HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Convertiri..., ce v-a determinat
Figaro
mesaj 28 Jan 2004, 02:48 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SolaScriptura")

Aceste lucruri tin Biserica impreuna?


Stai putin sa inteleg: Biserica Penticostala si Biserica Martorilor lui Iehova formeaza un singur tot, fiind Biserici protestante. Am zis bine?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 28 Jan 2004, 03:06 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Stai putin, eu cred ca:
Unii oameni(nu toti) din biserica penticostala si unii oameni(nu toti) din biserica ortodoxa si unii oameni(nu toti) din biserica Martorilor lui Iehova si unii oameni(nu toti) din biserica catolica etc... formeaza Biserica lui Hristos. Nu cred ca un nume o sa puna bariere mantuirii unui om.
Cat despre martori si penticostali sunt multi care i-si frecventeaza reciproc adunarile si traiesc ca si fratii in lucrurile in care au ajuns la aceleasi pareri. Si multe lucruri devin clare in lumina Bibliei daca nu elimini din start unele opinii fiind eretice.
Nu este cel mai usor de colaborat, datorita diferentelor vazute cu privire la Dumnezeu (trinitate sau dualitate), cu privire la rugaciune. Unii se cred mai buni decat altii dar asta nu impiedica partasia frateasca si discutiile din care toti au de invatat.
Printre primele recomandari primite de la preotul ortodocs a fost: "A nu se citi cartile sectarilor!"
Daca toti MARTURISIM in apa ca vrem sa-l urmam pe Isus pana in vesnicii, daca toti respectam credinta in Hristos ce poate sa ne desparta?
Credinţa pe care o ai, păstreaz-o pentru tine, înaintea lui Dumnezeu” (Romani 14, 22).
Deoarece credinţa este darul lui Dumnezeu iar Hristos Căpetenia şi Desăvârşirea ei, de aceea este imposibil ca cineva să dea socoteală altuia, afară de Dumnezeu, în ce priveşte lucrurile credinţei şi ale exercitării ei, adică în religie. Aceasta este temelia şi siguranţa individualităţii desăvârşite în religie.
Atunci, cine eşti tu care judeci pe robul lui Dumnezeu pe care Dumnezeu l-a primit „în credinţă?” „Dacă stă în picioare sau cade, este treaba Stăpânului Său; totuşi, va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.” Iar dacă „Dumnezeu a primit” pe cineva în „credinţă,” pe care tu sau eu nu vrem să-l primim „în credinţă,” atunci cui va trebui să dăm socoteală? Atunci problema nu mai există între noi şi el, ci între noi şi Dumnezeu. În felul acesta am intrat în conflict cu Dumnezeu şi vrem să-L judecăm pe El. Iar dacă ne vom judeca cu Dumnezeu fiindcă a primit pe cineva „în credinţă,” pe care noi nu vrem să-l primim „în credinţă,” atunci este sigur că nu vom putea sta în faţa acestei judecăţi; fiindcă noi înşine nu suntem „în credinţă.”

Uite fratele meu unitate desavarsita in Biserica lui Hristos... „Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie bine încredinţat în mintea lui” (versetul 5).
Trebuie sa fie o unitate de fond, nu de forme...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 Jan 2004, 03:25 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SolaScriptura")

Unii oameni(nu toti) din biserica penticostala si unii oameni(nu toti) din biserica ortodoxa si unii oameni(nu toti) din biserica Martorilor lui Iehova si unii oameni(nu toti) din biserica catolica etc... formeaza Biserica lui Hristos.


Interesant, deci si catolicii au sanse sa faca parte din Biserica lui Hristos! Oare si pe la ortodocsi intalnesti chestia asta? smile.gif

Sola, cum ii deosebim unii de altii? De unde stim care martor sau catolic e bun si care e rau?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2004, 03:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Jan 2004, 03:48 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Nu este iadul acela prezentat de catolici si calugarii ortodoxi in care dracii te chinuie cu furcile si maciucile in cazane

La catolici nu spune nimeni ca vine dracu cu furca sa te fiarba sau ca vine viermele sa-ti manance ficatul. La noi iadul este o stare de durere vesnica, e ghena sau focul de care voprbea Isus. Diavolul si ceata lui isi vor primi pedeapsa imreuna cu oamenii care l-au urmat.
Sufletul e nemuritor caci suntem facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu care e vesnic si nemuritor.

QUOTE
Dar ca final, eu cred ca exista pedeapsa vesnica, si este moartea a doua, vesnica din care nici Dumnezeu nu te poate aduce la viata, adica pierderea definitiva a oricarei sanse.


Pedeapsa venica nu e moarte cum spun martorii lui Iehova, ci sufletul si trupul vor trai (suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, nu?), dac cei ce vor ajunge in ghena vor fi vesnic pedepsiti. Tu in citatul de mai sus il ingradesti pe Dumnezeu, insa el e atotputernic si poate sa-i scoata pe cei din iad, dar nu va face acest lucru, caci e nedrept pentru cei care au dus o viata buna conform legilor date de Dumnezeu.

QUOTE
Eu personal, particip la slujbele de duminica , particip si joia, iar cand am ocazia si marti si sambata.


Pot sa te intreb unde? La ce slujbe? Si daca crezi in Sfintele Sacramente?

QUOTE
Eu personal, particip la slujbele de duminica , particip si joia, iar cand am ocazia si marti si sambata.


La Dumnezeu se vine din iubire si nu trebuie facut din Dumnezeu o sperietoare asa cum se intampla la multe confesiuni.


QUOTE
Unii oameni(nu toti) din biserica penticostala si unii oameni(nu toti) din biserica ortodoxa si unii oameni(nu toti) din biserica Martorilor lui Iehova si unii oameni(nu toti) din biserica catolica etc... formeaza Biserica lui Hristos.


Catolicii si ortodcsii toti fac parte din Biserica lui Isus Cristos, daca nu se vor mantui toti e alta poveste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 28 Jan 2004, 03:58 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Oare nu ar fi bine sa lasam judecata cui ia fost data? Tu alegi adunarea in care mergi si care crezi tu ca tine intr-adevar credinta lui Isus. Eu am ales sa ma ghidez dupa cuvantul revelat in Biblie care ne-a fost dat sa deosebim binele de rau si care va fi vesnic.Dupa standardul care ne-a fost lasat si dupa care se va face judecata.Eu am fost chemat sa duc o viata in ascultare de Dumnezeu nu sa judec care catolic e bun si care martor este bun.Daca prezint cuvantul Bibliei atunci nu am cum sa gresesc.
Uite cheia dupa care ma ghidez eu cand sustin ca o sa fie dintre toti:

Căci, fraţilor, am aflat despre voi de la ai Cloei, că între voi sunt certuri.
12. Vreau să spun că fiecare din voi zice: „Eu sunt al lui Pavel!” – „Şi eu, al lui Apolo!” – „Şi eu, al lui Chifa!” – „Şi eu, al lui Hristos!”
13. Hristos a fost împărţit? Pavel a fost răstignit pentru voi? Sau în numele lui Pavel aţi fost voi botezaţi?

Nu la toti ortodocsii si nu la toti penticostalii am sa intalnesc chestia asta. Pentru unii este mai important un nume sau o traditie decat adevarul lui Dumnezeu.Si unii resping totul din start si deja ii arunca in fundul iadului pe "sectari"...
Daca cobori standardele este normal sa fie unitate. Si la fel daca lumea un este interesata si primeste de bun totul fara a cerceta.
Ai intalnit preot care sa instige la arderea Bibliei cand Isus a zis ca va veni atunci cand aceasta Evanghelie va fi vestita pana la marginea pamantului?Oare dansul grabeste venirea sau se impotriveste ei?
Uite aici unul de frunte... parintele Cleopa...trist dar adevarat... catolicii le tineau sub cheie, ortodocsii le ard... si totusi Biblia se raspandeste in ciuda impotrivirii Satanei.


Au cunoscut ca totul este desertaciune. Da, erau adevarati domni. Oricat ar fi, viata asta este umbra si vis ! Este o scurta trecere ! Dar eu cand mor, ma duc la o viata care nu are sfarsit. Cine are sa se roage pentru mine ? Asa cugetau inaintasii.
Ai vazut ca toti isi faceau cate o manastire si mormant in manastire ? Fericiti si de trei ori fericiti au fost domnii nostri ortodocsi : Stefan cel Mare si Sfant, la Putna; Ieremia Movila si Gheorghe Movila, la Sucevita; Petru Rares, la Probota; Lapusneanu, la Slatina; Alexandru cel Bun, la Bistrita; Mircea cel Batran, la Cozia. Ai auzit unde era inima lor ? Unde este inima ta, acolo va fi si comoara ta. Pentru aceea au facut ei manastiri, ca sa fie pomeniti sute de ani la Sfanta Liturghie.
Stefan cel Mare n-a fost baptist ! Mircea cel Batran n-a fost evanghelist sau adventist ! Alexandru cel Bun n-a fost martorul lui Iehova; nebunii astia care au iesit acum. Nici o secta nu exista in tara noastra pe atunci. Acestia vin din strainatate, platiti de masoni, sa ne strice dreapta credinta si originea noastra si radacina noastra de popor ortodox.
Ce spune Sfantul Efrem Sirul ? " Cu omul eretic sa nu vorbesti, in casa sa nu-l primesti, la masa sa nu stai cu dansul, buna ziua sa nu-i dai ". Acestia sunt inaintemergatorii lui Antihrist. ca Mantuitorul a spus la Efeseni, prin Apostolul Pavel : Biserica este Trupul lui Hristos, iar cap al Bisericii este Hristos. Fiecare sectar care s-a despartit de Biserica, s-a despartit de Hristos. Este om al satanei.
Evanghelia spune : In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela. Paziti-va de sectari, care dau brosuri prin trenuri, prin gari si prin cutiile de posta si unde vad oameni, dau gratuit otrava lor. cand vei vedea o carte ca nu are aprobarea Sfantului Sinod si nu are cruce pe ea, da-o pe foc, chiar Biblie daca este ! Daca-i sectara si scrie sa nu va mai inchinati la icoane, da-o pe foc ! Nici un pacat nu ai ! Aceasta este otrava semanata de inaintemergatorii lui Antihrist. Toate sunt otrava.

Oare cum o sa ma odihnesc eu daca nu o sa am bani sa fac o manastire??? Sau daca nu am bani sa platesc un sobor de preoti? Sau daca copii mei nu o sa vrea sa plateasca pentru mine?
Te poate mantui o manastire? Atunci Stefan este intr-adevar un sfant si Gigi Becali poate fi sfant chiar si post-mortem (poate este si in viata, nu stiu, dar in cazul in care nu este)



--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 29 Jan 2004, 01:54 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Ai vazut vreun ortodox preocupat ca nu are bani sa faca vreo manastire? Nu

Te poate mantui o manastire? Te mantuieste daca o faci cu dragoste si spre Slava lui Dumnezeu. Stefan cel Mare asa le-a facut..te faci ca nu vezi dar te-ai nascut intr-un popor ortodox plamadit si de manastirile lui Stefan cel Mare. Nu a spus nimeni ca zidurile manastirii te mantuiesc..continuati sa orbecaiti..ci te mantuiesc rugaciunile celor care vietuiesc acolo si care se hranesc spiritual de acolo.

Ideea cu preotii ... sunt zeci de mii de preoti care vin si fara plata..si nu exista ortodox care sa nu fi beneficiat de serviciile preotului...(cand dai la adunarile tale nu ti se pare mult?). Spuneai ca vrei sa lasi judecatile pe seama lui Dumnezeu ..


Despre morti:

"Nu este Dumnezeul mortilor, ci al viilor" (Matei 22, 32) " Sufletul nu moare...

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai c*rând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10,28)

Despre iad:
Citeste pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv (Luca XVI, 19-31) si vei vedea ca sufletle celor doi nu au murit si erau unul in iad si celalalt in rai.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 29 Jan 2004, 02:10 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Iti place sau nu..adunaturile SolaScripturistice au aparut tarziu de tot..deci au toate sansele sa fie acei hristosi mincinosti.

Nu sunt SolaScripturistii cei care neaga SfantaCruce, icoanele, sfintii si tot ce e aproape de Hristos?

Spune-mi te rog care este Semnul Fiului Omului care se va vedea pe cer la sfarsitul lumii?

Nu sunt Sola Scripturistii vehementi cand acuza ortodoxia, catolicsmul?...Nu sunt ei cei care publica si baga pe sub usi tot felul de brosuri denigratoare la adresa adevarurilor de credinta ortodoxe?

De ce te miri cand se afirma ca trebuie arse bibliie eretice? Tu nu ai arde o biblie satanica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 2 Feb 2004, 04:13 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



In fine... daca tu zici ca Biblia este satanista este treaba ta... dar traducerea facuta de BOR este mult mai partinitoare.
Am gasit in traducerea mea "eretica" in Psalmul 97:7 scris "rusinati sa fie cei care slujesc chipurilor..." iar in alta, Cornilescu, tot "eretica" s-a folosit in loc de "chip" termenul "icoana".
Dar eu zic ca sunt sinonime... si asa reiese si din traducerea BOR... in primul capitol din Romani, versetul 23... sa nu mai vorbim de transformarea lui TAU ebraic in tau grecesc si apoi in +.
Oricum... vestirea evangheliei propovaduite de Isus merge inainte in ciuda tuturor piedicilor... si astfel se grabeste venirea Fiului...
Iar despre negarea crucii, nici vorba de asa ceva.Doar ca adevaratii crestini nu se inchina in fata lucrurilor fara viata.Sunt o gramada de Biblii (si eu am acasa) cu cruce pe coperta si sunt ok, e un simbol al crestinismului dar nici nu te face sfant nici nu alunga diavolii.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 2 Feb 2004, 04:19 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Noi, asta e opinia protestanta, dar nu toti suntem protestanti. In plus pana si voi, protestantii, sunteti divizati.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 Feb 2004, 04:23 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sola, in cultul tau ce alunga diavolii? sau la voi toti sunt perfecti si nu intra diavolul in ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 2 Feb 2004, 05:14 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Pt Sola: ai citi pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv? Sa vezi acolo ca sufletul este nemuritor...

Despre Sfanta Cruce:
"18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii. " Corinteni I

Vezi daca vrei sa deschizi ochii...

1. Crucea este puterea lui Dumnezeu. Si bine s-a spus ca s-au facut multe minuni prin semnul Crucii.

Dar cum ii pacaleste cel rau pe unii sa creada ca Sfanta Cruce te poate indeparta de Dumnezeu...
Clipa de clipa le sopteste.. "Doar Singur cu Biblia nu ai nici o sansa sa ratacesti devil.gif . De ce sa asculti tu de preot..tu nu vezi ce face preotul?" ..(vezi zecile de mii de intelepti fiecare cu adevarul lui).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 3 Feb 2004, 09:38 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Fratele meu, cum bine ai zis este o pilda. Daca vrei sa interpretam pildele la litera, de acord. Atunci care este sanul lui Aavram? Si de ce nu a zis bogatul fratilor lui sa se roage pentru sufletul lui sa-i fie mai usor? Unii crestini fac rugaciuni pentru morti... Daca interpretezi "la litera" pilda aceasta atunci ei gresesc si se roaga degeaba.Sau pe acolo nu i-ti mai convine "la litera"? Bogatul a zis ca nu mai are rost sa faci nimic dupa moarte.Cu ce-ti faci cat traiesti cu atata ramai. Asta a zis Isus in pilda bogatului nemilostiv. Dar unii au adaugat purgatoriul, altii au adaugat rugaciunile pentru morti... si Isus a ramasa undeva in urma cu invataturile lui "invechite" cu tot...
Aceasta istorioara nu spune nimic despre nemurirea sufletului cand sufletul paraseste trupul dupa ce moare. De fapt, bogatul dupa ce a murit avea “ochi” si “limba”, care sunt parti foarte reale ale trupului. El implora ca Lazar “sa-si moaie varful degetului în apa.” Daca ar fi sa luam aceasta povestire în mod literal, atunci, la moarte, cei buni si cei rai nu se înalta ca duhuri care nu pot fi atinse, ci merg spre rasplata lor ca fiinte reale, avand madulare ale trupului. Mai mult, cum pot merge ei acolo în trup, vazand ca trupurile lor au fost îngropate în mormant?Si daca aceasta este literal valabil, atunci Cerul si iadul sunt destul de aproape pentru a se putea întretine o conversatie între locuitorii celor doua locuri.
Eu inteleg prin cruce moartea lui Isus pentru noi. A luat blestemul nostru si l-a tintuit pe cruce ca noi sa fim iertati.Asta inteleg eu despre cruce. Voi nu asta o porpovaduiti?O propovaduiti pe cea pe care o saruta si in fata carora se inchina unii pe 6 ianuarie sau in zilele premergatoare?
Tu atata ai inteles din Biblie despre cruce? Pavel vorbea despre crucea materiala cand ii zicea cruce? Care cruce trebuie sa o luam in fiecare zi si sa-l urmam pe Isus? Cultul acesta a aparut prin anii 300 fratele meu, ori Pavel a fost inante de 100.
Ori de unde diferenta intre crucea ortodoxa cu brate egale si cea catolica cu brate inegale? Care cruce o propovaduia Pavel,pe cea cu tanarul pe ea sau pe cea fara om? Toate acestea le-au adaugat oamenii , fratele meu, oamenii obisnuiti sa vada ceva facut de mana lor ca sa creada... Cati atei nu au cruciulite la gat? Si satanistii poarta cruce catolica(cu brate inegale si cu un om pe ea) dar legata invers, cu capul in jos. Si diavolii nu se supara...
Multe minuni s-au facut , dar care nu sunt facut in numele lui Isus sunt de la Antihrist. Si vrajitoarele au pe masa o cruce imensa, si se lauda cu ea... dar daca calca poruncile lui Dumnezeu atunci nu mai sunt cu Dumnezeu.
II Tesaloniceni
9. Aratarea lui se va face prin* puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne** si puteri mincinoase,
10. si cu toate amagirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzarii*, pentru ca n-au primit dragostea adevarului ca sa fie mantuiti.

Si faradelegea lucra inca din primul secol, trebuia sa moara apostolii ca traditia sa-si faca numarul si sa tulbure adevarata si dreapta credinta.
Uite ce cruce cred eu ca propovaduia Pavel...
II Corinteni
10. Purtam intotdeauna cu noi, in trupul nostru, omorarea Domnului Isus pentru ca si viata lui Isus sa se arate in trupul nostru.
Cum se scot dracii? Se scot cu post si rugaciune...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 3 Feb 2004, 01:52 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Crucea are evident sens propriu si sens figurat. Stii prea bine ca in ortodoxie se cinsteste Sfanta Cruce din toate punctele de vedere.
Ce nu intelegeti voi este ca Semnul Fiului Omului de pe Cer nu va fi o cruce la sensul figurat prietene.., la fel pecetea antihristului de pe mana dreapta sau frunte va fi iarasi ceva foarte concret (pe langa acea pecete spirituala nevazuta)...Dumnezeu sa ne fereasca!.
Stiintific s-a remarcat ca Crucea uneste 4 centri energetici importanti ai organismului...dar nu e asta argumentul meu ci doar un fapt divers spre a vedea intelepciunea divina..imi fac semnul Crucii pentru ca eu cred in Sfanta Cruce.
Semnul Sfintei Cruci este semnul biruintei...nu mai insistam...Iisus a biruit moartea prin moarte pe Cruce, o cruce vizibila, concreta si care iti aduce aminte cu putere de jerfta Mantuitorului, nicidecum nu te indeparteaza de Dumnezeu. Nu pune nici un ortodox Sfanta Cruce mai presus de Dumnezeu (Tatal,Fiul si Sfantul Duh). In optica voastra iubirea de Dumnezeu e una egoista...nu ai voie sa cinstesti cele drage lui Dumnezeu, nu ai voie sa cinstesti prietenii lui Dumnezeu (Sfintii), Dumnezeu se vrea doar El adorat. Daca Dumnezeu isi cinsteste Sfintii incredintandu-le alaturi de El judecata Lumii, SolaScripturistii nu vor sa ii cinsteasca. Confundati idolii (cei care il substituie pe Dumnezeu), cu lucrurile care te apropie de Dumnezeu.
"Laudati pe Dumnezeu intru sfintii Lui (Psalmi 159, 1)"

Diavolii nu se supara pentru ca satanistii o folosesc rasturnata drept batjocora. Daca Sfanta Cruce nu ar fi atat de importanta crezi ca ar mai folosi aceste simboluri?

"Si faradelegea lucra inca din primul secol, trebuia sa moara apostolii ca traditia sa-si faca numarul si sa tulbure adevarata si dreapta credinta."

Prietene nu exista Noul Testament, lumea nu stia nici macar sa citeasca, totul era si este traditie. Dintre aceste traditii exista Sfanta Traditie cea care a intocmit (nu scris)Biblia. Tu vrei sa spui ca Dumnezeu a sacrificat atatea generatii lasandu-i fara cale de mantuire? Sunt zeci de contra argumente impotriva doctrinei tale..si nu le mai repet... Nici macar nu mi-ai aratat in Biblie unde zice ca SolaScriptura trebuie urmata ca sa te mantuiesti(nici nu ai cum ca nu exista)

Despre post si rugaciune...din cate stiu eu postul nu se mai tine la SolaScripturisti desi exista exemple clare in acest sens si in Biblie.

Doamne Ajuta!

Acest topic a fost editat de noi: 3 Feb 2004, 01:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 3 Feb 2004, 02:44 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Despre cruce, ok, daca tu zici ca nu fura din slava lui Dumnezeu atunci e bine...
Pe mine personal doar Fiul prin jertfa lui ma apropie de Dumnezeu. Si cunostinta Fiului vine din credinta si credinta din auzirea cuvantului...
Despre sfinti iarasi zici bine, dar sfintii alesi de Dumnezeu nu de cei alesi de oameni. Nu noi suntem judecatori(inca) sa acordam titluri de sfant, preasfant, inaltpreasfnt, eretic etc... Sau 1 Corinteni cap 6 nu ne suna si noua?Sau de care sfinti e vorba in Corinteni? Cei din calendar sau si de cei din Biserica din Corint?
2.Nu stiti ca sfintii* vor judeca lumea? Si daca lumea va fi judecata de VOI, sunteti voi nevrednici sa judecati lucruri de foarte mica insemnatate?
3.Nu stiti ca NOI vom judeca* pe ingeri? Cu cat mai mult lucrurile vietii acesteia?

Eu am mai zis, dar nu o sa obosesc daca mai zic odata, "Sola Scriptura" nu te mantuie.Din auzirea cuvantului vine credinta... Prin sola scriptura inteleg verificare tuturor lucrurilor. Adica standardul la care ma intorc cand am indoieli... sau de unde stiu eu de unde purcede Duhul Sfant?Din scriptura, ca altfel sunt o gramada de alternative, ba ca nu exista, ba ca numai de la Tatal, ba ca de la Tatal si Fiul... si atunci ma intorc la SolaScriptura care este singura in masura sa arbitreze lucrurile. Altfel , vezi fratele meu, ca am ajuns sa ardem oameni pe rug si sa zicem ca e voia Domnului...
Sancta simplicitas...
Iar cu traditia, cei mai infocati adepti ai ei au fost fariseii iar Isus le-a spus :"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti XXXX si nici puterea lui Dumnezeu". Ce nu cunosteau ei ? Traditia? sau scriptura?
Despre posturi, nu esti bine informat. Sa stii ca si baptistii,penticostalii,adventistii etc. postesc, dar deosebirea este ca postesc pentru Dumnezeu si poate de aceea nu sunt vazuti de oameni. Dar cel care vede in ascuns rasplateste. Deosebire mai este si legat de perioada de post.Nimeni, dar nimeni nu poate sa-ti zica in lumina noului legamant ca din 01.xx.yyyy pana in 27.xx.yyyy trebuie sa postesti. Fiecare are alta viata spirituala si impunerile de genul asta doar ar aduce sincope in dezvoltarea ei. Dar de postit sa stii ca postesc...
Si nu se pune problema de ce alimente ai voie in post si de ce nu ai voie sa te atingi.Parca la catolici e mai usor(sau la greco-catolici) ca ai voie lapte si oua. Dar eu, in lumina Bibliei spun ca postul este mai presus decat o simpla oprire de la mancare.Trebuie sa intervina o schimbare in suflet, si aia nu vine la comanda si deodata pentru toti in acelasi interval.
Si Isaia a aratat postul placut lui Dumnezeu, si Isus l-a intarit... si cei care postesc pentru Dumnezeu nu e musai sa fie stiuti de oameni. Postul trebuie sa duca la o smerire a eului si o apropiere de Dumnezeu nu la o mandrie si invrednicire in fata oamenilor, ca vezi doamne ce bun is eu ca am tinut o luna de post. Motivatia conteaza foarte mult. Unii postesc ca vor sa se apropie de Dumnezeu. Altii postesc ca asa le-au zis parintii lor si vad in post un chin temporar. Altii il folosesc ca si cura de slabire... Nu am de unde sa stiu ce face fiecare si nu e treaba mea, dar rezultatele se vor vedea.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 3 Feb 2004, 04:45 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Nu se poate fura din slava lui Dumnezeu. Dumnezeu este iubire nu gelozie. Nu ne-a spus Dumnezeu sa ne iubim aproapele ca pe noi insine? Iubirea de aproape fura din iubirea pe care o acordam lui Dumnezeu?
Sau crezi ca Dumnezeu avea nevoie de slava oamenilor?

Sola: "Iar cu traditia, cei mai infocati adepti ai ei au fost fariseii iar Isus le-a spus :"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti XXXX si nici puterea lui Dumnezeu". Ce nu cunosteau ei ? Traditia? sau scriptura?"

E unul din citatele favorite ale Sola Scripturistilor.
In primul rand care erau Scripturile in momentul in care a spus Iisus cuvintele acestea?
Iti amintesc ca Noul Testament nu exista. Deci pentru un presupus SolaScripturist din vremea lui Iisus Scripturile sunt doar Vechiul Testament.

De ce nu este in Scriptura evanghelia lui Toma? A fost aceasta scrisa sau nu de Duhul Sfant?
S-a format Biblia in sanul unei biserici potrivnice lui Dumnezeu? Cu siguranta nu. Daca SolaScriptura ar fi fost calea adevarata atunci acolo s-ar fi format Biblia. Duhul Sfant nu a lucrat prin eretici. Ba mai mult aceasta doctrina a aparut in secolul 16...foarte tarziu.


Oamenii gresesc si vor gresi pana la sfarsitul veacurilor nu exista doctrina care sa te impiedice de la pacat pentru simplul motiv ca nu exista om fara de pacat. De geaba imi dai exemple de inchizitie..nici macar nu ma obosesc sa iti dau exemple de greseli ale SolaScripturistilor ... exista cu carul. Doar Biserica pentru ca este condusa de Duhul Sfant iti garanteaza iertarea pacatelor prin spovedanie si Sfanta Impartasanie....in rest putem vorbi pana maine despre Scriptura sa ne tot contrazicem. De fapt iti tot repet uita-te la zecile de mii de specii de SolaScripturisti si vei avea dovada faptului ca interpreteaza Biblia cu putere omeneasca si nu cu puterea Duhului Sfant.


Sa revin la citat
Te referi la Scripturi dar uiti ca sunt legate strans de puterea lui Dumnezeu "pentru ca nu cunoasteti Scripturile si nici puterea lui Dumnezeu". Deci sunt strans legate de Duhul Sfant si nu fiecare de capul lui se apuca si le rastalmaceste.
Iisus s-a adresat asa fariseilor adica celor care trebuia mai mult decat oricine sa cunoasca scripturile dar oamenilor simpli li s-a adresat in pilde.
Apoi Iisus a spus sa ascultam de preoti ,de acesti preoti despre care sustii ca nu cunosc Scripturile.

Nu lua doar ce vrei din Biblie...Iisus i-a si mustrat pe farisei, dar ne-a spus in acelasi timp sa ascultam de ei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Feb 2004, 07:41 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Parca la catolici e mai usor(sau la greco-catolici) ca ai voie lapte si oua. Dar eu, in lumina Bibliei spun ca postul este mai presus decat o simpla oprire de la mancare.Trebuie sa intervina o schimbare in suflet, si aia nu vine la comanda si deodata pentru toti in acelasi interval.


Greco-catolicii sunt tot catolici, ei tin postul ca ortodocsii, iar noi romano-catolicii avem voie sa mancam lactate, oua si peste(acesta din urma in afara de postul mare). Si Isus a tinut post 40 de zile, asa ca si noi suntem datori sa tinem postul Pastelui tot atata timp, timp in care trebuie sa ne rugam si sa ne schimbam(sa devenim mai buni) pentru ca astfel sa murim si sa inviem imreuna cu Cristos.
Postul nu e post fara rugaciune si o schimbare a omului in bine; daca te abtii de la mancare e numai regim.

QUOTE
Altii postesc ca asa le-au zis parintii lor si vad in post un chin temporar.


Fiecare catolic/ortodox stie ca postreste pentru Dumnezeu si pentru innoirea sa in noaptea Invierii. Probabil ca tie ti s-a spus sa postesti ca sa fii chinuit sau ca asa spun parintii, dar trebuia sa mergi sa intrebi si un preot.

QUOTE
Nu se poate fura din slava lui Dumnezeu. Dumnezeu este iubire nu gelozie.


Iti dau dreptate, noi, Dumnezeu e iubire si nimic nu poate fura din gloria sa, insa e un Dumnezeu plin de iubire, dar gelos tocmai pentru ca iubeste, chiar El ii spune lui Moise “...sunt un Dumnezeu gelos...”.

QUOTE
Sola: "Iar cu traditia, cei mai infocati adepti ai ei au fost fariseii iar Isus le-a spus :"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti XXXX si nici puterea lui Dumnezeu". Ce nu cunosteau ei ? Traditia? sau scriptura?"
E unul din citatele favorite ale Sola Scripturistilor.
In primul rand care erau Scripturile in momentul in care a spus Iisus cuvintele acestea?
Iti amintesc ca Noul Testament nu exista. Deci pentru un presupus SolaScripturist din vremea lui Iisus Scripturile sunt doar Vechiul Testament.


Corect, asa e noi. Sola, sa stii ca si Isus a respectat traditia iudaica chiar si la Cina cea de Taina. (nicaieri nu spune in Vechiul Testament cum se procedeaza, insa Isus, ca si acum, a respectat tradita conform cairea rabinul bea cele trei pahare de vin, iar la fiecare pahar cel tanar il intreaba “Rabi, pentru ce sarbatorim noi acestea?”, la care rabinul povesteste Exodul si asta de trei ori, iar Isus a instituit Euharistia la al treilea pahar de vin)

Sola, ce parere ai despre “cine va asculta pe voi, pe Mine aa asculta” (le spune Isus apostolilor), iar acestia sunt preotii si episcopii in frunte cu Papa, episcopul Romei, urmasul lui Petru.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 4 Feb 2004, 04:48 AM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Eu nu pot crede in convertire pentru ca nu cred in religie.Cred numai in Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 01:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman