HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme Cu Profesorii
genicon
mesaj 19 Apr 2004, 01:59 PM
Mesaj #36


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Cu o floare, din pacate, nu se face primavara... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 19 Apr 2004, 09:39 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Genicon, dar cu doua? (adica eu si cris_b). Dar cu sase? (adica plus colegii mei de la catedra) Oare chiar are sens sa incepem numaratorile? Oare ar fi nevoie sa cerem acum o statistica? huh.gif
Nici eu nu am dat spaga niciodata. Hmm, in cazul asta, ma mir ca m-am mai facut profesoara ... stiind ca exista si profesori care nu iau spaga ... oare ce m-o mai fi atras? blink.gif


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 19 Apr 2004, 09:58 PM
Mesaj #38


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Bluetower, nu vreau sa te simti jignita in vreun fel... si sunt convins ca ai inteles exact la ce ma refeream prin "cu o floare nu se face primavara". wink.gif Pentru ca numarul celor care iau spaga (se numeste spaga si ghiveciul cu floare pe care o duci la Biologie sa iei un 10, nu? Si eprubetele pe care le duci la chimie... si dictionarele de la engleza pentru "biblioteca scolii"... toate pentru un 10, nu?)... revenind - numarul celor care iau spaga este mai mare (mult mai mare, pot zice) decat al celor care nu iau. Depinde marimea, ca si prin alte arii... laugh.gif Oricum, felicitari tie care nu iei, felicitari celor 6 colegi de catedra, felicitari celor care nu au dat. Asta insa nu inseamna nimic. Pentru ca nu ati fost pusi (ca elevi) probabil in situatia de a vi se cere, pur si simplu... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Apr 2004, 09:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bluetower
mesaj 20 Apr 2004, 06:40 AM
Mesaj #39


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Genicon, si daca mi se cerea pur si simplu, nu vreau sa ma laud, dar am fost in scoli cu prestigiu, si intotdeauna am avut o situatie prea buna ca sa mi se "faca felul". Si, asa cum am spus, fiind in scoli cu prestigiu, am avut mereu profesori de cea mai buna calitate pe langa cei de calitate indoielnica, si fiind o eleva buna mereu, nu cred ca vreunul din profesorii din prima categorie m-ar fi lasat sa fiu facuta arsice.
In alta ordine de idei, ghiveciul cu flori dus la biologie, nu te supara, nu e spaga. E material didactic. Si daca pe amaratul ala numai cu asta il poti stimula, s-ar putea sa ii faca bine. Spaga cred ca se numeste orice bun obtinut pe cai ilegale pentru a facilita un anume lucru pentru cineva. Nici unde in lumea asta nu cred ca e ilegal sa aduci in ghiveci cu flori pentru scoala, pentru biologie, adica material didactic, si sa primesti o rasplata pentru asta.
Oare, daca am primit buchete de flori de 8 Martie inseamna ca am primit spaga? Daca ii ascult pe elevii de la seral in ultimele doua ore si le dau un 5, acolo, desi nu i-am vazut marea majoritate a timpului, dar, daca nu ii ascultam la urma si nu le dam o nota in catalogul ala, se desfiinteaza clasa, si poate sunt copiii care merita in clasa aia, si daca acesti elevi de la seral imi aduc un buchet de flori, cand eu am decis oricum sa ii trec, inseamna ca am primit spaga? Vezi, Genicon, eu nu cred ca lucrurile sunt chiar asa, in alb si negru, si, exact ca si cris_b, urasc generalizarile.
A fost o situatie pe care insa o regret. Insa nu stiu ce as fi putut sa fac, poate imi spuneti voi parerile voastre. Am avut o eleva in clasa, la seral, unde eram diriginta, o toapa mai mare decat mine cu 2 ani, maritata cu un arab, se pare cu situatie materiala tare buna. Cand mi-a venit in clasa, a parut simpatica si sociabila, dosarul cica i s-a trimis de la inspectorat, si a fost inscrisa ceva mai tarziu. Cu alte cuvinte, s-a facut loc pentru ea in clasa. Lucru cu care eu nu am avut nimic de a face. Ei, cu elevii de la seral majoritatea profesorilor sunt mai intelegatori, pentru ca, asa cum am spus, sunt oameni care lucreaza, si lucreaza tarziu, au familie, dar vor sa isi termine si scoala, si chiar fac eforturi, si pentru aia merita. Din pacate, trebuie sa le treci cu vederea si puslamalelor, ca nu poti sa faci asa discriminari. Deci politica e ca fiecare profesor are cerintele lui in legatura cu ce si cum trebuie sa faca seralistul intr-o asemenea situatie, insa, daca aduce adeverinta de la servici, e regula nescrisa ca trebuie sa fim mai intelegatori, adica: sa-i primim in alte ore, pentru a-i asculta, sa le motivam absentele etc. Suna incorect pana aici?
Ei, tipa asta imi vine la un moment dat, pe la inceput, la mine cu un cadou, ca sa imi multumeasca pentru ca am ajutat-o. In modul descris mai sus. Insa nu facusem pentru ea nimic din ce nu as fi facut pentru alt seralist care lucreaza si mai are si familie. Nu am vrut sa accept, dar mi l-a lasat pur si simplu pe masa. Nu am tratat-o preferential, din contra, la un moment dat s-a ajuns la conflict intre ea si restul clasei, si m-am luat de ea ... in cele din urma, directoarea mi-a spus, dupa multe frictiuni intre tipa, clasa si mine, ca nu are ce sa-i faca, tipa are pile mari la inspectorat si, daca o exmatriculam acum, la anu' iara se inscrie. Ce sa fac intr-o situatie ca asta? I-am scazut nota la purtare, dupa regula, i-am dat numai nota de trecere la materia mea ... oricum, am fost intr-o situatie de rahat, ma scuzati, pe care am urat-o, dar in care nu stiu ce si cum puteam sa fac altcumva decat am facut.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 Apr 2004, 07:27 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



bineinteles ca orice parere de pe margine este altfel... vorbesc de mine acum, cand imi dau cu parerea la cazul descris de tine... eu parca as fi impus pt anul respectiv aceleasi conditii pt toata lumea: cine stie trece, cine nu vine are absenta!

in liceu aveam si eu profi care nu cereau spaga, dar te lasau corigent si-ti spuneau "vino la pregatire la mine!" , nu-i spaga, e mizerabilism, e dezgustator. nici de-al dracu nu m-am dus si tot nu avut ce-mi face.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 20 Apr 2004, 08:03 AM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Deci crezi, zar, ca pentru seralistii pramatii, care da, sunt mai multi, dar daca trec toti anii cu o medie intre 5 si 6, nu stiu ce profit au din asta si cu ce ii lezeaza pe cei buni, deci, pentru acei seralisti, se merita sa sacrifici pe aceia care intr-adevar se straduiesc? Stim cu totii cat de greu e sa gasesti un serviciu cat de cat in Romania, si daca il ai, mai ai si familie, nu ti-ai terminat liceul ... eu, ca profesor, sa nu incerc sa te ajut? chiar daca asta inseamna sa accept si de la o pramatie adeverinta de la servici, poate chiar falsa.
Cat despre trecut ... eu predau religie, iar corigent la religie ... nu face bine pentru nimeni.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 Apr 2004, 08:10 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



este o parere de pe margine, unde este intotdeauna mai usor... dar urasc atat de mult forma asta de putregaiuri, incat cred ca as sacrifica... nu stiu mi-am dat parerea... uneori imi vine sa-mi cumpar o bazuka .

Acest topic a fost editat de zar: 20 Apr 2004, 08:35 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris_b
mesaj 20 Apr 2004, 12:41 PM
Mesaj #43


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.835



42.gif Discutia aceasta incepe sa devina obositoare. Cel putin pentru mine. Iar ideea aceea conform careia, daca esti elev bun, nu ti se poate pretinde nimic, mi se pare cat se poate de adevarata. Asadar, cei care sustin ca li s-a cerut spaga in permanenta, indiferent de profesor sau treapta de invatamant, ar trebui sa mediteze asupra propriei corectitudini. Cei care afirma ca li se cere spaga pentru motivarea absentelor pe baza de scutire medicala ar trebui sa recunoasca faptul ca n-au fost mereu chiar atat de bolnavi.
Si inca ceva: nici florile primite de 8 martie, nici eprubetele, nici ghiveciul nu inseamna spaga. Sustin deci aceasta afirmatie. Ba chiar sunt de admirat profesorii care prefera sa procedeze asa, decat sa lase elevul corigent, deoarece lui nu-i place materia sau nu e capabil pur si simplu sa obtina nota de trecere. Cat despre cei care cheama elevii la meditatie, facand din asta o conditie a promovarii, da, sunt de acord, n-ar trebui sa procedeze in acest mod.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2004, 04:55 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Problemele se datoreaza in mare masura faptului ca profesorii au prea multe drepturi. Aici, in Canada, nu exista nota la purtare dar profesorul si elevul pot sa se plinga la conducerea scolii in caz de probleme grave. In general, nu exista notiunea de motivarea absentelor, decit poate daca exista o regula ca nu poti sa lipsesti mai mult decit un anumit numar de ore si esti aproape de limita dar ai certificat medical. "Intelegerea" exista dar e foarte limitata (de exemplu, daca te lasa profesorul sa dai un examen in alta zi). E simplu: reusesti in realitate sa iei note de trecere, bine. Nu reusesti, sau nu poti sa fii in clasa, treaba ta. Nu il intereseaza pe nimeni ca e pentru ca ai cinci copii sau lucrezi (asa cum nici la servici nu ai privilegii speciale pentru ca inveti). E simplu: iti respecti toate obligatiile pe care ti le asumi (de exemplu, fata de patron si fata de scoala) chiar daca mai ai altele si in alta parte. Daca nu te descurci, nu te iarta nimeni pentru ca, bietul de tine, mai ai si alte obligatii. Esuezi sau iti reduci obligatiile (de exemplu, iei mai putine cursuri, pentru ca studiile se termina cind reusesti sa termini toate cursurile din program si daca te pica la unul sau doua, nu repeti tot anul). De ce nu e asa si in Romania?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 20 Apr 2004, 06:35 PM
Mesaj #45


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



MonicaV, nu te supara, dar de data asta chiar mi-a sarit tandara la comentariile tale. De ce nu e asa si in Romania? Pentru ca Romania e alta tara, mai saraca si cu mai multe probleme, cu mai multa coruptie in nivelul cel mai de sus, cu sechele pe care oamenii le poarta cu ei. Ai tu habar despre cum e sistemul de invatamant in Romania? Ai tu impresia ca sistemul din alta tara, cu alta istorie, cu alta structura sociala, ar putea fi aplicat pur si simplu in Romania? Ai tu habar cat e de greu pentru o persoana fara prea multa scoala, si saraca, sa isi gaseasca un loc de munca? Ai tu habar ca acasa se da si spaga pentru obtinerea unui loc de munca? Nu cred ca ai habar, tu vii pur si simplu si intrebi de ce nu e asa si in Romania. Cred ca mai corect, din partea ta, ar fi sa nu faci astfel de comentarii. Vrei sa ne prezinti situatia din Canada, foarte bine. Vrei sa ne arati ca in Canada au solutia cea mai buna si noi suntem prosti ca nu o aplicam, spun inca o data, poate ar fi mai corect sa te abtii.
Profesorii au prea multe drepturi? Da, mai ales dreptul de a nu-si putea plati chiria.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2004, 07:28 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



mama mea, de citiva ani la pensie, a fost cadru didactic (profesoara de germana-romana) cu gradul 1 cu tot in Timisoara. ultimii ani i-a petrecut ca invatatoare la clasele I-IV. n-a terminat nici un copil clasa a IV-a fara sa stie sa scrie,citeasca si sa-nmulteasca cit de cit satisfacator. asta intr-o scoala generala din suburbii unde procentajul copiilor din familii cu probleme era clar mai mare decit la alte scoli. cel mai mare salar al ei care l-a luat vreodata a fost de cca 2.5 ori mai mic decit salariul meu de entry level dupa ce am terminat facultatea. asta ca sa vezi de ce viata grozava se bucura un cadru didactic in RO.

si acu hai sa lasam parintii sa se bage peste programa de invatamint, ca dascalul are prea multe drepturi si ca stiu parintii mai bine cum trebuie sa decurga procesul de invatamint, ca doar de aia sunt necalificati la CFR.

si-apoi nici sistemul vestit occidental nu-i bas grozav. cel putin cel german. am avut la servici un tinar de vreo 15 ani la practica, de la un liceu bunisor zice-se. modul de exprimare in scris era la nivelul uni copil de 11 ani si n-a reusit sa inmulteasca cu success 2 numere intregi intre 10 si 20. prima data am crezut ca ne-au trimis loaza clasei, ca ulterior sa aflu spre disperarea mea, ca-i al doilea in clasa la mate si are o medie echivalenta cu un 8,50 in RO. yikes.gif
as zice, oh well, e unul si nu-i reprezentativ, daca aceasta stare de fapt nu mi s-ar fi confirmat din nenumarate locuri.

un coleg are un copil la gradinita (5 ani). maica-sa s-a pus sa-l invete sa numere si l-a invatat ceasul. cind s-a prins "educatoarea" a chemat-o pe maica-sa la gradinita sa-i faca scandal ca vezi, copilul n-ar trebui sa stie lucrurile astea la virsta asta. asta-s rezultatele unui sistem pedagoic in care slapii si posetele educatoarelor sunt din cinepa, ca sa poata fii fumate la nevoie.

si ce patron, ce obligatii?? sistemul educational nu are rolul sa emuleze o unitate commerciala ci e un loc unde sa poti invata ceva, de la personal calificat (in varianta ideala). si nici vorba sa zbori afara daca scapi un termen de examinare. ca si in RO exista variante additionale, orice altceva ar fi inuman.
inca ceva: educatia nu-i o mana cereasca de la stat pentru care ar trebui sa fii extraordinar de recunoscator. sistemul e finantat din impozitele parintiilor (si a celor fara copii).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2004, 10:16 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Bineinteles ca "sistemul educational nu are rolul sa emuleze o unitate commerciala". Nu am zis ca ar trebui. Eu ziceam ca la servici trebuie sa iti indeplinesti datoriile de angajat chiar daca esti elev sau student, iar la studii trebuie sa iti indeplinesti datoriile de elev sau student chiar daca ai si servici. Nu e vorba de "emulare". Pur si simplu nu te scuteste nimeni de obligatiile dintr-un loc pentru ca mai ai obligatii si in alta parte. Asta mi se pare corect si nu vad ce legatura are cu saracia tarii.

Da, profesorul are prea multe drepturi. Nu e normal sa iti dea o nota la purtare. Poti sa fii sanctionat pentru abateri, dar asta e altceva. E chiar culmea! Rezultatele ar trebui sa fie pentru invatatura, nu pentru buna purtare. La fel si cu absentele. Esti absent sau prezent. Cu ce drept hotaraste profesorul sa motiveze absentele? Elevul trebuie sa fie prezent in clasa ca sa invete si in unele cazuri, sa fie notat pentru unele activitati sau lucrari scrise. Asta pierde daca nu vine la scoala. Absenta are asemenea consecinte "naturale" si nu vad ce rost are sa mai fie si notata ca fiind motivata sau nemotivata.

Cit despre elevii care nu stiu sa faca inmultiri, e pentru ca nici nu se pune problema, chiar daca probabil ca au invatat si asta la scoala. Calculatorul face inmultiri si se foloseste in clasa, incit nu e de mirare ca unii elevi nici nu prea stiu sa calculeze ei insisi. Elevul gindeste, nu inlocuieste calculatorul. Exista unele scoli din Statele Unite unde nici nu se mai preda scrisul de mina, pentru ca oamenii scriu mai mult la calculator. Nu inseamna ca ei nu invata. Pur si simplu invata ceea ce este util acum, cind oamenii nu mai au nevoie sa calculeze si sa scrie de mina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2004, 10:39 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Cu ce drept hotaraste profesorul sa motiveze absentele? Elevul trebuie sa fie prezent in clasa ca sa invete si in unele cazuri, sa fie notat pentru unele activitati sau lucrari scrise. Asta pierde daca nu vine la scoala. Absenta are asemenea consecinte "naturale" si nu vad ce rost are sa mai fie si notata ca fiind motivata sau nemotivata.

pentru ca este o diferenta intre chiul si convalescenta. dar nu cred ca ti-am spus ceva nou.

QUOTE

servici trebuie sa iti indeplinesti datoriile de angajat chiar daca esti elev sau student, iar la studii trebuie sa iti indeplinesti datoriile de elev sau student chiar daca ai si servici.

inca o data: scoala != servici . o greseala in scoala nu trebuie sa aibe nici pe departe aceleasi consecinte ca una la servici. de ce? pentru ca omul e inca in faza de formare si invatare.

QUOTE

Cit despre elevii care nu stiu sa faca inmultiri, e pentru ca nici nu se pune problema, chiar daca probabil ca au invatat si asta la scoala.

atunci nu m-am inselat cind am presupus ca sistemul actual naste habarnisti. poti sa tot folosesti calculatorul, daca n-ai inteles principul n-o sa-ti dai seama de plauzibilitatea rezultatului (sau lipsa ei) in caz ca ai tastat 3 in loc de 4. neintelegerea principiilor (de baza) ale matematicii nu te face un om care gindeste (sau ar fi capabil de asa ceva) ci un simplu data entry typist care umfla calculatorul cu data si nu-si va da seama pe veci daca rezultatul e plauzibil sau nu (bineinteles nu vorbesc de tine ca persoana cind zic "te").

QUOTE

Exista unele scoli din Statele Unite unde nici nu se mai preda scrisul de mina, pentru ca oamenii scriu mai mult la calculator.

oare e o intimplare ca despre multi elevi din SUA se zice "our bombs are smarter than the average highschool student. at least they can find Baghdad"?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2004, 11:27 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Ei bine, tocmai asta voiam sa spun. Nu exista nici o diferenta intre chiul si convalescenta. In amindoua cazurile, ai pierdut invatatura si activitatile din clasa. Rezultatul conteaza. Chiar e mai bine sa fii chiulangiu dar sa stii in realitate materia decit sa ai absente motivate si sa nu o stii. Asta tot spuneam eu: aici, in Canada, elevul e judecat in functie de rezultate, nu de motivele pentru care nu a putut sa obtina rezultate mai bune. Daca asa ar fi si in Romania, profesorii ar lua mai putina spaga, ca daca stie elevul carte, nu ar fi necesar sa motiveze absentele.

O fi mai multa ingaduinta la scoala (de exemplu, ca daca nu inveti, nu esti dat la fel de repede afara ca de la un servici), dar nu vad de ce scoala nu ar functiona dupa principiul de baza al muncii, adica de a judeca persoana dupa rezultatele pe care le produce in realitate (nu dupa ce si-a dat straduinta sa faca) si de a nu o scuti de obligatii sau de consecinte daca nu produce rezultate satisfacatoare.

In Romania (unde am facut si eu liceul), elevii folosesc memoria si mai invata inca sa faca treaba unei masini, ca de exemplu inmultirea si impartirea. In Canada si in Statele Unite, elevul nu tine minte mare lucru, dar stie sa gaseasca informatiile de care are nevoie, sa gindeasca (sau ma rog, sa fie la curent cu unele probleme dintr-un anumit domeniu si sa gindeasca putin) si sa foloseasca masina care face inmultirea si impartirea mult mai repede decit romanul care e ocupat cu inmultirile, pe care, ce e drept, le face bine. Cine e mai productiv in realitate?

Nici eu nu prea mai scriu de mina de cind sint in Canada. La ce imi foloseste ca stiu? Ei bine, daca nu mai e nevoie de asa ceva, nu vad de ce inca se mai preda la scoala. In viitor, probabil ca nu o sa se mai predea in nici o scoala, decit poate in unele tari in curs de dezvoltare. In loc sa fie rusine sa nu stii, o sa fie rusine sa stii, pentru ca asta e o dovada ca vii de la saracii aia care inca mai scriu de mina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2004, 11:47 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

dar nu vad de ce scoala nu ar functiona dupa principiul de baza al muncii, adica de a judeca persoana dupa rezultatele pe care le produce in realitate

pentru ca la scoala esti obligat sa mergi (prin lege). la lucru nu. ca sa mergi la lucru esti platit (sper).

QUOTE

Nu exista nici o diferenta intre chiul si convalescenta. In amindoua cazurile, ai pierdut invatatura si activitatile din clasa. Rezultatul conteaza.

da-mi un exemplu cu un elev exmatriculat din cauza ca a fost 3 luni in spital. din Canada daca se poate.
QUOTE

In Romania (unde am facut si eu liceul), elevii folosesc memoria si mai invata inca sa faca treaba unei masini, ca de exemplu inmultirea si impartirea.

nu generaliza. daca tu ai facut asa, inseamna ca n-ai inteles principiile materiei. eu n-am invatat nimic pe de rost in afara de poeziile din scoala.
ti-e clar totusi ca inmultirea si impartirea sunt un algoritm unde nu-i nimic de invatat pe de rost?

QUOTE

In Canada si in Statele Unite, elevul nu tine minte mare lucru, dar stie sa gaseasca informatiile de care are nevoie, sa gindeasca (sau ma rog, sa fie la curent cu unele probleme dintr-un anumit domeniu si sa gindeasca putin) si sa foloseasca masina care face inmultirea si impartirea mult mai repede decit romanul care e ocupat cu inmultirile, pe care, ce e drept, le face bine. Cine e mai productiv in realitate?

cel care a inteles fenomenul si-l poate aplica in toate situatiile. pune-i pe amindoi intr-o situatie pentru care nu este un program gata facut si vei vedea ca se descurca cel care a inteles fenomenul (poate va scrie si un program pentru problema respectiva). cum in industrie de regula proiectele inseamna crearea si/sau adaptarea la ceva nou nemaifacut pina acu, skill-ul paramount e "problem solving". iar cel ce nu stie decit sa introduca data fara sa-nteleaga ce se-ntimpla va avea viata scurta in ziua de azi. pe vazute.

QUOTE

Nici eu nu prea mai scriu de mina de cind sint in Canada. La ce imi foloseste ca stiu?

cu ce semnezi cererea de tax-refund? nu stiu cum e in CA dar in Europa un document nesemnat e void.


QUOTE

In loc sa fie rusine sa nu stii, o sa fie rusine sa stii, pentru ca asta e o dovada ca vii de la saracii aia care inca mai scriu de mina.

in toata viata mea, mi-a fost rusine o singura data ca stiu ceva: visual basic.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Apr 2004, 01:27 AM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cu toate ca exista deja "semnaturi electronice", semnatura (care poate sa fie destul de indescifrabila, cu conditia sa semene cu semnatura ta obisnuita, sau cu modelul de semnatura pastrat la dosar) este un exemplu de ocazie in care e nevoie sa scrii. Asta nu inseamna ca nu exista o tendinta generala de a scrie de mina din ce in ce mai putin.

Faptul ca esti obligat sa te duci la scoala nu inseamna ca scoala nu poate sau nu trebuie sa te obisnuiasca cu modul de functionare al societatii. Dealtfel, scoala nu este obligatorie decit pina la o anumita virsta (de exemplu, 16 ani), si daca elevul nu e dat afara, asta nu inseamna ca si promoveaza.

Un elev care a fost bolnav nu o sa fie dat afara din scoala, dar daca nu a fost la scoala, nu promoveaza cursul si nu ii da nimeni note din buzunar, ca sa il treaca. Ca o fi posibil sa recupereze mai tirziu ce a pierdut si ca poate o sa fie aminat in loc sa pice pur si simplu cursul, asta e alta treaba. Dar nu o sa aiba exact aceleasi rezultate pe care le-ar fi avut daca nu ar fi lipsit si s-ar putea sa nu termine cursul la timp. Nu este iertat: este pus in situatia de a munci altfel sau mai tirziu ca sa obtina rezultatele pe care nu le-a putut obtine pentru ca a fost bolnav. In loc sa fie dati afara din scoala, chiulangiii obtin note proaste sau pica la unele cursuri pentru ca daca n-au fost la scoala, n-au putut sa obtina rezultate. Cei care pica la multe cursuri pot sa fie si dati afara, cel putin daca au implinit deja 16 ani, dar asta e din cauza rezultatelor obtinute la invatatura, nu a pedepsei pentru chiul. In loc sa te traga dirigintele de mineca si sa iti dea note proaste la purtare, scoala din Canada te lasa sa vezi tu insuti de ce nu e bine sa chiulesti si iti da notele pe care le meriti la invatatura, indiferent din ce motive tu meriti notele alea si nu altele, mai bune sau mai proaste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Apr 2004, 08:46 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Cu toate ca exista deja "semnaturi electronice", semnatura (care poate sa fie destul de indescifrabila, cu conditia sa semene cu semnatura ta obisnuita, sau cu modelul de semnatura pastrat la dosar) este un exemplu de ocazie in care e nevoie sa scrii.

semnatura digitala (inca) nu e recunoscuta juridic. la semnatura normala, in caz de scandal vine un grafolog. care te pune, guess what, sa scrii.

QUOTE

Asta nu inseamna ca nu exista o tendinta generala de a scrie de mina din ce in ce mai putin.

n-o sa gasesti pe nimeni care te va contrazice in mod serios la asta, lucru care btw. nici eu nu l-am sustinut.
tu ai spus
QUOTE

... o sa fie rusine sa stii ...

lucru care eu nu cred ca se va intimpla.

QUOTE

Faptul ca esti obligat sa te duci la scoala nu inseamna ca scoala nu poate sau nu trebuie sa te obisnuiasca cu modul de functionare al societatii. Dealtfel, scoala nu este obligatorie decit pina la o anumita virsta (de exemplu, 16 ani), si daca elevul nu e dat afara, asta nu inseamna ca si promoveaza

si inca o data: scoala != firma. nu sunt echivalente structuriile din firma in scoala, pretentiile sunt diferite si scoala e o institutie de stat (cu exceptia scoliilor private) care nu are cum sa spuna "baietzi si fetitze, mutam clasa intr-o tzara cu banane multe ca Vancouver a devenit prea scump". si de asemenea scoala nu functioneaza ca si o societate la nivel macro deci de ce ar trebui ca regulile sa fie identice?

QUOTE

Un elev care a fost bolnav nu o sa fie dat afara din scoala, dar daca nu a fost la scoala, nu promoveaza cursul si nu ii da nimeni note din buzunar, ca sa il treaca.

nici n-am zis ca ar trebui. dar i se va da posibilitatea (daca sustine ca stie materia) sa fie examinat separat deoarece prin faptul ca a fost la spital nu s-a putut prezenta la termenele de examinare. lucru de altfel diferit de viata de zi cu zi, cind de nu mergi la un test/interviu/whatever ia pe altul.
iar tu ai spus
QUOTE

Nu exista nici o diferenta intre chiul si convalescenta. In amindoua cazurile, ai pierdut invatatura si activitatile din clasa. Rezultatul conteaza.

in cazul de sus este. chiul e o dovada de rea-vointa si justifica nepromovarea elevului, convalescenta however, nu.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 21 Apr 2004, 10:27 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 21 Apr 2004, 08:15 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Sunteti (suntem) deja foarte off topic, am sa rog pe Mihai sau vreun moderator sa se sesizeze, imi pare rau ca eu am pornit chestia asta, si as ruga sa mutam discutia cu totul intr-un nou subiect.
Imi pare rau. Monica, sa vad din nou ca pentru tine a fi sarac este un defect. Este de blamat si privit de sus.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Apr 2004, 09:53 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu sintem deloc off-topic. Problemele cu profesorii se datoreaza in mare masura faptului ca profesorii au prea multa putere, inclusiv in ceea ce priveste unele lucruri care nu au o legatura directa cu invatatura (de exemplu, absentele). Bineinteles ca la scoala nu e exact la fel ca intr-o companie, si nu am zis ca e exact la fel. Ideea e ca, pentru a nu le mai da profesorilor ocazia sa creeze probleme, ar trebui sa nu mai aiba atita latitudine, iar notele ar trebui sa fie rezultatul automat si exact al cunostintelor dobindite in realitate de elev, fara legatura cu purtarea, absentele sau mai stiu eu ce. Chestiile ca motivarea absentelor ar trebui sa fie eliminate sau rezolvate printr-un proces administrativ care nu are nici o legatura cu profesorul (prin aprobarea unei cereri prezentate de elev biroului scolii, sau prin rezolvarea unei plingeri in caz de indisciplina in loc de a lasa o singura persoana sa dea note la purtare la toata lumea). Asa se face aici in Canada si functioneaza. Ca sa se poarte bine si sa nu ia mita, profesorul trebuie sa fie un functionar care are o putere de decizie limitata si poate fi tras la raspundere. Chiar exista la facultate si in unele scoli niste evaluari anonime ale profesorilor... din partea elevilor. Le e teama profesorilor sa nu aiba prea multi elevi care scriu ca nu sint multumiti.

Acest topic a fost editat de MonicaV: 21 Apr 2004, 09:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 22 Apr 2004, 01:42 AM
Mesaj #55


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Scaderea notei la purtare e propusa de diriginte, propunerea trebuie semnata de toti sau macar majoritatea profesorilor din consiliul profesoral al clasei pentru a fi aprobata, apoi propunerea este adusa in fata consiliului profesoral al scolii. Si, mind you, MonicaV, scoala nu este numai pentru a da informatii elevilor, ci pentru a-i forma pentru viata: a le forma un mod de a gandi, un mod de a se comporta. Daca imi spui tu mie ca in Canada si USA nu este asa, ar fi minciuna sfruntata. Eu una cred ca nu pentru scoala, ci pentru viata invatam, dar tu bineinteles poti fi de parte cealalta a baricadei.
Oricum, MonicaV, ce pregatire psiho-pedagogica ai tu? De dat cu parerea, da, merge, dar daca tu esti asa pornita sa ne dai sfaturi si sa spui tu cum ar trebui noi, profesorii din Romania, sa facem, fa tu un efort si implementeaza sistemul canadian in Romania. Ar fi o sansa sa iei premiul Nobel pentru reforma in invatamant ... daca exista asa ceva. ohyeah.gif
Ce inseamna rezultat automat si exact al cunostintelor dobandite?
Cat despre copii bolnavi, eu am fost astmatica rau in copilarie. In primii doi ani de scoala am avut 10 pe linie si eram cu mult inaintea copiilor din scoala respectiva, adevarat, la tara. Insa fiind foarte bolnava deseori, eram mult acasa, dar invatatoarea venea uneori si, fara sa ceara bani pentru meditatii, ma ajuta, pentru ca a considerat ca sunt un copil valoros. In clasa a treia, pentru ca faceam crize pe baza de alergie prea puternice la tara, a trebuit sa ma mut la oras, la bunici. M-am transferat la Pedagogic, una din cele mai bune scoli pe vremea aia. Nu am mai avut 10 pe linie, dar am avut mereu premiul 2 in clasa respectiva.
Intrebare, Monica: in Canada, cand multi elevi scriu ca nu sunt multumiti de profesor, automat profesorul e sanctionat? Nu se fac cercetari, nimic?


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 22 Apr 2004, 04:07 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



"Rezultatul automat si exact" inseamna ca elevul da examene sau scrie o lucrare si profesorul ii da note in functie de cit de bune sint raspunsurile fara sa tina seama de motivele pentru care elevul nu a stiut mai bine (sau mai prost). Asta esti in stare sa produci, nota asta o ai. Nu iti da nimeni note mai bune ca esti baiat bun sau ca ai fi invatat daca nu ai fi avut probleme, si nici nu iti scade nota pentru ca nu te porti bine. Pedepsele (in general, hotarite de altcineva in caz de plingere, nu de profesor daca asa are el chef) nu au legatura cu nota (de exemplu, daca e suficient de grav, poti sa fii dat afara pe citeva zile).

Din moment ce notele sint pentru invatatura, nu e corect sa le dai elevilor o nota la purtare. Purtarea nu e invatatura, iar nota la purtare falsifica media (care ar trebui sa fie bazata numai pe rezultatele la invatatura). Aici, in Canada, ii lasi in pace pe elevi. Cine nu e multumit din anumite motive precise depune plingere, care se poate solutiona printr-o intelegere, chiar fara pedeapsa, sau printr-o pedeapsa data de altcineva, nu de profesor, si fara legatura cu nota. Daca nimeni nu se plinge de un elev, nu e nici o problema. Nimeni nu se apuca sa hotarasca cit de buna a fost purtarea elevului cutare pe o anumita perioada. Exista asa ceva la scoala primara (un fel de raport periodic pentru parinti), dar nu face parte din medie.

Chestia cu evaluarea profesorilor nu inseamna ca daca au zis citiva elevi ca profesorul nu e bun, gata, o sa fie dat afara. Stiti, in general, angajatii sint evaluati din cind in cind (de exemplu, odata pe an, si nu numai in invatamint). Fiecare institutie are sistemul ei (din fericire, cea unde lucrez eu nu are un sistem de evaluare oficial). Evaluarea e bazata pe anumite criterii si nu e vorba neaparat de concediere. De exemplu, cei care au o evaluare buna pot sa primeasca o marire de salariu mai mare. O universitate poate sa aiba printre criteriile de evaluare a profesorilor si niste criterii bazate pe parerea studentilor. Asta nu inseamna neaparat ca sint singurele criterii. A propo, unii profesori nici nu au un loc de munca permanent. Sint angajati cu contract, asa ca daca e necesar, in loc sa fie dati afara, pur si simplu nu sint reangajati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 22 Apr 2004, 04:42 AM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



MonicaV, la intrebarile mele nu ai raspuns. In plus, nu cred ca ai inteles sistemul pentru notele la purtare si pedepse pentru elevi in Romania. Nu se fac lucrurile cand profesorul are chef, ci hotarate de comun acord de catre toti profesorii.
Apropo de tarile astea de peste ocean ... daca sistemul american, de ex, e asa bun, si daca nu conteaza sa modelezi caracterul si comportamentului elevului in scoala, ia spune-mi cum de a fost posibil sa se intample ceva de genul situatiei din Columbine? Sincer, eu una as fi ingrozita sa fiu profesoara in State, si ma bucur ca sunt in Romania.
Apropo, eu fac si putina scoala aici, in State, si lasa-ma sa iti spun ca nici macar testele nu imi cer pur si simplu sa "dau raspunsuri bune", ci in fiecare a existat cel putin un eseu, si eseul nu mai e pura redare de cunostinte. In plus, din cate stiu se ofera tot felul de facilitati pentru elevii cu probleme de atentie sau care nu isi pot controla emotiile. Daca vrei, ma documentez si pentru asta.
MonicaV, pregatirea ta psiho-pedagogica, ai demonstrat, e nula ... sau aproape.

Acest topic a fost editat de bluetower: 22 Apr 2004, 04:46 AM


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 22 Apr 2004, 05:56 AM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Prin "raspunsuri bune" am inteles si valoarea unei compuneri sau lucrari bazate pe cercetare si creatie, sau orice trebuie sa faci ca sa ti se dea o nota. Am zis "raspunsuri bune" ca sa simplific explicatia si sa nu intru in amanunte, mai ales ca, intr-adevar, sistemul de notare si modul de predare sint diferite. Dar si in cazul asta, tot asa functioneaza, adica primesti nota in functie de valoarea lucrarii. Nu ti se dau note mai mari daca motivul pentru care nu ai produs rezultate mai bune e justificat, si nici nu ti se scade nota din motive de purtare.

Elevii de la Columbine aveau niste probleme. Dealtfel, eu nu zic ca sistemul de acolo e perfect. Nu e perfect, dar e mai probabil sa iti dea ce meriti.

Din moment ce calculul mediei generale include si nota la purtare, practic, mediile din Romania sint false, pentru ca nu sint bazate numai pe mediile la obiectul de studiu. Aici, nu se face asa. Daca nu te porti bine, s-ar putea sa ai de-a face cu cineva care sa te ia la rost, sa te dea afara pe citeva zile, etc. Dar notele le iei pe invatatura, nu pe purtare. Chiar se poate sa fii dat afara de la facultate un semestru intreg si sa termini facultatea cu mentiune onorabila pentru ca ai avut note bune. Pe buletinul de note, nu scrie ca ai fost dat afara. Pur si simplu nu apar cursuri si note pe perioada in care ai fost dat afara. Eu asa am patit, dar am dat in judecata facultatea si am primit niste bani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Apr 2004, 02:28 AM
Mesaj #59


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



La ce te poti astepta luand in considerare fapul ca pana si fiul ministrului invatamantului a luat la simulare 3.90 (nu mai stiu exact, dar pe-acolo) Oamenii astia (conducerea) nu mai profeseazade ani de zile in invatamant, habar nu au pe ce lume traiesc. OOooo.. si daca ar fi absentele sau nota la purtare problema.. De exemplu: Eu sunt in clasa cu fiica dirigintei.. Vi se pare normal? Vi se pare normal ca diriginta sa-i puna fiica-si note la alte materii? Si sunt destule fiinte de genul asta, chiar prea multe... Doamne ajuta-ma sa scap odata! cry.gifbiggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 23 Apr 2004, 05:31 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Normal nu e, ce e drept, dar nu cumva e din motive de disponibilitate? Daca nu ar fi in acea clasa, ar putea fata sa urmeze un curs exact la fel cu un alt profesor? Bunica mea a fost invatatoare la tara si l-a avut pe tata in clasa. Unde era sa il trimita la scoala? In alt sat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Apr 2004, 03:18 AM
Mesaj #61


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



A, nu.. in nici un caz.. e vorba de liceu aici. Mai sunt cel putin 5-6 licee unde putea urma exact acelasi profil. Diriginta mea cred ca e unul dintre cei mai corupti profesori din cati mi-au fost dat sa vad. De exemplu semestrul trecut la teza i-a mutat pe toti cei care merg la ea la meditatii pe acelasi rand si le-a dat subiecte diferite, mai usoare (pe randul nostru unul din subiecte era gresit tongue.gif) Si exemplele de acest gen pot continua la nesfarsit. Pana nu de mult ma consolam cu gandul ca mai am putin si termin si nu-mi voi mai subrezii nervii.. Dar, in fond si la urma urmei specimene de genul asta gasesti peste tot, nu doar in invatamant. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Jun 2004, 09:58 AM
Mesaj #62


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Astazi este 1 iunie, si, pentru ca atunci cand spui "elev" spui "copil", sa fim sanatosi cu totii, pentru ca in sufletul meu e loc inca da copilarie! Fara remanenta respectiva, nu as putea intelege si aprecia adevarata copilarie.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Aug 2006, 07:18 PM
Mesaj #63


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



In clasa 11 aveam o babornita la Utilaje in Procese Chimice...materie care ne invata cum functioneaza pompele ... tot timpul imi spunea ca nu-s atent la ea la ore...ca nu-s serios...ca sunt bagator de seama...la sfarsitul anului m-a umilit rofl.gif te trec clasa daca imi faci pe o plansa mare o pompa (in gandul meu ....baba asta vrea sa ma trimita la olimpiada pe toamna unsure.gif ) nu a vrut sa-mi incheie media pana nu i-am facut plansa ....cand a vazut plansa...mi-a pus doi de zece ...si mi-a incheiat media cu noata sapte...trebuia sa fac demersuri....la cele mai inalte foruri biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Colimator: 26 Aug 2006, 07:18 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 30 Apr 2007, 06:28 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



nu mi-au placut profesorii niciodata, si culmea e ca dumnezeu a vrut sa imi faca figura si m-a facut sa ajung profesor; dar ce nu stia el e ca aveam sa ma detest ca profesor ... vazand cat detest profesorul din mine, a abandonat mosulica
m-a lasat sa-mi schimb profesia .. dar a uitat sa imi traseze o directie incat de atunci tot umblu nauc nestiind ce sa fac ...

Acest topic a fost editat de yuanescu: 30 Apr 2007, 06:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 2 May 2007, 06:50 PM
Mesaj #65


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Nu pot sa zic ca am "probleme cu profesorii"... desi am multe nemultumiri. Ma nemultumeste mai ales cand lipsesc de la cursuri fara sa anunte, sau cand isi dau aere. Intr-o zi s-a luat unul de mine cum ca de ce nu scriu la cursul lui. Eu i-am raspuns la fel de "politicos" ca o sa-mi iau cursurile de la altii... in fond, nu scrie nicaieri ca tre sa scrii la curs. Am fost mereu de parere ca tre sa te menajezi la ceea ce nu-ti place (si e greu sa-ti placa tot). Am unul-doua cursuri pe semestru pentru care ma pregatesc si incerc sa-mi dau tot interesul, iar la celelalte ma rezum la "eforturi modeste". Majoritatea profesorilor inteleg ca nu poti sa-nveti serios la tot, si cei care nu-nteleg... problema lor!


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman