HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Becali, Presedinte La Noua Generatie, Partidul infiintat de Viorel Lis in 2000
Credeti ca Becali va fi parlamentar dupa alegerile din 2004?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 66
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
parpanghel
mesaj 15 Jan 2004, 10:51 AM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Pana la urma totul e simplu : Gigi Becali are unele sanse de a ocupa un fotoliu parlamentar, dar acest lucru nu e nici pe departe sigur. O evaluare a sanselor in acest moment e inutila. Poate din vara s-ar putea discuta. Depinde si de ce fac contracandidatii.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jan 2004, 12:33 PM
Mesaj #37


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, deocamdata Becali e un bufon care face jocul cuiva si care atrage atentia de la altii, care au nevoie de un timp ca sa-si puna la punct in liniste planul de bataie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2004, 12:50 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Gigi Becali are rolul de a mai suge ceva din voturile electoratului PRM iar Lia Roberts din cele ale D.A.
Gigi Becali e foarte bun prieten cu Hrebenciuc si a marturisit ca acesta i-a deschis ochii in drumul spre politica explicandu-i ca toti oameni sunt egali laugh.gif laugh.gif

Edit: Eu nu vad ce sanse are Becali sa adune procente pt a intra partidul sau in parlament, asta pt ca in Romania locmotiva fiecarei formatiuni politice este candidatul la presidentiale iar eu nu cred ca va candida si la presidentiale.
Cat despre accederea in urma votului uninominal........poate in judete ca Teleorman sau Ialomita.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 15 Jan 2004, 12:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2004, 12:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jan 2004, 01:44 PM
Mesaj #39


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Diversiunile fac parte din campaniile electorale. Asa ca... e bun si Becali la ceva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 19 Jan 2004, 08:53 AM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Cred ca subectul acesta ar fi trebuit sa fie deschis la "Bancuri".
Cum poate un om, care a facut o asa de mare avere, sa nu aiba simtul rusinii? Cat de IDIOT poate fi acest bufon, incat sa nu realizeze cat de stupid este? Chiar nu are nimeni curaj sa ii spuna cat de dobitoc este?
Bine ca nu sunt multi ca el. Cele cateva cazuri precedente: Dolanescu, Loghin, Dragomir, credem ca sunt exponentiale. Adevarate studii de caz, adevarate catastrofe. Televiziunile se inghesuiau sa le ia interviuri, sa le puna intrebari normale, si ei tragheau cu prastia.
Abia astept sa inceapa adevarata campanie electorala. Recunosc ca pana acum nu am urmarit asa ceva, dar acum? Imi dau silinta sa nu scap nimic. Va fi una dintre cele mai vesele perioade ale anului. Ca dupa aceea vom plange patru ani? Ce conteaza. Becali e cel mai tare, arunca cu "parai", si va fi cel mai puternic deputat dintre senatori.
Inchei intr-o nota optimista:
Fratilor si surorilor! Cat mai avem timp, fuga in Canada, Australia. Noua Zeelanda.... Sa fugim cat mai departe si sa uitam de unde am plecat. Dar niciodata de ce!!!


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Jan 2004, 11:28 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai tocmai aici e skepkisul. Te-ai scarbit de politica? Uite, acum PSD iti face un cadou, campania electorala e un spectacol umoristic.
Cine vrea umor selecteaza partea de umor, cine se tine om serios selecteaza declaratiile sforaitoare si solemene.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 19 Jan 2004, 03:46 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE
Fratilor si surorilor! Cat mai avem timp, fuga in Canada, Australia. Noua Zeelanda.... Sa fugim cat mai departe si sa uitam de unde am plecat. Dar niciodata de ce!!!

Dar aici in Ro, cine mai ramane sa le tina piept la toti panglicarii? Doar noi bunicii, si nepotii lor sub 21 de ani? Atunci se alege praful de Ro.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Jan 2004, 10:55 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Partidul lui Becali a rupt legatura telefonica cu "partidul sobolanilor"
"Dupa ce Libertatea a dezvaluit ce fel de formatiune politica a cumparat Gici Becali, mentionand ca la numarul de telefon al Partidului Noua Generatie se dau informatii despre firmele de deratizare si dezinsectie ale presedintelui Ion Olteanu, noul lider al PNG, "comandantul suprem Gigi Becali" a luat masuri. Asa se face ca Ion Olteanu, trecut pe functia de presedinte executiv, s-a vazut nevoit sa dea un anunt la mica publicitate (chiar in Libertatea) in care comunica noul numar de telefon al PNG. L-a pastrat insa si pe cel vechi, sub forma de fax, pentru a nu-si pierde clientela ce solicita starpirea sobolanilor si a gandacilor, ignifugarile sau umplerea stingatoarelor, avand in vedere ca cele sapte cifre ale telefonului erau scrise pe garduri, stalpi si tot felul de fluturasi."

Articol preluat din ziarul Libertata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AChim Calin
mesaj 20 Jan 2004, 09:37 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.910



As dori sa aflu si eu numarul de telefon la care pot lua legatura cu cineva de la PNG pt a face un partid si la mine in oras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Jan 2004, 09:52 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Poate vrei sa zici filiala la tine in oras, nu partid!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Jan 2004, 09:53 PM
Mesaj #46


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Calin! welcome.gif

Probabil in curand va exista si un site al partidului in cauza, unde vei putea afla mai multe informatii.
Oricum, presupun ca doresti sa ajuti la un sediu local, nu sa faci partid la tine in oras, nu? blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AChim Calin
mesaj 22 Jan 2004, 09:43 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.910



Da o filiala , si nu stiu numarul de telefon al partidului .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 28 Jan 2004, 10:05 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Extras din
revist@ 4
Revista saptaminii: LA&I – Litere, Arte, Idei - 19 ianuarie 2004
22
Nr. 724, 20 - 26 ianuarie 2004
Becali, Roberts, Gusa – Cristian Preda
“Berlusconizarea spatiului politic romanesc este de altfel mult mai ampla: la nivel local, orice lider politic viseaza sa aiba post de televiziune si echipa de fotbal sau, invers, orice patron de stadion dezvolta gustul pentru politica si media. Retelele din teritoriu se construiesc pe baza acestor ambiguitati, iar singurul lucru oarecum nou adus de Becali este ‘cumpararea’ unui partid care obtinea in 2000 un scor foarte modest la alegerile generale (circa 19 mii de voturi).”
Termenul de berlusconizare completeaza toate cele afirmate in acest topic.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
val 19
mesaj 2 Feb 2004, 07:28 PM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 2 February 04
Forumist Nr.: 2.063



Buna ziua!

Ma numesc Valentina si vreau sa va intreb cum pot ajunge membru al partidului Noua Generatie, condus de domnul Gigi Becalli.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 3 Feb 2004, 10:10 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Valentina,

Forumul nu este in masura a da indicatii cu privire la cooptarea de membri pentru cutare sau cutare partid!
Dar ca sa nu par "refractar" incearca(daca esti din provincie!) sa afli daca exista vreo filiala la care sa te inscrii...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Mar 2004, 03:22 PM
Mesaj #51


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Gigi Becali i-a propus lui Robert Turcescu Presedintia

Gigi Becali a facut public, intr-o conferinta de presa, faptul ca i-a propus jurnalistului Robert Turcescu sa candideze pentru Presedintie, din partea partidului pe care latifundiarul din Pipera tocmai l-a cumparat. In opinia lui Becali, Turcescu este un om energic, se bucura de o imagine foarte buna in randurile electoratului si, chiar daca nu ar castiga in alegeri, cel putin ar putea imprumuta partidului din popularitatea sa.

Turcescu a confirmat existenta unei discutii pe aceasta tema. "Sunt jurnalist. Deocamdata, nu am de gand sa intru in politica nici macar ca independent", a declarat realizatorul talk-show-ului "100%".

Sursa: Gardianul.ro

hh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 9 Mar 2004, 03:54 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Mi se pare raspunsul dlui Turcescu extrem de clar. Pe de alta parte nu merita sa-ti strici imaginea personala participand la alegeri prezidentiale sprijinit de un partid creditat cu sanse mici. De altfel marii candidati sunt deja stabiliti de catre sondaje.
Nu cred in aparitia unui superman.
Off topic: ce va face Florin Calinescu, va accepta un loc la PSD? Sau am inteles eu gresit din presa noastra?


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Mar 2004, 04:51 PM
Mesaj #53


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Nu stiu sigur inca...
Cert este ca isi doreste sa intre in politica de ceva timp...
Sa fie Calinescu un contra-candidat pentru Basescu si Tatoiu la Primaria Capitalei? hmm.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Mar 2004, 07:00 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



PSD ii plimba pe la nas lui Florin Calinescu primaria comunei Voluntari ( declarata recent oras !) . Ce terenuri, ce viloaie...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Mar 2004, 07:10 PM
Mesaj #55


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Voluntari? rofl.gif Calinescu primar acolo? rofl.gif

Sa fim seriosi... el daca accepta, accepta doar pentru ciolanul cel mare... biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FaiLuRe
mesaj 9 Mar 2004, 07:12 PM
Mesaj #56


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



Asta-i o gluma...Calinescu e primar in voluntari doar la Chestiunea Zilei.


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Mar 2004, 08:03 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cititi aici si apoi comentati daca e gluma sau nu.

***

PSD a pus ochii pe Florin Calinescu

Bebe Ivanovici: “Vrem sa-l propunem primar la Voluntari”

Florin Calinescu ar putea deveni valet pe mosia baronului de Ilfov, Bebe Ivanovici. Acesta din urma sustine ca PSD l-ar vrea candidat la primaria fostei comune Voluntari, ridicata recent la rangul de oras. Pentru PSD e vitala cucerirea orasului Voluntari, condus in prezent de un liberal, si incearca sa foloseasca capitalul de imagine al vedetei PRO TV. La o aruncatura de bat de Bucuresti, orasul prezinta un potential bun de afaceri, fiind vorba in primul rind de terenuri. (Adriana Istodor)

Presedintele Consiliului Judetean Ilfov, Bebe Ivanovici , ne-a declarat ieri ca actorul Florin Calinescu va fi candidatul PSD la Primaria din Voluntari. “Am avut aseara discutii cu Calinescu. El s-a aratat foarte interesat sa candideze din partea noastra la Primaria din Voluntari”, a precizat Ivanovici. El a mentionat ca la discutia “care a durat pina noaptea la 12.00” au mai fost prezente si alte celebritati precum Gigi Becali si Gheorghe Hagi. Ivanovici a recunoscut ca una din temele de campanie ale PSD e racolarea de oameni celebri si cu bani.

Vedeta PRO TV spune ca inca nu s-a decis



Florin Calinescu a confirmat intilnirea cu Bebe Ivanovici, insa a declarat ca n-a decis inca daca va candida sau nu. “Deocamdata, probabil ca exista o apropiere intre fictiunea in care eu traiesc ca producator tv si posibila transformare a ei in realitate”, a spus Calinescu. El a adaugat ca nu este membru de partid si ca nu ar candida decit ca independent, refuzind sa spuna clar daca ar accepta o eventuala sustinere PSD. In replica la acuzatia primarului din Volunari, ca isi face deja campanie prin emisiunea “Voluntari TV”, Calinescu a afirmat ca “domnul Pandele este un personaj ancorat mai mult in fictiune decit mine si e problema domniei sale. Dinsii au uitat cind in anul 2000 m-au rugat sa-i facem campanie”. De altfel, Florin Calinescu a inceput sa vorbeasca deja ca un potential contracandidat, afirmind ca in Voluntari “este o stare de nemultumire, cum arata treaba acolo, in partea noastra de comuna e mizerie, noroi, e o devalmasie totala”. Calinescu mai spune ca nu-l deranjeaza sa ia masa cu personaje controversate, cu lideri PSD ca Bebe Ivanovici, pe care nici nu-l considera ca facind parte din categoria baronilor: “Nu cunosc, titlurile respective, cum se acorda”, a adaugat Calinescu.

Florin Pandele, primar Voluntari: “Calinescu si-a inceput campania de trei luni”

Florin Pandele, actualul edil-sef din Voluntari, spune ca stie de citeva luni despre intentia lui Florin Calinescu de a candida la primaria localitatii. Liberalul si actorul sint inamici incepind de asta-toamna, cind Pandele a fost implicat intr-o altercatie cu Ioan Becali. Calinescu a sarit atunci in ajutorul fostului impresar de fotbalisti, iar primarul i-a acuzat pe amindoi ca vor sa separe zona Pipera de restul orasului. “Auzisem de mai mult timp ca va candida Calinescu. Stiu ca el si altii ca el doresc acest post, mai ales ca Voluntari a fost promovat de parlament la rangul de oras“, a comentat ieri Florin Pandele. Primarul a trecut apoi la contraatac, dezvaluind ca asupra sa au inceput deja presiunile, iar actorul are “spate” puternic: “Mi-au trimis controalele la primarie. In fiecare zi vine cite o echipa sa ma verifice! Florin Calinescu si-a inceput campania electorala de trei luni, prin intermediul emisiunii pe care o realizeaza la un post de televiziune. De ce face emisiuni despre “Voluntari TV”, si nu despre satul Cocu, comuna Babana, din judetul Arges, acolo unde s-a nascut dinsul?”. In final, Pandele i-a transmis un mesaj contracandidatului sau: “Mi-as dori vreo 20 de candidati ca Florin Calinescu! Il anunt nu doar ca o sa candidez din nou, dar o sa si cistig! Iar peste alti patru ani, voi fi primarul general al Capitalei!”.


(sursa : "Ev.Z.", 04.03.2004)

Acest topic a fost editat de March: 9 Mar 2004, 08:07 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Mar 2004, 10:46 PM
Mesaj #58


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Gluma pentru Calinescu... nu cred sa accepte sa candideze la o alta Primarie decat Bucurestiul... rolleyes.gif
Calinescu are potential si e constient de asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 4 Apr 2004, 09:38 AM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



democratie presupune egaitatea sanselor...
de ce ar fi mai presus iliescu, constantinescu, manolescu, defunctul general militaru (va mai amintitio de uslasii ucisi in fata sediului MApN din ordinul lui), decat gigi Becali???
e dreptul lui consfiintit de constitutie sa candideze, sa isi formeze un partid...



devil.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Apr 2004, 11:40 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asa e . Romanii voteaza ceea ce merita ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Apr 2004, 01:40 PM
Mesaj #61


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cariera politică a lui Gigi Becali s-ar putea īncheia prematur. Patronul stelist, lansat ca lider al partidului Noua Generaţie, a fost amendat astăzi penal cu 350 de milioane de lei, īn procesul de calomnie pe care i l-a intentat selecţionerul Anghel Iordănescu. Potrivit legii, existenţa unui dosar penal blochează accesul īn orice funcţie politică.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 5 Apr 2004, 10:46 PM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



de unde ai luata stirea? este interesant...
sursa?


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 5 Apr 2004, 11:15 PM
Mesaj #63


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Gigi Becali: "Au facut din mine o victima!"

Judecatoria sectorului 6 a pronuntat, ieri, sentinta in procesul intentat de Anghel Iordanescu lui Gigi Becali: o amenda penala de 350 milioane de lei, 200 milioane de lei daune morale, 124 milioane cheltuieli de judecata catre partea vatamata si 1 milion cheltuieli de judecata catre stat. Avocatul lui Becali, Radu Enache, a facut recurs, mentionand ca nu este cazul sa se vorbeasca despre un cazier al lui Gigi Becali atat timp cat procesul va continua. Sentinta pare a avea si alte implicatii, intrucat, daca decizia tribunalului se va mentine, cariera politica a patronului stelist este compromisa! "Au facut din mine o victima, deoarece numarul meu de simpatizanti se va mari", a declarat Becali.

Sursa: Gardianul.ro, Viorel Negru


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Apr 2004, 10:43 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Circul continua. Zi de zi "Marele oier" umple ecranele multor televiziuni ( o plati publicitatea ?) servindu-ne cu aroganta mostre de "inteligenta".
Umbla vorba ca , pe linga Dan Pavel, vrea sa-l angajeze si pe Vladimir Tismaneanu pe post de consilier. Daca plateste bine,amatori se gasesc...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Apr 2004, 11:03 AM
Mesaj #65


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Avand in vedere ca oierul e unul din nebunii lui Hrebengiuc, ma indoiesc ca il va sacrifica pe un amarat de pion (justitia in speta). L-a lasat doar putin in atac, dar l-a mutarea urmatoare va iesi cu fata curata. Banuiesc ca il va sacrifica abia in final, pe cel putin o calitate, si asta se va intampla doar daca nu da mat inainte, cu regele yikes.gif - caci ce mai conteza regulile, cand tot se stie castigatorul ....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucian cavaler a...
mesaj 9 Apr 2004, 07:48 AM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 9 April 04
Din: Tg.-Mures
Forumist Nr.: 2.995



-Salut,

ma numesc Lucian. In 7 aprilie a.c. m-am inscris in PNG. Motivele sunt putine dar hotaratoare si vreau sa precizez ca am fost "virgin" politic pana acum. Am 40 de ani, eram in anul 5 de facultate si nu ma inscrisesem in PCR -desi se faceau presiuni puternice asupra mea, iar dupa '89 nu m-a convins nici un partid. Iata ca acum topicul are si opozitie . Lamuriti-ma ce aveti impotriva lui Becali? Numai luati-ma incet pt. ca vad ca sunt singur impotriva tuturor!

Lucian

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 9 Apr 2004, 09:04 AM
Mesaj #67


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Lucian, han.gif

Eu personal nu am nimic cu el ca om, se poate si mai rau. Nu ma intereseaza banii lui si nici cum i-a facut, nu ma intereseaza ca se ocupa de fotbal, din partea mea poate sa cumpere toate echipele de fotbal. Pe mine ma deranjeaza ca se baga in politica si ca vrea sa iasa in fata. De ce ma deranjeaza - simplu - pentru ca politica imi afecteaza mie si familiei mele viata. Si de calitatea politicienilor depinde si calitatea vietii mele. Pentru un politician, nu e suficient sa fie cinstit si sa aibe bani, trebuie sa fie un bun diplomat, sa aiba o minte sclipitoare, o cultura vasta, sa cunoasca limbi straine, sa nu gesticuleze ca un apucat. Becalii nu are nimic din astea, si mai este si foarte impulsiv. Sunt unii rechini, cum e Hrebenciuc, care se folosesc de cei ca Becali, in scopuri nu tocmai onorabile. Si la cate probleme avem noi cu politicienii, ca sunt hrapareti si corupti, o sa mai avem una in plus si cu Becali, care chiar daca pare cinstit la TV, va fi o marioneta in mana celor care l-au acceptat.

Si apoi, cum il vezi tu pe Becali in politica? Parlamentar: sa faca vreo lege? Senator? Ministru? Primministru? Presedinte de tara? Macar primar? E el capabil sa ocupe vreuna din functiile astea? Eu sunt convins ca nu ...

Tu ce motive ai avut sa intri in partidul lui? Esti microbist?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 9 Apr 2004, 09:06 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 9 Apr 2004, 09:52 AM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Clopotel, istorie este plina de indivizi fara stiinte de carte (a se citii studii) care au facut bani sau de altii care au condus.
So, daca George Becali - numele sau politic si real, candideaza nu cred ca este nenorocire. nenorocirea este daca nu va asculta de sfaturile cocilierilor sai. Oentru ca un om politic ia deciziile in urma unor consultari. un politician crede ca stiue tt despre orice. faptul ca l-a angajat pe dan pavel ma face sa cred ca Becali nu mai ia hotarari aiurea.
Asa cum am spus eu nu votez - sunt anarhist , dara daca ma voi duce la vot il voi viota pe gigi becali si partidul sau. dece? simplu inteecutualii care ne-au cuvernat din 1990 incoace nu au facut nimic. becali pare un individ pragmatic. care stie realitatile romaniei. spre deosebire de alti milionari in dolari nu s-a inchis in turnul sau de fildes.
A fost uimit sa aflu - dn surse sigure cati oameni vin sa discute cu el si sa ii ceara ajutorul. Sta si asculta se revolta in stilul sau caracteristic si ajuta. Este credincios. eu nu sunt dar el crede cu tarie in dumnezeu si apriciez asta la oamenii care cred. indiferent ca dumnezeul lor de numenste Isus, budha, Zoroastru sau Alah.
sau orice alt zeu (televizorul de ex.)
Are flerul de a face bani pe care putini oameni il au. poate ca este mul de care avem nevoie. Personal nu ma deranjaza cum vorbeste cum se exprima. pentru min important este cum gandeste. cum simte. a afirmat in dese randuri ca a jurat sa faca "totul pentru tara"... si asa cum sunt machedonii de credinciosi el nu isi va incarca acest juramant. de putine lucruri sunt sigur in viata. dar de juramantuunui om de gabaritul lui Becali nu ma indoiesc. Nu sunt nici microbist dar nu poti sa nu remarci faptul ca Steau este o echipa care nu are datori. A investit in steaua si cred ca sa va investi si in PNG.
este ironizat si luat peste picior de intelectaliteta romana. de ce oare? nu v-ati intrebat? se tem de el?...
isi recunosc esecul dar nu vor sa acepte ca ani de zile nu au reusit sa dea acestui popor macar un gram de cultura civica si politica. Rolul elitelor este acela de ascimba mentalitati... elitele noastre - indifewrent ca sunt la psd sau pnl sau... nu au acut nimic in acest sens. Romania a avut poate o singura ata elite cu adevarat initoatoare , elite care au vrut sa faca ceva doar la 1848... restul... stim ce ne-au adus.

nu mai intru in deltalii
Lucian : astept de la tine mai multe detalii. eu personal sunt curios sa flu mai multe despre acest partid


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucian cavaler a...
mesaj 9 Apr 2004, 10:27 AM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 9 April 04
Din: Tg.-Mures
Forumist Nr.: 2.995



Salut Clopotel,

va doresc tie,tuturor membrilor,administratorilor si familiilor voastre sanatate, succes si liniste sufleteasca, cu ocazia Sfintelor Paste!
Acum:sunt microbist si tin cu toate echipele romanesti in disputele internationale iar intern eu am ramas cu Craiova.Probabil ca atunci a fost cel mai mare impactul sufletesc...aveam 16-17 ani cand Balaci, Stefanescu,etc. invatau meserie pe Fiorentina, Girondins Bordeaux, Kaiserslautern,etc.
Nu, n-are legatura cu inscrierea in PNG. Primul motiv este ca in partid se enunta un principiu clar: degeaba va veni cu 2 luni inainte de alegeri vreun flacau care,pe bani, va obtine un loc eligibil. Am vazut la alegerile din '96 si 2000 foarte des aceasta practica: organizatia locala inscriind orice patronas,pe un loc sigur eligibil, pentru ca acesta punea banii pe masa(si in buzunarul conducatorilor locali),fara sa stie nici programul nici principiile partidului si ,in mod clar, fara sa aiba ceva de spus in materie de politica. S-a intamplat la :CDR, PD,PNL, PUNR,APR,PRM,etc. Cred ca PNG poate respinge aceasta practica pt. ca Becali are intr-adevar posibilitati financiare mari si nu are nevoie de asa ceva. Al doilea motiv este ca ce-au facut altii am vazut! Sunt de acord ca politica si politicienii ne influenteaza viata. Cu ce e mai rau Becali decat : Vadim (contra si pro sionist; detestat de multi analisti si oameni politici ai Europei), Roman(primul investitor roman care a jefuit 11 mil.$ finantand o intreprindere americana falimentara "Nuclear Power" ), Muresan( fostul min.al agriculturii) si multi altii: Basescu, Beuran, Andronescu, Rusu, etc. Adica,vreau sa spun, ca cei care s-au tot perindat pe la putere DEJA NE-AU FACUT RAU! Becali vine cu bani . Ceilalti au venit fara bani si au plecat cu milioane de dolari, vile si masini de lux! Eu cred ca aceasta antipatie a multora provine de la faptul ca nu se exprima precum un "intelectual adevarat". Dar chiar el spus ca are capacitatea de a se inconjura de oameni priceputi care sa faca ceea ce el nu stie. Iar in privinta manipularii lui de catre V.Hrebenciuc- ma indoiesc ca poate fi manipulat...Omul asta a facut bani... Daca era slab de inger si usor de manipulat nu-i facea! Deci, daca, ceea ce am scris despre principiile PNG va fi respectat ,va fi bine. Este ceea ce sper eu! Daca nu...il voi parasi.Dar,repet:nu cred ca avem de ce sa-l injuram pe Becali, pt. ca nu el a bagat mana in buzunarul nostru pana acum. Ceilalti toti au facut-o mai direct sau mai indirect! Cat despre ce-ar face Becali ca parlamentar? Pai nu trebuie sa faci studii politice pt. asta.Ar fi pro reducerea fiscalitatii ceea ce,in nemarginita lor lasitate, cei de pana acum n-au facut-o.S-a preferat
sa se ceara f.mult de la contribuabilii care plateau oricum, in loc sa opreasca ferm munca la negru si evaziunea fiscala.In loc sa fie inchise fabricile care provoaca pierderi mari,zi de zi, ele sunt pastrate pt. buzunarul catorva actionari. Aceste pierderi le platim,exact cum ziceai,de catre noi si familiile noastre.Asta inseamna CLIENTELA POLITICA CAREIA CONDUCATORII NOSTRI II SUNT DATORI! Sper ca ,asa cum afirma acum, PNG nu va avea clientela politica tocmai pt. ca nu are nevoie de bani. Daca "la piovra" va patrunde si aici voi face"mea culpa" si voi admite ca Romania e putreda pt. vecie.

Lucian


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 9 Apr 2004, 10:50 AM
Mesaj #70


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



jkd, tu de fapt il simpatizezi pe el. Asta e altceva ... Recunosc ca si mie mi-ar place sa ma duc la o bauta cu el spoton.gif , ca e om de gasca, si toate alea ....

Dar aici vorbim de politica .... aici e problema, ca poporu gandeste ca politica e ceva care e pentru smecheri si voteaza cu aia care dau mai bine la TV. "Eu votez cu Nastase, maica. Ca imi place ca este barbat bine si ca se imbraca frumos. Am auzit ca a fost chiar si in America". Si ca mamaia asta mai gandesc si alte cateva "jdemii" de mamai. Omu nu se gandeste ca politica ii afecteaza viata lui si a familiei atat pe termen scurt cat si pe termen lung. Eu ma gandesc ce poate face cutare si cutare politician pentru mine si pentu fiecare cetean in parte. Eu ma gandesc ce vrea sa faca cutare sau cutare cand va veni la putere. Si cand vad ca unul din candidati, care are idei ciudate, e pe cale sa castige, ma gandesc cum sa fac sa-l impiedic. Eu omul de rand, nu am mare putere, doar un singur vot, care la numaratoare poate fi chiar omis. Dar ma gandesc ca daca reusesc sa-i fac si pe altii sa gandeasca ca alegerea politicienilor nu se face pe simpatii si pe o analiza atenta, atunci e mai greu sa se omita mii de voturi.

"Divide si cucereste!" spuneau latinii... si cam asa este strategia si in politica. Sper ca ai observat ca in preajma alegerilor apar multe partide si multi candidati. Unii de care nici macar nu ai auzit vreodata. De ce apar ei? Doar asa ca au visat noaptea ca sa apara la TV suiti pe scena si racnind in microfoane? Nuuu.... nu intamplator apar ei. Treaba e gandita...

Si aici e un fel de razboi intre popor si pretendenti. Diferenta e ca aia gandesc cu mare atentie strategia de lupta, poporul nu. Aia aleg conditiile luptei, pana si data si locul, poporul nu. Poporul nu are decat stampila la indemana, si crede ca are puterea totala. Oare? Gandeste poporul in ansamblu pe cine sa voteze ca sa fie bine pentru fiecare individ? Nuuu ...
Fiecare voteaza pe cine-i place. Tu pe Becali ca e baiat bun si face multe cruci, eu pe Basescu ca e marinar, altu pe Vadim ca s-a dat cu evreii, mamaia cu Nastase pentru ca da bine la TV, patronu cutare si cu baronu cutare (si cu toata gasca lor) cu Nastase pentru ca le-a mai promis banii din nu stiu ce banci si alte daruri, Vasilica e cu americanca, pentru ca e americanca, Gherghe cu Stolojan pentru ca si bunicul lui a fost liberal. Dar daca observi, nici unul nu voteaza pentru tara, toti voteaza pentru simpatii, sau pentru diverse interese personale. (si vezi ca Nastase are deja 2 la 1 devil.gif )

Poate ca si mie mi-ar place sa votez cu Becali, ca e bait bun si se pricepe la fotbal, dar la politica in folosul tarii se pricepe? Nuuu.... Aaaa... ca il are pe Dan Pavel in spate....si ca ala e creierul... pai daca ala e creierul atunci de ce nu iese ala in fata?.... Tu votezi pe cineva pentru ca are creiere in spate? Si asta conteaza, nu zic nu, dar mai important e creieru din fata. Ca la negocieri cu Bush si cu KGB-ul nu cred ca-l mai trimite pe Danut, ca nu are calitate, si se duce Gigel, si acolo regulile nu mai sunt ca la transferurile de jucatori .... si atunci, pe cine as vota eu? Pai daca Gigel e bun la bauta, dar nu e bun nici pentru Bush si nici nu are sanse sa-l invinga Nastase, pe care nu-l doresc deoarece face politica pentru familia lui, apoi pentru grupul lui, apoi pentru partidul lui si undeva pe locul 15 poate o veni si tara lui, care intamplator e si a mea, atunci... o sa-l votez pe unul care e bun si pentru tara dar si care sa-l poata sa-l invinga pe Nastase. Sunt doua conditii vezi, care trebuie avute in vedere la vot.

Raman la ideea ca Gigi Becali, e bagat acolo pentru diversiune. El nu are absolut nici o sansa sa faca ceva de capul lui, pentru ca nu are o minte sclipitoare, apta pentru politica. Ce e mai rau este ca va face jocul, fara sa vrea sau sa-si dea seama, al celor cu intentii necurate...

Prin urmare eu sustin votul cu cap si nu votul de dragul de a vota pe unul care-mi e mie simpatic.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 05:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman