HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> An Electoral, lupte si dispute politice
Clopotel
mesaj 14 Jan 2004, 03:44 PM
Mesaj #36


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Asa este nefertiti... si eu cred asta...
daca ar fi sa votez intre Nastase si Lia Roberts as vota pentru ea. De fapt as vota pentru oricine in afara de Nastase, Vadim, sau unu ca Becali...
Ma gandesc ca tipa asta, de care am auzit abia acum cateva zile la TV, poate sa vina cu ceva nou si bun pentru noi, si poate nu va fi asa de usor corupta.

Dar acum vreau sa va mai spun o constatare: aseara la Nasu in emisiune au fost invitati Ponta si Cioroianu.
Bai fratilor, ce a fost la gura astora, in special a lui Ponta m-a ingrozit... si asta...Ponta se dadea de ceasu mortii ca el e politician profesionist si ca, vezi doamne, ajuta tinerii sa promoveze...

Acest Ponta, pe care Nastase la pus acolo unde e...pe ce criterii nu stiu, acum cativa ani era ca o fata mare in fata stalpului, nu scoteai nimic de la el si nici privirea de sub masa nu si-o ridica, si aseara prin agresivitatea vorbelor si prin aberatiile scoase, facea sa paleasca de rusine si pe ultimu tigan din ferentari. Cica asta e responsabilul cu tineretu si ca el e sefu lor...Bleahhh...

Dar eu nu cu Ponta am ce am... ca asta e si el un mic catel de-al lui nastase, eu am ce am cu politica asta de partid a pdsrului, ca-i indoctrineaza pe astia mai rau ca jihhadul islamic... si ajung ca Ponta asta, cu care nu ai nici cum vorbesti si nici sa-i arati ca o ia pe aratura. Caci eu cred ca in tara asta or mai exista si oameni capabili si dornici sa faca ceva, si care au bun simt si onoare. Dar nu cred ca unul ca acesta ar dori sa stea de vorba cu unu ca Ponta si cu multi ca el din pdsr, intr-o dezbatere constructiva si civilizata... ca daca nu va fi facut albie de porci, sigur dintr-un om calm ii va sari tandara. Oricum nu va reusi sa spuna nimic din ideile lui bune...

Cam asta e ... ce e si cu scoala asta de partid ... yikes.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 03:49 PM
Mesaj #37


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai daca pe Ponta l-au adus in halul asta, iti dai seama cum sunt dinozaurii precum Cozmanca??? rofl.gif

Apropo de Dick Morris, uite o stire proaspata:

Dick Morris - consilierul care l-a trădat pe Clinton

Dick Morris este cunoscut īn SUA ca fost consilier şi şef de campanie electorală al lui Bill Clinton, dar şi omul care l-a trădat pe fostul preşedinte, devenind unul dintre cei mai īnfocaţi critici ai administraţiei democrate şi dīnd īn vileag multe dintre defectele fostului său şef.
Dick Morris şi-a īnceput relaţia cu Clinton īncă din 1977, cīnd acesta a candidat pentru prima dată la funcţia de guvernator al statului Arkansas şi a cīştigat, ajungīnd cel mai tīnăr guvenator din ţară. Tot cu ajutorul lui Morris, Clinton a fost reales ulterior de patru ori īn funcţia de guvernator, iar īn 1992 preşedinte al Statelor Unite. Īn 1996, cīnd Clinton candida pentru al doilea mandat la casa Albă, Morris a fost cel care i-a pus la punct campania electorală prin care a recuperat handicapul dat de pierderea de către democraţi a majorităţii īn Congres īn urmă cu doi ani.
Īn plus, Morris a contribuit la campaniile a peste 30 de senatori americani, precum şi la realegerea lui Boris Elţīn, īn 1996 şi la victoria lui Fernando de la Rua īn alegerile prezidenţiale din Argentina īn 1999 şi la victoria actualului preşedinte mexican, Vincente Fox.
Ca analist politic, Morris a publicat cīteva cărţi, scrie comentarii şi analize politice şi este un colaborator permanent al canalului de televiziune Fox News, īn calitate de analist politic. Are şi un site web, www.vote.com, conceput ca o secţie de votare virtuală, unde vizitatorii īşi pot exprima votul asupra unor diferite chestiuni de actualitate.
Cel mai īnsemnat moment al biografiei sale este fără īndoială despărţirea de Bill Clinton şi schimbarea de 180 de grade pe care a făcut-o după această despărţire. Morris a fost silit să demisioneze din staff-ul prezidenţial īn august 1996, după ce un tabloid a dezvăluit o relaţie extraconjugală pe care ar fi avut-o şi chiar faptul că īn cursul acelei relaţii el ar fi dezvăluit unele informaţiii confidenţiale pe care le deţinea. După această demisie, el s-a transformat din colaborator apropiat, īn critic al lui Bill Clinton şi al democraţilor, īn general, dīnd la iveală numeroase dedesubturi ale politicii administraţiei democrate de la Casa Albă, fapt ce i-a adus fostului său şef numeroase necazuri.
Ca strateg şi politician, apropiaţii īl consideră un om pragmatic, plin de idei. Criticii īnsă īi reproşează viziunea simplistă, cameleonismul, faptul că nu face deosebire īntre candidaţii pentru care lucrează, nu īl interesează de fapt orientarea acestora, singurul lucru după care se ghidează fiind sondajele de opinie. Conform lui Morris, candidatul trebuie să-şi adapteze īn permanenţă ideile şi discursul la aşteptările electoratului, trebuie să fie capabil să adopte chiar şi idei ale adversarilor săi politici şi să aibă grijă tot timpul să nu-i scadă cota de popularitate. De aceea, sondajele sīnt esenţiale pentru a cunoaşte īn permanenţă starea opiniei publice.
Īn calitatea de comentator politic, Morris este considerat de orientare conservatoare, adică un adept al politicii partidului republican aflat la putere şi al preşedintelui George W. Bush. „Toate problemele noastre legate de terorism de astăzi īşi au originea īn epoca Clinton”, scrie el īn ultima sa carte, acuzīndu-l pe fostul preşedinte democrat că a neglijat chestiuni majore precum securitatea naţională şi politica externă.  Īn discursurile sale are un stil alert de a vorbi, prin care captivează auditoriul, chiar şi pe cei care nu īl agreează şi mereu īşi pigmentează ideile cu cīte un fapt de viaţă din cariera sa de apropiat al atītor personalităţii de rang īnal, al căror consilier a fost  īn ultimele două decenii.
Unul din termenii inventaţi de Morris īn cariera sa de strateg de campanii electorale este acela de „triangulation”, prin care candidatul la preşedinţie este sfătuit să se diferenţieze clar de platforma partidului din care face parte, prin ideile pe care le promovează şi prin acţiunile sale. Īn acelaşi timp, candidatul se disociază şi de platforma partidului rival partidului său, situīndu-se astfel undeva īn vīrful triunghiului şi nemaifiind afectat de confruntarea dintre cele două partide care formează baza. Dick Morris a scris patru cărţi: „Īn spatele Biroului Oval: Cīştigarea preşedinţiei īn anii 90’” (1997); „Principele: Machiavelli īn secolul XXI” (1999), „Piese de rezistenţă: Victorie sau īnfrīngere--Cum joacă marii lideri politici ai lumii (2002)”; „Să le tăiem capetele: Trădători, impostori şi obstrucţionişti īn politica americană, mass-media şi economie” (2003).
Dick Morris va fi strategul de campanie electorală al Liei Roberts, consul onorific al Romāniei la Las Vegas,  īn cazul īn care aceasta va candida la Preşediţia Romāniei. El şi-a lansat, marţi, la Bucureşti, cartea "Noul Principe. 
Īntrebat, īntr-o conferinţă de presă, ce părere are despre preşedintele şi prim-ministrul Romāniei, Dick Morris a afirmat că "Iliescu este un om care a fost preşedinte prea mult timp" şi care vine dintr-o epocă veche. Despre Năstase, Morris a spus că, deşi este tīnăr, vine dintr-o perioadă veche.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2004, 04:01 PM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Da ... desi nu pot sa spun ca este un model de onestitate, acestui Dick Morris ii dau dreptate in comentariile lui despre Iliescu si Nastase


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jan 2004, 04:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 04:04 PM
Mesaj #39


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Bine, in politica nu o sa gasim un om impecabil, clar. Mai ales la noi. Desi e valabil si in alta parte. Numai ca la noi toata camapnia se va baza pe discretitarea adversarilor si pe promisiuni fara acoperire.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 14 Jan 2004, 04:05 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Daca nu sare la cap cu ceva malai la bobor, madam Roberts n-are nici o sansa. Chiar daca sare, tot are sanse mici, fiindca se va baza numai pe electoratul urban, electorat care in proportie de cel putin 30 - 35 % nu se va prezenta la vot. Plus ca principalul adversar nu va fi o persoana anume, ci faptul ca traieste in state, si mai e si femeie. Niste mici speculatii pe temele astea doua i-ar rapi lejer o treime din electorat, mai ales pe cei fara studii, care se vor indoi ca lady va avea tupeul sa bata cu pumnul in masa in fata barosanilor romani.
p.s. Cehii i-au propus lui M. Allbright sa candideze la presedentie, dar tipa a refuzat din prima. Presupun ca a avut motive serioase.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 04:11 PM
Mesaj #41


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai e clar ca tanti Roberts candideaza cu un motiv anume si bineinteles ca nu e vorba de grija pt "bobor". Iar sansele reale nu cred ca o intereseaza prea mult. Candidatura ei are bataie lunga. N-as putea spune inca sigur cine a angajat-o, dar nu de dragul nostru a venit.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 14 Jan 2004, 04:13 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Pai eu ce spuneam ?


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 04:16 PM
Mesaj #43


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cam acelasi lucru il spuneai si tu tongue.gif

Uite altceva:

Marko Bela vrea un protocol cu PSD şi īn 2004 pentru "stabilitatea politică"

Preşedintele UDMR, Marko Bela, crede că Uniunea ar trebui să continue īn 2004 colaborarea cu PSD pentru a fi asigurată o stabilitate politică.
"Īn ce mă priveşte, nu doresc să rupem colaborarea cu PSD. Īntr-un an electoral trebuie să optăm pentru o stabilitate politică şi nu pentru o formulă tulbure īn Parlament, unde să nu se ştie care este majoritatea", a precizat, miercuri, īntr-o conferinţă de presă, preşedintele UDMR, Marko Bela.
Potrivit lui Marko, interesul UDMR este ca, prin "instrumentele colaborării", retorica naţionalistă să fie exclusă din campania electorală.
Marko Bela a precizat că acesta este punctul său de vedere, arătīnd că īn UDMR nu s-a luat īncă o decizie privind īncheierea unui nou protocol de colaborare cu PSD pentru anul 2004. El a spus că liderii UDMR se vor īntīlni, īn această lună, cu conducerea PSD, pentru a face un bilanţ privind colaborarea de anul trecut dintre cele două formaţiuni politice şi numai după aceea se va decide dacă se va mai elabora un protocol pentru anul 2004.
"Probabil că după ce trei ani am colaborat cu PSD şi această colaborare a fost pozitivă, probabil că este īn continuare de dorit o colaborare, dar să vedem dacă vom avea toate elementele necesare unui protocol", a adăugat Marko Bela.
Preşedintele executiv al PSD Octav Cozmīncă a declarat, săptămīna trecută, că un eventual protocol de colaborare PSD-UDMR īn 2004 va fi īncheiat pe etape, pīnă la alegerile locale şi după alegerile locale. Potrivit lui Cozmīncă, PSD apreciază să UDMR s-a comportat corect īn relaţia īn plan parlamentar şi că Uniunea este un partener de care partidul de guvernămīnt trebuie să ţină seama.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2004, 04:19 PM
Mesaj #44


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



he he .. good point dragilor clapping.gif , dar eu, daca ajung la vot, tot cu ea as vota, asta in cazul in care nu apare unu mai "istet", dar probabilitatea sa ajung la vot este mai mica decat aceea de a fi ales chiar eu presedinte thumb_yello.gif he he he


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 04:22 PM
Mesaj #45


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eeee, asta e altceva. Fiecare voteaza cu cine vrea. Eu una, oricum nu merg la vot. Stiu ca multi critica o asemenea atitudine, dar...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 14 Jan 2004, 04:29 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Ieri am aflat si eu de Lia Roberts (deh... traiesc pe luna) si imediat mi-au traznit prin cap mai multe ipoteze...
1. Candidatura doamnei cu pricina poate sa fie o tactica electorala a PSD care va avea ca rezultat pierderea unor voturi care s-ar fi dus la D.A... De ce spun asta? Pentru ca electoratul de baza al PSD-ului nu va vota oricum cu usurinta o romano-americanca (asa cum a punctat foarte bine un ascultator de la EuropaFM - Romania in direct - de ieri - oamenii de la tara o sa fie foarte sceptici la o asemenea candidatura);
2. Candidatura doamnei poate sa constituie o lovitura de teatru in cazul in care (sa visam un pic) D.A. s-ar decide sa o sprijine pentru Presedentie... Atunci chiar ca ar fi o problema pentru actualii guvernanti...
3. Candidatura este fara dedesubturi (greu de crezut) si in acest caz, nu cred ca va avea mari sanse, ba chiar, cred ca va provoca o finala la prezidentiale de genul Vadim - Nastase... chestie care tare mi-ar displace ca iar as ajunge sa votez cu scarba... sad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 04:36 PM
Mesaj #47


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu cred in nici una dintre variantele tale. Adevarul e pe undeva printre, probabil. O combinatie. Da' nu ma intreba acum ce combinatie, ca nu stiu tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Jan 2004, 08:27 PM
Mesaj #48


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Exista voci care sustin ca Lia Roberts l-ar avea 'in spate' pe Virgil Magureanu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 14 Jan 2004, 10:27 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Nu stiu de ce oare, dar chestia asta nu are deloc darul de a ma linisti... sad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2004, 01:08 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Hrebenciuc, adica omul cu strategia la PSD, a fost f incantat de o eventuala candidatura a Liei Roberts. De asemenea si alti lideri PSD-isti care au fost prezenti la lansarea cartii lui Morris.
In mod normal nimeni nu e incantat de aparitia unui contracandidat puternic insa ei mizeaza pe divizarea voturilor opozitiei, asta pt ca la tara nimeni nu va vota cu o femeie venita din America iar in turul II ii vom avea din nuo pe Vadim si candidatul PSD.
Astfel PSD va poza din nou in salvatorul; patriei din ghearele extremismului.

Lia Roberts e o mana de ajutor din partea Americii acordata PSD pt ca marea majoritate a politicienilor PSD sunt masoni sub obedienta americana iar pe viitor, adica la o eventuala aderare a Romanieie la UE, Romania sa faca jocul SUA.

A se vedea si ultimele declaratii ale oficialilor americani care cer noilor membrii ai UE sa izoleze Franta.

De asemenea Lia Roberts a declarat ca costurile campanieie sale pt a ajunge la Cotroceni ar fi de 15 milioane dolari.
Cine plateste acesti bani si cum isi vor recupera apoi bani acesti indivizi ce stau in spatele ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 15 Jan 2004, 09:41 AM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Nu uitati ca si in vechile alegeri s-au prezentat cate 16-19 candidati initial pentru ca apoi totul sa se reduca la doi, trei, mari si tari. Deci sa mai avem "putintica rabdare". Parerea mea este ca neprezentarea la vot nu este o solutie. Vezi varianta la care s-a ajuns pentru locale : 51% din cei prezentati la vot pot decide primarul, chiar daca ei sunt 100 prezenti din 10000 existenti alegatori.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 15 Jan 2004, 09:52 AM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Bineinteles ca neprezentarea nu este o solutie, pentru ca cei care nu vor merge vor fi din categoria celor: lucizi, plictisiti de matrapazlicurile de la nivele inalte, neincrezatori in schimbare... pe cand ceilalti (adica majoritatea) care nu prea au idei personale si nici pe cele ingurgitate de-a gata nu le digera, vor fi acolo pe metereze (sa-si indeplineasca misiunea de cetatean sau pentru ca asa a zis "domnul" Iliescu) si vor vota stim noi cum...

Asa ca singura solutie pe care o intrezaresc e sa votam un rau mai mic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 15 Jan 2004, 10:47 AM
Mesaj #53


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



'Ce e rau si ce e bine tu te-ntreaba si socoate ...'. Chiar, ce intelegi prin rau ?


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 15 Jan 2004, 11:16 AM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



In cazul de fata, "raul" sunt politicienii nostri iubiti, las epitelele des uzitate deoparte... care mai au multe de invatat despre politica. Iar "raul mai mic" ar fi aceia dintre ei care nu au ajuns cu epitelele la superlativ (inca!)...

Pentru ca nu vad nici un personaj care sa ma faca sa gandesc: "Da, domnle, baiatul asta are dreptate, nu vorbeste in dodii, nu l-am vazut cu mana in buzunarul meu, a facut ceva scoli, nu pare oportunist, stie sa vorbeasca... (si l-am vazut cand a trecut strada o batranica tongue.gif ) ... si nici nu stiu cat de curand va exista vreunul pe meleagurile astea.

"Parerea mea!"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jan 2004, 11:32 AM
Mesaj #55


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Un lucru e cert: Lia Roberts nu e de departe ingenua care vrea sa credem ca este. Si incep sa cred tot mai mlt ca a sa candidatura e legata de strategia electorala a PSD. Cat despre decalaratiile celorlalti lideri politici de la noi, referitor la aparitia sa pe meleagurile noastre politice, e doar un joc de amabilitati. Inca.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Jan 2004, 01:28 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu cat de adevarat e acest zvon ca Lia Roberts este o papusa a PSD... cred mai curand ca face parte din campania de discreditare...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Jan 2004, 12:39 PM
Mesaj #57


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Năstase va candida la Preşedinţie, dacă aceasta va fi decizia PSD

Liderul PSD Adrian Năstase a declarat, luni seara, la emisiunea "Marius Tucă Show", că va accepta să candideze la alegerile prezidenţiale īn cazul īn care se va ajunge la concluzia că aceasta este cea mai bună decizie a partidului.
"Eu ştiu foarte bine că mulţi dintre colegii mei consideră că ar trebui să fiu candidatul partidului. Ştiu acest lucru, īl apreciez foarte mult şi, fără īndoială, că dacă aceasta va fi cea mai bună decizie de echipă, aceasta va fi şi decizia mea", a spus Năstase.
El a evitat să precizeze dacă, personal, ar opta pentru postul de prim-ministru sau pentru funcţia de preşedinte al Romāniei, afirmīnd doar că, de-a lungul anilor, a acceptat orice fel de provocare, dar că experienţa acumulată ca ministru de Externe şi ca preşedinte al Camerei Deputaţilor i-ar permite că īnţeleagă rolul echilibrat al şefului statului.
Liderul PSD a amintit că, deocamdată, actualul partid de guvernămīnt este preocupat să īşi desemneze cei mai buni candidaţi pentru alegerile locale şi a arătat că ideea de a stabili, acum, un tandem preşedinte-premier, īn perspectiva cīştigării alegerilor, nu are sens īn condiţiile īn care prim-ministrul urmează să fie desemnat īn funcţie de configuraţia Parlamentului.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Jan 2004, 01:13 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Pentru mine este evident ca PSD va alege candidatul cu cele mai bune procente si pana in aceste momente acesta pare sa fie Adrian Nastase... cu alte cuvinte nu cred ca se va ajunge sa se propuna alt candidat! Adrian Nastase este singura sansa a acestui partid si nu cred ca s-ar risca cineva sa faca schimbari majore pe ultima suta de metri.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Jan 2004, 01:46 PM
Mesaj #59


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Singura sansa??? Sansa ca sa ce? Ca sa piarda si dramul de credibilitate pe care s-ar putea sa-l mai aiba?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deceneu
mesaj 20 Jan 2004, 10:45 PM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.909



QUOTE (nefertiti @ Jan 14 2004, 04:24 PM)
Eeee, asta e altceva. Fiecare voteaza cu cine vrea. Eu una, oricum nu merg la vot. Stiu ca multi critica o asemenea atitudine, dar...

De ce nu mergi la vot? As fi curios sa stiu cum ar arata partidul (sau omul) care te-ar determina sa te duci totusi. Nu e cam multa resemnare in atitudinea ta? Care e scopul? Dupa capul meu, a nu te duce la vot inseamna a da un semn ca astepti altceva. Altfel logica mea imi spune ca e de preferat sa alegi raul cel mai mic. Stiu ca e tragic sa nu fi reprezentat politic, dar nu iti poate fi chiar indiferent daca iese Vadim sau Stolojan.

Nu iti critic atitudinea... cel putin nu inainte de a o intelege. Poate ma lamuresti.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 21 Jan 2004, 11:01 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (nefertiti @ Jan 20 2004, 12:48 PM)
Singura sansa??? Sansa ca sa ce? Ca sa piarda si dramul de credibilitate pe care s-ar putea sa-l mai aiba?

Cred ca Nastase poate oferi partidului un nou om la Cotroceni si nu cred ca se vrea ratarea unui asemenea lucru.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 23 Jan 2004, 03:57 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (Petru @ Jan 21 2004, 11:03 AM)
Cred ca Nastase poate oferi partidului un nou om la Cotroceni si nu cred ca se vrea ratarea unui asemenea lucru.

Eu nu-l consider pe dl Nastase un om nou....decat poate in sensul vechi, lansat de propaganda comunista. Aseara la Marius Tuca Show am retinut afirmatia dlui Basescu referitoare la politicienii aflati la conducerea Romaniei in perioada 1990- 2004: sunt autorii a prea multe compromisuri (mineriade, privatizari, banci falimentate s.a.) pentru a mai ramane la conducere. E randul celor care aveau 16-20 de ani la revolutie sa-si construiasca noua Romanie. Mi se pare si dl. Nastase prea batran pentru noua Romanie. Si ca orice batran nu va putea sa accepte nici o noua educatie.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Jan 2004, 10:51 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Sunt perfect cu opinia exprimata mai sus, dar cred in continuare ca PSD-ul nu va rata sansa de a "cuceri" din nou Palatul Cotroceni prin numirea altui candidat la prezindetiale...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 24 Jan 2004, 11:29 AM
Mesaj #64


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Ares @ Jan 14 2004, 04:31 PM)
Lia Roberts (deh... traiesc pe luna) si imediat mi-au traznit prin cap mai multe ipoteze...
1. Candidatura doamnei cu pricina poate sa fie o tactica electorala a PSD care va avea ca rezultat pierderea unor voturi care s-ar fi dus la D.A...

Lia Roberts poate candida, conform Constitutiei (de care uita si ziaristii) doar daca are cetatenia romāna SI domiciliul stabil in RO. Chiar credeti ca LR se va muta in RO yikes.gif ?

Iar Nastase s-a aratat destul de revoltat pe seama licitatiei publice de la televiziuni care o tot prezinta, ba chiar a zis ca Bush trimite oameni unde poate...

Acest topic a fost editat de RamonaV: 24 Jan 2004, 11:29 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 31 Jan 2004, 01:52 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Raportul realizat de Economist Intelligence Unit sustine ca PSD va otine in toamna un scor majoritar la alegerile parlamentare de la sfarsitul lui noiembrie.
Rezultatele Barometrului de Opinie Publica(IMAS) par sa intareasca concluziile raportului venit de la E.I.U.:
Alegeri parlamentare: 1. PSD 47,8%;
2. Alianta PNL-PD 27,3%;
3. PRM 14,8%;
4. UDMR 6%;
5. PUR 2,7%;
6. PNTCD 0,7%;
7. alte partide 0,8%


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 31 Jan 2004, 03:10 PM
Mesaj #66


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Deci vom fi condusi ca pana acum sau altfel: PSD + PRM, lucru posibil dupa schimbarea la fata a lui CVT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 1 Feb 2004, 01:53 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



"Schimbarea la fata" a lui Vadim va avea efectele scontate doar daca electoratul roman este suficient de naiv.
Exista de asemenea o a doua posibilitate: ca o parte din electoratul care a votat constant cu acesta sa se orienteze in alte directii! Si asta poate fiindca numerosi simpatizanti ai PRM-ului sunt impotriva integrarii euro-atlantice.
Din acel sondaj putem concluziona ca principalele partide parlamentare ale urmatoarei legislaturi sunt PSD, PNL-PD, PRM, UDMR.







--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Feb 2004, 02:09 PM
Mesaj #68


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Adica aceleasi personaje, nici macar cosmetizate.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
a2p
mesaj 2 Feb 2004, 06:00 AM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 29 January 04
Forumist Nr.: 2.036



Un tinar profesor de stiinte politice de la Univ. Bucuresti explica acum 3-4 ani de ce atit de multi tineri romani (cca. 1/2 din voturile PRM??) au votat atunci cu PRM. Era complicat si m-a pierdut repede, dar pe scurt cred ca spunea ca a fost un semn de neincredere generala in actul guvernarii. Asta realizasem si eu singur, dar ma rog... Sa fie asa oare (ca atit de multi tineri au votat PRM)? Sa mai fie asa si acum? Si daca e asa, asta inseamna 7% daca s-ar crea un partid nou separat care sa atraga toti tinerii. Nu vreau sa spun URR (desi s-ar putea--pe asta probabil contau si ei).

Imi vine in minte un afis posibil interesant: un tata isi ajuta fiica de cca. 4 sa isi lege sireturile la pantofi. Dedesubt scrie "si expertii au fost odata incepatori". Adica plecind de la 7% si urcind de acolo _partial_din_interior_ e diferit de a avea 0% si a striga de pe margine...wink.gif

Just a thought...

Desi... odata _in_interior_ cei 7% "curati" devin supusi "dictonului"... (cititi semnatura...)


--------------------
'Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely. Great men are almost always bad men' (Lord Acton, 1887)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 2 Feb 2004, 10:41 AM
Mesaj #70


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Daca tinerii au votat cu PRM in 2000 pentru motivul nemultumirii lor asupra actului de guvernare, a fost optiunea lor. Cu ce nu sunt de acord este ca nu au cunoscut cu cine voteaza. Mai explicit in cadrul campaniei electorale s-au omis "marile realizari din epoca comunista" atat ale dlui Vadim Tudor si ale membrilor PRM cat si a membrilor PSD. Cu asemenea oameni, intreaga populatie va ajunge sa fie nemultumita de actul guvernarii. Si atunci ca-n bancul din epoca de aur "cine va stinge ultimul lumina?"


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman