HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
MonicaV
mesaj 3 Mar 2004, 05:11 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In firmele in care se poarta costume, exista totusi o anumita alegere, mai ales in cazul femeilor. Scoala ar putea sa aiba un cod vestimentar, inclusiv genul de cod care exista in marile firme (de exemplu, costum sau taior sau, ca sa fim mai realisti, orice haine de acest gen chiar daca nu fac parte dintr-un costum complet, gen pantaloni sau fusta si camasa sau bluza). Oricit de limitata ar fi alegerea, ea exista aprope peste tot si nu vad de ce nu ar exista la scoala. In ceea ce priveste imaginea pestrita, remarcati ca in societate, chiar si in firmele cu costumele respective, e foarte rar sa fie toata lumea imbracata in aceeasi culoare (de exemplu, exista bluze si taioare colorate, sau suficient de colorate si de diferite ca sa strice monotonia creata de costumele barbatesti). Cind va duceti in vizita, va asteptati ca toate femeile sa aiba rochii de aceeasi culoare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 3 Mar 2004, 03:52 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (MonicaV @ 3 Mar 2004, 04:11 AM)
In firmele in care se poarta costume, exista totusi o anumita alegere, mai ales in cazul femeilor.

Nici o alegere! Ar trebui ca regula sa fie fusta mini. 6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 4 Mar 2004, 04:21 PM
Mesaj #38


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Nu vad de ce se opun cu atata strasnicie noile generatii adoptarii uniformei;ii ingradesc,domn'e!Nu se simt liberi!Moda comunista!
Afirmatii de genul acesta nu pot decat sa demonstreze gradul de cultura destul de scazut si nesiguranta identitatii propriei persoane;mie mi se pare ca ar fi frumoasa uniforma,asa ca sunt pentru! thumb_yello.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Mar 2004, 04:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Mar 2004, 09:53 AM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Mie imi place sa port fuste sau rochii (destul de lungi), nu pantaloni, si sa umblu cu basma pe cap. Nici nu m-am gindit ca as putea sa le fortez pe toate femeile sa se imbrace asa. Pai atunci, cu ce drept hotaraste altcineva ca elevii trebuie sa poarte uniforma? Pentru ca invata? Nu exista atitia altii care nu invata si nu au uniforma? Din moment ce majoritatea oamenilor care nu sint la armata nu au uniforma si cei care au in general au un statut social modest, uneori chiar prost (de exemplu, care lucreaza la McDonald), ce ii invata uniforma pe elevi? Ca e mai bine aproape peste tot, numai la scoala nu, ca in afara scolii nu e uniforma dar ei, saracii, trebuie sa o poarte, si ca ei apartin unei categorii sociale inferioare sau tinute foarte din scurt.

Daca in anumite locuri exista reguli sau obiceiuri care ii arata omului cum sa se imbrace, asta nu e uniforma, ci doar o tinuta vestimentara normala in acel mediu sau in acele circumstante. Sper ca nu aveti uniforma la discoteca unde va duceti, iar stilul costum-cravata pentru servici e tot un cod vestimentar, pentru ca oricit de limitata ar fi alegerea (cel putin in cazul barbatilor), tot exista, macar cit de cit. Chiar as fi de acord daca si elevii ar avea un cod vestimentar asemanator, ca e mai bine sa vina la scoala in costum sau intr-o varianta mai tinereasca a acestui stil de imbracaminte decit in blugi gauriti. Dar pentru a avea o tinuta decenta de acest fel, nu e nevoie sa fie toti obligati sa poarte o singura tinuta aleasa de altcineva sau de majoritate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Mar 2004, 11:29 AM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Sunt pentru uniforme. De ce? Pai elevii trebuie sa se concentreze asupra studiului si nu sa faca parada modei. Uniformele trebuie sa fie estetice, la un pret acceptabil, comode si practice. (Eventual pentru cei mai nevoiasi subventionate)
Pe timpul comunistilor se mai puneau si numere. Cu timpenia asta nu mai sunt de acord. Asta dadea impresia de inchisoare.
Uniforma nu da aceasta impresie. Nu afecteaza nici personalitatea. Din contra... pentru elevii ai caror parinti sunt mai nevoiasi este mai usor sa-si manisfeste personalitatea, altfel ar trebui sa lupte cu tot felul de inhibitii...

Dupa ore elevii se pot imbraca cum vor ei, dar la scoala in uniforma... (asta pentru ca am vazut ca sunt unii care se intrebau cum sa se duca ei in vizite in uniforma?!) (chir si daca nu ar fi uniforma tot nu te-ai duce in vizita cu hainele de scoala, pentru ca sunt murdare iar dupa un fotbal in curtea scolii mai si miroase a transpiratie...)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Mar 2004, 06:21 AM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Ba da, m-as fi dus in vizita cu hainele de scoala, mai ales ca vizita era dupa-amiaza, nu seara. Nu toata lumea se schimba la ora 3 sau 4 daca este la servici sau in alta parte, si nici nu evita neaparat sa se duca undeva daca nu poate trece pe acasa. Unii oameni chiar invata la seral sau ajung din alte motive sa iasa dimineata devreme pe usa si sa nu vina acasa pina seara (chiar ajunsesem sa umblu cu deodorant in geanta sau in sacul cu carti din cauza asta pe vremea cind eram studenta si aveam si servici).

Pe vremea cind purtam uniforma si ma duceam in vizita, singurul lucru pe care l-am scos si l-am inlocuit a fost sarafanul si bluza de uniforma. Am pastrat tot ce aveam pe dedesubt, inclusiv ciorapii subtiri si un pulover cu git rulat. E adevarat ca nu faceam sportul in hainele alea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 9 Mar 2004, 08:26 AM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Ma scuzati ca ma bag asa in vorba, de una singura, dar threadul asta m-a cam lasat cu gura cascata. Mult zgomot pentru nimic. Cel putin in postarile tale, MonicaV. Imi pare rau sa spun asta si nu vreau sa te jignesc, dar eu asa le-am perceput.
Atatea detalii lipsite de importanta ... cum ar fi faptul ca acum tu nici nu te mai prea speli. Nu stiu daca e cineva care sa fi avut nevoie de acest detaliu.
A, si apoi ... mie mi-a stat mintea in loc la faza cu mersul la baie, cand spui ca nu ca ai fi avut un accident. In liceu se mai pune problema asa? Doar daca suferi de incontinenta urinara (sper ca mi-am amintit corect termenul). Brusc, m-am simtit din nou ca in viata de zi cu zi, cand trebuie sa veghez asupra unui copil de 3 ani sa nu mai aiba accidente.
Nu te supara, Monica, am purtat si eu uniforma, dar niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap sa-mi fie rusine de calitatea de elev. A fi eleva pentru mine nu a insemnat a purta o uniforma, ci a studia si a creste. In timpul saptamanii nici nu ieseam niciunde, invatam, imi faceam temele, ma uitam la televizor si citeam cu duiumul. Iar in weekend imi faceam de cap: discoteca, biliard, chefuri. Nu am mai prins uniforma in liceu, dar nici nu cred ca m-ar fi deranjat.
Clopotel, in sfarsit tu ai pus punctul pe i. Rolul uniformei in scoala e de a ajuta elevul sa se concentreze asupra studiului, asta in cazul in care nu uraste calitatea de elev, si nu asupra hainelor. Si asta nu o spun eu, o spun unii din cei mai mari pedagogi ai modernitatii. De ex in State, in gradinitele de tip Montessori (asta e numele pedagogului ale carui principii se aplica in aceste gradinite), copiilor de 3-5 ani nu li se permite sa poarte nici un articol vestimentar cu personaje de desene animate. Si sunt copilasi, nu ditamai adolescentii cu ditamai crizele de personalitate. Eu una sunt de acord perfect cu principiul asta.
MonicaV, sincer, chiar vrei sa ne convingi ca uniforma e diabolica? Se pare ca nu reusesti. Oricum, nu cu argumente de genul ca nu se facea sa mergi direct la baie cand ai ajuns la bunicul. Nu cred ca oricine din cei prezenti s-ai fi uitat urat la tine, ci din contra, poate chiar cu drag, ca la eleva de liceu care arata ca o eleva de liceu, desi ea ura calitatea respectiva. Cred ca asta e numai o problema de cochetarie. Parerea mea. Iar eu as putea sa ma insel.
Apropo de faptul ca, in afara de armata, numai cei din categoriile prost platite trebuie sa poarte uniforme. Ti se pare tie ca a lucra intr-un hotel sau restaurant de lux e prost platit? Cel putin in Romania cred ca se poate numara printre slujbele bune.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Mar 2004, 11:41 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



"Accident" nu inseamna neaparat incontinenta urinara. Sa nu intram in detalii (poate sa fie, de exemplu, ceva legat de igiena feminina in anumite zile ale lunii, sau de o nevoie urgenta de a urina inainte sa ajungi la incontinenta urinara sau de a pierde mai mult de doua-trei picaturi). Dar ma rog, esentialul este ca uniforma este in general pentru categoriile sociale cele mai de jos si ca eram obligata sa o port la liceu, dar in realitate asta ma impiedica sa ma prezint in alta parte imediat dupa ore fara cirpa aia pe mine daca nu aveam timp sa trec pe acasa sau daca nu puteam sa ma schimb (sau daca nu imi aduceam acele haine). Daca scoala tinea mortis sa fim in uniforma, de ce nu ne dadea un vestiar unde sa lasam cirpa aia inainte ca sa nu iesim cu ea in lume, de risul lumii?

Or fi hoteluri si restaurante in care oamenii sint bine platiti, dar categoria sociala a celor care au asemenea servicii este tot inferioara. Poate ca in fond un mic functionar nu e mai destept decit un chelner sau un portar de hotel care stie carte, dar traditia istorica a plasat diversele meserii pe o scara sociala. Mie nu imi convine sa fiu intr-o situatie asemanatoare cu cea a servitorilor, a chelneritelor si a altor asemenea oameni care au meserii de slugi (uneori, in trecut, nici nu se facea diferenta, pentru ca o persoana platita ca sa serveasca clientii era sluga la han sau cam asa ceva, nu mare domn mindru de leafa lui mare).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 10 Mar 2004, 04:34 AM
Mesaj #44


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



MonicaV,
Cu riscul de a fi off topic, ce e rau in a lucra in uniforma in restaurante? Hei, nu toti sunt norocosi sa se nasca in familii sus-puse.
Ce legatura au slugile (tot mai putin norocoase) cu persoanele care muncesc in restaurante sau hoteluri?

Eu sunt pro-uniforma si sunt de acord cu Clopotel si Bluetower: scoala e scoala, lasa-i sa iasa in evidenta prin ce fac si nu prin rochia de la Casa X, colectia Y.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Mar 2004, 04:41 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Categoria sociala a persoanelor care lucreaza in hoteluri si restaurante este cam de aceeasi teapa cu slugile (e cam aceeasi meserie si in unele cazuri, mai ales in trecut, chiar se considera ca e acelasi lucru), iar unul din motivele pentru care au uniforma e ca sa fie evident ca ei sint slugile. Dealtfel, nici clientii, nici profesorii nu au uniforma. Deci, e evident ca numai cei de jos au uniforma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Mar 2004, 11:43 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Monica, interesanta afirmatie, sa inteleg ca armata si politia sunt niste adunaturi de slugi?

Cred ca simplul fapt ca porti uniforma unei institutii de prestigiu e o chestie in sine.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 10 Mar 2004, 11:56 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



de luna asta port si eu uniforma la munca..e un costumas dragut cu pantalon/fusta si sacou ...cularea e mai ciudata dar e micut si dragut (ca mine smile.gif )

Si nu ma consider pe o treapta mai jos daca am uniforma chiar am un post bun si sunt respectata . Uniforma reprezinta locul in care lucrez nu faptul ca ii servesc pe altii.

Acest topic a fost editat de BLANCA: 10 Mar 2004, 12:03 PM


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Mar 2004, 03:32 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Armata nu e o adunatura de slugi, dar uniforma e o metoda de control social, iar controlul social e mai strict la armata decit in societatea civila (si in multe cazuri, persoanele supuse acelui control sint intr-o pozitie inferioara). Politia are si ea un model militar, si dealtfel e o organizatie cam suspecta.

Daca uniforma nu reprezinta faptul ca ii serviti pe altii, cu ce drept a hotarit compania sa aiba uniforma? Daca e adevarat (mai ginditi-va), e un abuz de putere (daca e un simplu cod vestimentar ca de exemplu obligatia de a purta un costum sau taior, asta e altceva). In Canada, chiar puteti observa in unele companii (de exemplu, in unele companii de transport in comun, sau intr-o companie care are multe restaurante fast-food) ca angajatii pe care ii vede publicul poarta uniforma (chiar daca pe unii ii vede mai rar, ca sint sefi de echipa), dar altii, care lucreaza in birou, nu au uniforma (si asta, chiar daca s-ar putea sa reprezinte compania cind dau interviuri, probabil in costumul clasic de gestionar sau om de afaceri dar nu in uniforma). Din punctul asta de vedere, a fi scutit de uniforma e un privilegiu. Dealtfel, uitati-va la diferentele intre uniforme si costume, ca de exemplu intre uniforma ieftina a celor care servesc intr-un restaurant fast-food si costumul sau pantalonii cu camasa si cravata de gestionar de doua parale al sefului lor (tot de uniforma), si intre acel costum si costumul normal (de multe ori, nu de uniforma dar impus de codul vestimentar) al sefilor de la biroul central al companiei. O sa intelegeti de ce vorbesc de control social si clasa sociala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 10 Mar 2004, 04:50 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



Si daca nu am uniforma si lucrez in acelasi loc facand aceleasi lucruri...si daca am uniforma ..este ACELASI lucru.


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 10 Mar 2004, 06:25 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



uniforma e o normă / ce o poartă în spinare / ce-l ce n-are / libertate de mişcare / este incomodă tare / …nu sunt pro / sunt împotrivă / uniforme fie stivă / foc să punem …să dispară / uniformele din ţară / care ţară ? / orice ţară !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 11 Mar 2004, 04:43 AM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu e acelasi lucru, pentru ca dace e uniforma, autoritatile au voie sa ii pedepseasca pe cei care se prezinta fara uniforma (sau cu ceva in plus sau in minus), pe cind daca nu este, oamenii au de ales si nimic nu ii impiedica sa aleaga ei insisi niste haine pe care le poarta des si care arata cel putin la fel de bine ca o uniforma mai eleganta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 11 Mar 2004, 08:28 AM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Pana la urma am impresia ca discutia asta se ineaca, asa cum a si inceput, in probleme de orgoliu si dispret. Monica, sluga pentru mine e un cuvant depreciativ si nu imi place sa il folosesc si sa il vad folosit de altii. Daca lumea ta e o lume de "Masters and Servants" ... Eu nu pot sa ma gandesc decat la un singur lucru - cuvintele lui Iisus, nu stiu cat va intereseaza, dar pentru mine sunt calauzitoare. El spunea ca oricare dintre apostoli vrea sa fie in fruntea tuturor, sa conduca, trebuie sa slujeasca intai pe toti. Dupa exemplul Sau: "Caci Fiul Omului nu a venit in lume sa fie slujit, ci ca El sa slujeasca tuturor".
Categorii sociale inferioare blah blah. E oare un ton de dispret cel pe care vorbesti tu, Monica?
Si discutia a deviat oricum mult. Aici era vorba de uniforme scolare si eu sunt de-acord cu pedagogii care spun ca acest mod de a se imbraca al elevilor elimina multe elemente care ar putea distrage atentia de la procesul scolar in sine.
Oare de ce, Monica, preotii au purtat "uniforme" mereu? Sunt si ei categorie sociala inferioara? Erau categorie sociala inferioara? De ve oare regii purtau coroana si sceptru? Nu este si asta un fel de uniforma, redusa, intr-adevar la doua articole?


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2004, 10:14 AM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (MonicaV @ 10 Mar 2004, 04:32 PM)
Politia are si ea un model militar, si dealtfel e o organizatie cam suspecta.

Nu-i asa? Politia e suspecta rau !!!!
Eu de mult ii suspectez pe slugoii astia, firar-al naibii cu amenzile lor...

Zici ca acolo la voi la Canada, cine e in uniforma e cam nashpet asa...
Si cind ma gindesc ca la fraierii de britishi sa ai dreptul la o uniforma de Eton e mare privilegiu. Tara de slugi nene...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 11 Mar 2004, 11:55 AM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
discutia asta se ineaca, asa cum a si inceput, in probleme de orgoliu si dispret.


1) problemele de orgoliu şi dispreţ le au cei ce croiesc uniforme ... pentru a stigmatiza în alt fel o categorie socială … că nu e tot una uniforma lorzilor şi a muşchetarilor cu cea purtată de vlădica cu opinca ...

QUOTE
sluga pentru mine e un cuvant depreciativ si nu imi place sa il folosesc si sa il vad folosit de altii.


2) păi ce ? .. vrei să cenzurezi un cuvânt care redă realitatea ?

QUOTE
Daca lumea ta e o lume de "Masters and Servants" ...


3) mata ai fi bun de politician ... văd că vrei să ne faci să credem că raţa împunge !
cum adică ”dacă lumea ta e una de masters and servants...” ? ... păi ce pot să înţeleg eu de aici …. ori tu eşti într-o poziţie de master … şi atunci se înţelege tot ce ai spus .. şi mai ales de ce ai spus ... ori ai impresia că trăieşti într-o societate uniformizată social...

QUOTE
El spunea ca oricare dintre apostoli vrea sa fie in fruntea tuturor, sa conduca, trebuie sa slujeasca intai pe toti.


dar ce ? trebuie să îi slujim pe toţi în uniformă ?


QUOTE
Categorii sociale inferioare blah blah. E oare un ton de dispret cel pe care vorbesti tu, Monica?


4) văd că stăpâneşti bine tehnica demagogică ... nu sunt eu avocatul monicăi ... se poate apăra şi singură ... dar vorbind cu dispreţ ...tu ... o acuzi pe ea de dispreţ ... incerci să o faci să pară cât mai mică pentru a arăta cât de mare eşti tu ...
”categorii sociale inferioare blah...blah” – curată exprimare a la agamiţă dandanache ... curat dispreţ pentru cei în uniformă de valeţi !


QUOTE
preotii au purtat "uniforme" mereu? Sunt si ei categorie sociala inferioara? Erau categorie sociala inferioara?



5) ce ? crezi că nu vedem şi noi că nu toţi preoţi poartă aceiaşi ’uniformă”.... că se foloseşte şi acolo principiul rangurilor ? ... că episcopul nu poartă aceiaşi îmbrăcăminte cu preotul de mir ... şi nici stareţul aceiaşi sutană cu fratele călugăr ?...

uniforma a fost croită pentru a scoate în evidenţă rangul celor la care trebuia să te închini când treceau sau rangul celor demni de acel ’”bleah...bleah” al tău
…parcă a trecut un communism pe aici când....devenise o plăcere să pui în “uniformă” de ţăran sau uniformă de zeghe pe cei ce înbrăcau uniformă universitară !...
...cât despre uniforma şcolară ...am mai spus … să o îmbrace acei ce vor să ne-o pună în spinare … şi îi asigurăm că nu ne este frig ! ... şi îi asigurăm că nu preferăm încorsetările .....

Acest topic a fost editat de yuanescu: 11 Mar 2004, 11:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 11 Mar 2004, 12:37 PM
Mesaj #55


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Monica_V vad ca e pornita rau de tot,insa nu prea vad legatura intre purtatul uniformei si "cei de jos"!Ca sa iau un exemplu un pic deviat,stii care sunt adevaratii "Oameni in Negru"?NSA-ul!Cine ii vede ii recunoaste dupa UNIFORMA(costum,dar si uniforma este tot un costum) si deja incepe sa se teama;si nu cred ca NSA-ul este ceva "de jos".
Uniforma,in alte parti,este privita ca o onoare,un simbol al institutiei de inavtamant din care faci parte.Si ca tot vorbim de "cei de jos",in Statele Unite si Anglia,ca sa dau exemple cunoscute,la licee nu prea se poarta uniforme(mai ales la americani,dar cine ii priveste drept exemplu mai are de studiat) insa in colegii(forma SUPERIOARA de invatamant, se poarta uniforma!Oare cei de la colegii sunt mai jos situati fata de cei din licee?


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 11 Mar 2004, 01:30 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Uniforma scolara.. smile.gif
In timpul liceului am fost obligati sa purtam uniforme. Nu ne puneam problema daca suntem de acord sau nu. In mod sigur nu ne placea. In ultima luna a clasei a 12-a ni s-a permis sa ne facem o alta uniforma pentru absolvire. Am avut voie sa alegem modelul, culoarea,..etc. A fost asa cum am ales noi.
Ei bine.. dupa terminarea liceului..mi-a fost cumplit de dor de uniforma. Intrasem brusc intr-un altfel de viata. O viata cu alte probleme si alte griji. Se terminase perioada cand aveam doar grija scolii si a notelor. Uniforma s-a metamorfozat in imaginea a ceva ce nu se va mai intoarce niciodata. A adolescentei lipsite de nori.
Aveam momente cand imi doream cu ardoare sa imbrac uniforma, sa merg in parc, sa ma plimb imbracata asa, sa-mi fac codite si sa imi pun bentita alba (ce trebuia sa aiba strict 3 cm, la fel ca tocul pantofului).
Ca..multe alte lucruri..nu le realizam valoarea decat atunci cand nu mai avem acces la ele..

Acest topic a fost editat de cameron: 11 Mar 2004, 01:30 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 11 Mar 2004, 02:16 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Ahrimann @ 11 Mar 2004, 01:37 PM)
stii care sunt adevaratii "Oameni in Negru"?NSA-ul!Cine ii vede ii recunoaste dupa UNIFORMA(costum,dar si uniforma este tot un costum) si deja incepe sa se teama;si nu cred ca NSA-ul este ceva "de jos".

bineînţeles că nu e ceva de jos ... că uniformele nu sunt doar pentru cei de jos... şi ”nobilii” au uniformele lor …
… orice s-ar spune când vezi un poliţist în uniformă altfel reacţionezi decât atunci când îl vezi pe acel poliţist îmbrăcat civil … iar când sunt scoşi mai mulţi poliţişti sau ‘oameni în negru ‘ pe stradă e clară intenţia de intimidare …
cu totul altfel se întâmplă când omul e în uniformă de penitenciar … şi e scos la la munci publice … aşa că uniforma nu este pusă pe spatele nimănui la întâmplare … se urmăreşte ceva … ceva care să potă fi determinat de forţa simbolică a uniformelor ... sau din contră … de slăbiciunile lor …

un geniu pus în costum de carceră … va fi dispreţuit de toţi ce nu-l cunosc…
un fricos în costum de cagulat … va stârni teama celor ce îl văd …
un idiot în uniformă judecătorească … va fi probabil aplaudat …
etc … etc …
- aşa că un caracter uman îmbrăcat în uniformă va fi perceput prin prisma … caracteristicilor uniformei … şi de asta se folosesc cei ce ştiu să disimuleze şi să manipuleze …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 11 Mar 2004, 05:03 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da. Cel mai bine ar fi ca toata lumea sa poarte iniforma 24 din 24. Ca nimeni n-o sa mai fie complexat de ce toale au aia de au bani. A, si sa umble toti cu Dacia, si sa se uite toti la acelas post tv, si, de ce nu, toti sa fie la fel de saraci. Ca prea multa bogatie strica, daca se simte copilu complexat atunci cand merge catre scola si vede sunca de praga intr-o vitrina, iar el stie ca ta-su n-are bani sa-i cumpere nici salam cu soia ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 11 Mar 2004, 06:34 PM
Mesaj #59


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Uneori salamul cu soia e mai scump decat cel normal!
Uniforma, orice s-ar spune, te diferentiaza de ceilalti; iesi in evidenta, nu esti unul din cei multi, stersi, neimportanti.
Iar dupa ce ai fost scos in evidenta de uniforma, ramane de vazut daca o meriti sau nu!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 11 Mar 2004, 07:19 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Dimpotriva, uniforma te face sa fii la fel ca ceilalti membri al unui anumit grup si sa te diferentiezi cit mai putin. Daca te "diferentiezi" in uniforma, nu e in calitate de persoana, ci prin faptul ca apartii unui grup (fata de cei care nu fac parte din acest grup, nu fata de colegi).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 11 Mar 2004, 08:09 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Monica V, Eu n-am de unde sa stiu daca tu vorbesti serios sau nu, dar atata poti sa aberezi incat ma sperii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 11 Mar 2004, 08:17 PM
Mesaj #62


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Serios,neserios,fiecare cu parerea lui... Dar,ma intreb: este sau nu de datoria noastra sa-i aducem la un numitor comun pe cei care ni se par noua ca "ne sperie"?Nu de alta,dar si eu pot fii catalogat un caz "de speriat"!
Sincer!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 11 Mar 2004, 08:28 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Ahriman, nu cred ca cineva vrea ca toti sa fim de acord .

Dar daca cineva spune ca nu se spala si e murdar , ceva e in neregula.
Daca cineva vorbeste despre uniforma scolara ca despre umilinta suprema , ceva e in neregula.
Daca cineva se dezbraca si se imbraca in casa unei scari, pe motiv ca nu vrea sa utilizeze baia bunicilor, ceva pute.
Daca cineva asociaza munca cinstita cu cuvantul " slugarnicie", pe mine cel putin ma sperie. De unde si pana unde munca de orice fel e ceva de care ne batem joc?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Mar 2004, 08:28 PM
Mesaj #64


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



In acest topic este vorba de uniforma scolara, si nu de alte uniforme. E vorba de elevi si nu de politai. (daca politaii ar fi civili, ori ati opri la toti indivizii care intind mana, ori nu ati opri deloc)
Elevii in clasa nu trebuie sa fie o adunatura pestrita, care mai de care mai impopotonat. Ei trebuie sa se concentreze asupra studiului caci de aceea sunt elevi si vin la scoala. La discoteca se duc in ce vor ei. Uniforma, daca e bine gandita, creaza in clasa o atmosfera propice studiului. Trebuie sa dea o impresie de ordine si de preocupare pentru invatatura. Aceasta este menirea ei. Pentru cei ce sunt, sau au fost, preocupati de studiu, veti observa ca respecta uniforma scolara, sau le e dor de ea. Cei care trageau chiulul, sau le ardea de alte chestii, urasc sau au urat uniforma, pentru ca nici nu o intelegeau, dar ii si incomodau (deconspirau) in nebuniile lor. Urmariti ce am spus eu si sunt sigur ca o sa-mi dati dreptate.

MonicaV
QUOTE

Dimpotriva, uniforma te face sa fii la fel ca ceilalti membri al unui anumit grup si sa te diferentiezi cit mai putin.

Regula asta e valabila pentru tine, si ti-am mai spus si in alt topic de ce, dar un elev inteligent iese intotdeauna in evidenta, si nu din cauza uniformei.... Si atunci, cand toti sunt egali ca imbracaminte, singura diferentiere o face pregatirea elevilor, adica exact scopul pentru care vin ei la scoala, si nu banii lui taticu .... ce e asa greu de inteles aici ... nici macar nu e chestie de gust, ci de principiu.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 11 Mar 2004, 08:34 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Uniforma e doar o uniforma dragilor. Nu e ceva care ar trebui sa ne faca sa suferim wink.gif

Intotdeauna vor fi unele scoli care vor avea uniforma obligatorie si unele care nu vor avea. Asa e peste tot in lume. Unele licee au niste uniforme de ti-e mai mare dragul sa te uiti la cardurile de elevi.
Cui nu-i convine uniforma , se transfera la o scoala care n-are uniforma obligatorie. Cui nu-i plac cartofii pai, mananca cartofi pure jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 11 Mar 2004, 09:40 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (MonicaV @ 11 Mar 2004, 08:19 PM)
Dimpotriva, uniforma te face sa fii la fel ca ceilalti membri al unui anumit grup si sa te diferentiezi cit mai putin. Daca te "diferentiezi" in uniforma, nu e in calitate de persoana, ci prin faptul ca apartii unui grup (fata de cei care nu fac parte din acest grup, nu fata de colegi).

total de acord … ai punctat un gând pe care am încercat să-l scriu şi eu mai sus dar nu l-am transpus atât de bine în cuvinte …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 12 Mar 2004, 02:50 AM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Clopotel, tu ai dreptate, am incercat sa spun si eu ca uniforma vine dintr-un principiu pedagogic sanatos ... insa lucrul ala nu l-a vazut nimeni. Si deja pe discutia despre uniforme si clase sociale parerea mea este ca se abereaza.
Yuanescu, nu vreau sa ma apar de acuzatiile tale, ca n-am de ce. Insa vreau sa explic, pentru cine vrea sa discute intr-adevar (si)cu mine, ca faptul care pe mine m-a intors pe mine pe dos in discutia asta au fost referirile la clasele sociale inferioare. Nu imi place termenul, asa cum nu imi place nici cuvantul "sluga", care, asa cum am spus, eu cred ca are un sens depreciativ.
Clase sociale inferioare prin ce? Cine spune ca sunt inferioare? Ce relevanta are asta pentru oamenii luati ca indivizi? Apostolii au fost, in marea majoritate, oameni simpli, din "clasele sociale inferioare". Ma dor generalizarile astea negative ... pentru ca eu consider ca aceste generalizari duc la nedreptati si la multa suferinta. Discutia asta insa ar trebui oprita aici si facut thread separat pentru ea.
Toxic, sincer, si pe mine m-au pus pe ganduri acele amanunte pe care le pomenesti tu. blink.gif


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Mar 2004, 03:36 AM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Majoritatea organizatiilor (chiar si cele in care exista un cod vestimentar) sint formate din "adunaturi pestrite" pentru ca nu exista o uniforma. Nu vad ce legatura are uniforma cu sirguinta la invatatura sau la munca. Dealtfel, "adunaturi pestrite" fara uniforma au existat intotdeauna in facultate chiar daca la liceu se purta uniforma. Studentii chiar nu invatau, din moment ce scapasera de uniforma? Daca invatau fara uniforma, de ce nu ar fi putut sa faca la fel si elevii, mai ales elevii de liceu? Zic "mai ales" pentru ca nici ei nu erau copilasi mici sau fara experienta la invatatura. Bineinteles ca uniforma e facuta pentru controlul social, nu pentru ca ii ajuta pe elevi sa invete. Oamenii fara uniforma chiar puteau sa se plinga la scoala ca au facut elevii nu stiu ce prostii in afara scolii (le notau numarul matricol purtat pe uniforma sau pe mineca paltonului). La conducerea intreprinderii nu se plingeau, daca niste angajati se tineau de prostii sau injurau in tramvai, ca ei nu aveau matricola pe haine.

Uniforma poate chiar sa dauneze invataturii in doua feluri. In primul rind, elevii care invata pot sa fie sanctionati din motive care nu au nici o legatura cu invatatura sau cu comportamentul civilizat, pentru ca nu au bentita, pentru ca ghiozdanul nu e maro sau pentru ca si-au uitat cureaua acasa (s-a intimplat asa ceva). In al doilea rind, profesorii care sint ocupati sa se uite daca elevul are ghiozdan maro si daca fusta e mai lunga decit linia de pe tocul usii (se facea asa ceva la liceu) se prefac ca nu observa ca elevii nu invata, sau nu au destul timp sa se ocupe de problemele de invatatura, ca sint prea ocupati cu ghiozdanele maro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2004, 06:50 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Uniforma poate chiar sa dauneze invataturii


Dar sa stii ca ai dreptate. Am auzit si eu ca uniforma distruge neuronii, unu cate unu, pana nu se mai alege nici praful din ei. sad.gif


QUOTE
elevii care invata pot sa fie sanctionati din motive care nu au nici o legatura cu invatatura sau cu comportamentul civilizat, pentru ca nu au bentita, pentru ca ghiozdanul nu e maro sau pentru ca si-au uitat cureaua acasa (s-a intimplat asa ceva).



Din momet ce regula e sa ai uniforma, e normal sa fii sanctionat daca nu o ai. Dar asta nu are legatura cu invatatura. Si in Canada, daca esti la liceu catolic , trebuie sa porti uniforma Asta-i regula si regulile sunt facute ca sa fie respectate. Un chirurg are o " uniforma " cand intra in sala de operatie. Fara uniforma nu intra, chiar daca e sef.


QUOTE
profesorii care sint ocupati sa se uite daca elevul are ghiozdan maro si daca fusta e mai lunga decit linia de pe tocul usii (se facea asa ceva la liceu) se prefac ca nu observa ca elevii nu invata, sau nu au destul timp sa se ocupe de problemele de invatatura, ca sint prea ocupati cu ghiozdanele maro.


Auzi, tu pe astea acuma le debitezi? blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Mar 2004, 03:59 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Se intimpla asemenea cazuri. Exemplu: http://www.laaclu.org/News/2001/Jan-June/s...ies_student.htm. Uniforma este un mijloc (oricit de discutabil ar fi) de a realiza un scop, dar daca e impusa cu strasnicie, devine un scop (ceea ce e inutil si chiar daunator). Chirurgul e imbracat intr-un anumit fel din motive de igiena, si poate si ca sa fie recunoscut de pacienti in calitate de chirurg. Elevul poate invata si fara uniforma, sau fara bentita, curea, sau ce ii lipseste. A nu il lasa sa stea in clasa pentru ca a uitat un asemenea fleac dauneaza invataturii mai mult decit lipsa uniformei, si nu mi se pare corect ca cineva care invata sa fie sanctionat pentru ca nu poarta exact tinuta pe care i-a impus-o cineva. Daca elevul isi face datoria lui de a invata, n-are decit sa fie si in pijama (sau mai degraba, in niste haine decente dar nu in uniforma).

Asa ajung elevii sa fie de parere ca scoala este un loc unde sint constrinsi sa faca ce nu le convine, chiar daca nu are nici un sens, si ca deci scoala este un loc unde nu e bine si e ca la inchisoare.

Acest topic a fost editat de MonicaV: 12 Mar 2004, 04:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 09:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman