HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viata Extraterestra?, exista ori ba?
bubu
mesaj 18 May 2003, 07:14 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



...noi nu ne intelegem intre noi(vezi conflictele internationale) si vrem sa ne intelgem cu o civilizatie extraterestra?...greu cred asta.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 19 May 2003, 09:47 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Perfect adevarat! Inca nu am depasit stadiul unui primitivism in comunicarea internationala si deja dorit sa comunicam cu alte civilizatii. Cine stie ce conflict intergalactic s-ar isca...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 19 May 2003, 10:17 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



se presupune ca o civilizatie cu cat este mai avansata cu atat este mai pacifista .. deci s-ar putea sa fie bine..
plus ca daca e sa ne gandim.. la cate sute de cazuri de aparitii de OZN-uri au fost raportate.. in decursul anilor.. daca ar fii avut intentii necurate probabil deja am fii simtit consecintele.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 May 2003, 10:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tudy
mesaj 20 May 2003, 12:28 PM
Mesaj #39


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (marky @ May 19 2003, 11:40 AM)
se presupune ca o civilizatie cu cat este mai avansata cu atat este mai pacifista ..

...afirmatia asta califica (indirect) umanitatea ca fiind o rasa foaaaaaaarte "inapoiata"... biggrin.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 08:57 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("tudy")

...afirmatia asta califica (indirect) umanitatea ca fiind o rasa foaaaaaaarte "inapoiata"... 


Teoria furnicilor stiam ca se numeste. Insa exista aici o problema majora. Noi "umanizam" o asemenea civilizatie, atribuindu-i aceeasi scara a valorilor morale. Insa daca ei considera ca este un lucru bun sa-si ingurgiteze primul copil nascut s-ar putea sa consideram treaba asta o barbarie. Necazul e ca o asemenea civilizatie ari fi total diferita de ceea ce cunoastem, si imposibil de incorsetat in tiparele noastre.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 09:28 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Foarte corect ceea ce a spus Figaro. Perceptia noastra despre viata poate fi complet diferita de a lor si de asemenea si modul de reproducere , comunicare etc.
De asemenea tin sa completez ca si anumite forme de energie pot constitui viata inteligenta. Deci conceptul de viata extraterestra este foarte vast si poate imbraca multe forme, dar deocamdata noi nu avem posibilitatea decat de a presupune sau de a ne imagina aceste forme de viata.

Pentru mine reprezinta o certitudine faptul ca odata cu progresul tehnologic si dezvoltarea calatoriilor in spatiul cosmic se va gasi viata in universul apropiat ( chiar si organisme unicelulare) si imi place sa cred ca intr-un viitor nu foarte indepartat se va stabili un contact cu cei care este clar ca ne viziteaza. Evident impactul asupra populatiei ar fii enorm intr-un asemenea caz si de aceea trebuie lucrat intai la aceasta problema , dar vad ca industria de la Hollywood lucreaza din greu in acest scop smile.gif . De asemenea , asa cum am mai spus , in caz ca un asemenea contact a fost deja stabilit este foarte posibil ca biserica, in special cea cu sediul la Vatican, sa plateasca bani grei pt acel lucru sa ramana secret.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 09:30 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

asemenea , asa cum am mai spus , in caz ca un asemenea contact a fost deja stabilit este foarte posibil ca biserica, in special cea cu sediul la Vatican, sa plateasca bani grei pt acel lucru sa ramana secret.


Eu cred ca insusi papa e un martian deghizat.

In principiu nu-mi place martianofilia (termen inventat de mine 40.gif ), adica procuparea obsesiva pe astfel de subiecte.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 09:44 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Pt mine acest subiect nu este preocupare obsesiva ci este doar un hobby , si daca citesti cu atentie ai sa vezi ca este o parere si o dorinta personala si admit faptul ca ma pot insela si ca se poate foarte bine ca viata sa nu mai existe deloc in univers la fel cum se poate sa existe.

Nu compara termenul de viata extraterestra cu martieni.. e o badjocura ieftina si te faci de ras.

Obsedatii sunt altii ... cei care au certitudinea existentei unei fiinte imaginare. Cei care traind atat de intens aceste sentimente incept sa simta la propriu influenta acelei persoane imaginare asupra vietii lor. Aia se numeste obsesie si la unii vad ca este foarte grava. Sa ai pur si simplu o dorinta ca vreodata noi , cei de pe aceasta planeta, sa realizam un contact cu o alta civilizatie din univers asemeni noua.... nu vad care ar fi baiul.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 09:49 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

Obsedatii sunt altii ... cei care au certitudinea existentei unei fiinte imaginare.


Nu exista certitudine in afara experientei. Asta cred ca e clar.

QUOTE ("marky")

Cei care traind atat de intens aceste sentimente incept sa simta la propriu influenta acelei persoane imaginare asupra vietii lor.


Cred ca e putin invers. Nu poti trai un sentiment pe care nu il cunosti.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 10:08 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Atat ipoteza existentei vietii extraterestre cat si cea a existentei unei divinitati raman deocamdata la stadiul de fenomene imaginare.
E o diferenta mare intre intre vis si realitatea pe care tu din pacate nu o vezi si nici nu ai cum.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 10:16 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Asta depinde. In principiu orice ipoteza se poate verifica si statistic. Nu exista doar atei pe lume. In plus stadiul de fenomene imaginare se aplica doar pentru tine, nu si pentru altii.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 11:46 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Asta depinde. In principiu orice ipoteza se poate verifica si statistic. Nu exista doar atei pe lume


lol adica vrei sa demonstrezi statistic ca religia are dreptate smile.gif
sunt 30% din populatia planetei crestini.
nici spitalul 9 nu e gol....

QUOTE
In plus stadiul de fenomene imaginare se aplica doar pentru tine, nu si pentru altii.


Tocami pt ca eu fac diferenta. Este clar ca daca crezi cu disperare intr-un fenomen mistic , imaginar, acesta devine atat de real pt tine incat ii simti peste tot prezenta.
Anyway .... cert este ca daca Arhanghelul Gabriel va cobora din cer pe un cal alb at toata stiinta va fi complet data peste cap, dar daca urmasii nostrii vor descoperi viata (inteligenta sau nu) pe alte planete sau vom fi noi contactati de alte forme de viata din univers, atunci biserica (respectiv toate religiile) vor avea de luptat de 10 ori mai puternic si prin mult mai multe modalitati pt a-si mentine credinciosii. Si cand am zis credinciosi ma refer la oameni normali nu la cei atat de puternic indoctrinati incat si la ceea ce au in mana zic ca nu-i real in caz ca obiectul din mana contravine credintei lor religioase.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 11:57 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

Anyway .... cert este ca daca Arhanghelul Gabriel va cobora din cer pe un cal alb at toata stiinta va fi complet data peste cap


Mda... ce sa zic... Ori nu ai priceput, ori nu ai citit cu atentie...

Ca sa nu mai vorbim de basmul evolutionist, care la noi a fost motivat si politic, si pe care multi il cred adevarat.

QUOTE ("marky")

Este clar ca daca crezi cu disperare intr-un fenomen mistic , imaginar, acesta devine atat de real pt tine incat ii simti peste tot prezenta.


Mistic nu inseamna si imaginar, si nu tot ce nu poate fi demonstrat e si fals. Oamenii cred in evolutionism, cu toate ca exista numeroase semnale care vin tocmai din mediul stiintei.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 10 Jun 2003, 12:02 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (marky @ Jun 10 2003, 10:43 AM)
Atat ipoteza existentei vietii extraterestre cat si cea a existentei unei divinitati raman deocamdata la stadiul de fenomene imaginare.
E o diferenta mare intre intre vis si realitatea pe care tu din pacate nu o vezi si nici nu ai cum.

Imaginatie? Este deja istorie, venirea Mantuitorului a rastunat sistemul de masurare al anilor de pana atunci, nu a existat niic un eveniment care sa schimbe in asemenea hal, numerotarea anilor. In anul 375, daca nu ma insel inainte sa cucereasca Constatinopolul Imparatul Constantin, are un vis in care is e spune ca va vedea a doua zi pe cer semnul Dumnezeului care il va duce la victorie. A doua zi vede semnul crucii, si cucereste Constantinopolul. Intreaba al cui este acest semn si afla ca este al crestinilor pana atunci persecutati, si declara crestinismul religia oficiala a statului. Este fapt istoric. Sunt vindecari miraculoase , care nu au nici o explicatie, decat credinta oamenilor in Dumnezeu. Sunt lucruri inexplicabile, vieti salvate in situatii extreme, si multe alte lucruri, care nu au nici o explicatie. Atatia oameni care cred, e iar un semn ca este ceva acolo, si ca orice ar explica tot nu ajunge. Miracolul vietii, ultimele cercetari din fizica, care dovedesc ca Universul e exact combinatia reusita. Teoriile din evolutionism care arata ca nu EXISTA TIMP in care sa se fac atatea mutatii incat sa poata apar atatea variatii. Daca le iei pe rand, numerele care stau la baza Universului sunt imposibil sa para din intamplare, viata care cum arata ultimele cercetarii este imposibil sa para din intamplare, nu contureaza decat ca chiar traim o minune. De ce nu se vede Dumnezeu cu ochiul liber? Asta e alta poveste. Insa daca nu e vede cu ochiul liber, este acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 12:04 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Evolutionsimul e tot o dogma, o opinie care trebuie acceptata fara rezerve, si din care trebuiesc eliminate toate dovezile care nu se potrivesc.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 12:14 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Mantuitorului a rastunat sistemul de masurare al anilor de pana atunci, nu a existat niic un eveniment care sa schimbe in asemenea hal, numerotarea anilor.


sunt multe sisteme de numerotare a anilor in lume abureala, evreii au altul , chinezii altul , etc. Cel cu Iisus a fost acceptat mondial pentru a exista o unitate.. si este doar un simbol la fel cum si ora exacta se calculeaza dupa GMT. Asta ar face din Big Ben vrun templu mistic pt ca se masoara timpul dupa el ?

Figaro:
QUOTE
Oamenii cred in evolutionism, cu toate ca exista numeroase semnale care vin tocmai din mediul stiintei.


vezi aici e diferenta.. evolutionismul are numeroase lacune. Daca e ceva ce nu stim cu exactitate spunem clar: NU SE CUNOASTE INCA.
Tu stii totul pre bine numai pt ca asa scrie in biblie.. absurd smile.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 12:20 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

si este doar un simbol la fel cum si ora exacta se calculeaza dupa GMT.


Aici nu e vorba de Ben, ci de mistica. Daca doresti o asemanare poti alege aria artelor sau a literaturii.

QUOTE ("marky")

vezi aici e diferenta.. evolutionismul are numeroase lacune. Daca e ceva ce nu stim cu exactitate spunem clar: NU SE CUNOASTE INCA.


Nu am spus LACUNE. Daca ar fi lacune ar fi cu totul altceva. E vorba aici de principii care se bat cap in cap.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 12:24 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Evolutionsimul e tot o dogma, o opinie care trebuie acceptata fara rezerve, si din care trebuiesc eliminate toate dovezile care nu se potrivesc.


ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
de unde ai scos asta??? e o dovada de rautate grosolana.. urat din partea ta.

Cum sa accepti ca atare o teorie stiintifica nedemonstrata complet , doar documentele religioase sunt aceptate ca atare fara a fi demonstrate si fara a fi trecute nici macar prin creierashul celui ce le citeste. Or fii si oameni care cred litera cu litera ceea ce sa demonstrat pana acum prin evolutionism dar aia sunt alti tampiti.

Teoria evolutinista fiind doar la inceput si avand atatea semne de intrebare ramane o teorie. Daca m-ar intreba cineva care este procesul exact prin care a aparut omul as zice clar : Nu stiu , inca nu se cunoaste.

Acest topic a fost editat de marky: 10 Jun 2003, 12:24 PM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 12:35 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Marky, nu e vorba de LACUNE, ci de CONTRADICTII. Una e sa ai un sistem cu lacune si alta e sa ai un sistem contradictoriu.

QUOTE ("marky")

de unde ai scos asta??? e o dovada de rautate grosolana.. urat din partea ta.


Dar nu eu spun asta. Exista numerosi oameni de stiinta care vad aceste contradictii. Ti-am dat ca exemplu pe directorul Muzeului de Istorie Naturala din Los Angeles, care scoate in evidenta contradictiile evolutionsite. Si nu cred ca cineva sare jignit si ii spune: "Aoleu! Ati lovit in evolutionsm. Asta e sacrilegiu!" El tot grosolan se comporta?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 10 Jun 2003, 12:56 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Aici suntem la viata extraterestra.
Dar apropos de evolutionism si creationism mai exista si teoria care afirma ca procesul de evolutie a vietii a fost influentat de civilizatii extraterestre si se merge mai departe si se spune ca Terra este un mare laborator de cercetare pt alte civilizatii mult superioare. Si de asemenea suntem monitorizati non stop (cazurile de aparitii ozn , rapiri etc) iar fenomenul ozn a fost comparat in antichitate cu aparitia zeilor sau a divinitatii (cazul cu elicopterul care aterizeaza in satul de bastinasi din africa care nu au mai avut contact cu civilizatia ei au considerat elicopterul si pe cei dinauntru ca pe niste zei).

Aceasta teorie are si ea dovezile ei .. care sunt destule si nu poate fii considerata cu nimic mai prejos decat teoria creationista. Eu nu sunt adeptul ei dar o consider plauzibila. Tie t-i se va parea probabil penibila, la fel cum consider si eu teoria creationista. Deci dinnou cine are dreptate ? Nimeni deocamdata... sa speram ca vreodata se va elucida acest mister. Iar daca cumva se va elucida in decursul vietii nostre si tu vei constata ca te-ai inshelat.. at va fi un shoc enorm pt tine, la fel cum va fi si pt mine in caz contrar. Dar intelege ca totusi deocamdata nu facem decat sa presupunem.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 01:09 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

Dar apropos de evolutionism si creationism mai exista si teoria care afirma ca procesul de evolutie a vietii a fost influentat de civilizatii extraterestre si se merge mai departe si se spune ca Terra este un mare laborator de cercetare pt alte civilizatii mult superioare.


De teoria asta am auzit, dar de dovezi nu prea.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 10 Jun 2003, 02:34 PM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (marky @ Jun 10 2003, 12:49 PM)
sunt multe sisteme de numerotare a anilor in lume abureala, evreii au altul , chinezii altul , etc. Cel cu Iisus a fost acceptat mondial pentru a exista o unitate.. si este doar un simbol la fel cum si ora exacta se calculeaza dupa GMT. Asta ar face din Big Ben vrun templu mistic pt ca se masoara timpul dupa el ?


E adevarat, exista calendare specifice multor popoare, unele atat de vechie dar cu o precizie de ne uimeste si astazi, si nu numia calendare, cat calcule, insa ceea ce am spus eu se refera la faptul ca venirea Mantuitorului a fost un eveniment atat de important incat toate calendarele au fost uitate, si lumea a reinceput sa numerea anii, si prin asta subliniam ca asta e o dovada concreta, nu sunt roadelel imaginatie, faptul ca a devenit etalon universal calendarul crestin. Si nu afost ceva arbitrar , precum GMT , sau cel gregorian, ci arezultat in urma unui eveniment cu adevarat extraordinar, caci orice s-a intamplat dupa nu zdruncinat lumea in asa hal. Chiar daca ai spune ca nu a existat Hristos, insasi calendarul de zi cu zi, ti-ar spune cat a trecut de atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 12 Jun 2003, 12:40 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Chiar daca ai spune ca nu a existat Hristos, insasi calendarul de zi cu zi, ti-ar spune cat a trecut de atunci.


nu se pune problema daca a existat sau nu Hristos. Problema se punea cine si ce a fost el ?
1. Intruchiparea dumnezeiasca pe pamant.. asa cum sustine biblia.
2. Un om ca toti ceilalti dar cu puteri paranormale, bioenergetice stc, asa cum sunt foarte multi oameni la ora actuala in lume. Si de asemenea a fost un om cu capacitatea de a creea iluzii in masa (mersul pe ala , mancarea etc). Deci un om cu puteri necunoscute pt acea perioada iar el nu a stiut cum sa-si explice puterile sale bioenergetice si si-a insusit rolul de trimis al divinitatii , schimband astfel cursul istoriei.
3. Un experiment ,al unei civilizatii mult mai avansate, nascut prin inseminare artificiala si inzestrat cu puteri supraomenesti special pentru a introduce o religie moderna, crestinismul, cu ajutorul careia se credea ca viata pe pamant va deveni mult mai buna.

Deci Hristos a existat ceea ce a fost el cu exactitate nu se stie, cert este ca el a schimbat mersul lucrurilor pe pamant, si fiecare acum crede in una din cele 3 variante, dupa cum considera fiecare de cuviinta.
Evident, probabil vrodata se va elucida si acest mister.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 31 Oct 2003, 09:37 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Orice cosmonaut ce depaseste spatiul terestru prin intrarea in cel cosmic automat devine extraterestru. Asadar, extraterestrii exista! smile.gif

Apropos, teoria lui Drake se bazeaza pe o mijlocire a extremelor dintre maxima si limita acceptabila, scotand in relief nu faptul ca ar exista o majoritate ori o minoritate, in Univers, al fiintelor inteligente ori al celor mai putin inteligente, ci faptul ca exista viata dispusa pe mai multe nivele, in functie de asezarea sa, vecinatate, cat si alti factori ce tin de viata si vietuirea in aceasta imensitate cosmica. In matematici se poate porni de la o ipoteza putandu-se ajunge la o concluzie certa, reala, un fapt concret. Modelul asimptotelor este cel mai 'revelator' tipar al atitudinii omului fata de necunoscut si cum intelege acesta sa il trateze. Prin urmare se accepta faptul ca aceste linii/drepte imaginare merg catre zenit, catre infinit, insa, totodata, se accepta si ideea potrivit careia asimptotele vor atinge un punct comun, undeva la infinit. Acesta este un paradox, dintre multe altele. Insa acest lucru nu cred ca ne va opri, deoarece, dintr-un motiv inca neelucidat pentru mine, mintea umana lucreaza mai bine daca isi imagineaza, mai intai, partea ireala si imposibila a experimentului decat cea posibila si tangibila. Probabil acesta este si mesajul paradoxului, de a intari, la nivel ipotetic, si de a netezi, pe alocuri, calea devenirii ideilor intru teorii viabile, palpabile si, mai mult decat atat, reale.

------
AVE!
------
.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 1 Nov 2003, 12:12 AM
Mesaj #60


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (abureala @ Jun 10 2003, 02:39 PM)
Chiar daca ai spune ca nu a existat Hristos, insasi calendarul de zi cu zi, ti-ar spune cat a trecut de atunci.

Off-topic:
Depinde cine interpreteaza evenimentul. Cine intra pe site-ul ziarului Jerusalem Post (www.jerusalempost.com) o sa fie intimpinat cu datarea "6 Cheshvan 5764" (adica, tradus, "Saturday, November 1"); pe de alta partem cunosc oameni pentru care ziua de azi este ziua a 27-a a primei luni a celui de-al 47-lea an al Erei Spatiale (pentru ca primul satelit fost lansat in spatiu la 4 octombrie 1957).
Pe de alta parte, ma intreb daca la Roma, in anul 247 e.n. (sau, d.C., ma rog) s-au organizat ceva festivitati cu ocazia implinirii a 1000 de ani de la intemeiere?

On-topic: @yronick: un link, ceva, pentru treaba cu oganismele descoperite pe Europa? ca mi se pare foarte interesanta treaba.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 9 Nov 2003, 09:11 AM
Mesaj #61


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Bun, dar cartea lui Dan D. Farcas a aparut inainte de Revolutie, ba chiar cu ani buni inainte. Oare informatia de acolo mai e de actualitate?

Iar ca si carti, prima carte in domeniu pe care am citit-o a fost Civilizatii Extraterestre a lui Asimov; aceasta nu e altceva decit o dezbatere, cu argument stiintifice si probabilistice, pe tema ecuatiei lui Drake, in care este disecat fiecare factor din ecuatia respectiva.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 14 Nov 2003, 08:26 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Care sa fie atunci numele ziarului misterios, date, fapte, dovezi palpabile ceva care sa ne scoata din mister?! Poporul vrea argumente! biggrin.gif

------
AVE!
------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 15 Nov 2003, 03:41 PM
Mesaj #63


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



smile.gif Bine, Libertatea a devenit un ziar cu titluri-bomba, ceea ce nu-i rau in sine, dar cind e vorba de stiri serioase ... in fine, cind e vorba de Europa (sateliltul, desigur) si organismele care se gasesc pe-acolo, mereu percutez si imi aduc aminte de Odiseea Spatiala 2010 --> cred ca Arthur Clarke le-a dat o idee la toti cei care "vineaza" viata extraterestra. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 22 Nov 2003, 07:19 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Copernic @ Oct 31 2003, 09:47 PM)
Orice cosmonaut ce depaseste spatiul terestru prin intrarea in cel cosmic automat devine extraterestru. Asadar, extraterestrii exista! smile.gif

Este sau nu plauzibila afirmatia de mai sus? cool.gif

------
AVE!
------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 22 Nov 2003, 07:52 PM
Mesaj #65


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nu. Extraterestru presupune ca nu provine de pe Terra. Nu ca nu se afla pe Terra... Daca am merge pe aceeasi idee, am putea afirma ca orice "extraterestru" care ajunge pe Pamant brusc nu mai e "extraterestru"... biggrin.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 4 Dec 2003, 03:28 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Opinie.

Ecuatia lui Drake se refera la probabilitatea existentei vietii de tip terran pe alte planete. Dar, toti factorii (= valorile numerice ale probabilitatilor) luati acolo in considerare sunt in cel mai bun caz vag estimati, iar gradul de incertitudine, fiind destul de mare pentru fiecare parametru individual, devine foarte mare pentru ecuatia in sine. Asa ca, dupa parerea mea, ecuatia lui Drake este mult prea incerta si presupusa ca sa poata fi luata in considerare in orice estimare serioasa.

Plus de asta, sa consideri ca cea mai probabila forma de viata care ar putea aparea in spatiul extraterestru e de tip terestru ar fi o prostie (nu zic ca asta face EcDrake - ea pune o problema si o rezolva cum stie ea mai bine, atat, nu este de invinuit). Dar probabilitatile ca viata ET sa fie cu totul altfel decat cum suntem noi, mai mult, decat cum ne-am imagina noi ca ar putea sa fie, sunt enorm mai mari.

Eu cred ca viata extraterestra, asa cum (si daca) o vom intalni noi prima oara (sau am intalnit-o...) este atat de diferita incat nu am recunoaste-o ca atare si am trece pe langa ea, la fel cum ea ar trece pe langa noi. Si daca am avea puterea sa ne recunoastem reciproc, ar aparea problema quasi-insurmontabila a comunicarii. Modurile de a rationa ar fi atat de diferite (poate "rationa" nici nu s-ar aplica la ei) incat comunicarea ar fi aproape imposibila.

Solutia cea mai des utilizata este cea a matematicii (vezi si filmul Contact). Ori, eu nu sunt sigur ca matematica ar avea sens pentru ei, sau ca ceva asemanator matematicii le-ar fi trecut vreodata in istoria lor prin minte. Iar SETI, cu scanarea radio, presupune ca civilizatiile extraterestre au capacitatea de a emite/receptiona semnale radio, ceea ce implica o civilizatie tehnologica. Ori, din nou, faptul ca noi avem o civilizatie tehnologica este doar o intamplare (care, fie vorba intre noi, ne-a taiat multe si de multe feluri posibilitati...), si sa presupui ca civilizatiile extraterestre pot emite semnale radio, este nu doar optimist, ci extrem de optimist smile.gif. Dar, in lipsa de altceva... incercam si noi cum putem... ca telepatii aia nu vor sa iasa la iveala, mama lor, sau ii tin NSA-u si USAF-u ascunsi bine prin Area 51...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Dec 2003, 07:15 PM
Mesaj #67


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (yronick @ Dec 4 2003, 06:33 PM)
QUOTE
Solutia cea mai des utilizata este cea a matematicii (vezi si filmul Contact). Ori, eu nu sunt sigur ca matematica ar avea sens pentru ei, sau ca ceva asemanator matematicii le-ar fi trecut vreodata in istoria lor prin minte


Este destul de probabil sa aiba sens pentru ca matematica este singura cunoastere obiectiva,pura,absoluta.Am vazut afirmatii genul:totul este relativ.Matematica ce este fratilor?cum sa nu fie absoluta atata timp cat este singura judecata sintetica a priori.Am vazut si Contact si am citit si cartea lui Sagan dupa care a fost facut filmul si sunt de parere ca MATEMETICA este limbajul universului

Bine, dar si matematica porneste de la o serie de axiome pe care trebuie sa le accepti asa cum sint. Daca alegi alt set de axiome, dai peste o matematica usor "schimbata".

Pai de pilda, ce matematica ar putea dezvolta o civilizatie de balauri cu sapte capete? Poate ca pentru aia "unu" ar insemna o colectie de sapte entitati similiare ... sau ceva de genul asta. Zic si eu, nu dau cu parul. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 4 Dec 2003, 07:49 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Nu matematica, ci fizica este lucrul pe care se bazeaza universul. Evident, fizica nu poate exista fara matematica, asa ca, intr-un fel, tot matematica este la baza...

Am spus ca nu sunt sigur ca matematica sau ceva asemanator i-a trecut prin minte lui ET, si imi mentin pozitia. Poate ca, asa cum spune postul de mai sus, ca sa poti cat de cat sa supravietuiesti in acest univers trebuie sa intelegi intr-un fel sau altul matematica care il guverneaza. Dar nu sunt sigur. Sunt sigur de un singur lucru: nu exista destule premise pentru a presupune cu o certitudine rezonabila ca ET cunoaste matematica, si a ne baza pe acest lucru in actiunile sau judecatile noastre ulterioare.

Si, dupa cum spune ypsilonalpha, faptul ca ei cunosc matematica nu inseamna nici pe departe ca folosesc un sistem de reprezentare al ei cel putin similar cu al nostru. Asa ca, daca noi emitem pulsuri radio sau telepatice sau de orice fel in secventa 1, 3, 5, 7, 11... s-ar putea ca ei, desi cunosc ideea de numere, de numere prime, de matematica, si toate minunile, sa nu isi dea seama ca un numar poate fi reprezentat printr-o secventa de acest gen... Poate ei gandesc numerele "unitar", 7 e 7, si nu o suma de unitati... Sigur, vorbesc prostii - dar dau doar un exemplu... Ca sa se vada cat de gresit este sa presupunem ca modul lor de gandire ar fi catusi de cat similar cu al nostru...

Edit: revin si spun... atata vreme cat matematica si tehnologia sunt punctele noastre forte, ele sunt de asemenea si cea mai viabila alternativa in cautare, si ca atare alegerea lor de catre SETI, Contact s.a.m.d. este corecta - in lipsa de altceva, place your best bet...

Cu toate astea, in aceasta cautare putem sa sarim (fara sa putem sa actionam cu ceva inspre imbunatatirea situatiei...) peste entitati care exista... Sau s-ar putea sa fi sarit deja... Sau s-ar putea ca, oricat ne chinuim, sa nu dam niciodata peste ei...

Si revin din nou, si spun: Se poate, nu cunosc gradul de probabilitate (nici nu cred ca se poate cunoaste), dar se poate, ca undeva, candva, sa intalnim ceva asemanator noua, ceva macar tehnologic si care intelege matematica... Sa speram... Oricum, situatia este fundamental diferita de cea din startrek.

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 4 Dec 2003, 07:55 PM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 6 Dec 2003, 03:34 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Nimeni nimic, nici aici... Chiar asa de mari prostii am spus, ca nu merita nici o replica? Sunt eu de vina sad.gif? Sau si-a pierdut lumea interesul?

Marky, nimic? Ai spus pe un alt topic ca te intereseaza subiectul asta... Pareri, ceva? Poate ajungem impreuna mai departe decat am putea ajunge separat... Eu astept...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 6 Dec 2003, 05:49 AM
Mesaj #70


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Fata de Star Trek e foarte posibil sa fie diferita situatia. Dar fata de Stargate, ce zici? In ce masura ar putea sa difere? Sau in ce masura teoriile prezentate in Stargate ar fi posibile? Ignorand, evident, faptul ca 90% dintre civilizatiile pe care cei din SG-1 le intalnesc cunosc engleza la perfectie?... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:40 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman