HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Va Plac Benzile Desenate?, O dezbatere despre piata BD
Ovidiu Bufnila
mesaj 29 Jan 2004, 05:41 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Va plac benzile desenate? Cumpara romanii reviste de benzi desenate? Avem public de BD in Romania? Cunoasteti profesionisti romani de BD? Benzile desenate au un rol in determinarea unor comportamente si atitudini dincolo de placerea de moment? Au romanii priza la benzi desenate? Va astept aici sa stam de vorba. Va multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 29 Jan 2004, 06:38 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



eh... subiect delicat tongue.gif


am avut o colectie de peste 800 de Pif-uri... pe care am vandut-o... cry.gif

ma bucur ca a aparut Rahan in romana, si... cam atat.

din pacate, BD-ul este cvasiinexistent in Romania (in afara de niste publicatii Disney...) - in timp ce in Occident isi are propria sub-cultura...



--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 29 Jan 2004, 11:35 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Pe unde or fi benzile mele desenate cu Pif?!? cry.gif Mie imi plac foarte mult benzile desenate.Desi in ultimul timp nu mi-am mai cumparat reviste cu benzi desenate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jan 2004, 11:35 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ares
mesaj 29 Jan 2004, 11:43 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



DA!!!! Dar daca tot incepeti o asemenea discutie... stiti ceva link-uri de site-uri care ofera scan-uri ale BD-urilor? Din cate stiu de PIF revista a disparut brusc la un moment dar din cauza de probleme economice dar sunt niste maniaci care s-au pus pe scanat toate numerele... Deci... Stiti careva pe unde-i minunea asta de site?


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2004, 10:01 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Am gasit asa ceva:
http://www.pif-collection.com/
www.interactiva.org/Dir/I/Fran%E7ais/ Arts/Bande_dessin%E9e/
forum.hardware.fr/hardwarefr/Discussions/ citer-181-1840628-13.htm
dmoz.org/World/Fran%E7ais/Arts/Bande_dessin%E9e/

Nu stiu daca e tocmai ce trebuie. Dar poate ca putem gasi pe motoarele de cautare folosind niste chei de cod adecvate. Stiti cumva care ar fi acele chei?
Va multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2004, 10:07 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (1,618033 @ Jan 29 2004, 05:43 PM)
eh... subiect delicat tongue.gif


am avut o colectie de peste 800 de Pif-uri... pe care am vandut-o... cry.gif

ma bucur ca a aparut Rahan in romana, si... cam atat.

din pacate, BD-ul este cvasiinexistent in Romania (in afara de niste publicatii Disney...) - in timp ce in Occident isi are propria sub-cultura...

Care ar fi caracteristicile culturii BD?
Multumesc pentru participare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2004, 10:21 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (willie @ Jan 29 2004, 10:40 PM)
Pe unde or fi benzile mele desenate cu Pif?!? cry.gif Mie imi plac foarte mult benzile desenate.Desi in ultimul timp nu mi-am mai cumparat reviste cu benzi desenate...

Sunt reviste pe piata sau nu?
Daca nu sunt, cum ti-ar place sa fie? Ce personaje BD crezi ca ar fi pe placul romanilor? Tie ce ti-ar place? Ce tip de EROU?
Multumesc pentru participare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2004, 10:37 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Ares @ Jan 29 2004, 10:48 PM)
DA!!!! Dar daca tot incepeti o asemenea discutie... stiti ceva link-uri de site-uri care ofera scan-uri ale BD-urilor? Din cate stiu de PIF revista a disparut brusc la un moment dar din cauza de probleme economice dar sunt niste maniaci care s-au pus pe scanat toate numerele... Deci... Stiti careva pe unde-i minunea asta de site?

Ce lipseste benzilor desenate romanesti? De ce nu devin ele o industrie in Romania? Care ar fi dupa opinia ta neajunsurile? Cum ai pune la punct o strategie de piata pentru dezvoltarea conceptului de BD astfel incat profesionistii BD sa traiasca din asa ceva in Romania? Crezi ca BD-istii pot schimba situatia actuala spre deliciul atator iubitori de BD din Romania? Iti multumesc pentru participare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2004, 10:57 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



SRL sau mecenat?
In lipsa unor agenti sau impresari, in lipsa unor edituri de forta care sa promoveze BD-ul intr-o maniera profesionista si care sa cultive gustul pentru BD oare un SRL BD ar putea lansa aceasta Revolutzie, care, desigur, trebuie privita, pana la un punct ca o metafora insurgenta? Avem creatori BD de exceptie. Ce facem cu ei? Au o Asociatie puternica. Bun. Ne trebuie vreun Mecena? Cred ca e nevoie si de mecenat dar mecenatul nu e INDUSTRIE. O Industrie BD e posibila in Romania? Eu zic ca da. Numai ca aceasta Industrie trebuie construita. Este aceeasi problema pe care o intampina literatura SF romaneasca. Bun. Rau. Acum sunt aici, in fieful creatorilor de imagini vizuale. BD-ul poate deveni o norma, o legenda, o industrie. Important e cum vom vinde aceste legende. Si cine are de gand sa vanda si cine are de gand sa FORMEZE PIATA. Cred ca e nevoie de profesionisti in marketing, in PR, e nevoie de voluntari dar si de oameni de afaceri care sa simta oportunitatea BD. BD-ul este o teribila oportunitate de afaceri. In paralele cu dezvoltarea unei ADEVARATE INDUSTRII, creatorii BD trebuie sa se pregateasca serios pentru a-si vinde in regim industrial productiile dar si pentru a reusi sa-si apere drepturile daca aceasta INDUSTRIE incepe sa functioneze.

E posibil sa se infiinteze in Romania Cluburi ale iubitorilor de Benzi Desenate?
Eu cred ca e posibil dar nu le vad ca pe niste banale cenacluri! NU TREBUIE SA REPETEM greselile cenacliere. Cenaclul este un corp inchis.
CLUBUL este o structura dinamica racordata la Filozofia Comunitara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2004, 03:07 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Un link pentru voi:

http://www.visualart.ro/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Jan 2004, 02:26 AM
Mesaj #11


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cred ca la ora actuala niste Bd-uri cu un personaj gen comisarul Moldovan, care ii sparge la nareta pe infractori si mai ales pe corupti ar pica bine. Macar in BD-uri sa invinga binele.
Eu unul sigur as cumpara toate numerele in care Nastase & Co. (alias psd+ alte partide ) o iau pe coaja. Si cu actiune, si cu mult umor, ar fi ceva inedit.
Sau cu Vadim..... rofl.gif
Sau Paunescu... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 31 Jan 2004, 02:02 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Bestial ar fi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 31 Jan 2004, 04:34 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Imi plac... Aveam acum cativa ani niste numere frantuzesti cu X-Men... erau super, numai din cauza lor am reusit sa invat franceza smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 31 Jan 2004, 09:42 PM
Mesaj #14


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un topic asemanator este Nostalgia Benzilor Desenate (click!). smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ericdee
mesaj 31 Jan 2004, 10:22 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 January 04
Forumist Nr.: 2.051



"Ce lipseste benzilor desenate romanesti? De ce nu devin ele o industrie in Romania?"

Cu siguranta sint mai multe factori care ingreuneste aceasta evolutie pe piata romaneasca. Incepind cu saracia romanului pina la o oarecare lipsa de "cultura" BD, asemanatoare ca in Franta, America sau Japonia. Numai citind "Pif" si "Rahan", pe timpul lu Ceausescu, asta nu inseamna ca in acelasi timp sa creat o "cultura". Si nicidegind nu iti garanteaza un procent mare de cititori/cumparatori. De exemplu, in Germania exista cel mult in jur de vreo 25.000 de cititori, la o populatie de 80 de milioane. Daca un BD in Germania este vindut de 3000 de ori, asta este deja un succes comercial. Comparatia asta am facuto doar sa arat ca nu este asa de rar o situatie BDista ca in Romania.

Ca sa ajungem la o industrie ca in tarile cu traditie BD, cum ar fi Franta,Spania, America sau Japonia, ne si trebuie o oarecare toleranta vizuala, care sa nu se opreasca numai la stilul Pif sau Rahan. Intre aceste doua stiluri, funny/cartoony(Pif) si semirealistic/adventure(Rahan) mai exista citeva sute de stiluri, care ar putea fii publicate si cumparate si citite. In acelasi timp, ne trebuie si o adunatura tare de scenaristi, desenatori si de edituri, care ar avea curajul sa coopereze si publice rezultate de o calitate comparabila cu cele de peste hotare.

Asta bineinteles inseamna si munca foarte grea. La un rezultat BD de calitate intrenationala, lucreaza de obicei intre 0 persoana si pina la trei/patru persoane, pe o durata de citeva luni de zile. Deci in cel mai optimist caz ar lucra un scenarist, und desenator si un colorist in jur de 6-8 luni la un singur BD, inainte de a il preda unei edituri. Si acolo mai trece in jur de 2-3 luni, inainte de a fi publicat. Deci 10 luni dureaza, de la idee pina la realizare, pina a avea un cititor un album BD de 48 de pagini in mina.

Astea sint 8 luni de munca pentru un desenator si colorist fara plata, munca de noapte, de weekend, munca la orice minut liber, cu esecurile de rigoare si cu multe corecturi. Sau exista edituri care sint de acord sa ii plateasca artistului in avans un fel de "salariu" lunar?? In occident exista, dar sint putine edituri care fac asta, sin in special desenatorii cu un renume primesc.

Deci, ce ne trebuie, cred ca este cam clar. O adunatura de idealisti, care sint de acord sa lucreze in impreuna, sa discute, sa se bata, sa faca compromise si la urma urmei, sa produca pe durata de un an un rezultat de calitate, atit visual cit si de scenariu. Si in cel mai bun caz, nu numai un singur Team, ci 20, daca sar putea. Cu asa o flotila de rezultate, de diferite stiluri, am putea in fiecare an ataca piata romana.smile.gif

Eu unul sint gata de atac!

Iertatimi greselile de ortografie sau de limbaj, este primul meu post acilea si din pacate nu am fonturile romanesti.
Salutari, Eric
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 31 Jan 2004, 10:28 PM
Mesaj #16


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, eric! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ericdee
mesaj 31 Jan 2004, 10:37 PM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 January 04
Forumist Nr.: 2.051



Multumesc foarte mult!:)
Salutari, eric
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Twilight
mesaj 1 Feb 2004, 05:53 PM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



BD drool.gif Am toata colectia veche Michey Mouse Tiny Toons si chiar Bamse biggrin.gif
dar de Witches care au aparut acum ce ziceti? Poate sunt adresate pustoaicelor de generala dar imi place mult stilu' desenelor. preety manga:)


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Feb 2004, 06:19 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Am deschis un topic pe 'Arta Vizuala' de unde cei interesati pot lua informatii utile - Underground-Online .

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 11:58 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Toti creatorii de benzi desenate sunt invitati in nodul logistic:
http://groups.yahoo.com/group/Ghilda_BD/

In Ghilda BD vor fi discutate strategii de imagine si alte politici de marketing si nu numai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 12:26 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Sandu Florea:
http://proscris.port5.com/Ps13-14/dodo13a.htm

Marian Mirescu & BEDEO:
http://www.lumivirtuale.ro/lumi44/nf-bd44.htm

O informatie despre Saloane BD romanesti ceva mai veche:
http://www.topedge.com/panels/bd/ro/xromintfest.html


Toti iubitorii Benzilor Desenate sunt rugati sa dea o mana de ajutor la dezvoltarea acestui topic. Multumesc inca o data superbilor administratori de la www.hanuancutei.com pentru bunavointa si ajutor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 04:03 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (ericdee @ Jan 31 2004, 10:22 PM)
"Ce lipseste benzilor desenate romanesti? De ce nu devin ele o industrie in Romania?"

Cu siguranta sint mai multe factori care ingreuneste aceasta evolutie pe piata romaneasca. Incepind cu saracia romanului pina la o oarecare lipsa de "cultura" BD, asemanatoare ca in Franta, America sau Japonia. Numai citind "Pif" si "Rahan", pe timpul lu Ceausescu, asta nu inseamna ca in acelasi timp sa creat o "cultura". Si nicidegind nu iti garanteaza un procent mare de cititori/cumparatori. De exemplu, in Germania exista cel mult in jur de vreo 25.000 de cititori, la o populatie de 80 de milioane. Daca un BD in Germania este vindut de 3000 de ori, asta este deja un succes comercial. Comparatia asta am facuto doar sa arat ca nu este asa de rar o situatie BDista ca in Romania.

Ca sa ajungem la o industrie ca in tarile cu traditie BD, cum ar fi Franta,Spania, America sau Japonia, ne si trebuie o oarecare toleranta vizuala, care sa nu se opreasca numai la stilul Pif sau Rahan. Intre aceste doua stiluri, funny/cartoony(Pif) si semirealistic/adventure(Rahan) mai exista citeva sute de stiluri, care ar putea fii publicate si cumparate si citite. In acelasi timp, ne trebuie si o adunatura tare de scenaristi, desenatori si de edituri, care ar avea curajul sa coopereze si publice rezultate de o calitate comparabila cu cele de peste hotare.

Asta bineinteles inseamna si munca foarte grea. La un rezultat BD de calitate intrenationala, lucreaza de obicei intre 0 persoana si pina la trei/patru persoane, pe o durata de citeva luni de zile. Deci in cel mai optimist caz ar lucra un scenarist, und desenator si un colorist in jur de 6-8 luni la un singur BD, inainte de a il preda unei edituri. Si acolo mai trece in jur de 2-3 luni, inainte de a fi publicat. Deci 10 luni dureaza, de la idee pina la realizare, pina a avea un cititor un album BD de 48 de pagini in mina.

Astea sint 8 luni de munca pentru un desenator si colorist fara plata, munca de noapte, de weekend, munca la orice minut liber, cu esecurile de rigoare si cu multe corecturi. Sau exista edituri care sint de acord sa ii plateasca artistului in avans un fel de "salariu" lunar?? In occident exista, dar sint putine edituri care fac asta, sin in special desenatorii cu un renume primesc.

Deci, ce ne trebuie, cred ca este cam clar. O adunatura de idealisti, care sint de acord sa lucreze in impreuna, sa discute, sa se bata, sa faca compromise si la urma urmei, sa produca pe durata de un an un rezultat de calitate, atit visual cit si de scenariu. Si in cel mai bun caz, nu numai un singur Team, ci 20, daca sar putea. Cu asa o flotila de rezultate, de diferite stiluri, am putea in fiecare an ataca piata romana.smile.gif

Eu unul sint gata de atac!

Iertatimi greselile de ortografie sau de limbaj, este primul meu post acilea si din pacate nu am fonturile romanesti.
Salutari, Eric

Eric, e o analaiza la rece binevenita. Cred ca forumistii pot extinde cadrul. Sa ne intrebam de ce Pif? Poate pentru ca am fost sub o influenta francofona la un moment dat? Acum insa cred ca Imagistica BD ca si tematicile si personajele pot fi cu totul altele pentru ca sunt totusi 15 ani de schimbare. In ce fel percep forumistii Imaginea unor noi BD-uri? Ce anume var atrage? Ce v-ar pune pe jeratic? In plus, Eric are dreptate, aceasta Cultura nu se naste intr-o zi. Avem nevoie de o Cultura BD? Din punctul de vedere al consilierului de imagine, eu zic da. Avem nevoie de o dinamica a imaginilor si in aceasta directie. Sa nu uitam ca regimul imaginar in Romania a fost ciuntit ani de zile. Tocmai de aceea e foarte greu sa identifici regimul identitar al atator oameni. Cine sunt acesti oameni? Care sunt eroii lor? Care sunt modelele lor de existenta? Se pare ca sunt cateva modele de profunzime: GESTIONARUL, PITIPOANCA, etc, Modele Mediocre foarte gustate. Astfel de modele, adanc inradacinate, produc comportamentele pe care le produc. Criza identitara nu se rezolva cu discursuri politice, nici cu eseuri inn reviste elitiste, nici cu cluburi auguste orientate catre proiecte utopice. Sociologul e chemat sa devina un luptator. Ce fel de eroi-luptatori ar putea fi in BD-urile tale Eric?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ericdee
mesaj 2 Feb 2004, 04:29 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 January 04
Forumist Nr.: 2.051



Cred ca la aceasta intrebare sint cu siguranta mai multe raspunsuri.

Imi amintesc din copilarie, cind aveam 10-14 ani si mergeam la liceul german din Bucuresti, aveam sansa de a citi BDuri din strainatate, aduse de diferiti copii de la ambasade care vizitau aceasi scoala. Cind unul aducea o banda desenata, atunci facea turul scolii, pina hirtie se tinea numai in doua fire. Erau cele mai frumoase amintiri din copilarie, cind mergeam iarna la 7 seara acasa cu autobuzul in militari, si citeam in autobuz cite un Batman, Superman, Mickey Mouse, FixundFoxi sau un Pif/Rahan. Efectiv fugeai sau scapai de citeva ore de saracia din imprejur, de problemele alkoholice a tatalui sau de problemele unui teenager normal. Reciteai acele benzi de citeva ori, deoarece stiai ca a doua zii trei sa le predai.

De aceea cred ca exista multi eroi si personaje care oamenilor lear face placere de a le vedea intrun BD. Unii le plac poate umorul din cartier sau din politica, si altora, lear place sa iasa cu imaginatia din peretii realitatii. Orice personaj sau subiect ar fii o sansa, fie el un superhero sau un pilot a unei nave spatiale, atita timp cit cititorul patrunde intrun univers departe de saracia romanului.

Personal, asi prefera cea dea doua varianta, deoarece nu sint un desenator tipic cartoony, funny. Prefer semirealismul si aventuriile. Aici mai vine si o experienta personala. De cind am plecat din tara, am descoperit o mindrie personala romaneasca, de care sint convins si pe care vreau sa o arat cit se poate de mult. De aceea visez de aventuriile unui roman in secolul 22, care traieste intrun Bucuresti civilizat si modern, plin de actiune, o capitala a lumii ca NewYorkul, acolo avind aventuri intro lume multietnica si plina de dinamica ca in Tokio. Visez sa visualisez o astfel de poveste, adaugind o imaginatie noua a Bucurestiului, si in acelasi timp mentinind vechia arhitectura, bineinteles modernizate, cu un oras plin de skyscrapers.

salutari, eric
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 04:32 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Twilight @ Feb 1 2004, 05:53 PM)
BD drool.gif Am toata colectia veche Michey Mouse Tiny Toons si chiar Bamse biggrin.gif
dar de Witches care au aparut acum ce ziceti? Poate sunt adresate pustoaicelor de generala dar imi place mult stilu' desenelor. preety manga:)

Ce te impresioneaza la stilul desenelor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 04:42 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Mia @ Jan 31 2004, 04:34 PM)
Imi plac... Aveam acum cativa ani niste numere frantuzesti cu X-Men... erau super, numai din cauza lor am reusit sa invat franceza smile.gif

Ce ti-a placut mai mult la X-Men?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
greenhorn
mesaj 2 Feb 2004, 04:45 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 113
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.676



Am vazut diverse tipuri de BD romanesc mai vechi prin almanahuri si reviste, majoritatea mostenite. Multe destul de sterse, mai ales cele cu teme istorice sau cele alb-negru in care personajul se confunda adesea cu fundalul. Majoritatea benzilor desenate pe care le cunosc mai bine sunt de fapt preluari. BD original mai putin si in ultimul timp nu mi s-a parut destul de calitativ - ma refer la Rahan si Chasers (sau cum i-o zice) pe care le-am vazut doar in fuga.
Ce s-a intamplat cu revista Quadrat? cry.gif Nu mai vazusem o revista asa de buna pana atunci si nici nu am mai vazut de atunci. "Afara" sunt sigur ca exista destule...


--------------------
"m-am pierdut pe drum si vreau sa stiu
oare-am sa mai fiu vreodata cum vroiam sa fiu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mutley
mesaj 2 Feb 2004, 05:07 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 February 04
Forumist Nr.: 2.061



Salut... in sfarsit am ajuns si eu... bine v-am gasit ! biggrin.gif

HAHAHAHA.........eric, m-ai facut sa-mi aduc aminte cum era cand aveam 6 ani, inca nu shtiam sa citesc bine si ii rugam pe fratzii mei sa-mi citeasca dintr-o revista romaneasca o banda cu pif si hercule care erau vizitati de extratereshtrii....la un momendat erau asha de plictisitzi de citit incat incepeau sa spuna altceva, schimbau povestea ....iar eu ma uitam bucuros la imagini ....simteam o nevoie de benzi desenate si o banda de 3 pagini tinea locul unei intregi reviste.....pe langa almanahurile ce mai contineau benzi desenate mai aveam benzi desenate cu Diabolic, Pipo, Topolino (hehehe, pentru o perioada am crezut ca sunt personaje care seamana cu cele Disney)....ce mai eram insetat rau rau de bd.....imediat dupa revolutie cred ca luam tot ce se gasea Garfield, Batman....absolut tot.....acum cand am crescut sincer nu ash vrea sa ma mai uit pe asha ceva, pt ca una e sa ai acces doar la doar la 3 reviste ....pe scurt....daca vrei sa faci ceva proaspat, de calitate, care sa atraga arunci un ochi la ce mai place strainului....adica manga, stilul francez cu supereroi, marvel, ce e pe la televizor Samurai Jack.....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 05:50 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (willie @ Jan 29 2004, 11:35 PM)
Pe unde or fi benzile mele desenate cu Pif?!? cry.gif Mie imi plac foarte mult benzile desenate.Desi in ultimul timp nu mi-am mai cumparat reviste cu benzi desenate...

De ce Pif? Din cauza francofoniei?
Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 06:17 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Mutley @ Feb 2 2004, 04:49 PM)
salut ....in sfarsit am ajuns si eu....bine v-am gasit ! biggrin.gif

Salut Mutley!
Ce fel de personaj BD crezi ca i-ar pune pe romani pe jeratic?
Si Bine ai venit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Feb 2004, 06:20 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (ericdee @ Feb 2 2004, 04:29 PM)
Cred ca la aceasta intrebare sint cu siguranta mai multe raspunsuri.

Imi amintesc din copilarie, cind aveam 10-14 ani si mergeam la liceul german din Bucuresti, aveam sansa de a citi BDuri din strainatate, aduse de diferiti copii de la ambasade care vizitau aceasi scoala. Cind unul aducea o banda desenata, atunci facea turul scolii, pina hirtie se tinea numai in doua fire. Erau cele mai frumoase amintiri din copilarie, cind mergeam iarna la 7 seara acasa cu autobuzul in militari, si citeam in autobuz cite un Batman, Superman, Mickey Mouse, FixundFoxi sau un Pif/Rahan. Efectiv fugeai sau scapai de citeva ore de saracia din imprejur, de problemele alkoholice a tatalui sau de problemele unui teenager normal. Reciteai acele benzi de citeva ori, deoarece stiai ca a doua zii trei sa le predai.

De aceea cred ca exista multi eroi si personaje care oamenilor lear face placere de a le vedea intrun BD. Unii le plac poate umorul din cartier sau din politica, si altora, lear place sa iasa cu imaginatia din peretii realitatii. Orice personaj sau subiect ar fii o sansa, fie el un superhero sau un pilot a unei nave spatiale, atita timp cit cititorul patrunde intrun univers departe de saracia romanului.

Personal, asi prefera cea dea doua varianta, deoarece nu sint un desenator tipic cartoony, funny. Prefer semirealismul si aventuriile. Aici mai vine si o experienta personala. De cind am plecat din tara, am descoperit o mindrie personala romaneasca, de care sint convins si pe care vreau sa o arat cit se poate de mult. De aceea visez de aventuriile unui roman in secolul 22, care traieste intrun Bucuresti civilizat si modern, plin de actiune, o capitala a lumii ca NewYorkul, acolo avind aventuri intro lume multietnica si plina de dinamica ca in Tokio. Visez sa visualisez o astfel de poveste, adaugind o imaginatie noua a Bucurestiului, si in acelasi timp mentinind vechia arhitectura, bineinteles modernizate, cu un oras plin de skyscrapers.

salutari, eric

Care ar fi cheiele de imagine ale unui Bucuresti capitala a lumii si cum s-ar putea exprima ele intr-un BD bestial?
Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ericdee
mesaj 2 Feb 2004, 06:30 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 January 04
Forumist Nr.: 2.051



Cheile ar fi prea multe, ca sa le numesc pe toate. Depind de scenariu, bineintels. personal, nu caut un scenariu prea apocaliptic, mai degraba un SF Thriller in stilul lu Johny Mmemonic. Cel mai interesant scenariu de genul asta pe care lam citit a fost Appleseed, de masamune Shirow. Bucurestiul precum mil inchipuiesc eu ar fi un fel de moloch a la Hong Kong, plin de viata si lumini, in acelasi timp si invaluit in mister si crima. Cred ca caracterul romanilor ar fi perfect pentru asa un scenariu, pe de o parte o normalitate si un umor frantusesc, pe de o alta parte un mister balcanic.
sal, eric
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mutley
mesaj 2 Feb 2004, 06:58 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 February 04
Forumist Nr.: 2.061



cred ca secretul unui bd de succes sta foarte mult in scenariu si structurarea lui pentru un bd.....unele benzi desenate romaneshti sufera de un lucru.....actiunea se petrece prea repede, universul este superficial construit, nu gaseshti nimic original in el....banda desenata este ca un film.....trebuie sa shti cum sa ti ritmul, cadrele sa fie sugestive sau explicite...sa il faci pe cititor sa se gandeasca la ce a vrut sa insemne.....sa ii pui imaginatia la lucru.....sa ashtepte continuarea poveshtii cu sufletul la gura.....dar pentru toate astea trebuie un scenariu solid


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Feb 2004, 07:26 PM
Mesaj #33


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ati venit la Han! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ericdee
mesaj 2 Feb 2004, 07:43 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 January 04
Forumist Nr.: 2.051



Exact Mutley, si nu numai asta, foarte important est si o rabdare, atita pentru scenarist cit si pentru artist. Rabdarea de a muncii consequent citeva luni la acelasi proiect, de a se anliza propriu si in cel mai rau caz, daca rezultatul arata naspa, de a incepe inca odata, ca sa ajunga la un rezultat bun. O astfel de experienta lipseste multor tineri artisti, se grabesc si in cel mai rau caz, scot un rezultat nasol pe piata, care bineinteles nu este remarcat decit de foarte putini oameni(exemplul Chasers).
Sal, eric
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Feb 2004, 09:37 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 2 2004, 05:50 PM)
De ce Pif? Din cauza francofoniei?
Multumesc.

Ziua buna. Draga domnule Bufnila, in benzile desenate 'Pif et Hercules', nu existau doar scenarii cu acesti doi protagonisti de seama ai graficii, ci erau si altele, poate la fel de interesante ca si 'Pif si Hercules' ori mai intrigante, cum este exemplul scenariului 'Doctore Justice' din BD susnumite, acest scenariu cuprinzand atat arte martiale, storyline cat si sentimentul ca trebuie parcurs pana la capat, vizavi de modul cum a fost conceput. Eu am cateva colectii originale Pif si Hercules(123), Superman + Batman (60), Rahan(32) si unele benzi romanesti. Acestea mi le procuram direct din Franta, cat si din Germania ori Italia, dupa contactele pe care le stabilisem, eu, dupa anii '93, cat si in baza celor realizate de fratele meu in Romania.

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 2 Feb 2004, 09:38 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 06:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman