HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Mentineti Sanatatea?, Sport, vitamine, mancaruri fara grasime?
Mihai
mesaj 19 Jan 2004, 03:59 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Saptamana aceasta va invit sa raspundeti la o intrebare si o dezbatere propusa de LigiaB. smile.gif
Asadar, cum va mentineti sanatatea?
Un subiect despre nutritie si nu numai. Faceti sport, luati vitamine, macati fara grasimi?
Alte metode?
Scrieti-le aici, sa se bucure si altii de ele. smile.gif

Astept in continuare propuneri de subiecte pentru dezbaterea saptamanii pe PM sau prin email.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 19 Jan 2004, 09:06 PM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Cum imi mentin eu sanatastea? Pai in primul rand nu beau apa! laugh.gif Berea e de mii de ori mai buna. Dar nici vinul nu-i de lepadat, chiar dimpotriva!
Fructe cat mai multe: aproximativ 5 kg de mere saptamanal.
Salate cel putin de doua ori pe saptamana intr-o combinatie cu un fel doi.
Zilnic ciorba!
O data pe saptamana, (de obicei miercuri sau vineri seara) mamaliga cu branza, smantana,ou, unt, cascaval.
Sambata si/sau duminica , o friptura la gratar cu mujdei si mamaliguta fierbinte. Inainte de friptura, un coniac mic sau un scoth. Dupa, un vin negru teribil, de 13 %vol. Dupa vin, vin vecinele cateodata!... La un tort de ciocolata laugh.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 09:11 PM
Mesaj #3


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Sanatatea mintala...cu o partida de sex pe saptamana (as vrea io mai des, dar...) si cu bere in cinci zile din sapte (pauza miercuri si duminica)

Sanatatea trupului: somn suficient (i.e. cel putin cinci ore pe noapte dar de obicei vreo 7-8) + suc de portocale (ca apa nu-mi place) + papa buna (mai ales carne de pui)
mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2004, 09:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2004, 10:03 PM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



In primul rand, ma spal pe maini compulsiv. Cand gatesc, posibil sa ma spal pe maini de cel putin 50 de ori.

Beau multa apa. Cu mancarea... hm. Sunt atenta ce mananc in principiu, dar cateodata nu ma pot abtine si eu sunt cea care mananca pielita de la pui. Daca mi-e pofta de ceva nu ma abtin caci as avea impresia ca renunt la placerile vietii. laugh.gif
Dar, carnea de cele mai multe ori la gratar. Salate multe, sau legume gatite usor. Deserturi, mai rar dar bune. Fructe, aveam obicei sa mananc cel putin un kg/zi, acum am lasat-o mai moale (din cauza zaharului din fructe, incerc sa le reduc si de acolo).
Cumpar pui si oua "fara antibiotice si hormoni". Restul sunt cam scumpe (ridicol de scumpe), dar mi-ar placea sa pot manca organic. Aveam obicei sa rad de cei care mancau organic, insa de cand am incercat puiul si am realizat ca este mult mai gustos, nu mai rad.
Am oroare de junk food (pentru ca nu-mi place si pentru ca e plina de chimicale despre care nu stiu nimic). Cumpar mancarea citind etichetele, imi place sa stiu ce bag in mine, si evit cat pot "prezervantele". Prefer ceva care expira in cateva zile, decat ceva care poate sta in frigider luni de zile.
Evit grasimile in exces, dar daca e sa aleg intre un produs normal si unul "fat free" il aleg pe cel normal - din motive de gust.
Folosesc aproape in exclusivitate ulei de masline.

Nu beau soda (cola, pepsi si altele) decat ocazional (2-4 ori pe an) si asta nu ca planific, dar imi e oroare de cantitatea de zahar din ele.
Alcool, iarasi neplanificat ci chestie de gust, foarte rar.

Sport, nu mai fac. Sunt lenesa. Merg insa mult pe jos.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 21 Jan 2004, 02:19 AM
Mesaj #5


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Paai, eu una merg la sala in fiecare zi, pap numa' papica neprocesata sau foarte putin atinsa de mana pacatoasa a omului. Vad dulciuri numa' la sarbatori.... Si iubesc in fiecare zi. A! Sa nu uit usturoiul, sa ii dea D-zeu sanatate lu' ala care a facut pastilele, ca altfel nu ma socializam eu cu nimeni.
Sanatatea aia mintala cred ca mi-am pierdut-o de mult....
Bunicu-meu a trait 103 ani, cand l-a intrebat mama care e secretul a zis "femeile si vinul"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Jan 2004, 03:48 AM
Mesaj #6





Guests






Secretu' meu? Nu mananc rofl.gif Decat la sarbatori si atunci servesc mancare dietetica, adek cartofi prajiti in mult ulei Argus rofl.gif Fumez mult, beau mult alchool, cum il prind, cum beau, nu conteaza cine plateste si beau multe cafele rofl.gif Si ete-ma-s sanatoasa si voinica, exact ca o Viorica rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 21 Jan 2004, 05:10 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



La capitolul mincare ma feresc cat pot de mincaruri grase si dulciuri, dar am si perioade cand dau iama in ele si-atunci imi iau revansa. rofl.gif
Sport 5 zile pe saptamina, fac pauza sambata si duminica. Multa apa, vara depasesc si 3 litri pe zi. M-am lasat de bauturi acidulate, dar m-am apucat, iar de cafea.
Si sa nu uit ca iau si vitamine. Acum or ajuta sau nu, dar de 3 ani de cand le iau nu mai stiu ce e raceala. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 21 Jan 2004, 06:55 PM
Mesaj #8


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



tu allexo, tu te-ai californicat rau de tot... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 21 Jan 2004, 07:03 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Mananc multe fructe, beau multa apa si in general evit carnea, desi imi place, mai ales aia de pui. Sport fac cu iubi tongue.gif si in rest tenis vara. Dulciuri consum moderat.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 21 Jan 2004, 08:36 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



QUOTE
tu allexo, tu te-ai californicat rau de tot...  biggrin.gif


Nicodime aproape la fel faceam si inainte sa plec din tara. Singura deosebire erau 2 zile in minus de sport. rofl.gif Aici deocamdata am mai mult timp liber.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Jan 2004, 03:02 AM
Mesaj #11


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In loc de sport se poate muncii. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 22 Jan 2004, 03:05 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Complet de acord, dar cand inca nu poti munci ce faci? tongue.gif II dai inainte cu sportul. rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Jan 2004, 03:48 AM
Mesaj #13


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Asteptam alta solutie, cu detaliile aferente. tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 22 Jan 2004, 09:08 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



De mincat maninc orice si la orice ora.
Sport intensiv 5 min in fiecare zi.E putin o sa spuneti, dar in timp(de la un an in sus) este foarte eficient si mentine atit conditia fizica cit si corpul.Mai este un lucru care zic eu merita mentionat.Cind fac un lucru, indiferent ca este munca de birou, fizica sau spal vase tongue.gif , sint foarte determinat, consum multa energie.
Deci in concluzie reteta mea este:Mincare multa si efort la fel de mult, fara vitamine si alte prostii artificiale care cu timpul sensibilizeaza organismul.

Acest topic a fost editat de bubu: 22 Jan 2004, 09:20 AM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 22 Jan 2004, 11:27 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Pt o sanatate buna, este absolut necesar ca in fiecare zi sa includem in alimentatie radacinoase si fructe.
Mancatul la ore regulate si un somn bun si linistit;
Totodata, eu personal, fac exercitii fizice la sala de forta.
Rasul ajuta intr-o buna masura la sanatate, ca si pauzele, care sunt binevenite. (multe si dese) spoton.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Jan 2004, 04:46 PM
Mesaj #16


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Thai Chi, ceai din plante, miere de albine,sex. In rest manac orice si la orice ora si in orice cantitate, beau bere si vin si putina tarie. De vreo 10 ani am aceeasi greutate, adica 70 Kg la 1,70m
Si ma simt de milioane... spoton.gif lucru pe care v-il doresc si voua...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 23 Jan 2004, 06:20 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Va multumesc tuturor care au scris la acest topic propus de mine. smile.gif

Motivul ptr care l-am initiat, a fost sa va determin sa va ginditi la sanatatea voastra. Prea multi dintre noi nu ne dam seama cit este de fragila. Ne abuzam organismul indopindu-l cu prea multa mincare, prea putin somn, fiind sedentari si pur si simplu fiind ignoranti.

Asa am fost si eu. Ajunsesem sa ma ingras 35kg. Aratam oribil si ma simteam groaznic. Am incercat sa slabesc cu metode drastice, nu stiam altfel. Mi-am slabit organismult, sistemele. Abia dupa ce m-am pus sa studiez nutritie, mi-am dat seama de complexitatea organismului si de fragilitatea lui. Am slabit sanatos, cu grija si fara sa sochez organismul. tongue.gif

Dragi forumisti, sanatatea se pastreaza. O pierdem f usor dupa ce trecem de 35-40. Acum incep sa se instaleze tot felul de "boli moderne", si multe transmise genetic. In tinerete ne abuzam corpurile si apoi ne miram de se deteriorizeaza cum inaintam in virsta. Daca ati realiza importanta hranei la mentinera sanatatii optime, poate ati face citeva schimbari, sau poate nu, ca nu va pasa... tongue.gif

Sa va spun ce fac eu:

-respiratie abdominala fiecare dimineata cum ma trezesc, ies pe balcon si inspir aerul proaspat, imi oxigenez singele si pun limfa in miscare
-exersez zilnic, obligatoriu, ridic greutati, sar coarda, fug, inot, cel putin 30min/zi
-iau vitamine/minerale naturale sa blockez actiunea nefasta a radicalilor liberi
-beau f multa apa si sucuri de vegetale (contin apa usoara)
-maninc carne relativ putina, carnea face organismul acid, intr-un mediu acid este un mediu propice imbolnavirii, (in loc de carne maninc brinza de soia sau soy protein powder)
-maninc f multe cruditati, fructe, legume...
-am 3 mese pe zi
-rar maninc sa ma satur, daca va apuca somnul dupa masa, ori ati mincat prea mult ori nu ati combinat bine ingredintele, deobicei ficatul e supra aglomerat, de-aici vine somnul
-maninc iaurt zilnic, e unul din alimentele minune, si nu, nu cel fructe, are prea mult zahar, cel natur-bio e ideal.
-meditez, ma rog, imi mentine echilbrul psihic
-nu maninc prajeli si dulciuri, ciocolata imi place dar trebuie sa fie de f buna calitate iar dulciurile de casa rolleyes.gif
-beau mult ceai verde+ cafea in fiecare dimineata

Vreau sa va spun ca am colesterolul 120. Omul de rind o are 200. Tensiunea imi este 'de atlet' (vorba doctorului). Mi se spune ca arat 5-6-7 ani mai tinara decit sint. Am energie constanta si f rar racesc. Nu am fost la doctor (numai ptr control general) de 15 ani. Sint sanatoasa tun. laugh.gif Si stiu ca se datoreste modului disciplinat de viata pe care mi l-am impus ptr ca mi-e sila sa ajung pe mina doctorilor si mi-e frica sa nu am bolile pe care toti membri familiei mele sufera si care se transmit genetic. Cu un stil de viata sanatos, pot evita imbolnavirea, prelungii tineretea si vitalitatea.

Tot ce am urmarit cind am propus acest subiect, a fost sa va constientiezez si pe voi ca hrana joaca un rol vital in mentinera sanatatii. In engleza este o vorba desteapta: "you are what you eat" (esti ce maninci) "you eat junk, you are junk, you eat healthy, you are healty". 100% adevarat. : )
Numai bine tuturor. : )





--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2004, 01:05 PM
Mesaj #18





Guests






Io am 21 ani si sunt mai bolnava ca o baba de 90...Si mie mi-e somn nu numa' dupa masa, ci tot timpul..Cred ca deja e oboseala cronica rofl.gif
P.S. Radem , glumim, dar sunt constienta de tot ce ai zis..Sper doar sa apuc sa pun in practica..Nu ma intreba ce ma retine ca nu-ti raspund tongue.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 01:23 PM
Mesaj #19


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Afro... imi dai voie sa te dojenesc putin?!

Cum e posibil ca la 21 de ani sa spui ca esti bolnava si obosita...?! Si cu asa seninatate, parca ai face un motiv de lauda din asta... De ce nu incerci sa ai mai multa grija de tine?! Am vazut ca natura a fost darnica cu tine si te-a facut fata frumoasa, dar vad ca tu te pui contra si incerci sa strici totul smile.gif sad.gif ... pai da ca e de ras dar si de plans....
Ia mai lasa placerile (ok, ok ... nu pe toate) si ai grija de sanatatea ta ... ca de nu vrei de buna voie o fi cineva care sa puna picioru' in prag...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2004, 01:30 PM
Mesaj #20





Guests






Ia mai lasa tu dojana ca stiu si io ce am de facut si singura...Si nu am zis-o cu seninatate, faceam haz de necaz, ca tot romanu' tongue.gif
Si daca-mi pune cineva picioru-n prag, s-ar putea sa i-l strang prea tare cu usa... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 02:01 PM
Mesaj #21


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ok, ok cum zici tu ... stii ca nu vreau sa te contrazic. tongue.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 23 Jan 2004, 04:48 PM
Mesaj #22


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



io la carne nu renunt, si de-o fi sa plezneasca organismu' de atata acid... spoton.gif devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 Jan 2004, 05:50 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Beau pe rupte, fumez... tongue.gif


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 24 Jan 2004, 07:40 AM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Se spune ca apa te tine sanatos si cine bea multa apa, bine face. Munca nu prea e buna, strica viata, o scurteaza. Asta o spun din experienta proprie. Eu incerc sa maninc alimente neprocesate desi este cam greu. Fructe si legume crude in fiecar zi. Usturoi, ah ce bunatate! Dar nu pastile, ci natur, asa sa musti din el si sa-l mesteci bine cu slana.Citeam undeva ca somnul mentine memoria vie si prelungeste tineretea. Ah, si sa nu uit, desigur cat mai mult sex, daca se poate in combinatie cu multa dragoste! thumb_yello.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 24 Jan 2004, 06:29 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



La subiectul "Masturbare" am citat dintr-o carte, ca sexul excesiv dauneaza rinichilor. Nu toti au agreeeat, si e ok. laugh.gif
Vreau sa va spun, ca am inceput un curs de acupresura, (e similar cu acupunctura dar in loc de ace, folosesti presiune degetelor). Profesorul meu are doctorat in a studiat medicina orientala 10 ani.

Imaginati-va uimirea mea, cind a spus acelasi lucru care l-am citat eu. Sexul excesiv dauneaza rinichilor! A explicat si de ce...sursa majora a energiei noastre se afla in rinichi, iar"esenta organismului" e sperma (scuze Mihai : ) ) la barbati si ovulul la femei. Profesorul a adaugat un amanunt, care face toata diferenta ptr. noi femeile tongue.gif si anume, ca ptr noi "exesiv sex" e chiar 'recomandat', ptr ca noi nu ejaculam. (Mihai scuze) Apoi si stressul oboseste rinichii. De ce? Ptr ca glandele andrenale se afla exact pe rinichi. Deci, in concluzie barbatii care isi abuzeaza "energia" imbatrinesc mai repede, au 'low sperm count' (si nici macar nu stiu, se estimeaza ca aprox. 40% au) si sint vesnic obositi, fara energie, fara stamina. Cuvintul cheie e excesiv, nu uitati.

Si sa va dau un ex care l-am experimentat eu, pe pielea mea aseara. Eu am probleme cu insomnia. Trec printr-o perioada mai dificila si imi afecteaza somnul. I-am spus profesorului, si la sfirsitul clasei, m-a chemat la el si mi-a apasat citeva puncte pe corp si in 10 minute era sa adorm pe scaun. Am simtit cum ma moi, si cum sint relaxata la maxim. Am venit acasa si nu am putut sa scriu la han laugh.gif ca mi se inchideau ochii. Eu, care eram extenuata de oboseala si nu puteam dormi nicidecum...Am dormit 8 ore juma si am si visat in culori laugh.gif . Acum va intreb...cum sa nu cred?? smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 24 Jan 2004, 06:44 PM
Mesaj #26


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Da' profesoru' asta arata bine? Ca m-as inscrie si eu... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Jan 2004, 08:45 PM
Mesaj #27


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ligia,
Si cu un ciocan in cap se obtine acelasi efect, poate chiar de durata mai lunga. Plus ca efectul e instantaneu.
Si nici macar nu am facut vre-un curs ca sa ajung la concluzia asta.
A, bine ca mi-am adus aminte. Fetelor, care vreti niste "esenta", gratis, da trebuie sa o luati personal.
Prima venita, prima servita. spoton.gif yikes.gif rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 24 Jan 2004, 08:52 PM
Mesaj #28


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...ehh, m-asez si eu la coada, ca vad ca fetele nu se inghesuie... girlchat.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Jan 2004, 05:28 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Nicodim profu' e ff dragut. S-a insurat la 40 si are o fetita de 2 ani. Acupunctura si acupresura ii mentine tineretea, tipul arata cu 10 ani mai tinar. E putin feminin si are un umor superb. Sint sigura ca ti l-ar place. rolleyes.gif

Bdl interesanta chestia cu ciocanul, laugh.gif astept sa imi faci o demonstratie pe webcam !! laugh.gif tongue.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 25 Jan 2004, 09:18 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2004, 11:07 AM
Mesaj #30


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



LigiaB... ce spui tu ca zice profu' tau este foarte corect ... asa am invatat si experimentat si eu.
Ideal pentru barbati este sa faca sex dar fara sa ejaculeze. Aceste tehnici trebuie invatate cu un bun profesor, altfel fac mai mult rau. Sunt multi barbati care stiu asta si se chinuie sa nu ejaculeze, dar dupa aceea vine greul, caci daca sperma a apucat sa se formeze afecteza grav in special prostata. Exista tehnici care transforma aceasta substanta si o conduc si o depoziteaza undeva la nivelul genunchilor. Aceasta energie stransa la nivelul genunchilor contribuie la mentinerea sanatatii si duce la cresterea potentei barbatilor.
Poti sa intrebi pe profu' tau despre asta, si sa ne spui si noua raspunsul lui.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Jan 2004, 03:02 PM
Mesaj #31





Guests






Mai sa fie blink.gif Si atunci cum de nu mor mai repede barbatii ce ejaculeaza la fiecare partida de sex?? blink.gif tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Jan 2004, 06:07 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Clopotel @ Jan 25 2004, 11:09 AM)
Poti sa intrebi pe profu' tau despre asta, si sa ne spui si noua raspunsul lui.

Clopotel, voi intreba chiar azi. smile.gif Promit si voi posta deseara. rolleyes.gif

Referitor la ce ai scris tu...am citit si eu si chiar voiam sa postez. tongue.gif Ma refer la a avea orgasm fara ejaculare. Am vazut la tv, ani in urma, un interviu cu un actor Woody Harelson, el spunea ca practica metoda asta. Ii cam placea sexul "excesiv" si era tot timpul fara energie, plus ca avea dureri de spate (care veneau din zona rinichilor, asta a aflat cind a mers la un doctor naturist chinez). Dr. l-a invat metoda spusa de tine. Woody spunea ca numai este frint si extenuat si ca e alt om. Sincera sa fiu, chiar si aceata metota mi se pare impotriva naturii... sa spun asa. Dar din cind in cind, daca nu se abuzeaza e ok.
Balanta, echilibrul fiind cuvintele cheie, cind e vorba de sex, mincare, bautura, munca etc.
Inchei, repetind ce am spus in primul mesaj, noi ne abuzam organismul prea mult...si ne miram de ce sintem bolnavi, fara energie, depresionati...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Jan 2004, 06:18 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (afrodita @ Jan 25 2004, 03:04 PM)
Mai sa fie blink.gif Si atunci cum de nu mor mai repede barbatii ce ejaculeaza la fiecare partida de sex??

Afrodita draga, m-ai facut sa rid! laugh.gif Esti tare simpatica. : )

Eu m-am referit la sex excesiv. De 2-3 pe zi azi, si miine si peste 2 zile iar. Ceva in genul asta. Barbatii nu mor, cum sa moara? Dar imbatrinesc inainte de vreme si isi epuizeaza energia vitala care este "depozitata" in rinichi.
Nu te stresa, ca ptr noi e chiar indicat. laugh.gif Pune circulatia si energia chi in miscare, ne tine organele sexuale in tip-top shape. smile.gif
Si crede-ma pe cuvint, ca nu as posta bazaconii mai ales la subiectul asta. Nope! Not me! rolleyes.gif
Profu meu are 26 de ani de cind practica acupunctura si acupresura. S-a specializat in endocrinologie si genecologie. Plus ca a studiat in China.

Acest topic a fost editat de LigiaB: 25 Jan 2004, 06:19 PM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2004, 06:37 PM
Mesaj #34


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Afrodita...
QUOTE

Mai sa fie  Si atunci cum de nu mor mai repede barbatii ce ejaculeaza la fiecare partida de sex?? 

Pai se poate spune ca mor mai repede in sensul ca daca nu ejaculau si isi conservau energia traiau mai mult...
De fapt ce se intampla... spun doar ce am invatat si eu de la un doctor chinez in varsta de 70 ani si stia acupunctura, presopunctura, fitoterapie si multe alte chestii...
Deci... aceasta "samanta" pe care o arunca barbatul in timpul ejacularii contine foarte multa energie vitala. Deci logic vorbind, doar pana aici, putem deduce ca o pierdere de energie este de evitat. Totusi te poti bucura de placerile dragostei, fara sa "dai afara". Aici este greutatea: ca in momentul in care "iti vine", sperma este deja formata, si daca intrerupi actul ca sa nu dai afara, asa cum fac multi, risti sa te imbolnavesti grav. Prin urmare aceasta sperma trebuie transformata, si trimisa si depozitata la nivelul genunchilor. Multi barbati isi amintesc poate, ca in urma actelor sexuale terminate cu "dat afara", isi simt genunchii moi si fara vlaga. Dar aceasta energie, daca cunosti niste tehnici, poate fi canalizata oriunde in corp, acolo unde exista puncte slabe.
Din pacate aceste tehnici nu le poti invata decat de la cineva care stie bine, altfel e de rau. Pot sa confirm ca efectele sunt nemaipomenite, adica: actul sexual poate fi prelungit mult timp, se poate relua de mai multe ori, cu mici pauze. Si cel mai important dupa ce ai facut dragoste, si ti-ai canalizat si "linistit" energiile poti sa sustii cel mai greu efort fizic de care esti in stare intr-o dispozitie excelenta...
Mai vreau sa va spun, si acest lucru se pare ca a fost confirmat si de medicina moderna, ca energia sexuala (samanta) la barbati este in cantitate limitata, si nu poate fi marita, doar consumata sau pastrata.
La fete este alta poveste ... si vestile la ele sunt dintre cele mai bune spoton.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Jan 2004, 07:01 PM
Mesaj #35


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Acu imi dau seama ce sint pungile alea mari de le am sub genunchi.Si io care credeam ca am facut apa la genunchi.... sad.gif
Si ma miram, pt ca nu beau decit bere.
Oricum, daca se pierde atita energie, uite o sa studiez problema , poate inventez un motor care merge pe asa ceva.
In mod sigur imi dau astia premiul Nobel. Iar noul autovehicul se va numi nu masina, ci spermasina. Singura problema e cum si cine va face plinul. Asa ca daca o sa vedeti o femeie care scuipa in rezervor, clar nu are greturi matinale, face plinul doar. jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman