HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Drogurile In Muzica, droguri, muzica, stil de viata
Guevara
mesaj 8 Jan 2004, 04:12 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 5 January 04
Forumist Nr.: 1.702



In general lumea are idei preconcepute si foarte diferite cand vine vorba de droguri de orice fel, fiind de multe ori considerat un subiect care nu ar trebui intotdeauna abordat, ceva "taboo" (nimic mai gresit sau fals)...realitatea e cu totul alta...
Acum ma rezum doar la muzica, si nu la tot ce inseamna showbiz
Muzica, incepand de la Rock'n Roll, jazz si continuand cu multe alte stiluri , a fost de f multe ori asociata cu drogurile...si invers.
De la Elvis, Handrix, Sex Pistols, Bob Marley, INXS, Nirvana si multi altzii, toata perioada hippie, toata cultura Hip-Hop, moda Disco, pana la cultura Rave, inclusiv smile.gif ...totul a avut in foarte mare parte legatura cu stimulentele nervoase(cum imi place mie sa le spun).
Intrebari:
1. Cata influentza au, dupa parerea voastra, drogurile in viatza unui artist, in a compune , in a-si exterioriza starile prin muzica si a o face placuta sau (mai placuta)?
si 2. Cum ar trebui sa perceapa crowd-ul, fanii, muzica?; pana unde se poate merge cu consumul de droage si cat de mult ne ajuta (daca ne ajuta) in a percepe muzica si altfel???
Stiu ca nu e fair-play dar
Va las pe voi sa datzi raspunsuri, dupa care imi spun si eu parerea biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Jan 2004, 10:56 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



CODE

1. Cata influentza au, dupa parerea voastra, drogurile in viatza unui artist, in a compune , in a-si exterioriza starile prin muzica si a o face placuta sau (mai placuta)?


Daca un artist poate face o muzica placuta numai sub influenta drogurilor , acela nu mai este artist . Doar un pacient .

CODE
2. .......pana unde se poate merge cu consumul de droage si cat de mult ne ajuta (daca ne ajuta) in a percepe muzica si altfel???


Daca cineva nu este in stare sa perceapa muzica in stare lucida si treaza , doar sub influenta drogurilor , inseamna ca are o problema.

Este doar o scuza pentru a consuma droguri si a nu se simti vinovat.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Jan 2004, 05:05 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Verlaine, simbolism francez, scria poezie cand era beat. Asta il face mai putin artist?

Cu toate ca nu sunt de acord cu folosirea "stimulentelor mentale" in creatie, pana la urma, nu conteaza in ce conditii compui s-au cum te stimulezi ci ceea ce reusesti sa creezi. Daca e frumos, ce mai conteaza viata personala a artistului. Uite, Jim Morrison, Kurt Kobain, au compus unele piese minunate si nu poti spune ca nu erau high cand au compus aceste piese.

Acum sa raspund la intrebari totusi: in opinia mea drogurile n-ar trebui sa aiba nici o influenta in viata unui artist, sau in activitatea lui de creatie. in mod normal, n-ar trebui folosite astfel de 'stimulente". cred ca daca cineva poate sa creeze ceva frumos atunci cand e high poate sa creezi la fel de bine ceva la fel de frumos si fara sa foloseasca droguri. si ca sa nu ma contrazic totusi ( tongue.gif ) drogurile pot usura exprimarea unor stari la unii artisti...

Iar la 2, drogurile nu au nici o influenta in perceperea muzicii. muzica trebuie facuta pentru a fi inteleasa in mod cat de cat lucid...nu altfel.



--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jan 2004, 05:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flu
mesaj 8 Jan 2004, 06:27 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



La House de exemplu e altceva, pastilele iti exacerbeaza simturile si incepi sa "auzi" altfel sunetele, ritmul... (zice unii dintre pretenarii mei cool.gif)... in anii '70, gandeste-te ca se consuma LSD in cantitati impresionante (in anumite cercuri , mai largi sau mai restranse), ei probabil ziceau ca simt mai bine muzica psihedelica... insa de fapt sunt de acord cu tine black ice, trebuie sa fii "treaz", ca sa poti percepe cel mai bine starea pe care a vrut sa ti-o induca artistul... cel putin in cazul meu...

Cat despre artisti, sa fie sanatosi, ca oricum au fost cativa care de la asta si-au gasit sfarsitul... nu-i condamn/laud ... a fost optiunea lor, pentru ei era probabil mai groaznica viata de fosta vedeta decat moartea (care de fapt nu-i asa groaznica oricum wink.gif)



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 28 Jan 2004, 11:15 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



In general, muzica a avut o stransa legatura cu drogurile. Nu pot spune ca este bine sau rau...
Fie ca e rock, house, hip-hop, etc etc etc...se va vorbi si se va face uz de droguri.
A nu se confunda cu propaganda.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 29 Jan 2004, 07:43 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (Zed @ Jan 8 2004, 10:01 AM)
Este doar o scuza pentru a consuma droguri si a nu se simti vinovat.

Nimeni nu se scuza. Tocmai am facut un proiect privind drogurile si consumatorii. Daca toti ar avea rabdare si ar citi macar cateva din site urile in limba romana, si-ar schimba cu siguranta intr-un fel sau altul parerea.

De cate ori s-au drogat cei care isi permit sa vorbeasca despre droguri?..... blink.gif ph34r.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 29 Jan 2004, 07:50 PM
Mesaj #7


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



clapping.gif Tyra clapping.gif thumb_yello.gif

Ai zis-o extraordinar de bine, Tyra! clapping.gif Dar... desi ai dreptate 100%, suntem pe un forum unde... ni se permite sa vorbim. Vorbim insa aici, fara a uita ceea ce ai zis tu. Nota 10! clapping.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 29 Jan 2004, 11:01 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Vorbesti asa Geni pt ca tu stii ce zic!
Normal, fiecare are dreptul la replica, dar ar trebui sa vorbeasca in cunostinta de cauza. Drogurile nu sunt legate de muzica ci mai degraba muzica se leaga de droguri...


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 30 Jan 2004, 01:07 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Tyra

CODE
De cate ori s-au drogat cei care isi permit sa vorbeasca despre droguri?.....  


Trebuie sa ma droghez ca sa am dreptul de a-mi spune parerea aici ?!
Trebuie un medic sa aibe toate bolile pentru a da o reteta?!
Trebuie sa omor pe cineva ca sa stiu ce simte un ucigas?!
Trebuie sa fiu alcoolic(a) pentru a scrie despre nocivitatea alcoolului ?!
Trebuie ca un psihiatru sa fie zoofil si pedofil pentru a trata mai bine pacientii ?!
Trebuie ca un psiholog sa aiba toate fobiile , pentru a le intelege mai bine ?!

Hai sa fim seriosi . Acestea sunt clisee .

Acest topic a fost editat de Zed: 30 Jan 2004, 01:08 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 31 Jan 2004, 09:58 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Un psihiatru, doctor de orice fel etc stiu despre ce vorbesc, ei au ani de munca si invatatura/expeienta in urma. Sa fim seriosi... tu cat ai invatat despre asta? Sau macar... daca n-ai amici dependenti sau fosti dependenti, macar ai citit un articol cat de mic despre droguri si muzica?

Acest topic a fost editat de Tyra: 31 Jan 2004, 09:59 AM


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 31 Jan 2004, 07:13 PM
Mesaj #11


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Daca vorbesti despre sinucidere trebuie sa te fi sinucis ( biggrin.gif ) sau sa fi incercat sa te sinucizi?
Nu cred... La fel si in cazul de fata. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 1 Feb 2004, 04:08 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Este adevarat, cei care se drogheaza deja nu mai pot lupta cu acest viciu. Dependentii care intra in sevraj suporta dureri inimaginabile pentru noi, restul. Dar de aici si pana la a-i lasa in pace ca nu se pot abtine, e cale lunga. Mitul cu drogurile care ajuta creatia a apus, in anii '60 nu se stiau toate consecintele, iar artistii dependenti de drog inca mai erau in viata. Acum, drogurile i-au ucis, unul cate unul. As fi preferat sa ramana in viata si sa ma bucur de muzica celor de la The Doors si in ziua de azi, de exemplu.
Daca aparent drogurile amplifica la 1% din zi functiile "creative", si numai la inceput, in rest au efect nociv, vorbesc chiar din punct de vedere fizic, nu doar psihic, creierul este afectat ireversibil, in cazul in care vor supravietui (rar) vor ajunge niste "legume".
Dependentii de droguri trebuie ajutati cu forta, ei nu o vor face. Nu exista scuza pentru cei din jur care ii incurajeaza sau le tolereaza obiceiul care ii omoara incet dar sigur, sunt la fel de vinovati ca si cei care le vand marfa. Poate chiar mai vinovati. Un traficant de droguri nu pretinde ca "il intelege si ca tine" la clientul sau.
Raspund la subiect: ajuta drogurile in muzica? Baliverne! Un mit intretinut de drogati, pentru a-si justifica slabiciunea (ei macar au o scuza, nu mai stiu ce vorbesc), de prietenii si rudele acestora pentru a-si justifica pasivitatea si lasitatea si de traficantii de droguri si clientii lor politici- - ca sa nu-si piarda sursa de inavutire!
Toleranta isi are rolul ei, dar nu in cazul mortii albe.
PS. Nu am inteles mesajul anterior, Tyra. Cred ca e prea "profund" pentru mine.

Acest topic a fost editat de denise_d: 1 Feb 2004, 04:11 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 04:24 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (denise_d @ Feb 1 2004, 04:08 PM)
Dependentii de droguri trebuie ajutati cu forta, ei nu o vor face.

PS. Nu am inteles mesajul anterior, Tyra. Cred ca e prea "profund" pentru mine.

Dependentii nu pot fi fortati. Unii vor sa fie ajutati si se lasa induplecati. Nu poti vindeca un drogat daca il tarasti prin clinici. El trebuie sa constientizeze si sa isi doreasca sa se vindece.

Poate a fost prea profund, cine stie. Poate daca citeai toata discutia intelegeai.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 04:24 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (denise_d @ Feb 1 2004, 04:08 PM)
Dependentii de droguri trebuie ajutati cu forta, ei nu o vor face.

PS. Nu am inteles mesajul anterior, Tyra. Cred ca e prea "profund" pentru mine.

Dependentii nu pot fi fortati. Unii vor sa fie ajutati si se lasa induplecati. Nu poti vindeca un drogat daca il tarasti prin clinici. El trebuie sa constientizeze si sa isi doreasca sa se vindece.

Poate a fost prea profund, cine stie. Poate daca citeai toata discutia intelegeai. In orice caz, mesajul nu-ti era adresat.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Feb 2004, 04:27 PM
Mesaj #15





Guests






Tyra, gresesti..Un artist desavarsit nu e ala care se drogheaza si ale carui simturi sunt alterate sau amplificate de droguri..Un artist adevarat e ala care are intr-adevar talent si care creeaza ceva din mintea lui sanatoasa,nu drogata. Ce? Picasso se droga? Si multi altii ca el? Sa fim seriosi...
Si da , drogurile au fost asociate cu muzica de prin anii 60 incoace, de cand cu new age si alte tampenii, asta ca sa aiba drogatii motiv sa consume. Caci drogurile, la urma urmei, pot fi combinate cu absolut orice activitate si peste tot poti spune ca "te ajuta sa intelegi mai bine"..
Si nu trebuie sa ma fi drogat neaparat ca sa vorbesc despre ele...Am citit destul in domeniu cat sa consider ca am un update bun in problema asta...Plus ca o opinie pot avea oricum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 04:33 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (afrodita @ Feb 1 2004, 04:27 PM)
Tyra, gresesti..Un artist desavarsit nu e ala care se drogheaza si ale carui simturi sunt alterate sau amplificate de droguri..

Cand am zis eu ca ala e artistul adevarat? Cand am zis eu ca sunt de acord?
Am zis ca nu trebuie sa judecam. In rest, va rog mult, nu-mi mai spuneti cand gresesc sau cand nu. Vad oricum ca nu prea va mai convine mai nimic din ce scriu...

Am zis clar ca oricine are dreptul la opinie atata timp cat stie cate ceva. Te rog sa citesti cu atentie discutiile de mai sus si apoi sa-mi spui cine greseste...

Acest topic a fost editat de Tyra: 1 Feb 2004, 04:34 PM


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 1 Feb 2004, 04:35 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Tyra, un dependent care se drogheaza de mult timp nu va constientiza niciodata. Suferintele lui fizice (crede-ma, m-am documentat) si psihice sunt de neindurat, fiecare fibra a corpului lor striga dupa drog. Ei trebuie ajutati cu forta, in prima faza, daca sunt norocosi, vor si constientiza in cele din urma, si atunci mai au o sansa, daca nu ... se vor intoarce la vechiul obicei. Si nu mai este cale de intoarcere. Este viata lor in joc, si chiar a altora, ei pot face chiar orice pentri o doza. Iar cei care inca sunt la inceput, si crezi ca pot constientiza, nu sunt departe de primii, in plus nu vor fi ocoliti de ispite, odata trecuti pe lista traficantilor vor fi mereu cautati de acestia. Vor ceda cu prima ocazie. Numai medici ii pot ajuta. Din pacate la noi nu exista un sistem de clinici functional.
Inteleg ca acel mesaj nu-mi era adresat, dar e un topic deschis, nu am putut sa-l trec cu vederea. Citesc toate mesajele de la un subiect. Ca sa te adresezi unei singure persoane, foloseste "@... si numele", asfel nu vor mai fi confuzii. Pentru mesaje personale, se pot folosi PM-urile.

Acest topic a fost editat de denise_d: 1 Feb 2004, 04:39 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Feb 2004, 04:35 PM
Mesaj #18





Guests






Pai le tinei partea cu atata inversunare, incat am dedus ca asta e parerea ta.
Si nu te supara, toti gresim...Important e sa trecem peste ele si sa invatam ceva din greseli...
Si daca te-ai exprima un pic mai frumos poate ca nu ar deranja prea tare ce spui wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 04:39 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Atunci poate ca ar trebui sa fiu banata si punct.

Subiectul a degenerat, nu mai are legatura cu muzica si ma opresc aici.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 1 Feb 2004, 04:48 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Tyra, pentru exprimarea unei opinii nu te baneaza nimeni. Pentru alte lucruri, mai grave, ca atacurile la pesoana, sau altele, da. Daca nu ti sa da dreptate 100% nu inseamna ca are cineva ceva cu tine. Nici tu nu esti obligata sa-ti dai acordul la orice. E suficient sa respecti parerea celorlati. Iar subiectul nu a degenerat. Se discuta inca despre droguri si muzica. Doar ca exista si pareri contra. O zi buna!

Acest topic a fost editat de denise_d: 1 Feb 2004, 04:48 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 04:52 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Cu acest post doresti sa ma provoci. Atac la persoana? Nu-mi amintesc sa fi atacat pe cineva.

Subiectul a degenerat pt ca deja vorbeam despre vindecarea drogatilor. Nu mi se pare corect ca-mi interpretati vorbele, dar fiecare are dreptul la o "opinie", dupa cum afirmi sus si tare.

Si tie o zi buna...


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 1 Feb 2004, 04:56 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Tyra
Discutia imi era mie adresata .
Si subiectul a degenerat din cauza ta pentru ca ai transformat-o intr-o discutie personala . Adica tu V.S. eu .
Citeste cu atentie ceea ce mi-ai scris mie .
Rautatea se vede de departe si nu ma las provocata .
Vad ca @afrodita si @denise au incercat sa-ti aduca mai aproape ceea ce si eu spuneam mai sus .
O zi buna .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 05:02 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



off: Sunteti false "o zi buna"?????
Discutia nu a degenerat din cauza mea. Eu imi explicam afirmatiile.

A propos de atacurile la persoana... Sunt rea... nu stiu cat drept ai tu @Zed sa spui asta unei persoane pe care n-ai vazut-o in viata ta.

Refuz sa mai raspund in cadrul acestui topic, intru aici sa ma simt bine nu sa ma cert. Va rog sa aveti ultimul cuvant si sa va simtiti bine!

"O ZI BUNA"! 50.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 1 Feb 2004, 05:03 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Tyra, esti exagerat de suspicioasa. Mai citeste mesajul o data. Iti explicam pentru ce se baneaza si ca nu cred ca esti in pericol de asta, si sa stii ca se intampla destul de rar. Deobicei discutiile se poarta pe un ton civilizat. Nu ti se interpreteaza vorbele. Consider ca in fiecare mesaj (pana la ultimele) fiecare a spus ceva legat de subiect. Cred ca nu te-a impiedicat nimeni sa-ti spui opinia, mesajele tale sunt inca aici, nu le-a sters nimeni. Si nu cred ca le va sterge. Si te rog, hai sa ne intoarcem la topic! Daca crezi ca nu ai fost inteleasa, explica mai bine. E o solutie mai buna decat sa ne suparam. Plus ca aici nu va veni nimeni sa spuna care din noi are dreptate. Nu e un concurs. Fiecare vorbeste prin mesajele sale.
Nu provoc pe nimeni, ii mai spuneam cuiva zilele astea: nu mai gust de ceva vreme atacurile la baioneta, prefer luptele de idei!


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 1 Feb 2004, 05:54 PM
Mesaj #25


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Si cu mesajul denisei se va termina aceasta discutie. wink.gif

Si revenim la droguri si muzica, pentru ca acesta este subiectul, pentru dispute personale folositi cu incredere PM-ul. wink.gif Nu vreau ca acest sa fie mutat de aici, asa ca va rog sa nu mai continuati duscutia, si promit un raspuns pe masura cand ajung in Severin. Fara suparare, dar, din punctul meu de vedere, Tyra are dreptate. Si asta nu din cauza ca imi este colega. Dar... fiecare are dreptul la opinie, si nu trebuia sa intelegeti ca ingradire a acestui drept primul ei mesaj. (mai ales ca a urmat asi al meu, elocvent tongue.gif ).

Deci - in cele ce urmeaza doar mesaje legate de topic, nu mai vreau raspunsuri la ceea ce s-a discutat inainte, sau ce am scris eu mai sus.

O zi buna!


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 1 Feb 2004, 08:22 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



OFF-TOPIC!!! @Genicon, ultimul post al tau e genial. Tyra nu mai fii suparata sad.gif Asa se intampla cand vorbele sunt interpretate gresit. NA! smile.gif


Am si eu o intrebare...ce parere aveti de Massive Attack? Muzica lor vi se pare ca induce dorinta de a consuma?

Acest topic a fost editat de BmwPower: 1 Feb 2004, 10:20 PM


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 09:47 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Stii raspunsul meu la intrebarea ta. Daca nu induce dorinta, cel putin sustine starea. In orice caz, e f smechera muzica lor.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 1 Feb 2004, 09:57 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Stiu ca stii ca stiu ca-ti(mi) place:) lolz...


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 2 Feb 2004, 12:20 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935



Eu in general nu prea inteleg rolu drogurilor dar si al alcoolului in viatza noastra. Si probabil vin din dorinta de a incerca ceva nou... habar nu am... nu nteleg de ce multi artisti apeleaza la astfel de stimulente... oare rezultatele nu ar mai fi aceleasi fara?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 2 Feb 2004, 06:26 PM
Mesaj #30


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



exact, rezultatele nu ar mai fi aceleasi fara droguri sau alcool. daca e talentat cu adevarat va putea creea si fara sa apeleze la droguri sau alcool.

Massive Attack imi place foarte mult si mie. Si ciudat, imi induce o stare tare interesanta, de transa, insa nu inteleg de unde pana unde sa-ti induca sau intretina o dorinta de a consuma...Mie mi se par cam paralele chestiile astea.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2004, 10:07 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Tyra @ Feb 1 2004, 04:24 PM)
Dependentii nu pot fi fortati. Unii vor sa fie ajutati si se lasa induplecati. Nu poti vindeca un drogat daca il tarasti prin clinici. El trebuie sa constientizeze si sa isi doreasca sa se vindece.

Se pare ca cercurile in care te invarti idilizeaza tare mult drogurile... In caz ca n-ai auzit, pentru anumite droguri (gen heroina) e mult mai bine sa il fortezi tarandu-l prin clinici decat sa-l lasi in pace, pentru ca-i trebuie un munte de vointa ca sa reuseasca singur sa se lase...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 2 Feb 2004, 10:30 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Nu am cunoscut decat un singur dependent in viata mea. Am schimbat 3 cuvinte cu el. Nu am un cerc "vicios", dar ma intereseaza subiectul.

Iar sunt catalogata altfel decat sunt si iar ne abatem de la subiectul principal, muzica! Axel, cred ca un PM rezolva aceasta dilema! Sau cel putin ar putea sa o rezolve!


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 2 Feb 2004, 10:32 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Parerea voastra... marijuana este un "drog"? Nu cred ca esxista vreun artist care n-a tras weed.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 3 Feb 2004, 02:26 PM
Mesaj #34


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Axel & Tyra - va rog sa nu continuati discutia in acel sens, pentru a evita degenerarea subiectului intr-un scandal si inchiderea lui... wink.gif Multumesc.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 3 Feb 2004, 03:50 PM
Mesaj #35


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Ross, ca sa stabilim daca mari e sau nu un drog ne-ar mai trebui inca 5 pagini de off-topicuri ca sa ne exprimam toti toate parerile mai mult sau mai putin documentate. Exista pe net destul de multe situri unele mai serioase ca altele care ba considera marijuana drog, ba nu o considera.

The bottom line: sa nu dam in off-topicuri prin discutia unui drog controversat. Pentru acest subiect ar fi bine deschiderea unui alt topic, pe alta sectiune.

Iar faptul ca un artist s-a drogat sau nu (cel putin o data) e cam irelevant. Intrebarea topicului era daca muzica (actul de creatie - compozitie) are legatura cu drogurile sau nu.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 08:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman