HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Simplitatea Se Invata Greu
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 10:01 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Simplitatea se invata greu. Da, asa este, simplitatea se invata greu!
Cred ca primul lucru care va intrebati este: " Ce cauta subiectul asta la Dincolo..."?
Am ales sa-l pun aici si nu la Filosofie pt ca filosofi, in general, se pretind a fi sofisticati, a da explicatii savante si elitiste. Asta in ciuda faptului ca marile adevaruri sunt simple.
De ce simplitatea se invata greu? Cum sa ajunge intr-un astfel de punct in care cautam inocenta pierduta?
La inceputurile sale, omul a fost simplu dar si necioplit. Cand a intrezarit (subconstient) posibilitatea de a evolua a vrut sa se rafineze, sa devina ceva special, sfarsind aceasta etapa a evolutie sale prin dorinta de a fi cineva special.
O data cu descoperirea si afirmare cu putere a simtului individualitatii, omul a facut un pas mare dar a devenit si complicat, "cool" cum spun pustii de azi. Tot atunci a intrat in competie cu ceilalti semeni ai sai care erau si ei, ca si el, in aceeasi oala. Si ei doreau sa fie (sa para) complexi, sofisticati, cool, smecheri de smecheri.




P.S. O sa revin cu continuarea dar astept si opiniile voastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 10:06 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Acest subiect l-am deschis inspirat fiind de semnatura colegei noastre colectionare. xmas.gif
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...opic=1545&st=30




http://www.hanuancutei.com/forum/user/840/http-www-hanuancutei-com-forum-index-php-showuser-840/


Acest topic a fost editat de gio19ro: 10 Jan 2004, 10:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 Jan 2004, 10:47 AM
Mesaj #3


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Parca Seneca spunea ca "viata e simpla, dar oamenii insista s-o complice"...

Si intr-adevar, daca ne uitam in jur, observam o societate care face tot posibilul sa-si complice existenta. Aceasta "complicare" e la ordinea zilei. Trebuie sa dai dovada de o foarte mare creativitate sa reusesti sa simplifici ceva...

Greseala consta in faptul ca viata e privita ca o competitie. Perceptia fenomenului alteritatii a creat o permanenta lupta intre individualitati, un fel de dute-vino haotic in care fiecare incearca sa ocupe o pozitie cat mai inalta in raport cu ceilalti... De fapt, omul nu se afla in competitie cu ceilalti. El se afla in competitie cu el insusi. O permanenta lupta, care odata incetata, i-ar putea permite sa traiasca cu adevarat. Viata nu e o competitie. Viata e o cale. Viata e o posibilitate. Viata e sansa care ni s-a dat sa ne valorificam adevaratul potential.

E simplu. E surprinzator de simplu sa traiesti. Atat de simplu incat omul trebuie sa intervina si sa-si complice propria existenta, pentru a se simti in largul sau. Abia dupa ce acest lucru se intampla, el incearca sa gaseasca sensul vietii, pe care tot el l-a ascuns atat de bine...

Cel mai eficient lucru pe care-l putem face e sa invatam sa fim simpli. Chiar daca e greu. rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2004, 10:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Moira
mesaj 10 Jan 2004, 11:07 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Interesant ca spui “se invata”. De ce nu vine de la sine? De ce nu face parte din definitie?
Eu nu am nimic comun cu filozofia, asa ca o sa-mi exprim parerea profana.

Intr-adevar, la inceput si viata, si omul, erau relativ simpli. Si probabil frumosi.
Nu sunt sigura ca viata s-a complicat sau a complicat-o omul. Nu sunt sigura ca omul este complicat, din moment ce are cam aceleasi nevoi ca la inceputuri (hrana, sex, asociere, spirit etc).
Ce vreau sa spun este ca omul nu este cu mult mai complex decat era la inceputurile sale, acum 11000 de ani sau asa ceva. Deci nu a devenit complex, a fost dintru bun inceput. OK, asta este una din premise.
Alta premisa: “cele mai mari adevaruri sunt simple, simplitatea este perfectiunea insasi”. Asta este destul de usor de demonstrat, macar tinand cont ca un rationament simplu are sanse mici de eroare. Faza cu perfectiunea…mai greu de dovedit, cel putin pt mine, dar hai sa admitem aceasta extrapolare (ca o paranteza: nu-mi place sa fac apel la bunul simt al audientei intr-o demonstratie, dar aici chiar ma simt depasita).
Omul, asa complex cum a fost creat, (desi nu este cel mai complex obiect cunoscut noua, sau este?)cauta perfectiunea. Deci, cauta simplitatea. Incearca sa o inteleaga, sa o invete, sa o patrunda cu mintea lui, cu spiritul. Paradoxal, in momentul in care ar atinge perfectiunea si totul ar deveni simplu si clar, existenta omului si-ar pierde rostul. Ar fi moartea lui.
Concluzie: omul atinge greu sau deloc perfectiunea tocmai pentru ca atingerea scopului ar echivala cu moartea lui, cel putin la nivel de spirit.

[observatie: rationamentul meu este departe de a fi simplu, este chiar alambicat si poate gresit. Este o buna demonstratie a naturii umane care ma guverneaza.].

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 Jan 2004, 11:23 AM
Mesaj #5


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Probabil ca "se invata" nu e formularea optima. Intr-adevar, starea primordiala a omului e aceea de simplitate. Simplitate in spirit. Din aceasta cauza, s-ar putea vorbi mai bine nu despre o "invatare" a simplitatii, ci despre o "dezvatare" de ceea ce s-a acumulat in timp.

Nevoile nu sunt chiar aceleasi ca "la inceputuri". Unde intra banii, curentul, televizorul, telefoanele mobile, mijloacele de transport, apa curenta, capitalismul, chirurgia cu laser sau Hanu Ancutei?... Sunt multi care urmaresc sa obtina aceste lucruri, crezand ca prin acestea vor fi mai fericiti, mai aproape de Fericire.

In momentul in care acea perfectiune e atinsa, nu se atinge si "moartea" spirituala a fiintei odata cu ea. Ce moare atunci este Ego-ul. Dar fiinta de-abia atunci incepe sa traiasca... Omul este perfect in potential. Tot ce trebuie sa faca e sa-si valorifice acel potential. Sunt unii care o fac, altii care n-o fac. Sunt unii care sustin sus si tare ca acest lucru e imposibil, si sunt altii care doar zambesc cand ii aud pe primii...

Acest topic a fost editat de Tudy: 10 Jan 2004, 11:24 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 11:34 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Moira @ Jan 10 2004, 10:09 AM)
Nu sunt sigura ca viata s-a complicat sau a complicat-o omul. Nu sunt sigura ca omul este complicat, din moment ce are cam aceleasi nevoi ca la inceputuri (hrana, sex, asociere, spirit etc).

Totusi "complicarea" a intervenit odata cu asocierea pt ca individul a inceput sa-si caute locul in societate si a dorit sa urce pe scara societatii. Astel a intrat in razboi cu toti ceilalti.
E de la sine inteles faptul ca si-a pastrat necesitatile instinctuale (hrana, sex) dar a mai venit ceva in plus: MIMETISMUL SOCIAL.
Deci premisa ta potrivit careia nu s-a schimbat nimic cade. Iar "complexitatea" care spui tu ca a existata de la inceput trebuie spus ca, da, a existat de la inceput insa ca stare potentiala. Asa cum si stejarul in toata fala existat in ghinda.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 10 Jan 2004, 11:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 12:02 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Moira @ Jan 10 2004, 10:09 AM)

Omul, asa complex cum a fost creat, (desi nu este cel mai complex obiect cunoscut noua, sau este?)cauta perfectiunea. Deci, cauta simplitatea. Incearca sa o inteleaga, sa o invete, sa o patrunda cu mintea lui, cu spiritul.

Deci a fost creat complex insa aceasta complexitate era una potentiala la inceputuri.
Tu spui ca omul cauta perfectiunea. Impresia mea e ca el cauta fericirea nu perfectiune.. Faza asta cu perfectiunea imi transpare ca un soi de truism. Ce e perfectiunea? Cum poate el sa o caute daca nu are reprezentari asupra ei? E adevarat ca putem totusi asocia fericirea cu perfectiunea insa omul cauta senzatii si sentimente. Acele senzatii si sentimente care ii dau o stare de fericire. Omul cauta Beatitudinea .
Unii ajung sa o caute chiar in alcool si droguri. De fapt o cauta peste tot. Viata omului e asemeni unui strigat disperat in cautarea fericirii.
Ce senzatie sau sentiment iti inspira notiunea de perfectiune? Eu unul sunt chiar curios. Si in pus pt a avea notiunea de perfectiune trebuie sa te complici mai intai. Deci pt a fi constient de perfectiune, de simplitate, omul se "complica", gusta din Pomul Cunoasterii Binelui si Raului.
Si uite asa a fost alungat din Paradis. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Vorbesti despre Spirit asociindu-l cu mintea (ratiunea). Asta crezi tu ca e spirtul? Mintea?
Sa stii ca mintea te-a pacalit! Te-a mintit! laugh.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 10 Jan 2004, 12:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 12:14 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21




"3. TREBUIE sa ajung eu la concluzia ca nu sunt o nulitate,..si asta este cel mai dificil!"
Cameron dixit. smile.gif

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...topic=1130&st=0


Iata rezultatul luptei individului cu toti ceilalti. Oboseste. Ii vin in minte tot felul de idiei ciudate. Apare Dusmanul, adica INDOIALA.
Individualitatea incepe sa se nege pe sine. Ce se afla dincolo de individualitatile noastre limitate, de lungul sir de egoisme?
Unde e Omul si cine e El?


Bine ati venit Dincolo.....de ratiune!

Acest topic a fost editat de gio19ro: 10 Jan 2004, 12:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 10 Jan 2004, 07:24 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



QUOTE (Tudy @ Jan 10 2004, 11:25 AM)
Probabil ca "se invata" nu e formularea optima. Intr-adevar, starea primordiala a omului e aceea de simplitate. Simplitate in spirit. Din aceasta cauza, s-ar putea vorbi mai bine nu despre o "invatare" a simplitatii, ci despre o "dezvatare" de ceea ce s-a acumulat in timp.


Pana acum cel mai bun subiect la care m-a dus mouse-ul si capul. Intr-adevar, Tudy are perfecta dreptate, de aici si greutatea simplitatii. Oamenii redevin simpli atunci cand nu mai analizeaza ci se bazeaza pe instinct - adevarata parte a omului care face analiza. Cand instinctul omului este bine instruit, sansele de reusita in viata sunt mult mai mari: exista simplitate. In simplitate nu mai exista detalii in care sa ne pierdem, exista doar un intreg: simplu si perfect.


--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 08:28 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Aminda @ Jan 10 2004, 06:26 PM)
Pana acum cel mai bun subiect la care m-a dus mouse-ul si capul.


Multumesc de apreciere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 10 Jan 2004, 10:42 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



gio19ro,
1 piramida nevoilor este la fel de aplicabila acum cum a fost si la inceputuri. Atentie la ce spui, confunzi. Eu nu am zis ca “nu s-a schimbat nimic”, am zis ca viata a devenit complicata.
2 omul cauta SATISFACTIA, nimic altceva, dar asta este o alta discutie. Insasi gasirea perfectiunii ar oferi o mare satisfactie, nu? Perfectiunea este nedefinita tocmai din cauza ca nu o cunoastem, ca nu o putem gandi. Insa este reprezentabila sub multe forme: Dumnezeu, Universul, plictisul total etc.
Mintea, spiritul – era o enumerare. Nu o identificare a celor 2 notiuni. Atentie la confuzii.
Omul vine din Paradis, din simplitate, si se complica. Ii este greu sa o regaseasca pentru ca atunci nu ar mai avea nimic de cautat, ar fi mort sau ar fi inutil.
Nu este nevoie sa te chinui sa-mi demolezi rationamentul. Am zis dintru bun inceput ca probabil nu este cel mai bun. Poate ca ar trebui sa incerci sa recitesti postul meu initial. Simple as that.
smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 10 Jan 2004, 11:26 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Simplitatea presupune ,in primul rand, un echilibru cu tine insuti ,sa(-ti) recunosti la masa Adevarului tot ceea ce reprezinta balastul unei vieti complicate (orgoliu, egoism, ura, invidie etc,etc). Si-apoi sa-ncerci sa te debarasezi de ele. Credinta (prin latura recunoasterii limitei umane si a normelor morale)este o cale care poate ajuta la intoarcerea la simplitate. Am spus ...intoarcere ,ptr . ca de la Adam citire, pana nu ne dam cu ...capul de sus, nu ne vindecam, din pacate. Este un efort care se merita sa fie facut,un efort spiritual indeosebi si necesita exercitii si iar exercitii. Daca vrei poti !! xmas.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 10 Jan 2004, 11:34 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



Sa va mai spun eu despre simplitate...

Daca un om nu e simplu, nu are mintea libera. Inevitabil gandeste prea mult, devine pesimist si incepe sa isi planga de mila.

Daca un om nu e simplu, isi da seama de tot ceea ce il inconjoara, e constient, dar analizele lui il duc la concluzii care mai de care mai aberante. De aici se naste frica si paranoia. Din ele stim ce izvoraste: ura, minciuna, inselaciunea, tradarea, neincrederea, mai multa frica, si mai multa frica, boala.

Daca un om e simplu, nu gandeste prea mult. Nu isi dobandeste originalitatea, nu devine "unul din putinii...", nici "unul din marii...". Nu scapa de anumite ingradiri ale societatii, ale lumii. (Si daca ar scapa, ce ar vedea? Vezi ideea de mai sus. Norocosul!)

Daca un om e simplu, traieste in simplitate, cu mai putina frica, mai multa abilitate de a vedea bunul si frumosul. La fel ramane si sufletul lui - bun si frumos.

Daca un om redevine simplu, are orizonturi largi, mintea libera, isi cunoaste semenii si mediul, nu ii e frica de imprevizibil, fiindca stie cum sa il manuiasca in favoarea lui.

Daca un redevine simplu, stie sa se detaseze de ganduri exagerate, stie sa intre in randul societatii, sa isi faca datoria, dar in acelasi timp sa se deosebeasca, sa fie unic.



--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 11 Jan 2004, 12:00 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Super subiectul ! Si mie imi place... smile.gif

Gio, eu voi aborda subiectul dintr-un unghi putin diferit. wink.gif voi fi pragmatica ...

Am un prieten care m-a socat nu demult spunindu-mi asa: "Ligia, eu am capacitatea sa vad lucrurile complicate-....simple!" Wow!! Foarte mult m-am gindit la aceste vorbe. Si eu fac de multe ori asa, dar nu puteam pune asa frumos in cuvinte ca el.

Intr-adevar, uitindu-ma la prietenul acesta, il vad calculat, sigur pe sine, f cerebral. Poate datorita acestui motiv reuseste sa simplifice lucrurile atit de bine.

Deobicei, tindem sa complicam lucrurile care ne confrunta zilnic, datorita unei stari emotionale ridicate. In special femeile, in ciuda faptului ca au un instinct mai dezvoltat, cad totusi prada emotiilor si deci, exagereaza, complica, amplifica situatiile...
Barbatii fiind mai logici, mai pragmatici scapa mai usor ca noi... smile.gif

O solutie in a simplifica lucrurile, e sa nu ne pripim....sa ne gindim putin mai mult, sa le rasucim un pic, binenteles ca sint situatii si situatii, dar de cele mai multe ori, tot ce trebuie sa facem e sa gindim lucrurile la rece.

Gio, nu m-am departat prea tare de subiect, nu?? laugh.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 11 Jan 2004, 12:06 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



Eu spun ca revenirea la simplitate vine o data cu experienta.

Simplitatea inseamna sa vezi intregul, sa nu te pierzi in detalii si totusi sa le observi. Asta e tot secretul.


--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 11 Jan 2004, 12:18 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE
Simplitatea inseamna sa vezi intregul, sa nu te pierzi in detalii si totusi sa le observi. Asta e tot secretul.


Aminda, f frumos spus. clapping.gif
Agreez 100%...si sa stii ca o sa te citez. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Jan 2004, 12:38 AM
Mesaj #17


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cred ca mai degraba simplitatea inseamna a te descoperi, a afla cine esti cu adevarat. De obicei persoanele care refuza simplitatea sunt macinate de prejudecati si chiar de un complex de inferioritate.

Cum realizezi ca esti o persoana simpla? Redevenind simplu, treci prin etape care definesc si consolideaza ideea de simplu. Etape care te ajuta sa diferentiezi simplul de simplist.

In ce masura este simplitatea determinata de societate? Spre exemplu, o persoana din mediul rural este mai simpla decat una din mediul urban? De ce?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 11 Jan 2004, 01:41 AM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



QUOTE ("Mihai")
Cred ca mai degraba simplitatea inseamna a te descoperi, a afla cine esti cu adevarat. De obicei persoanele care refuza simplitatea sunt macinate de prejudecati si chiar de un complex de inferioritate.


Da-mi voie sa te contrazic, Mihai. In momentul in care incepi sa te descoperi te impiedici de multe, uneori prea multe ganduri. Fiinta umana este o entitate mult prea complexa. Persoanele care ajung sa refuze simplitatea sunt cei care intr-adevar sunt macinate de prejucati - insa fara a le observa ("aschia din ochiul celuilalt vs. stalpul din ochii tai") - si cei care se cred mult prea superiori altora. Cei care sunt simpli au trecut de stadiul descoperirii sinelui - anii zbuciumati ai pubertatii (uneori prelungite) - si au redevenit simpli, au urcat la un nivel care e aparent mai jos, decat cel al geniilor neintelese, care inca se descopera.

QUOTE ("Mihai")
Cum realizezi ca esti o persoana simpla? Redevenind simplu, treci prin etape care definesc si consolideaza ideea de simplu. Etape care te ajuta sa diferentiezi simplul de simplist.


Defineste-mi te rog simplu si simplist. Mie mi se pare ca acest topic este chiar despre simplism. Nu cred ca are rost sa schimbam termenul in mijlocul discutiei. Sau poate inca nu stim cu totii despre ce e vorba? Nu mi-o lua in nume de rau, mi-e somn. smile.gif

QUOTE ("Mihai")
In ce masura este simplitatea determinata de societate? Spre exemplu, o persoana din mediul rural este mai simpla decat una din mediul urban? De ce?

Interesant, am vrut si eu sa mentionez acest fel de simplitate - cea adevarata. Imi pare bine ca suntem pe o lungime de unda la ideea asta.

Oamenii din mediul rural nu au atat de mult acces la scoala, nici nu le sunt insuflate principii si valori morale. Suna tampit, imi cer scuze daca se intelege altceva decat vroiam sa spun. Ei traiesc intr-un mediu mai naiv si mai simplu, din cauza asta nici nu au nevoie sa stie cine a fost Fouche, cine a scris Peer Gynt etc. Acolo nu exista "high society", nu pentru asta sunt educati. Simplitatea lor este cea pe care am amintit-o intr-un post anterior:

QUOTE
Daca un om e simplu, nu gandeste prea mult. Nu isi dobandeste originalitatea, nu devine "unul din putinii...", nici "unul din marii...". Nu scapa de anumite ingradiri ale societatii, ale lumii. (Si daca ar scapa, ce ar vedea? Vezi ideea de mai sus. Norocosul!)
Daca un om e simplu, traieste in simplitate, cu mai putina frica, mai multa abilitate de a vedea bunul si frumosul. La fel ramane si sufletul lui - bun si frumos.


Raman totusi la ideea mea: Simplitatea inseamna sa vezi intregul, sa nu te pierzi in detalii si totusi sa le observi. Asta e tot secretul.

Multumesc Ligiei pentru apreciere.


--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 03:11 AM
Mesaj #19


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



@Aminda: Mie nu mi se pare ca afirmatiile tale ar fi contrazise de cele ale lui Mihai. Din contra, chiar se completeaza unele pe altele intr-o oarecare masura...

QUOTE ("Aminda")
In momentul in care incepi sa te descoperi te impiedici de multe, uneori prea multe ganduri. Fiinta umana este o entitate mult prea complexa. Persoanele care ajung sa refuze simplitatea sunt cei care intr-adevar sunt macinate de prejucati - insa fara a le observa ("aschia din ochiul celuilalt vs. stalpul din ochii tai") - si cei care se cred mult prea superiori altora. Cei care sunt simpli au trecut de stadiul descoperirii sinelui - anii zbuciumati ai pubertatii (uneori prelungite) - si au redevenit simpli, au urcat la un nivel care e aparent mai jos, decat cel al geniilor neintelese, care inca se descopera.


Fiinta umana e mult mai "simpla" decat Egoul vrea sa ne-o infatiseze. Dar acest lucru il aflam abia dupa ce ajungem sa ne cunoastem cu adevarat... Mergand mai departe, sincer eu nu cred ca acei "ani zbuciumatii ai pubertatii" constituie "stadiul descoperirii Sinelui", ci mai degraba "stadiul conturarii Ego-ului", ceea ce e cu totul altceva...

Probabil ca o clarificare a termenilor simplu si simplist ar fi cel mai eficient mod de a continua discutia. Nu de alta, dar sa stim daca vorbim despre aceeasi "simplitate" sau nu... smile.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 11 Jan 2004, 03:13 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 11 Jan 2004, 03:25 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Cu placere. smile.gif

As vrea sa te contrazic cu privire la urmatorul citat

QUOTE
Oamenii din mediul rural nu au atat de mult acces la scoala, nici nu le sunt insuflate principii si valori morale


Cu privire la scoala ai dreptate, in ceea ce priveste principiile morale, da-mi voie sa te contrazic. Eu cred ca oamenii de la tara in simplitatea lor, stiu mai bine ca noi ce e rau si ce e bine. Noi, cei emancipati, sa zic asa...tindem sa dam nuante diferite valorilor, le denaturam...ne bagam prea mult in zona gri...cind simplu e sa alegi alb sau negru.

Apoi as adauga, referitor la simplitate, ca este f greu sa iti insusesti aceasta deprindere (s-o numesc asa). Unii nu vor vedea simplitatea unor lucru nici daca le-o arati/explici. Cel putin cei in jurul carora ma invirt sint asa... cu exceptia prietenului amintit... A vedea lucrurile complicate simplu, cere si multa intelepciune. Si sa spun ca intelpciunea se dobindeste simplu?...nu pot! Concluzia e ca (si acum o sa bag un oximoron rolleyes.gif ) simplitatea e complexa ! (uneori) smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 11 Jan 2004, 03:38 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Poate ca simplitatea nu tine de numarul mic de elemente, ganduri...care intervin in viata noastra. Poate ca tine doar de modul in care ne raportam la ele. Indiferent de numarul "statiilor" traseul trebuie sa fie lin, firesc... Un lac linistit este mult mai adanc decat un torent neastamparat. Care dintre ele este mai simplu? Care este mai calm? Daca simplitatea tine de pacea interioara, de albul-alb si negrul-negru (desi cred ca si celelate culori sunt frumoase) nu cred ca are legatura cu mediul sau educatia. Cred ca suma este egala: cei de la tara nu au probleme existentiale, dar stiu mult mai multe despre natura. Ritmul este insa altul. Probabil ca acesta este secretul:ritmul. Daca reusesti sa-l gasesti pe cel corect, lucrurile devin mult mai simple si in haosul cotidian.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Jan 2004, 10:08 AM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Cei care sunt simpli au trecut de stadiul descoperirii sinelui - anii zbuciumati ai pubertatii (uneori prelungite) - si au redevenit simpli, au urcat la un nivel care e aparent mai jos, decat cel al geniilor neintelese, care inca se descopera.


Dupa cum spunea Tudy, nu cred ca etapa pubertatii si a tineretii se identifica cu structurarea ego-ului, ci mai degraba cu conturarea sa.
Exista persoane care sa se cunoasca perfect?

QUOTE
Defineste-mi te rog simplu si simplist.


O persoana modesta este si simpla. O persoana care afiseaza falsa modestie o consider simplista si ipocrita.
O persoana care trateaza lucrurile cu seriozitate poate fi o persoana simpla. Una care priveste lumea la mod superficial este simplista.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 11 Jan 2004, 10:45 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Urmaresc topicul asta si mi se pare o mare…contradictie.
Sau, dc vreti, o mare normalitate.

De ce atatea cuvinte ca sa vorbim despre simplitate? De ce nu incercati sa produceti o formula care sa inlocuiasca toate aceste interminabile cuvinte? N-ar fi mai elegant asa?
Ma gandesc ca simplitatea inseamna, de fapt, concentrarea unor idei si rationamente intr-unul care sa le cuprinda pe toate si ale carui cazuri particulare sunt.

[simplitate=sinteza. iar asta chiar este o chestie grea de tot]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 11 Jan 2004, 11:00 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Sa zicem simplitate = armonie, echilibru?


Acest topic a fost editat de denise_d: 11 Jan 2004, 11:01 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 11:21 AM
Mesaj #25


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Simplitatea = natura primara esentiala a tuturor fenomenelor-efect provenind din manifestarea Divinitatii.

Pentru a se vedea ca totusi e simplu sa spui lucruri care par complicate, as vrea sa propun o "formula-cheie" continand esenta vietii, formata din doar 5 cuvinte: Totul vine de la Sine. Simplu, nu? rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jan 2004, 12:06 PM
Mesaj #26


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Corect, dar ca sa poti constientiza aceasta sintagma, trebuie ca mai intai sa ajungi sa cunosti sinele si sa-l intelegi. Si foarte multi nu sunt in stare sa faca asta. S-a spus la inceput ca nu se vrea o discutie filosofica pe aceasta tema si, totusi, trebuie sa recunoasteti ca tot inspre asta s-a ajuns. Deci, unde e simplitatea de care vorbeam?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 12:28 PM
Mesaj #27


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Depinde de ce anume se intelege prin "discutie filosofica". In cazul meu, de exemplu, asta nu poate fi considerata o discutie filosofica. Intr-adevar, probabil pentru altii, mentionarea anumitor aspecte ale existentei pe care ei inca nu si le-au lamurit exact intra intr-un amalgam de notiuni, concepte si idei denumite generic "filosofie". Pentru mine sunt aspecte clare ale existentei, nicidecum "filosofie"...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jan 2004, 12:43 PM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu e vorba de tine si nici de altcineva anume de aici. Am incercat sa provoc o reactie si se pare ca am reusit. mwah1.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 01:09 PM
Mesaj #29


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nici n-am sustinut ca ar fi vorba de mine. Mentionasem doar ca, pentru mine, asta nu e neaparat o "discutie filosofica"... rolleyes.gif

Sa revenim on-topic.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jan 2004, 01:16 PM
Mesaj #30


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ok, back to on-topic.

Daca e sa nu ne limitam doar la caracteristicile individului, putem extrapola un pic discutia si o sa ne dam seama ca pana si asa-zisa evolutie si modernizare a vietii, a societatii in general, inseamna o complicare a lucrurilor. Ele nu devin mai simple daca avem un computer mai performant sau alt gen de aparatura moderna. Dimpotriva: depindem mai mult de ele, ne complicam existenta. Iar simplitatea ramane undeva departe, in urma. Am amintit acest aspect pentru ca este unul care influenteaza individul si il determina sa aiba actiuni, reactii, un comportament tot mai complexe.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 11 Jan 2004, 06:41 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (Tudy @ Jan 11 2004, 11:23 AM)
Simplitatea = natura primara esentiala a tuturor fenomenelor-efect provenind din manifestarea Divinitatii.

Pentru a se vedea ca totusi e simplu sa spui lucruri care par complicate, as vrea sa propun o "formula-cheie" continand esenta vietii, formata din doar 5 cuvinte: Totul vine de la Sine. Simplu, nu? rolleyes.gif


Orice spui trebuie demonstrat.
Demonstrat cat mai simplu. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 11 Jan 2004, 08:10 PM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



QUOTE
Daca un om nu e simplu, nu are mintea libera. Inevitabil gandeste prea mult, devine pesimist si incepe sa isi planga de mila.

Daca un om nu e simplu, isi da seama de tot ceea ce il inconjoara, e constient, dar analizele lui il duc la concluzii care mai de care mai aberante. De aici se naste frica si paranoia. Din ele stim ce izvoraste: ura, minciuna, inselaciunea, tradarea, neincrederea, mai multa frica, si mai multa frica, boala.


Ai spus un mare adevar. "Cata luciditate, atata drama" spunea Camil Petrescu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 09:22 PM
Mesaj #33


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Moira @ Jan 11 2004, 06:43 PM)
Orice spui trebuie demonstrat.
Demonstrat cat mai simplu. devil.gif

Simplu. rolleyes.gif

Premise:
1. Exista unele afirmatii care pot fi demonstrate in mai multe moduri.
2. Exista unele afirmatii pentru care nu exista modalitate eficienta de a fi demonstrate folosind doar cuvintele.
3. Exista unele afirmatii care pot fi demonstrate printr-un exemplu.
4. Afirmatia mea se inscrie in toate trei categoriile de mai sus.

Demonstratie:
Demonstratia e simpla, reducandu-se la un exemplu: Eu. Eu exist si sunt un exemplu "viu" al acestei afirmatii. Am trait, am experimentat, am simtit si mi s-a confirmat ca acea afirmatie reflecta in totalitate esenta vietii... Demonstratia este astfel completa. smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 11 Jan 2004, 10:21 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (Tudy @ Jan 11 2004, 09:24 PM)
Premise:
3. Exista unele afirmatii care pot fi demonstrate printr-un exemplu.
Demonstratie:
Demonstratia e simpla, reducandu-se la un exemplu: Eu. Eu exist si sunt un exemplu "viu" al acestei afirmatii. Am trait, am experimentat, am simtit si mi s-a confirmat ca acea afirmatie reflecta in totalitate esenta vietii... Demonstratia este astfel completa. smile.gif

*Nu sunt de acord cu premisa 3.

*Afirmatia cu simplitatea are caracter general. Simplul tau exemplu nu permite nici macar o extrapolare, daramite o demonstratie coerenta. Este cel mult o verificare a afirnmatiei de demonstrat.

*Imi place sa discut abstract.

* Este bine ca ai luat-o cu metoda axiomatica, dar trebuie perfectionat rationamentul tau concret.
smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
havaska
mesaj 11 Jan 2004, 10:28 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.784



Totusi despre ce tip de simplitate vorbim?
daca ne referim la simplitate ca lacuna a unor calitati esentiale umane e o treaba...si daca ne referim la simplitate ca modestie...pai asta e iar alta treaba.
Nu sunt de acord nici cu amestecarea manifestarii Divinitatii cu simplitatea. In nici una din intelesurile ei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman