HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme Cu Profesorii
Anne
mesaj 22 Jan 2004, 07:05 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 62
Inscris: 26 December 03
Din: Drobeta Turnu-Severin
Forumist Nr.: 1.616



Fie ca sunteti la scoala sau la facultate, nu se poate sa nu aveti probleme cu cel putin unul din "profi". Stiti voi, persecutii, discriminari, note date pe moca etc. Aici puteti sa le discutati biggrin.gif


--------------------
Zona 31: Simply Number One!
...nerecomandat profilor, cardiacilor si talibanilor :)

Sanctuary
...pentru cei care vor si altceva :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kmine
mesaj 23 Jan 2004, 12:55 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.712



Profesorii sunt si ei oameni si din pacate noi uitam lucrul asta mai mereu. Corupti sau incoruptibili, asa cum i-a format societatea asa ii avem. Daca incercam sa ii schimbam atunci ne pierdem vremea inutil de multe ori, daca ii acceptam asa e posibil sa ne schimbam noi. M-am certat de multe ori cu profesorii luptand pentru asa zisele mele principii din perioada respectiva, acum multi dintre ei imi sunt prieteni apropiati, iesim in oras impreuna, mergem la ei acasa (mai greu sa vina ei la noi). Cred ca important in relatia elev/student-profesor e sa nu uitam ca si ei sunt OAMENI smile.gif


--------------------
Cand ai sa auzi viata soptindu-ti sa lupti in fiecare dimineata atunci ai sa poti sa spui ca esti viu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 23 Jan 2004, 10:34 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



mda, si ei sunt oameni, iar uneori parca fac tot ce pot pentru a ne aminti ca si ei au dreptul de al gresi... nu ii condamn, dar imi rezerv dreptul de a-i critica. in clasa a 6-a profa de romana m-a prins copiind, eu am jucat un pic de teatru (eram ingrozita de ce aveau sa zica ai mei daca ar fi aflat ca am copiat la teza...) si m-a iertat, am mai dat o data teza. problema nu e asta, ci ostilitatea care mi-a aratat-o in urmatorii 2 ani, orice as fi facut nu luam nota mai mare de 8 iar chestia asta m-a afectat serios. norocul meu a fost alta profa de romana, de pregatire de data asta, ca m-a ajutat foarte mult, atat de mult incat la sfarsitul clasei a 8-a pana si profesoara mea de la scoala s-a vazut nevoita sa recunoasca faptul ca eu stiam atat gramatica, dar si literatura


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jan 2004, 10:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
kristina
mesaj 25 Jan 2004, 04:29 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



Mia, nu te supara, dar ai primit ce-ai meritat. Ai fost afectata de consecintele faptei tale (la care nu te-ai gandit dinainte) si nu de comportamentul profesorului.

Toti suntem oameni si asta nu e scuza atunci cand suntem lipsiti de profesionalism. Nu e cazul sa invocam slabiciunile omenesti pentru greselile facute pe plan profesional. Mi se pare normal sa te comporti ca un profesor (doctor, sofer, etc.) pe parcursul orelor petrecute la servici pentru ca asta ti-e pasiunea si pentru asta esti platit. In cazul in care ai ajuns intr-un post dintr-o greseala si simti ca nu este pentru tine atunci tu trebuie sa faci ceva in acest sens si nu sa-i lasi pe ceilalti sa suporte repercusiunile.


Eu personal am avut profesori care dadeau note dupa culoarea parului (cu cat era mai blond si mai lung cu atat nota era mai mare) si care in timpul orelor tineu sa ne povesteasca detalii despre familiile lor, lucruri cu care nu am fost de-acord niciodata. Dar n-am putut schimba nimic din postura de elev sau student in care m-am aflat. sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Jan 2004, 05:36 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (kmine @ Jan 23 2004, 11:57 AM)
Profesorii sunt si ei oameni si din pacate noi uitam lucrul asta mai mereu. Corupti sau incoruptibili, asa cum i-a format societatea asa ii avem. Daca incercam sa ii schimbam atunci ne pierdem vremea inutil de multe ori, daca ii acceptam asa e posibil sa ne schimbam noi. M-am certat de multe ori cu profesorii luptand pentru asa zisele mele principii din perioada respectiva, acum multi dintre ei imi sunt prieteni apropiati, iesim in oras impreuna, mergem la ei acasa (mai greu sa vina ei la noi). Cred ca important in relatia elev/student-profesor e sa nu uitam ca si ei sunt OAMENI smile.gif

Frumos spus Kmine clapping.gif clapping.gif clapping.gif

De la unul din cealalta parte a baricadei....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 25 Jan 2004, 06:57 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Parerea mea este ca cel mai corect in cazul Miei era ori ca profesorul sa o fi sanctionat cum merita atunci, ori sa o fi iertat de tot. Prostiile astea gen ranchiuna si "pica" din parte profesorilor mi se par total deplasate. Eu cred ca cel mai important in relatia elev-profesor este respectul. Pentru ca nu poti pretinde ca un elev sa te respecte daca tu ca profesor nu il respecti. Nu invata, copiaza, chiuleste, asta e, corecteaza-l, dar nu uita ca si elevul este om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 26 Jan 2004, 03:26 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Cred ca nu am fost inteleasa... Eu i-am fost recunoscatoare profei ca nu m-a sanctionat, dar cred ca as fi preferat o sanctiune pe moment decat 2 ani de chin in care a facut tot ce a putut ca eu sa iau note mici si in care a incercat zi de zi sa ma discrediteze in fata altor profesori (chiar eu am auzit-o vorbindu-ma de rau in fata unei profesoare foarte dragi mie si la materia careia luam mereu note mari...) Cred ca aveam dreptul sa ma plang de comportamentul ei... Acum nu mai conteaza, nu mai imi e profesoara de 4 ani si de atunci nu am mai calcat stramb, dar incidentul asta e relevant pentru sentimentul de razbunare pe care uneori il incearca profesorii fata de elevi... sentiment justificat/justificabil sau nu...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 23 Feb 2004, 01:14 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




In liceu nu am avut probleme cu nici un prof. Insa la faculta, unu m-a enervat atat de tare incat nu m-am putut abtine sa il las sa bata campii aiurea.Rezultatu a fost unu singur si usor de imaginat: RESTANTE. Daca nu a avut argumente, trebuia el sa-mi arate intr-un fel sau altu cine e sefu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kmine
mesaj 23 Feb 2004, 08:58 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.712



Intr-u razboi, ca sa se faca pace unul trebuie sa cedeze si in caz ca nu stiati intotdeauna cel mai destept cedeaza primul. Razboiul asta, elev-profesor e inceput de mult timp si poate ca in mainile noastre sta sa-l incheiem. Intr-o facultate din bucuresti invatau intr-o perioada membrii politiei rutiere si ca sa vedeti ca si studentii isi santajeaza profesorii va povestesc urmatoarele: cand aveau examene orale, profesorul vedea ca nu sunt de 5 si il pica, atunci studentul ii zicea" Vreti sa mai treceti de coltul strazii nu stiu care, atunci ma treceti macar cu 5" Nu-l trecea atunci profesorul ramanea fara carnet. Multi dintre profesorii universitari sunt atat de batrani ca ai senzatia ca trebuie inchisi la muzeu, dar asta nu e motiv sa incepm un razboi cu ei. Multi dintre ei sunt nedrepti (sau cel putin asa ii vedem noi) dar daca ne lupatam cu ei (mai ales santajandu-i cumva) atunci nu suntem cu nimic mai presus decat ei.
Mia daca profesoara aceea nu ar fi fost ostila cu tine 2 ani, tu poate ca n-ai fi invatat o lectie importanta si anume ca nu e corect sa copii. Daca te pedepsea doar atunci sunt convinsa ca dupa o perioada ai fi uitat si ai fi revenit la "bunele obiceiuri", dar prin comportamentul ei, profesoara iti aducea aminte mereu ca ceea ce ai facut nu e corect.
In liceu am avut o profesoara de matematica careia ii erau mai dragi baietii si credea ca doar ei sunt capabili sa invete matematica, ei bine am reusit sa ii demonstrez ca nu este asa si m-a apreciat apoi. In clasa a 12-a s-a certat cu mama la o sedinta cu parintii si desigur ca apoi a inceput sa se uite urat la mine. I-am explicat ca ceea ce gandeste mama e problema ei si ca pe mine nu ma priveste, pentru ca fiecare are dreptul sa gandeasca cum pofteste si sa nu ma mai privesca ca pe mama pentru ca suntem persoane diferite. I-a trecut supararea si in ciuda diferentelor de caracter si de mentalitati am reusit sa convietuim fara sa ne razboim in continuu.
Cred ca si cu cei din facultate am sa reusesc sa faca acelasi lucru.


--------------------
Cand ai sa auzi viata soptindu-ti sa lupti in fiecare dimineata atunci ai sa poti sa spui ca esti viu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 23 Feb 2004, 09:21 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Mia, cred ca ti s-a parut. Este imposibil ca un adult sa poarte ranchiuna unui copil pe care il educa, 2 ani.
Imagineaza-ti ca nu ai fost singura pe care a surprins-o copiind. Chiar esti convinsa ca femeia aceea isi facuse un scop din a vana elevi pentru a-i teroriza apoi ani de zile? Ce interes avea sa te discrediteze in fata altor profesori? Faptul ca ti-a urmarit evolutia la materia ei si iti punea intrebari mai grele nu inseamna neaparat ca te chinuia, poate voia doar sa-ti demostreze ca poti mai mult, ca te poti descurca fara sa copiezi, ca ai potential sa te descurci cand esti pusa in fata unor probleme mai grele.
Ceva asemanator mi s-a intamplat in liceu. In clasa a IX-a faceam chimie anorganica, imi placea si am mers la olimpiada, ajungand pana la faza nationala.
In clasa a X-a se facea chimie organica. La prima teza abia am scos un 5. Profesoara m-a intrebat, in particular, ce s-a intamplat. I-am explicat ca nu inteleg materia, ca e altceva. A fost surprinsa: "dar tot eu sunt cea care preda". Am continuat tot anul cu lucrari si teze de 6. Banuia ca nu spusesem tot si avea dreptate. Nu faceam efortul de-a invata mai mult de nota 6-7, era an cu treapta, dadeam examen la matematica si fizica, nu mai dedicam acelasi timp chimiei. Tot anul, la lucrari statea in dreptul bancii mele. Si eu m-am simtit "oropsita" atunci.
Cand s-a incheiat anul mi-a spus: "macar ai invatat de 6-7, daca nu stateam langa tine nu invatai nici de 5".
Avea dreptate...si cred ca i-a parut rau ca pierduse anul acela un elev din lotul de olimpiada, dar a inteles. Oricum, nu m-a lasat sa trec chimia pe lista materiilor moarte.


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 5 Mar 2004, 10:56 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



50.gif Frustrarile adolescentului orbit de scoala...
Este deja fapt cunoscut ca de cativa ani,majoritatea adolescentilor se complac in propria-le mediocritate; ca bibliotecile, salile de teatru, librariile, centrele culturale, chiar si cinematografele sunt aproape pustii, in timp ce barurile si discotecile colcaie de "tinerei". Aceasta simpla observatie ar trebui sa dea de gandit nu numai parintilor dar si cadrelor didactice care au contribuit la "cizelarea" acestor suflete mai mult sau mai putin luminate. Dar din pacate salariul profesorilor este acelasi si daca le pasa de soarta elevilor si daca nu.

Problema mea este ca am ajuns acum, la sfasit de ciclu preuniversitar (ultimele trei luni ale clasei a XII-a), sa constat ca singurul rol al scolii este socializare. Am ajuns, alaturi de o clasa intreaga (cel putin) sa ma intreb de ce mai vin la scoala, sa realizam toti ca scoala e o pierdere de vreme. In concluzie, mi-am data seama ca daca stateam acasa invatam mai mult, fara sa fiu indoctrinata de metodele profesorilor. Si ma intreb din nou : cum e posibil ca un elev sa constate ca scoala (ca institutie) este inutila?!!

Eu nu pledez aici impotriva profesorilor exigenti (dar buni pedagogi) care sunt obiectivi si care te determina sa inveti si sa iti si placa ceea ce inveti, nu am nimic impotriva notelor (mici sau mari) luate pe merit. Eu sunt frustrata si extrem de revoltata pe "profesorii" paraziti care intra in scoala doar ca sa-si ia salariul (platit de fapt de parintii mei prin intremediul statului).

Facand bilantul celor patru ani de liceu, am constatat o serie de nereguli atat in sistemul de invatamant cat si in comportamentul si conduitat cadrelor didactice.
Incep cu directorul scolii mele, care ofera un model exceptional elevilor: de la cele mai triviale injuraturi adresate atat elevilor cat si profesorilor si chiar doamnelor profesor(deci violenta verbala), recurge inclusiv la violenta fizica, nu se prezinta la orele pe care le are in orar , iar in cazul in care se prezinta nu preda nimic. Dar salariul il primeste...din banii parintilor mei si in detrimentul meu , care as putea face orice altceva (inclusiv sa merg sa beau o ceasca de cafea ata de necesara dupa numarul de doar 6 ore dormite pe noapte).
Am ales acest liceu(pe care momentan nu vreau sa-l numesc, dar e considerat un ligeu de prestigiu), datorita programului intensiv de engleza(6 ore pe saptamana), dar daca nu aveam intres pentru literatura si cultura engleza in acest moment nu stiam nici macarcine a fost Shakespeare, deoarece la orele de engleza se vorbeste in medie 10 minute pe ora, si in rest stam sa facem niste amarate de exercitii, care in mod normal se fac in 15 minute. Desi am insistat sa facem literatura si nu garamatica studiata de la inceputul clasei a doua am ramas doar cu promisiunile. E normal sa va intrebati ce facem totusi in orele de engleza. Ei bine nimic. De obicei profesorul intarzie 15 minute la ora, dupa care ar trebui sa lucram exercitiile, care insa sunt atat de simple incat se pot face pe loc in momentul in care le corectam. Asa ca avem timp berechet sa observam intensa activitate intelectuala pe care o presteaza distinsa doamna profesor: isi face manichiura. Consuma deci banii contribuabililor si pericliteaza sansa unor elevi sa invete. Din nou ma izbesc de aceeasi intrebare : cum e posibil sa-i fie permis unei asemenea fiinte sa-si bata joc de cei pentru care ar trebui sa fie un veritabil model? Dupa ce am incercat prin intermediul dirigintelui sa rezolvam problema, dupa ce parintii au facut reclamatii ca respectiva e o incompetenta, dupa ce am ajuns la directorul adjunct cu problema noastra ne-a fost trantit codul muncii sub nas si ne-a fost spus ca din cauza contractului de munca nu se poate face practic nimic, deoarece evaluarea profesorului se face dupa trei luni de la depunerea plangerii si dupa ce profesorul in cauza a fost anuntat. Si si in cazul in care acesta ar fi calificat drept incompetent, tot ar trebui noua luni (avand deci timp sufficient sa se razbune pe elevi si in acelasi timp sa-si schimbe complet atitudinea)de la depunerea plangerii pentru desfacerea contractului de munca. POFTIM??? yikes.gif Din nou : cum e posibil asa ceva??? Cine are raspunsul la aceasta intrebare este rugat sa-mi raspunda.

De asemenea se pare ca intreg sistemul de invatamant se desfasoara sub influenta plicului "ecologic" si ca in functie de grosimea acestuia se dau notele. Am fost martora atator mizerii, incat mi s-a facut sila. Note schimbate pe extemporale impreuna cu o multime de aluzii absolut evidente, care nu cauzeaza decat revolta si dispret atat fata de profesor cat si fata de colegi si materia pe care profesorul respective o preda. Au fost cazuri in care unele extemporale nu au fost nici macar corectate(ca macar sa vada bietul natarau unde greseste) si au fost depunctate exagerat, in timp ce din unele extemporale se retineau greselile , care erau discutate la clasa si catalogate drept "greseli minore". Cum isi poate permite un om aflat in serviciul societatii sa hotareasca cine merita sa i se acorde atentia cuvenita si cine nu . De asemenea, daca nota primita de unele persoane(pe lucrare scrisa) era prea mica, se facea media cu o nota de 10. S-a ajuns si la masura schimbarii unei note din catalog, nota care a fost primita in urma cu trei luni. Si toate acestea in conditiile in care media la liceu conteaza la admiterea la facultate(in cazul meu conteaza 75%).

Rog pe cei aflati pe "cealalta parte a baricadei" sau mai bine spus de partea elevilor, rog pe cei care si-au ales meseria de dascal din dorinta de a ajuta si nu pentru salarii, vacante(mari, multe si lungi) sau statut sa nu uite ca de ei atarna niste vieti si ca e responsabilitatea lor sa le imprime acestora concepte de moralitate si nu de coruptie, ca e datoria lor sa incerce sa schimbe sistemul pentru viitorul atarna in cei care pasesc acum pe coridoarele scolii.

Cat despre experienta mea cu scoala, travaliul meu liceal, nu pot decat sa spun decat:"Liceu-,cimitir/Al tineretii mele-/Pedanti profesori/Si examene grele.../Liceu-cimitir/Al tineretii mele!" si sa sper ca potentialii mei copii vor putea sa invete ointr-un mediu normal si moral , iar nu unul corupt.
N.V.


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 6 Mar 2004, 04:03 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



QUOTE
kmine Trimis Pe 23 Jan 2004, 01:55 PM
Cred ca important in relatia elev/student-profesor e sa nu uitam ca si ei sunt OAMENI


Ai uitat sa spui ca e la fel de important sa nu uite nici ei... ca si elevii si studentii sunt oameni ... si sa fie constienti ca nu e totul pe lume puterea de a pune o nota buna sau proasta...
Unii sunt exagerati plini de complexe si se refuleaza din spatele catedrei, dar dupa ce ies de la "muna" redevin niste oameni obisnuiti.
Unii mai buni, alti mai rai privind hoteste din coltul ochilor "neputinta" care ii urmareste dincolo de portile unei scoli sau facultati...


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 8 Mar 2004, 12:56 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Vai, NV, eu cred ca tu ceri ceva ce profesorii singuri nu pot schimba. Speri ca potentialii tai copii sa nu fie nevoiti sa studieze intr-un mediu corupt, ci intr-unul moral. Din pacate sau fericire, nu e vina profesorilor ca traim intr-un mediu corupt. E vina toturor.
Eu sunt profesoara si stiu ca fac lucrul asta din pasiune. Nu am sa ma explic insa acum pe mine.
Coruptia in tara noastra vine de altundeva decat de la profesori. Vine dintr-un stil de viata pe care atatia oameni si l-au insusit in 45 de ani. Nu-mi spuneti ca nu mai vreti sa auziti pretextul asta, ca este realitate. Unul dintre cei mai buni profesori pe care i-am cunoscut, sefa de catedra de la Engleza la Univ. de Vest Timisoara ne-a spus o data ceva ce ne-a impresionat: "voi trebuie sa va tineti tare pe pozitii si sa fiti gata sa ne dati la o parte. Imi pare rau sa spun asta, dar gandirea noastra e poluata si va ramane asa, cu toate bunele noastre intetii. Nu ne putem scapa de sechele. Asa ca noi, cei din generatia mea, trebuie sa fim dati la o parte si doar atunci voi veti reusi sa schimbati unele lucruri cu adevarat". Cand ai trait 30 de ani din viata, sau 40, intr-o permanenta duplicitate, frustrare, disperare poate, cum sa poti sa nu ramai cu sechele?
Scoala unde eu predau e un liceu de cartier. In care si eu am fost injurata de un anume tip de la seral, al carui tata a lucrat prin Italia intr-o vreme si care la momentul respectiv era plin de bani. In care doi baieti de la mine din clasa se pare ca se apucasera de droguri. In care au fost profesoare lovite de elevi. In care am aflat de chestii urate din partea profesorilor, dar in care toate colegele cu care sunt mai apropiata sunt oameni de nota 10 si nu au luat in viata lor mita. Din contra, stau nu stiu cat timp in plus cu elevii de la clasele la care sunt diriginte, lucru pentru care nu le plateste nimeni. Iar una din ele mai are un serviciu, la un atelier de moda.
Nu cred ca profesorii trebuie pusi la zid. Coruptia vine de sus, de unde se promoveaza sistemul de mita etc. Numai asumandu-ne toti responsabilitatea putem face ceva.
Nu stiu, eu poate am devenit profesoara si pentru ca oamenii pe care i-am admirat cel mai mult in viata de zi cu zi sunt profesorii pe care i-am avut. Si sa nu credeti ca nu am avut de suferit din cauza unora. De ex in facultate am fost prima in an, nu spun asta ca sa ma laud, ci pentru ca, in pozitia asta fiind, va dati seama ce am simtit cand un coleg de-al meu, care isi lua examenele la gramatica engleza ca mi-era mila de el si il lasam sa copieze pe ici, pe colo (si chiar credeam ca el se straduieste, ca mereu imi cerea sa ii imprumut cate o carte de exercitii etc), cand acest coleg al meu deci s-a dus la bursa in Anglia. Dar nu stiu daca asta l-a facut pe el fericit. Stiu insa ca tot ceea ce am invatat si am pus in practica in viata mea m-a facut sa fiu mai linistita, sa ma inteleg mai bine pe mine insami, sa fiu poate cu un pas mai aproape de fericire.
Toti cei care sunteti foarte revoltati impotriva profesorilor si credeti ca totul merge numai pe mita, faceti-va voi profesori si dati exemplu de moralitate si conduita profesionala.

Acest topic a fost editat de bluetower: 8 Mar 2004, 01:02 PM


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursitoare
mesaj 13 Mar 2004, 10:09 AM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.540



QUOTE
undefined

clapping.gif E tot ce pos sa spun!


--------------------
kmine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursitoare
mesaj 13 Mar 2004, 10:11 AM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.540



Toti cei care sunteti foarte revoltati impotriva profesorilor si credeti ca totul merge numai pe mita, faceti-va voi profesori si dati exemplu de moralitate si conduita profesionala. clapping.gif E tot ce pot sa spun!


--------------------
kmine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 10:13 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



daca am trai intr-o societate normala si civilizata poate ca a fi profesor ar fi ceva bun ...
in momentul in care salariul unui profesor e de mizerie nu vad motivul de a mai profesa in inavtamant
mai ales ca daca as face acest lucru pe banii astia as profesa in scarba iar elevii mei ar invata tot in scarba


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 13 Mar 2004, 10:12 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Stimata doamna bluetower, imi pare sincer rau daca v-am jignit , dar eu am spus ceea ce se percepe din perspectiva unui elev ajuns deja la maturitate, care e capabil sa analizeze situatia obiectiv. Recunosc ca salariile profesorilor sunt jenant de mici si recunosc ca mai sunt profesori care-si merita titulatura. Dar trebuie tinut cont de o nuantare in cazul acestora: dansii nu ar trebui sa reprezinte elita pentru ca aceasta e starea de normalitate.
Mi-e greu sa cred ca dumneavoastra aprobati devierile comportamentale ale profesorilor dati exemplu in mesajul meu anterior, pentru ca si-au incalcat responsabilitatile de profesor. O nota primita pe o lucrare scrisa si trecuta in catalog e de nepermis sa fie schimbata, un profesor are datoria sa fie punctual si sa faca ceva pentru salariul pe care il primeste si nu sa-si faca manichiura in timpul orelor, un director are datoria morala sa aibe o conduitata exemplara etc etc etc.Iar toate aceste devieri nu pot avea alta cauza decat mita, sau din contra, lipsa de mita, deoarece datorita salariilor mici profesorii nu mai au motivatie.
De asemenea nu am sustinut ca datorita profesorilor este coruptie in tara, ci am sustinut ca de la nivelul scolar ar trebui sa fie stopata coruptia pentru ca generatiile viitoare sa nu aibe de suferit de pe seama acesteia.
Si in legatura cu:
QUOTE
faceti-va voi profesori si dati exemplu de moralitate si conduita profesionala.
, cred ca e datoria fiecarui om e sa dea exemplu de moralitate si conduita profesionala(orice profesie ar avea) si cei care nu pot sa fie corecti sa nu se ofere exemple unor copii, care sunt in formare si care sunt extrem de influentabili.


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 13 Mar 2004, 11:54 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



NV, nu-mi spune, te rog, stimata doamna ... ma simt ca si cand as avea 60 ani, am numai 27 si de fapt ma simt fara varsta acum. smile.gif Nu ai avut cu ce sa ma jignesti. Jignesti pe cineva cand i te adresezi injurios, degradant, in mod personal. Dimpotriva, postarea ta cred ca a fost chiar frumos scrisa.
Stiu ca sunt profesori care fac procarii care si pe mine ma dezgusta. Porcarii mi s-au facut si mie. Chiar de catre colegi. Insa miezul problemei nu sta in faptul ca totul ar merge pe mita in invatamant. Asa cum am spus, a pune profesorii la zid nu cred ca ajuta pe nimeni. A, sunt oameni de nimic care ajung sa isi bata joc de elevi? Nu contest lucrul asta.
Vezi tu, NV, eu spuneam ca toti suntem responsabili pentru coruptia din tara noastra si cred lucrul asta. Da, toti ar trebui sa dam dovada de coduita morala, sa nu uitam insa ca nu exista omul cu o conduita impecabila, in afara sfintilor poate. Tu spui ca la nivel scolar ar trebui stopata coruptia. Da, frumos, si eu mi-as dori asta, ai insa si o solutie? Insa atata timp cat coruptia e impamantenita in intreg sistemul si cat nu-si asuma mai multi responsabilitatea de a lupta impotriva ei ... nu cred ca e corect sa punem intreaga tagma a profesorilor la zid.
Valheru, modul meu de gandire e altul. Eu chiar sunt profesoara pentru ca iubesc meseria asta, iubesc ceea ce predau, si daca sunt banii putini nu vreau sa renunt la ceea ce fac. Acum sunt momentan in USA, pentru un an, si pentru a-mi aduna niste bani, dar nu numai. Dupa un an ma voi intoarce, imi voi relua meseria de profesor, voi mai da meditatii de engleza, unde sper sa am si mai mult succes acum, ca am stat un an aici, voi incerca sa intru si in mass-media si pentru un ban in plus. Insa nu as lucra, de ex, munca de birou, oricat de mare ar fi salariul ... pentru ca pur si simplu as face-o in scarba. Nu din cauza banilor, ci din alte motive.
Valheru, da-mi te rog exemplu de societate normala si civilizata.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 14 Mar 2004, 11:36 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



Anglia, Franta, Germania, America, Japonia ...


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 14 Mar 2004, 08:53 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Si lista continua: Canada, Italia, Elvetia, Spania, Portugalia, Austria....


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 15 Mar 2004, 01:11 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Eu in generala am fost foarte persecutata de profa de istorie rofl.gif in fiecare trimestru aveam un 4. Imi strica toata suita de note perfecte si media generala... rofl.gif
La liceu profa de chimie tare m-a chinuit rofl.gif aveam un 3 sau un 4 tot timpul...La facultate ma inteleg perfect cu toti profii, sint f deschisa si tooooooooot timpul glumesc si rid si le place...ma lasa ca cica invat bine... rofl.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 15 Mar 2004, 04:29 AM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Valheru si NV, in cate din tarile numite de voi mai sus ati fost? Cat de aproape ati putut observa societatea americana, de ex? Eu, fiind aici, va pot spune: nu o dati, va rog, ca exemplu de societate normala, ca daca asta e normalitatea, ne-am dus pe copca toti.
In ceea ce priveste "civilizat" si "necivilizat", termenul e cu totul irelevant. Dar discutia asta nu cred ca isi are locul in acest thread, deci de ce sa nu o continuam, facand un alt thread pe tema "cum este o societate normala?".


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 15 Mar 2004, 08:29 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



smile.gif
nu am vazut atat de mult cat am citit si vorbit cu oamenii ...
iar din punctul de vedere al invatamantului oricare sin societatile enumerate e mult mai normala si civilizata decat a noastra


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 15 Mar 2004, 08:59 AM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Valheru, adjectivul "normal(a)" nu are grade de comparatie. Pentru ca "normal" inseamna "dupa norma", "dupa regula", iar un lucru e fie dupa regula, fie nu e ... nu exista 20% sau 80% normal. cool.gif
Bine, Valherule, daca tu esti asa convins ... desi nu ai trait in nici una din tarile enumerate de tine ... pai nici Dumnezeu nu iti mai poate schimba parerea.
Aici ori e vorba de societate, ori de invatamant.
In ceea ce ma priveste, da, unul din lucrurile care imi plac la americani este strategia pedagogica folosita in invatamant/educarea copiilor. Si aici e vorba de Middle class, pentru ca in gramada de familii sarace ... lucrurile stau clar diferit. Insa nu stiu in ce masura pot aceste strategii compensa presiunile pe care societatea americana, opresiva cum e, le face asupra copiilor/adolescentilor.
Oricum, pe tema asta raspund aici pentru ultima oara, ca suntem deja offtopic rau. Am sa incep un nou subiect "O societate normala".


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 16 Mar 2004, 11:36 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Care e acea strategie? Cum se procedeaza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris_b
mesaj 31 Mar 2004, 10:03 AM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.835



[SIZE=7][COLOR=red]Ma intristeaza ceea ce se discuta aici. Deoarece constat (pentru a cata oara?) ca exita o tendinta spre generalizare. Auzim apropape zilnic, la radio, la Tv, pe strada si mai peste tot afirmatii de genul ,,profesorii iau mita", ,,profesorii sunt corupti", ,,bat elevii" etc Din pacate exista si astfel de cazuri, dar nu inseamna ca toti procedeaza la fel. Am avut ocazia sa intru in zeci de scoli si sa cunosc oamenii de acolo. Mi-a ramas in minte o scoala din mediul rural, mica si fara resurse, dar in care am simtit o sensibilitate extraordinara. Profesorii au mainile crapate de la muncile agricole (multe si grele), dar crapaturile din palme sunt albe de la praful de creta. Isi fac meseria cu multa pasiune si dragoste fata de copii. De ce nu se vad si astfel de situatii? De ce posturile de televiziune ne ofera doar cazuri de profesori care iau mita si hartuiesc sexual elevii? In aceste conditii, nu e de mirare ca cei din afara sistemului isi formeaza o parere eronata despre dascali. Revin insa la cei din interiorul sistemului, adica la profesori si elevi. Imi place sa cred ca elevii ies din scoala macar cu o imagine despre un dascal iubit si apreciat. Sunt convinsa ca exista. Haideti sa discutam si despre ei, nu doar despre cei care incalca deontologia profesionala. Mi-e greu sa cred ca in Romania de azi toti cei de la catedra alearga dupa ,,spagi", plicuri si altele asemenea. Inca o intrebare: de unde sunt banii pentru astfel de ,,daruri"? Evident ca de la parinti. Si atunci, cum sa creasca copiii intr-un mediu moral, daca in familie sunt acceptate astfel de ,,compromisuri"? Se uita deci ca scoala nu este singura responsabila de educatia tinerilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lizard
mesaj 2 Apr 2004, 12:42 AM
Mesaj #27


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 51
Inscris: 29 January 04
Forumist Nr.: 2.032



Eu am o mare roblema si chiar nu stiu ce sa fac:




am un dirig care nu vrea sa imi motiveze absentele cu scutiri decit cu bani si cred ca s a invatat cu multi bani pt ca are pretentii pe zi ce trece mai mari si chiar nu mai fac fata si nu stiu ce sa fac.



MA PATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 2 Apr 2004, 12:54 AM
Mesaj #28


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Sint trei variante:
1. Sa nu mai chiulesti (asta e cea mai naspa) yikes.gif
2. Sa-i dai spaga (ceva mai acceptabil, da' tot naspa)
3. Cind ii dai spaga incerci cumva sa-l inregistrezi, sau ceva de genu', sa ai cu ce sa-l santajezi, asa nu mai tre' sa-i dai bani, si poti obtine si alte facilitati in afara de motivarea absentelor(de ex. note mari, etc) wink.gif Mie asta mi se pare cea mai buna spoton.gif ...
Bafta!

Acest topic a fost editat de Ghost: 2 Apr 2004, 12:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Apr 2004, 10:55 AM
Mesaj #29


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



La mine cel mai rau a mers cu profa de chimie ...
Nu prea imi placea materia iar ea nu voia sa-mi dea nota mare fara ca sa invat, odata mi-a promis ca ma lasa repetent.
Atunci, cand am vazut ca razboiul devine neconventional, m-am dat la fata ei. Iar domnisoara m-a salvat si pe mine si pe un bun prieten de-am meu, coleg de clasa, de mamica ei.
Deci se poate ... smile.gif dar nu fara riscuri rolleyes.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 8 Apr 2004, 12:53 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Mi-e greu sa cred ca in Romania de azi toti cei de la catedra alearga dupa ,,spagi", plicuri si altele asemenea.


Vorbeam de profesori universitari , nu profesori de generala sau liceu. Nici eu nu cred ca profesorii de liceu sunt corupti in general. Am ramas cu o parere mult mai buna despre profesorii mei din liceu decat despre cei din facultate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 8 Apr 2004, 01:27 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



te inseli... nici macar invatatoarele nu mai sunt sfinte.. toata lumea ia spaga. eu desi am o medie semestriala de 9 si s-ar putea sa raman la singurul prof care nu ia spaga... adio bac


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Apr 2004, 09:16 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Ce subiect interesant! Desi parintii mei lucreaza in invatamant, am eu ce am de cand ma stiu cu profesorii rolleyes.gif In generala a fost cum a fost, dar la faculta imi venea sa-i strang pe unii de gat blink.gif Cel mai idiot dintre idioti a fost insa unul care m-a picat de vreo 5 ori, desi trebuie sa recunosc ca nu am prea invatat cry.gif Nu puteam sa-l suport din cauza unei afirmatii facute la inceperea cursului, si anume, in prima ora se prezinta tipul, mai ne spune una alta despre curs si apoi urmeaza: "Motivul pentru cursul meu: luarea examenului". Am crezut ca innebunesc cand aud. Si eram si in anul 4 si imi intretinea un morcov in fund, cat casa de mare....dar intr-un final am trecut si peste asta biggrin.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris_b
mesaj 14 Apr 2004, 09:04 AM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.835



Tot nu reusiti sa ma convingeti. Am trecut si eu prin cateva scoli in viata mea (inclusiv facultate), dar nu am dat nici macar o singura spaga. Doar daca s-ar putea numi asa alunele, sucul si cafeaua pe care le puneam profesorilor pe masa la examenele din facultate. Cunosc foarte multi oameni care nu au dat o spaga in viata lor in scoala, oameni pentru care pot sa confirm ca spun adevarul. Repet: nu neg ca exista situatii, dar de aici pana la a spune ca toti profesorii iau spaga... si eu sunt profesor si nu iau. Deci acest ,,toti" deja este incorect folosit. Iar ca mine sunt foarte multi. Nu va suparati pe mine, dar acesta este adevarul!!! pls.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Apr 2004, 08:00 PM
Mesaj #34


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



cris_b, BINE AI VENIT LA HAN!

Nu se va supara nimeni pe tine smile.gif

Si eu mai stiu pe unu care nici in generala, nici la liceu, nici la faculta nu a dat nici macar 1 leu spaga la vreun profesor si uite-l cum clopoteste pe aici smile.gif , adica se poate... si fara spaga.... daca vrei....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris_b
mesaj 19 Apr 2004, 12:13 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.835



Multumesc pentru urare! yikes.gif
Ma bucur ca mai e cineva de acord cu mine, deoarece generalizarile ma deranjeaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman