HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 15 16 17  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
turbo trabant
mesaj 2 Dec 2011, 02:16 PM
Mesaj #561


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(andra_v @ 1 Dec 2011, 10:34 PM) *
O asemenea cetate nu are in spate o comunitate stiintifica, de idei?

Si asta s-a repetat cam peste tot in europa. Cladirile evului mediu prezinta niste solutii foarte ingenioase care denota cunostiinte solide de matematica, fizica si rezistenta. In mod cert cineva a incurajat acumularea acelor cunostiinte si nu au fost seniorii vremurilor si nici burghezia care inca nu se formase. Singura forta capabila sa depoziteze acele cunostiinte in acele vremuri nu putea fi decat Biserica care dispunea de infrastructura necesara si capacitatea de a face planuri pe termen lung. Sigur Biserica a comis si greseli dar nu se vede nicaieri existenta unei forte competitive in ceea ce priveste cunoasterea.


Pentru cine vrea sa citeasca:
http://winteryknight.wordpress.com/2011/05...-about-galileo/



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Dec 2011, 12:36 PM
Mesaj #562


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 1 Dec 2011, 09:34 PM) *
Iti dau doua exemple: Voronetul: http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...ved=0CDwQ9QEwAg Cata arta renascentista, cultura umanista, tehnologie incorporeaza?

Nu stiu, spune-mi tu cata smile.gif
Ce anume este renascentist, umanist la Voronet?

Contrazice Voronetul (sau chiar Tighina) cumva ideea pe care o enuntam ai sus?

Au construit europenii catedrale? Da, unele arata bine. Dar ce altceva puteau construi? Muzee?! Au construit cetati si catedrale - mai apoi universitati, intr-o reparatie tardiva a raului facut la instaurarea crestinismului pe continent, cand au inchis cu forta scolile antice, cand au suprimat invatatura, filosofia, stiinta, medicina, igiena, sportul, dansul, artele inlocuind totul cu rugaciunea. Universitati in care la inceput nu puteai studia decat teologia si unde, cu greu, si-au facut loc (impotriva bisericii si nu datorita ei) studiul stiintelor.


QUOTE(turbo trabant)
Singura forta capabila sa depoziteze acele cunostiinte in acele vremuri nu putea fi decat Biserica care dispunea de infrastructura necesara si capacitatea de a face planuri pe termen lung

Normal - pentru ca suprimase fizic orice concurenta...

QUOTE
Sigur Biserica a comis si greseli

Nu pot sa cred una ca asta... Ce greseli a comis? unsure.gif

Acest topic a fost editat de abis: 5 Dec 2011, 12:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 2 Aug 2012, 09:27 AM
Mesaj #563


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Un articol deosebit de sensibil dedicat unei comunitati musulmane din Dobrogea:

Baspinar, satul lui Allah

In judetul Constanta exista unicul sat din Romania in care traiesc doar musulmani. Intentia de a transforma localitatea in muzeu in aer liber a ramas doar la stadiu de proiect. Legendele care insotesc comunitatea de la Fantana Mare (Baspinar) sunt pline de subinteles.

http://www.ziuaveche.ro/exclusiv-zv/report...lah-107477.html





--------------------
An Appeal From James Family

An Appeal From James Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Aug 2012, 09:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 22 Apr 2013, 11:21 AM
Mesaj #564


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sunt socat, de dimineata de cand am citit stirea asta, ma tot intreb ce fel de credinta este ISLAMUL, in ce consta puterea acestuia, invatamintele sale, CREDINTA asta zamislita de creierul unui adept, adepte, care poate renunta chiar la viata proprie sau a altora in numele lui Dumnezeu. Am acasa un Coran, tradus in romana, l-am primit de la un palestinian, n-am reusit sa gasesc o legatura intre invatamintele din Coran si ceea ce se intampla in prezent cu extremismul islamic. De unde atat ura? cine cultiva aceasta ura? care este scopul acestor razbunari, al acestei terori si mai ales de ce toate acestea sunt facute in numele lui Dumnezeu. Oare cei care au aceasta atitudine, comit aceste fapte nu-l percep pe Dumnezeu ca un izovrator de bunatate, intelepciune, pace? Cum poate Dumnezeu sa doreasca moartea atator oameni? Cum poate fi Dumnezeu gelos, razbunator? E clar ca lumea in care traim, este creata dupa alte tipare decat cele ce stau scrise in cartile sfinte, e atata ipocrizie in jur, atata ura, incat am ajuns sa cred ca lumea asta traieste de fapt sub imperiul Diavolului, al luptei dintre bine si rau, iar noi oamenii nu mai stim sa deosebim binele de rau, adevarul de minciuna, pentru ca totul este atificial, doar o creatie a mintilor noastre bantuite de fricile ancestrale, dobandite din negura vremurilor in care incercam doar sa supravietuim.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt ntotdeauna așa de siguri pe ei, n timp ce oamenii nțelepți sunt att de plini de ndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 24 Dec 2022, 10:14 PM
Mesaj #565


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Maslama Ibn Nufayl afirmă că profetul a spus:
„Înaintea Ceasului va exista o epidemie severă și după aceea vor veni anii cutremurelor” (Hadith povestit de Ahmad).

QUOTE
Al-Khaṭṭāb ibn Nufayl (Arabic: الخطاب بن نفيل) was an Arab chief from the tribe of Quraysh. He lived during the 6th century and was a contemporary of the Islamic prophet Muhammad.


Acest topic a fost editat de shapeshifter: 24 Dec 2022, 10:16 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 6 May 2023, 12:40 AM
Mesaj #566


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Audio - Invocations de fin de lecture du Coran

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 6 May 2023, 12:44 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 10 May 2023, 10:03 PM
Mesaj #567


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Livre audio -8- L'Islam et la conscience de l'Absolu - Frithjof Schuon

Audio - Al Ghazali - Les exhortations sublimes

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 10 May 2023, 10:43 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 10 May 2023, 10:51 PM
Mesaj #568


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211





--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 15 16 17
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman