HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

20 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Formula Fericirii
contraste
mesaj 20 Jun 2004, 01:10 PM
Mesaj #36


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



stati, ca tot eu continui!
Cu o constatare ....
sa fii nesimtit, ca iti merge bine
Am constatat aceasta analizand mai multe persoane din jurul meu (servici).
Remarcati, va rog, constatarea "constatata"!

Acest topic a fost editat de contraste: 20 Jun 2004, 01:43 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SRN
mesaj 22 Jun 2004, 03:26 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 20 May 04
Forumist Nr.: 3.577



...Sa ai in bratele cui inchide ochii pentru o secunda atunci cand ti se pare ca lumea s-a intors impotriva ta....


--------------------
user posted image
whatever.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 22 Jun 2004, 04:00 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



sa ai pe cine strange in brate inainte de culcare, chiar si daca numai in gand... ca se transmite wink.gif


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jun 2004, 04:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Predatoru
mesaj 22 Jun 2004, 06:56 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Fausta si SRN...Pupa-v-ar tata sa va pupe...Ca bini ati zis...Si mare dreptate aveti...Bravo, mai...M-a uns la sufletzel...


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 23 Jun 2004, 09:26 AM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



sorry.gif sper ca nu te-ai muiat prea tare... tongue.gif si era normal sa avem dreptate... de fapt cred ca fiecare care posteaza aici are dreptate pentru ca asa vede respectivul fericirea... si asta conteaza cel mai mult...


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Jun 2004, 11:56 AM
Mesaj #41


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pentru mine - caci m-am urmarit de la prima postare si pana acum - mai conteaza si seara, clipa de dinaintea somnului, cand pisoiii mei imi torc si imi povestesc pataniile lor de peste zi.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 23 Jun 2004, 10:34 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Cat am citi posturile m-am tot gandit la definitii si iar definitii... Nu exista o definitie decat proprie, mai mult chiar: temporara. Tot incercam sa gasesc exemple de oameni fericiti...ce ii face fericiti? Primul raspuns a fost o armonie intre tot ce tine de concret si tot ce tine de abstract (pt ca oamenii foarte religiosi vor declara cu siguranta ca sunt fericiti, ori "trairistii" ca sunt si ei fericiti). In plus, ce te faci cu iubirea care e mult mai mult decat un arbitru intre cele doua? Dar tot ramane ceva efemer, contradictoriu si proteic.
Fericirea nu o va putea avea decat cine se cunoaste pana la limita (atat d.p.d.v. rational cat si sentimental). Trebuie sa te descoperi zi de zi si sa te observi, sa-ti faci o piramida valorica si sa o urmezi atat in abstract cat si gasind corespondente in viata de zi cu zi. Cu cat baza piramidei e formata din mai multe concepte (sa le numim asa) cu atat o "lovitura" va fi mai usor de suportat caci te poti "refugia" fara sa te "daramai". Atingi fericirea cand orice nefericire are un surogat, are un calmant.

PS: ma tot gandesc la un om care sa spuna mereu: "asa este". Oare exista? Pe el il vad fericit. (pana si Iisus, perfectiunea fericirii, nu a reusit sa accepte totul "din prima". ma puteti contrazice, nu cunosc biblia asa bine sorry.gif )


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Oct 2004, 10:02 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



11. Sa nu ii lasi pe cei din jurul tau sa te faca sa plangi.



PS: e pacat sa ramana topicul asta pe la nustiuce pagina. Asa de mult imi place... Scrieti copii, orice, numai scrieti!!! smile.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 29 Oct 2004, 12:24 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Alfred Lord Tennyson (1809-1892):
"Fericirea unui om nu consta in lipsa dorintelor ci in cunoasterea perfecta a lor."
Eu unul nu cred intr-o perfectiune a cunoasterii dorintelor, de aceea mai introduc un punct
12) Sa realizezi cate ceva in viata de care sa te bucuri, indiferent cat de mica este fiecare realizare. Suma acestor mici bucurii pot sa te duca la propria ta fericire.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 29 Oct 2004, 12:38 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Bine, mai hai sa scriem: Orice.
Am recitit ce am scris mai inainte. Mi s-a modificat perceptia despre ceea ce inseamna fericirea.Am ajuns la concluzia ca pentru a fi fericit trebuie sa faci orice vrei. Asta e secretul vietii fericite.
Cineva a zis odata:
QUOTE
Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani.Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe pamant.

Ceea ce se spune aici e foarte corect.
Daca vrei sa omori pe cineva, fa-o.Daca ajungi la puscarie, nu fi suparat. Pe cine dai vina? Nici macar tu nu esti de vina. Ai facut-o pentru ca asa ai vrut. A fost calea pe care ai ales-o. Daca crezi ca daca omori pe cineva ai sa fii fericit, fa-o.Lumea te va condamna, dar nu-i asa ca tu vei fi fericit?
Comentarii ???
Cine nu e de acord, s-o spuna acum, sau sa taca pe vecie.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 29 Oct 2004, 03:35 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani.Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi.

Foarte frumoase cuvinte.... thumb_yello.gif

QUOTE
Daca vrei sa omori pe cineva, fa-o.Daca ajungi la puscarie, nu fi suparat. Pe cine dai vina? Nici macar tu nu esti de vina. Ai facut-o pentru ca asa ai vrut. A fost calea pe care ai ales-o. Daca crezi ca daca omori pe cineva ai sa fii fericit, fa-o.Lumea te va condamna, dar nu-i asa ca tu vei fi fericit?

Daca cineva simte nevoia sa omoare, inseamna ca are o problema, si inca una grava de tot. Tu ce zici?
Referitor la fericire si la ce-a zis Predatoru lansez punctul
13) fericirea noastra nu trebuie sa insemne suferinta altuia!


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 31 Oct 2004, 10:12 AM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Mda, Zorro...cam asta inseamna.Trebuie sa fii un pic bolnav ca sa faci omuciderea. Este unul dintre cele mai mari pacate. Nu e dreptul nostru de a curma viata cuiva, desi este dreptul nostru sa alegem.
De fapt, este vorba de dorintze.
Din momentul in care ai o dorintza, totul se duce de rapa, pentru ca dorintele nu duc la nimik. Nici o dorintza indeplinita nu te poate ajuta sa devii fericit. Decat dorintza de a fi fericit. In momentul in care ai renuntal la tot, nu mai exista dorinte, atunci ti se indeplinesc toate dorintele(intrucat numarul lor este nul). Nu-i chiar atat de greu de inteles, si e total adevarat. Asta inseamna iluminarea. Fericirea pe care o traim atunci cand primim un cadou pe care ni-lo doream de mult nu este fericire in sensul adevarat al cuvantului. Aceea este ...hai sa-i zicem Bucurie. Si Bucuria NU este acelasi lucru cu Fericirea.
Multumesc, Zorro ca m-ai bagat in seama. spoton.gif


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ariadna
mesaj 1 Nov 2004, 12:55 AM
Mesaj #48


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 24 June 04
Forumist Nr.: 3.930



"Avea de toate si totusi nu era fericit. Pe buna dreptate, pentru ca nu stia ca e fericit. Esenta vietii nu este sa FII fericit, ci sa stii ca ESTI fericit." Memoria mea e destul de selectiva uneori, a retinut citatul dar nu si autorul. Pentru unii fericirea e liniste, lipsa de surprize, calm egal de-a lungul zilelor uniforme, securitate deplina, materiala si morala, care sa poata standardiza viata in serii. Fericirea e facuta din iluzii, sperante, incredere... sau cum spune Musatescu " fericirea e un cuvant in care intra toate celelalte".


--------------------
Traieste-ti clipa! Pretuieste fiecare moment pe care ti-l da Dumnezeu! Aminteste-ti ca timpul nu asteapta pe nimeni! Ieri este istorie, māine este mister; azi este un dar de la Dumnezeu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 1 Nov 2004, 10:13 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
In momentul in care ai renuntal la tot, nu mai exista dorinte, atunci ti se indeplinesc toate dorintele(intrucat numarul lor este nul). Nu-i chiar atat de greu de inteles, si e total adevarat.

Ai explicat tu putin mai incurcat, dar pana la urma am inteles si-ti dau dreptate. Oricum, e greu de explicat... wink.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 1 Nov 2004, 11:24 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (ariadna32 @ 1 Nov 2004, 02:08 AM)
"Avea de toate si totusi nu era fericit. Pe buna dreptate, pentru ca nu stia ca e fericit. Esenta vietii nu este sa FII fericit, ci sa stii ca ESTI fericit."

Eu cred ca o idee importanta e sa nu te gandesti prea mult la fericire. E ca si cand ai incerca sa pari altceva decat ceea ce esti. Nu o sa iti iasa niciodata - sau o sa iti iasa pe o perioada scurta de timp... dar pana la urma tot iese la suprafata personajul real.
Ideea aceea - "fericirea e un cuvant in care intra toate celelalte" - e foarte faina. eu as fi zis "toate celelalte cuvinte frumoase" - in fine...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 3 Nov 2004, 06:05 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Formula fericirii consta in a te impaca cu lucrurile pe care nu poti sa le schimbi. smile.gif
A fost un documentar la tv despre longevitate , cu oameni care toti aveau peste 100 de ani . Fiecare din ei a avut o viata diferita. Multi erau senili sau fara educatie si dadeau retete de genul " in fiecare dimineata un pahar de vin , sau sa mancati salata , sau masline ",etc etc etc.. Unii dintre ei au fumat , dar s-au lasat inainte de 40 de ani.Toti au trecut prin dificultati, razboaie, foamete... Ce aveau oamenii astia in comun era o seninatate asupra vietii. Nici unul din ei n-a suferit ca era sarac si nu bogat, ca era zugrav si nu inginer . Au reusit sa accepte viata asa cum le-a fost data , cu pierderea unui copil, cu o " vacanta " la Auschwitz, cu bune si rele...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Nov 2004, 01:04 AM
Mesaj #52


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Asa, pe langa faptul ca nu cred sa existe o formula a fericirii general valabila (deci sunt off-topic laugh.gif), cred ca multi dintre noi nici nu stim foarte bine ce este fericirea. Suntem cu totii de acord (sau nu? hmm.gif) ca este o stare de bine, armonie interioara, frumusete si farmec si suntem gata sa luptam pentru a atinge aceasta fericire intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. Am impresia ca foarte multa lume vede fericirea ca pe un scop, un ideal ce poate va fi atins la un moment dat in viitor, o destinatie.. O legam de lucruri exterioare noua ("ce fericit as fi daca mi-as permite un BMW Z8", etc.) si avem adanc infipta in cap ideea ca fericirea, daca urmam anumite 'retete', ar putea deveni o stare permanenta..
Cineva spunea, nu am retinut cine, ca fericirea nu este destinatia, ci felul in care calatoresti. Parerea mea e ca a fericirea = prezent, azi. Ma gandesc de exemplu la cei ce aleg sa lucreze 18 ore pe zi pentru a-si ingrasa conturile si care nu cred sa mai aibe timp sau energie pentru a se bucura de acesti bani. Sau la cei ce fac nenumarate compromisuri si sacrificii doar pentru a obtine ceva ce, cred ei, ii va face fericiti (Z8-ul de exemplu tongue.gif). Cat dureaza fericirea obtinerii acelui ceva? Fericirea, in opinia mea, nu poate fi cautata sau programata.. nu poate fi permanentizata. Adevarat fericire, fie ea si de-o foarte scurta durata e o stare independenta de bunurile materiale si cred eu, e legata de asteptarile, aspiratiile si dorintele noastre. E o armonizare a lumii interioare cu cea exterioara..

In "The Hours" la un moment dat Meryl Streep spunea:

I remember one morning, geting up at dawn.. Tehere was such a sence of posibility.. You know, that feeling? And i remember thinking to myself "So..this is the beginig of happiness. This is where it starts.. And of course, there will always be more." It never occured to me.. It wasn't the begining. It was happiness. It was the moment, right there.

Mi-a placut. Mi-a dat de gandit.. Poate am fi mai fericiti daca am acorda acestei fericiri mai putina importanta. E clar ca nu putem fi fericiti tot timpul, momentele de fericire intensa si pura sunt destul de rare si de multe ori le apreciem abea dupa ce ele au trecut. Nu fericirea e scopul vietii dar ea poate fi prezenta in vietile noastre. Trebuie doar sa o recunoastem..

Ma gandeam la ce spunea Predatoru.

QUOTE
Daca vrei sa omori pe cineva, fa-o.Daca ajungi la puscarie, nu fi suparat. Pe cine dai vina? Nici macar tu nu esti de vina. Ai facut-o pentru ca asa ai vrut. A fost calea pe care ai ales-o. Daca crezi ca daca omori pe cineva ai sa fii fericit, fa-o.Lumea te va condamna, dar nu-i asa ca tu vei fi fericit?


Oare sa fie cei pe care ii numim "nebuni" cei mai fericiti oameni? Nu spun ca nu ai dreptate dar in viata reala nu se aplica ce spui tu. Teoretic asa e, ai dreptate. Atat timp cat nu-ti doresti absolut nimic dar te bucuri de ceea ce primesti poti trai o stare de fericire vesnica (?) Dar cati dintre noi au reusit sau vor reusi vreodata 'performanta' asta?

QUOTE
Fericirea pe care o traim atunci cand primim un cadou pe care ni-lo doream de mult nu este fericire in sensul adevarat al cuvantului. Aceea este ...hai sa-i zicem Bucurie. Si Bucuria NU este acelasi lucru cu Fericirea.


Acu' parerea mea e ca poti crea un moment de fericire din bucuria asta daca tii musai tongue.gif Asociezi cadoul cu dragostea celor ce ti l-au daruit, condimentezi cu niste "Multumescu-ti Doamne ca am un acoperis asupra capului, doua picioare si zece degete la maini." si gata fericirea! laugh.gif

P.S: Cam dezlanat postul sorry.gif Sper sa nu fi batut campii prea mult..

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 4 Nov 2004, 06:23 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu ai batut campii deloc ci ai scris foarte frumos si realistic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 5 Nov 2004, 12:37 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



@Serenity, nu a fost deloc dezlanat...E foarte bine si foarte corect.

S-ar putea sa fiu off-topic daca dezvolt ideea urmatoare :
"Fericirea nu poate fi decat prezentul."
Ce este prezentul? Cat dureaza? Este ceva la fel de indefinibil ca si infinitul sau conceptul de 0 (ca nul). Nu pot spune ca prezentul incepe acum si se termina in urmatoarea secunda. Prezentul este ceea ce Koichi Tohei (si filozofii orientali) numea energia Qi(sau chi, sau ki).El dadea o definitie matematica perfect valabila acestei energii:"Totul este unul. Acest concept de unu, daca in impartim in doua, vom obtine doua jumatati de unu. O jumatate de unu, daca o vom imprti la randul ei, in doua, va da nastere la 2 jumatati. Si daca facem acest lucru infinit de mult, va rezulta vreodata zero? NU. Ei bine, energia qi este suma infinita a particulelor infinit de mici." Si acesta e si prezentul.Si aceasta e fericirea. Fericirea nu poate dura decat cat dureaza prezentul.
Priviti, va rog, la figura acestui om. Tradeaza ea fericirea? Mie mi se pare ca da. Pe mine ma umple de o liniste imperturbabila.
user posted image
Fericirea este ratiunea de a fi. Exista unii oameni care cred, asa cum a spus @Serenity (si o apreciez enorm pentru asta) ca:
QUOTE
ce fericit as fi daca mi-as permite un BMW Z8

Si ei traiesc in visul lor care se hraneste cu iluzia zilei de maine, si cu toate visele generate de societate.Si cred ca ar fi intr-adevar fericiti daca si-ar cumpara casa, masina, ar avea o nevasta frumoasa cu care ar face sex (scuze...), ar avea bani sau...whatever.Dar nu-si dau seama ca singurul dar care le-a fost dat a fost viata. Si cred ca toate aceste lucrurui le apartin. Si se justifica foarte contrariati:"Cum sa nu fie ceasul asta al meu ? Eu l-am cumparat, din salariul meu,si am si bonul pe el." Si peste 70 de ani, cand o sa i se infiga o lumanare intre degetele incrucisate pe piept, sa vad al cui o sa fie ceasul.Nici chiar trupul cu care ne-am obisnuit atat de mult sa ni-l insusim nu este dacat un invelis de carne, care va putrezi, daca avem noroc, peste 100 de ani. Posesiunea materiei nu ne face fericiti. Eu pot sa iau intre palmele mele apa din mare si sa spun : "Aceasta apa e a mea." Si poate ca asta m-ar face fericit. Dar cat timp o sa fiu in stare sa tin apa intre degete? Peste un minut se va fi scurs toata, si nu este recuperabila.
Poate ca am deviat, si poate ca am fost cam off-topic. V-am avertizat.
Asadar, @Serenity, te aprob intru totul:
QUOTE
fericirea = prezent

Si as avea de zis cate ceva despre:
QUOTE
Atat timp cat nu-ti doresti absolut nimic dar te bucuri de ceea ce primesti poti trai o stare de fericire vesnica (?) Dar cati dintre noi au reusit sau vor reusi vreodata 'performanta' asta?

Draga Serenity, pentru a fi fericit nu tre sa faci ABSOLUT nimic. Trebuie doar sa FII fericit. Si sa ramai tacut, sa nu lasi gandurile sa te invadeze, intr-o stare de meditatie contemplativa asupra FIINTARII proprii.Se poate trai foarte usor asa, lasand existenta sa curga prin tine, lasnad-o sa aiba grija de tine. Asta a reusit omul din poza de mai sus. Si asta a facut omul din poza de mai jos.
user posted image

PS: multumiri internetului pentru pozele de mai sus:
1) Papaji (H.W.L. Poonja)
2) Osho
Astept alte provocari. Am citit tot ce s-a scris in acest topic si imi place ca exista.
Tineti-o tot asa! spoton.gif


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Nov 2004, 01:13 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Ecuatia fericirii este simpla.
Fiecare om se naste cu acest dar. DEci pe de o parte putem invata de la copii.
LA un moment dat insa "pierdem" acest dar. De ce? Hehehe....Pentru a putea sa il "recastigam".....
Exista oameni care si'au recastigat fericirea. Sunt un fel de nebuni ai acestei lumi.... DE la acestia avem din nou de invatat.
Predatoru a oferit niste exemple....
IAta inca un exemplu

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 5 Nov 2004, 01:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 5 Nov 2004, 03:51 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Imi place tare mult ideea cu fericirea = (sa traiesti) prezentul! thumb_yello.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 5 Nov 2004, 05:50 PM
Mesaj #57


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Fericirea este si pentru mine prezentul. A te bucura de o dimineata insorita sau de o intalnire cu prietenii, de un film bun sau de o inghetata cu menta, de surasul unei persoane sau de mirosul unui anotimp. Asta este fericirea pentru mine!
Totusi nu dureaza decat o clipa... O caut de fiecare data constient sau nu. Si de asta traiesc! Daca pentru altii fericirea inseamna o masina "tare" sau multi bani in cont, nu-i condamn. Pana la urma e important sa poti trai fericirea, indiferent cum. Nu avem dreptul sa -i judecam pe altii pentru ca nu sunt ca noi. Mie imi place sa vad oameni fericiti, chiar daca numai pentru o secunda... Asta arata ca se poate! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 6 Nov 2004, 01:35 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



@Gypsyhart, e bine ceea ce spui. Suna super...Dar cine-i tipu din poza?
@Zorro , ma bucur ca iti place...Multumiri lui @Serenity.
@Ramona...corect...se poate si asa.
Mai sa fie, ce oameni destepti se afla pe Han...
Bravos, mai copii...
Mai chemati si pe altii sa mai bage si ei cate ceva...Vorba lui...daca nu ma insel Yoyoman, ca cica "e pacat de topicul asta sa se opreasca la 3 pagini."
Si vorba lu' unchi-miu:
"Fiti fericiti, ca lumea e plina de fraieri."
Ce ziceti de vorba asta?


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 6 Nov 2004, 05:16 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Predatoru
Pai cine sa fie...un neica nimeni rofl.gif
Este unul din sannyasinii iluminati via OSHO....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 6 Nov 2004, 05:38 PM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



pozele alea nu ma umplu de nimic... bun...
cred ca, daca am reusi sa ne dezvoltam putin puterea simtirii, am fi mai selectivi cu "idolii" nostri

smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 7 Nov 2004, 10:44 AM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



QUOTE
gypsyhart Trimis Pe 6 Nov 2004, 05:16 PM
  @Predatoru
Pai cine sa fie...un neica nimeni 
Este unul din sannyasinii iluminati via OSHO.... 

@Gypsyhart, stiu ca conteaza prea putin, dar vreau si un nume, daca se poate ? Arata misto tipu'...poate am auzit de el...

QUOTE
little1 Trimis Pe 6 Nov 2004, 05:38 PM
  pozele alea nu ma umplu de nimic... bun...
cred ca, daca am reusi sa ne dezvoltam putin puterea simtirii, am fi mai selectivi cu "idolii" nostri
@Little1, astia nu se numesc idoli...si daca ar fi idoli, scopul lor ar fi sa ma indrume, sa fac tot posibilul sa ma aseman cu ei...Ei bine, de ce as face asta? De ce toata lumea vrea sa fim ca cineva? Ei sunt doar maestrii spirituali, la care am avut norocul sa le vad trupul fizic, invelisul de carne...Eu nu vreau altceva decat sa fiu eu insumi, si ei, deci, nu sunt nicidecum idolii mei. Eu nu am idoli.Si eu SUNT selectiv. Poate vrei sa iti dezvolti un pic ideea? poate nu am inteles bine (in care caz imi cer scuze pentru verva polemica de care dau dovada de fiecare data cand imi sunt amenintate ideile.)


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 7 Nov 2004, 03:06 PM
Mesaj #62


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



nu cred ca o poza iti arata fericirea............

acum o formula matematica a fericirii:

apa 2l+mancare cat incape(peste 5 kg)+2 tipe diferite zilnic+bautura cat incape+la final (dar nu in ultimul rand) mult umor............ smile.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 Nov 2004, 06:11 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Cociuba, toate astea se pot obtine cu bani wink.gif . Fericirea la fel sau e ceva care depaseste puterea banului? tongue.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 7 Nov 2004, 09:56 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Predatoru @ 6 Nov 2004, 01:35 PM)
Mai chemati si pe altii sa mai bage si ei cate ceva...Vorba lui...daca nu ma insel Yoyoman, ca cica "e pacat de topicul asta sa se opreasca la 3 pagini."

Si vorba lu' unchi-miu:
"Fiti fericiti, ca lumea e plina de fraieri." Ce ziceti de vorba asta?

Pai zi tu Predatoare: nu-i asa ca e pacat sa se piarda topicul asta? wink.gif E bestial! Imi place de numa!

Insa referitor la ce zicea unchiu-tu - vorba aia nu exclude posibilitatea ca si noi, celor carora se adreseaza, sa fim fraieri... rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 8 Nov 2004, 11:52 AM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Predatoru
QUOTE
Gypsyhart, stiu ca conteaza prea putin, dar vreau si un nume, daca se poate ? Arata misto tipu'...poate am auzit de el...

I se spune Thyohar:))))
Mi'am inchipuit ca vei citi si ce scrie deasupra pozei:D.....

@little1
Daca "nu te umplu de nimic bun" poate ca nu sunt pentru tine biggrin.gif
Nici pentru mine personajele din poze nu sunt "idoli"....E ciudat ca ai pus "problema" la acest mod.....
Poti sa detaliezi te rog ultimul tau post?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 9 Nov 2004, 01:32 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



HAHa...obiectiile voastre ma umplu de fericre...Ce activi ati fost, mai...
hai sa vedem...sa ne lamurim...
@Cociuba:
QUOTE
nu cred ca o poza iti arata fericirea............

Pai mai tata...nu am spus ca privirea acelei poze ar trebui sa ne faca pe toti fericiti...Si nicidecum ca acea poza imi arata fericirea...popate ca formularea ta e putin cam...hmmm...obscura? Ma rog...vorba lui Exupery: Graiul e izvor de neintelegeri.Asadar, Cociuba, fericirea nu poate fi aratata printr-o poza...Insa anumiti oameni au capacitatea sa exprime foarte multe printr-o poza...De exmplu, cei pe care i-am postat eu si cu Gypsyhart. Poate ca tu nu simti nimica privindu-i, dar cel putin eu (si probabil si Gypsyhart) avem aceste senzatii...

@Crisse:
Ai perfecta dreptate in legatura cu ceea ce inseamna fericire pentru dragul de Cociuba...Noi nu vorbim de acel gen de fericre, nu-i asa...

@Cociuba
QUOTE
apa 2l+mancare cat incape(peste 5 kg)+2 tipe diferite zilnic+bautura cat incape+la final (dar nu in ultimul rand) mult umor............ 
Asta demonstreaza, in linii mari, Cociuba, ca tu dai o mai mare atentie instinctelor si gandurilor hai-sa-le-spunem necizelate, primare...Si anume sunt NEVOI, care au fost asezate de catre...cred ca Gordon Allport pe primele trepte ale nevoilor umane: Si anume nevoia de hrana, nevoia de bautura, nevoia de sex si nevoia de a te distra prin umor.Nu vreau si nu incerc sa te critic in nici un fel, Cociuba, dar prin aceste nevoi cu ce te deosebesti de omul cavernelor ?...poate ca maimutoii aia nu citeau bancuri dar cu siguranta ca radeau...
Asa ca spune-mi ca glumeai... cry.gif

@Yoyoman:
QUOTE
Insa referitor la ce zicea unchiu-tu - vorba aia nu exclude posibilitatea ca si noi, celor carora se adreseaza, sa fim fraieri...

Poate ca numai faptul ca ti-ai dat seama de asta te exclude din categoria fraierilor...Si daca ai fi considerat fraier, cu ce te-ar afecta? Atata timp cat eu iti spun ca tu NU esti prost, nu ai de ce sa te sperii. Esti apreciat de cel putin o persoana din ~7 miliarde...

@Gypsyhart:
QUOTE
I se spune Thyohar:))))

Asa...si ce-i atat de amuzant...Eu inteleg ca rasul e divin, dar...pana la urma ma bucur ca te bucuri.Poate ca ai pus inconstient acele ":))))"...asta ar dovedi ca doar gandul la Thyohar te umple de fericre...
Oricum nu am auzit de el...Poate imi faci o lista cu iluminatii pe care ii stii si mi-o trimiti in mail...cred ca il stii...daca nu, baga un PM.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 9 Nov 2004, 02:34 PM
Mesaj #67


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Nu glumeam ohmy.gif , cand o sa fii satul laugh.gif , dupa o partida de sex smile.gif si un pic ametit biggrin.gif am sa vad unde vei mai cauta formula fericirii......... ohyeah.gif





iti spun eu daca nu stii:

in somn ohyeah.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Nov 2004, 02:45 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Predatoru
Era hazlie formularea "i se spune".....cred ca e dintr'un film celebru...nu stiu sa spun care.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 10 Nov 2004, 03:43 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



@Cociuba:
QUOTE
Nu glumeam  , cand o sa fii satul  , dupa o partida de sex  si un pic ametit  am sa vad unde vei mai cauta formula fericirii......... 

Ei bine, draga Cociuba...o sa fii mirat cand o sa afli ca de exemplu eu nu beau...Nu m-am ametit decat la o pomana cand eram mic si nu stiam ce este vinul si cat se bea. Si apoi, o sa fii, de asemenea mirat ca nu am facut sex pana acum si nici nu ma grabesc.Cat despre "satul"...hmmm...ma rog...i se intampla oricui...Dar o sa treaca un timp, Cociuba, cand o sa te trezesti ca mancarea nu te mai ajuta...o sa fii batran, o sa ai ulcer sau mai stiu yo ce...o sa ai poate diabet sau ciroza sau ...Doamne fereste nu ti-o doresc...Si medicul o sa iti interzica bautura si nici organul..hmmm stii-tu-care nu o sa mai ajute prea mult...si sotia ta (daca o sa ai una) o sa fie burtoasa si batrana ...o sa mai fii tu fericit? Si tu acuma o sa imi spui:"Pai draga Predatore, stiu ca astea o sa se intample pana la urma si de asta profit de ele cat mai pot" si aici nu o sa pot sa te mai contrazic.
A fi satul si ametit de bautura si in pat cu o fata pe care poate o cunosti sau poate ca nu o cunosti iti permite sa fii fericit de pe o zi pe alta...Dar vezi tu, Cociuba...Poate ca eu nu am bani sa imi cumpar de mancare cat sa ma satur ca lumea si nici bani de bautura nu am, ca sa uit ca nu am bani nici de mancare nici de tarie sau bere sau vin sau ce o mai fi...si poate ca sunt chiar mai urat decat dracu' si fetele nu se apropie de mine si o sa mor virgin...Si tu o sa imi demonstrezi in urmatorul mesaj ca nu toata lumea are dreptul la Fericre, ca Dumnezeu ne-a creat (pe noi, veriga slaba) pentru a fi condusi de cei carora le place mancarea si bautura si care au bani ca sa aiba si-o gagica...Poate ca te-am convins ca Ceea ce trebuie sa Cautam noi este dincolo de ceea ce ai spus tu...
Si sa stii ca daca iti cauti fericirea astfel (desi nu te acuz cu nimik), poti sa fii mult mai fericit in somn...In somn poti sa fii si satul si beat si sa iti dai seama cand te trezesti ca ai avut cel mai tare orgasm(generat-de-un-vis-erotic) pe care l-ai avut...
Cam asta am avut de zis...Daca te-am suparat cu ceva imi cer scuze de pe acum...







--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Nov 2004, 11:36 PM
Mesaj #70


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



man cat timp nu ma injuri totul e ok , asa ca nu-ti fa griji, daca vrei sa citesti ceva comic vezi ca m-au pus azi la PERLE........... thumb_yello.gif


frumoasa si bestia..............., poate daca esti foarte urat o sa ai o tipa super tare, glumeam................CARPE DIEM


CRED ca e cel mai bun lucru pe care il poti face......................... thumb_yello.gif
sper ca sunteti toti de acord ca totusi nu poti gasi fericirea nici in carti si nici in afara ta smile.gif , si eu l-am citit pe OSHO si mi-a placut dar totusi nu poti sa traiesti prin el, fiecare are calea lui.........pentru unii mai usoara pentru altii mai grea..............
te inseli daca crezi ca eu am , o duc bine.........dar credema raiul nu se gaseste in filosofie sau religie ci in POIANA laugh.gif ...................OFF TOPIC cat vrei. tot ce vrei, glume , bancuri, un pic de neseriozitate nu v-ar strica sunteti prea sobrii..... laugh.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 05:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman