HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2004, 06:48 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Monica V, ai cautat un caz extrem si incerci sa-l faci argument in discutia asta? cazuri ca si cel de mai sus sunt exceptii. De aceea a ajuns sa se scrie despre el. !!! blink.gif Asa poti gasi exceptii la orice : de exemplu o mama care naste 9 gemeni. Dar de obicei o femeie naste 1 copil, sau maxim 2. Eu nu pot sa vin cu un caz exeptional si sa-l fac argument fiindca e ilogic si unfair.

Asa ca daca ai argumente serioase, pofteste..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Mar 2004, 08:01 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In primul rind, nu se stie daca e un caz rar, pentru ca discutiile intre profesori si elevi sau parinti sau pedepsele pentru niste fleacuri nu sint intotdeauna aduse la cunostinta ziarelor sau a vreunei autoritati din afara scolii. Dar chiar daca ar exista un singur caz, este un caz in plus. De ce sa depinda bietii elevi de bunavointa si de bunul simt al profesorilor si al administratiei scolii in legatura cu ceva care nu are nici in clin nici in mineca cu menirea scolii si cu studiile? Dealtfel, asta e o chestie de putere sau de control social, ca sa nu mai vorbim de inegalitatea dintre categoriile sociale. Daca imi uit basmaua acasa (am obiceiul sa imi acopar mereu capul), nu imi convine si poate imi trebuie (cel putin dupa parerea mea), dar nu ii dau nimanui socoteala. Daca un elev isi uita un obiect din uniforma, ca de exemplu cureaua sau bentita, el are de dat socoteala. Pentru aceeasi greseala, o persoana nu pateste nimic decit ca nu are obiectul respectiv, dar cealalta da de belea chiar daca datoria (in cazul elevului, de a invata) si-o face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 12 Mar 2004, 08:14 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



QUOTE
Majoritatea organizatiilor (chiar si cele in care exista un cod vestimentar) sint formate din "adunaturi pestrite" pentru ca nu exista o uniforma. Nu vad ce legatura are uniforma cu sirguinta la invatatura sau la munca.


Monico, vad ca tu oricum le stii pe toate. Ma mir cum de nu stii ce legatura are uniforma la munca. Cum afecteaza ea eficienta. Clar nu cunosti nici cele mai elementare notiuni de marketing.

Cauta pe Google termenii urmatori si vei vedea la ce ajuta uniforma la o companie:
  • corporate identity
  • branding
  • brand awareness
  • brand communication
  • marketing
  • corporate image

Poate te vei elucida putin in privinta eficientei uniformelor.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Mar 2004, 08:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2004, 08:56 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Daca un elev isi uita un obiect din uniforma, ca de exemplu cureaua sau bentita, el are de dat socoteala.



Da , are de dat socoteala si asa e corect. Eu am facut in Canada o facultate si nu vreau sa spun care. Noi aveam o " uniforma". Adica anumite chestiuni pe care trebuia sa le purtam . Asta era regula. Cine nu o respecta, nu numai ca era sanctionat, dar i se refuzau anumite drepturi. Asta ne-a facut pe toti sa fim atenti si sa respectam regula.Si nimeni n-a comentat nimic si ni s-a parut fair game.

regulile sunt facute ca sa fie respectate. Daca ai o problema cu respectatul regulilor, schimba meseria, schimba scoala, schimba ce vrei tu. Ai optiunea asta. Nimeni nu te obliga sa mergi al o scoala unde se poarta uniforma. Nimeni nu te obliga sa faci nimic. Tu faci ce vrei cu viata ta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2004, 09:16 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
uniforma e o metoda de control social,....
Politia are si ea un model militar, si dealtfel e o organizatie cam suspecta.



Plitia e o organizatie suspecta??? jamie.gif

Poti sa detaliezi?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Mar 2004, 09:59 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Si eu am facut facultatea in Canada si nu aveam uniforma, asa cum nu era nici la celelate facultati din Montreal. Tocmai de aceea as vrea si eu sa aflu ce facultate civila din Canada are o uniforma. Daca nu era civila (de exemplu, daca era a armatei), e cu totul altceva. Daca era vorba de ceva care era necesar intr-un laborator sau pentru un alt scop precis (de exemplu, halat sau echipament de protectie), e normal, pentru ca obiectele sau hainele respective foloseau la ceva, nu doar la identificarea persoanelor.

Daca o regula este complet aiurea, ar trebui sa protesteze cei care sint obligati sa o respecte, nu sa o respecte din obligatie sau sa piarda ocazia de a face parte dintr-o organizatie care altfel le convine sau care e greu de gasit in alta parte (sau la o distanta convenabila). Nu am respect pentru reguli numai asa, ca sint reguli. Regulile trebuie sa aiba un rost si sa fie rezonabile. Chiar si atunci, daca pot sa obtin aceleasi rezultate prin alte mijloace (sau sa nu produc problema pe care incearca sa o impiedice o regula), consider ca am tot dreptul sa incalc regula si sa obtin rezultatele prin propria mea metoda. De exemplu, ma duceam la un laborator de informatica unde puteai sa imprimi un text pe foi normale, dar nu era voie sa imprimi pe amindoua partile foii. Am intrebat de ce. Mi s-a spus ca e din cauza caldurii, pentru ca nu e bine sa bagi in imprimanta o foaie care tocmai a fost imprimata si e calda. Atunci, eu am continuat sa imprim pe amindoua partile, dar am asteptat suficient de mult ca sa se raceasca foaia si totusi nu i-am facut pe altii sa astepte mult din cauza mea (ca sa foloseasca imprimanta).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2004, 10:30 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Tocmai de aceea as vrea si eu sa aflu ce facultate civila din Canada are o uniforma


Ti-am spus clar ca nu vreau sa spun ce facultate . Si nu te gandi la uniforma militara sau la costum de soimii patriei. Pune-ti mintea la contributie.

QUOTE
Daca o regula este complet aiurea, ar trebui sa protesteze cei care sint obligati sa o respecte


Corect. dac nu-ti convine ceva , protestezi. Sau pleci.! Ai optiunea asta. Dar daca nu protestezi, sau nu pleci, atunci respecti regula!!!!

Acest topic a fost editat de toxic: 12 Mar 2004, 10:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 12 Mar 2004, 10:55 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



sun perfect de acord cu uniforma... sau ma rog cu un insemn oarecare
in toata lumea larga si civilizata scolilele au uniforme
e un insemn distinctiv
iar daca nu-ti place ... scoala nu mai e obligatorie


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_yelowbely
mesaj 12 Mar 2004, 10:56 PM
Mesaj #79


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 27 February 04
Forumist Nr.: 2.372



QUOTE (MonicaV @ 12 Mar 2004, 09:59 PM)
Si eu am facut facultatea in Canada si nu aveam uniforma, asa cum nu era nici la celelate facultati din Montreal. Tocmai de aceea as vrea si eu sa aflu ce facultate civila din Canada are o uniforma. Daca nu era civila (de exemplu, daca era a armatei), e cu totul altceva. Daca era vorba de ceva care era necesar intr-un laborator sau pentru un alt scop precis (de exemplu, halat sau echipament de protectie), e normal, pentru ca obiectele sau hainele respective foloseau la ceva, nu doar la identificarea persoanelor.

Daca o regula este complet aiurea, ar trebui sa protesteze cei care sint obligati sa o respecte, nu sa o respecte din obligatie sau sa piarda ocazia de a face parte dintr-o organizatie care altfel le convine sau care e greu de gasit in alta parte (sau la o distanta convenabila). Nu am respect pentru reguli numai asa, ca sint reguli. Regulile trebuie sa aiba un rost si sa fie rezonabile. Chiar si atunci, daca pot sa obtin aceleasi rezultate prin alte mijloace (sau sa nu produc problema pe care incearca sa o impiedice o regula), consider ca am tot dreptul sa incalc regula si sa obtin rezultatele prin propria mea metoda. De exemplu, ma duceam la un laborator de informatica unde puteai sa imprimi un text pe foi normale, dar nu era voie sa imprimi pe amindoua partile foii. Am intrebat de ce. Mi s-a spus ca e din cauza caldurii, pentru ca nu e bine sa bagi in imprimanta o foaie care tocmai a fost imprimata si e calda. Atunci, eu am continuat sa imprim pe amindoua partile, dar am asteptat suficient de mult ca sa se raceasca foaia si totusi nu i-am facut pe altii sa astepte mult din cauza mea (ca sa foloseasca imprimanta).

eu sunt total contra...de ce toti sa poarte aceeasi imbracaminte ? de ce toti sa fie la fel?de ce sa nu fim lasati sa ne afirmam si sa aratam propria personalitate prin felul de a ne imbraca? de ce? in plus, mai e o chestie...5 zile aceeasi imbracaminte ?totusi...mi se pare o ideee stupida pentru ca omul mai are nevoie de haine curate...si cand nu e caldura si nu se usuca de pe o zi pe alta..ce-i de facut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Mar 2004, 11:04 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



O fi fost la facultatea de medicina sau la scoala de infirmiere, dar asta e altceva. Uniforma respectiva tine de meserie, nu de capriciul scolii de a impune o uniforma asa, de florile marului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 12 Mar 2004, 11:09 PM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nu va opreste nimeni sa va afirmati
insa ceea ce probabil nu ati aflat pana acum, este faptul ca scoala nu e o intitutie democratica ...
mai mult ... unele institutii de invatamant sunt elitiste
si in cazul asta au tto dreptul din lume sa arate ca cei care studiaza acolo sunt "ai lor" si numai ai lor
in unele cazuri e chiar benefic ...
in majoritatea chiar


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 12:02 AM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Valheru @ 12 Mar 2004, 11:55 PM)
sun perfect de acord cu uniforma... sau ma rog cu un insemn oarecare
in toata lumea larga si civilizata scolilele au uniforme
e un insemn distinctiv
iar daca nu-ti place ... scoala nu mai e obligatorie

…să trec peste « şcolile au uniformă » …(ideea e că nu au … ci o impun … )…
…şi uite aşa învaţăm de mici … cum să acceptăm ceea ce ni se impune … că supunerea se inoculează de când eşti mic … he ..he … că dacă te pierd din marcaj … ajungi mare şi mai molipseşti şi pe alţii cu idei de independenţă …

« iar dacă nu-ţi mai place [uniforma] … şcoala nu e obligatorie « …
aici ai zbârcit-o cam rău … păi ce ? … mergem la şcoală pentru că ne place croiala uniformei sau pentru că ne place că ne place spiritul cărţii ?
… vai de cei ce urmează o şcolă doar pentru a purta o uniformă « respectată » …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 12:20 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (andra_yelowbely @ 12 Mar 2004, 11:56 PM)

...5 zile aceeasi imbracaminte ?totusi...mi se pare o ideee stupida pentru ca omul mai are nevoie de haine curate...si cand nu e caldura si nu se usuca de pe o zi pe alta..ce-i de facut?

nu pune astfel problema … că smulgi « sensurile » ideii de uniformă… iar aici nu se discută de cârpe … ca necesite umană …
…. ‘dacă nu se usucă de pe o zi pe alta ‘ ? … păi asta-i problema ? ... să fim serioşi !...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Mar 2004, 01:05 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Uniforma respectiva tine de meserie, nu de capriciul scolii de a impune o uniforma asa, de florile marului
.

Nu tine de meserie ci chiar tine de un 'capriciu". Tine de capriciul scolii de a il invata pe student sa fie disciplinat . "Uniforma", in studentie , de cele mai multe am purtat-o fiindac asa a fost regula si nu pentru ca era necesara. daca faceam extra practice dupa ora 5 aveam voie fara " uniforma" . Dar asta a fost regula si nimeni n-a zis nichi catz.Toti eram fericiti ca ne aflam unde ne aflam si nimeni nu s-a gandit ca profesorii ne umilesc sau ca suntem opresati social cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Mar 2004, 01:08 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
insa ceea ce probabil nu ati aflat pana acum, este faptul ca scoala nu e o intitutie democratica ...
mai mult ... unele institutii de invatamant sunt elitiste



exact. Daca o scoala doreste sa accepte doar copii de arabi in SUA , asa face . In Sua sunt unele scoli care te obliga daca esti fata sa poti batic. Well, treaba lor. Cine e interesat, se inscrie, cine nu, nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 13 Mar 2004, 04:26 AM
Mesaj #86


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



Pro. Arata mai beton. Oamenii sunt in general obisnuiti (era sa zic prosti) si daca sunt lasati sa se imbrace singuri se imbraca ca cacao. Mai bine ii canalizam pe directia unei uniforme BINE ALESE.


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Mar 2004, 08:13 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
daca sunt lasati sa se imbrace singuri se imbraca ca cacao.



spoton.gif thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 09:58 AM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



n-am zbarcit-o deloc
mergem la scoala pentru dorinta de cunoastere si pt a evolua dpdv cultural
deci daca ne dorim destul de tare chestia asta suntem dispusi sa acceptam si uniformele
si dupa cum spune si arktu, arata mult mai bine un tanar, sau chiar copila intr0un sacou si o pereche de pantaloni cu dunga sau o fata cu o fusta plisata si o camasa alba si un taior
si din unct de vedere pur practic: in unele cazuri ( majoritatea chiar ) e mai confortabila si mai calduroasa decat bluza luata de la coltul strazii ...
si s-ar putea sa radeti dar si felul in care arata o uniforma poate fi un crteriu de alegere a unitati de invatzamant

Acest topic a fost editat de Valheru: 13 Mar 2004, 10:00 AM


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 13 Mar 2004, 09:59 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca oamenii se imbraca prost, este suficient sa existe un cod vestimentar care sa ii oblige sa poarte un anumit gen de haine si care sa le interzica sa poarte anumite haine necorespunzatoare. Exista asa ceva in tot felul se scoli si de locuri de munca si Internetul e plin de exemple, asa ca sa nu spuneti ca nu se poate pentru ca e greu de explicat ce inseamna o imbracaminte ca lumea. Asta e diferenta dintre a impune reguli rezonabile si dictatura vestimentara. Dealtfel, daca elevii invata, ce conteaza daca sint prost imbracati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 10:02 AM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



ipotetic vorbind: te-ai mutat intr-o tara si trebuie sa iti dai odrasla la scoala si nu stii care dintre scoli e mai buna
ce alegi , scoala unde toti sun zdrentarosi dar invata bine sau scoala unde sunt toti in unforme curate si calcate dar poate nivelul de studiu e mai scazut?


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Mar 2004, 10:09 AM
Mesaj #91


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



E buna uniforma, le aminteste la scoleri ca tre sa respecte niste reguli minime. Si apoi ii aduce cumva pe toti la acelasi nivel. E dureros pentru prichindei sa simta prea tare diferentele sociale


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 01:15 PM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Valheru @ 13 Mar 2004, 10:58 AM)
si s-ar putea sa radeti dar si felul in care arata o uniforma poate fi un crteriu de alegere a unitati de invatzamant

nu râdemem … pentru că din păcate aşa este ... unii iau (şi au luat) uniforma drept un criteriu în alegerea şcolii …
… era o isterie adevărată în perioada interbelică pt. vestonul şcolii militare ... că atrăgea cuconetul şi privirile dispuse să admite bulendre ...
... dar am spus ceva mai sus … că nu se pune problema dacă arăţi mai bine sau mai rău într-o haină decât în alta … ci … dacă e moral să-ţi fie impusă o uniformă şi dacă nu sunt alte interese care duc la impunerea uniformei …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 01:19 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



stiti vorba aceea: " a facut ce trebuia sa faca da nu era bine ce a facut?"
ei bine adaptam: "nu e moral sa impui uniforme dar este foarte necesar"


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 01:38 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Valheru @ 13 Mar 2004, 11:02 AM)
ipotetic vorbind: te-ai mutat intr-o tara si trebuie sa iti dai odrasla la scoala si nu stii care dintre scoli e mai buna
ce alegi , scoala unde toti sun zdrentarosi dar invata bine sau scoala unde sunt toti in unforme curate si calcate dar poate nivelul de studiu e mai scazut?

…ce confuzie … parcă are importanţă că uniforma e călcată şi curată … sau e ruptă în cot … şi stropită cu ulei … când se vorbeşte despre necesitatea uniformei !

… eu mi-aş da copilul la ipotetica şcoală de zdrenţuroşi … ca să rămână cu ceva informaţie când termină şcoala … şi să nu rămână doar cu amintirea şi nostalgia uniformei … curate / apretate / admirate / … şi-alte alte’

… uniforma e ceva ce ni se impune … iar cel ce ne-o impune o face în speranţa unui câştig propriu … şi nu de florile mărului …

Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 01:40 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



de ce să fie necesar ? …

QUOTE
nu e moral … dar e foarte necesar !
‘ … deci e imoral ! ... şi atunci de ce să acceptăm uniforma imoralităţii altora pe umerii noştrii ?

Acest topic a fost editat de yuanescu: 13 Mar 2004, 01:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 01:50 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nici impozitele de aproximativ 40% nu sunt morale
si totusi le acceptam
si nu vad nicio confuzie in a alege scoala cu uniforma mai calcata si mai curata
este vorba de prima impresie aici
plus ca nu ai inteles datele problemei: nu aveai de unde sa stii care din scoli e mai buna
vedeai doar elevii
in cazul ala tot scoala de zdrentarosi alegeai?
eu personal nu ... preferam sa suplinesc cu meditatii decat sa imi vad odrasla inconjurata de cersetori
si inca ceva: considera uniforma ca o forma de educatie - adica scoala ii educa pe elevi cum sa se imbrace pentru a fi acceptati oriunde in societate
si iti recomand sa citesti cismigiu&comp a lui bajenaru - poate iti skimbi opiniile smile.gif

Acest topic a fost editat de Valheru: 13 Mar 2004, 01:56 PM


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Mar 2004, 02:55 PM
Mesaj #97


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Valheru - super exemplu cu cismigiu&co
se vede acolo ca uniforma era in primul rind un semn de apartenenta la un grup social

ar trebui ca uniforma sa fie ca un fel de drapel (ma refer la uniformele scolare), cartea de vizita
sa nu uitam ca in state un apartenent al Ivy League, are un mod de a se imbraca aparte, care il califica si clasifica


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 03:58 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



din acelasi cismigiu&co rezulta ca uniforma scoalara era pt respectivii o mandrie
si in alta ordine de idei : ce e bun ori e imoral ori e ilegal ori ingrasa


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 05:16 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
plus ca nu ai inteles datele problemei: nu aveai de unde sa stii care din scoli e mai buna
vedeai doar elevii


am înţeles foarte bine datele problemei şi am înţeles că e pusă şi prost problema ... dar n-am dorit să deviez de la subiect ... însă dacă insişti uite cam cum pui probelma :
QUOTE
ipotetic vorbind: te-ai mutat intr-o tara si trebuie sa iti dai odrasla la scoala si nu stii care dintre scoli e mai buna
ce alegi , scoala unde toti sun zdrentarosi dar invata bine sau scoala unde sunt toti in unforme curate si calcate dar poate nivelul de studiu e mai scazut?


adică spui o dată că nu ştii care şcoală e mai bună (adică nu sunt informaţii despre şcoală) după care spui că la una copiii învaţă mai bine (acum sunt informaţii ) ...

...cum vedeam doar elevii ? ... spui calar uite ... citeez
QUOTE
zdrentarosi dar invata bine
şi
QUOTE
nivelul de studiu e mai scazut?

păi trebuie să îi vezi că sunt zdrenţeroşi sau chic îmbrăcaţi ca să ştii care învaţă mai bine ? … ceea ce ştie un om nu se află privindu-i îmbrăcămintea …

ia spune ce pot eu înţelege ? ... (sau ce poate monica înţelege … că ei îi era adresată )

de aceea am considerat accidentalal acel “nu ştii nimic despre şcoală”
… dar… să reexplic : … aleg
QUOTE
scoala unde toti sun zdrentarosi dar invata bine
pentru că acolo e o atmosferă de studiu ... şi nu una de competiţie vestimentară !
nu aleg
QUOTE
scoala unde sunt toti in unforme curate si calcate dar poate nivelul de studiu e mai scazut?
pentru că e inversul condiţiilor de mai sus …

Acest topic a fost editat de yuanescu: 13 Mar 2004, 05:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 05:42 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
si inca ceva: considera uniforma ca o forma de educatie - adica scoala ii educa pe elevi cum sa se imbrace pentru a fi acceptati oriunde in societate


ce adevăr ai grăit ! … pentru a fi acceptaţi în societate ! (dar nu oriunde …)
şi aş continua …
ii învaţă să- i accepte ei …la rându-le în societate doar pe cei ce poartă uniforme …
... învaţă de mici ce e discriminarea !!!!!!!!!!!!!
…. ştiţi cât de mult se acceptă « uniforma » preoţilor ortodocşi de către preoţii musulmani ? … şi invers ? …
… e şi ăsta un mod de a însămânţa în mintea tânără germenele discriminării …

Acest topic a fost editat de yuanescu: 13 Mar 2004, 05:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 08:09 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



dicriminarea nu este o chestie inventata de om ci de mama natura
omul doar a constientizat-o


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Mar 2004, 08:15 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



tu ai spus exact invers
ca aia care sunt zdrentarosi invata mai bine
si spun ca da
de ce nu ?
daca stie ca are o scoala ok in care e imbracat bine si ca urmare a acestei uniforme a vazut mai bine in societate de ce nu ar invata mai bine?
ala zdrentaros stie ca va fi automat marginalizat deci de ce sa invete ?
si ca tot veni vorba de competitie vestimentara: explika-mi unde e competitia vestimentara atunci cand toti poarta acelasi lucru?

Acest topic a fost editat de Valheru: 13 Mar 2004, 09:06 PM


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 14 Mar 2004, 04:42 AM
Mesaj #103


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Valheru @ 13 Mar 2004, 09:09 PM)
dicriminarea nu este o chestie inventata de om ci de mama natura
omul doar a constientizat-o

aşa este … omul a conştientizat-o … şi i-a conştientizat şi cantitatea de profit pe care o poate scoate de pe urma ei …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 14 Mar 2004, 05:00 AM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Valheru @ 13 Mar 2004, 09:15 PM)
tu ai spus exact invers
ca aia care sunt zdrentarosi invata mai bine
si spun ca da
de ce nu ?

nu eu am spus …. aşa erau datele problemei puse de tine … uite citez :
QUOTE
  zdrentarosi dar invata bine



QUOTE
daca stie ca are o scoala ok in care e imbracat bine si ca urmare a acestei uniforme a vazut mai bine in societate de ce nu ar invata mai bine?
ala zdrentaros stie ca va fi automat marginalizat deci de ce sa invete ?


şi aici vreţi să insinuaţi ceva ce nu am spus …
… nu am spus că uniforma determină pe un copil să inveţe sau nu … am spus exact invers ... că uniforma e inutilă în procesul educaţional … dar e utilă unor interese mai mult sau mai puţin oculte .... mai mult sau mai puţin disimulate ....

QUOTE
ca tot veni vorba de competitie vestimentara: explika-mi unde e competitia vestimentara atunci cand toti poarta acelasi lucru?


mă refeream la ideea de uniformă ”superioară” care naşte nevoia de superioritate prin ţinută atunci când se intră fără uniformă în societate ...
... mă refeream la nevoia indusa de a fi privit cu aceiaşi ochi admirativi de ceilalţi …

… acum … mă duc să mă culc yawn.gif şi-am să renunţ la uniforma pijama … ca să mă solidarizez ideii mele …hi hi hi rofl.gif
rofl.gif

Acest topic a fost editat de yuanescu: 14 Mar 2004, 05:04 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 14 Mar 2004, 10:46 AM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



clar nu ai inteles datele problemei
ideea era sa alegi la prima vedere, neavand de unde sa stii nivelul educational
cat despre competitie vestimentara : asta exista doar in cazul in care elevii se imbraca diferit si nu atunci cand toti se imbraca la fel
iar daca elevii unei scoli fara uniforma considera ca altii cu uniforma sunt mai bine imbracati decat ei au tot dreptul sa se imbrace la fel de bine, chit ca nu poarta uniforma ...
si intradevar nu ai spus ca uniforma ii face pe elevi sa invete ... am spus-o eu
pentru ca a purta uniforma unui liceu care a format pe bancile lui oameni de renume mi se pare o mandrie, si daca as purta o astfel de uniforma m-as simti obligat sa fac cinste acestui liceu, sau ma rog acestei unitati de invatamant
mai mult, m-as duce la un astfel de liceu tocmai pentru acesti oameni care au purtat uniformele si au intrat in cartile de istorie .


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman