HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mihai Eminescu, pro sau contra?
The Dude
mesaj 30 Jan 2008, 04:22 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(exergy33 @ 28 Jan 2008, 07:11 PM) *
... cine inainte de el a scris intr-o limba romaneasca mai frumoasa si mai moderna?


Foarte multi altii...De pe la Ienachita Vacarescu incoace limba e intr-o continua transformare, iar Eminescu nu poate fi decat cel mult reprezentativ pentru o etapa in aceasta devenire...Eu cred ca nici macar atat..
Nichita in schimb a inventat "necuvintele" cea ce il califica cu siguranta ca reprezentativ pentru una din etape.


QUOTE
... pentru ca de multe ori saracia implica pretul platit pentru onoare,libertate sau mindrie (in sensul pozitiv al cuvintului) smile.gif.


De acord, dar numai pentru situatiile in care cel ce are de facut obtiunea nu gaseste o solutie intermediara: una care sa nu ii lezeze onoarea sau libertatea ori mandria, si care sa nu ii produca nici importante prejudicii materiale. Omul inteligent gaseste intotdeauna si a treia solutie, iar daca el nu reuseste asa ceva, asta nu inseamna ca ea nu exista..

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2008, 04:46 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2008, 04:45 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(marduk @ 28 Jan 2008, 07:47 PM) *
Cum bine zicea un alt mare poet, Eminescu este "Poetul nepereche" .


Mai, era deosebit, de acord si cu asta..Dar Calinescu o zbarceste rau aici: cum adica "nepereche" ??
Sa inteleg ca toti ceilalti poeti pana la el veneau la pachet, cate doua bucati de fiecare ?? Poate ca si la promotie "doi la pret de unul" ...


Acu, daca lucrurile stau asa Paunescu cu cine se dadea ??...S-a livrat cu Blandiana la pachet..?? Labis cu Goga ??...

Si pe Nichita cu cine il imperechez ??


Din cate stiu eu, in afara unui singur caz*, toti poetii sunt unici, ireversibili si irepetabili...De aia, consider etichetarea aia injositoare si lipsita de esenta.

marduk, iti respect parerea la fel ca tuturor celor de pe aici, insa asa cum am mai afirmat eu traiesc poetic si nu pot lua lucruri de-a gata atunci cand ele imi vin din aceasta directie: imi afecteaza modul de viata. Sunt convins ca in timp, in confortul cabanei tale, mult mai aproape de cer, si cu desprinderea pe care ti-o da intotdeauna realizarea unui vis indelung ravnit ai sa te poti intoarce cu fata la poezie cu mai multa libertate in ganduri thumb_yello.gif


*cazul Veraline-Rimbaud, cei doi poeti nascuti din absint care s-au imperecheat de nenumarate ori si care au fost amandoi foarte patrunsi de aceasta situatie a lor...

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2008, 04:48 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 30 Jan 2008, 10:13 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 30 Jan 2008, 05:52 PM) *
Foarte multi altii...De pe la Ienachita Vacarescu incoace limba e intr-o continua transformare,

parca inainte de Ienachita Vacarescu ... si alti Vacaresti, a fost in "continua" stagnare?!!!

QUOTE
iar Eminescu nu poate fi decat cel mult reprezentativ pentru o etapa in aceasta devenire...Eu cred ca nici macar atat..


de unde nu este obiectivitate ... nimeni nu cere smile.gif.

Eminescu e cel care a reusit ca sa aseze mantia modernismului peste arhaismul limbii romane si totusi sa le puna in evidenta pe ambele.
Vocabularul eminescian, sintaxa propozitiilor, alaturarea de neologisme si arhaisme, ... toate astea chiar nu-ti spun nimic? ... sau au fost scrise cu o cerneala invizibila?!






--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jan 2008, 10:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2008, 10:53 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 30 Jan 2008, 04:45 PM) *

QUOTE
Mai, era deosebit, de acord si cu asta..Dar Calinescu o zbarceste rau aici: cum adica "nepereche" ??
Sa inteleg ca toti ceilalti poeti pana la el veneau la pachet, cate doua bucati de fiecare ?? Poate ca si la promotie "doi la pret de unul" ...
Acu, daca lucrurile stau asa Paunescu cu cine se dadea ??...S-a livrat cu Blandiana la pachet..?? Labis cu Goga ??...

Era deosebit, era unic, era Eminescu. Exista aceasta eticheta la umanii, ca ala e mai bun decat celalalt, sau decat celalalt, un top. Umanii simt nevoia de topuri, de comparatii, poate ca asta a dus la dezvoltarea umanilor. Totusi in fiecare top exista nr. 1, eu cred ca Eminescu il merita din plin.
QUOTE
Si pe Nichita cu cine il imperechez ??

Pe nichita nu-l imperechez il pun pe locul doi.
QUOTE
Din cate stiu eu, in afara unui singur caz*, toti poetii sunt unici, ireversibili si irepetabili...De aia, consider etichetarea aia injositoare si lipsita de esenta.

Corect, fiecare cu poetul sau, dar asta nu inseamna ca daca nu-ti place Eminescu, il critici deoarece iti place Nichita.
QUOTE
marduk, iti respect parerea la fel ca tuturor celor de pe aici, insa asa cum am mai afirmat eu traiesc poetic si nu pot lua lucruri de-a gata atunci cand ele imi vin din aceasta directie: imi afecteaza modul de viata. Sunt convins ca in timp, in confortul cabanei tale, mult mai aproape de cer, si cu desprinderea pe care ti-o da intotdeauna realizarea unui vis indelung ravnit ai sa te poti intoarce cu fata la poezie cu mai multa libertate in ganduri thumb_yello.gif

Cum traiesti poetic, scri poezii? Eu cred ca traiesti mai mult pentru critica, dar in opinia mea poezia nu poate fi criticata, este prea aproape de suflet iar sufletul este greu de criticat, daca nu imposibil.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2008, 10:14 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Am mai auzit asta aici...S-a mai spus pe undeva...treaba cu critica vreau sa zic.

Cineva pe aici, la fel ca tine, crede in mod gresit ca orice critica ar trebui sa se supuna unor norme si unor regulii specifice bine definite si unanim acceptate.

Nu este nici pe departe asa. Critica este libera si acceasibila oricui. Calitatea ei poate fi pusa in discutie desi daca o critica reuseste sa fie eficienta nici asta n-ar trebui sa conteze in vreun fel. Totusi este adevarat ca din comoditate si poate si din snobism ne-am obisnuit sa facem o ierarhizare si in critica, nu ca ea n-ar exista: fiecare judeca prin prizma culturii lui, a educatiei de care a avut parte, a sistemului de valori pe care si l-a construit: insa NIMENI nu are dreptul de a impune un anume mod de critica, si mai ales nimeni nu se poate erija in critic absolut.

De la suporterul infocat care urla scuipandu-si plamanii "HUUUUUA Arbitrul" si pana la revistele literare cu opiniile si teorii savante in paginile carora oameni plini de talent isi exprima pareri elevate, critica e una singura si ea nu poate fi valoroasa decat atunci cand are dreptate: nu atunci cand se prezinta intr-un ambalaj mai frumos sau mai elegant.

Spui ca traiesc mai mult pentru critica ??? Nu este deloc adevarat, aici pe acest topic fac numai critica insa in alte parti tot pe aici am si initiative constructive, si demersuri pedagocice sau culturale. Sunt un om complet si ma manifest plenar.

Il critic pe Eminescu pentru ca eu cred ca el ocupa locul altcuiva pe nedrept
Fac asta in doua scopuri: fie pentru a imi revizuii scara de valori in cazul in care partenerii de dialog sunt in masura sa imi dovedeasca ca ea e gresita, fie pentru a repara eroarea in care la acest moment continui sa cred.

Cineva poate trai poetic fara a fi poet...de fapt e impropriu spus, sau chiar gresit : poet e si cel care scrie poezia si cel care o citeste cum trebuie in egala masura. Am mai zis si asta.
Nu, nu mai scriu poezie iar perioada in care am avut cateva incercari este atat de departe incat eu o socotesc deja ca inexistenta.

Dar traiesc poetic pentru ca atunci cand alunec in poezie, si aceasta alunecare mie mi se intampla foarte des, si din te miri ce, atunci:

"...văd în faţă mov şi verde,
coloarea care mă perde,
corcov văd cu veselie,
coloarea ce nu se ştie,
mai aud şi-un sunet sus
care nu a fost adus
în timpan de oameni vii,
în a fi şi a nu fi,
când îmi cade umbră lungă
pe sub ochii grei cu pungă
.
"

Si, asa ".. m-apuca o mila de tot"., pentru ca uite-acuma, cand acestea scriu dorind sa fac ceva mai bun din fiecare/ "pentru un om sub soare-i prea tarziu/ un om macar ireversibil moare/" si imi vine atunci spontan si manios sa fac ceva, dar pentru ca nu pot, si pentru ca nu imi sta in putere, incerc doar "sa fac cu gura focul cel facea arsura" si "sa cant din coasta mea,/ din vertebra ca o stea"....ca e tot ce pot sa fac "pe sub orizontul rece unde totul sta sa plece" si "e tot ce mai pot face ca sa fie totu'n pace": sau poate "mai vrednic oare e decat sa rabzi in cuget a vitregiei prastii si sageti: fierul sa-l ridic asupra marii de griji ce-s date carnii si sa le curmi: sa mori, sa dormi ..."

ori....sa fiu si sa raman, in ciuda a tot ce se intampla "eu insumi colo si aici/ in lucrurile mari si-n cele mici" atunci cand constat ca "timpul s-a scurs, si vremea s-a dus" si cand "ma intreb unde naiba eram cand timpul trecea/ unde-am fost eu cand trecea viata mea??"

De aceea bunul meu marduk, atunci cand umblu cu o fata eu nu ma harjonesc cu ea, eu nu mi-o trag cu ea si eu nu ma babardesc cu ea...Eu ma iubesc cu ea "iubire pura/ floare rosie pe gura", si de aceea lumea mea e mai plina de culoare si mai plina de traire si mult mai bogata este...Pentru ca cel care vede intr-o piatra un lucru deosebit acela e inconjurat peste tot de bogatii

Sigur ca fiecare traim poezia in felul nostru si poate ca asta explica cel mai bine modul diferit in care ii percepem pe poeti, ii judecam si ii ierarhizam.. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Jan 2008, 10:22 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2008, 05:14 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Iarta-ma energy, dar de abia acum ti-am zarit postul.

QUOTE(exergy33 @ 30 Jan 2008, 10:13 PM) *
parca inainte de Ienachita Vacarescu ... si alti Vacaresti, a fost in "continua" stagnare?!!!


Exact, dar daca vrei sa fim foarte rigurosi a fost intr-un progres atat de incetinit incat abia il puteai remarca.

QUOTE
Eminescu e cel care a reusit ca sa aseze mantia modernismului peste arhaismul limbii romane si totusi sa le puna in evidenta pe ambele.
Vocabularul eminescian, sintaxa propozitiilor, alaturarea de neologisme si arhaisme,


Nicidecum asa ceva. Inceputul secolului XIX gaseste intreaga Europa intr-o efervescenta creatoare cum ea saraca nu mai cunoscuse vreodata. Tot ce se intampla in lume in primii ani ai acelui secol e devastator pentru traditie.
Ascensiunea si prabusirea lui Napoleon, formarea imperiului austriac, primul festival oktoberfest si construirea Hanului lui Manuc, Webster publica primul dictionar, Beethoven cucereste lumea iar fratii Grimm pregatesc o generatie cu totul noua mult mai dispusa la visare decat oricare alta, asta in timp ce Livingstone impinge granitele geografiei cunoascute pana aproape de ultimele ei limite; in Anglia Byron, Walter Scott si Pye dau tot ce au ei mai bun, SUA se razboieste pentru independenta, Stephenson inventeaza locomotiva iar misonarii ajung pana in insulele Noii Zeelande...Keats, Baudelaire, de Mussete, Blake, Flaubert, Dostoevski...rascoala lui Tudor Vladimirescu..revolotia din 48...

In Romania, pana sa se afirme marele poet, Andrei Mureseanu, Vasile Carlova, Eliade Radulescu, fabulistul Alexandrescu, Titu Maiorescu, Vasile Alecsandri, Alecu Russo dar si marea trupa cu Kogalniceanu, Balcescu, Baritiu in Transilvania, Anton Pann..si cati multi altii ii pregateau terenul.

Cam asta e contextul, de fapt o parte neansemnata din el, in care a aparut Eminescu si este o mare exagerare, ca sa nu ii zic altfel, sa afirmi ca el a aparut pe un teren viran unde a plantat pentru prima data arhaismul si modernismul deodata sau amestecat


QUOTE
toate astea chiar nu-ti spun nimic? ... sau au fost scrise cu o cerneala invizibila?!


Nu, imi staau scrise in fata cu litere de-o schioapa si imi spun pe sleau ca Eminescu nu a fost decat o portavoce retransmitand pe un ton propriu stirile din marele univers, la care el avea acces iar cei mai multi nu. Le si filtra putin cei drept...dar le dadea in nume propriu.


QUOTE
de unde nu este obiectivitate ... nimeni nu cere
..

Nici asta nu e asa..Unde nu e obiectivitate ea trebuie sa apara cumva si ca sa o tragem afara de urechi de acolo de unde se ascunde acum, tot ce ne trebuie este sa utilizam argumentul...atunci cand il avem.

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Feb 2008, 11:48 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Jan 2008, 05:18 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(The Dude @ 31 Jan 2008, 07:14 PM) *
Vasile Alecsandri,

Io il iubesc pe acest boier poet. Si nu-l vad cu nimic mai prejos ca Eminescu.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2008, 10:47 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 31 Jan 2008, 10:14 AM) *

QUOTE
Nu este nici pe departe asa. Critica este libera si acceasibila oricui. Calitatea ei poate fi pusa in discutie desi daca o critica reuseste sa fie eficienta nici asta n-ar trebui sa conteze in vreun fel. Totusi este adevarat ca din comoditate si poate si din snobism ne-am obisnuit sa facem o ierarhizare si in critica, nu ca ea n-ar exista: fiecare judeca prin prizma culturii lui, a educatiei de care a avut parte, a sistemului de valori pe care si l-a construit: insa NIMENI nu are dreptul de a impune un anume mod de critica, si mai ales nimeni nu se poate erija in critic absolut.

Ai dreptate si sunt de acord cu punctul tau de vedere.
QUOTE
Spui ca traiesc mai mult pentru critica ??? Nu este deloc adevarat, aici pe acest topic fac numai critica insa in alte parti tot pe aici am si initiative constructive, si demersuri pedagocice sau culturale. Sunt un om complet si ma manifest plenar.

Ma refeream la critica fata de poezie in general si fata de Eminescu in special. Eu cred ca poezia nu ar trebui criticata, e ceva care vine din "sufletul" celui ce scrie poezie. Eu consider ca tocmai critica poeziei pune stavila creatiei si o canalizeaza asa cum vor criticii.
QUOTE
Il critic pe Eminescu pentru ca eu cred ca el ocupa locul altcuiva pe nedrept
Fac asta in doua scopuri: fie pentru a imi revizuii scara de valori in cazul in care partenerii de dialog sunt in masura sa imi dovedeasca ca ea e gresita, fie pentru a repara eroarea in care la acest moment continui sa cred.

Eminescu isi ocupa locul lui, nu al lui Nichita, Paunescu sau Vadim. El are locul lui.
QUOTE
Cineva poate trai poetic fara a fi poet...de fapt e impropriu spus, sau chiar gresit : poet e si cel care scrie poezia si cel care o citeste cum trebuie in egala masura. Am mai zis si asta.
Nu, nu mai scriu poezie iar perioada in care am avut cateva incercari este atat de departe incat eu o socotesc deja ca inexistenta.

Eu cred ca te-ai speriat tocmai de acea critica, pe care te asteptai s-o primesti din parte celor ce urmau sa te citeasca, sa te critice.
QUOTE
Dar traiesc poetic pentru ca atunci cand alunec in poezie, si aceasta alunecare mie mi se intampla foarte des, si din te miri ce, atunci:

Frumos, mi-au placut sincer versurile tale, nu degeaba se spune ca tot romanul este poet.

QUOTE
De aceea bunul meu marduk, atunci cand umblu cu o fata eu nu ma harjonesc cu ea, eu nu mi-o trag cu ea si eu nu ma babardesc cu ea...Eu ma iubesc cu ea "iubire pura/ floare rosie pe gura", si de aceea lumea mea e mai plina de culoare si mai plina de traire si mult mai bogata este...Pentru ca cel care vede intr-o piatra un lucru deosebit acela e inconjurat peste tot de bogatii
Ai dreptate, cel ce vede in piatra din fata sa, statuia din mintea sa, inseamna ca are imaginatie bogata, daca mai si stie sa ciopleasca statuia, atunci cu siguranta este bogat.
QUOTE
Sigur ca fiecare traim poezia in felul nostru si poate ca asta explica cel mai bine modul diferit in care ii percepem pe poeti, ii judecam si ii ierarhizam.. thumb_yello.gif

Tocmai de acea nu sunt de acord cu criticarea poeziei, a poetilor, pentru ca fiecare individ simte poezia in mod diferit. Nu poti ierarhiza, judeca poetii si versurile lor, fiecare individ este poet in felul sau. Imi plac foarte mult versurile din cimintirul de la Sapanta, naivitatea acelor versuri ma face fericit atunci cand le citesc.

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Feb 2008, 09:07 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 1 Feb 2008, 12:25 AM
Mesaj #149


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



am revenit hiya.gif smile.gif ..vreau sa va scriu o clasificare a poeziei romanesti, pe care mi-am facut-o singurica..asaaaa, dupa gustul meu rolleyes.gif ..so:
1. Mihai Eminescu..intotdeauna
2. Lucian Blaga
3. Nichita Stanescu

mai citesc cu deosebita placere: Tudor Arghezi, George Bacovia, Ion Barbu, Ion Minulescu, Marin Sorescu, Ana Blandiana, Mircea Dinescu, Adrian Paunescu..

nu suport Vasile Voiculescu..asta e smile.gif


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Feb 2008, 01:21 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu poti face asa ceva marduk, sunt perfect de acord cu tine.
Am zis-o mereu: Arta exclude ierarhizarile !! Arta refuza si sa le admita si sa le ia in seama pentru ca asa cum spui si tu nu poti lua si eticheta poetii lipind pe ei preturi mai mari sau mai mici.
Fiecare este unic, ireversibil si irepetabil...Ma repet aici, dar spun si sustin acelasi adevar ca si tine.

Si totusi...

Am zis mai de mult tot aici o ierarhie exista. Ea e impusa de faptul ca un poet, pentru a putea ajunge la cititorul sau, trebuie sa treaca prin lumea comerciala.
Spuneam atunci ca o carte trebuie sa ajunga marfa (vanduta si cumparata asadar) pentru a putea sa se intalneasca cu cititorul ei.

"Lumea comerciala/ ce minte si inseala/ ne vrea geambasi de gala/ cu pret urat ./Se vand la bursa neagra/ tari ce mai au pelagra, /fete ce-n pat alearga/ vai ce pacat/"

O ierarhie exista si ea l-a propulsat deja pe Eminescu pe una din pozitii, pardon, pe cea mai importanta dintre ele.

Putem combate impreuna situatia care a condus la aceasta stare de lucruri si nu starea in sine. Pana la urma in organizarea mea interioara Eminescu are un loc a lui, si cum ea e una eminamente artistica ea nu cunoaste ierarhii aici. Asadar in launtrul meu intre Eminescu, Villon, Tomozei, Dante, Shakespeare si Voronca..si absolut toti ceilalti, nu exista decat diferente de trairi care ii fac pe rand pe fiecare dintre ei cei mai importanti la un moment dat, in functie de starea in care ma aflu.

Lumea exterioara ce tine cont de alte imperative a stabilit insa ierarhia, iar eu pe ea o combat si de ea spun ca e gresita.

Am citat mai sus dintr-o poezie a lui Paunescu; nu ma pot abtine sa nu dau si o continuare din ea:

Steaua ce lumineaza/ si tine lumea treaza/ are simtire raza si-are instinct./ Steaua care uneste/ nadejde, deznadejde/ ne minte omeneste fagaduind.../

E vorba de steaua: SOARE.

PS. Versurile din mesajul meu anterior nu imi apartin. Am pus ghilimele dar nu am anuntat poetii. Ei erau Esenin, Stanescu, Shakespeare, Ada Milea, Ibsen, Paunescu si Voltaire. Traiesc poetic pentru ca in fiecare lucru care mi se intampla gasesc in mintea mea cate un corespondent artistic, un vers sau o zicere, care il face sa devina brusc mai placut sau mai interesant

PS. Nu teama de critica m-a facut sa abandonez scrierea de poezii, ci faptul ca pe masura ce inaintam in cultura am vazut ca nu mai exista niciun loc liber la care macar sa pot aspira. Orice as fi scris si orice as fi facut se scrisese deja mai inainte si se spusese deja mai inainte atat de bine incat nu as fi avut nicio sansa.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2008, 01:54 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 1 Feb 2008, 01:21 PM) *

QUOTE
O ierarhie exista si ea l-a propulsat deja pe Eminescu pe una din pozitii, pardon, pe cea mai importanta dintre ele.

Eu consider ca daca Nichita sau oricare alt poet roman, ar fi castigat premiul Nobel, tot nu ar fi putut ocupa locul lui Eminescu.
QUOTE
PS. Nu teama de critica m-a facut sa abandonez scrierea de poezii, ci faptul ca pe masura ce inaintam in cultura am vazut ca nu mai exista niciun loc liber la care macar sa pot aspira. Orice as fi scris si orice as fi facut se scrisese deja mai inainte si se spusese deja mai inainte atat de bine incat nu as fi avut nicio sansa.

Aici te contrazic. Nu exista in acest univers, un "punct" care sa poata fi ocupat in acelasi timp si spatiu de doua entitati sau indivizi. Fiecare are locul sau, numai ca unii renunta prea usor la pozitia lor, atunci altii ocupa locul lasat liber. In rest sunt de acord cu afirmatiile tale.

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Feb 2008, 01:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Feb 2008, 09:50 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Marduk sigur ca fizica nu minte, dar ea si cu poezia nu prea stau bine una alaturi de alta..
Nu am mai scris pentru ca am fost sigur ca orice as fi spus, altcineva inaintea mea ar fi avur deja o formulare mai buna..E bine sa iti mai vezi si lungul nasului din cand in cand...

Aflu de aici ca Eminescu insusi avea o parere critica despre poeziile lui. E vorba de corespondenta poetului cu Veronica Micle, aceasta Monica Columbeanu "avant la lettre" , in dialog cu care poetul se simte in siguranta si deci poate fi onest. Citez:

"Scrisoarea de la 5 am primit-o în 7. Te rog să-mi spui dacă primeşti regulat scrisorile mele, căci şi mie îmi vine ideea să le numerotez ca vestita femee din romanul francez. În scrisoarea de ieri, preocupat de gelozie, am uitat să-ţi zic că tu eşti Momoţi a mea - numai a mea, că eşti gingaşă ca un crin şi albă ca şi el, dar nu aşa de cuminte.
Titus îmi propune să-mi editez versurile şi am şi luat de la el volumul 1870-71 din "Convorbiri" unde stau "Venere şi Madonă" şi "Epigonii". Vai Muţi, ce greşeli de ritm şi rimă, câte nonsensuri, ce cuvinte stranii! E oare cu putinţă a le mai corija, a face ceva din ele? Mai nu cred, dar în sfârşit să cercăm
."



QUOTE
Chiar felul in care e prezentat Mircea: "Un barbat atat de simplu, dupa vorba, dupa port" ori contravine legendei, ori arunca asupra acestuia o aura de adanca perfidie. Pentru ca vedem in scenele urmatoare ca bosorogul amarastean si modest e dat dracului si cam sterge pe jos cu Baiazid..
Da el mai zice: "de-o fi una de-o fi alta, ce e scris si pentru noi, bucurosi le-om duce toate de e pace de-i razboi" Haida de....Sau poate omul zice adevarat si este un sadic convins care gaseste placere si bucurie intr-un loc in care cei mai multi nu vad decat oroare si groaza.



Una alt punct de vedere in ce il priveste pe Mircea cel Batran ne vine de la profesorul universitar de la arhitectura din Bucuresti dl. Alexandru Andries:

"Din punct de vedere al varstei vorbind
Mircea era batran si putin suferind
Dusmanul prin spate incet susotea
Ca ii tremura mana pentru ca-i placea sa bea
Cert e insa ca parul i se cam albise
Si ca pe la tample i se cam rarise"
.


Acest topic a fost editat de The Dude: 5 Feb 2008, 12:03 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2008, 03:14 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 5 Feb 2008, 09:50 AM) *

QUOTE
Marduk sigur ca fizica nu minte, dar ea si cu poezia nu prea stau bine una alaturi de alta..
Nu am mai scris pentru ca am fost sigur ca orice as fi spus, altcineva inaintea mea ar fi avur deja o formulare mai buna..E bine sa iti mai vezi si lungul nasului din cand in cand...

No comment. Despre Eminescu eu nu pot vorbi decat cu respect, orice ar spune criticii sai. Eu sunt bolnav de Eminescu, dar sunt unul pozitiv nu negativ, asa ca nu comentez parerile altora referitor la Eminescu, pur si simplu nu le aud si nu le iau in seama.

QUOTE
Una alt punct de vedere in ce il priveste pe Mircea cel Batran ne vine de la profesorul universitar de la arhitectura din Bucuresti dl. Alexandru Andries:

Mare artist, mare poet, un om deosebit care merita respectul meu. Ascult cu placere, multe din melodiile sale din anii 80. Facand o comparatie intre Andries si Paunescu poti observa usor ce inseamna sa fi om adevarat, sa-ti pastrezi principiile, sa fi modest si smerit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 20 Feb 2008, 03:23 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Eminescu incearca sa te ademeneasca in starea poetica...te fura ususrel in ea, cu fiecare vers mai mult, si cumva iti pregateste si iesirea.
La Nichita nu e deloc asa. Nichita te absoarbe brusc in starea poetica...Iti da branci in ea, fara sa-i pese cum ai sa mai iesi de acolo.

Raman la parerea ca o comparatie intre cei doi e nedreapta...insa aseara gandindu-ma mai bine mi-am amintit ca exista si un Nichita popular..un Nichita pentru toate buzunarele ca sa zic asa


Offf Dudule. rolleyes.gif ..ai omis ce era mai important .Sa nu faci clasamente si sa desparti unu cu doi si asa mai departe..sau unu cu zece..

Un poet nu poate fi mai bun decât alt poet. Un poet poate fi mai bun decât sine însuşi sau mai slab decât sine însuşi....pentru cei care incearca anumite delimitari...oare cine a spus acest gand..sa fie oare insusi Nichita??? jamie.gif

Părerea mea este că poetul nu are o epocă a lui; epoca îşi are poeţii ei şi, în genere, epoca îşi vede singură poeţi.

Iata ce bine spune maestru.. mwah1.gif


La buna revedere!!!...


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Feb 2008, 09:41 AM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ai perfecta dreptate ...si atentia mai putin distributiva.

Cu numai doua posturi inainte am reafirmat ( a cata oara pe acest topic ??) urmatoarele:

Am zis-o mereu: Arta exclude ierarhizarile !! Arta refuza si sa le admita si sa le ia in seama pentru ca asa cum spui si tu nu poti lua si eticheta poetii lipind pe ei preturi mai mari sau mai mici.
Fiecare este unic, ireversibil si irepetabil...Ma repet aici, dar spun si sustin acelasi adevar ca si tine.

Si totusi...

Am zis mai de mult tot aici o ierarhie exista. Ea e impusa de faptul ca un poet, pentru a putea ajunge la cititorul sau, trebuie sa treaca prin lumea comerciala.
Spuneam atunci ca o carte trebuie sa ajunga marfa (vanduta si cumparata asadar) pentru a putea sa se intalneasca cu cititorul ei.


Mai sunt si alte considerente care impun ierarhi in lumea artei dar cred ca am aluneca mult prea mult in afara topicului daca le-am lua in discutie aici.

PS. Citatul ala cu pisica neagra...e dintrun film, dar nu reusesc sa imi amintesc nici macar pe departe din care. O mana de ajutor ceva...se poate ???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brendyca
mesaj 20 Mar 2008, 04:37 PM
Mesaj #156


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 20 March 08
Forumist Nr.: 11.408



Eu m-am lecuit de Eminescu din liceu;aveam ca diriga o rusoaica,care preda....cum altfel,limba rusa.Printre altele, ne-a citit "Demonul" de Lermontov.Va asigur ca e o lectura instructiva si nu lasa loc dubiilor, ce ti-e si cu inspiratia asta.....Demonul=Luceafarul

P.S.Lermontov a trait inaintea lui Eminescu thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Mar 2008, 08:54 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...si era mult deasupra lui...


E posibil sa mor chiar maine si pe pamant n-o sa mai ramana nimeni care sa ma fi inteles intru totul.

Cativa vor spune ca eram un om bun, altii ca am fost o canalie. Dar amandoua

aceste opinii vor fi la fel de gresite.“ (Lermontov, „Un erou al timpului nostru“)



Este acest citat cel care a cauzat si declansat Epigonii...altfel, o diluare a esentei si nimic mai mult.




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 21 Mar 2008, 10:24 AM
Mesaj #158


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Sunteti extraordinari, mad.gif pana si pe Eminescu il murdariti cu noroi.... sorry.gif



--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Mar 2008, 11:37 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu-i facem frate nimica noi...Atat, avem si noi parerile noastre rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 21 Mar 2008, 12:06 PM
Mesaj #160


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616




GLOSSA


Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece.


Multe trec pe dinainte,
In auz ne suna multe,
Cine tine toate minte
Si ar sta sa le asculte?...
Tu asaza-te deoparte,
Regasindu-te pe tine,
Când cu zgomote desarte
Vreme trece, vreme vine.


Nici încline a ei limba
Recea cumpana-a gândirii
Inspre clipa ce se schimba
Purtând masca fericirii,
Ce din moartea ei se naste
Si o clipa tine poate;
Pentru cine o cunoaste
Toate-s vechi si noua toate.


Privitor ca la teatru
Tu în lume sa te-nchipui:
Joace unul si pe patru,
Totusi tu ghici-vei chipu-i,
Si de plânge, de se cearta,
Tu în colt petreci în tine
Si-ntelegi din a lor arta
Ce e rau si ce e bine.


Viitorul si trecutul
Sunt a filei doua fete,
Vede-n capat începutul
Cine stie sa le-nvete;
Tot ce-a fost ori o sa fie
In prezent le-avem pe toate,
Dar de-a lor zadarnicie
Te întreaba si socoate.
[/size]

[size="2"]

Caci acelorasi mijloace
Se supun câte exista,
Si de mii de ani încoace
Lumea-i vesela si trista;
Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama,
Amagit atât de-adese
Nu spera si nu ai teama.


Nu spera când vezi miseii
La izbânda facând punte,
Te-or întrece nataraii,
De ai fi cu stea în frunte;
Teama n-ai, cata-vor iarasi
Intre dânsii sa se plece,
Nu te prinde lor tovaras:
Ce e val, ca valul trece.


Cu un cântec de sirena,
Lumea-ntinde lucii mreje;
Ca sa schimbe-actorii-n scena,
Te momeste în vârteje;
Tu pe-alaturi te strecoara,
Nu baga nici chiar de seama,
Din cararea ta afara
De te-ndeamna, de te cheama.


De te-ating, sa feri în laturi,
De hulesc, sa taci din gura;
Ce mai vrei cu-a tale sfaturi,
Daca stii a lor masura;
Zica toti ce vor sa zica,
Treaca-n lume cine-o trece;
Ca sa nu-ndragesti nimica,
Tu ramâi la toate rece.


Tu ramâi la toate rece,
De te-ndeamna, de te cheama:
Ce e val, ca valul trece,
Nu spera si nu ai teama;
Te întreaba si socoate
Ce e rau si ce e bine;
Toate-s vechi si noua toate:
Vreme trece, vreme vine.

(1883, decembrie



--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 21 Mar 2008, 12:08 PM
Mesaj #161


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



pare a fi scrisa in zilele noastre... thumb_yello.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 21 Mar 2008, 12:56 PM
Mesaj #162


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



ma doare cand vad cu,cata usurinta discreditam OAMENI,ARTISTI,TRADITIE,CULTURA,ISTORIE.De ce nu intelegeti ca sunt simboluri ale unui neam,neamul nostru romanesc,am crescut cu aceste simboluri,as vrea sa cred ca si copii nostri vor fi mandri ca sunt ROMANI.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Mar 2008, 01:23 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



no offence my friend...si eu sunt un mare adept al simbolurilor..am scos si un topic pe tema asta...
Doar ca eu consider ca lumea care se sprijina pe simboluri fabricate, ori false, ori contrafacute sau impuse, este o lume nesigura si eu am nevoie vitala de stabilitate in domeniul asta. Intreaga mea fiinta evolueaza pe acest postament. Nu-mi pot permite niciun compromis aici fara sa imi pun in pericol intregul univers

E lesne sa il iei pe Eminescu de acolo de unde l-ai gasit si sa mergi cu el mai departe.
E mult mai complicat sa il dai jos (sa il pui unde ii e locul in opinia mea), pentru ca in situatia asta ai mare nevoie sa pui altceva in loc.

Ce stim noi despre Istorie, Cultura, Traditie, Artisti ?? Ce, si mai ales cat stim noi pana la urma despre oameni ??

Cand eram in strada la revolutie am fost convins ca eu si cei ca mine l-am dat jos pe Ceasca.
Dupa niste ani am aflat insa ca nu am fost decat un figurant modest, dintr-o piesa proasta, scrisa in alta parte si regizata lamentabil.

Toata Istoria e asa...Oamenii care au trait-o au perceput-o intr-un fel; oamenii care au analizat-o la rece dupa aceea au vazut-o altfel...

Traditia ?? Cine stia de Valentine's Day acu' 15 ani ?? Cati serbau asta ?? O mana de oameni ???
Peste 20 de ani de acum inainte sarbatoarea asta are sa fie la fel de vie, daca nu cumva chiar mai vie decat e azi martisorul..

Asta este draga prietene...Panta rei...totul curge, totul merge inainte, iar timpul netezeste lucrurile si le aseaza pe fiecare la locul lui.

Din pacate el, timpul, nu il poate face scapat pe Eminescu.
Reciteste acest topic si apoi mai gandeste-te.
Sunt prea multe lucruri evidente pe care nu ai cum sa le pastrezi in sfera coincidentelor oricat de mult ai dori asta, iar despre calitatea poeziei eminesciene, incearca sa te apleci mai atent asupra altor autori. Nu zic sa il lasi deoparte pe Eminescu, ci doar sa citesti mai mult din poezia de calitate.
Fa exercitiul asta si vezi ce iese....Pana la urma lumea asta e mult mai mica decat pare thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brendyca
mesaj 26 Mar 2008, 10:06 AM
Mesaj #164


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 20 March 08
Forumist Nr.: 11.408



@alexei: Daca toata lumea spune sa ridici mainile in aer,eu sunt ala care ma intreb intai de ce.Au trecut vremurile cand "adevarurile"erau inghitite de masa,doar pt.ca asa TREBUIA. Spiritul de turma nu-l agreez, chiar exista liberul arbitru.Invata sa tolerezi parerea altora,chiar daca nu-ti convine, in fond valorile se schimba. In lume nimic din ce e impus cu forta, nu poate beneficia de prezumtia de .....de ce vrei tu.

Cu stima!

Acest topic a fost editat de brendyca: 26 Mar 2008, 10:21 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 26 Mar 2008, 11:13 AM
Mesaj #165


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(alexei @ 21 Mar 2008, 12:06 PM) *
Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
.....................

mwah1.gif poezia mea preferata



--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 26 Mar 2008, 11:18 AM
Mesaj #166


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(brendyca @ 26 Mar 2008, 10:06 AM) *
@alexei: Daca toata lumea spune sa ridici mainile in aer,eu sunt ala care ma intreb intai de ce.Au trecut vremurile cand "adevarurile"erau inghitite de masa,doar pt.ca asa TREBUIA. Spiritul de turma nu-l agreez, chiar exista liberul arbitru.Invata sa tolerezi parerea altora,chiar daca nu-ti convine, in fond valorile se schimba. In lume nimic din ce e impus cu forta, nu poate beneficia de prezumtia de .....de ce vrei tu.

Cu stima!


liberul arbitru..prin el ne exprimam (liber) gustul iar rezultatele pot fi spectaculoase..in sensul de bine..sau de rau..ehhh..am facut un mic sondaj printre tinerii din jur..noua generatie… pentru multi dintre ei Eminescu nu inseamna mare lucru.. tinerii nu se mai regasesc in poeziile eminesciene.. schimbare, vremuri noi, timpuri ce aduc alt val , alta gandire, alte valori…usor, usor, redefinim scara valorilor..viata merge inainte ..recunosc ca mi s-au umezit ochii..de intristare si nostalgie…am ramas cu sufletul undeva printre antichitati smile.gif ..nu ma deranjeaza dar nici nu ma bucur pentru noul suflu interior al celor ce urmeaza..ii simt prea duri…sunt glasuri ce sustin ca poezia eminesciana ar fi simpla …naiva chiar...da, este oarecum simpla...dar ce placut e sa fi simplu cand emanciparea apasa si aproape zdrobeste… iar sunt analitica, nostalgica si visatoare..cam asta este dragii mei

Acest topic a fost editat de Michaela*: 27 Mar 2008, 10:12 AM


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 26 Mar 2008, 07:29 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Eminescu a fost un poet remarcabil si are destule creatii cu nimic mai prejos decat ale altor poeti celebri.

am vazut postata o poezie despre o anumita stea si-mi permit sa pun una eminesciana cu acelasi subiect, remarcabila (parerea mea) atat ca si versificatie, cat si ca simbolistica si cunostinte stiintifice uimitoare pentru un umanist al acelor vremi. smile.gif

LA STEAUA

La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.

Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.

Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adânca,
Lumina stinsului amor
Ne urmareste înca.
......................

sau Luceafarul, in special aceasta parte fenomenala, as putea spune impecabila...admirabile melodicitatea, tensiunea crescanda, imaginile ce sunt transmise miraculos prin simpla lectura...devii captiv, devii fara sa vrei partas, te simti atras intr-o spirala vertiginoasa spre centrul creatiei si in spatiul infinit, un drum initiatic catre Creator...

Porni luceafarul. Cresteau
În cer a lui aripe,
Si cai de mii de ani treceau
În tot atâtea clipe.

Un cer de stele dedesupt,
Deasupra-i cer de stele –
Parea un fulger nentrerupt
Ratacitor prin ele.

Si din a chaosului vai,
Jur-împrejur de sine,
Vedea, ca-n ziua cea de-ntâi,
Cum izvorau lumine;

Cum izvorând îl înconjur
Ca niste mari, de-a-notul...
El zboara, gând purtat de dor,
Pân’ piere totul, totul;

Caci unde-ajunge nu-i hotar,
Nici ochi spre a cunoaste,
Si vremea-ncearca în zadar
Din goluri a se naste.

Nu e nimic si totusi e
O sete care-l soarbe,
E un adânc asemenea
Uitarii celei oarbe.


si o strofa incredibila, o recitesc si sunt uimit de fiecare data de sintetismul ei, de antagonismul celor doi termeni (chaos/repaos, o rima remarcabila iarasi) ce se complementeaza incredibil intr-o descriere absolut superba a locului creatiei, acolo unde totul e in continua transformare si agitatie insa unde nimic nu exista inca, totul e atemporal, in repaos.

'Din chaos, Doamne-am aparut
Si m-as întoarce-n chaos...
Si din repaos m-am nascut,
Mi-e sete de repaos.'
..................


Sigur ca opera eminesciana abunda in poezii de dragoste, sigur ca nu totul e la superlativ, dar fie si munai aceste cateva poezii il fac sa fie mare.
Eminescu a avut dezavantajul unor traduceri proste in alte limbi si de aceea e mai putin cunoscut. Am vazut insa de curand niste traduceri reusite in engleza; vedeti aici in paralel in limba romana, in traducerea recenta a lui Adrian Sahlean si in traducerea regretatului Corneliu Popescu, un tanar care era considerat ca fiind cel mai bun traducator eminescian in engleza: http://luceafarul.com/Pages/sbsflightcmp.html

La fel ca si la Eminescu se intampla si cu poezia lui Paunescu de ex., nu totul e super-valoros, dar sunt cateva poezii remarcabile.

Comparatia cu Tzara nici nu intra in discutie din moment ce ultimul a activat si s-a consacrat pe alte meleaguri. De fapt putini il considera a fi roman. La fel cum e considerat si Eugen Ionescu francez de mai toti strainii. Locul creatiei da nationalitatea creatorului pentru public.





--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Mar 2008, 09:04 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Leonardo, nu traducerile l-au omorat pe Eminescu ci sentimentul de "deja vu", ca sa ma exprim in cea mai eleganta forma posibila, pe care cititorii din alte culturi il aveau citindu-i opera.

Cand a fost comparat aici cu Tzara si cu Ionescu comparatia s-a facut intre personalitati recunoscute si ea este perfect valabila.
Eminescu nu a reusit sa fie adoptat de vreo cultura desi a luat contact cu mai multe.
Niciuna nu l-a bagat in seama pentru ca nu avea un nivel minim care sa impuna asta. Ionescu in schimb.....ca sa nu mai zic de altii.

Cat despre "La Steaua", daca ai sa parcurgi topicul cu mai multa atentie, poate ai sa afli mai precis in ce consta contributia eminesciana la popularizarea acestei poezii fara indoiala remarcabila. Nici aia cu haosul nu ii apratine...

Dar nu-i nimic, Eminescu e un prim pas necesar pe calea devenirii poetice pentru orice roman..E bine ca avem un punct de reper care sa ne indice drumul, dar e dramatic sa ne oprim la inceputul lui fara sa il parcugem macar cativa pasi acolo....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 27 Mar 2008, 10:31 AM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



The Dude: n-am spus nicaieri ca trebuie sa ne oprim la Eminescu, incercam sa spun ca are destule creatii remarcabile.
n-am spus ca e original in 'teoria haosului' dar remarcam felul admirabil in care, de ex., a sumarizat intr-o strofa o definitie destul de complexa.

Eminescu nu se poate compara cu Ionescu si Tzara sub nicio forma.
In timp ce ultimii doi sunt creatori de genuri literare, primul este un romantic intarziat influentat de catre scoala germana (de unde si senzatia de 'deja vu', dar care nu mi se pare esentiala totusi in a defini valoarea).
E normal ca Ionescu si Tzara sa fie foarte cunoscuti in literatura universala in timp ce Eminescu apare ca fiind unul dintre altii.
Asta nu inseamna insa ca Eminescu nu are valoarea sa indiscutabila.

E si chestie de gust, romantismul nu e latura definitorie a societatii mileniului 3 si asa precum spui Eminescu sta la coada in asteptarea cititorilor straini. Nu e prima optiune. Traducerile mai putin inspirate il lasa cu atat mai mult acolo in asteptare.

Altfel poezia (si chiar si proza clasica) e din ce in ce mai putin 'vandabila', lumea moderna are prea putina rabdare in a sta si a cugeta.
E aproape imposibil pentru Eminescu sa-si mai castige acum un loc de top in universalitate, dar asta nu inseamna ca e neglijabil. Parerea mea.

Altfel imi plac si Nichita Stanescu si Adrian Paunescu. thumb_yello.gif
Desi favoritii mei sunt Bacovia si Poe (asta ca sa fie clar si de ce-l apar pe Eminescu). sorry.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 27 Mar 2008, 10:35 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Mar 2008, 12:02 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
The Dude: n-am spus nicaieri ca trebuie sa ne oprim la Eminescu, incercam sa spun ca are destule creatii remarcabile.


Aici suntem perfect de acord thumb_yello.gif
...Cu mentiunea ca nu are atat de multe incat sa isi poata pastra titlul de poet national, "luceafar al poeziei roamnesti" ar mai merge asa metaforic, dar poet national...E revoltator!

QUOTE
Eminescu nu se poate compara cu Ionescu si Tzara sub nicio forma.


Ba da. Ca personalitati ale culturii romanesti...Dar desigur se pot compara in nenumarate alte forme: ca masculi, ca oameni de cultura, ca oameni de litere, ca apartinatori ai unor curente filozofice, ca reprezentanti ai acleiasi specii...Te-ai pripit aici:rolleyes:


QUOTE
este un romantic intarziat influentat de catre scoala germana (de unde si senzatia de 'deja vu', dar care nu mi se pare esentiala totusi in a defini valoarea).


Am anuntat ca "deja vu" e un mod elegant de a denumi un act grav in literatura; se pare ca nu pot ocoli insa termenul, asdar citeste: "plagiat".
Apoi du-te inapoi pe topic si vezi varianta originala a poeziei "La Steaua", scrisa de altcineva si publicata cu ceva vreme mai inainte. Apoi du-te la citatele din Lermontov, Blake, Longfellow....

QUOTE
E si chestie de gust, romantismul nu e latura definitorie a societatii mileniului 3 si asa precum spui Eminescu sta la coada in asteptarea cititorilor straini.


Si are unul din ultimele locuri. Biletele se vor termina cu mult inainte ca el sa ajunga macar la jumatatea cozii.

Intreaga poezie este in declin, ceea ce nu este echivalent cu decesul ei, cel pe care il proclama tot mai des unii.

Am mai spus-o aici de mai multe ori, nu poti compara poetii ce apartin altor curente intre ei fara sa nu comiti o mare nedreptate fata de cei ce apartin unor miscari anterioare. Eu cand spun ca Eminescu este un poet slabutz ma refer strict la pozitia lui in interiorul romantismului, si inchid ochii aspura faptului ca el s-a luat la tranta cu acest curent cand el cam daduse coltul...Daca fac nedreptatea de a il compara cu Nichita Stanescu atunci Eminescu nici nu exista..

Altfel poezia (si chiar si proza clasica) e din ce in ce mai putin 'vandabila', lumea moderna are prea putina rabdare in a sta si a cugeta

Asa e din pacate...insa eu observ cu optimism un lucru ce ma face sa sper. Desi se publica tot mai putin, desi are o cautare tot mai redusa poezia care se face azi e din ce in ce mai buna...Poate va reveni..Eu sunt convins ca va rabufni in forta mai devreme sau mai tarziu, asa cum a mai facut asta si in alte dati..

QUOTE
Altfel imi plac si Nichita Stanescu si Adrian Paunescu.
Desi favoritii mei sunt Bacovia si Poe (asta ca sa fie clar si de ce-l apar pe Eminescu).


Patru alegeri in fata carora nu pot decat sa imi scot palaria....

QUOTE
E aproape imposibil pentru Eminescu sa-si mai castige acum un loc de top in universalitate


...si iata cum pe carari atat de diferite si din motive atat de opuse in esenta lor am ajuns amandoi la aceiasi concluzie... thumb_yello.gif





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 27 Mar 2008, 12:40 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Concluzia comuna era evidenta si trasa de la inceput. smile.gif

recunosc sportiv ca nu stiam despre La Steaua ca e traducere dupa Keller.
am cautat acum rapid si am gasit o critica interesanta a lui Garabet Ibraileanu despre 'Influenţe străine şi realităţi naţionale' in literatura romana, unde mentioneaza ca La Steaua si Sonet venetian nu au fost publicate sau asumate vreodata de autor, ci au fost gasite in scrierile sale si considerate ca fiind ale lui.


'Dacă la poeţii anteriori poţi cita uneori şi poeziile străine care le-au influenţat unele bucăţi -- la Eminescu acest lucru nu mai e cu putinţă. Detractorii au încercat -- cu Heine, cu Lenau, cu Platen -- să arate că Eminescu "a copiat", dar a fost în zadar. (La steaua..., după Gottfried Keller, Sonetul Veneţiei, după Cerri, nu le-a publicat Eminescu. S-au găsit în hârtiile lui. El nu a spus că sunt originale.) În Eminescu e influenţa unui curent literar, cum am văzut, şi nu imitarea unor modele străine. Nici Floare albastră, în care e "floarea albastră", simbolul ro mantismului, şi care reclamă un nume, pe al lui Novalis, nu este o poezie imitată.'
http://ro.wikisource.org/wiki/Influen%C5%A..._na%C5%A3ionale

deci nu poti sa-l acuzi de plagiat, dar respectivele poezii ar trebui reconsiderate si autorii repusi in drepturi. E grav ca eroarea nu a fost corectata in timp.


Acest topic a fost editat de Leonardo: 27 Mar 2008, 12:55 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 27 Mar 2008, 03:33 PM
Mesaj #172


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Michaela si Alexei, bine ati venit pe "plaiurile" Universului Cartilor!
Va doresc un dialog cat mai placut si va rog ca, pe viitor, sa nu mai postati 2 raspunsuri consecutive, la interval mai mic de 24 de ore. Va invit sa utilizati cu incredere butonasul de EDIT care permite (dupa cum sugereaza si numele, de altfel) editarea raspunsului anterior.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 27 Mar 2008, 07:37 PM
Mesaj #173


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(Aramis @ 27 Mar 2008, 03:33 PM) *
Michaela si Alexei, bine ati venit pe "plaiurile" Universului Cartilor!
Va doresc un dialog cat mai placut si va rog ca, pe viitor, sa nu mai postati 2 raspunsuri consecutive, la interval mai mic de 24 de ore. Va invit sa utilizati cu incredere butonasul de EDIT care permite (dupa cum sugereaza si numele, de altfel) editarea raspunsului anterior.


am inteles smile.gif ..ma voi conforma regulilor


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Jun 2009, 01:55 PM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Azi , 120 de ani de la moartea lui Eminescu.

Cum si unde a murit poetul


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 15 Jun 2009, 03:14 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



"Nu e pacat /Ca sa se lepede / Clipa cea repede /Ce ni s-a dat?"

Numai EL putea sa o spuna asa de bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman