HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 14 15 16 17 >  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
March
mesaj 10 Nov 2011, 02:42 PM
Mesaj #526


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 03:16 PM) *
Aia e o poveste din Irak, nu din Iran

Alta tara, alte obiceriuri, practic alta religie (sunni vs shia, sunt diferente mai mari decat intre catolici si ortodocsi).

Ai sarit iar ! De unde stii tu ca familia aia nu-i shiita ?! Ca si iranienii ?!
Pe ...[/color]diferente mari. Si nu sunt spirituale ci politice. Sunni ii trag cu Abu Bakr ca urmasul lui Mohamed iar shiites cu Ali . Si de aici o paruiala intreaga de-a lungul anilor !















[color="#4B0082"]
Fara "dracu"!

Acest topic a fost editat de andra_v: 1 Dec 2011, 09:21 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2011, 02:49 PM
Mesaj #527


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 10 Nov 2011, 02:42 PM) *
Ai sarit iar !

Si ce, nu e voie? Numai tu ai voie sa "sari"? smile.gif




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2011, 02:59 PM
Mesaj #528


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 03:49 PM) *
Si ce, nu e voie? Numai tu ai voie sa "sari"? smile.gif


Ba da . Da' cu folos. Nu pe post de gica-contra


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Nov 2011, 02:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2011, 03:10 PM
Mesaj #529


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



rofl.gif

Buna gluma


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2011, 04:38 PM
Mesaj #530


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 02:16 PM) *
Aia e o poveste din Irak, nu din Iran Alta tara, alte obiceriuri, practic alta religie......

Topicul asta nu este despre islam? Vrei sa spui ca shiiti nu folosesc Coranul? este diferit de Coranul sunitilor? iranienii si irakienii sunt islamisti, musulmani si cred ca au in comun atitudinea fata de femei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2011, 04:53 PM
Mesaj #531


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 04:38 PM) *
Topicul asta nu este despre islam?

Nu prea.

Este despre ce credem noi despre islam, de fapt. smile.gif

QUOTE
Vrei sa spui ca shiiti nu folosesc Coranul? este diferit de Coranul sunitilor?

Catolicii, protestantii, ortodocsii nu folosesc aceeasi biblie? Ca sa nu mai spun ca sunt vreo 3000 de denominatiuni crestine, toate cu aceeasi biblie... Da, si islamicii sunt diferiti intre ei, asa cum sunt si crestinii.

QUOTE
iranienii si irakienii sunt islamisti, musulmani

Majoritatea iranienilor si a irakienilor sunt musulmani, nu stiu daca si islamisti. smile.gif

QUOTE
cred ca au in comun atitudinea fata de femei.

Da, crezi... De crezut poate oricine sa creada ce vrea. Fara sa verifice. laugh.gif

Nu, nu toti musulmanii au aceeasi atitudine fata de femei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2011, 05:15 PM
Mesaj #532


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 04:53 PM) *
QUOTE
Este despre ce credem noi despre islam, de fapt.

Asa si ce ar trebui sa invatam mai multe despre islam? sa vizitam mai multe tari musulmane? Eu am vizitat Turcia, Istambulul si imprejurimile, citesc cand si cand Coranul, am citit cateva carti despre islam, despre familia musulmana si relatiile din cadrul acesteia (N.M. premiul Nobel pentru literatura) Ajunge? sau pentru a intelege mai bine lumea islamica trebuie sa traiesc intr-o familia musulmana?
QUOTE
... Da, si islamicii sunt diferiti intre ei, asa cum sunt si crestinii.

Moncher, nu ma lua pe dupa ciresi ca nu tine. Discutam despre conditia femeii in lumea islamica eu am postat povestea unei romance care a trait o astfel de experienta, acum daca unele femei se obisnuiesc cu noua lor stare, altele nu se obisnuiesc si ma refer chiar la femei crescute si educate in lumea musulmana, de religie musulmana. Nu se pot impaca cu conditia in care le tin familiile islamiste chiar daca au fost educate in acest sens.
QUOTE
Majoritatea iranienilor si a irakienilor sunt musulmani, nu stiu daca si islamisti.

Am mai discutat odata problema asta, islamist=musulman, teroristii pot fi si ateii nu numai credinciosii.
QUOTE
Da, crezi... De crezut poate oricine sa creada ce vrea. Fara sa verifice.

Atat cat am putut am verificat, vizita mea la Istambul a avut ca scop salvarea unei fete, care intrase intr-o astfel de situatie, sperand ca va scapa de saracia de acasa. Acolo am vazut pe viu ce inseamna o familie musulmana, nu in Irak sau Iran ci in Turcia, o tara cu aspiratii europene.
QUOTE
Nu, nu toti musulmanii au aceeasi atitudine fata de femei.

Nu toti, marea majoritate, daca vrei, este invers proportional cu ceea ce se intampla in lumea crestina, referitor la conditia femeii.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2011, 05:24 PM
Mesaj #533


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 05:15 PM) *
Asa si ce ar trebui sa invatam mai multe despre islam?

Nu "trebuie" nimic. Fiecare invata ce vrea si cat vrea, despre ce vrea. Nu?

QUOTE
Ajunge?

Mi-e greu sa cred ca intelegi lumea islamica dupa o vizita la Istanbul...

QUOTE
Am mai discutat odata problema asta, islamist=musulman

Da, am discutat, dar nu am cazut de acord.

QUOTE
Acolo am vazut pe viu ce inseamna o familie musulmana

Da, ai vazut ce inseamna o familie musulmana.

QUOTE
Nu toti, marea majoritate

Atunci data viitoare scrie "marea majoritate" nu "toti"

In privinta asta eu unul ii dau mai mult credit colegei noastre Exergy33 - ea traieste in mijlocul lor de ani de zile si cred ca parerea ei este cea mai intemeiata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2011, 05:47 PM
Mesaj #534


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 05:24 PM) *
QUOTE
Mi-e greu sa cred ca intelegi lumea islamica dupa o vizita la Istanbul...

Inteleg dar nu judec, doar discut cred ca am dreptul macar sa ma indoiesc ca lumea, familia islamica este asa cum vor unii sa o prezinte.
QUOTE
Da, am discutat, dar nu am cazut de acord.

Si nu vrei sa reluam subiectul? eu continui sa cred ca islamist=musulman, fara legatura cu islamist=terorist sau extremist.
QUOTE
Da, ai vazut ce inseamna o familie musulmana.

O familie pe dinauntru si multe altele, o strada intreaga pe dinafara. thumb_yello.gif
QUOTE
Atunci data viitoare scrie "marea majoritate" nu "toti"

N-am scris "toti" dar ai dreptate trebuia sa specific, marea majoritate, se pare ca nu m-am invatat minte, dar o sa retin.
QUOTE
....ea traieste in mijlocul lor de ani de zile si cred ca parerea ei este cea mai intemeiata.

Nu crezi ca s-ar fi putut obisnui cu starea ei, cu ceea ce vede zi de zi? or poate ca intelectual, traieste cu totul altfel decat marea majoritate. Eu cred ca exista niste cutume religioase, traditionaliste peste care musulmanii nu pot trece, nu le pot schimba pentru ca nu vor, ceea ce pentru un occidental sau crestin pare de neacceptat, pentru majoritatea musulmanilor poate fi ceva perfect normal.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Nov 2011, 10:57 AM
Mesaj #535


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 05:47 PM) *
Inteleg dar nu judec, doar discut cred ca am dreptul macar sa ma indoiesc ca lumea, familia islamica este asa cum vor unii sa o prezinte.

Bineinteles. Si cred ca acelasi drept il am si eu, nu? Numai ca acei "unii" ai tai sunt de fapt altii decat "unii" ai mei. Eu, de ex, ma indoiesc ca lumea islamica este asa cum vrei tu sa o prezinti. Am dreptul? smile.gif

QUOTE
N-am scris "toti" dar ai dreptate trebuia sa specific, marea majoritate, se pare ca nu m-am invatat minte, dar o sa retin.

N-ai retinut, vezi mai jos

QUOTE
Eu cred ca exista niste cutume religioase, traditionaliste peste care musulmanii nu pot trece, nu le pot schimba pentru ca nu vor

Parca ziceai ca ai retinut ceva, putin mai sus... smile.gif

QUOTE
ceea ce pentru un occidental sau crestin pare de neacceptat, pentru majoritatea musulmanilor poate fi ceva perfect normal

Si invers.

Dar vezi ca este gresit sa pui semnul egal intre occidental si crestin.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Nov 2011, 11:33 AM
Mesaj #536


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Nov 2011, 10:57 AM) *
QUOTE
.... Eu, de ex, ma indoiesc ca lumea islamica este asa cum vrei tu sa o prezinti. Am dreptul?

Nu numai eu o prezint, exista o problema a femeii in lumea musulmana, care se pare ca a fost transferata odata cu emigrantii si in tarile occidentale. Pnetru ati da satisfactie voi spune ca nu toti musulmanii au astfel de probleme, dar marea majoritate a femeilor musulmane sunt discriminate.
QUOTE
Dar vezi ca este gresit sa pui semnul egal intre occidental si crestin.

Da, am mai discutat si eu nu sunt de acord cu parerea ta. Cultura occidentala este legata de crestinism, fie ca vrei sau nu, crestinismul a creat civilizatia occidentala, lumea civilizata.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Nov 2011, 12:03 PM
Mesaj #537


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Nov 2011, 11:33 AM) *
Cultura occidentala este legata de crestinism, fie ca vrei sau nu, crestinismul a creat civilizatia occidentala, lumea civilizata.

Asta-i cea mai mare aberatie posibila. laugh.gif

Ce anume caracterizeaza civilizatia occidentala? Hai sa vedem:

1. democratia - inventata de antichitatea greaca pre-crestina

2. respectul pentru drepturile omului - Papa Pius al saselea vorbea despre "monstruoasa notiune de drepturi ale omului". Chiar pe la mijloc de secol 19, Grigorie al 16-lea spunea: "aceasta notiune falsa si absurda, acest delir care pretinde ca trebuie sa dam si garantam fiecaruia libertatea de constinta "

3. toleranta pentru cei diferiti - pana in 1825 chiar, biserica arde oameni de vii pentru ca sunt eretici, eretic fiind oricine cu opinie contrara clerului

4. medicina moderna - prin 1830, Papa Leon al 12-lea declara ca Cine se supune vaccinarii, inceteaza de a mai fi un fiu al lui Dumnezeu; bolile sunt o pedeapsa divina, iar vaccinarea este o ofensa adusa cerului

5. educatia si cultura - zeci de mii de carti ale invatatilor lumii au fost tinute la Indexul Cartilor Interzise,instituit in 1560 de catre biserica. Dealtfel, modelul arderii cartilor apare chiar in Biblie in povestirea din Faptele Apostolilor 19:19. Imparatul crestin Constantin cel Mare dupa Sinodul de la Niceea ordona arderea tuturor cartilor partizanilor lui Arius. Imparatul crestin Teodosie al 2-lea ordona dupa Sinodul de la Efes arderea tuturor cartilor adeptilor lui Nestor. Urmeaza la"gratar" cartile evreilor in timpul lui Torquemada, ale musulmanilor dupa recucerirea Spaniei, dar si carti de filozofie in limba araba scrise de Maimonide, dupa care vine marele rug al lui Savonarola, in care pe langa picturi, haine, oglinzi, cosmetice au ars si multe carti de poezie, printre care toate operele lui Ovidiu ori Decameronul lui Boccaccio.

6. pacea - chiar vrei sa ne amintim despre razboaiele religioase inter-crestine care au devastat continentul?

7. completeaza tu cu ce vrei....

Datoram civilizatia in care traim in primul rand mostenirii antichitatii greco-romane iar in al doilea rand Iluminismului, care a dus la secularizare si laicizare. Daca era dupa cum voia crestinismul, am fi fost acum mai rau decat musulmanii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Nov 2011, 12:18 PM
Mesaj #538


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 05:24 PM) *
Atunci data viitoare scrie "marea majoritate" nu "toti"


Nu are voie, ca e pleonasm.

E imposibil sa intelegi o lume, fie ea musulmana sau nu, doar din ce vezi la teve sau in excursie. Sa intelegi o lume, mai ales una asa complexa cum e cea musulmana, trebuie sa traiesti ani buni acolo, printre ei, sa ai contact cu majoritatea claselor ce compun acea societate si abia apoi poti spune ca "da, domle, mare parte din musulmani sunt asa si pe dincolo".

QUOTE
Cultura occidentala este legata de crestinism, fie ca vrei sau nu, crestinismul a creat civilizatia occidentala, lumea civilizata.


Nene Marduce, esti in eroare. Cre(s)tinismul si-a dat toata silinta sa ne tina cu capul in butoi, singurii care s-au mai opus au fost fratii, pe ici, pe colo, nici aia mereu, in functie de interesul lor. Daca nu ma crezi, priveste putin in istorie, exista o perioada cand crestinismul avea putere maxima in Occident - cum se numeste acea perioada?! Dark Age! wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Nov 2011, 12:19 PM
Mesaj #539


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 11 Nov 2011, 01:03 PM) *
Daca era dupa cum voia crestinismul, am fi fost acum mai rau decat musulmanii.


Te pomenesti ca te-ai taiat imprejur ? De la ateu la musulman laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Nov 2011, 12:56 PM
Mesaj #540


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 11 Nov 2011, 12:19 PM) *
Te pomenesti ca te-ai taiat imprejur ?

Vrei sa verifici?

Islamul nu e decat una dintre cele vreo sase mii de religii pe care nu le am - nu e nici cea mai rea, nici cea mai buna dintre ele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Nov 2011, 01:05 PM
Mesaj #541


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 11 Nov 2011, 01:56 PM) *
Vrei sa verifici?

Islamul nu e decat una dintre cele vreo sase mii de religii pe care nu le am - nu e nici cea mai rea, nici cea mai buna dintre ele.


Hai pune-o aici pe ecran. Dar sub un alt nick ca sa nu se prinda sotia ! biggrin.gif

6 mii ? Pai aici cred ca i-ai bagat la gramada si pe aia care venereaza pomi, soparle, pietroaie,....


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Nov 2011, 01:17 PM
Mesaj #542


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 11 Nov 2011, 01:05 PM) *
Pai aici cred ca i-ai bagat la gramada si pe aia care venereaza pomi, soparle, pietroaie,....

Si care e diferenta?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Nov 2011, 02:59 PM
Mesaj #543


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(March @ 11 Nov 2011, 01:05 PM) *
6 mii ? Pai aici cred ca i-ai bagat la gramada si pe aia care venereaza pomi, soparle, pietroaie,....


Macar la aia exista "obectul" veneratiei, nu au prieteni imaginari. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Nov 2011, 04:40 PM
Mesaj #544


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Nov 2011, 12:03 PM) *
Asta-i cea mai mare aberatie posibila. Ce anume caracterizeaza civilizatia occidentala? Hai sa vedem: Datoram civilizatia in care traim in primul rand mostenirii antichitatii greco-romane iar in al doilea rand Iluminismului, care a dus la secularizare si laicizare......

Si pana la iluminism si secularizare, care secularizare, mai importanta s-a facut dupa revolutia franceza, CINE A CONSTRUIT TOT CE ADMIRAM AZI PRIN EUROPA, PALATE, DOMURI, CATEDRALE, PODURI, DRUMURI, ETC. ? CEI CARE AU CONSTRUIT EUROPA ERAU CRESTINI NU MUSULMANI, CREDINTA LOR ERA CRESTINISMUL. Dar ca totdeauna tu ateu fiind sari repede cand discutam despre crestinism avand impresia ca eu ma refer la numai la institutia bisericii. Nu am o afinitate fata de institutia bisericii oricare ar fi ea, dar trebuie sa recunoastem ca in acea perioada sub conducerea acestei institutii, crestinii au creat o civilizatie, CIVILIZATIA EUROPEANA, CRESTINA.

QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Nov 2011, 12:18 PM) *
.....Nene Marduce, esti in eroare....... perioada cand crestinismul avea putere maxima in Occident - cum se numeste acea perioada?! Dark Age!

Nu stiu de ce am impresia ca eroarea pleaca de la confuzia intre crestinism si institutia bisericii, recte cea catolica. Crestini erau si luteranii, anglicanii etc. chiar si in acea perioada de care faci vorbire, crestinii cercetau, studiau, scriau, pictau, construiau etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Nov 2011, 04:42 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Nov 2011, 10:08 PM
Mesaj #545


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Nov 2011, 01:18 PM) *
in Occident - cum se numeste acea perioada?! Dark Age! wink.gif


Numai asculta muzica d-asta satanica ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Nov 2011, 01:50 PM
Mesaj #546


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Nov 2011, 04:40 PM) *
Si pana la iluminism si secularizare, care secularizare, mai importanta s-a facut dupa revolutia franceza, CINE A CONSTRUIT TOT CE ADMIRAM AZI PRIN EUROPA, PALATE, DOMURI, CATEDRALE, PODURI, DRUMURI, ETC. ? CEI CARE AU CONSTRUIT EUROPA ERAU CRESTINI NU MUSULMANI, CREDINTA LOR ERA CRESTINISMUL.

Topicul asta mi-a scapat din vedere si de asta iti raspund asa tarziu. smile.gif

Cine a construit tot ce admiram in Europa? Depinde ce anume admiram. Nu stiu gusturile fiecaruia... Uite, mie imi place Acropole de pilda. Imi place Colosseumul. Imi place (ce a ramas din) Sarmisegetuza. Unele "chestii" pe care le admiri au fost construite de crestini, este adevarat; dar la unele au constibuit din plin si musulmanii (ai fost in Spania? sau arta maura nu este demna de admirat?). Dar eu ziceam altceva mai sus: ca civilizatia occindentala (cu tot ceea ce tine de ea, nu doar constructiile) s-a dezvoltat in special prin opozitie la crestinism, nu datorita crestinismului. Vorbesti despre palate, drumuri, poduri - care este meritul crestinismului ca exista? Niciunul, este meritul celor care le-au construit si care intamplator au fost crestini, pentru ca daca ar fi fost altceva nu aveau nicio sansa. Exista vreo porunca crestina "construiti drumuri"? Ne-crestinii nu au construit? A dezvoltat cumva biserica stiinta construirii soselelor? Sau despre ce vorbim???!

Au construit europenii catedrale? Da, unele arata bine. Dar ce altceva puteau construi? Muzee? Au construit cetati si catedrale - mai apoi universitati, intr-o reparatie tardiva a raului facut la instaurarea crestinismului pe continent, cand au inchis cu forta scolile antice, cand au suprimat invatatura, filosofia, stiinta, medicina, igiena, sportul, dansul, artele inlocuind totul cu rugaciunea. Universitati in care la inceput nu puteai studia decat teologia si unde, cu greu, si-au facut loc (impotriva bisericii si nu datorita ei) studiul stiintelor.

Galileo era crestin, de pilda. Dar cat din ceea ce a facut el se datoreaza crestinismului sau? Si cat impotrivirii fata de religie?

QUOTE
Nu stiu de ce am impresia ca eroarea pleaca de la confuzia intre crestinism si institutia bisericii, recte cea catolica

Pentru ca daca in lumea occidentala unde majoritari erau catolicii si protestantii tot s-a mai miscat ceva (caci acolo au aparut Iluminismul si Umanismul care au dat fata Europei asa cum o stim astazi), in estul ortodox nu s-a realizat nimic notabil. A ramas o insula de inapoiere si inadecvare, o lume rupta de realitate si de modernitate... Un Stefan cel Mare a intrat in calendare pentru ca a construit vreo 40 de biserici, insa nici macar o singura scoala...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Nov 2011, 03:10 PM
Mesaj #547


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Intru totul de acord ca Europa renascentista datoreaza enorm lumii islamice. Atat sub aspectul culturii (valorificarea operei filosofice a lui Platon si Aristotel), cat si al civilizatiei. In jurul anului 1000, cand putine dintre orasele Europei numarau peste 10000 de locuitori, orasele arabe aveau peste un milion de locuitor (Bagdadul), avand strazi bine luminate pe timp de noapte, bai publice, cladiri supraetajate, spitale, centre de asistenta sociala, scoli, biblioteci, servicii de alimentare cu apa, mestesuguri dezvoltate si bine reglementate pentru a preveni fraudele, spatii moderne de depozitare. In vremea in care europenii credeau in basme si ca Pamantul este plat, din Goful Persic pana in China pornea cel mai mare drum comercial maritim, iar statutul negustorilor arabi din China era perfectat la anul 800 de catre diplomatia economica.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Nov 2011, 03:20 PM
Mesaj #548


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Exact, in acea perioada Orientul Mijlociu era mult inaintea Europei.

Acum situatia s-a inversat - dar nu se stie pentru cata vreme. La scara istoriei, cateva sute de ani sunt un fleac.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Nov 2011, 03:29 PM
Mesaj #549


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 29 Nov 2011, 04:20 PM) *
Acum situatia s-a inversat - dar nu se stie pentru cata vreme.

Probabil nu vom prinde o reinversare de situatie in timpul vietilor noastre. Decalajul e prea mare acum si se adanceste.

Acum cursa este intre Asia si Europa+America de Nord.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Nov 2011, 03:39 PM
Mesaj #550


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si Asia (mai exact Extremul Orient) pare sa fie intr-o pozitie infinit mai buna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Nov 2011, 03:41 PM
Mesaj #551


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 29 Nov 2011, 04:39 PM) *
Si Asia (mai exact Extremul Orient) pare sa fie intr-o pozitie infinit mai buna.

Cuvantul cheie este "pare".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Nov 2011, 04:00 PM
Mesaj #552


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Nov 2011, 01:18 PM) *
Nu are voie, ca e pleonasm.


"Marea majoritate" nu e pleonasm.
Poate exista o majoritate simpla, una suficienta si ca atare si o mare majoritate. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Nov 2011, 03:24 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Nov 2011, 04:28 PM
Mesaj #553


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ia uite ce zice Pruteanu:

O altă problemă de limbă română care frămîntă pe mulţi, în aceste vremuri necăjite, este chestiunea "marii majorităţi". Surprinzător de numeroase mesaje se arată intrigate de această formulă, considerînd-o fie pleonasm, fie eroare logică. Nu e nici una, nici alta. Majoritatea e o chestiune relativă şi variabilă, ca să spun aşa. Majoritatea înseamnă partea mai mare dintr-un întreg. Dar această parte poate fi cu mult mai mare sau doar cu un picuţ mai mare. În cazul unui vot, un rezultat de 49 de procente contra 48 înseamnă o majoritate mică, faţă de, să spunem, 90 contra 4, care e o mare majoritate. În parlamente, de pildă, se lucrează cu fel de fel de majorităţi. Majoritatea relativă (sau simplă) înseamnă jumătate plus unu din numărul parlamentarilor prezenţi (cu condiţia îndeplinirii cvorumului de şedinţă, care e de 50 la sută din numărul total al parlamentarilor). Aşadar, ca exemplu, într-o cameră legislativă cu 140 de membri, majoritatea relativă e de 36 (140:2=70:2=35+1=36). Majoritatea absolută înseamnă jumătate plus unu din numărul total: în exemplul dat: 71. Pentru legi de importanţă deosebită, se cere majoritate specială, adică de doua treimi (66,66 la sută): în exemplul folosit, 94. Aşadar, nu e nicio eroare să vorbim despre o mare majoritate sau o mică majoritate. Putem spune, de pildă: marea majoritate a românilor sunt de credinţă creştin-ortodoxă.

mad.gif ...ai ceva cu Pruteanu ???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Nov 2011, 04:43 PM
Mesaj #554


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Nov 2011, 01:50 PM) *
QUOTE
.... Unele "chestii" pe care le admiri au fost construite de crestini, este adevarat;

Am mai spus, dar o sa repet, datorita orientarii tale spirituale pierzi din farmecul discutiei, impotrivirea fata de crestinism nu este tot una cu impotrivirea fata de biserica. Un exemplu, in Romania au fost 4 milioane de comunisti dar doar cateva zeci de mii erau comunisti adevarati.
QUOTE
dar la unele au constibuit din plin si musulmanii (ai fost in Spania? sau arta maura nu este demna de admirat?).

De acord, eu nu am nimic cu contributia islamului la dezvoltarea civilizatiei umane, doar ca spre deosebire de crestini care au avansat pe baza cunostintelor dobandite de la musulmani, chinezi, indieni etc. lumea islamica a ramas fixata intr-o nisa temporala.
QUOTE
...ca civilizatia occindentala (cu tot ceea ce tine de ea, nu doar constructiile) s-a dezvoltat in special prin opozitie la crestinism, nu datorita crestinismului.......A dezvoltat cumva biserica stiinta construirii soselelor? Sau despre ce vorbim???!

Nu mai reiau, sper ca vei intelege ca trebuie sa-ti revizuiesti aceasta perceptie gresita, nu mai confunda lumea crestina cu biserica, biserica a jucat un rol de conducator, coagulant, la fel ca si PCR dar poporul a construit tot ce s-a construit in epoca de aur in Romania, nu comunistii. Tot ce s-a construit in Europa se datoreaza crestinismului, crestinilor fie ca vrei sau nu.
QUOTE
Galileo era crestin, de pilda. Dar cat din ceea ce a facut el se datoreaza crestinismului sau? Si cat impotrivirii fata de religie?

Antagonismul, impotrivirea, discutiile contradictorii etc. duc in cele din urma la concluzii, la descoperiri la evolutie, insasi faptul ca biserica a permis astfel de contradictii a dus la dezvoltare, la iluminism, chiar si frica fata de islam a constituit un imbold pentru multe descoperiri aplicatii care au definit, construit, edificat lumea europeana, crestina.
QUOTE
.... in estul ortodox nu s-a realizat nimic notabil. A ramas o insula de inapoiere si inadecvare, o lume rupta de realitate si de modernitate..

Ai inceput sa tragi concluzii, asa este estul ortodox este mai inapoiat, este vorba de dogma, de adaptare, cata vreme in occident biserica a "permis" anumite derogari fata de dogma insusindu-si critica unor revoltati, in est ortodoxia nu a facut rabat de la nimic, din aceasta cauza exista aceasta diferenta.



QUOTE(andra_v @ 29 Nov 2011, 03:10 PM) *
... de acord ca Europa renascentista datoreaza enorm lumii islamice...
N-as putea spune ca acest cuvant "enorm" defineste exact rolul lumii islamice in dezvoltarea occidentului, pana la urma in astfel de relatii si profesorul si elevul trebuie sa fie buni, sa manifeste interes fata de materia respectiva, or la un moment dat elevul, occidentul si-a depasit profesorul, orientul.


In jurul anului 1000, cand putine dintre orasele Europei numarau peste 10000 de locuitori, orasele arabe aveau peste un milion de locuitor (Bagdadul), avand strazi bine luminate pe timp de noapte, bai publice, cladiri supraetajate, spitale, centre de asistenta sociala, scoli, biblioteci, servicii de alimentare cu apa, mestesuguri dezvoltate si bine reglementate pentru a preveni fraudele, spatii moderne de depozitare. In vremea in care europenii credeau in basme si ca Pamantul este plat, din Goful Persic pana in China pornea cel mai mare drum comercial maritim, iar statutul negustorilor arabi din China era perfectat la anul 800 de catre diplomatia economica.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2011, 01:16 PM
Mesaj #555


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2011, 04:43 PM) *
la fel ca si PCR dar poporul a construit tot ce s-a construit in epoca de aur in Romania, nu comunistii. Tot ce s-a construit in Europa se datoreaza crestinismului, crestinilor fie ca vrei sau nu.

Deci:
- ce s-a construit in Romania in perioada '44-89 nu se datoreaza comunistilor sau comunismului, ci poporului roman
- tot ce s-a construit in Europa intre anii ... si ... (completeaza tu) se datoreaza nu europenilor, ci crestinismului sau crestinilor (adevarati?)

smile.gif

QUOTE
faptul ca biserica a permis astfel de contradictii a dus la dezvoltare, la iluminism

Nu le-a permis, ci nu le-a mai putut opri.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Nov 2011, 01:33 PM
Mesaj #556


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Nov 2011, 01:16 PM) *
QUOTE
- ce s-a construit in Romania in perioada '44-89 nu se datoreaza comunistilor sau comunismului, ci poporului roman

smile.gif care este un popor crestin, chiar si in vremea comunismului tot crestin a ramas.
QUOTE
Nu le-a permis, ci nu le-a mai putut opri.

Multe din descoperirile europenilor au avut "protectia", "sustinerea" bisericii si in cadrul bisericii existau prelati extrem de culti, unii dintre ei chiar au cotribuit la dezvoltarea stiintei.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2011, 02:13 PM
Mesaj #557


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Nov 2011, 01:33 PM) *
care este un popor crestin, chiar si in vremea comunismului tot crestin a ramas

Deci Casa Poporului este construita de poporul roman din cauza ca este un popor crestin? Crestinismului ii datoram Casa Poporului? Sau bisericii ortodoxe?

QUOTE
Multe din descoperirile europenilor au avut "protectia", "sustinerea" bisericii

Enumera te rog ce descoperiri stiintifice cunosti tu ca au avut protectia si sustinerea bisericii. Sa vedem daca eu stiu mai multe astfel de descoperiri care s-au facut in ciuda opozitiei bisericii. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Nov 2011, 04:57 PM
Mesaj #558


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 30 Nov 2011, 01:13 PM) *
Enumera te rog ce descoperiri stiintifice cunosti tu ca au avut protectia si sustinerea bisericii. Sa vedem daca eu stiu mai multe astfel de descoperiri care s-au facut in ciuda opozitiei bisericii. smile.gif

Foarte stiintifica treaba: Trebuie sa-i bagi în cap toatai lumii prostiile catolice, chiar daca i-ai omorât, atunci sa stie plebea sa se roage la Dumnezeu ca le-ai facut un bine, daca nu a ajuns deja din subordine pe rug sau sub clestile Închizitiei.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Nov 2011, 05:37 PM
Mesaj #559


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Nov 2011, 02:13 PM) *
QUOTE
Deci Casa Poporului este construita de poporul roman din cauza ca este un popor crestin?

rofl.gif Era doar o comparatie, cand un popor este condus de un regim autoritar care il pune sa construiasca catedrale sau cladiri precum Casa Poporului etc.
QUOTE
Enumera te rog ce descoperiri stiintifice cunosti tu ca au avut protectia si sustinerea bisericii.

Am folosit ghilimele, si da a existat o astfel de protectie si sustinere, intre ghilimele si nu pe fata ca si cum institutia biserici, dogma ar fi permis asa ceva. N-o sa-ti spun exact pe cine a "sprijinit" biserica, poti sa gasesti si singur, dar sigur acest "sprijin" a existat si fara el occidentul ar fi fost azi la fel ca islamul.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 1 Dec 2011, 09:34 PM
Mesaj #560


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(abis @ 29 Nov 2011, 01:50 PM) *
1. Topicul asta mi-a scapat din vedere si de asta iti raspund asa tarziu. smile.gif

civilizatia occindentala (cu tot ceea ce tine de ea, nu doar constructiile) s-a dezvoltat in special prin opozitie la crestinism, nu datorita crestinismului. Vorbesti despre palate, drumuri, poduri - care este meritul crestinismului ca exista? Niciunul, este meritul celor care le-au construit si care intamplator au fost crestini, pentru ca daca ar fi fost altceva nu aveau nicio sansa. Exista vreo porunca crestina "construiti drumuri"? Ne-crestinii nu au construit? A dezvoltat cumva biserica stiinta construirii soselelor? Sau despre ce vorbim???!

Au construit europenii catedrale? Da, unele arata bine. Dar ce altceva puteau construi? Muzee? Au construit cetati si catedrale - mai apoi universitati, intr-o reparatie tardiva a raului facut la instaurarea crestinismului pe continent, cand au inchis cu forta scolile antice, cand au suprimat invatatura, filosofia, stiinta, medicina, igiena, sportul, dansul, artele inlocuind totul cu rugaciunea. Universitati in care la inceput nu puteai studia decat teologia si unde, cu greu, si-au facut loc (impotriva bisericii si nu datorita ei) studiul stiintelor.

Galileo era crestin, de pilda. Dar cat din ceea ce a facut el se datoreaza crestinismului sau? Si cat impotrivirii fata de religie?

2Pentru ca daca in lumea occidentala unde majoritari erau catolicii si protestantii tot s-a mai miscat ceva (caci acolo au aparut Iluminismul si Umanismul care au dat fata Europei asa cum o stim astazi), in estul ortodox nu s-a realizat nimic notabil. A ramas o insula de inapoiere si inadecvare, o lume rupta de realitate si de modernitate... Un Stefan cel Mare a intrat in calendare pentru ca a construit vreo 40 de biserici, insa nici macar o singura scoala...


1. Dupa ce criterii masori religiozitatea unei comunitati/societati?
2. Hmmm. Sincronizarea societatii est-europene ortodoxe cu umanismul si renscentismul occidental. Iti dau doua exemple: Voronetul: http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...ved=0CDwQ9QEwAg Cata arta renascentista, cultura umanista, tehnologie incorporeaza?
Cetatea Tighina: http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...Bg&dur=7109
O asemenea cetate nu are in spate o comunitate stiintifica, de idei?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 14 15 16 17 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman