HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Mentineti Sanatatea?, Sport, vitamine, mancaruri fara grasime?
Mrs. Rogers
mesaj 7 Feb 2004, 03:39 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Sanatatea nu se mentine. E naturala. Tot ce trebuie sa faci e sa iti satisfaci nevoile fiziologice (de exemplu, sa maninci, sa bei si sa dormi) si sa eviti anumite abuzuri (de exemplu, a minca foarte multa grasime


Dar cand eviti abuzurile, nu se numeste ca iti mentii sanatatea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Feb 2004, 01:47 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu, pentru ca nu faci nici un efort deosebit si nu ai nici un plan. Pur si simplu iti vezi de treaba si daca ai noroc, nu te imbolnavesti. Cei care iau vitamine, fac yoga, fac analize in mod preventiv sau tin regim, de exemplu, incearca sa isi mentina sanatatea. Eu nu fac nimic decit ca traiesc, deci nu mi-o mentin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MaZz|
mesaj 13 Feb 2004, 10:58 PM
Mesaj #73


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 13 February 04
Forumist Nr.: 2.217





Facand sex te mentii sanatos..!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Feb 2004, 10:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Feb 2004, 02:47 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (MaZz| @ Feb 13 2004, 10:58 PM)
Facand sex te mentii sanatos..!!!

MaZzl I agree! laugh.gif

Btw, welcome.gif la Han!


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 14 Feb 2004, 06:10 AM
Mesaj #75


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pai, Ligia, confuzie totala acum. Nu ziceai ca asa ne stricam rinichii? blink.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Feb 2004, 06:13 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE
Ligia, multzam mult de informatie...  ...desi nu stiu io cat o sa ma lupt cu stresu', ca prea mi-a intrat in obicei sa-mi fac griji si sa lucrez cu stres ca bolunzii, chiar inainte de deadlines. Dar tu ai zis ca faci presopunctura...ia zi-ne si noua pe ce puncte sa apasam ca sa eliminam toxinele si sa imbunatatim viata rinichilor si a ficatului?
In ce priveste acneea, e prima oara cand aud ca ar fi legata de testosteron...nu avea de-a face cu tiroida? Intreb si io ca popa prostu', ca la anatomie n-am prea invatzat decat ultimul capitol, despre sexualitate... 
Si e adevarat ca mancarurile acide ne fac rau? Si care-s alea acide de fapt? Tot ce-i acru? 


Nicodim, mincarurile acide sint toate produsele procesate, hrana prea fiarta, sosurile grase, carne prea multa, dulciurile-otrava ptr ficat, cafeaua, etc. Cu alte cuvinte orice produs care a fost modificat prea mult de la starea naturala. Ex. cartoful e ok, potato chips, nu. Carnea slaba e buna, salamurile si cremvustii nu prea, ca sint plini de nitrati si prea multi conservanti si sodium (sare).

Afla ca "hrana acida" creaza un mediu propice ptr tot felul de boli, incluzind cancerul. Cancerul incepe de la e celula incapatinata laugh.gif, pe care sistemul imunitar nu a reusit sa o anihileze. Noi eliminam tot timpul celule canceroase...moarte! : )Am dat peste ceva studii facute...m-am speriat!

Toate fructele si legumele alcalineaza organismul. Toate. Ele contin apa usoara. Acel fel de apa cu continut scazut de deuteriu. Daca iei o molecula de apa, h2o, si ii inlocuiesti un atom de H cu unul de deuteriu, ai obtinut apa usoara. Daca inlocuiesti ambii hidrogeni, acum ai apa grea...apa grea este folosita la dezvoltarea tehnologiilor nucleare acolo nu ma bag. : ))))

Vezi tu, fruits and vegetables, contin apa aceasta extraordinara. Ea, pe linga faptul ca vindeca organismul in intregime, opreste divizarea celulelor de cancer, plus ca vindeca, purifica, detoxifica fiecare celula, imbunatateste toate functiile. VINDECA. Eu de-asta beau aproape in fiecare seara suc de vegetale: mar, sfecla, varza,
morcovi, spanac, patrunjel etc. Juma de litru. M-am obisnuit cu gustul. E f bun. Citoedata pun drojdie granule (brewer's yeast-e plina de proteine complete si minerale si vitamine) sau praf de soia.
Eu de-asta nu prea scriu la topicul "Ce-ati mincat aseara" ca mi-e rusine sa spun ca eu beau sucuri din astea in loc de mincare. sorry.gif

Nicotim, sint sanatoasa tun, nu am fost la doctor de 15 ani, numai la control. Am mai spus, se mira doctorul de tensiunea mea, de analiza mea de singe de felul cum arat. You are what you eat. I am healthy. smile.gif

***



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Feb 2004, 06:31 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (LigiaB)
Toate fructele si legumele alcalineaza organismul. Toate. Ele contin apa usoara. Acel fel de apa cu continut scazut de deuteriu. Daca iei o molecula de apa, h2o, si ii inlocuiesti un atom de H cu unul de deuteriu, ai obtinut apa usoara. Daca inlocuiesti ambii hidrogeni, acum ai apa grea...apa grea este folosita la dezvoltarea tehnologiilor nucleare acolo nu ma bag. : ))))


Cercetatorii au descoperit ca concentratia de deuteriu pe Terra (hidrogenul se gaseste in cea mai mare parte in apa pe Pamant) in proportie de 0.015% . Exista intr-adevar doua tipuri de apa grea: D2O (doi atomi de deuteriu) - apa grea pura si o apa grea mai usoara (dar mai grea decat apa normala, asa ca nu poate fi numita apa usoara!!!) - HDO Unul din 7000 de atomi de apa e HDO. DHO este cu 5.55% mai grea decat H2O.


QUOTE (LigiaB)
Vezi tu, fruits and vegetables, contin apa aceasta extraordinara. Ea, pe linga faptul ca vindeca organismul in intregime, opreste divizarea celulelor de cancer, plus ca vindeca, purifica, detoxifica fiecare celula, imbunatateste toate functiile.

Fructele contin ceva foarte important pentru sanatate, care previne imbatranirea pielii, printre altele: antioxidanti. Un link care te-ar putea ajuta: http://www.nwcherries.com/metaVI.html

Acest topic a fost editat de axel: 14 Feb 2004, 06:33 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Feb 2004, 06:43 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Continui despre stress...

Aciditatea organismului creste enorm si cind sintem sub stress. Mental stress. Are de-aface cu rinichii iar, ca functia lor este compromisa datorita andrenalelor. Nicodim, nu iti pune mina in cap cind tot amintesc de rinichi. laugh.gif Aceste 2 organe lucreaza sinergetic cu restul organelor. Ele, ptr ca purifica singele au de-aface cu tot corpul. Just trust me. : ) Artrita, reumatismul tot de la o dieta acida incep. Sau ai auzit cind unii se imbolnavesc de inima de la stress, sau la stomach, sau dau in ceroza (ficat) sau au migrene? De la stress?? Cred ca ai auzit. Depinde de codul genetic. La unii stress'ul afecteaza organele la altii the soft tissue (muschii)
Plus ca atunci cind esti sub stress, duci o viata dezordonata, nu dormi indeajuns, nu maninci cum trebuie, abuzezi corpul in fel si chip.

Stress'ul are 3 etape:
-alarm response (starea initiala cind stress'ul se instaleaza)
-resistance (faza a doua cind capeti rezistenta si cind andrenalina e constant in singe)
-exhaustion (cind corpul cedeaza si dai in depresie)

Majoritatea dintre noi deja am intrat in faza de "rezistenta". Pur si simplu ne obisnuim cu stress'ul, si ne si laudam ca noi il stim menaja f bine....

Intre timp, m-am inscris la scoala de masaj (Healing Institute). Voi lua certificare de Massage therapist. Acupuncturist si Reflexologist. smile.gif Deja masez prietenii si simt cum stresul le este acumulat in muschi. Cum datorita muschilor incordati li se strimba coloana vertebrala si restul corpului. Eu manipulez muschii sa vindec corpul, imbunatatesc circulatia si induc relaxare. Vindec.

Nicotim, tineretea=sanatate. Dupa 35-40 it's pay back time. Trebuie sa ai grija de tine. If you don't take care of your body, where are you going to live?? : )

***

Cum de te miri ca testosteronul are de-aface cu acneea? Pai n-ai vazut adolescentii carora li se dezvolta organele sexuale (au excess de acest hormnon) cum sint plini de cosuri?? Sistemul endocrin e compromis de tot. Plus ca dieta determina sanatatea sistemelor (organismului). Hai ca nu ma mai repet. Eu am tratat adolescenti si au avut rezultate extraordinare. Le-am facut reflexologie, i-am invatat igiena si le-am explicat parintilor importanta dietei. Rezultatele nu au intirziat sa vina.

Aminteai de tiroida. Sa iti spun ce face pe scurt....: )
Regleaza temperatura organismului si metabolismul. Daca tiroida e 'defecta' tot sistemul endocrin cade, incluzind andrenalele care sint parte din sis. endocrin. Hai ca numai scriu ca te-am ametit de tot. : )))) Crede-ma ca aceste chestii le vizez ca imi plac, studiez citesc TOT timpul. Organismul ma fascineaza. smile.gif

Nicotim daca numai una sau doua chestii iei si le aplici, s-a meritat sa imi tocesc degetele sa iti scriu. smile.gif Sa fi sanatos si ai grija de rinichi. : )))))



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 14 Feb 2004, 09:41 AM
Mesaj #79


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



QUOTE
Ma duc sa-mi fac un suc de patrunjel sa vad daca imi trece stresul si iti spun maine cum a functionat.

Am inteles contextul in care s-a facut afirmatia.
Nu stiu care sunt efectele patrunjelului.
Sincer, folosesc infuzia de patrunjel vara, cand imi apar pistrui pe nas din cauza soarelui prea puternic. In aceasta situatie chiar este eficient (se tamponeaza zonele afectate), cat despre efectele curative privind stressul, chiar nu am nici cea mai vaga idee.
In cazul meu, o baie cald-fierbinte este foarte relaxanta.
In timpul zilei, insa, cand sunt obosita deschid larg fereastra si inspir cateva minute aerul proaspat, incercand sa nu ma gandesc la ce ma framanta. Uneori reusesc, alteori nu.

Acest topic a fost editat de Likurici: 14 Feb 2004, 09:42 AM


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria balabas
mesaj 14 Feb 2004, 11:42 AM
Mesaj #80


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.452



Pai eu mananc destul de mult. Cateodata ma apuc sa tin cure de slabire, da' niciodata nu reusesc sa le duc la bun sfarsit. totdeauna imi iese cate o ciocolata in cale. smile.gif
Sport, da...anul trecut am facut chiar mult sport. m-am antrenat de doua trei ori pe saptamana cel putin. Anul asta am lasat-o mai moale: scoala, treaba, scoala, treaba... cate un bar din cand in cand. M-am apucat din nou de abdomene acum, ca altfel o sa ajung, in curand, ca o balena.
Va recomand insa cat mai multe iesiri la munte. E minunat. Relaxare, sport, mancare buna, somn mult, no television. Sanatate pe paine.

Ceau. smile.gif


--------------------
may the force be with you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 2 Mar 2004, 11:31 PM
Mesaj #81


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Este bine sa practici un sport, mai ales daca il practici din placere si nu pentru faptul ca trebuie sa slabesti sau ca vrei sa te faci ca Schwarzenneger, doar ca sa-l poti " altoi" pe unul.
Sanatate deplina, in lumea moderna, nu cred ca exista decat in zonele unde civilizatia a patruns cat mai putin sau cat mai putin cu elementele sale nocive ( uneori e utila o farmacie in cine stie ce insula uitata de lume, desi... daca oceanul si aerul nu ar fi asa de poluate si hrana ar fii de ajuns pentru toti...).


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Jun 2004, 12:31 PM
Mesaj #82


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Factorii :odihna, miscare, hrana, nu sunt suficienti. Este necesar sa ai si oamenii din jurul tau mai putin stresanti. Dar nu poti educa majoritatea romanilor ca nu trebuie sa moara si capra vecinului. Nu stiu multi ca prin atitudinea lor necivilizata deranjeaza si streseaza, obosesc si...gata!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 17 Jul 2004, 04:39 PM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




Mi s-a parut extraordinar topicul asta.L-am citit de la cap la coada biggrin.gif . Dar stau si ma gandesc ca pentru unii dintre noi un mod de viata sanatos, nu e chiar la indemana.
1. Unii dintre noi locuiesc inca cu parintii, iar in ceea ce priveste alimentatia e cam dificil sa mananci altceva, decat ce ti se pune pe masa.Chiar daca-mi impun sa mananc ce cred eu de cuviinta ca e bun pentru organism, atata timp cat la mine in casa se va mai face o ciorbita buna ( sunt dependenta!!! ), friptura, sarmalute ( big fan din nou!), ardei umpluti, etc. NU am cum sa ma abitn sa nu mananc. Poate cand voi fi la casa mea o sa-mi pot modifica regimul alimentar in functie de cum voi dori si va fi bine.
2.Cel mai trist dintre toate, e ca nu toti isi pot permite sa aibe la discretie fructe si legume proaspete, peste&carne, nu au bani pentru vitamine si minerale ( luate sub forma de capsule), sau pentru aparate ca sa faca sucuri naturale si in acest mod sa renunte la sucurile aciduluate sau asa zisele sucuri "naturale" care se gasesc pe piata, dar al caror gust de conservant ( mai bine zis miros) il observi de cum deschizi cutia/sticla. sad.gif

Mi-a mai venit in minte si economiile pe care le-am face daca am avea grija de corpul si mintea noastra. Anual dam o gramada de bani pe tratamente medicamentoase ( de la banala gripa care pe toti ne loveste anual si pana la probleme de sanatate mai complicate), pe lotiuni de corp si creme de fata ca sa avem grija de pielea noastra din exterior, bani cu care ne-am putea cumpara cele necesare pentru o viata sanatoasa.


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 19 Jul 2004, 10:00 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@_Jubilee_
1. Perfect adevarat.
2. Perfect adevarat.
Incearca totusi sa compensezi in alte parti, de ex. miscarea, odihna...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roza
mesaj 12 Aug 2004, 06:10 PM
Mesaj #85


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.035



Super topic!!
L-am citit si eu de la cap la coada, si mai adaug si eu o codita smile.gif :

Mananc moderat, carne doar de peste si pui, plus legume si exces de fructe daca se poate spune asa. Am descoperit, incercand sa scap de o colita, regimul de alimentatie disociat: mare lucru, fratilor! Mi-am rezolvat colita, si am mai si slabit, si fara multe sacrificii, caci regimul asta poate deveni usor un mod de viata!

Eu sunt destul de sedentara in general, si de aia mi-am facut o regula din a merge de doua ori pe saptamana la gym, doar pentru tonus. Mai de curand practic taijiquan, si m-am bucurat cand am vazut ca mai e un fan taiji: Clopotel. Deocamdata sunt doar la nivel de practica, si m-am bucurat sa citesc cateva din "tainele" pe care ni le-a zis Clopotel. Apropo mi-ar placea sa citesc si continuarea mesajului cu canalizarea energiilor sexuale, caci ai zis:

QUOTE
La fete este alta poveste ... si vestile la ele sunt dintre cele mai bune
Deci... asteptam vestile de care ziceai...

LigiaB felicitari, cred ca profesorii tai de la Scoala de Healing smile.gif sunt mandri de tine!! Te invidiez ca ai reusit sa iti rezolvi atat de multe probleme de sanatate, si totul pare atat de simplu! Ce mi-ar mai placea si mie sa scap macar de ochelari rolleyes.gif !!


--------------------
While the word is yet unspoken, you are master of it; when once it is spoken, it is master of you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Turcoaz
mesaj 14 Sep 2004, 01:45 PM
Mesaj #86


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 214
Inscris: 18 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.645



LigieiB, si celor care au postat aici, vreau sa le multumesc ptr informatii. E un topic ff bun!!

Bravo spoton.gif


--------------------
...........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 14 Sep 2004, 03:03 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Un alt punct de vedere ar fi ca mai bine 70 de ani cu sarmale si mititei decat 4-5 mai mult cu zeama de patrunjel si cartofi fierti toata viata... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 14 Sep 2004, 03:17 PM
Mesaj #88


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Sorin666 rofl.gif
Ce bine ar fi sa fie asa de usor.... Numai cu sarmalute si mititei s-ar putea sa te imprietenesti la catarama cu nenea doctoru' in aia 70 de ani.
laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Sep 2004, 07:15 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Wow, ce topic vechi! laugh.gif Am uitat de el...Si ce interesant ca sfaturile, informatia data inca, nu s-a expirat...
Stiu ca se crease controversa cind am pus accent pe rinichi. Medicina orientala promoveaza ideea. Si mie mi-a luat o vreme sa inteleg...

***

Sa va spun de prietena mea din Madrid. Acum cit am stat la Brasov, m-a pus sa ii dau un diagnostic... rolleyes.gif era vesnic, vesnic obosita, terminata fizic, avea o sfirseala in ea cum rar vad in ciuda faptului ca dormea 10h/noapte... Era neagra in jurul ochilor...M-am uitat la fata ei si am "citit" ca si ficatul era epuizat. Starea ei emotionala spunea acelasi lucru. Am apasat citeva puncte pe corpul ei sa ma conving daca ce spune fatza e adevarat. Clar am vazut ca rinichii si ficatul ei erau epuizati. I-am spus. M-a crezut...dar ... ca sa fie sigura si sa ma si testeze...(bandita laugh.gif ) s-a dus in orasul ei natal inainte de a pleca inapoi in Madrid, si si-a facut o consultatie la o "doctorita naturista" care avea niste aparate f interesante... si practica si acupunctura. Dr. i-a spus acelasi lucru ca si mine. smile.gif Aceleasi sfaturi ptr a'si revenii. Cind mi-a scris si mi-a spus, am ramas placut surprinsa. cool.gif

***

O mare deosebire dintre medicina orientala si cea vestica, e ca orientalii se concentreaza pe cauza bolii pe cind medicina vestica pe simptome. Din acest motiv, au rezultate mult mai bune si populatia mai mult ca niciodata, imbratiseaza sfaturile si tratamentele lor. Am un deosebit respect ptr medicina orientala, mie personal mi-a raspuns la intrebari pe care nici un doctor care practica med. traditionala nu a putut. blink.gif

@ Jubilee (ty ty:) )& Zorro

Va inteleg si aveti dreptate. Dar se pot face mici schimbari. Sa maninci cruditati mai multe, in loc sa rontai potato chips sau junk food, rontai un mar, maninci un iaurt bio... Linga carne maninci "fasole verde aburita" + salata de varza...etc. Putina creativitate trebuie si vointa... smile.gif

@ Versiuni, Turcoaz, multam fain de apreciere. : )
Eu practic tot ce am scris aici. Sint f sanatoasa, nu am fost la doctor de 16ani numai la controale. Ma uit in jur si prietenii mei incep sa se vaiete...ba ca au colesterol, (220-280 yikes.gif ) ba ca elimina pietre, ba ca se ingrasa, ori ca au migrene, ameteli...etc
Totul e de la hrana. We are what we eat. spoton.gif

Jazz, maninca f sanatos, de-asta noi ne-am conectat usor, :hug : are 30 de ani si arata atit de tinara, ca imi vine sa o trag de urechi, LOL se vede clar pe ea ca nu imbatrineste si ca se mentine...o admir! : )

Sorin, eu cred ca tu relativ tinar si ca ai gene bune... tongue.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 14 Sep 2004, 09:52 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mersi, dar am mai ales umor, sper ca ai luat-o drept gluma... smile.gif
*
O singura obs. alimentele "bio" sunt de prea putine ori ceea ce credem noi, de cele mai multe ori este o diferenta de... eticheta si, evident, pret... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 14 Sep 2004, 09:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 15 Sep 2004, 09:20 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
@ Jubilee (ty ty:) )& Zorro

Va inteleg si aveti dreptate. Dar se pot face mici schimbari. Sa maninci cruditati mai multe, in loc sa rontai potato chips sau junk food, rontai un mar, maninci un iaurt bio... Linga carne maninci "fasole verde aburita" + salata de varza...etc. Putina creativitate trebuie si vointa... 


Ligia, incearca putin sa te transpui in situatia unei familii normale din Romania care nu are bani multi. Apoi inceraca sa fii un copil care depinde de parinti si la fel nu are bani multi. Cand eram la liceu m-a apucat pe mine vegetarianismul si vreo 2 ani m-am tinut de el, dar nu am rezistat din cauza ca la mine in familie sa manca traditional iar eu nu aveam bani pentru fructe si alte chestii non-carne. Tot ce aveam, aveam din gradina, care intr-adevar era mare, dar asta era valabil doar vara. Iarna eram obligat sa trec la carne. Si chiar daca as fi avut bani tot nu as fi avut de unde sa-mi cumpar din cauza ca nu existau supermarketuri in zona. Acum ca am un salariu, ca sunt independent si ca au aparut si supermarketurile imi permit sa-mi cumpar mancare fara prea multa carne, desi nu mai sunt vegetarian.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 15 Sep 2004, 01:18 PM
Mesaj #92


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Zorro
Te inteleg... Eu am hotarat sa renunt la carne prin '95, eram inca in tara. Iarna imi era foarte greu dar am avut mare noroc de o familie care m-a inteles. Mama, dupa ce i-am explicat de ce fac trecrea la regimul asta nepopular in Romania, gatea (eu lucram cate 10-12 ore pe zi) numai fara carne. De sarbatori se manca carne dar s-a trecut numai la pui si peste pentru ei amandoi, eu aveam cratita mea de sarmale facute cu ciuperci, soia si nuci, platoul meu cu salata "a la russe" cu maioneza vegetala si cubulete de soia smile.gif .
Iarna mancam multa fasole si soia pentru proteina, multe lactate, radacinoase (multe salate cu telina si patrunjel) si mere care se gasesc din plin, cartofi, ciuperci la conserva. Intr-un fel suntem foarte norocosi ca la noi produsele, cel putin cele cumparate din piata de la tarani (cat timp am stat in tara nu mi-a calcat niciodata piciorul in super-market), sunt inca pure. Nici un moment nu mi-a trecut prin cap sa ma intorc la regimul cu carne. Mai ales de sarbatori cand ma uitam in jurul meu si majoritatea se plangea de fiere, ficat si stomac... rolleyes.gif

Acum, sincer, dupa ce ai incercat amandoua regimurile intr-o perioada relativ scurta de timp, ai observat vreo diferenta in starea ta fizica?

LigiaB-- Multumesc. hug.gif smile.gif

Acest topic a fost editat de Jazz: 15 Sep 2004, 01:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 15 Sep 2004, 05:29 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Jazz
QUOTE
Acum, sincer, dupa ce ai incercat amandoua regimurile intr-o perioada relativ scurta de timp, ai observat vreo diferenta in starea ta fizica?

Binenteles. Cand eram vegetarian era foarte foarte slab, dar fara pierdere de energie, adica eram la fel de rezistent la fuga sau la alte chestii. In plus aveam o minte clara si rapida. Imi aduc aminte cu ce usurinta invatam in perioada aceea.
Si ca sa continui povestea mea vreau sa va spun ca acum mananc de toate dar fara sa exagerez cu carnea. Mananc chiar si paine cu untura sau alte chestii din astea grele, dar mai mult pentru gust. Ma feresc in schimb de cola si orice alte sucuri, de lichioruri sau tarii din comert, de tot felul de chipsuri si de semipreparate, de prajiturile din comert si de multe alte chestii care acum nu-mi vin in minte. Mai vreau sa adaug ca o dieta coresepunzatoare are nevoie de miscare si invers. Daca vrem cu adevarat sa ne mentinem sanatatea trebuie sa le facem pe amandoua, adica sa mancam sanatos si sa avem o activitate fizica corespunzatoare.
Deocamdata nu ma bate gandul sa ma fac iarasi vegetarian pentru ca ar insemna sa ma stresez sa-mi fac tot timpul separat mancare, sa umblu tot timpul numai dupa mancare vegetala si sa ma abtin de la multe feluri de mancare cu carne care mie imi plac foarte mult. Cred ca undeva la mijloc este ok daca ma mentin smile.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Sep 2004, 05:49 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mai curand erai tanar, usor si sprinten ca era varsta potrivita... ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 16 Sep 2004, 12:26 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu mananc carne aproape in fiecare zi si nu-s nici grasa nici macar plinuta. Carnea in sine e sanatoasa , contine unele vitamine si minerale pe care le gasiti doar in carne. Vegetarienii trebuie sa-si suplimenteze dieta cu vitamina B si Fe din cauza ca altfel devin deficitari. Fe se gaseste si in spanac dar Fe din legume se absoarbe doar in prezenta Vit C ceea ce inseamna ca se absoarbe doar daca mancati spanac cu lamaie wink.gif . Ceea e e improbabil. jamie.gif
Problema cu carnea apare in momentul in care animalele au fost injectate cu antibiotice . Dar daca mancati carne de la tara de la bunici, sau carne organica , nu aveti de ce sa va faceti griji. spoton.gif
Un regim alimentar sanatos contine toate patru tipurile de alimente :1 fructe si legume, 2cereale, 3.lapte si produse din lapte, 4carne si produse din carne


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 16 Sep 2004, 08:12 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@Sorin6, ti-am prins glumele si eu iti raspunsesem in aceasi maniera..harhar.gif

@ Zorro,
Da ai dreptate, ce mai tura-vura...
La faza asta ce-ar trebui facut...oare educati parintii? Chestie care e destul de grea, tinind cont ca bucataria romaneasca e plina de fierturi, prajeli si mincaruri f fierte in care substantele active sint moarte...si ca sa renunti la mincare e ff greu. Eu vad ce fetze fac clientii mei, totul e pina la mincare....oamenii traiesc sa manince, nu maninca sa traiasca....

Eu ca si plod, am fost vesnic bolnava, sinuzita si bronsita am avut toata copilaria, antibioticele nu isi mai faceau efectul...incepuse sa imi cada parul...eram f slaba, nu aveam energie...eram anemica...Dieta era la pamint, eu de cind ma stiu, mincam dimineata piine cu margarina si gem+o cana de ceai. Aveam lapte cind ne sculam la 2-3am si mergeam la rind. Iaurt?? cu portia, brinza dulce la zile mari...totul era pe ratie, juma de piine pe zi...parizelul il fierbeam si ziceam ca e cremvusti...carne aveam 1-2 ori pe sapt. Ouale le mincam aproape zilnic... Nu mi-au placut fructele si legumele, eu de cind ma stiu am fost carnivora si imi trebuiau fainoase...apoi s-a vazut pe starea mea de sanatate, si ca frate'miu ma copia, era si el vesnic bolnav...

Apoi am venit in Americaaaa, aici m-am facut o mare balena! blink.gif Aici totul se aseza, in plus, erau atit de multe bunatati, ca nu stiai ce sa maninci (eu am venit pe timpul comunistilor). Nu aveam nici cele mai elementare cunostiinte despre hrana, nutritie, diet, etc...Cind depasisem masura si numai suportam cum arat, m-am pus pe studiat nutritia ca am vrut sa slabesc "sanatos", (am dat jos citeva zeci de kg) asa am aflat eu tot ce stiu, bine mi-a prins ca acum total mi-am refacut organismul, lucru care mi-a cerut o dedicatie extraordinara, acum insa...stau in fata, prima!! Jazz e dupa mine... rofl.gif mwah1.gif

O chestie f importanta care merita bagata in seama... Daca vitaminele B1,B2, B3,B6 le gasim si in alte surse ca si cum ar fi vegetale, seminte, etc, vitamina B12, se gaseste in exclusivitate in CARNE. Din acest motiv, vegetarienii duc lipsa de aceasta vit. vitala organismului...este necesara formarii celulelor rosii si sintetizarea celulelor DNA...

La faza asta, tre' sa va spun de o colega de a mea de la cursul de reflexologie. Am ochit-o imediat ca era f finuta si avea o piele pe fata ca si fundul de baby... laugh.gif Cind imi spune ca are 39 de ani, sa palesc nu alta...era f supla si arata la 25, nu avea un rid, piele pe git/barbie nu ii atrina, nu avea miinile imbatrinite, etc. Am pus'o sa imi arate buletinul ca nu am crezut-o...asa era, se nascuse in '63. Imediat am intrebat-o de dieta si imi spune ca e vegetariana de 12 ani....Aha...asta e! mi-am spus.... Am admirat-o...wow! O intreb daca nu are copii si imi spune ca NU POATE sa aiba... blink.gif Why???? I ask... Raspunsul ei m-a socat iar...mi-a spus asa: "Eu, datorita faptului ca am fost vegetariana, nu am avut destula vit B12 si asta a cauzat nerv damage, la mine a fost la nivelul uterului si ovarelor, a trebuit sa le scot. Incepusem sa fac niste crize, la inceput mai rare si apoi din ce in ce mai dese...cind am fost dusa la doctor si mi-a gasit lipsa de vit B12" The damage was done...

Problema cu lipsa acestei vitamine, e ca ravagiile care le face, nu sint detectate numai dupa 6-10 ani, by that time refacerea e ireversibila. Nimic nu mai ajuta. NIMIC. Tipa asta a cazut victima vegetarismului...a exagerat...acum plateste.

Jasmine, multe luni in urma la alt topic, te-am intrebat cum iti e vit B12 din singe si nu mi-ai raspuns...hope ca esti ok si ca vei avea urmasi mici si creti smile.gif Ia-ti zilnic suplimente si manica seminte de floarea soarelui care au si proteine si vitB12, data viitoare cind iti faci o analiza CERE sa iti verifice nivelul Vit B12, spune'le ca esti vegetariana...pe loc iti fac...

***

Eu nu pot fara carne. Eu am grupa 0-1 (zero1) si organismul imi cere. Eu pic pe jos fara carne. O maninc de 1-2 ori pe sapt, in rest maninc soy protein powder in vegetable juice, brewers yeast, boabe de soya, (edame) si lactate ca si iaurt si kefir. Asta o fac ptr ca energia care o am cind nu maninc carne e incredibila. Nitrogenul, care e un byproduct a metabolizarii carnii, e f greu de excretat, "incarca" oboseste organismul....Cind ficatul trage din greu avem o stare de oboseala care e greu de inteles...

Grupa A2 e cea care fatza usor unei diete vegetariene, ei rezista usor fara carne, lor le e pofta de vegetables si fructe. Jazz ce grupa ai din curiozitate...? rolleyes.gif

Balanta in toate, e cheia. Eu pot sa spun ca maninc ca si Zorro... ok, un pic ma sanatos, zic asta ca eu beau zilnic sucuri de vegetables is tu nu! tongue.gif
Si dulciurile le-am scos, ciocolata rar si inghe citeodata, dar in rest am o dieta f sanatoasa, dar ma si costa, nu va zic cite sute de $ cheltui pe luna pe mincare organica ca nu ma credeti... rolleyes.gif

(o sa scriu in postul urmator despre radicalii liberi)


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Sep 2004, 09:41 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
....oamenii traiesc sa manince, nu maninca sa traiasca....

Huuuuh Ligia, din pacate sunt prea multi care fac asta si efectiv ma dispera. Dar na, nu trebuie ca toti oamenii sa fie ca mine sau ca tine sad.gif

QUOTE
Dieta era la pamint, eu de cind ma stiu, mincam dimineata piine cu margarina si gem+o cana de ceai. Aveam lapte cind ne sculam la 2-3am si mergeam la rind. Iaurt?? cu portia, brinza dulce la zile mari...totul era pe ratie, juma de piine pe zi...parizelul il fierbeam si ziceam ca e cremvusti...carne aveam 1-2 ori pe sapt. Ouale le mincam aproape zilnic...

Eu am avut noroc ca stateam la tara unde era lapte si alte produse din belsug. De exemplu eu cat am fost la scoala (din clasa 1-a pana intr-a 12-a) mancam in fiecare dimineata unu-doua oua si o cana de lapte. Asta se cunoaste pe oasele mele care sunt foarte dense si tari. Pentru asta trebuie sa-i multumesc lu' Mama pentru ca ea ma punea sa mananc chestiile astea.

QUOTE
...Eu am grupa 0-1 (zero1)...

...si eu am tot 0-1 jamie.gif

QUOTE
Balanta in toate, e cheia. Eu pot sa spun ca maninc ca si Zorro... ok, un pic ma sanatos, zic asta ca eu beau zilnic sucuri de vegetables is tu nu!

Imi plac si mie sucurile astea naturale de care zici, dar nu prea am incredere in ele pentru ca la noi inca poti sa spui una si sa faci alta ca nu te arde nimeni.

QUOTE
Si dulciurile le-am scos, ciocolata rar si inghe citeodata, dar in rest am o dieta f sanatoasa, dar ma si costa, nu va zic cite sute de $ cheltui pe luna pe mincare organica ca nu ma credeti...

Ciocolata, desi imi place, ma agita si imi da o stare destul de neplacuta, asa ca o cam las si eu deoparte. In schimb mananc fructe multe care ma cam costa si pe mine. Si lubenita multa!!! Numai cati bani am dat vara asta pe lubenita....hehe cred ca isi cumpara ala de la butic casa noua smile.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 16 Sep 2004, 10:05 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ligia@ Serios, solutia rezonabila si pe care ma silesc sa o aplic este: mancare gatita in locul fast-foodurilor, portii moderate, ulei cat mai putin, carne slaba in cantitate moderata, apa, cel putin 1 litru/zi si fara Cola (eventual ceva suc de portocale in loc), nu tu dulciuri, nu tu alcool (in afara unui paharel de sarbatori, evident...)
Problema e insa alta si banuiesc ca nu numai la mine... lipsa de miscare ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 16 Sep 2004, 02:16 PM
Mesaj #99


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Oi... hh.gif Cata lipsa de informatie in legatura cu carnea! hh.gif

LigiaB
Cred ca grupa mea de sange e B3, cel putin asta era ultima oara... rofl.gif
Nu duc lipsa de complexul B, nu am luat niciodata vitamine, eu am invatat ca vitaminele se iau mai bine din hrana asa ca nu le-as lua sub forma de pilule nici sa ma omori...
B1 o iau din tarate si din nuci. B2 o iau din germeni si din caise, lapte, galbenus de ou (eu mananc si oua organice, nu sunt vegan), polen(iau din asta din belsug). B3 o iau tot din germenii de grau, polen etc. B6 o iau din soia, galbenus si iar polen. B12 o iau din germeni, orez integral, oua, lapte. Nu uita ca eu iau zilnic si capra whey care este extrem de bogata in minerale.
Dupa cum vezi, natura ne-a dat atat de multe bunataturi ca viata unui vegetarian nu este deloc lipsita de culoare. Ba din contra, nu mi-e dor de lipsa de energie de dupa masa, de indigestie, de toxinele din carne, de viitoarele atacuri de cord si osteoporoza, pur si simplu nu mi-e dor de a manca mortaciune... rofl.gif

Si pentru ca s-a mentionat si Fe... Asta ca sa eliminam orice confuzie.... biggrin.gif
V-am zis eu voua ca m-am documentat bine inainte de a face schimbarea asta. Nu am luat numai informatiile de la mama si bunica sau de la nenea doctorul... wink.gif Migdalele si alunele sunt foarte bogate in Fe. Graul, ovazul, morcovul, spanacul (pe care eu il mananc crud in salate), ceapa, varza, leguminoasele, polenul astea sunt extrem de bogate in Fe... 3/4 sunt stocate in organism sub forma de feritina... carenta lui pare sa favorizeze aparitia cancerelor... Nu avem nevoie mai mult de 10 mg.

Vitamina C... Nu avem nevoie mai mult de 150 mg/zi, depinde de varsta. Daca luam mai mult de atat, corpul nu o depoziteaza. Se gaseste in toate vegetalele proaspete (este sensibila la fierbere jamie.gif ) si daca dumneavoastra ati face adunarea pe zi a-ti constata ca luati oricum prea multa. Eu imi iau suficienta din papica... Dovada? Organismul meu n-ar nici pe naiba! C intervine in fenomenele de oxidoreducere, este antiinfectioasa, participa la actiunea suprarenalelor. Nu sunt obosita fizic si nici intelectual...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 16 Sep 2004, 02:59 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



De ce, germenii tai si polenul sunt INCA VII atunci cand le manaci? BLEAH, ce scarbosenie... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 16 Sep 2004, 03:21 PM
Mesaj #101


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Sorin666
Yeah! Si le mananc fara mila! cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Sep 2004, 02:35 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Jazz, B12 doar din oua , lapte si carne iei, fiindca B12 ce este in plante sau e infim sau nu poate fi absorbita.

Fe, il gasesti si in plante dar se absoarbe de 3 ori mai greu decat Fe din carne( exceptie face daca le iai cu suc de lamaie sau alta sursa de vit C), ceea ce pe termen lung inseamna ramai fara Fe.

Cred ca e foarte bine sa dam atentie la ce mancam dar nu cred ca e bine sa exageram in nici o privinta. Nici prea multa crane dar nici fara carne smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 17 Sep 2004, 01:31 PM
Mesaj #103


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Toxic
Iti apreciez aportul de informatii si grija, insa eu prefer sa citesc mai multe surse ( a se citi "carti" scrise de oameni bine informati si nu ..."bias") si sa iau in considerare si reactiile corpului meu, fac asta de ceva timp si imi merge destul de bine. mwah1.gif

@LigiaB smile.gif
Zi-mi si mie de ce pui tu asa mare accent pe grupele de sange... Am nevoie de ceva logic. wink.gif

Acest topic a fost editat de Jazz: 17 Sep 2004, 01:52 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Sep 2004, 02:14 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Iti apreciez aportul de informatii si grija, insa eu prefer sa citesc mai multe surse


Jazz, nu ma preocupa ce faci tu ci mai mult ce informatii ajung la altii. E important sa se stie ce e bun si ce e rau. Si cum ti-am mai promis o data ma sa deschid un topic numit" evidence based science" unde am sa explic exact um poti face diferenta dintre un articol stiintific si un articol scris fara baze stiintifice.

Cat despre grupele de sange, pot sa spun ca teoria nu are o baza stiintifica . E vorba despre cum au evoluat grupele de sange pe parcursul timpului si face extrapolari la ce alimente foloseau oamenii pe vrema aceea.
E la fel ca si homeopatia . Daca privesti din punctul de vedere al omului de stiinta , nu avem suficiente dovezi sa sustinem nimic care se bazeaza pe energie. La fel si acupunctura. Totusi am sa dau un exemplu care in nici un caz nu vreau sa-l aduc ca si argument , ca n-am cum sa-l sustin. Exemplul il dau doar ca sa ne deschida orizontul. Deci am o prietena care a suferit de reumatism cam vreo 20 de ani pana in momentul cand a inceput sa manance conform grupei ei de sange. De la ea am si eu cartea din care am citit despre asta. La un moment dat , fiind extrem de ocupata , s-a lasat de dieta asta si reumatismul areaparut. Cand a avut timp din nou , a inceput sa tina dieta si reumatismul a disparut. Tu ai putea sa spui ca de fapt reumatismul nu a aparut ca s-a lasat ed dieta ci fiindca era ocupara si stresata. Ai avea dreptate, n-am dovezi smile.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 18 Sep 2004, 02:16 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 18 Sep 2004, 01:54 PM
Mesaj #105


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (toxic @ 18 Sep 2004, 04:27 AM)
Tu ai putea sa spui ca de fapt reumatismul nu a aparut ca s-a lasat ed dieta ci fiindca era ocupara si stresata. Ai avea dreptate, n-am dovezi smile.gif

Eu nu as putea sa spun nimic pentru ca nu stiu ce a mancat inainte si nu stiu ce a mancat dupa.... Sunt un pic sceptica la dieta asta conform grupei de sange. blink.gif Eu asteptam Ligia sa imi spuna mai multe pentru ca ea a citit mult mai multe si o vede cu altfel de ochi, voi doctorii scoliti la institutiile conventionale (nu mai stiu unde s-a mentionat ca ai studiat stomatologia dar vorbesti tot ca ceilalti doctori wink.gif ) aveti alte puncte de vedere. brow.gif
Si eu cunosc o doamna care s-a vindecat de cancer ovarian in trei luni de zile, doctorii incepusera sa creada in miracole. Cum? A adoptat un regim de viata total naturist. Nu gatea absolut nimic, manca numai cruditati. A tinut-o asa catva timp si dupa ce s-a vindecat complet a inceput din nou sa manance fierturi si toate cele mancaruri. Cancerul a aparut din nou...


PS: Cat despre "nu ma preocupa ce faci tu ci mai mult ce informatii ajung la altii. E important sa se stie ce e bun si ce e rau"... Ce am zis eu ca vorbesti ca cei scoliti la institutiile conventionale? rofl.gif
Eu nu am afirmat niciodata ca le stiu pe toate (nici un om intreg la mansarda nu ar trebui sa afirme asta) am vorbit din coltul celui care traieste modul asta de viata de ani de zile si care le-a incercat pe amandoua si a vazut diferenta. Ceea ce am spus despre vitamine si minerale am citit in multe carti scrise de persoane cu experienta in domeniu si nu am visat in noaptea care a precedat mesajul meu. wink.gif




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 03:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman