HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Visele, Semnificatia si rolul lor
Lucidinbr
mesaj 30 Jun 2004, 12:29 PM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.956



Mai multe detalii despre "Lucid Dreaming" puteti sa gasiti aici :

http://online-textbooks.fablis.com/index.php/Lucid_dreaming

Incearcati sa cautati si cu google.com "Lucid Dreaming" si o sa gasiti multe!

Dupa cum o sa citit, este important mai intai sa reusiti sa va amintiti visele inainte sa incercati sa visati lucid. biggrin.gif

O metoda banala si foarte eficienta este :

Cand va treziti, nu va ridicati din pat, stati relaxat si incepeti sa faceti asociere libere incercand sa va amintiti ce ati visat. Si incercati sa ridicati ceata din jurul visului cerandu-va cat mai multe detalii ( CE fel era aia ? Dar mirosul ? Dar culoare aia..)

Cu putin exercitiu o sa mearga.!!!


Ma tot batea un gand : Cum memoria vizuala e perfect, rasfuind o carte (doar privind-o) teoretic noi am memorat cartea dar nu putem sa accesam informatia (nu foarte usor).... Dar daca am putea noi sa o citim in timpul unui vis ???????????????

Am putea citi si in somn ??? (nu ca as vrea sa citesc non-stop ...) dar ai putea sa faci multe asa biggrin.gif (sa inveti la examene in somn)

astept pareri,
lucian


--------------------
Daca te trezesti dimineata la 9, zambesti si te gandesti ce zi frumoasa o sa ai .... o sa ajungi departe. Autosugestia este un lucru care misca munti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 9 Jul 2004, 07:41 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Da. Vise...

Sa va spun unul:
Ne intorceam de la Bucuresti. Sotul meu conducea. Eu am adormit si visam asa de frumos...> Parca eram in masina amandoi, dormeam. Ningea. Era zapada si in masina. Ninsese peste noi. Ne simteam atat de bine, ne odihneam. Nu ne era nici cald, nici frig... Nu aveam nici o grija...< Ma trezesc brusc. Ce se intamplase? Leonard atipise la volan... eram cu masina in sant... sweatingbullets.gif Nu erau copaci pe marginea drumului... Am ajuns cu bine acasa. Greu a fost pana am scos masina din sant.


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 10 Jul 2004, 11:34 PM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



In ultimul timp, probabil de la caldura, nu mai dorm noaptea. Dupa multe ore de stat pe calculator si imi obosesc cu adevarat ochiii si creierul ma culc...pe la ora 5. Din cate am citit eu despre vise stiam ca nu poti visa decat in a doua fraza a somului care se intampla deobiciei pe la 12-1 noaptea....la mine se pare ca se intampla si dimineata...si sunt vise sadice, cu sange, batai...despartiri. Ce pot face? blink.gif e groaznic sa te trezesti in fiecare dimineata transpirat si infricosat!
wacko.gif


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jul 2004, 11:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 11 Jul 2004, 10:14 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



47462 nu ai grija, sunt doar vise, nu trebuie sa te sperii de orice visezi. Problema e ca in timp ce visezi nu stii ca e doar un vis, da incearca sa-ti dai seama. Eu cred de multi ani nu mai am cosmaruri.
Sa va povestesc un vis :
Eram intr-o casa cu multe iesiri, eu cu un bandit, si veneau sa ne prinda "ei" nu stiu cine. Am fugit pe o poteca plina de buruieni si m-am ascuns in iarba. Tocmai vad ca vine o formatie de soldati cu baionete de pe vremea lui Napoleon , si seful lor ridica un bat, stau toti drepti chiar langa mine. Eu ridic mainile zic, gata m-au vazut, dar ei nu se uita la mine, ma ascund la loc. Atunci imi dau seama ca ei erau francezi, si eu eram tot francez si eram cautat de mai multe tari, dar ei pentru ca erau tot francezi nu voiau sa ma prinda si doar stateau acolo si se uitau cu coada ochiului la mine, asteptau sa ma ascund mai bine. smile.gif

Acest topic a fost editat de Jack: 11 Jul 2004, 10:43 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 12 Jul 2004, 07:30 PM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE (Jack @ 12 Jul 2004, 12:16 AM)
sunt doar vise

"sunt doar vise"


foarte amuzant, alaturi de visul fripturist al prietenului lui blakut: uite o interpretare... primeste un mesaj stringent de la mama natura, cum ca Vegetarianismul - Rules !

eu nu zic nici da, nici ba. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 12 Jul 2004, 11:37 PM
Mesaj #76


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Jack eu am citit ca visele noastre au o mare legatura cu noi...unele semnifica dorintele noastre, altele prezinta un moment din viata noastra, etc. Nu am crezut in vise vreodata foarte mult, dar s-a intamplat sa mi se adevereasca ce-am visat...so...oricum momentan sunt calma...si sper sa treaca


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 13 Jul 2004, 10:47 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mie mi se par interesante visele care se repeta. La un moment dat aveam un vis despre o cladire, in care "ma trezeam" - de fapt ma gaseam acolo, si stiam ca trebuie sa ajung intr-o anumita camera. Prima data am ajuns din intamplare, dar a treia sau a patra oara nu mai hoinaream aiurea si ajungeam exact unde trebuie. Si nu era o cladire cu holuri si scari ca ale noastre, ci erau un pic alte reguli (de fapt, oferea ceva mai multa libertate de miscare).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 13 Jul 2004, 12:29 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



QUOTE (rossi @ 30 Jun 2004, 12:00 PM)
L`am visat pe bunica`miu mort de un an jumate ca era un peste auriu intr`o sticla si se zbatea intre viata si moarte. Eu trebuia sa`l eliberez. Pana la urma l`am eliberat cu ajutorul unor spirite. Ce mai inseamna si asta???

nu prea stiu care e faza u pestele pentru ca nu stiu cum percepe subconstientul tau acest simbol... dar bunicul poate fi asociat cu un om care te indruma cu intelepciunea lui... daca chiar vrei sa intelegi visul tre sa-ti aduci aminte mai multe detalii... eu cam atat stiu, si nu prea cred ca te-m ajutat, dar am incercat... wink.gif

olaf... din cate stiu eu cladirile, indiferent de inaltime ne reprezinta pe noi... daca la inceput ai ajuns din intamplare intr-o camera a fost pentru ca ti-ai descoperit o parte din tine... asta poate fi si o reactie la un stimul, un sentiment nou... iar acum, de fiecare data cand te afli in aceeasi situatie, stii cum vei reactiona (faptul ca de cate ori se repete visul gasesti camera fara sa o mai cauti)...

Acest topic a fost editat de Fausta: 13 Jul 2004, 12:32 PM


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 13 Jul 2004, 06:45 PM
Mesaj #79


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (Olaf @ 13 Jul 2004, 11:49 AM)
Mie mi se par interesante visele care se repeta.

Bine-ai venit in lumea mea. Am un vis care se repeta de cativa ani... Si care, desi S.F., ma pacaleste de fiecare data cu un truc pe care nu-l inteleg...
Cica privesc cerul instelat (seara la apus sau noaptea), si deodata BUFF! apar zeci de Luni pe cer, una mai frumoasa ca cealalta, de dimensiuni mai mari sau mai mici, una in spatele alteia, etc... E un miracol! Culmea e ca eu CRED si nu mi se pare o aberatie. jamie.gif (in vis, desigur)...

La fel ca si tine, Olaf, in vis, anticipez dinainte ca vor aparea lunile pt ca, tot repetandu-se visele, aparitia lunilor a devenit practic un automatism. ohmy.gif
Am semnat in jurnal noptile in care am avut visul asta. De fapt, nu s-a mai intamplat de prin martie... dar era o perioada cand am visat acelasi lucru de vreo trei ori... prin ianuarie...
Iar visul il am de aprox 3 ani.

Nu ma plang... E asa frumos... wub.gif Imi place! biggrin.gif


--------------------
* * * Nu lćsa visele sć piarć, pentru cć dacć visele mor, viaža nu este decāt o pasćre cu aripi rupte care nu mai poate sć zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 13 Jul 2004, 06:52 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



ai avut vreo realizare in ultimul timp? una la care sperai mult?


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 13 Jul 2004, 07:10 PM
Mesaj #81


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Daca pe mine m-ai intrebat, nu cred ca am avut vreo mare realizare in ultimii ani. Am (aproape) tot ce am nevoie, nu duc lipsa de nimic si nici ambitie nu am avut: nici o realizare!
Pe viitor, sper sa iau Bacul cu nota mare! Aia realizare!


--------------------
* * * Nu lćsa visele sć piarć, pentru cć dacć visele mor, viaža nu este decāt o pasćre cu aripi rupte care nu mai poate sć zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 13 Jul 2004, 07:14 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



bafta atunci!
dar tot ai tu o dorinta ascunsa care ti se pare irealizabila si incerci sa o refulezi...


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absolut
mesaj 16 Jul 2004, 01:53 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 661
Inscris: 12 October 03
Forumist Nr.: 967



Printre cele mai interesante vise e si acesta pe care`l tin foarte bine minte ... eram cu parintii mei in masina , conducea tata pe un drum , sosea , a intrat intr`o depasire , era o cisterna care cara combustibil . luasem o oarecare distanta fata de cisterna dupa depasire cand aceasta a explodat , vedeam cu vine flacara inspre noi , am simtit cum ma arde de viu pe mine prima data . stiam ca mor , am parasit corpul , pluteam intr`o mare de gri cu fata in sus . am urlat numele lui Ics si am intrebat "asta e tot ?" si atunci m`am trezit tot transpirat .
acum am o fobie legata de cisterne.

ah , alt vis care s`a impartit in trei nopti era ca eram instiintat de 10 barbati batrani , foarte inalti , pe o vreme de iarna apriga , in curtea bunicilor ca sunt infiat , ultimul descendent al casei regale din tara y , nu`mi mai amintesc . ca la strada ma asteapta o masina si ca voi pleca , trebuie sa iau franele tzarii in maini , sunt ultima sansa . m`am urcat in masina , mama era foarte fericita pentru mine , tot visul al doilea am condus . la vama toata lumea stia cine sunt . al treilea vis se facea ca am ajuns in capitala , ceva cu H. , unde erau case mici cu multe flori la geam si unde aveam deja sustinere de 5 la 3 in consiliu.
m`am plimbat prin capitala , prin parcuri extrem de frumoase , unde multi copii radeau si mancau ciocolata si bomboane , se dadeau in carusel . datoria mea era sa fac o noua lege , sa concep altceva in justitie . aici s`a terminat.

Acest topic a fost editat de Absolut: 16 Jul 2004, 02:02 AM


--------------------
I art .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 10 Sep 2004, 07:47 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628





Zilele trecute o verisoara de-a mea, care e mai bisericoasa de felul ei, mi-a povestit ca a avut un vis in care ii aparea fratele meu mancand ciocolata si care-i zicea ca mananca cu asa pofta pt ca acolo unde este el nu prea are parte de ciocolata... sad.gif Acum, cine stie sau nu, fratele meu a incetat din viata acum 3 ani, iar in curand, mai exact pe 19 septembrie ar fi facut 16 ani. Semnificatia o stiu in mare, insa as vrea sa stiu mai clar de ce apar genul asta de vise si ce inseamna ele de fapt, care e adevarata lor semnificatie... sad.gif


Mi-a fost destul de greu sa scriu aici despre asta si nu neg ca am ezitat in repetate randuri... cry.gif


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 10 Sep 2004, 11:56 PM
Mesaj #85


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Poate ca ar trebui sa las pe altcineva sa raspunda, in ideea ca s-ar pricepe mai bine. Dar fiindca tu cauti un raspuns, fie el si un pic mai putin profesional, am sa incerc sa-mi spun parerea, care ar putea fi catalogata subiectiva (eu cred ca orice parere in aceasta privinta nu poate fi scutita de sintagma subiectivismului!!!).
Nu ma voi lega de ciclul 13 ani , care pentru cunoscatori inseamna ceva. Nici de cifra trei, perioada care s-a scurs de cand s-a dus de pe aceasta lume. Voi incerca sa interpretez acest vis ca o usoara dezamagie pentru fratele tau, fiindca uneori voi consumati cate ceva cu pofta (in vis ciocolata) dar uitati sa va ganditi ca poate si lui i-ar fi placut in cazul in care ar mai fi fost in viata. Eu cred ca 7 ani sa va amintiti cand va bucurati de ceva bun, si sa mai oferiti cate o bucatica si altcuiva de langa voi. Este doar o parere si nu trebuie sa i se dea importanta mai mult decat merita sa i se dea.
Dumnezeu sa-i dea odihna inocenta a copilului!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_angel
mesaj 1 Feb 2005, 09:33 PM
Mesaj #86


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 October 04
Forumist Nr.: 4.622



Buna dragilor!
Vad ca la acest topic nu se mai aduce nimic nou...
Poate ma ajutati si pe mine sa-mi explic visele pe care le am in ultimul timp.
Mai lunile trecute visam regulat un urs. Ma alerga, ma ranea, si intr-un final chiar ma omora. Visam ca fugeam printr-o padure, urcam in pom si urca dupa mine, cadeam amandoi... ma imbratisa si-mi lua capul in gura lui...freaky, hah? ohmy.gif
Visele cu ursul au incetat, probabil si din cauza ca in ultimul timp am fost foarte obosita si am dormit adanc, dar de vreo 2 saptamani visez alte animale.
Intr-un vis apare o pisica. Imi sfasie mainile cu ghiarele.
In alt vis am un caine pe care cineva il arunca de la etajul trei sad.gif(, isi rupe o labuta si incearca sa revina la etaj (prin exterior), si reuseste pana la etajul 2, dar cade inapoi...strig si plang.
Un alt vis, ma lupt cu un caine, care ma musca, ma sfasie, il lovesc cu un lem, dar ma musca, sangerez, urlu de durere..si plang. Urc intr-o masina mare, neagra, e noapte, masina nu are baterie, dar totusi se misca...lovesc un om, cainele sare prin geam si iar ma lupt cu el...
Ma trezesc epuizata:(
In speranta ca cineva poate intelege ceva din ce v-am povestit, il rog sa-mi explice si mie.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Feb 2005, 11:11 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Uhm, ti-e frica de animale? Sau probabil e modul creierului tau de a spune ca e stresat. Bea mai mult.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Feb 2005, 10:00 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Jubi)
Zilele trecute o verisoara de-a mea, care e mai bisericoasa de felul ei, mi-a povestit ca a avut un vis in care ii aparea fratele meu mancand ciocolata si care-i zicea ca mananca cu asa pofta pt ca acolo unde este el nu prea are parte de ciocolata... Acum, cine stie sau nu, fratele meu a incetat din viata acum 3 ani, iar in curand, mai exact pe 19 septembrie ar fi facut 16 ani.

Voind, Doamne, sa dai mana de ajutor celor adormiti, le-ai ingaduit ca in vis si prin vedenii, sa se arate celor vii. Ca acestia pomenind cu dragoste pe cei adormiti sa faca in amintirea lor fapte bune si nevoindu-se cu credinta sa strige cu dragoste: Aliluia!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_angel
mesaj 2 Feb 2005, 10:06 PM
Mesaj #89


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 October 04
Forumist Nr.: 4.622



QUOTE (Blakut @ 1 Feb 2005, 11:11 PM)
Uhm, ti-e frica de animale? Sau probabil e modul creierului tau de a spune ca e stresat. Bea mai mult.

Hm... iubesc chiar foarte mult animalele, in special cainii, de aceea incerc sa gasesc sens visurilor mele...
Iar de stresata, chiar nu sunt deloc.
De baut...nu beau ca sa uit sau sa nu visez...si nici necazurile (nu ca as avea..si multumesc Domnului pentru asta) nu mi le-as ineca in bautura...never
Beau cu placere un pahar cu vin, cu o ocazie anume... rolleyes.gif
Toate cele bune...
si merci oricum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absolut
mesaj 3 Feb 2005, 11:06 AM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 661
Inscris: 12 October 03
Forumist Nr.: 967



QUOTE (black_angel @ 1 Feb 2005, 10:33 PM)
Buna dragilor!
Vad ca la acest topic nu se mai aduce nimic nou...
Poate ma ajutati si pe mine sa-mi explic visele pe care le am in ultimul timp.

Salutare black_angel ! incerc eu sa explic cate ceva , dupa puterile mele smile.gif
Ai spus ca nu ti`e teama de animale . S`ar putea ca animalele din visurile tale sa fie defapt niste personificari , sa ia forma animala a unor oameni care sunt prezenti in viata ta de zi cu zi si care interactioneaza cu libertatea ta. vad ca fiecare animal are alta treaba cu tine : ursul iti ia capul in gura ( si chiar te omoara), pisica iti sfasaie mainile , si alta cu un caine care te musca . ar trebui sa incerci sa vezi cine e ursul , pisica si cainele din viata ta si sa incerci sa rezolvi problemele cu ei. pot fi una sau mai multe persoane , de exemplu cainele poate fi colectivul clasei din care faci parte , bunicii , un grup de prieteni - care jignindu`te te fac sa suferi - de aici si plansul din vis atunci cand esti muscata , speriata , ranita . In general , cred ca tu stochezi partile negative , probabil esti o persoana timida care nu ridica vocea sau care nu`si apara credintele , ideile in fata unor atacatori de orice natura. ai face bine sa nu te mai lasi la voia lor. se poate sa ma insel ...
Ai putea suferi de aceste vise ciudate si din cauza unor intamplari petrecute in copilarie , intamplari cu animale , de obicei traumatizante sau care au implicat o sperietura. s`ar putea sa nu`ti mai aduci aminte si sa spui ca nu ai avut asa ceva ... in creier exista bulb mic , numit nucleul amigdalian , care inregistreaza emotiile ce le ai , emotii cauzate de o prima situatie necunoscuta si alta parte , hipocampul , care inregistreaza imprejurarile .
de aceea se spune ca prima iubire nu se uita . nu se uita pentru ca tot e inregistrat in nucleul amigdalian ca si prima senzatie , si toate celelalte iubiri care vor mai urma le vei raporta , inconstient , la senzatiile traite anterior. cel putin creierul tau o face sigur. de aceea exista posibilitatea ca in subconstient sa ai o frica de animale , pe care tu nu o percepi zilnic . bla bla !
sper ca te`am ajutat cu ceva si nu te`am ametit si mai rau rofl.gif


--------------------
I art .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 3 Feb 2005, 04:09 PM
Mesaj #91


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Desi pare hilar, ma intreb daca nickul pe care ti l-ai ales are o semnificatie deosebita pentru tine sau nu. Fiindca daca raspunsul e afirmativ, atunci cu siguranta visele (de fapt cosmarele!) sunt oarecum explicabile.
Ca si Absolut, inclin sa cred ca unele dintre vise transmit niste mesaje si ca acele animale sunt in preajma ta in viata de zi cu zi sub infatisarea unor personaje cat se poate de reale.
Sa incercam sa luam pe rand fiecare animal in parte, dupa care sa analizam scena care s-a derulat in visul respectiv, poate rezultatul te va lumina in vreun fel, sau dimpotriva, te va pune si mai mult pe ganduri! sad.gif

...visam regulat un urs. Ma alerga, ma ranea, si intr-un final chiar ma omora. Visam ca fugeam printr-o padure, urcam in pom si urca dupa mine, cadeam amandoi... ma imbratisa si-mi lua capul in gura lui...

In vis urs inseamna dusman bogat si puternic iar urs atacandu-te se presupune a fi persecutie. Daca ar fi sa decodam visul avand in vedere aceste elemente, ajungem la concluzia ca acea persoana bogata si cu mare influenta asupra vietii tale, va reusi sa-ti inabuse orice tendinta de a avea propria personalitate, facand din tine un sclav. Faptul ca reuseste sa te invinga, cam asta inteleg eu ca inseamna. Ar mai fi totusi un amanunt destul de important: intre care zile din saptamana ai avut aceste vise? Cumva joi spre vineri intre 3 si 6 ? Pentru ca in lumea onirica se spune ca aceste vise au multe sanse sa se izbandeasca, fapt pentru care li se dau mult mai mare importanta decat celorlalte.

Intr-un vis apare o pisica. Imi sfasie mainile cu ghiarele.


Pisica, din cate stiu inseamna perfidie si viclenie, dar nu pot sa spun cu exactitate daca se refera la propriile tale instincte (stiu eu? invidie, gelozie, rautate asupra cuiva din preajma ta) sau dimpotriva, cineva apropiat tie, are un caracter perfid si iti va creea destule neplaceri!... Faptul ca de data asta pisica are ce are cu mainile (care pot insemna zestrea ta - genetica sau mai degraba legata de karma - primita de la ambii parinti) poate fi un element important in identificarea atat a ursului cat si a pisicii, care nu au interese comune.


In alt vis am un caine pe care cineva il arunca de la etajul trei (, isi rupe o labuta si incearca sa revina la etaj (prin exterior), si reuseste pana la etajul 2, dar cade inapoi...strig si plang.


Aici presupun ca e vorba de un prieten care a avut o mare deceptie sau dezamagire si fata de care tu ai o oarecare intelegere si suferi impreuna cu el/ea.

Un alt vis, ma lupt cu un caine, care ma musca, ma sfasie, il lovesc cu un lem, dar ma musca, sangerez, urlu de durere..si plang. Urc intr-o masina mare, neagra, e noapte, masina nu are baterie, dar totusi se misca...lovesc un om, cainele sare prin geam si iar ma lupt cu el...


Din pacate simbolul cainelui din acest vis are o cu totul alta semnificatie si ar putea fi in legatura cu ursul de dincolo, desi aici cainele inseamna diavol iar ursul - om.
Nu stiu cati ani ai, dar se pare ca la nivel subconstient tu incerci sa-ti croiesti un drum. Iar drumul acesta nu e foarte usor de ales daca tu nu reusesti sa te detasezi de propriile slabiciuni sau vicii pe care le simti in interiorul tau. Nu stii de unde le ai, dar ele sunt acolo dintotdeauna, te-ai nascut cu ele si nu ti-e usor sa ti le stapanesti.

Sfatul meu? O sa ti se para ciudat, dar eu cred ca primul pas ar fi acela de a-ti schimba nick-ul. Habar nu avem cat de mult poate sa conteze o decizie in viata noastra, care probabil am luat-o ca o gluma nevinovata. Tu nu pari a fi o persoana malitioasa si aroganta. Si-atunci de ce tocmai Ingerul negru? Apoi, incet-incet, fa-ti ordine-n ganduri, incearca sa delimitezi binele de rau nu ca efect imediat, ci pe termen lung (o viata linistita, o familie unita). Poate ideea de avere ne creeaza in primul moment o stare de comoditate, dar compromisul e mult prea mare uneori, si ai putea sa ratezi tocmai linistea sufleteasca la care oricare dintre noi ravneste intr-un fel sau altul!
Iti urez ganduri limpezi si o buna inspiratie! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 3 Feb 2005, 04:54 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



black_angel

ORICE animal care musca/zgarie/inteapa etc. = agresiune malefica (ursul, cainele, pisica din visul tau)
Afectari ale mainilor = folosirea necorespunzatoare a aptitudinilor/calitatilor personale

In rest, nu sunt de parere ca toti oamenii care viseaza acelasi simbol decodifica acelasi mesaj. Plus ca de multe ori decodificam mesajul ca atare (nu prin simboluri).

Altceva... da, nick-ul ala te pune in rezonanta cu cine n-ai vrea.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 15 Feb 2005, 11:22 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Eu nu sunt superstitios din fire , dar sunt unele intamplari care ma pune pe ganduri...

Est vorba despre mama mea (jur ca nu eu) . Ea are unele visuri cu intamplari care s-a petrecut sau urmeaza sa se intample...
De exemplu ea a visat noaptea ca bunicul (tatal ei) se indeparteaza de civilizatie , si a doua zi in zori am primit telefon prin care se anunta stingerea din viata...
Alta intamplare a fost cand mie mi sa furat un lucru , si din cauza supararii am visat cum incercam sa folosesc acel lucru si nu puteam... Dimineata la prima ora a venit mama la mine si ma intrebat ce sa intamplat cu acel lucru... si mi-a povestit ca a avut un vis , si imi povesti visul care il avusem si eu...


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 16 Feb 2005, 01:25 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Fara simboluri in vise,sunt impotriva lor.Aia din vis inseamna cealalta in realitate...O fi, eu nu am mai avut cosmaruri de mult, visam si eu odata lupi,ursi,tigri, cateodata ma luptam cu ei si invingeam, alta data fugeam speriat, si ma trezeam cand ma prindeau. In ultima vreme, daca visez asa ceva, reusesc sa mi dau seama ca visez si controlez cea ce se intampla si transform situatia dupa cum vreau
biggrin.gif Cred ca daca visezi animale din astea dar nu te sperie, sau le invingi, atunci problema e rezolvata, orice semnificatie ar avea ele.Dupa aia poti sa te ocupi de semnificatia din viata reala, daca o gasesti

Acest topic a fost editat de jet li: 16 Feb 2005, 01:38 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Feb 2005, 01:34 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Azi noapte am visat o anumita persoana... dar sunt sigur ca persoana din vis era de fapt altcineva...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Feb 2005, 07:35 AM
Mesaj #96


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Mda, mda... e clar... tulburari de personalitate! jamie.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Feb 2005, 08:36 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



... a personalitatii mele sau a persoanei din vis?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Feb 2005, 09:09 AM
Mesaj #98


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Da. devil.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Feb 2005, 10:09 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (jet li)
Cred ca daca visezi animale din astea dar nu te sperie, sau le invingi, atunci problema e rezolvata, orice semnificatie ar avea ele.

Da, orice s-ar intampla in realitate sau in vis, nu trebuie sa ne fie frica. Cati dintre noi care au visat nu's ce bazdaganie si i-au spus cu fermitate "dispari!" au observat ca agresiunea a incetat? Banuiesc ca toti... jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Feb 2005, 11:39 PM
Mesaj #100


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Fara comentarii malitioase va rog!

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 18 Feb 2005, 09:50 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 Feb 2005, 09:44 AM
Mesaj #101


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Pt IO ca raspuns la http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=274625

Azi-noapte am visat vant, facultate si niste personaje dintr-un film... sunt pierdut, nu? tongue.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Feb 2005, 10:59 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Nu, dimpotriva.
23h



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 18 Feb 2005, 03:46 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



am poposit un pic in poienita; vreau sa va intreb ce inseaman visul meu si sa ma ajutati sa-l inteleg...sper smile.gif

de foarte multe ori visez ca ud florile din casa(desi eu nu am flori; mi-au murit toate blink.gif ) sau ca ma plimb prin parc asteptand pe cineva(tot timpul eu astept pe cineva si niciodata nu ma trezesc din vis vazand pers asteptata...toata noaptea mad.gif) ...nu stiu ce inseamna dar daca ma puteti ajuta; poate nu e nimic interesant si deosebit dar daca nu l-as fi avut de mai multe ori il uitam dar..... unsure.gif ...sunt curioasa daca spune ceva...sau nu....




dragut topic biggrin.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Feb 2005, 09:21 AM
Mesaj #104


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Mesajele off-topic de aici au fost sterse.
Pentru bancuri exista un subforum special.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BlackClaw
mesaj 6 Mar 2005, 11:53 AM
Mesaj #105


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 1 March 05
Forumist Nr.: 5.823



Se spune ca daca un om ar inceta sa viseze, ar muri(referire la visele din timpul somnului). Visele au diverse cauze shi diverse functii. Visele pot fi provocate de actiuni fizice, pot fi metode de descarcare/incarcare, pot fi rezultat al calatoriilor astrale sau ale vizitelor astrale. Visele pot, de asemenea, fi controlate. Se poate controla firul actiunii in vis, se poate pune capat visului sau se paote provoca un anume vis. Pentru mine visul a fost dintotdeauna o calatorie in mine, o calatorie in alte lumi, un rezultat al influentelor din afara mea sau rezultat al unei indigestii.
In vis ne apar lucruri pe care nu le-am putea percepe in mod normal. In vis apar,d e exemplu, persoane pe care nu le cunoastem shi acre ne avertizeaza sau arata franturi de viitor. Unii au reusit sa-si revada vietile anterioare prin vis. Altii gasesc in vise linistea de care nu au parte in viata de zi cu zi.
Unele vise ne privesc personal, altele prezinta o situatie in care sunt implicati toti oamenii. Unii au avut vise in care vedeau "sfarsitul lumii".Aceste vise pot fi rezultate ale unei spaime sau pot fi rezultate ale perceperii aurei intregii umanitati.

Modurile de inerpretare sunt ample shi nu se paote spune ca sunt gresite sau corecte. Fiecare are propriul mod in care viseaza, fiecare interpreteaza in felul sau....dar doar cel care viseaza isi poate interpreta corect visul.


--------------------
Ceea ce cauti in afara ta se afla, pe masura intelegerii tale, in tine, ratacitorule.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman