' nu stiu cum sa gasesc unelte de studiu in romana si eu am invatat in engleza si acum nu stiu terminologia in romaneste. Si retine 1 Cor. 2:14: "But the natural man receiveth not the things of the Spirit of God: for they are foolishness unto him: neither can he know them, because they are spiritually discerned" De aceea, nu prea e multa lume care intelege, pentru ca nu e prea multa lume cu adevarat salvata, caci altfel nu ar tolera sa participe la o doctrina falsa, cum zice in Rom. 1:32 si 2 Cor. 6: 14-18.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 10 Sep 2006, 12:45 PM
Mesaj #127


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Salut mister Zexe Lică !!! biggrin.gif

(N-am avut posibilitate să-ţi răspund la vremea potrivită, s-a cam "răcit" rău mesajul şi discuţia asta despre locu "ăl mai fierbinte", da īncerc totuşi să-ţi spun ceva, cu anticipatele scuze de rigoare ! wub.gif )

Am citit răspunsul tău şi am mai citit şi alte mesaje de ale tale(cāteva doar) şi vreau să-ţi spun două lucruri, afară de īncă unu !
(Sunt mai curānd personale şi poate era cazul să folosesc PM-ul, dar sper că n-o s-o iei īn tragic că le 'rostesc' public şi mai nădăjduiesc să īnţelegi că n-am nimic contra ta !)

Īntāi să şti că te găsesc a fi respectabil pentru munca ta ce-o depui, căci presupun că lucrul cu Biblia nu e meseria ta, ci e pasiunea ta şi e demn de respect cine atāta munceşte pentru a-L cunoşte, indiferent care ar fi rezultatele la care ajunge !
Īmi dau seama că şi ţie trebuie să-ţi fie la fel de neplăcut şi chiar dureros, ca şi altora care aidoma ţie, cu sinceritate işi pun gāndurile şi inima pe masă cu ce-şi ţin de valoare in ea, ca īndată să se trezească contestaţi şi atacaţi şi mānjiţi cu fel de fel ... īţi urez să nu te "īnrăiască" atitudinea ostilă(reală sau doar aparentă!) a altora!

Totuşi, al doilea lucru ce vreau să ţi-l spun e că "teza" ta conform căreia "Biblia se explică prin ea īnsăşi" şi că orice e scris īn Biblie corespunde cu orice e scris iarăşi tot īn Biblie şi că astfel prin asociere şi compeltare se explică şi se īnţelege orice din Biblie, "teza" asta nu e nouă, deloc nu e nouă şi nu e nici absolută!
Realizez că tu eşti mult prea īndrăgostit de ea şi prea pătruns ca să admiţi şi ca pe o vagă-improbabilă ipoteză, posibilitatea "să nu fie chiar aşa", dar eu te informez că nu chiar tot ce scrie īn Biblie corespunde īn sensul ăsta aproape 'mecanic' de similaritate=identitate, ci mai sunt lucruri/cuvinte identice in forma, care totuşi īnsemnat-au la vremurile respective lucruri diferite...şi aşa ar trebui să le īnţelegem şi noi, nu 'să le nivelăm pe toate cu buldozerul' şi să ne socotim singuri "īnţelepţi"!
Īţi spun de un exemplu: in Apocalipsa(pe la jumătate), inainte sa scrie partea aia cu "semnul fiarei" despre care e discuţia(chipurile!!), Ioan relatează cum īn vedenie merge la īngerul care ţinea o carte şi i se dă cartea respectivă s-o mănānce; aproximativ aceiaşi scenă se află povestită īn cartea lui Iezechiel(la īnceput), căruia de asemeni i se oferă un sul de carte ca să-l mănānce; aparent, ar fi acelaş simbol şi similitudinea formală e aşa de mare īntre cele două, īncāt aceste două episoade sunt asociate de exegeţi şi considerate īmpreună, se explică şi se susţin reciproc... īnsă eu īţi spun că alt īnţeles a avut respectiva "carte de māncat" pentru Iezechiel şi altul pentru Ioan ! alt simbol a fost "o carte" şi altu cealaltă "carte" adică...dacă poţi să crezi aşa ceva, adică...absolutizarea la care te-ai fixat īn interpretătri eeee...niiiiţel exagerată! = no offence!!

Astea am vrut a-ţi răspunde... afară de īncă ceva: felul tău de a vorbi, de a expune ceea ce ai descoperit şi convingerile tale, este... cel puţin nu cel mai potrivit/nimerit!, căci degeaba īnţelegi şi şti tot ce se poate despre Hristos (şi Biblie), dacă TU NU EŞTI CREŞTIN īn purtările tale! pentru că, chiar dacă admitem ipotetic că ai avea dreptate 100% īn absolut tot ce spui, felul sau maniera orgolioaso-denigratoare īn care expui , te 'descalifică' să şti! te plasează nu de partea binelui şi a făcătorilor de bine prin credinţa īn EL, ci mai curānd ca de partea celor care se cred "cei mai cei"! "unicii"! "iniţiaţii" !, "marii şi unicii cunoscători ai Adevarului"! "aleşii" ! "salvatorii"! "misionarii cu Misiunea dumnezeiasca a ultimei şanse oferite global pamāntenilor rătăciţi"... apari prin felul de a spune lucrurile ca avānd o grandomanie īn care să şti că nici măcar pe formumul ăsta mititel 'al Ancuţei' n-ai fi nici primul şi nici unicul ce (probabil involuntar) apari cu pretenţii de tipul ăsta !
Nu aşa se face, nu aşa se vorbeşte altora, ci dacă ai ceva bun de spus, păi cu binişorul se spune un lucru bun şi nu mai da cu Cuvāntul ca şi cum ai da cu săcurea să dobori pomul! căci Biblia, obiectul principal al studiului tău, nu ne-a fost dată s-o folosim ca pe-o măciucă cu care să ne dăm īn cap unii altora ! (chiar dacă unii NUMAI īn acest mod o folosesc! )...aşa că indiferent cu ce sau cāt ar greşi teologii de pildă īn intepretările lor (sau noi oricare), tot nu se justifică denigrarea, mānjirea sau lipsa de respect faţă de munca şi sinceritatea eforturilor lor, indiferent că demersurile le-au fost mai reuşite sau mai nereuşite, pentru că respect nu-ţi capeţi prin manifestarea lipsei de respect să şti !


Cam asta ar fi blush.gif iar cum nu ştiu cānd sau dacă voi mai avea vreme să particip la discuţie cu tine, mai sigur nu te osteni īn zadar poate să-mi răspunzi, ci socoteşte-te tu singur dacă are rost să reţi ceva sau tot ce ai citit aici e de aruncat la coş ! thumbs-up.gif


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 11:19 AM
Mesaj #128


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut Geri.

Multumesc pentru raspuns. Acum, ideea este ca indiferent de opiniile noastre, singura autoritate si corectie vine de la Biblie.
Acest forum al credintei ar trebui in mod normal sa aiba in vedere Biblia si NUMAI ce are BIBLIA de zis cu privire la diferite subiecte.
Aici se isca probleme, in momentul in care se schimba autoritatea Bibliei cu citate din cutare "sfint" si cutare "parinte".

QUOTE
īnsă eu īţi spun că alt īnţeles a avut respectiva "carte de māncat" pentru Iezechiel şi altul pentru Ioan ! alt simbol a fost "o carte" şi altu cealaltă "carte"


Cum ai ajuns la aceasta concluzie? Pe ce versuri te-ai bazat din Biblie? Astept versuri.

QUOTE
dar eu te informez că nu chiar tot ce scrie īn Biblie corespunde īn sensul ăsta aproape 'mecanic' de similaritate=identitate


Daca ai un vers din Biblie care spune ca Biblia nu este o parabola, este bine. Sunt pasaje care studiate in lumina intregii Biblii rezulta ca sunt directe, fara alt inteles.
Ce nu se intelege de prietenii cu care corespondez pe acest forum este ce este o parabola: tot ce s-a intimplat istoric si fizic chiar s-a intimplat (Hristos a mers pe apa, Petre a inviat morti, marea s-a despartit in doua si Moise cu poporul au trecut-o cu picioarele, Pavel se refera la Tit in mod fizic, etc.) insa TOATE acestea au un scop spiritual: de a ne invata despre Dumnezeu care este spirit, imparatia Sa si modul in care El actioneaza.


QUOTE
afară de īncă ceva: felul tău de a vorbi, de a expune ceea ce ai descoperit şi convingerile tale, este... cel puţin nu cel mai potrivit/nimerit!,


Corect. Nu sunt un expert si n-am destula experienta in acest domeniu.
Imi cer scuzele de rigoare.

QUOTE
īncāt aceste două episoade sunt asociate de exegeţi şi considerate īmpreună, se explică şi se susţin reciproc... īnsă eu īţi spun că alt īnţeles a avut respectiva "carte de māncat" pentru Iezechiel şi altul pentru Ioan ! alt simbol a fost "o carte" şi altu cealaltă "carte" adică...dacă poţi să crezi aşa ceva, adică...absolutizarea la care te-ai fixat īn interpretătri eeee...niiiiţel exagerată! = no offence!!



Pot sa cred in momentul in care imi explici cu versuri. Nu pot sa cred exegetii si nici pe altcineva.
Aceiasi teologi, daca-i intrebi despre RAPTURA, au trei opinii: amileniala, premileniala si postmileniala.
Despre botez, la fel: scufundare, stropire, la infanti, la adulti.
Pe cine sa crezi?

QUOTE
tot nu se justifică denigrarea, mānjirea sau lipsa de respect faţă de munca şi sinceritatea eforturilor lor


Nu suport ideea de a avea alta autoritate decit Biblia. Este o blasfemie sa citezi din oameni cind te referi la Biblie. Daca deranjeaza pe cineva, atunci nu o sa deranjeze decit pe cei care au idoli (alta autoritate decit Biblia).
Ce au facut altii nu sunt eu sa-i judec. Dar nu-mi veni cu citate dinafara Bibliei. Nu am tact in acest sens. Nici nu-mi doresc sa am.

Merci pentru atentie.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 11:39 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 01:19 PM)
Aici se isca probleme, in momentul in care se schimba autoritatea Bibliei cu citate din cutare "sfint" si cutare "parinte".

Daca ai un vers din Biblie care spune ca Biblia nu este o parabola, este bine. Sunt pasaje care studiate in lumina intregii Biblii rezulta ca sunt directe, fara alt inteles.
Ce nu se intelege de prietenii cu care corespondez pe acest forum este ce este o parabola: tot ce s-a intimplat istoric si fizic chiar s-a intimplat

Asta este in mintea ta. In sfinti este cea mai deplina unitate. Iar parerile se intind pe mii de ani. Spui asta fiindca nu cunosti ortodoxia.

Ce poti sa intelegi tu om din parabolele Lui Dumnezeu, decat ceea ce ti se face cunoscut de catre Cel care l-a scris?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 12:19 PM
Mesaj #130


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut, Abureala.

QUOTE
Asta este in mintea ta.


Cu ce versuri probezi? Sau precum ii crezi tu pe altii de care Biblia nu scrie ca au fost sfinti, tot asa declari tu ceva si sa te credem?

QUOTE
In sfinti este cea mai deplina unitate


Care sfinti? Cei despre care Biblia spune? Sau cei facuti sfinti de oameni?

QUOTE
Ce poti sa intelegi tu om din parabolele Lui Dumnezeu, decat ceea ce ti se face cunoscut de catre Cel care l-a scris?


Nici nu intelegi ce este o parabola. Am scris mai sus. Dar nu face contact, dupa cum vad. Mai incearca.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 12:40 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 02:19 PM)
Cu ce versuri probezi? Sau precum ii crezi tu pe altii de care Biblia nu scrie ca au fost sfinti, tot asa declari tu ceva si sa te credem?

QUOTE
In sfinti este cea mai deplina unitate



Nici nu intelegi ce este o parabola. Am scris mai sus. Dar nu face contact, dupa cum vad. Mai incearca.

Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu. Si cu bunul simt, evident. Fiindca dupa logica de fier ca daca nu esti trecut in Biblie rezulta in mod clar ca nu mai exista sfintenie. Si daca nu mai exista sfintenie, atunci cuvantul Mantuitorului este mincinos cand spune "Eu si Tatal ne vom face locuinta in sufletul sau". Si iarasi mai rezulta ca nimeni nu s eva mai mantui, adica Hristos a venit degeaba. Asa ca citeste Scriptura in continuare...

Ma bucur ca o intelegi tu. Eu recunosc deschis ca mintea mea , la cat de destept ma credeam, nu a putut sa patrunde vreo taina a parabolelor, CI DOAR DUMNEZEU s-a miluit si m-a facut sa inteleg.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Sep 2006, 05:23 PM
Mesaj #132


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

QUOTE
Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu

Tu chiar n-ai inteles care este discutia.

Eu nu contest ca au existat si vor exista sfinti.
Doar ca NIMENI, inafara de ei insisi si Dumnezeu, nu poate sti daca sunt sau nu sfinti.

Nimeni nu poate vedea inima celuilalt.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 29 Sep 2006, 05:38 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 29 Sep 2006, 07:23 PM)
Abu

QUOTE
Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu

Tu chiar n-ai inteles care este discutia.

Eu nu contest ca au existat si vor exista sfinti.
Doar ca NIMENI, inafara de ei insisi si Dumnezeu, nu poate sti daca sunt sau nu sfinti.

Nimeni nu poate vedea inima celuilalt.

Cum poti sa spui asa ceva?
QUOTE

Ca toti sa fie una, dupa cum Tu, Parinte, intru Mine si Eu intru Tine, asa si acestia in Noi sa fie una, ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis. 
22. Si slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca sa fie una, precum Noi una suntem: 
23. Eu intru ei si Tu intru Mine, ca ei sa fie desavarsiti intru unime, si sa cunoasca lumea ca Tu M-ai trimis si ca i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine. 
24. Parinte, voiesc ca, unde sunt Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia pr care Mi i-ai dat, ca sa vada slava mea pe care Mi-ai dat-o, pentru ca Tu M-ai iubit pe Mine mai inainte de intemeierea lumii. 
25. Parinte drepte, lumea pe Tine nu te-a cunoscut, dar Eu Te-am cunoscut, si acestia au cunoscut ca Tu M-ai trimis.

Daca sunt una cu Dumnezeu se cunosc si intre ei, asa cum Fiul cunoaste pe Tatal. Si stii de unde vine invatatura asta ? Nu e dela mine ci de la Sfantul Ioan Noul Teolog.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Sep 2006, 05:44 PM
Mesaj #134


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

Nu este o cotatie directa. Faptul ca Dumnezeu locuieste in cei salvati este o certitudine.

De ce ne porunceste sa ne examinam pe noi insine?

2Cor. 13:5" Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sunteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă īncercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sunteţi lepădaţi"

Dupa tine n-ar trebui sa facem asta, ca ne vedem farfuria (sic) din spatele capului, nu?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 29 Sep 2006, 06:33 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 29 Sep 2006, 07:44 PM)
Abu

Nu este o cotatie directa. Faptul ca Dumnezeu locuieste in cei salvati este o certitudine.

De ce ne porunceste sa ne examinam pe noi insine?

2Cor. 13:5" Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sunteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă īncercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sunteţi lepădaţi"

Dupa tine n-ar trebui sa facem asta, ca ne vedem farfuria (sic) din spatele capului, nu?

Zexelica,

eu bag mana in foc ca Hristos nu este in tine.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Sep 2006, 06:41 PM
Mesaj #136


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

QUOTE
eu bag mana in foc ca Hristos nu este in tine

Care ar fi criteriul tau?



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 29 Sep 2006, 06:44 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 29 Sep 2006, 08:41 PM)
Abu

QUOTE
eu bag mana in foc ca Hristos nu este in tine

Care ar fi criteriul tau?

Multe ar fi. Insa cel mai evident il reprezinta faptele.
Iar cel mai evidenta fapta sataniceasca a ta este lipsa de smerenie.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Sep 2006, 06:55 PM
Mesaj #138


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

QUOTE
Iar cel mai evidenta fapta sataniceasca a ta este lipsa de smerenie

Lipsa de smerenie?
Pentru faptul cati-am aratat doua versuri care nu poti sa le intorci si sa spui "nu asta zice versul acesta"?
Ca nu poti! Daniel 12:11, 12 n-ai cum!
Si acolo Dumnezeu iti zice ca daca nu esti salvat, nu stii. Punct.

Cum pot sa-ti arat ca gresesti in doctrina? Nici nu concepi ca ai putea gresi.
Doar Biblia te poate pune in situatia asta. Si te pune. Ca n-ai niciun link la asta. Te-a terminat.
Nici cleopa, niciun alt... nu stie.
D-aia nici nu raspundeti niciunul. Numai la "EDITAT" si link.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Sep 2006, 06:59 PM
Mesaj #139


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
va rog sa incetati cu aceste discutii offtopic aici...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 2 Oct 2006, 08:57 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 29 Sep 2006, 07:44 PM)
Abu

Nu este o cotatie directa. Faptul ca Dumnezeu locuieste in cei salvati este o certitudine.

De ce ne porunceste sa ne examinam pe noi insine?

2Cor. 13:5" Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sunteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă īncercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sunteţi lepădaţi"

Dupa tine n-ar trebui sa facem asta, ca ne vedem farfuria (sic) din spatele capului, nu?

Daca nu ti-am raspuns nu inseamna ca nu am stiut. Acum insa pot sa raspund si raspusnsul sa fi si mai aproape de adevar, ca sa nu gresesc.
Daca TU TE-AI INCERCAT si CREZI ca esti aproape si IN HRISTOS, eu iti spun ca ESTI FOARTE DEPARTE. Esti foarte departe , fiindca in tine nu este smerenia. Si fara smerenie nu vei putea face nimic. Si am sa iti dau raspunsul :

QUOTE

10. Doi oameni s-au suit la templu, ca sa se roage: unul fariseu si celalalt vames. 
11. Fariseul, stand, asa se ruga in sine: Dumnezeule, Iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, rapitori, nedrepti, adulteri, sau ca si acest vames. 
12. Postesc de doua ori pe saptamana, dau zeciuiala din toate cate castig. 
13. Iar vamesul, departe stand, nu voia nici ochii sa-si ridice catre cer, ci-si batea pieptul, zicand: Dumnezeule, fii milostiv mie, pacatosului. 
14. Zic voua ca acesta s-a coborat mai indreptat la casa sa, decat acela. Fiindca oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta. 


Sper sa si intelegi ce ti-am raspuns.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman