HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Visele, Semnificatia si rolul lor
IO
mesaj 17 May 2004, 04:15 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Andromeda, han.gif
QUOTE
Cineva imi spunea ca sunt calatorii ale corpului in astral..Cine stie?

Corpul nu are cum sa calatoreasca in astral, insa in timpul somnului sufletul se degaja partial si ajunge in cerul de origine al celui care doarme. Acolo are loc judecarea faptelor bune si rele facute in timpul zilei, se invata anumite lectii folositoare sufletului respectiv pe pamant si are loc "schimbul de experienta" cu alte suflete (cei cu care interactionam in vis).
Faptul ca cineva viseaza ca zboara denota capacitatea acelei fiinte de a levita, bineinteles dupa antrenamentul aferent (poate cateva zeci de ani) nevoii de a-si reaminti aceasta capacitate. Oricum, levitatia este un efect secundar al starii de elevare spirituala. Nu un scop in sine.

QUOTE
Saptamana trecuta am avut un vis destul de interesant, mi-a aparut o femeie frumoasa care ma invata sa fac pase de energie..Faceam cu mana niste "bulgari" de energie, din ce in ce mai mari, ii modelam eu incercand sa pastrez o forma sferica..Apoi ii dirijam catre fata si corp, ca si cand m-as fi spalat..Efectul era absolut remarcabil.

Este absolut remarcabil... ca ai descris o tehnica ezoterica la care foarte putine fiinte au acces. Parerea (si mai mult decat atat) mea e ca ai avut de-a face candva cu astfel de lucruri. Iar acum "cineva" incearca sa-ti reaminteasca asta, pentru ca tu sa mergi mai departe pe drumul cunoasterii spirituale. Iti doresc succes.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 17 May 2004, 04:52 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



Multzam de primire jamie.gif !
RZA: Parerea mea e ca nu sufletul , sau mai bine zis, nu doar sufletul e cel care paraseste corpul fizic in timpul visului, ci mai degraba corpul eteric.Sufletul nu poate s-o ia la picior, de unul singur, ii trebuie si lui un invelis, ceva cu care sa calatoreasca..Dar totusi, ceea ce spui tu ma duce cu gandul la o intrebare(ai vazut ce-mi faci rolleyes.gif ..)Daca ar fi cum spun, daca acel corp eteric se desprinde de corpul fizic si umbla teleleu smile.gif , sufletul unde ramane?sau unde pleaca?
Daca pleaca impreuna cu corpul eteric, atunci corpul care ramana la sol, cel fizic, e fara suflet?! Prea multe si prea grele intrebari smile.gif Dar chiar mi-ar placea sa stiu, cu alte cuvinte sa fiu mai constienta..chiar si in somn.


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 May 2004, 09:26 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Salutare!
Am folosit denumirea populara de "suflet" ca sa fiu mai usor inteles. In realitate, Scanteia Divina emisa de Tatal Ceresc si localizata in fiecare om la nivelul chakrei Anahata este invelita in 8 structuri nemuritoare. Din acestea, spuneam ca o parte se degaja in timpul somnului, ramanand totusi legate de partea intrupata a lor prin ceea ce se numeste (tot in termeni populari) "cordonul de argint", corespunzator cu partea noastra fizica la nivelul bulbului cefalo-rahidian. Daca destruparea structurilor nemuritoare ar fi totala, trupul ar muri instantaneu. Fiecare om reuseste sa-si degaje o parte mai mare sau mai mica a acestor structuri, in functie de nivelul propriu de elevare si de starea sufleteasca si de sanatate de dinaintea somnului (btw... "cina brevis, nox levis"). De exemplu, in cele 3 zile cat a stat inchis intr-un sarcofag, in marea piramida de la Gizeh, Hosarsiph (viitorul Moise) si-a degajat 60% din structurile superioare. Acest ritual de initiere l-au avut si stramosii nostri daci si este pomenit si in Noul Testament (evenimentul Lazar).
Iar denumiri gen "corp astral", "corp eteric", "corp fluidic", "corp vital" samd mi se par cam superficiale...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 May 2004, 09:26 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The_Kid
mesaj 20 May 2004, 11:52 PM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



Eu cred si nu prea in vise. Cele mai multe vise pe care mi le amintesc au cat de cat explicatii logice, legate de intamplarile din zilele precendente. Exista insa si vise care ma tulbura si ma trezesc mai obosit si mai tulburat decat m-am culcat.


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decât un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 21 May 2004, 01:51 AM
Mesaj #40


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Lume noua pe la noi! smile.gif Bun venit, Andromeda! La un asemenea nick, eu cred ca n-ar mai trebui sa ai nelamuriri cu privire la calatoriile sufletului in astral wink.gif
QUOTE
... daca acel corp eteric se desprinde de corpul fizic si umbla teleleu  , sufletul unde ramane? sau unde pleaca?
Daca pleaca impreuna cu corpul eteric, atunci corpul care ramana la sol, cel fizic, e fara suflet?! Prea multe si prea grele intrebari  Dar chiar mi-ar placea sa stiu, cu alte cuvinte sa fiu mai constienta..chiar si in somn.

Citeam undeva cum un sceptic inrait a dorit sa supuna unui test pe cel care spunea ca poate calatori in afara corpului fizic, oriunde in lume. S-a inarmat cu rabdare si o strategie personala, si s-a asezat comod in camera persoanei care urma sa se decorporalizeze. Inainte ca acesta sa adoarma, i-a zis: "Pentru a-mi dovedi aceasta calatorie, te rog sa mergi la prietenul meu, Cutare, din Cutare localitate si sa-mi spui cand te trezesti ce facea cand ai trecut pe-acolo.
Decorporalizarea nu s-a efectuat cu prea multa usurinta, fiindca respectiva persoana nu prea putea face abstractie ca in camera mai exista cineva, ceea ce-l facea pe sceptic sa creada ca-i o sarlatanie la mijloc. Si totusi intr-un tarziu a observat ceva ciudat la personaj, iar cand s-a apropiat acesta avea o respiratie extraorinar de rara, care in mod normal nu poate fi redata. Catre ziua, respiratia i-a revenit la normal, iar dupa un timp s-a trezit. Intrebat despre prieten, acesta i-a raspuns ca era bine sanatos, iar cand i-a batut la usa, tocmai se spala pe picioare. Au avut un dialog prin usa, iar acesta si-a permis sa-l roage pe prieten ca in ziua ce urmeaza, sa ia un obiect anume (nu mai retin acum ce, dar nu asta e important) si sa i-l aduca acestuia, ca are mare trebuinta de el. Iar amicul s-a infatisat cu obiectul respectiv, lasandu-si toate treburile lui balta, intelegand ca daca un necunoscut a venit sa-i transmita la o ora asa de tarzie acel mesaj, insemna ca era deosebit de important, si a plecat intins la prima ora a diminetii. De atunci, scepticul a devenit extrem de atent la aceste detalii, si s-a apucat sa cerceteze mai amanuntit acest fenomen, ba chiar sa publice rezultatele pe aceasta tema, avand nume de persoane si adrese, precum si marturiile unor oameni a caror probitate morala, nu putea fi pusa sub semnul indoielii!
Deci, cica se poate! Cum? Parca n-as fi tentat sa stiu!...



--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 21 May 2004, 10:14 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Salutare Omu'Bun si restul lumii!

Fenomenul de care vorbim (si multe altele ohyeah.gif ) se petrece in timpul asa-numitului "somn magnetic". Cum noi nu suntem adepti ai lui madam' Blavatsky si nici mari fani ai antroposofiei (desi nenea Steiner a fost initiat in Romania jamie.gif ), sa vedem ce se intampla in termeni mai de Doamne-ajuta...

Dupa cum deja se cunoaste, creierul omenesc emite 4 tipuri de unde (alfa, gamma, delta si theta), fiecare cu un numar specific de cicli/sec si raspunzatoare de anumite activitati. In timpul "starii theta", caracterizata prin emiterea de unde cu o frecventa cuprinsa intre 4 si 2,5 cicli/sec, se intra in starea de somn profund, semi-cataleptic si se poate avea acces la memoria ancestrala, se pot realiza decorporalizari etc. La marii initiati, aceasta stare poate fi autoindusa, controlata si mai ales programata, in sensul ca maestrul spiritual (indiferent ca se numeste Edgar Cayce - "Profetul care doarme", Valentina de la Iasi sau Maicuta Veronica de la Vladimiresti) isi propune ce sa "vada" in timpul intrarii in starea theta. In alta ordine de idei, accesul la locuri sau persoane aflate la distante mari in spatiu sau timp se poate realiza si in "stare de trezvie", mai exact spus in timpul Rugaciunii in Extaz (in meditatia crestina de tip isihast) sau in Starea Samadhi (in meditatia yoghina). In "Vietile Sfintilor" exista numeroase marturii despre calugari care ajungeau indata in Duh si aveau asa-numita vedere contemplativa a tot si a toate.

VRETI SI VOI?... unsure.gif

... RUGATI-VA NEINCETAT.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 21 May 2004, 12:46 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



OMU' BUN, merci de primire mwah1.gif ! Uite ca mai am si eu scapari, deh rolleyes.gif

QUOTE
Vreti si voi?... Rugati-va neincetat.


RZA, usor de zis greu de facut... Tu reusesti? smile.gif Eu am incercat, dar mereu vine al vietii val si ma ia cu el smile.gif


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 21 May 2004, 01:44 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ce sa reusesc, iubita? Sa ma rog sau sa intru in starea Samadhi?
Oricum raspunsul e "da" la ambele variante.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 21 May 2004, 03:23 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



RZA, am schimbat cateva replici si parca ne stim de-o viata.."iubitule"..
Te intrebam daca reusesti sa te rogi neincetat.


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 21 May 2004, 03:35 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Aaa... asta nu. Da' ma straduiesc. tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 21 May 2004, 03:37 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



Cat despre cealalta stare, sunt convinsa ca o traiesti permanent, de fapt parca te pot vedea de aici din scaunul meu inconjurat intr-o aura aparte tongue.gif


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 24 May 2004, 03:18 PM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Andromeda, am eu cartea de care intrebai, ce te intereseaza?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 25 May 2004, 03:15 AM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Ce vise interesante aveti unii smile.gif Eu de o saptamana visez numai gagici rolleyes.gif


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 25 May 2004, 12:45 PM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



Bralgei,e una din cartile pe care as vrea sa le am in biblioteca..
QUOTE
Aaa... asta nu. Da' ma straduiesc.

RZA, perseverenta e favorabila.. rolleyes.gif


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 25 May 2004, 11:56 PM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



De ceva vreme ma chinuie un vis. Visez in fiecare noapte, de fiecare data altceva si pana acum aproape toate visele mele au avut explicatii. Unele imi prevestesc ceva, altele au legatura cu ce mi se intampla cu o zi sau doua inainte dar asta... Si se mai si repeta ceea ce pana acum nu mi s-a intamplat. In fine visez moartea. Nu a mea nu a altcuiva ci pur si simplu o visez pe doamna Moarte intr-o limuzina (alba sau neagra) ce sta la capatul strazii pe care ma aflu iar cand ma uit fix la limuzina intoarce si pleaca. Si apoi ma trezesc sau continui sa visez altceva.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 31 May 2004, 04:25 PM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



In ce parte este limuzina cu Domna Moarte?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 31 May 2004, 04:27 PM
Mesaj #52


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Andromeda, daca esti din Bucuresti iti pot face un xerox la cartea cu pricina, caci in librarii nu cred ca o sa o mai gasesti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 31 May 2004, 10:45 PM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Conteaza in ce parte este? De vreo doua nopti nu am mai visat-o.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 1 Jun 2004, 07:43 AM
Mesaj #54


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



Bralgei, merci mult !
Xerox as putea sa ii fac si eu, dar ar trebui sa fac rost de ea mai intai. Ce zici?



--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 1 Jun 2004, 10:13 AM
Mesaj #55


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



My gift to you! Ti-am spus deja ca posed un exemplar din aceasta carte. O sa fie gata saptamana asta pe la sfirsit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 1 Jun 2004, 10:14 AM
Mesaj #56


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Loredaria,
In vise recurente, totul conteaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 1 Jun 2004, 09:23 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Visele mele s-au cam rarit in ultimul timp..in schimb am inceput sa fiu visata de altii. Ciudat, nu? Mai ales ca in ultima saptamana m-au oprit sa-mi spuna ca m-au visat vreo 3 persoane, si nu m-au visat oricum...ori moarta in cosciug, ori ca le fur prietenu, ori ca le dau bani. Pentru primele doua situatii, nu comentez, tot ce se poate, dar pentru a treia situatie...nu cred ca se poate asa ceva. Prin buzunarele mele bate vantu, da sa ma dau si la altii smile.gif tongue.gif


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 2 Jun 2004, 09:47 AM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



Saru'mana smile.gif !


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Jun 2004, 03:59 PM
Mesaj #59


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Eu sunt tare obosita si dorm butuc! Dar am "un vis": sa nu mai fiu atat de obosita ca sa pot visa si eu sa am ce va povesti!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 4 Jun 2004, 09:31 PM
Mesaj #60


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Incearca sa intri in vibratie alfa inainte de a te culca.
O sa introduc pe pagina mea aceasta mica tehnica dar foarte eficienta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jun 2004, 10:20 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ok, vise uh? Cele mai interesante:

Primul: Mergeam prin padure, si ajung intr-un luminis. Acolo era o buturuga cu o sabie infipta in ea. Scot sabia din buturuga si citeam ce scria pe sabie, in acelasi timp auzeam o voce puternica "Asta e Parrane, sabia de arama."

Naiba stie ce e aia Parrane, nu ma pricep la chestii de felul asta (credinte, vise interpretate etc.)

Altul: Stateam la metrou, in pasaj si era intuneric. Mergeam cu niste prieteni, si la un moment dat vrem sa iesim. Stateam la baza scarilor, si ma uit in sus. De sus venea o lumina slaba, iar prietenii mei urcau scarile. Eu nu puteam sa ies. Ei imi striga:"ce faci? Nu stii ca trebuie sa platesti pasarea (sau corbul?? nu mai stiu exact)"
Ma uit la stanga si vad doi corbi. Le arunc niste monezi de 500 pe care pasarile le inghit. Apoi lumina de afara devine puternica si ies.

Ma vreti? Mai am unul cand stateam de vorba cu moartea si altul cand am visat ca am ajuns in Iad...?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 16 Jun 2004, 10:09 AM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



visele...
pentru mine visele au uneori o destul de mare importanta, numai ca nu stiu sa le citesc prea bine... si nu ma refer la o carte de vise, pentru ca tre sa le interpretez in concordanta cu personalitatea mea si sa stau sa ma gandesc ce a vrut subconstientul meu sa-mi transmita... in general imi dau seama, dar uneori abia dupa ce s-a intamplat ce am visat fac legatura cu visul...
ati avut vise premonitorii? si aici nu ma refer la deja-vue... sau la reverii pe care le puteti controla...


--------------------
' Murim câte putin în fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tami
mesaj 19 Jun 2004, 10:57 PM
Mesaj #63


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 14 June 04
Forumist Nr.: 3.847



hh.gif wow chiar rizi in fiecare noapte?
la ce te gindesti inainte de culcare? laugh.gif
mi ar prinde bine si mie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tami
mesaj 19 Jun 2004, 11:06 PM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 14 June 04
Forumist Nr.: 3.847




da am avut vise premonitorii,ca si tine Fausta,am visat ceva si doar dupa o perioada
am putut sa fac legatura.
uneori poti sa ti dai seama daca inconstientul tau iti tranzmite ceva,bun/rau,alteori
faci legetura dintre vis si realitte tirziu

dar ati patit sa visati un vis de mai multe ori? sad.gif e groaznic,mai ales daca nu intelegi
visul ca si simbol hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 Jun 2004, 11:07 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Un tovaras a visat ca l-a batut o friptura. Interpret this!!!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 20 Jun 2004, 11:07 AM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Probabil ca tipul se simte vinovat ca mananca prea multa carne si de fapt vrea sa fie vegetarian. Sa-i spui, neaparat! smile.gif

Nu toate visele au vreo interpretare, multe sunt doar "gunoi" adunat de creier. Procentual, cred ca majoritatea sunt "deseuri", o mica parte au legatura cu subconstientul, iar o infima parte o explicatie care sa tina de metafizica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Jun 2004, 11:45 AM
Mesaj #67


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dar visele visate cu ochii deschisi? Acelea cum s-or fi interpretand oare?
Sa stiti ca dincolo de gluma, visele uneori sunt premonitorii. Am avut o seama dintre ac estea.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 21 Jun 2004, 05:18 AM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



-frate-meu viseaza mereu ca zboara...e cel mai mare vis al lui...
-eu visez in ultima vreme ca imbratisez pe cate cineva de sex opus, fapt care imi provoaca sentimente de neuitat...(NU e vis erotic)
-tot frate-meu a visat de mai multe ori ca(vigula)canta si versurile ii ieseau din gura de parca erau scrise, fara sa fi auzit vreodata de ele...Se poate oare ca uneori visul sa apara ca o forma mai ciudata de autohipnoza?
-odata a visat ca ii spunea cuiva, exclamand: Zbagi enolatule ! (iar in vis stia foarte sigur ca insemna "nebunule")
-eu am visat odata ca profa de engleza m-a strigat pe nume dar spusese cu totul alt nume(Vasile Madalina).Eu am avut tendinta sa spun ca eu sunt Predatoru (nu dau aici numele meu adevarat) dar nu mi-a venit in minte atunci cum ma cheama asa ca am spus eu nu sunt Vasile Madalina.(eu nici macar nu sunt fata).


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ariadna
mesaj 28 Jun 2004, 10:18 PM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 24 June 04
Forumist Nr.: 3.930



Poate in seara asta reusesc sa va povestesc pana capat daca nu se ia curentul iar.....trec peste faptul ca acum o saptamana am fost la Timisoara si dupa amiaza in loc sa dorm ca sa fiu odihnita pe cand ma intorc acasa am stat la povesti, dar...pentru ca la un moment dat am ramas pentru un minut singura in camera, am atipit o fractiune de secunda si culmea am si visat ca am intrat intr-un stalp cu masina, si ce credeti? cand sa ies cu masina peste ce credeti ca am dat in marsarier fiind..... biggrin.gif intr-un stalp desigur! Binenteles ca eram deja aproape de Caransebes cand mi-am amintit de vis, si daca nu as fi povestit imediat ce am deschis ochii visul as fi zis ca am o imaginatie bogata. si sa va mai povestesc ceva interesant (sau poate ca nu...). Intr-o dupa amiaza am tras un pui de somn alaturi de sotul meu, cand ne-am trezit eram pe cale sa-i povestesc ce am visat cand mi-a luat-o el inainte. In visul lui eu eram intr-un bar cu un barbat, la scurt timp dupa aceea a aparut si el iar cand m-a vazut cu altcineva a aruncat cu o halba de bere dupa noi; in acelasi timp eu am avut un vis asemanator doar ca de data asta eu l-am gasit cu o alta femeie (si culmea tot intr-un bar), nu imi amintesc insa care a fost reactia mea. Daca nu mi-ar fi povestit el primul ce a visat as fi spus ca isi bate joc de mine. Voi ce credeti?


--------------------
Traieste-ti clipa! Pretuieste fiecare moment pe care ti-l da Dumnezeu! Aminteste-ti ca timpul nu asteapta pe nimeni! Ieri este istorie, mâine este mister; azi este un dar de la Dumnezeu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 30 Jun 2004, 10:58 AM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



L`am visat pe bunica`miu mort de un an jumate ca era un peste auriu intr`o sticla si se zbatea intre viata si moarte. Eu trebuia sa`l eliberez. Pana la urma l`am eliberat cu ajutorul unor spirite. Ce mai inseamna si asta???


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman