HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

20 Pagini V  « < 18 19 20  
Reply to this topicStart new topic
> Formula Fericirii
exergy33
mesaj 8 May 2008, 04:35 PM
Mesaj #666


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Erwin @ 7 May 2008, 02:37 AM) *
2008:

dar dacă eşti perseverent, până la urmă găseşti o oază... şi ce fericire mai mare poţi avea decât că ai învins deşertul? rolleyes.gif

... de unde se vede ca trecerea timpului nu aduce numai fericire, ci si intelepciune rolleyes.gif .


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 8 May 2008, 05:42 PM
Mesaj #667


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



QUOTE(exergy33 @ 8 May 2008, 05:35 PM) *
... de unde se vede ca trecerea timpului nu aduce numai fericire, ci si intelepciune rolleyes.gif .


Nu mi-as tine respiratia pentru prima parte.


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 9 May 2008, 12:10 PM
Mesaj #668


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE(Mrs. Rogers @ 21 Dec 2006, 07:51 PM) *
Am auzit pe cineva( barbat peste 40 de ani) spunand ca ar prefera sa moara decat sa-si piarda ambele picioare . M-am socat fiindca n-am crezut ca cineva poate sa gandeasca asa . Chiar sta fericirea cuiva sau sensul vietii in abilitatea de a merge pe propriile picioare ? Nu sunt atat de multe lucruri pe care nu le poti face la fel de bine dintr-un scaun cu rotile ( in special daca ai o profesie sedentara) sau de pe niste proteze . Atunci care e tragedia? Stigma care vine cu statutul de handicapat motor ?


Pe de o parte asa e - nu toti gandim la fel. Pe de alta parte incearca sa te pui in locul lui... Nu e tocmai drgalas sa stii ca ti-ai cam distrus viata. Ca nimic nu va mai fi la fel. Daca esti tanar e si mai aiurea, si mii si mii de implicatii pe care nu ai cum sa le vezi, pentru ca, slava Domnului, esti bine sanatos si voios smile.gif Nu toti sunt asa de norocosi ca si mine si tine. Si in aceeasi idee: am fost deunazi la spital, pentru ca am avut ceva analize de facut. Am vazut acolo oameni cu cancer, oameni scosi din sala de chemoterapie... Intr-un cuvant, oameni pentru care moartea ar fi un lux si o fericire... Ar fi bine sa poti intelege ca sunt oameni care nu sunt dispusi sa renunte la lucrurile firesti, la libertatea lor pentru ca asa a fost sa fie, pentru ca s-a intamplat. Si astfel, oamenii aceia prefera sa nu aiba nimic decat sa aiba o existenta trunchiata... Unii oameni o accepta, si se lupta cu ea, dar nimeni nu poate spune pana in momentul respectiv ca el ar fi altfel, ca el si-ar gasi o existenta suplimentara, ca el ar inlocui plimbatul pe jos prin padure cu lectura in scaun cu rotile. Uneori suntem foarte flexibili cand chiar nu e cazul, si suntem inflexibili cand chiar ar trebui sa fim intelegatori si maleabili... E f usor sa dai sfaturi, dar e fff greu sa le pui in aplicare...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 May 2008, 12:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 12 May 2008, 03:41 PM
Mesaj #669


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(YoyoMan @ 9 May 2008, 02:10 PM) *
Uneori suntem foarte flexibili cand chiar nu e cazul, si suntem inflexibili cand chiar ar trebui sa fim intelegatori si maleabili...

Concluzia asta mi-a dat de gindit. smile.gif ... cred ca pe undeva exista o corelatie intre gradul de meleabilitate pe care il avem la un moment dat ... si marja de eroare care ne face sa trecem nepasatori pe linga lucrurile care ne-ar putea face mai putin nefericiti.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Aug 2008, 01:58 PM
Mesaj #670


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cu totul intimplator am descoperit pe net o harta a fericirii rolleyes.gif .

http://www.mapofhappiness.com/world/


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 18 19 20
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman