HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cel Mai Bun Film Al Tuturor Timpurilor
dustweaver
mesaj 31 Mar 2004, 12:56 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.837



Inca un vot pentru Forrest Gump. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 31 Mar 2004, 09:52 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



totusi nu ati vazut Equillibrum?
sau daca l-ati vazut, nu v-a placut?
cum ramane cu Gladiatorul?
acestea sunt filmele care m-au impresionat cel mai mult


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Mar 2004, 09:54 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (side_story @ 31 Mar 2004, 10:52 PM)
totusi nu ati vazut Equillibrum?

Equilibrum are niste chestii atat de trase de par incat este descalificat pentru competitia celui mai bun film al tuturor timpurilor.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2004, 09:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Forta-MTI
mesaj 2 Apr 2004, 06:37 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Grea decizie... poate APOCALYPSE NOW al lui F F Copolla sau THE SHAWSHANK REDEMPTION al lui Frank Darabont...
Cei mai multi cinefili au spus "Nasul I"....


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 2 Apr 2004, 06:51 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



cum ramane cu Gladiatorul?

---Gladiatorul e filmul tipic hollywoodian , dramatizat pana in panzele albe si in care nu stii ce adevar istoric zace... in aceiasi categorie intra si The Patriot, de ex...
Nu spun ca e un film slab, din contra, costume, decoruri, coloana sonora, interpretarea lui Russel Crowe si bineinteles, regia titanului sir Ridley Scott (Alien, Black Hawk Down) dau savoare filmului, insa reteta nu este din cele mai reusite.
Sper ca aceasta serie de filme sa se schimbe radical... vom vedea dupa ce va iesi "Alexander", al lui OLIVER STONE cum se vor prezenta filmele istorice pe viitor...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Dec 2005, 08:38 PM
Mesaj #41


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Casablanca

In regia lui Michael Curtiz , o capodopera cinematografica care a primit trei premii oscar : cel mai bun film , scenari si cea mai buna regie . Genul drama , romance .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Dec 2005, 08:50 PM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.078
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sorry, nu stiu traducerea pe romaneste. Se numeste "Weites Land" si e cu Gregory Peck... unsure.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 26 Dec 2005, 09:11 PM
Mesaj #43


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Va propun candidatura filmului "Cetateanul Kane". Imi pare cel mai bun.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valentinu
mesaj 27 Dec 2005, 08:19 AM
Mesaj #44


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 10 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.526



QUOTE (Cla @ 26 Dec 2005, 08:50 PM)
Sorry, nu stiu traducerea pe romaneste. Se numeste "Weites Land" si e cu Gregory Peck... unsure.gif

Cred ca vorbesti despre "The Big Country"(1958); joaca in film Gregory Peck, Charlton Heston
l-am vazut tradus ca "Ferma din Arizona"

as vota pt filmul asta daca s-ar face un sondaj
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 10:55 AM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Capodopera lui Pasoloni, "Salò o le 120 giornate di Sodoma". Natura umana in nuditatea ei.

http://www.imdb.com/title/tt0073650/


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sp59
mesaj 30 Dec 2005, 06:50 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 16 July 05
Forumist Nr.: 6.635



1.Stalker(Tarkovski)
2.2001 A Space Odyssey(Kubrick)
3.Bronenosets Potemkin(Eisenstein)
4.Intolerance(Griffith)
5.Modern Times(Chaplin)
6.Citizen Kane(Welles)
7.Smultronstallet(Bergman)
8.Rashomon(Kurosawa)
9.Blow Up(Antonioni)
10.Amarcord(Fellini)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2005, 07:22 PM
Mesaj #47


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.078
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Xaver spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 22 Jan 2006, 05:27 AM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Si pentru mine alegerea celui mai bun film al tuturor timpurilor este dificila. Sunt atatea bune...

Anyway, pe mine m-au impresionat doua, si le-am revazut cu placere de fiecare data. Excelente!

1. Once Upon a Time in America
2. The Deer Hunter

Amandoua se bucura de interpretarea de exceptie a lui Robert De Niro.


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 9 Feb 2006, 11:53 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



Andrei Rubliov (Tarkovski)
Suna No Onna (Femeia Nsipurilor) al lui Teshigahara
si, of course, Caintza, al lui Abuladze

Acest topic a fost editat de tolstoievski: 10 Feb 2006, 12:09 AM


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 10 Feb 2006, 04:03 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



"Pe Aripile Vintului"


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 11 Mar 2006, 01:47 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Oameni buni cum se poate sa nu fie nominalizat tocmai NASUL ?

Excelente primele 2 parti, superba povestea si la cea de a 3 a parte.

Ce sa mai zic de Once Upon A Time In America... si cate si mai cate capodopere care aici nu se regasesc.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lotte
mesaj 7 May 2006, 12:00 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 345
Inscris: 19 April 05
Forumist Nr.: 6.160



Pe aripile vantului, The Godfather si Casablanca. wub.gif


--------------------
"Cândva totul va fi bine, iată speranţa, acum totul este bine, iată iluzia." ~ Voltaire
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 7 May 2006, 04:51 PM
Mesaj #53


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Pe aripile vantului si replica lui postmoderna Brokeback Mountain

dar si Pacientul Englez parca fu de calitate superioara...

in plus, Peter Pan va fi de acord cu mine ca merita o nominalizare si Undeva, candva (Somewhere in time)

+ ca sa fim drepti fata de filmele care nu sunt centrate pe amorezi si amoreze, fac si o a cincea nominalizare: Pasarile de Hitchcock

In total, cinci propuneri. girlchat.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 May 2006, 09:49 AM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



seven


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 9 May 2006, 12:42 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



nu stiu daca cel mai bun e Seven , dar in orice caz unul din rolurile cele mai bune ale lui Spacey cu siguranta , alaturi de Suspecti de serviciu mi-a lasat o imagine atat de credibil- malefica a acestui actor de care cred ca i-a fost greu sa se desparta in American Beauty unde juca rolul victimei smile.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 9 May 2006, 05:35 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.435
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Cel mai bun film văzut vreodată este Carmen - producţia spaniolă din 1983
http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B...9448054-3943146

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 9 May 2006, 05:53 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 9 May 2006, 05:50 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Johnny got his gun (1971)

"Father, what is democracy?

Got something to do with young men killing eachother i believe."

Acest topic a fost editat de Endgegner: 9 May 2006, 05:50 PM


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 12 May 2006, 12:56 AM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Nu cred ca se poate spune despre un film ca este cel mai bun din toate timpurile. Putem insa sa avem un film preferat, mai multe care ne-au impresionat profund, s.a.m.d.

Ca sa dau totusi un nume de film care si-a pus amprenta asupra mea, mentionez American History X

http://www.imdb.com/title/tt0120586/ thumb_yello.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 May 2006, 07:30 AM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Stan Laurel&Oliver Hardy all rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 22 Jan 2007, 02:07 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



The Shawshank Redemption (1994)

"Frica te poate tine prizonier. Speranta te poate elibera".

" Este ceva in tine care e al tau, ceva ce ei nu pot atinge".

E greu sa vorbesti rational despre acest film.

Shawshank e o inchisoare. O inchisoare care se transforma, pe parcursul filmului, in personaj. E ca un Big Brother dur, ce asista la fiecare secunda de renuntare la speranta a celor inchisi in ea. Inchisoarea asta are personalitate. Stie sa toace sperante si sa cultive resemnare. E si normal, pentru ca e un loc al privarii de libertate, al injosirii umane dincolo de orice limita si e condusa de oameni fara scrupule si fara suflet.

Shawshank e casa detinutilor care uita de timp, pentru ca 40 de ani sau 50 de ani in inchisoare le sunt egali. Primii doi ani sunt mai grei. Aceasta e viata lor, cuprinsa intre niste ziduri alb-negre si inundate, uneori, de cate o unda de lumina "din afara" . Shawshank e un cos de gunoi pentru amintiri si o gradina unde se cultiva frustrari si resemnare.

Brooks, batranul detinut care a incetat sa mai numere anii si care e in Shawshank de o viata, cel care imparte aceleasi carti roase de vreme detinutilor, sufera de "institutionalizare". Eliberarea, pentru el, devine o drama. Poate pentru ca el si-a pierdut, in negura vremurilor, speranta.

Shawshank e un loc unde se poate infiripa cea mai frumoasa prietenie pe care am vazut-o vreodata pe ecrane. Morgan Freeman ("Red") si Tim Robbins ("Andy Dufresne") joaca exceptional. Ei sunt condamnati pe viata pentru crime. Andy repeta in nestire ca este nevinovat, ca nu el i-a ucis pe sotia lui si amantul ei. Red si ceilalti rad ironic: "Nimeni nu e vinovat aici". Red e obisnuit deja cu chemarile la director, la 20, 30, 40 de ani de la inchiderea in Shawshank, pentru a vedea daca este eliberat conditionat. Mereu i se refuza eliberarea. Nu este "reabilitat" pentru a iesi "afara". "REJECTED", cuvantul rosu care cade ca o piatra pe suflet, cuvantul care e in contrast cu negrul si albul din viata lui Red, e deja predictibil.

Andy e genul de om tacut, care indura cu stoicism toate injosirile "colegilor". Este mereu calm, poate pentru ca el nu a pierdut speranta. Este un om care stie sa ridice suflete, care lumineaza cu prezenta, faptele si altruismul sau chiar si acest loc care nu-l merita si care e cel mai injositor de pe pamant. Ajunge sa fie iubit de detinuti, pentru ca este inteligent, altruist, pentru ca "isi tine mereu mintea ocupata pentru a supravietui".

Andy nu tine Biblia sub brat si o invoca la orice pas, la fel cum face dictatorul inchisorii, care e cel mai mare sustinator al lui Dumnezeu, dar nu ezita sa ii impuste pe cei care i-ar putea ameninta pozitia. Andy nu invoca Biblia, doar o foloseste. La propriu si la figurat.

Andy e cel care ii face pe detinuti sa se simta LIBERI, desi, pentru curajul de a face ca muzica sa rasune in Shawshank, va fi aspru pedepsit. Este, in afara de scena de final, poate cel mai emotionant moment al filmului.

Andy e, poate putin exagerat, sau poate NU, un Iisus. E cel care "face o simpla alegere: sa fie ocupat sa traiasca, sau sa fie ocupat sa moara". El alege sa traiasca, insa nimeni nu stie acest lucru. Cum nici eu nu va voi spune ce inseamna, in acest context, "a trai", pentru ca e superb sa descoperiti voi insiva, vazand filmul. El e cel care va TRAI, nu fara sacrificii. Inchisoarea, desi casa lui pentru zeci de ani, este doar un pretext pentru eliberare.

Regizorul filmului inspirat dupa Stephen King este Frank Darabont care, daca n-ar fi fost nascut in Franta, din parinti unguri, si stabilit in America, as spune ca a petrecut ceva timp in inchisorile comuniste romanesti.

Un film pentru care nu mai gasesc epitete, pentru ca epitetele sunt rationale. La sfarsitul celor doua ore si jumatate, probabil ca veti avea un nod in gat. Si o emotie atat de mare si atat de intensa precum albastrul Pacificului, cu atat mai stralucitor cu cat este opusul albului si negrului din Shawshank.

Imaginea acestui film va va urmari multa vreme. Si, poate ca, desi liberi, veti simti nevoia sa va eliberati. Sa scrieti pe certificatul vostru de eliberare conditionata, "APPROVED". Cu rosu. Insa acest lucru nu e posibil fara speranta, calm, rabdare si incredere.

De fapt, lumea in care traim e un Shawshank mai mare. Toti suntem prizonieri, doar ca nu constientizam asta. Unul singur dintre noi ar putea fi Andy Dufresne. Si, daca nu noi vom fi acela, am putea macar sa ne lasam purtati de calmul, lumina, speranta si rabdarea lui, precum bunul sau prieten Red. Eu spun ca merita. Ce este in noi insine, nu ne poate fura nimeni, nici macar zidurile lacome de amintiri.

Un film atat de profund, atat de plin de emotie, incat cred ca merita a fi pe primele locuri in topul celor mai bune filme din toate timpurile (conform imdb).

Cel mai bun film al sperantei si prieteniei, al hotararii si viselor, al curajului, al altruismului, si nu numai.

Cred ca acest film poate schimba vieti.

Sunt doar impresii subiective...


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Jan 2007, 03:57 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



....ai un vot si de la mine pentru The Shawshank Redemption (1994)...eu as propune si saw oricare dintre parti (mie ultima mi se pare cea mai buna)
jamie.gif jamie.gif



--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vladimir Pana
mesaj 15 Feb 2008, 11:58 PM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 27 December 07
Forumist Nr.: 11.029



Eu as avea doua nominalizari:

Primul ar fi "Pianistul". Am vazut destule filme despre al doilea razboi mondial dar "Pianistul" nu mi s-a parut ca se aseamana cu vreunul.

A doua mea nominalizare ar fi Forest Gump. Cred ca si eu l-am vazut de vreo 6 -7 ori smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
compr
mesaj 7 Mar 2008, 03:28 PM
Mesaj #63


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 13 February 08
Forumist Nr.: 11.269



Salutare tuturor !

Eu cred ca este foarte greu sa se aleaga un singur film ca fiind "cel mai bun al tuturor timpurilor".

As scoate de pe lista de mai sus multe titluri, conform cu un criteriu pe care il consider just in alegerea unui film candidat la titulatura mai sus-mentionata: criteriul timpului. Mai exact - as putea revedea a 2-a, a 3-a, a 10-a oara acel film ?

Pe aripile vantului nu a trecut acest test, in ceea ce ma priveste, desi nu pot contesta ca a fost un film bun.

Pe de alta parte, Shawshank Redemption am reusit sa il vad cu mare placere de fiecare data - si au fost cel putin 10 ocazii pana acum. La fel, Godfather...

Casablanca reusesc sa il revad, desi de la a 3-a sau a 4-a vizualizare simt ca incepe sa se strecoare o anumita plictiseala.

Vorbea cineva mai sus de David Lean, cred, in legatura co dr. Jivago daca nu ma insel. Aici nu pot sa nu ma opresc putin si sa nu mentionez "Lawrence of Arabia" - dupa parerea mea unul din filmele care ar sta oricand pe un podium la categoria "cel mai bun film al tuturor timpurilor".

Alt film deosebit pe care l-am vazut a fost "It's a Wonderful Life" (http://www.imdb.com/title/tt0038650/) cu James Stewart. Este alt film, daca nu cel mai bun, macar de TOP 5....

Este foarte greu sa compari filme din epoca Hollywood-ului anilor 40 cu filme gen Seven...

Din perioada aceea as aminti "The Philadelphia Story" (http://www.imdb.com/title/tt0032904/) care este, dupa mine, comedia perfecta, sau, de ce nu, North by Northwest , desi este un fim care incepe sa isi piarda din farmec de pe la a 3-a sau a 4-a vizionare...

Ma opresc aici, as putea scrie inca o ora...

Raman cele pe care le-am mentionat,

Shawshank Redemption,
It's a Wonderful Life,
Godfather,
The Philadelphia Story,
Casablanca



Alte pareri ?





QUOTE(Vladimir Pana @ 15 Feb 2008, 11:58 PM) *
Eu as avea doua nominalizari:

Primul ar fi "Pianistul". Am vazut destule filme despre al doilea razboi mondial dar "Pianistul" nu mi s-a parut ca se aseamana cu vreunul.

A doua mea nominalizare ar fi Forest Gump. Cred ca si eu l-am vazut de vreo 6 -7 ori smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Mar 2008, 04:59 PM
Mesaj #64


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine-ai venit la Han, compr! han.gif

Numai filme hollywoodiene? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Mar 2008, 06:54 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



greu de spus care e 'cel mai bun', eu am cateva smile.gif

Calauza/Stalker a lui Tarkovski (dupa cartea fratilor Strugatski) e un candidat serios la prima pozitie.

Odiseea spatiala 2001 -Kubrik (pe un scenariu Kubrik/A. Clarke) e un altul. Inceputul filmului in special e fantastic, poate cea mai sintetica si poetica descriere a umanitatii, in imagini, fara cuvinte.

Zorba the Greek -Kakogiannis (dupa cartea lui Kazantsakis) e un alt candidat serios. Sunt cateva scene extraordinare acolo, iar 'cuplul' Anthony Quinn/Alan Bates e perfect.

Brasil (regizat de Terry Gilliam care a mai facut si 12 monkeys army, alt film bun) e o alta bogatie de film despre un viitor kafkian.

Amadeus - Milos Forman, film biografic cu o scena absolut grandioasa: Mozart pe moarte impreuna cu Salieri compunand Requiemul.

mai sunt foarte multe pe lista mea, astea mi-au venit acum in minte. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Mar 2008, 07:25 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Mihai @ 7 Mar 2008, 04:59 PM) *
Numai filme hollywoodiene? smile.gif

Mefisto (unguresc)
Trupa de filme italiene din anii '50-'60.

Acest topic a fost editat de freeman: 7 Mar 2008, 07:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
compr
mesaj 10 Mar 2008, 02:13 PM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 13 February 08
Forumist Nr.: 11.269



QUOTE(Mihai @ 7 Mar 2008, 04:59 PM) *
Bine-ai venit la Han, compr! han.gif

Numai filme hollywoodiene? smile.gif



Bine v-am gasit !

Mai, cu hollywood-ul ai si tu dreptate. Sunt totusi obligat sa fac o imparteala - nu ma pot descurca altfel - asa ca am sa incep sa extind putin lista din post-ul trecut.

La capitolul comedie, as adauga "Divorzio all'italiana" (http://www.imdb.com/title/tt0055913/). Este delicios. Mai trist, dar cu o latura comica, mi s-a parut "I soliti Ignoti" (http://www.imdb.com/title/tt0052216/), asta pt. ca mi-am amintit de Mastroiani. Dar nu e singurul - insa acum as trece la filme fratuzesti.

De aici ii amintesc doar pe Patrice Leconte si Francis Veber (din epoca pre-contemporana si contemporana).
Nu mai am timp sa dau titluri, si nici sa merg ceva mai in urma in timp pt. a ajunge la Jean Gabin, Renoir etc.

Filme rusesti nu prea am vazut, trebuie sa recunosc, poate cu exceptii gen Mikhalkov si Tarkovski.

In rest, imi vine sa imi mai aduc amine de alte zeci de filme - o sa incerc sa-mi mai fac timp sa scriu.

Toate cele bune, si sunt curios de pareri despre cele enumerate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bradu
mesaj 3 Apr 2008, 05:22 PM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 3 December 07
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 10.934



1. la vita e bella
2. the godfather
3. casablanca
4. jeux d'enfant


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 3 Apr 2008, 05:51 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



la vita è bella,il postino,avocatul diavolului,bronx,a beautiful mind,fara o ordine,toate sunt mari filme.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
galadriel
mesaj 13 May 2008, 03:27 PM
Mesaj #70


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 29 November 07
Forumist Nr.: 10.915



Greu rolleyes.gif Depinde si de perioada cand a fost realizat. Din acest punct de vedere am doua voturi: Pe aripile vantului si Stapanul inelelor.


--------------------
" Cine nu cade nu se poate inalta " L.Blaga
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 March 2024 - 11:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman