HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

114 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ateii?
bubu
mesaj 21 Feb 2004, 05:10 PM
Mesaj #141


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 03:36 PM)
Asta e greseala Bubule, voi faceti o catologare si o separare in functie de credinta. Am mai intrebat odata, dar nimeni vad ca nu vrea sa raspunda clar, un ateu, nu fura, nu minte, e om corect, cinstit, atit ca nu se duce la biserica, isi iubeste sotia si copiii, cu ce e mai prejos decit un credincios? Doar pt ca nu crede? Am mai spus-o, din punctul asta de vedere, biserica e f separatista, ca sa zic asa. Ea ii baga la categoria pacatosi pe toti cei care nu cred, lucru total aiurea. Dar reprezinta un mod de gindire....

Catalogare este de ambele parti si este normal pt. ca sint 2 clase diferite.
O sa incerc sa iti raspund eu.
In viziunea credinciosului normal ca ateii sint considerati mai prejosi desi nu este corect sa se intimple asa.Fata de Dumnezeu toti oamenii, si credinciosii si ateii sint egali si asa trebuie sa gindeasca si un credincios.Toti oamenii sint pacatosi, nu ar trebui sa se faca diferente intre atei si credinciosi privind pacatele lor.Sa nu uitam ca Isus cind a venit pe Pamint cauta sa mearga la oamenii necredinciosi si cei credinciosi se simteau inlaturati si se intrebau de ce Isus bea si se intretine cu vamesii si cu femeile usoare.?Asta e omul.
QUOTE
Nu asta e ideea bubule, ala care bate la usa sa te lamureasca ca e bine sa intri la el in biserica face prozelitism. Ori nu vad cine ii da dreptul sa te deranjeze acasa cind tu nu esti interesat de subiect. Si sint f insistenti. Cine e interesat se duce si ii cauta, asa e corect. Cum ar fi eu sa iau la rind tot cartierul sa le dau apa de la robinetul meu ca e mai buna ca a lor, chipurile.

Nici eu nu sint deacord cu insistenta asta, dar nici cu batjocura la care este supusa aceasta clasa de oameni.
QUOTE
rofl.gif
Bubule, mai trebuie comentata faza asta? De ce e normal? Chiar tu spui "crede ca detine".... Daca se inseala, ce ne facem atunci. Vezi cum chiar tu nu pleci de pe picior de egalitate? De ce aia care nu cred sint in stare de ratacire? Ca asa vrea muschiul cuiva? De ce crezi ca nu sint cei rataciti cei care cred? Adica pe baza unei supozitii tu imparti lumea in doua. Habar nu ai daca supozitia ta e corecta, dar pui etichete.
Halal "morala". rofl.gif

Daca ai folosi mai putin zimberetii m-ar ajuta si pe mine sa nu incep sa fiu chiar asa ironic.
Mai citeste inca o data fraza la care faci referire, poate te-ai grabit si nu ai vazut ca am folosit in paranteze variante pentru a multumii pe atei si in afara parantezelor pt. a multumii pe credinciosi.Dealtfel am folosit cuvintul "crede" pt. a avea o dicutie cit mai apropiata.Dar tu probabil ai luat numai ce scrie in afara parantezelor si ai zis despre mine ca ii cataloghez pe atei ca fiind rataciti.Lucru total gresit.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 21 Feb 2004, 05:13 PM
Mesaj #142


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (SORIN @ Feb 21 2004, 04:07 PM)
Stiu smile.gif

Sorin.

OFF topic.
Sorin tu cu siguranta nu poti sa fi masca de aur la cit de des te semnezi.
Iti sugerez sa iti scoti nickul. spoton.gif

Sint cusios daca te superi pe mine dupa remarca asta, ca daca iti spunea BDL aceleasi cuvinte sigur nu te suparai.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Feb 2004, 07:47 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut Bubule !!

Nu m-am suparat deloc...ma supara rautatea si prostia. De multe ori prefer stilul lui BDL. de a raspunde:

Iute, Scurt si Elegant, chiar daca de multe ori din mesajele lui reiese un misto suptil la adresa unor forumisti ce nu-s in stare sa-l intercepteze!!

Stai linistit Bubule...cand ai sa ma musti, ai sa primesti replica!!

Pana atunci...Pace....

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 21 Feb 2004, 07:47 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Feb 2004, 07:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 May 2008, 12:46 PM
Mesaj #144


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE(abis @ 15 May 2008, 12:08 PM) *
Daca nu am fost niciodata credincios, de cand ma stiu, nu pot fi ateu? Nu inteleg de ce spui asta.

Pai raspunde'mi la intrebarea pe care ti'am pus'o. Poti sa pierzi ceva ce nu ai avut niciodata? (credinta in Dumnezeu in cazul de fata)?

@axel
QUOTE
Cat timp o persoana nu raspunde pozitiv la intrebarea "exista divinitate?", acea persoana este atee.

Un om nu poate nega ceva ce nu stie ce e. Afirmatia si negatia sunt legate intre ele. Chiar daca unii oameni, cu "putere de abstractizare" cum spunea cineva, le separa ca si cum ar fi lucruri total diferite.

QUOTE
In plus, cineva care nu a avut niciodata contact cu religia, cu credintele religioase, nu are cum sa fie agnostic. Pentru ca agnostic este cel care adera la agnosticism. Iar agnosticism, conform DEX, este "concepţie filozofică idealistă care neagă, parţial sau total, posibilitatea cunoaşterii obiective a lumii, a esenţei fenomenelor". Nu poti sa ai nici un fel de conceptie filozofica privitoare la credinte si religie cat timp n-ai avut nici un fel de contact cu religia!!!

Din punctul meu de vedere agnosticul este cel care nu a ajuns inca la o concluzie. Cata "cercetare" sta in spatele lui, e alta discutie...Oricum, dintre cei 3 termeni (ateu, credincios sau deist,si agnostic) ultimul mi se pare cel mai aproape de situatia in care se afla abis (conform spuselor lui).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 May 2008, 01:40 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



gypsyhart,

Urmareste discutiile de aici, aici, aici. Poate vei fi mai lamurit.

QUOTE
Poti sa pierzi ceva ce nu ai avut niciodata? (credinta in Dumnezeu in cazul de fata)?

Ce importanta are daca am avut sau nu vreodata credinta? Sunt acum a-theos, adica fara Dumnezeu, indiferent ce credeam ieri sau cand eram doar un tzanc.

QUOTE
Un om nu poate nega ceva ce nu stie ce e

Asa este. Dar atei nu sunt doar cei care il neaga pe D-zeu, ci si cei care nu cunosc nimic despre notiunea de D-zeu. Si ei sunt tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

QUOTE
Din punctul meu de vedere agnosticul este cel care nu a ajuns inca la o concluzie.

Bine spus, din punctul tau de vedere. Insa cel care nu a ajuns inca la o concluzie este tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

QUOTE
Oricum, dintre cei 3 termeni (ateu, credincios sau deist,si agnostic) ultimul mi se pare cel mai aproape de situatia in care se afla abis (conform spuselor lui).

Omenii nu se impart in trei categorii: teisti, atei si agnostici. Este gresit. Din punct de vedere al teismului, se impart in teisti si atei. Din punct de vedere al atitudininii fata de cunoastere, sunt impart in gnostici si agnostici. Asadar un teist poate fi atat gnostic, cat si agnostic. La fel si un ateu. Vezi mai multe detalii aici.

Nu sunt agnostic. Sunt, zic eu, un weak-atheist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 May 2008, 02:58 PM
Mesaj #146


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Ce importanta are daca am avut sau nu vreodata credinta? Sunt acum a-theos, adica fara Dumnezeu, indiferent ce credeam ieri sau cand eram doar un tzanc.

Are, pentru ca daca nu ai avut, si nu ai, acest "fara Dumnezeu" e vorba goala. Cel putin pentru tine. E ca si cum un afon spune ca nu are ureche muzicala. Desigur, intr'un anumite sens (superficial), poti spune, da, are dreptate. Dar in mod real, doar un om care are ureche muzicala poate sa decida cine are si cine nu ureche muzicala.
QUOTE
Asa este. Dar atei nu sunt doar cei care il neaga pe D-zeu, ci si cei care nu cunosc nimic despre notiunea de D-zeu. Si ei sunt tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

Vezi mai sus.
QUOTE
Bine spus, din punctul tau de vedere. Insa cel care nu a ajuns inca la o concluzie este tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

Vorbe goale...
QUOTE
Omenii nu se impart in trei categorii: teisti, atei si agnostici. Este gresit. Din punct de vedere al teismului, se impart in teisti si atei. Din punct de vedere al atitudininii fata de cunoastere, sunt impart in gnostici si agnostici. Asadar un teist poate fi atat gnostic, cat si agnostic. La fel si un ateu. Vezi mai multe detalii aici.

Vezi ce am spus mai sus...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 May 2008, 04:40 PM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 03:58 PM) *
Dar in mod real, doar un om care are ureche muzicala poate sa decida cine are si cine nu ureche muzicala.

Comparatia este fortata si nerelvanta. Te inseli. Pot aprecia si singur daca nu am ureche muzicala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 15 May 2008, 09:59 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 01:46 PM) *
Un om nu poate nega ceva ce nu stie ce e. Afirmatia si negatia sunt legate intre ele. Chiar daca unii oameni, cu "putere de abstractizare" cum spunea cineva, le separa ca si cum ar fi lucruri total diferite.

Nu toti ateii neaga ceva. Doar ca toti ateii nu cred in Dumnezeu (lipsa de credinta si nu implica in tototdeauna negarea activa).


QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 01:46 PM) *
Din punctul meu de vedere agnosticul este cel care nu a ajuns inca la o concluzie. Cata "cercetare" sta in spatele lui, e alta discutie...Oricum, dintre cei 3 termeni (ateu, credincios sau deist,si agnostic) ultimul mi se pare cel mai aproape de situatia in care se afla abis (conform spuselor lui).

Punctul tau de vedere nu valoreaza nici cat o ceapa degerata cat timp din punctul tau de vedere cuvantul "agnostic" inseamna altceva decat ce inseamna pentru restul lumii.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 15 May 2008, 10:03 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(abis @ 15 May 2008, 02:40 PM) *
Asadar un teist poate fi atat gnostic, cat si agnostic. La fel si un ateu. Vezi mai multe detalii aici.

Uite, asta n-o stiam. Am mai invatat si eu un concept astazi: "agnostic theism".
In fond, de ce nu? Daca esti un agnostic din acela care face pariuri gen asa-zisul pariu al lui Pascal...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 15 May 2008, 10:07 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 03:58 PM) *
@abis

Are, pentru ca daca nu ai avut, si nu ai, acest "fara Dumnezeu" e vorba goala. Cel putin pentru tine. E ca si cum un afon spune ca nu are ureche muzicala. Desigur, intr'un anumite sens (superficial), poti spune, da, are dreptate. Dar in mod real, doar un om care are ureche muzicala poate sa decida cine are si cine nu ureche muzicala.

Inca o afirmatie demna de pus la perle ohyeah.gif
Cum sa fie vorba goala pentru el, cat timp oameni gen IoanV sau clopotel ii spun "eu cred in Dumnezeu, iar Dumnezeu este asa si pe dincolo" ? Crezi ca abis nu e in stare sa-si dea seama daca el crede sau nu in Dumnezeul descris de IoanV, clopotel sau biblie? blink.gif

Afirmatia ta idioata este echivalenta cu cea ca orbii din nastere nu realizeaza niciodata ca-s orbi mwah1.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 16 May 2008, 10:11 AM
Mesaj #151


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Comparatia este fortata si nerelvanta. Te inseli. Pot aprecia si singur daca nu am ureche muzicala.

Ca sa poti aprecia iti trebuie cel putin un gram din aceasta "caracteristica", care se numeste ureche muzicala...Atltfel, doar repeti ce ti'au spus altii care te'or fi auzit cantand...

@axel
QUOTE
Nu toti ateii neaga ceva. Doar ca toti ateii nu cred in Dumnezeu (lipsa de credinta si nu implica in tototdeauna negarea activa).

Si acest "nu cred" este tot o negatie in caz ca nu ai observat. Ce e frate asa greu de inteles?

QUOTE
Punctul tau de vedere nu valoreaza nici cat o ceapa degerata cat timp din punctul tau de vedere cuvantul "agnostic" inseamna altceva decat ce inseamna pentru restul lumii.

Fii pe pace, ca nu am nevoie de aprobari venite de la fiinte ca tine....
QUOTE
Inca o afirmatie demna de pus la perle ohyeah.gif

Ce sa faci si tu, daca altceva nu stii/poti...
QUOTE
Cum sa fie vorba goala pentru el, cat timp oameni gen IoanV sau clopotel ii spun "eu cred in Dumnezeu, iar Dumnezeu este asa si pe dincolo" ? Crezi ca abis nu e in stare sa-si dea seama daca el crede sau nu in Dumnezeul descris de IoanV, clopotel sau biblie? blink.gif

Nu are cum sa creada sau nu in ceva ce nu a experimentat in viata lui. A, ca vin unii oameni (credinciosi) si spun "dle, tu esti ateu, ca nu crezi in ce cred eu", e problema lor.
QUOTE
Afirmatia ta idioata este echivalenta cu cea ca orbii din nastere nu realizeaza niciodata ca-s orbi mwah1.gif

Daca nu ar exista oameni care vad, da un orb din nastere nu si'ar da seama ca e orb.

PS. Astept sa vad de la tine si contributii pozitive (pe subforumurile astea ce tin de spiritualitate) nu doar critici cel mai adesea agresive la adresa altora...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2008, 10:36 AM
Mesaj #152


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 16 May 2008, 11:11 AM) *
Nu are cum sa creada sau nu in ceva ce nu a experimentat in viata lui.

Hai s-o luam altfel. Exista pe lumea asta oameni care fumeaza si oameni care nu fumeaza. Unii fumeaza Kent, altii Pall Mall, altii Carpati etc. Daca definesti ca "fumator" un om care obisnuieste sa fumeze si ca "nefumator" pe cineva care nu are acest obicei (asa cum "credincios" este o persoana cu credinta religioasa si "necredincios" sau "ateu" o persoana fara credinta religioasa), poti fi "nefumator" indiferent daca ai experimentat sau nu in trecut gustul tigarilor... La fel, poti fi necredincios (sinonim cu ateu) indiferent daca ai experimentat sau nu in trecut "gustul" vreunei credinte.

Credinta este o variabila booleana - o ai sau nu. Nu exista a treia posibilitate.
QUOTE
Daca nu ar exista oameni care vad, da un orb din nastere nu si'ar da seama ca e orb.

Dar tot orb ar fi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 16 May 2008, 11:09 AM
Mesaj #153


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Hai s-o luam altfel. Exista pe lumea asta oameni care fumeaza si oameni care nu fumeaza. Unii fumeaza Kent, altii Pall Mall, altii Carpati etc. Daca definesti ca "fumator" un om care obisnuieste sa fumeze si ca "nefumator" pe cineva care nu are acest obicei (asa cum "credincios" este o persoana cu credinta religioasa si "necredincios" sau "ateu" o persoana fara credinta religioasa), poti fi "nefumator" indiferent daca ai experimentat sau nu in trecut gustul tigarilor... La fel, poti fi necredincios (sinonim cu ateu) indiferent daca ai experimentat sau nu in trecut "gustul" vreunei credinte.

Nefumatorul tau a vazut tigari? A vazut oameni fumand? Da. Altfel titulatura nu si'ar avea rostul. Deci tot are o experienta.
Tu incerci sa spui ceva de genul albul e alb si negrul e negru. Dar in REALITATE nu vei gasi asa ceva. Decat in mintea oamenilor cu "putere de abstractizare" ohyeah.gif

QUOTE
Dar tot orb ar fi.

Uite unde gresesti tu: consideri ca adevarul exista SEPARAT de tine, undeva..acolo...
Din punctul cui de vedere e orb?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2008, 11:39 AM
Mesaj #154


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 16 May 2008, 12:09 PM) *
Nefumatorul tau a vazut tigari? A vazut oameni fumand? Da. Altfel titulatura nu si'ar avea rostul.

A vazut, nu a vazut, nu conteaza, el nu fumeza si asta-i suficient pentru a fi nefumator!
QUOTE
Din punctul cui de vedere e orb?

Nu inteleg intrebarea. Este lipsit de simtul vazului, deci este orb pentru toata lumea. Poate aude mai bine decat altii, poate are simtul tactil mai dezvoltat, poate este chiar si telepat (!), dar atat timp cat ochii nu-l ajuta la vedere este orb.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 16 May 2008, 12:14 PM
Mesaj #155


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
A vazut, nu a vazut, nu conteaza, el nu fumeza si asta-i suficient pentru a fi nefumator!

Daca nu a vazut, nu stie ce e aia tigarea, ce e aia a fuma. So...nu are cum sa fie nefumator. E ca si cum as zice eu acum ca sunt nehsjahjahsajh. Ce e aia? Pai nu stiu abis, ca nu am vazut, n-am auzit....

QUOTE
QUOTE
Din punctul cui de vedere e orb?
Nu inteleg intrebarea. Este lipsit de simtul vazului, deci este orb pentru toata lumea. Poate aude mai bine decat altii, poate are simtul tactil mai dezvoltat, poate este chiar si telepat (!), dar atat timp cat ochii nu-l ajuta la vedere este orb.

Pentru toata lumea "vazatoare" poate....
Stii cum incep povestile? "A fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti.."
rolleyes.gif
Cam asa e si cu orbirea asta si cu lumina....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2008, 01:23 PM
Mesaj #156


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 16 May 2008, 01:14 PM) *
nu are cum sa fie nefumator. E ca si cum as zice eu acum ca sunt nehsjahjahsajh. Ce e aia? Pai nu stiu abis, ca nu am vazut, n-am auzit....

Daca termenul hsjahjahsajh inseamna ceva in vreo limba, iar tu nu esti hsjahjahsajh, evidnet ca esti nehsjahjahsajh. Indiferent daca o stii sau nu smile.gif

Asa si fiica-mea este (cel putin deocamdata) nefumatoare, desi nu stie inca ce inseamna tutunul... Fumatori sunt cei care fumeaza, nefumatori toti ceilalti. Credinciosi sunt cei care au o credinta, toti ceilalti sunt necredinciosi (atei).

Ai citit topicurile pe care ti le-am indicat, unde se dezbatea acelasi lucru?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 May 2008, 02:36 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(gypsyhart @ 16 May 2008, 11:11 AM) *
Si acest "nu cred" este tot o negatie in caz ca nu ai observat. Ce e frate asa greu de inteles?

Matale faci confuzie intre negatie dpdv. lingvistic (adica in propozitia X este sau nu o negatie, cuvânt care dă un sens negativ unei propoziţii.) si actul de a nega (vezi aici).

QUOTE(gypsyhart @ 16 May 2008, 11:11 AM) *
Daca nu ar exista oameni care vad, da un orb din nastere nu si'ar da seama ca e orb.

Cum zicea si abis, tot orb ar fi.
In plus, este total neadevarat ca in orice situatie, daca nu exista oameni care pot X, atunci cei care nu pot X nu si-ar da seama ca nu pot X.
Exemple:
* Nici un om nu poate zbura (fara tehnologie: avion, parasuta, deltaplan, etc). Dar eu imi pot da seama fara probleme ca eu nu pot zbura.
* Nici un om nu se poate teleporta. In plus, nici o fiinta vie nu se poate teleporta. Se pare ca nici macar obiecte neinsufletite nu se pot teleporta. Dar eu nu am nici cea mai mica problema sa-mi dau seama de incapacitatea mea de a ma teleporta mwah1.gif

Edit: limbaj agresiv

Acest topic a fost editat de andra_v: 16 May 2008, 07:40 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 May 2008, 05:39 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(axel @ 16 May 2008, 03:36 PM) *
* Nici un om nu se poate teleporta. In plus, nici o fiinta vie nu se poate teleporta. Se pare ca nici macar obiecte neinsufletite nu se pot teleporta. Dar eu nu am nici cea mai mica problema sa-mi dau seama de incapacitatea mea de a ma teleporta


Acuma, desi este evident ca nimeni si nimic nu se poate teleporta exista oameni care sustin ca teleportarea este posibila, ba chiar exista oameni care sustin ca au vazut alti oameni teleportandu-se si incearca sa ii convinga pe altii ca teleportarea este posibila. Si uite asa se naste ceea ce s-ar putea intitula "credinta in teleportare".

gypsyhart cred ca faci o confuzie. Nu e necesar sa fi consitent ca esti afon ca sa fi afon, la fel cum nu este necesar sa fi consitent ca esti orb ca sa fi orb, nici in cazul ateismului, nu este necesar sa fi consitent ca esti ateu ca sa fi ateu. Un pahar de sticla este un pahar de sticla, fie ca are sau nu constiinta.

Intr-un fel ai dreptate, la nivel conceptual nu m-as gandi ca sunt ateu, daca nu as cunoaste cel putin un om care sa creada ca exista zei. Spun, nu m-as gandi, dar eu tot nu as crede ca exista zei. E adevarat ca nu poti construi logic negatia "nu cred" daca nu exista in prealabil conceptul "a crede". Dar asta nu implica faptul ca mai intai sa crezi si abia apoi sa nu crezi, poti sa constati ca nu crezi observand ca altii cred si prin raportare la ei constati ca esti ateu sau poate nici nu e necesar sa constati tu, poate constata altcineva ca tu nu crezi, dar este acelasi lucru, tot ateu esti.
Chiar daca nu constata nimeni, tot ateu esti atata timp ca nu crezi ca exista zei.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2008, 05:58 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Daca nu a vazut, nu stie ce e aia tigarea, ce e aia a fuma. So...nu are cum sa fie nefumator. E ca si cum as zice eu acum ca sunt nehsjahjahsajh. Ce e aia? Pai nu stiu abis, ca nu am vazut, n-am auzit....


Ai o mare problema cu logica:

Nefumator = persoana care nu fumeaza
Persoana caer nu a vazut in viata ei tigarile = persoana care nu fumeaza
Persoana care nu a vazut in viata ei tigarile = nefumator.

E ca si cand ai spune ca lumina rosie nu poate exista decat in contrast cu cea albastra.... sau ca negrul nu poate exista fara alb.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 17 May 2008, 09:51 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Am dat explicatii pe alt topic despre definitia ateismului. In legatura cu negarea unui termen, intotdeauna se poate aplica plecind de la definitia lui. Nu e acelasi lucru nefumator cu ateu. Nefumatorul nu are obiveiul de a fuma. Se poate aplica la cei ce o pot face... Oamenii care nici nu stiu ca exista fumat, evident nu au obiceiul... Dar ei nici nu au decis sa nu fumeze precum nefumatorii care stiu ca se poate fuma, Ce facem, ii amestecam, si pe cei ce nu fumeaza pt. ca nici nu stiu ce e aia fumat, cu cei ce nu vor sa fumeze? Mai departe, de ex. ciinii nu sunt nefumatori pt. ca nu fumeaza, pur si simplu nu se aplica notiunea la ei. Altfel cadem in generalizare pripita si definim prin negatie. Ca si cum am spune: Se poate dovedi ca Dumnezeu nu exista? Evident, nu! Concluzia ar fi: Dumnezeu exista! Aici e tot concluzie asemanatoare, pe care ati catalogat-o deja gresita.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 May 2008, 04:39 PM
Mesaj #161


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 17 May 2008, 10:51 PM) *
Dar ei nici nu au decis sa nu fumeze precum nefumatorii care stiu ca se poate fuma,

Asta iti tot repet si asta incearca sa-ti explice si altii: nu conteaza daca respectivii au decis asa sau nu. Indiferent de motiv, cei care nu fumeaza sunt nefumatori. Tot asa, indiferent de motiv, cei care nu cred sunt necredinciosi, adica atei. Bineinteles, exista mai multe categorii de atei, insa asta e alta discutie.
QUOTE
Ce facem, ii amestecam, si pe cei ce nu fumeaza pt. ca nici nu stiu ce e aia fumat, cu cei ce nu vor sa fumeze?

Da, ii amestecam. De ce nu am face-o? Atat timp cat nu fumeaza sunt nefumatori.
QUOTE
Se poate dovedi ca Dumnezeu nu exista? Evident, nu! Concluzia ar fi: Dumnezeu exista! Aici e tot concluzie asemanatoare, pe care ati catalogat-o deja gresita.

Evident! Se poate dovedi ca Zamolxe, Krishna, Zana Maseluta, Mos Craciun, duhul lampii fermecate nu exista? Tu crezi ca daca nu se poate dovedi inexistenta entitatii X trebuie sa-i acceptam musai existenta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 May 2008, 06:49 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Cine vorbeste despre credinta contrarie? Ateismul nu este o credinta.
Ateismul implica credinta ca nu este Dumnezeu. Este o pozitie asumata fata de Dumnezeu, nu ii poti asimila si nehotaritii. Am spus de vreo 2-3 ori, intelegem fiecare ce vrem, cu argumentele noastre.
QUOTE
Daca nu are nici un fel de credinte rezulta ca nu are nici credinta religioasa. Este deci ateu. Continuam discutia asta pe topicul celalalt, daca vrei.
Nu mai vreau... Eu vad ca un atasament afectiv la o pozitie confuza nu te lasa sa treci mai departe. Am spus ca e generalizare pripita, definire proasta prin extinderea lui nu si peste nu stiu, etc...
QUOTE
Tot asa, indiferent de motiv, cei care nu cred sunt necredinciosi, adica atei. Bineinteles, exista mai multe categorii de atei, insa asta e alta discutie.
Deci intro statistica i-ai pune impreuna, sub acelasi nume, si pe cei care nu cred si pe cei care nu au inca un raspuns? La fel si cu ne/fumatorii?
QUOTE
Evident! Se poate dovedi ca Zamolxe, Krishna, Zana Maseluta, Mos Craciun, duhul lampii fermecate nu exista? Tu crezi ca daca nu se poate dovedi inexistenta entitatii X trebuie sa-i acceptam musai existenta?
Ei vezi? Dar se poate dovedi ca X nu e credincios, insa se poate hotari ca nu crede ca Dumnezeu ar putea exista? De aceea pastrez la defintia ateului doar pe cel ce nu crede ca Dumnezeu exista!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 May 2008, 08:59 PM
Mesaj #163


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 18 May 2008, 07:49 PM) *
Ateismul implica credinta ca nu este Dumnezeu.

Fals. Vezi linkurile pe care le-am indsicat.

Dupa tine eu nu sunt ateu! rofl.gif
QUOTE
definire proasta prin extinderea lui nu si peste nu stiu

Ateism inseamna tot ce nu este da. Asta refuzi tu sa accepti. Si nu inteleg de ce.
QUOTE
Deci intro statistica i-ai pune impreuna, sub acelasi nume, si pe cei care nu cred si pe cei care nu au inca un raspuns? La fel si cu ne/fumatorii?

Da. Desi nu statistica ma preocupa.
QUOTE
De aceea pastrez la defintia ateului doar pe cel ce nu crede ca Dumnezeu exista!

Pai exact asta este definitia ateului, pe care ma stradui sa ti-o explic! Daca esti de acord ca ateu este cel ce nu crede ca Dumnezeu (ori alt zeu) exista, nu mai avem nici o divergenta aici! smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 18 May 2008, 09:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 May 2008, 10:01 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
QUOTE
De aceea pastrez la defintia ateului doar pe cel ce nu crede ca Dumnezeu exista!
Pai exact asta este definitia ateului, pe care ma stradui sa ti-o explic! Daca esti de acord ca ateu este cel ce nu crede ca Dumnezeu (ori alt zeu) exista, nu mai avem nici o divergenta aici!
Atunci de ce bagi si bebelusii si indecisii aici? Ei nu cred ca Dumnezeu nu exista! Avem o divergenta in faptul ca tu ii faci atei si pe cei ce nu au raspuns definitiv la intrebare... sau nici macar nu pot raspunde...
QUOTE
Ateism inseamna tot ce nu este da. Asta refuzi tu sa accepti. Si nu inteleg de ce.
Pt. ca lui da i se opune doar nu, nu si "nu stiu". Nu stiu e in cautarea lui da sau nu, intr-o stare nehotarita... Ti-am mai dat ex. cu colapsul f. de unda in mec. cuantica... Extinderea peste tot ce nu e da nu e deci justificata. E in logica binara, da sau nu, dar asta nu se aplica la situatii complexe.
QUOTE
Dupa tine eu nu sunt ateu!
Ba da pt. ca tu ai raspuns la intrebare, pt. tine Dumnezeu nu exista. Daca va aparea vreodata poate te vei indoi sau chiar vrei crede. Dar deocamdata ai dat raspuns... In functie de el iti si structurezi viata, iti prezinti opiniile.
QUOTE
Fals. Vezi linkurile pe care le-am indsicat.
Am vazut si eu zic ca nu raspund corect cei ce fac jocuri intelectuale in alb/negru. Sunt si nuante de gri, cel putin, daca nu chiar color... wink.gif .

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 May 2008, 10:03 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2008, 11:25 AM
Mesaj #165


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 18 May 2008, 11:01 PM) *
Atunci de ce bagi si bebelusii si indecisii aici? Ei nu cred ca Dumnezeu nu exista!

Pai da, am spus eu altceva? Toti cei care nu cred ca D-zeu exista sunt atei. Deci si indecisii.
Nu trebuie sa crezi ca D-zeu nu exista ca sa fii ateu, este suficient sa nu crezi ca exista. Asa cum ai spus si tu cateva randuri mai sus: pastrez la defintia ateului doar pe cel ce nu crede ca Dumnezeu exista!. Ce, indecisii cred?!

Ca sa fiu si mai clar de atat: poti imparti oamenii in crestini si necrestini. Despre toti cei care nu sunt crestini poti spune ca sunt necrestini, indiferent daca au alta religie, niciuna sau sunt nehotarati. Este suficient sa nu apartina multimii crestinilor ca sa fie necrestini. Indiferent de motivul pentru care nu-l recunosc pe Isus ca D-zeu, fie ca n-au auzit niciodata de el (sa zicem, papuasii din Noua Guinee), fie ca au auzit dar au alti dumnezei (sa zicem majoritatea indienilor), fie ca nu au niciunul (cazul ateilor), toti sunt necrestini. Ateul, sau necredinciosul, este cel care este in acelasi timp necrestin, ne-musulman, ne-budist, ne-orice religie.
QUOTE
E in logica binara, da sau nu, dar asta nu se aplica la situatii complexe.

In situatia asta se aplica. Una este "fara D-zeu", alta este "impotriva lui D-zeu".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 May 2008, 12:56 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
In situatia asta se aplica. Una este "fara D-zeu", alta este "impotriva lui D-zeu".
Dar nu am spus ca trebuie sa fie importriva. E necesar si suficient sa fie fara. Intre cei ce sunt fara si cei ce nu sunt sau nu pot fi nici cu, nici fara, e problema delimitarii.
QUOTE
Nu trebuie sa crezi ca D-zeu nu exista ca sa fii ateu
Daca nu crezi ca Dumnezeu nu exista, nu esti fara. Esti la mijloc, sau poate chiar cu convingerea ca El exista, dar nu esti un credincios care sa faca ceva pt. a-L contacta, inbunaetc. Poate crezi ca exista dar iti este indiferent.
Pt. credinciosi si necredinciosi exista termeni. Nu se suprapune ateu peste necredincios. Ca necredinciosul nu e musai ateu, adica convins ca nu exista Dumnezeu. Nereligios e iarasi altceva, nu se suprapune. Ateu il socotesc doar pe cel ce crede ca Dumnezeu nu exista. Nu si pe cel ce nu crede nimic in privinta lui Dumnezeu. Nu neaga existenta lui Dumnezeu cel ce nu se pronunta sau nu se poate pronunta, ca sa il numesti ateu.
Dar cum am spus, poate asa sunt si ateii mai multi, numara indecisii, nereligiosii, copii, plante, animale, etc ....

Cred ca am discutat suficient pe tema asta. Niciunul nu gasim argumentele cu care sa il convingem pe celalalt ca definitia lui e mai buna. Nu cred ca are sens sa mai insistam...

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 May 2008, 12:59 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 May 2008, 01:11 PM
Mesaj #167


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(IoanV @ 19 May 2008, 01:56 PM) *
Niciunul nu gasim argumentele cu care sa il convingem pe celalalt ca definitia lui e mai buna.

Cel mai simplu este sa porniti de la etimologia cuvantului. "A-Theos" inseamna "fara zeu".

Un indecis este cel care nu crede in existenta lui Dumnezeu => nu are un zeu caruia sa i se inchine/supuna => poate fi introdus in categoria "A-Theos" ( "Fara zeu")

Cand se va decide ca Dumnzeu exista, va trece la categoria "Credincios" - crede ca exista Dumnezeu.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 May 2008, 01:32 PM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(IoanV @ 19 May 2008, 01:56 PM) *
Niciunul nu gasim argumentele cu care sa il convingem pe celalalt ca definitia lui e mai buna.

Ce argumente, domne? Ca aia e definitia... "ateu = cel care nu adera la credinte religioase, cel care nu crede in dumnezeu". Ce, crezi ca e teorema, ca sa trebuiasca demonstrata?

Stii, unuia care insista ca "elicopter este o fiinta cu 9 picioare, care inoata in fluviul Nil" nu pot sa-i zic decat ca ori e prost, ori se preface. Indiferent daca insistenta lui de a sustine ceva fals este motivata sau nu de credintele lui religioase. Indiferent pentru ce serveste aceasta insistenta a lui.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2008, 01:48 PM
Mesaj #169


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 19 May 2008, 01:56 PM) *
E necesar si suficient sa fie fara. Intre cei ce sunt fara si cei ce nu sunt sau nu pot fi nici cu, nici fara, e problema delimitarii.

E necesar si suficient sa fi "fara D-zeu" ca sa fii necredincios (sau ateu, cum vrei sa spui, e acelasi lucru). Delimitarea intre cei care, fiind "fara D-zeu", sunt "impotriva lui D-zeu" constient si motivat, cei care sunt "fara D-zeu" din motive filosofice ori pur si simplu pentru ca nu au capacitatea de a fi altfel nu ma preocupa.
QUOTE
Daca nu crezi ca Dumnezeu nu exista, nu esti fara. Esti la mijloc, sau poate chiar cu convingerea ca El exista, dar nu esti un credincios care sa faca ceva pt. a-L contacta, inbunaetc. Poate crezi ca exista dar iti este indiferent.

Daca crezi ca exista si iti este indiferent, esti totusi credincios.
QUOTE
Nu se suprapune ateu peste necredincios.

Ba da, inseamna acelasi lucru.
QUOTE
Ca necredinciosul nu e musai ateu, adica convins ca nu exista Dumnezeu.

Ateul nu este in mod necesar convins ca nu exista D-zeu. Chiar tu ai spus ca e necesar si suficient sa fie fara credinta, acum de ce te razgandesti? Nu trebuie neaparat sa fie convins ca nu exista ca sa fie ateu; daca este convins ca nu exista, se cheama ca este un positive atheist. Ateii pozitivi sunt , probabil, doar o minoritate in randul ateilor.
QUOTE
Ateu il socotesc doar pe cel ce crede ca Dumnezeu nu exista

Foarte rau faci. Daca mergi pe linie etimologica ori daca cauti referinte asupra termenului si mai departe decat dexonline vei vedea ca, asa cum spune si Cucu Mucu mai sus, ateu nu inseamna ce spui tu, ci altceva: nu cel care crede ca D-zeu nu exista, ci cel care nu crede ca exista D-zeu.
QUOTE
poate asa sunt si ateii mai multi, numara indecisii, nereligiosii, copii, plante, animale, etc

Nu te puteai abtine de la o ironie gratuita in final, nu? Ti-am spus ca nu statistica ma preocupa - vezi chiar semnatura pe care am adoptat-o. Oricum ai numara, oricum suntem mai putini decat voi, dar nu numarul arata de partea cui este dreptatea. Cu numarul castigi la vot, eventual, dar numai atat... Nu votezi ca sa afli daca pamantul este rotund...
QUOTE
Cred ca am discutat suficient pe tema asta. Niciunul nu gasim argumentele cu care sa il convingem pe celalalt ca definitia lui e mai buna. Nu cred ca are sens sa mai insistam...

Daca te retragi din discutie fara sa o lamurim, treaba ta...

Acest topic a fost editat de abis: 19 May 2008, 01:56 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 19 May 2008, 06:26 PM
Mesaj #170


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE(abis @ 19 May 2008, 02:48 PM) *
Nu te puteai abtine de la o ironie gratuita in final, nu? Ti-am spus ca nu statistica ma preocupa - vezi chiar semnatura pe care am adoptat-o. Oricum ai numara, oricum suntem mai putini decat voi, dar nu numarul arata de partea cui este dreptatea. Cu numarul castigi la vot, eventual, dar numai atat... Nu votezi ca sa afli daca pamantul este rotund...

Abis, zic eu ca am urmarit discutia dar chiar nu inteleg de ce: 1. pe de o parte accepti ca un sugar nu are discernamant, nu are credinte dar il bagi la categoria atei
2.cand e vorba un animal, o planta..care dpdv al credintelor is la fel ca si sugarul, te simti ironizat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 19 May 2008, 07:05 PM
Mesaj #171


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



QUOTE(noi @ 19 May 2008, 07:26 PM) *
cand e vorba un animal, o planta..care dpdv al credintelor is la fel ca si sugarul, te simti ironizat?


Scuza-ma ca ma bag aiurea, noi, dar si eu m-as simti ironizat. Sugarul nu are discernamant - nu se referea la om ci la o perioada a sa, in schimb plantele si animalele sunt incapabile de discernamant. Este o diferenta. Diferenta aia ne-a dat genii, sentimente si credinte.
Nu poti vorbi de credinte la animale si plante, hai sa fim seriosi. Ea implica mult mai multe decat manifestari ale instinctelor.

Gata. Sorry. O mica completare. Imi reiau popcornul. Va rog...


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 May 2008, 07:17 PM
Mesaj #172


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(noi @ 19 May 2008, 07:26 PM) *
1. pe de o parte accepti ca un sugar nu are discernamant, nu are credinte dar il bagi la categoria atei
2.cand e vorba un animal, o planta..care dpdv al credintelor is la fel ca si sugarul, te simti ironizat?


Mai noi, tu ai evoluat din plante, de nu te simti ironizat ? blink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 May 2008, 07:44 PM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(Cucu)
Mai noi, tu ai evoluat din plante, de nu te simti ironizat ?
Ironia la care se referea abis era alta, legata de nr. ateilor. Dar cautam si eu o justificare a faptului ca si bebelusii sunt socotiti atei. Iar cind am spus pe celalalt topic ca tot ce sufla in afara de om are absenta credinta explicita in Dumnezeu, am intrebat daca e ok sa fie numit ateu si mi s-a raspuns ca am inteles.
M-am mai uitat si in alte dictionare, in cel a lui Saineanu, de la incep. sec. trecut scrie ca "ateistul" este cel care neaga existenta lui Dumnezeu. Ori bebeii si indecisii nu o neaga, dar nici nu o au. De aceea eu nu vreau sa ii socotesc nici atei, nici credinciosi. Oricum, ateii nu ar trebui sa se simta ironizati de apropierea cu celelalte regnuri, doar sunt o simpla continuare a lor...

De fapt discutia de aici a plecat, abis sustine ca ne nastem atei si eu l-am contrazis. Nu ne nastem nicicum in privinta credintei constient asumata. Abia cind ne asumam o pozitie afirmam sau negam existenta lui Dumnezeu.

@ abis

Nu ca as vrea sa plec inainte sa se lamureasca ci anticipez ca nu sunt sanse sa se lamureasca. Am spus de unde ni se despart ideile, am lamurit-o sper si cu definitia lui Saineanu... Eu asa inteleg ateismul si gata. Altfel intru in confuzii si nonsensuri (bebel credincios sau necredincios, ca si cum ei ar putea fi astfel, etc.)...
Imi cer scuze pt. ironia cu numarul, dar alt rost la definitia ta nu vad...

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 May 2008, 07:46 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 19 May 2008, 09:34 PM
Mesaj #174


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



Abis, nu poti spune ca ne nastem atei. Este intr-adevar o asemanare: copilul si ateul nu cred. Dar din cu totul alte motive. Copilul fiindca nu are notiuni abstracte bagate in cap, ateul fiindca.. nu stiu. Ca nu e demonstrat D-zeu sau ca el considera ca nu poate fi demonstrat etc. - el stie. De asta spun ca o credinta apare dupa un anumit timp in evolutie - cand isi pune omul intrebari.

E ca si cum ai spune ca un infant e contrariat de homosexualitate.


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 May 2008, 10:09 PM
Mesaj #175


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(IoanV @ 19 May 2008, 08:44 PM) *
M-am mai uitat si in alte dictionare, in cel a lui Saineanu, de la incep. sec. trecut scrie ca "ateistul" este cel care neaga existenta lui Dumnezeu.


Mai Ioane, m-ai spart de cand ne invarti in jurul cozii. Daca vrei sa fim pedanti pana la capat, ala care neaga existenta lui Dumnezeu ar trebuie numit "antiteu", nu "ateu".

QUOTE
De asta spun ca o credinta apare dupa un anumit timp in evolutie - cand isi pune omul intrebari.


Nu cand isi pune intrebari apare credinta, cand mintea lui nu gaseste raspunsuri logice, sustinute si argumentate de realitate. Urmand scara evolutiei, credinta respectiva se cizeleaza, se adapteaza noilor notiuni si posibilitati de cunoastere empirica, trece de la testoase care tin globul pamantesc pe carapacea lor la imparatii in ceruri si puscarii subterane, de la animale-totem la combinatii dintre om si animal (om -porumbel, om -tap, etc). Mai nou se vor incorpora si extraterestrii in unele religii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

114 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 10:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman