HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Mentineti Sanatatea?, Sport, vitamine, mancaruri fara grasime?
(Afrodita)
mesaj 25 Jan 2004, 07:06 PM
Mesaj #36





Guests






Pai bine fratilor, da' e corect asa?? Adik voi nu aveti voie de 2-3 ori pe zi, zilnic, da' la noi e indicat blink.gif De asta s-au inventat vibratoarele si au aparut lezbienele?? Sa va lase si voua pootzin ragaz , ca altfel vi se inmoaie..Genunchii mah, nu altceva rofl.gif
Si mie mi se inmoaie genunchii in timp si dupa ce fac sex..Da' cica nu e tot de aia...Hmm... hh.gif
QUOTE
aceasta "samanta" pe care o arunca barbatul in timpul ejacularii contine foarte multa energie vitala
Hahaaaaaaa, ete de ce e buna metoda swalow rofl.gif Desi e bun si sexul "normal" , ca tot atata energie am dupa..De asta-mi plac mie aia mai tineri, fratilor, ca-mi dau energie de n-o pot duce rofl.gif

Bdl, esti tare!! Sa dea domnu sa gasesti cat mai multe modalitati de-a face plinul -hahaaaaaaaaaaa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 26 Jan 2004, 12:45 AM
Mesaj #37


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Clopotel are dreptate, amorul cu continenta (fara ejaculare) constituie una dintre cele mai "energizante" activitati...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 12:49 AM
Mesaj #38





Guests






Nope, nu-i bun..O fi energizant pt el da' io ce fac? Beau red bull ?? rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jan 2004, 12:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Jan 2004, 12:56 AM
Mesaj #39


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pai tu n-ai "interzis" iubita... laugh.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 12:58 AM
Mesaj #40





Guests







PAi io nu am interzis, da' daca el are interzis ejacularea si sexul prea des, lucruri care mie imi dau energie, io de unde-mi iau energia?? Ca meditatii nu fac nici moarta rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Jan 2004, 01:30 AM
Mesaj #41


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu iubita, n-ai inteles. Ia de citeste aici cand ai timp: Tantra.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 26 Jan 2004, 07:38 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Va salut pe toti care urmariti acest topic. ; )

Azi, cum am ajuns la scoala si a inceput ora, primul lucru care l-am intrebat pe prof a fost intrebarea lui Clopotel. Nu va spun cit de repede am avut atentia tuturor celorlalti studenti (30) si cind le-am spus ca voi (cei de pe forum) vreti sa stiti...toata clasa a bufnit intr-un ropot de ris rofl.gif Serios! : )

Ok, profesorul a confirmat si a spus ca e ff adevarat. Metoda de a avea climax fara ejaculare, este cea mai extraordinara metoda de a prelungii tineretea si de a avea energie constanta. Mi-a dat hints (aluzie) ca si el face. laugh.gif El mi-a spus ca rinichii sint "rezervorul tineretii", sursa primara de energie.

Mi-a dat denumirea unei carti care explica tehnica cu pricina : ) se numeste "The Tao of Love and Sex". Metoda ptr unii e usor de invatat iar ptr altii e mai greu. Implica stringerea/incordarea muschilor care sint folositi si ptr a tine urina, chiar inainte de a ejacula rolleyes.gif de fapt 2 secunde mai repede : ) Cu practica si concentrare, orice mascul poate invata : ) zic eu. Si mai este si o metoda care am citit-o eu intr-un articol dar care nu o spun, ca mi-e rusine. sorry.gif tongue.gif
Medicina vestica nu accepta idea, e clar, dar asta nu inseamna ca nu este adevarata. : )

Clopotel, tu ai implicat genunchii. : ) Hai sa iti spun eu ce legatura are cu genunchii ca am invatat chiar azi. In spatele genuchilor, este un punct principal care e B54 (B de la bladder-rinichi) si apartine rinichilor, daca nu ma insel e pe meridianul rinichilor. Asa se explica. : )

Ptr toti.
Guys, va rog nu descreditati imediat un concept nou care nu il intelegeti sau care nu face sens initial. Faptul ca nu il acceptati ptr voi, nu il anuleaza, eu cred ca e mai intelept sa cautati informatie si sa sa va convingeti singuri inainte de a elimina o idee, informatie, care chiar poate fi de o importanta majora, ca aceasta. : )

Acest topic a fost editat de LigiaB: 26 Jan 2004, 08:09 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 26 Jan 2004, 11:02 AM
Mesaj #43


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (afrodita @ Jan 26 2004, 01:00 AM)
Pai io nu am interzis, da' daca el are interzis ejacularea si sexul prea des, lucruri care mie imi dau energie, io de unde-mi iau energia?? Ca meditatii nu fac nici moarta rofl.gif rofl.gif

Ai fi surprinsa sa afli ca unul din efectele practicarii acestei tehnici este, de exemplu, posibilitatea pastrarii erectiei pe perioade indelungate (6-8 ore, chiar si mai mult in unele cazuri)... Legat mai apoi de nelamurirea ta referitoare la modul in care tu iti "obtii" energia, Misti ti-a dat un link destul de relevant... thumbs-up.gif

PS: Ai practicat vreodata meditatia?

Acest topic a fost editat de Tudy: 26 Jan 2004, 11:03 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 01:47 PM
Mesaj #44





Guests






1. Nu ma intereseaza erectiile atat de prelungite, prefer o partida mai scurta da' neplicticoasa.
2. Nu am practicat si nici nu ma intereseaza. Ca sa nu mai spun ca nu am timp de asa ceva...Mentionez ca ma refer la meditatia in stil yoga sau care-or mai fi, ca asa, intinsa in pat si cazuta pe ganduri am tot fost rofl.gif


Intrebare: cum se poate transforma sperma si cum poate ea ajunge in genunchi? Din punct de vedere medical si anatomic ma intereseaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 26 Jan 2004, 04:15 PM
Mesaj #45


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (afrodita)
Nu ma intereseaza erectiile atat de prelungite, prefer o partida mai scurta da' neplicticoasa.

Atunci presupun ca nu te intereseaza nici inlocuirea unui orgasm de 5-10 secunde cu unul de 30-40 minute?... rolleyes.gif

QUOTE (afrodita)
Intrebare: cum se poate transforma sperma si cum poate ea ajunge in genunchi? Din punct de vedere medical si anatomic ma intereseaza.

Prin fenomenele de transmutare si sublimare. De ajuns nu ajunge neaparat in genunchi ci, aflata sub forma de energie rezultata in urma fenomenelor respective, poate fi "transportata" in orice zona a corpului e nevoie...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 04:17 PM
Mesaj #46





Guests






Nope, nici orgasmele alea nu ma intereseaza...Mi-s dragi astea de le am smile.gif
Cum se poate face ceea ce zici tu? Eu asta intreb: cum se transforma sperma din ceva palpabil in energie pura?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 26 Jan 2004, 04:20 PM
Mesaj #47


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Ti-am raspuns: prin fenomenele de transmutare si sublimare.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jan 2004, 03:40 AM
Mesaj #48


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si prin cracare.... rofl.gif
Tudy, am citit ca porcii au orgasm de 30 de minute, e adevarat?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 27 Jan 2004, 03:51 AM
Mesaj #49


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nu stiu. Spre deosebire de tine, eu nu am avut curiozitatea sa ma interesez, deci nu-ti pot confirma... Asa cum probabil nici tu nu ai avut curiozitatea sa te interesezi ce anume inseamna "transmutarea si sublimarea" de care vorbeam eu... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jan 2004, 04:02 AM
Mesaj #50


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sublimarea am senzatia ca e un proces chimic prin care un solid trece direct in starea de gaz, ex naftalina. Am vazut ca se foloseste acest termen si cu alt sens, dar era vorba de trecerea spermei de la locul ei firesc la genunchi, in esenta un fenomen chimic, ca daca nu e chimic, atunci putem sa-i spunem migrare. Vine toamna, gata, se umfla genunchii....e clar ca nu e guta.
Transmutarea , nu bag mina in foc, da aduce cu transhumanta..... rofl.gif Duc ciobanii oile in vale, se duc si viermisorii aia spre genunchi. Ce le-o place acolo nu stiu, ca puteau sa urce la creier, sau la ochi, da banuiesc ca nu aratam prea bine atunci. Totusi unele femei au pungi sub ochi. Sa fie vreo legatura? Sau poate transmutarea are legatura cu transportul? blink.gif Or fi si astia micii membrii ACR? Cotizatie platesc?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 27 Jan 2004, 04:13 AM
Mesaj #51


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Transmutarea reprezinta o transformare a materiei (a unui element chimic in alt element chimic), insotita de o declansare uriasa de energie. Transmutarea are loc prin dezintegrare radioactiva sau prin reactii nucleare, posibile chiar si in sfera biologicului la temperaturi scazute. Transmutarea biologica (sexuala) consta in transformarea "materiei" amoroase - gratie pastrarii ei efervescente printr-un control constant, pe parcursul unor trairi erotice intense - in energie ce va putea fi sublimata, conducand la o serie de mutatii rapide in fiinta, conform cu intentiile acesteia.

Sublimarea este procesul de deplasare interioara a energiei rezultate in urma transmutarii in etajele superioare ale fiintei. Deplasarea energiei se face de la un nivel (centru de forta) la altul si are ca rezultat modificarea frecventei sale de vibratie, provocand la fiecare asemenea nivel efecte specifice. Prin sublimare, energia sexuala este redirectionata in alte planuri ale fiintei (vital, psihic, mental sau spiritual) in vederea utilizarii sale intr-un scop non-sexual.

M-am "documentat" si eu in legatura cu afirmatia ta. Ce pot sa spun? Norocosi porcii astia... Bravo lor! smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jan 2004, 04:19 AM
Mesaj #52


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Acu am si eu o intrebare.....
Putem vorbi si in cazul iahniei de fasole de transmutare si sublimare? blink.gif

Pai tu credeai ca eu glumesc cu porcii? Io imi cunosc stramosii omule.
"Din porci de-am fi scoboritori,
Cu o castrare tot sintem datori..." yikes.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 27 Jan 2004, 04:28 AM
Mesaj #53


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Transmutarea si sublimarea tin de Tantra. Dar, in cazul tau, ce ti-e Tantra, ce ti-e iahnia de fasole, nu?...

Eu nu te impiedic sa vorbesti despre ele chiar si in cazul iahniei de fasole, daca tu asta vrei. Doar s-a trecut prin doua razboaie mondiale ca sa obtinem dreptul la exprimare... Insa Poiana lui Iocan ar fi un mediu mult mai adecvat pentru asta. In acest mod s-ar putea reveni on-topic la subiectul acesta...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jan 2004, 04:38 AM
Mesaj #54


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Corect omule.
A fost si un serial pe tema asta, Tant®a si Costel. cool.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 27 Jan 2004, 04:38 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 27 Jan 2004, 04:41 AM
Mesaj #55


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Sa revenim on-topic.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Jan 2004, 04:56 PM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Am fost plecat si n-am mai citit ce s-a scris pe aici...
Uite ce m-a invatat pe mine chinezu ala batran...
Deci sperma aia de care vorbeam eu nu ajunge asa la genunchi ... rofl.gif ca era sa mor de ras cand am vazut ce a inteles Afro.... este cam ce zice Tudy. Se transforma. De fapt sperma nici nu exista asa in organism, ea se creeaza in timpul actului sexului si nu exista dinainte. Ei bine... odata formata aceasta sperma nu tebuie sa ramana asa in organism, ori se elimina prin ejaculare - dar cu o pierdere mare de energie, ori se pastreaza asa - cazul celor care ajung intr-un punct si apoi se abtin, acest caz este cel mai grav, deoarece duce la imbolnavirea organismului in special a prostatei, si cazul al treilea, ideal, de a transforma aceasta substanta in altele care fac bine corpului si intr-un fel de energie, pe care eu am fost invatat sa o duc la nivelul genunchilor. Dar nu doar despre genunchi e vorba. Se poate face orice cu ea daca stapanesti tehnicile. Eu, recunosc, nu prea am fost interesat de asta. Nu am stat decat aproape 18 luni in preajma acestui om si am fost mai mult interesat de tehnicile de meditatie, thai qi quan si qi qong. Daca prinzi spilu - esti alt om. Cine stie cunoaste....

Si ca sa complicam si mai mult lucrurile, si sa-i dau apa la moara si lui BDL, va spun ca omul pierde energie prin orice lucru pe care-l elimina. Ma refer la urina si la fecale. E pe bune ... nu glumesc. Si energia pierduta este destul de insemnata. Si exista tehnici care recupereaza o mare parte din aceasta energie...
Daca credeti ... credeti... daca nu nu


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 Jan 2004, 06:16 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Clopotel @ Jan 27 2004, 04:58 PM)
Si ca sa complicam si mai mult lucrurile, si sa-i dau apa la moara si lui  BDL, va spun ca omul pierde energie prin orice lucru pe care-l elimina. Ma refer la urina si la fecale. E pe bune ... nu glumesc. Si energia pierduta este destul de insemnata. Si exista tehnici care recupereaza o mare parte din aceasta energie...
Daca credeti ... credeti... daca nu nu

Clopotel zglobiu wink.gif stii de ce se pierde energie cind se elimina "substante" din organism? Ptr ca toate orificiile sint controlate de rinichi, rinichii fiind sursa vitala de energie, lucru care l-am stabilit deja. smile.gif Cind imbatrinim, orificiile noastre au o minte a lor, laugh.gif si fac ce vor ele...totul vine din rinichi. Rinichi puternici=orificii puternice. smile.gif

In legatura cu productia spermei in timpul actului, nu sint sigura, eu stiam ca este fabricata dinainte si pluteste in lichidul spermatic, sau cum sa il numesc. Ma documentez si revin. : )

Oricum iti multumesc si tie si la Tudy ptr informatiile date. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Jan 2004, 12:41 AM
Mesaj #58


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Clopotel
Intreaba-l pe Mi despre sperma, o sa-ti dea niste date "stiintifice " si demonstarte pe deasupra. Sint curios din toate teoriile astea de aici cite sint demonstrate stiintific. Sa nu intelegeti altceva, dar asta e o curiozitate a mea.
Oricum, prin prisma celor spus e de tine Zurgalaule, am priceput unele actiuni ale(asta e ce sa-i fac) porcului. Isi economiseste energia saracu.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 28 Jan 2004, 09:37 AM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Suntem in vremuri in care se vorbeste de medicina personalizata, de sanatate personalizata. Solutii pentru a obtine si mentine sanatatea sunt mai generale dar si individuale.

In particular, eu cred ca e bine sa-ti "asculti" corpul, sa "scoti de la el tot" ce-l deranjeaza sau ajuta in mentinerea sanatatii.

Conditia fizica mi se pare ceva mai general. Sportul, sexul, mobilitatea ...
Conditia psihica, controlul stressului sa-i spunem, la fel. Buna dispozitie, increderea in sine si/sau in ajutorul lui Dumnezeu, meditatia ...

Moderatia e buna pe termen lung, dar si excesele pe termen scurt au rolul lor pozitiv. Excesele cresc potentialul de a rezista in conditii extreme in care poti ajunge fara sa vrei.

Sunt multe. Iar sanatatea e un dar pe care ar fi frumos sa-l pastram bine. Cu atat mai mult cu cat unii nici nu il primesc la nastere !

Interesanta discutia despre rolul rinichilor.

Acest topic a fost editat de calfa: 28 Jan 2004, 09:37 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jan 2004, 12:30 PM
Mesaj #60


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nu am putut sa scriu foarte mult aici...
De asemenea tin sa precizez ca eu nu sunt medic si deci multe lucruri pe care le spun sunt invatate de la altii mai buni ca mine si unele chiar le-am experimentat.
Este foarte adevarat ce spune LigiaB cand vorbeste de rinichi, ce am spus eu are sursa energetica in rinichi... atat sexul, cat si urinarea si altele.
In fond, de ex. la urinare concentrarea este pe rinichi. Recunosc ca nu am insistat mult aici cu experimentarea, din pacate.
Dar dupa sex, eu ma concentrez pe un punct aflat cam la 2 degete grosime sub buric, si cam 3 cm in profunzime, apoi dupa ce simt o caldura intensa si foarte placauta in acel punct, conduc mental aceasta caldura spre genunchi. Asa am fost invatat pentru ca eram incepator. Mi s-a spus ca la genunchi este mai usor, fara prea mari riscuri daca faci vreo greseala, si energia se consuma mai usor de aici prin efortul fizic. Se pare din punctul acela (tan tien - or something like that), energia poate fi canalizata oriunde dar e mai complicat, trebuie experienta si indrumare indelungata.
Ce pot sa spun cu siguranta este ca acest punct pentru mine este important, daca ma concentrez asupra lui, in cateva secunde devine "cald" (am pus ghilimele pentu ca eu il percep ca fiind foarte cald), si apoi, in functie de activitati, fizice in special, disip caldura asta in corp si in membre... si am vazut ca are efect.
Din pacate la termeni nu ma prea pricep...eu mai mult cu practica, dar nici aici nu sunt expert, ca nu am timp, si poate ca nici vointa suficienta...
Da LigiaB, am rememorat ce mi s-a spus si m-am uitat si pe niste notite, si pe o harta de acupunctura, rinichii sunt in centrul atentiei, si sunt si cateva exercitii speciale pentru a-i mentine in stare buna...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
useless
mesaj 28 Jan 2004, 10:58 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.773



Am si eu un prieten care face Yoga.
Mai baieti mai incet ma cu energia asta. Pe bune... numai despre asta stiti sa vorbiti.
Pacat ca irositi atata energie in discutiile despre energie. Incercati si voi practic ca la teorie vad ca sunteti buni tare.
Afrodita are dreptate. Va pup.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 28 Jan 2004, 11:37 PM
Mesaj #62


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Bine-ai venit la Han, useless! welcome.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 29 Jan 2004, 12:37 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Useless, it's "useless" ; ) sa incerc sa te conving. Atitudinea ta, am avut-o si eu pina acum citeva zile cind am inceputul cursul de acupressure. Cind profesorul mi-a demonstrat si cind am simtit cu mina mea, cum se deschid punctele de acupressure, mi-a cazut mandibula de mirare. Iar cind transmitea energia de de la o chakra la cealalta si cind profu a ridicat mina de pe spatele fetei si eu am bagat mina mea intre mina lui si spatele ei si am simtit fierbinteala, am crezut ca lesin de mirare. Serios!!
Eu, initial credeam ca e chestie de autosugestie si cum puterea mintii este nelimitata...ma gindeam ca poti sa simti chip si fel daca esti putin creativ. rofl.gif

Deci la chestii de energie, eu nu am crezut ptr nimic in lume pina nu am simtit cu degetul meu (ca Toma laugh.gif ) Si da, acum cred, nu am cum sa nu cred.

Dar cel mai incredibil lucru care mi s-a intimplat, a fost dupa ce am facut o sedinta de "Jin Shin" (cea mai avansata forma de acupresura), ca sint mai multe feluri, "Shiatsu" fiind ce mai populara.

Sub supravegherea profesorului, o colega mi-a "deblocat" meridianul vezicii urinare. Felul cum a reactionat corpul meu 2 zile mai tirziu, m-a speriat. 'Detoxificarea' maxima care a urmat a fost o experienta unica. Am stiut simtomele si de-asta nu am fugit la doctor, dar altfel as fi fost ingrozita, mi-a fost atit de rau ca m-am invoit de la scoala...am venit acasa si am dormit tot timpul...

Concluzia e ca, atunci cind corpul e stimulat si vrea sa elimine toxine, o face ... laugh.gif

Imi voi lua diploma de acupresurist wink.gif sa veniti la mine sa va deblochez laugh.gif in numele sanatatii. : )

Acest topic a fost editat de LigiaB: 29 Jan 2004, 12:38 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Jan 2004, 12:30 PM
Mesaj #64


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ce am spus eu aici, nu are legatura cu Yoga... sau poate ca are... nu am practicat niciodata yoga ca atare.
Dar ma gandesc ca exista in lume, descoperite de diverse popoare, diverse tehnici de vindecare, care practic fac aceleasi lucru, numai ca au nume diferite. Si te apuca rasu, cand ii auzi pe unii ca ceea ce practica ei e mai bine decat ceea ce practica altii. Disputele ar semana cu cele de la religie, cand un credincios spune ca religia lui ar fi mai buna decat a altora pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu. Practic rezultatul e acelasi, cred eu, doar caile sunt diferite, sau poate ca si caile sunt identice dar ei le-au botezat diferit.
Totusi este un pic diferit de religie. Aici nu e nevoie sa crezi. Pur si simplu aceste metode de vindecare exista si au efecte certe si masurabile. Este un alt fel de stiinta, dar tot stiinta e. Cati dintre cei care iau in deradere aceste metode cred in existenta atomului? Cam toti. Ei zic ca nu cred in astea pana nu vad. Dar cati atomi au vazut ei, ca sa creada in existenta lor?!
Nu incerc sa conving aici pe nimeni de nimic... poti sa iei in considerare sau nu aceste metode naturale.Dar exista o reactie de respingere si discreditare din partea multora pentru aceste metode traditionale. De ce? Pentru ca ar avea de suferit in special industria de medicamente. Daca oamenii ar sti ca si-ar putea rezolva problemele de sanatate aproape gratis in loc sa dea milioane pe medicamente, atunci ei ar da faliment. Si mai sunt si doctorii - ei sunt la mijloc - dar pentru a putea sa practici astfel de medicina trebuie sa te dedici pacientului. Sa ai chemare pentru asta. Nu oricine care sta cativa ani in bancile facultatii este apt sa trateze oamenii astfel. Iar banii ar fi pe ultimul loc. Iata deci, de ce bietii oameni, cand le vorbesti despre asta, iti iau vorbele in deradere... si prefera sa se indoape cu medicamente scumpe si sa se caute pe la diversi doctori, care dupa ce le iau banii, si ii plimba prin cateva cabinete, le da cateva hartii si ii trimite la "taiere", pentru probleme care se rezova doar cu cateva ace si cu cateva ceaiuri.
LigiaB, poti sa ne spui mai multe despre "acupresura"? Poti sa ne descri metoda? Dupa nume ar trebui sa fie ceva legat de ace (acu) si cu presiune (presura). Dar ce am invatat eu este doar acupunctura (ace intr-un punct), moxibutie si presopunctura (presiune exercitata cu degetele sau alte ustensile intr-un punct). Sau poate e o combinatie intre ele...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 29 Jan 2004, 12:36 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Acupunctura e o realitate. Care ar trebui sa dea de gandit.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 30 Jan 2004, 09:49 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Clopotel @ Jan 29 2004, 11:35 AM)
LigiaB, poti sa ne spui mai multe despre "acupresura"? Poti sa ne descri metoda? Dupa nume ar trebui sa fie ceva legat de ace (acu) si cu presiune (presura). Dar ce am invatat eu este doar acupunctura (ace intr-un punct), moxibutie si presopunctura (presiune exercitata cu degetele sau alte ustensile intr-un punct). Sau poate e o combinatie intre ele...

Clopotel, cursul asta abia l-am inceput, il termin in primavara. Cind am toate cunostiinele necesare sa iti dau un raspuns complet, iti voi scrie, ori aici ori email, bine? smile.gif

Acupresura foloseste aceleasi punte ca si acupunctura, numai ca in loc de ace, se folosesc virfurile degetelor. Apasarea se face in citeva moduri, depinzind de felul de acupresura folosit, ca sint citeva metode. Revin. : )

Acest topic a fost editat de LigiaB: 30 Jan 2004, 09:50 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Jan 2004, 11:24 AM
Mesaj #67


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Multam Ligia, astept cu nerabdare sa-mi spui din ceea ce ai invatat la curs.
Totusi din descrierea ta imi dau seama ca acupresura este sinonima cu presopunctura. Nu-i asa?
Ca sa stiu daca vorbim de acelasi lucru... dar eu stiu ca "acu" vine de la ac, ori tu zici ca nu folosesti ace, doar punctele (locul) in care acestea se infig. Si folosesti presiunea (apasarea) in acele puncte. Prin urmare, desi nu zic ca e foarte important aici, tehnica nu ar trebui sa o numesti presopunctura?! Intreb si eu... poate exista alte motivatii...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
useless
mesaj 1 Feb 2004, 10:20 PM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.773



Buna si bine v-am gasit. Ligia ai dreptate. Nu poti sa ma convingi sa-mi risipesc energia cu lucruri care dupa parerea mea nu ma ajuta. Este o vorba care zice cam asa: Carpe Diem.
Cred ca stiti ce inseamna. Asta incerc sa fac si eu. Sa ma bucur de fiecare zi. Mai ales sa traiesc clipa. Apropo de asta mai e o zicala: Traieste-ti fiecare zi ca si cum ar fi ultima.
E cam acelasi lucru cu ceea ce am spus mai devreme. Cred ca pt a-ti pastra sanatatea conditia esentiala e igiena.
Urmeaza alimentatia. In rest nu va mai bateti capul cu chestii inutile. Va pupic mwah1.gif

Aaa... stiti ce am uitat? Miscarea.. sportul adica. Dar cred ca stiati deja, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 2 Feb 2004, 01:30 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Useless, bine graitai. Alimentatia sanatoasa, sportul sint vitale sanatatii. I could not agree more. smile.gif

Chestia cu presopunctura era o metoda alternativa ptr vindecare. La fel si reflexologia. Pai eu am scapat de sinuzita cronica, ceva deranjamente "jos" rolleyes.gif , am scapat de ochelari, de bronsita, numai cu ajutorul reflexologiei. Plus ca am ajutat prietenii sa scape de hemoroizi, alergii, chisturi ovariene, dereglari de ciclu, etc, vrei sa mai continui?? rolleyes.gif

Presopunctura si reflexologia + masajul terapeutic, pot imbunatatii starea organismului considerabil si pot prevenii boala. Chestia ca informatia asta nu e prea disponibila. Ceea ce am dorit eu sa fac, e sa expun cititorii forumului la aceste metode, intelegi tu? tongue.gif Ca indoparea cu medicamente, are prea multe efecte secundare, muuuuuuuuut prea multe. ; )

Crede-ma ca sint cea mai calificata persoana sa spun toate astea. smile.gif Eu vorbesc din experienta.
Numai bine. : )

***
Clopotel, tie ti-am scris privat. : )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 5 Feb 2004, 08:18 AM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Sanatatea nu se mentine. E naturala. Tot ce trebuie sa faci e sa iti satisfaci nevoile fiziologice (de exemplu, sa maninci, sa bei si sa dormi) si sa eviti anumite abuzuri (de exemplu, a minca foarte multa grasime) sau pericole (de exemplu, pericolul de a muri de pneumonie daca tii un discurs de 105 de minute intr-o zi friguroasa, fara sa porti palton si caciula sau palarie, cum a patit presedintele american William Henry Harrison).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 04:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman