HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> God Vs Sex Before Marriage
Ryan
mesaj 18 Jan 2004, 04:27 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Din cate stiu, teoretic, in religiile crestine, sexul inainte de casatorie este vazut ca un pacat. Totusi, in ziua de azi nimeni, sau, ma rog, aproape nimeni nu se mai "abtine" de la acest lucru. Care credeti ca este implicatia asupra iertarii pacatelor? daca omul STIE ca face un pacat si continua sa il practice, care va fi atitudinea lui Dumnezeu fata de el? Poate multora nu le pasa si nu si-au pus problema inainte de a face sex daca e pacat sau nu sa o faci inainte de casatorie; cine mai rezista sau cine mai vrea sa reziste pana atunci? La urma urmei, de ce e considerat un pacat? Ca eu nu pricep hh.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 19 Jan 2004, 12:35 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Na' ca nimeni nu se-ncumeta sa explice care-i treaba cry.gif ... eu am pus problema la modul serios, il astept macar pe TriRegnum cu o explicatie a pacatului in acest sens si cu un eventual raspuns si la celelalte intrebari.

Acest topic a fost editat de Ryan: 19 Jan 2004, 12:36 AM


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 19 Jan 2004, 12:43 AM
Mesaj #3


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Ultima oara cand am fost la preot si am vorbit despre tema asta, mi-a zis ca nu mai traim in vremurile unde trebuie sa fii "fata mare" pana in nopatea nuntii dar ca ar fi bine sa nu o faci decat atunci cand ai un prieten pe care il iubeste si care te iubeste. Imi mai aduc aminte de o prietena care sa maritat la 20 de ani si care era/ este foarte credincioasa si era virgina cand la cunoscut pe viitorul barbat. Si imi povestea ca a fost la preot si ca preotul ia spus ca daca stie ca sa va casatorii cu barbatul respectiv atunci poate sa se culce cu el si inainte de nopatea nunatii. Ma infurie chestii de genu asta 50.gif


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2004, 12:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 19 Jan 2004, 12:48 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE
Din cate stiu, teoretic, in religiile crestine, sexul inainte de casatorie este vazut ca un pacat.

Nu numai in religiile crestine... Hinduismul e si mai strict... De aceea e atat de raspandita prostitutia in India... se pare ca problema e tratata asimetric...


QUOTE
Ultima oara cand am fost la preot si am vorbit despre tema asta, mi-a zis ca nu mai traim in vremurile unde trebuie sa fii "fata mare" pana in nopatea nuntii dar ca ar fi bine sa nu o faci decat atunci cand ai un prieten pe care il iubeste si care te iubeste. Imi mai aduc aminte de o prietena care sa maritat la 20 de ani si care era/ este foarte credincioasa si era virgina cand la cunoscut pe viitorul barbat. Si imi povestea ca a fost la preot si ca preotul ia spus ca daca stie ca sa va casatorii cu barbatul respectiv atunci poate sa se culce cu el si inainte de nopatea nunatii. Ma infurie chestii de genu asta 50.gif  

Se pare ca si preotul a auzit de conceptul de "Test before you buy"... Nu prea e bine sa te casatoresti cu cineva si sa constati dupa ca nu exista compatibilitate sexuala... care probabil duce la ceva foarte nedorit: adulter.
Dar daca iubesti tare mult pe cineva, iti poti asuma riscul.

Acest topic a fost editat de axel: 19 Jan 2004, 12:49 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 19 Jan 2004, 12:52 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Unii preoti parca incurca lumea mai mult decat sa o descurce. Si daca nu esti sigura ca te casatoresti cu el si te culci cu el care e problema? Si daca te casatoresti si dup-aia te desparti? Stam stramb si judecam drept: Care e diferenta reala (nu imaginara) intre a te culca inainte de casatorie cu unul singur sau cu mai multi? Nu tot sex faci? Si apoi, mai e pacat sau nu?-in viziune biblica vreau sa zic.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Jan 2004, 12:55 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pana la urma de unde vine toata povestea asta cu a te casatori cu o virgina? De la faptul ca, statistic, o femeie care s-a casatorit virgina e mai putin probabil sa "sleep around" decat una care a avut multiplii parteneri inainte de casatorie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 19 Jan 2004, 12:59 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Axel eu zic ca din contra, ca de-abia da de gust ohyeah.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Jan 2004, 01:04 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Ryan @ Jan 19 2004, 01:01 AM)
Axel eu zic ca din contra, ca de-abia da de gust ohyeah.gif

E un punct de vedere interesant... Daca era oricum curva, curva va fi si dupa casatorie... Putin probabil ca nu-si descoperise deja "afinitatea" inainte...
Eu imi sustin punctul de vedere (cel legat de statistica).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Jan 2004, 01:37 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Voi raspunde amine sau zilele urmatoare, sunt obosit acum prea tare pentru a mai scrie ceva de indreptare morala wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Jan 2004, 02:37 AM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Acu pe bune, am si eu o intrebare.Mi-a trecut prin cap citind posturile voastre.
Daca virginitatea e o virtute in acceptiunea bisericii, o femeie care moare virgina, se duce automat in rai?
Daca da, are un statut diferit fata de celelalrte femei(suflete) care nu au fost virgine?
Daca nu, de ce au stat asa? huh.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 19 Jan 2004, 09:58 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



... In vremurile biblice, era mult mai simplu: barbatul venea la casa miresei, si o lua la el acasa. Asta insemna casatoria.

Argumentele sunt foarte simple: un sot si o sotie se bucura de placerea sexuala, dar cu responsabilitate. Daca in urma relatiei lor apar copii, acestia vor creste intr-o familie, iar nu doar cu unul din parinti. Este in firea lucrurilor.
Pe de alta parte, cei necasatoriti care au astfel de relatii trec cu vederea toate efectele secundare - nedorite de ei - precum copiii. Si cand ea ramane insarcinata, oare el, cel atat de iubitor si grijuliu, va mai fi langa ea, sau va disparea in noapte, lasand-o singura si cu burta la gura?


Un medic poate da sfatul ca fiecare sa experimenteze sexual inainte de casatorie.
Un preot insa... mi se pare aberant.

In domeniul sexual, nu experimentarea inainte de casatorie conteaza, ci dorinta de a-i face placere celuilalt.
Orice tanar poate citi ce doreste despre modalitatile de a-i face placere partenerului.
Apoi, cand se casatoreste, ramane sa si aplice ce invata. Daca ei se iubesc, vor trece fara prea mari probleme peste neplacerile inceputurilor.
Dar o relatie de prietenie care aluneca in sexualitate, mai ales la inceput, va fi serios subminata de inexperienta amandurora de a-si procura placere.

Asadar, din punct de vedere crestin este imorala orice relatie sexuala in afara casatoriei. Pe de alta parte, tot Biblia arata ca partenerii trebuie sa caute placerea celuilalt - asta arata ca nu doar copiii sunt scopul sexului, ci si bucuria reciproca a sotilor.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 19 Jan 2004, 10:10 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Virgine inainte de casatorie. Oare ce se intampla cu virgina aia care are o educatie stricta sexuala si amicul ei infocat o are intr-o seara. Ea devine un om care are nevoie de psihiatru ptr multa vreme ptr ca nimeni nu i-a explicat de ce ea trebuie sa fie virgina inainte de casatorie. I s-a spus doar ca asa trebuie sa fie.
Daca nu i se intampla asta si fericita se marita? Cum intelege ea sexul in casnicie??
Cand intr-o zi se trezeste din toate astea vede ca totul e o minciuna, o aiureala si ca mai bine ar fi incercat cativa parteneri ptr ca dupa cate stim in ziua de azi o casnicie reusita se bazeaza pe comunicare, o relatie sexuala buna, umor...si poate mai este cate ceva tongue.gif

Cati dintre voi s-ar casatori acum cu virgine??? Vrea cineva sa-si ia o sotie care nu poti sa stii din punct de vedere sexual ce schimbari poate lua pe parcurc? Cine mai are curajul asta?
Pe vremuri (nu prea demult asta wink.gif ), era naivitate, acum insa nu cred ca se mai respecta nicaieri. Au inceput sa aiba si parintii ceva inteligenta si o transmit copiilor wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 19 Jan 2004, 04:06 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Daca doi parteneri se iubesc pot face sex oricand le vine chef. In fata lui Dumnezeu, ei nu vor fi priviti mai josnic decat semenii lor care nu fac sex inainte de casatorie.

Sustin ca toti suntem egali si avem aceleasi drepturi, atunci daca sa ai pofte reprezinte un pacat, de ce n-am face sex?
Numai gandul rau e un pacat, iar ganduri avem toti, mai mult sau mai putin rele.
Concluzia: faceti sex, e un sport sanatos! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 11:51 PM
Mesaj #14


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Subscriu la ce zice Storm si mai adaug: Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui...deci cred ca e mai indulgent cu pacatele astea usoare, ca deh, tot un fel de om e si el... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 22 Jan 2004, 02:35 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



Credinta in ce anume ??..in a te sti pe tine cu sufletul curat ??...he he he..pretentii de virginitate...pai asta nu este o calitate ci mai degraba o stare de impoderabilitate contrafacuta...adica sunt imaculat (a)..si mi se cuvine totul..sau, in cel mai bun caz, pot sa spun viitorului partener..eu sunt sau am fost altfel atunci...dar se pierde din vedere clipa de fata..cand de fapt, am poftit la fructul oprit ..si asta-i valabil pentru ambele sexe..doar ca nu o si sustinem atunci cand credem ca a venit clipa cea asteptata...hai sa spunem doar...I have a dream..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Jan 2004, 03:31 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Atatea culturi si atatea obiceiuri... Eu am sa ma ghidez doar din Sfanta Scriptura... daca pierd sau las asta la o parte nu-mi mai ramane nimic in haosul din lumea de azi.
Pe Adam si Eva cine i-a casatorit? Dar pe Cain si sotia lui?
Cand incepe casatoria? Si cand se termina?
Primarul spune ca la asa zisa stare civila. Preotul zice ca la cununia religioasa.
Biblia spune ca un om sunt sot si sotie cand formeaza acelasi trup si sunt soti pana la moartea unuia dintre ei. Eu prefer sa cred in Biblie...
Partenerul cu care te impreunezi este cel care i-ti este sot/sotie in fata lui Dumnezeu. Daca tu i-ti perfectezi treburile administrative ,schimbarea starii civile si drepturile/obligatiile ce decurg din acestea etc.,este un semn de respect fata de societatea din care faci parte.
Daca te impreunezi cu mai multi/multe curvesti. Indiferent ca esti "casatorit legal" sau nu.
Biblia vede castoria ca un legamant: dureaza pana la moartea unei parti ale legamantului. Si rabinii evrei spun, si apostolul Pavel spune ca orice legamant trebuie intarit cu sange. De aici intelegeti fiecare ce doriti...
Lumea de azi, care in unele medii este numita "era postcrestina" vede casatoria ca un contract care are clauze de reziliere. Nu mai ai chef sa respecti termenii contractului il reziliezi, platesti si pleci. Ca in afaceri..spre un alt partener...

Parerea mea: Daca ai avut contact sexual ininte de starea civila/cununia religioasa cu o singura persoana (viitorul sot/sotie) ambii parteneri fiind virgini la acea data nu vad, din Biblie, unde au gresit, DACA cei doi raman impreuna pana la moarte.
Dar cand doi oameni au intentii serioase, hai sa fim seriosi, pot sa se abtina pana la perfectarea actelor din societatea in care traiesc (fie romani, fie romi, fie indieni).
Dar asa suntem noi, oamenii, tot timpul cautam cat de aproape putem sa fim de pacat si sa nu pacatuim, in loc sa cautam sa stam cat de departe de pacat si cat de aproape de Dumnezeu.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Jan 2004, 12:49 AM
Mesaj #17


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"Daca te impreunezi cu mai multi/multe curvesti. Indiferent ca esti "casatorit legal" sau nu."
Mai intreb cam citi din cei care traiesc astazi au avut mai multi parteneri? Inseamna ca lumea asta e plina de ....curveturi.

"Parerea mea: Daca ai avut contact sexual ininte de starea civila/cununia religioasa cu o singura persoana (viitorul sot/sotie) ambii parteneri fiind virgini la acea data nu vad, din Biblie, unde au gresit, DACA cei doi raman impreuna pana la moarte."
De ce trebuie sa fie ambii virgini? De ce trebuie sa ramina impreuna pina la moarte daca la un moment dat el/ea n-o/nu-l mai iubeste pe ea/el? Daca totusi se despart, si isi gasesc alti parteneri, automat intra la alineatul anterior.

"Dar asa suntem noi, oamenii, tot timpul cautam cat de aproape putem sa fim de pacat si sa nu pacatuim, in loc sa cautam sa stam cat de departe de pacat si cat de aproape de Dumnezeu."
Asta e, nimic nu e perfect pe lumea asta. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 23 Jan 2004, 09:46 AM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Da... suna cam greu cuvantul asta...curvie. Nici eu nu credeam ca curvesc. Credeam ca fac dragoste !!! Asta pana am aflat si definitia termenului dragoste, iubire, asa cu cum o vrea Dumnezeu, cel care a facut cerurile si pamantul.Dar acest Dumnezeu ne-a dat posibilitatea sa alegem, sa il urmam pe el sau sa nu il urmam pe el. Sunt doar doua cai... una duce la moarte alata la viata.
Care este atunci definitia biblica a termenului curvie? Sa faci sex pe bani???Sau sa ai relatii sexuale in afara cadrului religios al familiei?
Dumnezeu nu ne-a obligat la nimic.Si asta este dreptatea lui Dumnezeu.
Unii spun ca ne nastem crestini. Dumnezeu spune ca este alegerea noastra sa devenim crestini. La fel putem sa alegem intre bine si rau, intre moarte si viata.In viata asta suntem robi. Ne nastem robi ai pacatului, cu firea adamica, pacatoasa, dar putem sa devenim robi ai lui Isus. O robie care duce la viata.Si asta este dragostea lui Dumnezeu.
Pot sa-mi fac propriul meu sistem de legi (la urma pot sa zic ca toate sunt o conventie, curvia este o conventie, omorul este o conventie , furtul este o conventie, minciuna este bine si sinceritatea este rau... toate sunt o conventie, pot sa gandesc in logica pozitiva sau in logica negativa... filosofia ne da "libertate") sau daca intr-adevar il cred pe Isus atunci traiesc dupa legile si poruncile pe care el le-a dat. Este alegerea mea. Dumnezeu nu o sa ma trazneasca daca fur azi. Si nici maine. Si poate traiesc mai bine ca si Iov, Isaia, Ezechiel... dar traiesc 50-60-90 de ani... si dupa aia gata. Moartea vine sigur. Poate ca moartea este singurul lucru sigur si palpabil din viata asta.
Eu aleg cum i-mi traiesc viata. Am doua moduri:cu Dumnezeu sau fara Dumnezeu. Dar Dumnezeu nu i-si imparte slava cu nimeni. Pot sa fiu total dedicat lui Dumnezeu sau nusunt deloc. Nu se accepta jumatati de masura. Asta este sfintenia lui Dumnezeu.
Este alegerea mea... este alegerea fiecaruia...
Dar daca cred cu adevarat in Dumnezeu atunci cred si in invierea tuturor mortilor si in judecata fiului lui Dumnezeu, care se va face dupa legile lui Dumnezeu.
Iata, iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul. ... Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, ..." (Deuteronom 30:15; 19).


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 23 Jan 2004, 03:21 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



TRI, eu inca astept si raspunsul tau pe care l-ai promis, altfel nu te bateam la cap si incearca sa raspunzi la intrebarile initiale wink.gif
thanks


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 24 Jan 2004, 07:57 AM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (axel @ Jan 19 2004, 12:57 AM)
Pana la urma de unde vine toata povestea asta cu a te casatori cu o virgina? De la faptul ca, statistic, o femeie care s-a casatorit virgina e mai putin probabil sa "sleep around" decat una care a avut multiplii parteneri inainte de casatorie.

Preferinta pentru mirese virgine nu vine din religie, sau de la Dumnezeu ci dintr-o cultura patriarhala. Masculul, nu numai la oameni dar si la animale, vrea sa-si puna amprenta personala pe teren virgin si sa fie sigur in felul asta ca progenitura e a lui. Asa a fost probabil la inceput, dupa aceea a intrat in societate, religie iar acum e politica. In multe societati casatoria nu e "din dragoste" si nu pentru distractie sau placere personala , ci o obligatie, un fel de institutie cu reguli bine delimitate si construita sa tina o viata. Cred ca acest concept exista inca la bunicii nostri dar viata moderna l-a schimbat total in ultimii...50 de ani. Cred ca trebuie sa citim Biblia cu alti ochi si sa extragem esenta nu forma care este anacronica.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 24 Jan 2004, 04:23 PM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



ma intreb oare care care vor fii concluziile pe care le vom trage, atunci cand vom "citi Biblia cu alti ochi"? care sunt formele anacronice? sa fi schimbat oare "revolutia sexuala" a secolului XX gandurile si voia lui Dumnezeu. sincer, ma indoiesc.!
ce stiu sigur insa ca aceasta 'revolutie' a schimbat, a fost numarul de casatori ce sfarsesc in divort, numarul de relatii consumate in concubinaj, precum si numarul de avorturi. toate au crescut. fara exceptie.
free your mind! the rest will follow! true, true! sad, but true!


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 24 Jan 2004, 06:59 PM
Mesaj #22





Guests






Eu stiu asa: religia, de orice fel, sustine virginitatea, cel putin a ei, inainte de casatorie...De ce? Nu-mi pot explica..Insa stiu sigur ca ma bucur ca nu sunt virgina..doamne, cate partide bune as fi pierdut !! rofl.gif rofl.gif
Ah ...pe mine nu ma intereseaza viata de dupa...Nu vreau nici o viata dupa, nici buna nici rea...Imi ajunge cate simt si patimesc in viata asta..Nu mai vreau alta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Jan 2004, 07:15 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Oul Dogmatic @ Jan 24 2004, 07:59 AM)
QUOTE (axel @ Jan 19 2004, 12:57 AM)
Pana la urma de unde vine toata povestea asta cu a te casatori cu o virgina? De la faptul ca, statistic, o femeie care s-a casatorit virgina e mai putin probabil sa "sleep around" decat una care a avut multiplii parteneri inainte de casatorie.

Preferinta pentru mirese virgine nu vine din religie, sau de la Dumnezeu ci dintr-o cultura patriarhala. Masculul, nu numai la oameni dar si la animale, vrea sa-si puna amprenta personala pe teren virgin si sa fie sigur in felul asta ca progenitura e a lui.

Nu pricep... Ti se pare ca as fi zis eu ca vine din religie?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Jan 2004, 08:51 PM
Mesaj #24


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (santiago @ Jan 24 2004, 03:25 PM)
ce stiu sigur insa ca aceasta 'revolutie' a schimbat, a fost numarul de casatori ce sfarsesc in divort, numarul de relatii consumate in concubinaj, precum si numarul de avorturi. toate au crescut. fara exceptie.

Ce sa-i faci omule, s-au hotarit femeile sa nu mai indure o casnicie de rahat doar de dragul unei idei dintr-o carte. Vezi filmul Chocolat , o sa prinzi ideea .Bagi mina in foc ca daca nu ar exista divorturi, toate casniciile ar fi fericite? Pai si atunci de ce dragoste cu sila?
Concubinaj exista si inainte , nu l-a descoperit revolta de la 1907.
Avorturi la fel. In concluzie, nimic nou sub soare. Lumea-i lume de cind e lume.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 24 Jan 2004, 09:55 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Bine, bine e real ce ziceti voi ca un procent foarte mare dintre oameni comit adulter si ca aceasta este din vechime... obicei atat de vechi incat nimeni de pe pamant nu o sa stie cand a avut loc primul adulter.. Eu cred ca titlul topicului era cu Dumnezeu vs relatii sexuale. Si pozitia lui Dumnezeu este azi aceiasi cu acea de pe muntele Sinai.
Daca transformam Biblia sa ne acopere slabiciumea noastra atunci devine ca si orice alta carte sau film produs candva in lume. Daca nu tinem cont de ea atunci suntem atei si Dumnezeu nu mai are loc in viata noastra.
Da... si castigul suprem al unei vieti in cadrul Cuvantului lui dumnezeu este viata. De fapt este alegerea pusa si in fata noastra in Deuteronom care suna in mare asa: "Iata pun in fata ta binele si viata... moartea si raul..... Alege viata ca sa traiesti!". Simplu, evident, nici o obligatie si nici o constrangere. Si aici este dreptatea lui Dumnezeu. Dar daca aleg sa traiesc cu el, atunci eu trebuie sa-mi schimb comportarea dupa regulile lui Dumnezeu, nu invers, adica Dumnezeu sa se schimbe dupa cheful si placarea mea. Si aici este sfintenia lui Dumnezeu.
Iar daca aleg sa traiesc fara el, de fapt nu traiesc ci mor...dar cu o moarte care dureaza 20-40-50-110 ani.. depinde cat are fiecare la dispozitie.
Ce va fi dupa?Nu putem sa vedem decat prin credinta.Dar daca nu o avem atunci suntem orbi si vedem doar pana la moarte.
Cel care comite adulter greseste in fata Dumnezeului care a facut cerul si pamantul? DA... greseste. Dumnezeu il iubeste in continuare? DA... el iubeste pe omul pacatos dar uraste pacatul. Pana cand o sa-l iubeasca? Pana la judecata pacatului, iar cel care va fi gasit atunci cu pacatul la purtator va fi nimicit odata cu pacatul. Cat timp poate pacatosul sa renunte la pacat? Cat timp traieste.Dupa aceia este prea tarziu. Oricate slujbe sau rugaciuni va plati sa se faca dupa moartea lui, cu ce si-a facut el personal in viata de pe pamant cu asta ramane. Cel putin asa sustine Isus... iar noi ca si crestini urmasi ai lui nu avem dreptul sa sustinem altceva. Cine nu este cu el este impotriva lui... asa a spus.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Jan 2004, 10:13 PM
Mesaj #26


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hombre,
Mai citeste odata titlul topicului te rog. tongue.gif Asta ca sa vorbim aceiasi limba.
Daca aduci deuteronomul in discutie, atunci adu si cap 13 de acolo, sa vedem cum il comentezi.
Astept raspuns.
Pup iu. mwah1.gif
Semneaza: un ateu adulterin.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 24 Jan 2004, 10:23 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



afrodita, te rog hotaraste-te!
ori viata asta e plina de partide bune, trebuind asadar, sa o traim la maxim sau e plina de patimiri.
e cred ca dihotomia spuselor tale descopera mai mult decat ai fi vrut sa spui - partidele bune nu reusesc sa suplineasca multimea patimirilor. mereu mai este loc pentru mai mult rau.
si ce poate fi mai trist decat sa traiesti fara speranta.


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 24 Jan 2004, 10:33 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



bdl, ce legatura are capitolul 13 cu discutia noastra?
acolo e vorba despre pedepsirea celor ce incercau sa-i abata pe evrei de la credinta lor.
your point? blink.gif


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Jan 2004, 10:35 PM
Mesaj #29


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Intreaba-l pe solascriptura, fratioare.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Jan 2004, 03:00 PM
Mesaj #30





Guests






Ce treaba au partidele bune cu patimitul?? Nu ai vazut ca le-am pus in propozitii separate si ca ma refeream la cu totul altceva?? Cand vb de partide bune ma refeream la viata sexuala, cand vorbeam de patimi ma refeream la viata in totalitatea ei, care contine si ura si dragoste, si bucurie si tristete, si patimi da' si fericire , bla bla bla..Got my point now?? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 25 Jan 2004, 10:52 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



QUOTE (bdl @ Jan 24 2004, 10:37 PM)
Intreaba-l pe solascriptura, fratioare.

Here I'm again.
Banuiesc ca tu zici ca am gresit cand am spus ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului. Si in Deuteronom, Exod,Levitic, etc. este data ca pedeapsa moartea cu pietre.Biblia trebuie citita in ansamblul ei, daca scoti doar o parte poti sa o deformezi cum doresti.
Cred ca nu am aici destul spatiu sa explic toata scriptura, diferentele dintre primul legamant de pe Sinai (legamantul faptelor) si legamantul harului, dat prin Isus Hristos. Si poate te-ai si plictisi.
De fapt daca citesti atent capitolul 13, Dumnezeu da si explicatia poruncii lui. Niciodata Dumnezeu nu a zis "Fa asa ca asa vrea muschii mei", din contra a zis, fa asta ca sa traiesti, fa asta ca sa ai zile multe in tara...etc.
In cap 13. Dumnezeu explica clar finalitatea poruncilor lui:
.
5. Sa scoti astfel raul din mijlocul tau.
11.Sa se faca asa, pentruca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savirseasca o fapta asa de nelegiuita in mijlocul tau.
17. pentru ca Domnul sa Se intoarca din iutimea miniei Lui, sa Se indure de tine, sa te ierte, si sa te inmulteasca, dupa cum† a jurat lucrul acesta parintilor tai,

Explicatie in mare:(atat de in mare incat am lasta pe dinafara o gramada de adevaruri clare, dar toate duc la ispasirea de pacat a pacatosului)
Dumnezeu i-a dat libertatea lui Adam sa manance din toti pomii. Dar din toti pomii, cu sfatul/porunca sa nu manace din pomul cunostintei binelui si raului. Dar el putea sa manace si din acest pom, dovada ca a si mancat. Alegerea lui. Dar alegerea lui ducea la moarte. A murit el pe loc? Nu... ci a trait (sau a murit lent) timp de mai bine de 900 de ani.
Dumnezeu si-a ales mult timp dupa aceea un popor, semintia lui Avraam, sa fie lumina in lume. Adica prin purtarea lor sa fie oglinda dreptatii lui Dumnezeu pe pamant.Si dreptatea lui Dumnezeu este aceiasi acum, si atunci.Cel pacatos va muri, cel neprihanit va trai. Binenteles ca stia ca omul nu poate fi atat de sfant ca si Dumnezeu (doar se naste in pacat), de aceea Isus si mantuirea prin credinta era in planul lui Dumnezeu inainte de facerea omului.Si vechiul legamant este o umbra a legamantului desavarsit care a venit prin moartea lui Isus. Pacatul condamna pe om la moarte. Pedeapsa pacatului este moartea si acum. Legea de pe Sinai accentua gravitatea pacatului, si arata ce va sa vina. Omul a luat la cunostinta ca pacatul duce la moarte. Pentru Dumnezeu, cel etern , in afara timpului este totuna ca eu mori intr-o secunda sau in 100 de ani. Tot moarte este.Dar eu pot sa renunt la balastul care ma duce la moarte (la pacat).Si pot renunta mai usor in 100 de ani decat intr-o secunda. Asta se numeste indeluga rabdare a lui Dumnezeu.
Este adevarat ca in Biblie exista si pasaje care, luate separat, ar parea ca indica faptul ca , pe unii, Dumnezeu i-a predestinat pentru pedeapsa, ca in cazul lui Iuda despre care ni se spune ca “s-a dus la locul lui” (Fapte 1:25) fiind “fiul pierzarii” “ca sa se implineasca Scriptura” (Ioan 17:12). Tot asfel in 1 Petru gasim scris despre cei rai ca ei “n-au crezut Cuvintul si la aceasta sint rinduiti” (1 Petru 2:8). In Berkeley Version of the New Testament, dr. Gerrit Verkuyl adauga textului citat mai sus un scurt comentariu: “Cei necredinciosi se vor poticni intotdeauna; aceasta este o lege eterna” (p. 596). Cu alte cuvinte, Dumnezeu a rinduit caderea tuturor celor care refuza Evanghelia Domnului Isus Hristos.
Cazurile obscure din anumite pasaje ale Bibliei trebuiesc judecate intotdeauna in lumina mesajului general al Bibliei. Chiar si Vechiul Testament declara ca Dumnezeu nu vrea pieirea nimanui:
“Doresc Eu moartea pacatosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca?” (Ezec. 18:23)
“Caci Eu nu doresc moartea celui ce moare, zice Domnul Dumnezeu. Intoarceti-va dar la Dumnezeu si veti trai” (Ezec. 18:32).
“Spune-le: “Pe viata Mea, zice Domnul Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca de la calea lui si sa traiasca. Intoarceti-va, intoarceti-va de la calea voastra cea rea! Pentru ce vreti sa muriti voi, casa lui Israel?” (Ezec. 33:11).

Pilda din Noul Testament cu femeia prinsa in preacurvie adusa la Isus cred ca explica cel mai bine diferenta dintre pacat si pacatos.Si mai bun teolog ca si Isus nu a existat si nu va mai exista. Si el a hotarat ca aceea femeie nu va muri (episodul cu cine este fara pacat sa ia primul piatra si sa arunce), dar la plecare i-a zis du-te si sa nu mai pacatuiesti. Cine vrea poate sa vada difernta facuta intre pactos (iertat) si pacat (condamnat).
Poate ca daca Dumnezeu nimicea pe fiecare om cu un trasnet cand pacatuia nu mai era pacat pe pamantul actual, dar sigur nu mai erau nici oameni. Dar Dumnezeu are o indelunga rabdare, pentru ca fiecare sa se pocaiasca de faptele lui rele si sa se intoarca la Dumnezeu.In cazul nostru avem tot timpul cat v-om trai pe acest pamant. Nu se tine cont de vechime... ca vii la 10 ani sau la 110. Dar eu unul nu pot sa-mi mai adaug nici o zi vietii mele. Ziua de mine o iau doar daca o primesc, nu o pot adauga cu de la mine putere. Ziua de ieri iarasi nu o pot aduce sa o schimb... deci tot ce-mi ramane este ziua de astazi... "Astazi daca auziti glasul meu nu va impietriti inimile..."
Si ca si o concluzie, Dumnezeu uraste pacatul dar iubeste pe pacatos.

Legat de titlul topicului dupa umilele mele cunostinte de engleza era (Dumnezeu versus relatii sexuale inainte de casatorie). Eu fiind crestin nu pot sa fac diferenta (nici Dumnezeu nu o face) intre relatiile din AFARA casatoriei, fie ca sunt inainte, dupa sau in timpul ei. Toate se incadreaza in "Sa nu comiti adulter". Dar asta este porunca lui Dumnezeu. Si noi ca si Adam, putem sa o ascultam sau sa o ignoram.
Deuteronom cap. 30:(interesant de citit in intregime)
15. Iata, iti pun azi inainte viata* si binele, moartea si raul.
............................
19. Iau azi cerul* si pamintul martori impotriva voastra ca** ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si saminta ta,


Mai clar sau mai incalcit decat in ultimul post? wink.gif


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Jan 2004, 11:18 PM
Mesaj #32


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Trebuie sa fie cumplit de plicticoasa viata asta. Da daca e alegerea ta, nu vad nici o problema.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 25 Jan 2004, 11:32 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (axel @ Jan 24 2004, 07:17 PM)
Nu pricep... Ti se pare ca as fi zis eu ca vine din religie?

Nu tu, au spus-o altii si subiectul se refera oricum la God vs sex... eu am dat doar motivele pentru care unui barbat nu-i convine ca viitoarea mama a copiilor lui sa "sleep around" cum ai spui de altfel si tu

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 25 Jan 2004, 11:33 PM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 25 Jan 2004, 11:36 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (afrodita @ Jan 24 2004, 07:01 PM)
..doamne, cate partide bune as fi pierdut !! rofl.gif rofl.gif

Ce fel de partide? De sex? De casatorie?De carti?....


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Jan 2004, 11:45 PM
Mesaj #35





Guests






Ce greu e sa-ti dai seama!! E vorba de carti aici? Sau de sex? Normal ca partide de sex!! rolleyes.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 11:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman