HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cersitul In Spatiul Public
mogaldeatza
mesaj 8 Dec 2003, 08:26 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Bazat pe mecanismul milei, cersitul a devenit un mod de viata atat pentru cei care intr-adevar nu au mijloace de supravietuire, dar mai ales pentru cei care stiu ca asa se castiga multi bani.
Organizati in grupuri actioneaza in limite bine stabilite si orice intrus este respins cu violenta.Culmea, acest fenomen se produce cu succes mai ales in spatii sacre -curtea bisericii, cimitirele.
Legal nu se iau masuri , si tolerati castiga teren. Explicatia e simpla: omul da fie ca asa a fost invatat,(in familie, la biserica) fie ca spera sa-si linisteasca constiinta. In acest caz, cand nu mai poti deosebi adevarul de minciuna, mai faci un act de caritate ajutandu-ti aproapele, sau te lasi jecmanit, doar pentru ca iti inspira mila?


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 8 Dec 2003, 09:16 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Desi sunt acoperiti de zdrente, sunt nespalati si si de multe ori arata grotesc, cersetorii "de meserie" sunt poate cei mai buni psihologi.
Multora dintre noi ne starnesc mila, fiind convinsi ca daca le dam cativa banuti vom avea o relatie la poarta Raiului.
Textele lor fac referire la mila crestina, dar ataca direct subconstientul amintind de noroc, ajutor divin si nu in ultimul rand copiii. Ce inima nu se lasa induiosata atunci cand este vorba de proprii copii? Cat de tare esti atunci cand ti se sugereaza ca pentru a-ti reusii o afacere ai nevoie de ajutorul divin, pe care-l obtii aruncand cativa banuti in palma intinsa a unui zdrentaros?


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 8 Dec 2003, 10:40 AM
Mesaj #3


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Daca e sa privim problema din punct de vedere karmic, ajutorul oferit unei astfel de persoane prezinta atat aspecte pozitive, cat si negative... De asemenea, conteaza in foarte mare masura daca ajutorul respectiv e un efect al egoismului sau al altruismului nostru. rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Dec 2003, 10:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 8 Dec 2003, 12:41 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



In primul rand , inainte de a acuza pe cineva ca cerseste , cred ca ar fi mai bine sa cunoastem situatia .
Dar ma intreb , cati isi fac acesta munca ?!
Din pacate la ora actuala exista lume care a muncit toata viata si a ajuns sa cerseasca . Cunosc astfel de cazuri.

@ unul
QUOTE
Multora dintre noi ne starnesc mila, fiind convinsi ca daca le dam cativa banuti vom avea o relatie la poarta Raiului.

Da . Mie mi-au starnit si-mi starnesc mila . Nu mi-am dorit nici o relatie la poarta Raiului . Nici macar nu mi-am facut astfel de ganduri .
Nu o fac nici pentru motivul de a dormi mai bine noaptea fiindca am facut o fapta buna . Nu astept nimic in schimb .

@mogaldeatza

QUOTE
Explicatia e simpla: omul da fie ca asa a fost invatat,(in familie, la
biserica) fie ca spera sa-si linisteasca constiinta .
In acest caz, cand nu mai poti deosebi adevarul de minciuna, mai faci
un act de caritate ajutandu-ti aproapele, sau te lasi jecmanit, doar pentru
ca iti inspira mila?


Nu am fost invatata .
Nu doresc sa-mi linistesc constiinta. NU acesta este scopul.
Nu ma vad jegmanita in nici un fel.

Atunci cand dai ceva , o faci ori din suflet , ori o lasi balta . Nu ma vad nici macar manipulata de imaginea celor care cersesc .
Ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca nu sunt toti la fel . Multi sunt batuti de soarta si nu pot face nimic pentru a schimba ceva. Am cunoscut o batranica , care a lucrat toata viata ei , incepand de la varsta de 9 ani . Da , ati citit bine !
A muncit toata viata ei si unde a ajuns?! Sa cerseasca , pentru ca pensia pe care a primit-o de acolo a fost asa de mica ca nu mai avea nici macar pentru mancare destul .
Saracuta nici nu mai stia ce sa faca . Plangea pe strada pentru ca-i era rusine ca a ajuns in situatia de a cersii . Ea! Chiar EA , care muncise toata viata , greu , nu mai avea bani nici pentru un colt de paine .
Cum sa nu ajuti?!
Cum poti sa treci pe langa ea si sa nu o bagi in seama ?!
Daca voi puteti , e ok . Eu nu pot .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 8 Dec 2003, 02:15 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Dar cand vezi un "olog" ca-si scoate piciorul sanatos si-si numara teancul de bani?
Nu am spus ca toti cei care cersesc sunt prefacuti, dar trebuie acceptata realitatea ca exista o "industrie" de profil. wink.gif

Te contrazic putin:mila este un comportament invatat, depinde desigur si de structura sufleteasca a "receptorului".


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Dec 2003, 02:47 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@mogaldeatza
QUOTE


Te contrazic putin:mila este un comportament invatat, depinde desigur
si de structura sufleteasca a "receptorului".

Trebuie sa te contazic eu acum , cu privire la persoana mea . Parintii mei privesc lucrurile altfel . Ei sunt de parere ca "sa se duca sa munceasca ". Deci , din familie nu prea vine . wink.gif

QUOTE
Nu am spus ca toti cei care cersesc sunt prefacuti,



Asta a fost si scopul meu in ceea ce am postat . Sa nu se faca o generalizare !
Sa se diferentieze . thumb_yello.gif
Oi negre sunt peste tot , incepe la politica (cica oameni cu carte ) si se termina la cersit.


Partea cu mila e mai complicata . Ma cuprinde mai multe sentimente deodata . Mila , ura , revolta si imposibilitatea de a schimba ceva.
Acum imi amintesc de o lucrare grafica pe care am vazut-o acum cativa ani .
Era un portret a unui om care nu avea ochi , maini , urechi si gura . A fost facut cu intentie si adresat celor care refuza sa vada realitatea sau efectiv sunt prea preocupati cu altele , celor care nu vor sa audanimic negativ si celor care nu vor sa dea o mana de ajutor sau stau cu ele in san si se gandesc , nu-i problema mea .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Dec 2003, 03:49 PM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Probabil ca cei mai milosi or sa-mi sara in cap pentru ce voi spune aici.
Nu dau niciodata celor care evident ar fi capabili sa munceasca, chiar daca au un picior lipsa. Si nici copiilor, pentru ca stiu ca sunt pusi de adulti - si eu merg pe ideea ca daca nu fac profit, nu vor mai fi pusi pe strada sa cerseasca.
In privinta batranilor, mi se rupe inima pentru ei. E dureros sa-i vezi in situatia asta dupa o viata de munca, intr-adevar.
Si indiferent ce si cum (motive, situatie politica, economica), chiar daca dau un ban, tot nu-mi place sa intalnesc atatia cersetori. Sentimentul de neputinta e un motiv - nu poti da fiecaruia, si faptul ca mi se pare santaj moral e altul.

Zed, pe undeva "nu e problema mea" e corect. In ziua de azi daca ai un ban in plus il dai celor apropiati. Apoi, statul ar trebui sa acorde ajutor social in momentul in care impozitele sunt atat de mari. Pensiile ar trebui sa fie suficient de mari ca batranii sa nu fie pusi in situatia asta. Cersitul nu este decat o solutie de moment pentru cel care intinde mana si chiar daca tu crezi ca il ajuti cu o moneda, in acelasi timp ii acorzi dependenta. Cum spunea Tudy - efectele sunt si pozitive si negative.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 8 Dec 2003, 03:54 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



De cele mai multe ori sunt tentat sa dau de pomana mancare. O paine, un suc, ceva care sa nu poata fi schimbat pe o sticla de tarie.
Cersetorii nu se mai multumesc insa doar cu asa ceva. Daca nu le dai bani, insista intr-un mod destul de brutal, care nu prea mai seamana a cersit.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 9 Dec 2003, 08:21 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Si eu dau doar mancare, pt ca pana la urma se presupune ca de asta cersesc.
In ceea ce priveste actiunile intreprinse de stat , stiu ca Nastase a apelat la parlamentari sa contribuie cu bani pt "eradicarea saraciei".
Dar si daca s-ar intampla, tot la dependenta s-ar ajunge. Omul se invata cu ideea ca, poate sa nu munceasca, pt ca oricum cineva ii va da.
Mila pe care o starnesc este adeseori completata de un comportament de imitatie-daca mai multe persoane din preajma ta dau, dai si tu.
Cersetorii "de profesie" mizeaza pe acest lucru, si inca pe ceva: pe simtul olfactiv al oamenilor carora le cer, care deranjati, prefera sa dea, asta in cazul in care nu recurg la violenta verbala.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 11 Dec 2003, 11:04 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Exista si oamneni care nu mai pot sa munceasca , din cauza varstei inaintate , dar care au muncit toata viata .
Despre dependenta putem vorbi non-stop.
Aici deja se vorbeste despre sarlatani si nu despre cei care traiesc cu mana-n gura din cauza statului.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 11 Dec 2003, 12:30 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Da, pentru ca ei transforma actul caritabil intr-o afacere.

La noi, inca nu e pe deplin inteleasa notiunea de comunitate, in care ar trebui sa existe mecanisme de intr-ajutorare in care
sa fie implicate biserica, autoritatile locale, membrii comunitatii.
Se fac eforturi in acest sens-ajutoarele sociale date de primarii in schimbul prestarii de servicii in folosul comunitatii, dar atat timp cat sistemul de asistenta sociala e abia la inceput nu prea vad mari sanse de succes.Saracia nu poate fi eradicata, dar controlata in anumite limite, da.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 11 Dec 2003, 01:27 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Mi-am pus si eu deseori problema cersetoriei... si tot degeaba, n-am ajuns la nici o concluzie viabila, un individ nu poate schimba situatia oricat de mult si-ar dori, ar trebui sa-si intre in rol asistenta sociala (care asistenta sociala, va intrebati?), sa existe fonduri, pentru adaposturi, pentru mancare, pentru o reabilitare in societate (ce nu-mi place cum suna, dar de aia tot o folosesc)...

Si eu mai dau din cand in cand, dar numai celor care imi plac, oricum n-ajungi in Iad pt. ca nu dai si in Rai daca dai, si chiar daca ar fi asa, tot n-as da numai pt. a-mi asigura un bilet ieftin spre Paradis. Adevarul e ca majoritatea castiga in medie cam 200.000/zi de lucru (sa spunem lucru smile.gif) ceea ce inseamna ca-si pot permite o viata mai buna decat o mare parte din romanii care muncesc in alte domenii (ca sa zic asa). Sunt o gramada de escroci printre cei care cersesc, oameni si oameni (vezi Filantropica!), daca vrei sa-i dai nu are rost sa te gandesti daca e escroc sau nu (Iisus ar spune sa dai oricarui om care iti cere, fara sa-l judeci), lasi generozitatea sa functioneze. Poate ca si batranica din povestea ta, Zed, e doar o unealta si banii care ii primeste ajung la un ticalos, n-ai de unde sa stii... vrei sa-i faci un bine ei, dar de fapt ajutorul tau ajunge la cineva care n-are nevoie de ajutor... asta ca sa intorc problema pe amandoua partile, eu cred ca nu mai conteaza, important e ca i-ai dat ei, fara sa treci mai departe de acest simplu gest. Si important e ce-ai simtit tu atunci...

Completare: cineva spunea ca daca intr-o buna zi, lumea va evolua intr-un asemenea hal incat va disparea saracia si cersetorii, in India ei vor exista intotdeauna... (cam asta era ideea)

Si legat de numele topic-ului: fiind vorba de spatiul public, asta inseamna ca nu se refera la cersetorii care iti vin la usa si iti agreseaza spatiul personal?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 11 Dec 2003, 02:34 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



pai tocmai de asta ai usa, ca sa-ti definesti spatiul personal. ma-ndoiesc ca trec cersetorii de ea oricind au chef. cei care reusesc se cheama hoti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 11 Dec 2003, 02:52 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



... sau comis-voiajori in unele cazuri tongue.gif

Chiar fara sa intre in spatiul tau personal tot pot sa te deranjeze... Imagineaza-ti un om care sta in apartamentul sau, vrea liniste, e obosit, si cineva suna insistent... deja il agaseaza, se duce sa vada cine e, un om zdrentaros pe care nu-l cunoaste - nu-i deschide - , acesta aude miscare inauntru, dar nu i se deschide, se pune pe blestemat... asta nu e o agresiune impotriva omului aflat in spatiul propriu si personal? wink.gif

ps: mi-am amintit de cei care au obiceiul sa umble printre blocuri si sa-si strige durerile si nevoile... agresiune (auditiva)?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 11 Dec 2003, 04:08 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



rolleyes.gif eh, nu-i cazul sa exageram...agresiunile asupra apartamentelor vin de obicei din apartamentele alaturate, adica unii iti deranjeaza spatiul personal chiar din...propriul lor spatiu personal biggrin.gif deci daca e sa despicam firu-n 16 pe tema asta, posibilitatile sunt infinite.

e adevarat ca cersetorii sunt agresivi fara intentie, chiar prin atitudinea lor, fie ca ti se baga-n suflet si-n ochi (la propriu), fie ca te injura. cei mai agresivi sint copiii care stau pe marginea trotuarului si pling fara sa priveasca pe nimeni. nu poti sa pretinzi ca nu-ti pasa, chiar si pentru o secunda. si nu e cinstit sa ti se intimple asta. nu e cinstit sa li se intimple lor. Dumnezeu n-ar trebui sa permita asemenea lovituri neregulamentare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 12 Dec 2003, 08:09 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



De copii mi-e mila, sunt pierduti din start, mai ales daca la colt ii asteapta "mandea" sa aduca suma zilnica.
Ce vor face la maturitate?
Unui tiganus caruia i-am dat un pachet ii dadeau lacrimile, dupa ce ca nu facuse norma zilnica, era si mort de foame.
Toti suntem implicati in fenomenul asta, in mai mica sau mare masura, insa, intr-adevar un singur om nu poate schimba ceva.
Autoritatile? Vax. Doar de sarbatori "cu vedere la tv" simuleaza implicarea, in rest nu e problema lor.
Cat despre asistenta sociala, toti cei implicati vor proiecte si finantari, dar am auzit destui spunand "eu nu intru in canale dupa aia", care "aia" nu-s nici mutanti, nici animale periculoase, sunt oameni.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 12 Dec 2003, 09:16 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



nu stiu daca putem vorbi de asistenta sociala in romania. asisstenta sociala iti bate la usa (spatiului tau personal) si iti ia propriul copil, daca il agresezi. de copiii de pe strada nici nu mai spun. pe cind la noi...n-o sa avem niciodata asistenta sociala, pentru ca n-avem atitudinea necesara. femeile care lucreaza ca asistent maternal, de exemplu, sunt privite de sus mai ales de catre cei care ar trebui sa le dea bani. cui ii mai arde de asa ceva?...suntem prea multi cei care nu ne bagam in canale...ni se pare ca e destul sa aruncam cite o ciocolata in acele canale, si numai de Craciun... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Dec 2003, 03:10 AM
Mesaj #18


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Filantropica e superb... spoton.gif Mi-a placut modul in care a fost pusa problema in cadrul uneia din "moralele" filmului: "Ti-e mila? Ti-am luat banu'!" smile.gif

[Off-Topic]
@yronick: Si totusi mai scrie lumea mesaje si dupa ce postezi tu... wink.gif
[/Off-Topic]


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 14 Dec 2003, 04:43 PM
Mesaj #19


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Io, daca dau bani, dau la asociatiile astea de caritate...pe aci prin Vest de multe ori in magazine sunt boluri in care sa pui maruntisul care ti se da rest cand cumperi ceva. Da' la astia de pe strada nu le dau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 15 Dec 2003, 07:59 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Mai fac si eu asa, dar , de multe ori sunt circumspecta, si prefer sa dau pachete pe strada.
Tudy, Filantropica, dincolo de zambatele pe care le provoaca dezvaluie realitatea "nuda", pe care uneori o evitam.Si mie, mi-a placut, l-am vazut de 2 ori, si e unul din filmele pe care le-as revedea oricand.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 15 Dec 2003, 09:58 AM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



bolurile pentru maruntis...in Romania numai la McDonald's am vazut asa ceva...ajutati copilasii bla bla bla...copiii de pe strada tot pe strada or sa stea...macar acolo au loc sa fuga de cei care-i bat, ceea ce in orfelinate e mai greu. la fel si cu banii de ciocolata: sigura ca ajunge ciocolata la orfelinat dar cine poate garanta ca o papa orfanul si nu tanti Nutzi bucatareasa?

cred ca mai intai ar trebui rezolvata problema "institutiilor" de felul asta si mai apoi adunati micii cersetori...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 15 Dec 2003, 11:55 AM
Mesaj #22


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
dar cine poate garanta ca o papa orfanul si nu tanti Nutzi bucatareasa?


de cand cu telenovelele, exista speranta ca tanti Nutzi sa tina la silueta...problema e sa nu duca ciocolata la propriile odrasle.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 16 Dec 2003, 09:58 AM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



poti s-o condamni pentru asta?? daca eu as fi o tanti Nutzi-bucatareasa (poate ca mai am timp sa devin, ca in ziua de azi intelectualii mor de foame!) as fura ciocolata pentru copiii mei. chiar daca au ciocolata, c-a furat ta-su ieri de pe unde lucreaza si el. asa...sa fie. si nu numai ciocolata. multe comestibile. pentru unii oameni e o rusine sa aiba frigiderul gol.

din Filantropica: "mana intinsa care nu spune o poveste nu merita pomana"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 16 Dec 2003, 02:43 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



C Petrescu (Calea Victoriei);"Ochii cersetorilor de profesie nu sunt niciodata tristi".

Brutus, tocmai datorita celor scrise de tine am o reticenta cand vad "bolurile" pt donatii. Tanti Nutzi si altii ca ea au un venit, pe cand cei carora le sunt destinate fondurile...


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 16 Dec 2003, 04:08 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



categoria sociala "tanti Nutzi" reprezinta problema noastra majora. oricat de mari i-ar fi veniturile, tot va fura ciocolata copiilor orfani, conform principiului atat de romanesc-mioritic: daca e pe gratis, de ce sa nu iau?

din aceasta dilema nu putem iesi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 17 Dec 2003, 08:12 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



...sau nu vrem sa iesim. Puterea obisnuintei, satisfactia produsa de posibilitatea de a "ciupi" din gramada, ca oricum nu se vede, sunt suficiente argumente pt continuarea traditiei wink.gif .
Cand vom invata sa fim responsabili nu doar in ceea ce priveste atingerea propriului interes asta e intrebarea la care nu stiu cine ar putea raspunde.
Cei ce cred in eficacitatea campaniilor caritabile dau, tanti Nutzi & comp.isi completeaza veniturile si destinatarilor li se scot ochii cu o "punguta de la Mosu".
Cei care stiu cum merge treaba comit o infractiune ce le asigura un pat si masa in penitenciare (unde tot contribuabilu'
plateste), cei care nu stiu sau nu vor se roaga sa iasa din iarna.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 17 Dec 2003, 09:39 AM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



inchisorile noastre iubite si dragi si caldutze...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Dec 2003, 04:57 PM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Chestia cu actiunile caritabile o copiem de afara. Numai ca, din pacate, uitam ca acolo e un alt grad de civilizatie, pana la care noi mai avem mult...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 18 Dec 2003, 08:10 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Cand eram la Palatul pionierilor (ce vremuri, dom'le) tovarasa de la clubul unde eram inscrisa ne ruga in prag de sarbatori sa aducem haine vechi si jucarii pt copii de la orfelinat.
Acum fara tam-tam si "oficialitati" nu se mai poate face nici o actiune caritabila.In morala crestina se sustine ideea "facerii
de bine" cat mai putin ostentative. Asta poate nu reusim sa intelegem:saracul nu are nevoie de publicitate si de afisarea
in vazul lumii a situatiei sale ci de ajutor (nu doar pe termen scurt).


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 17 Jan 2004, 03:19 PM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Intr-adevar, daca nu mai putem deosebi adevarul de minciuna, cand este vorba de cersit, facem ce ne dicteaza constinta si situatia materiala. Daca ne simtim vinovati, poate ar fi mai bine sa dam ceva de mancare, daca nu pt cel care cerseste, macar pt Cel de Sus (si pt noi)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 17 Jan 2004, 08:39 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



Omul e prin esenta egoist si orice act de altruism il face pentru sine (constient sau inconstient):fie vrea sa ajunga in rai,sau se simte mai bine cu gandul ca e un om bun,dar mila suprema nu exista,nici altruismul,nici macar fata de proprii copii.Si acestora le dorim binele pentru ca vrem sa ne realizam prin ei sau ca sa ne faca mandrii,oricum totul pe lumea asta e in interes personal.


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jan 2004, 05:33 PM
Mesaj #32





Guests






Cersetorii..Mda, grea problema, amplu subiect de discutie...
Umblu zilnic cu metroul de cel putin 2 ori pe zi cand vin si cand plec de la munca..Pana zilele trecute mergeam 8 statii, acum merg doar 4...Insa indiferent cat de putin as folosi acest mijloc de transport, zilnic vad cersetori..De toate felurile si de toate varstele si marimile...
Intr-o seara in tramvai , la prima statie aud:"ti-am zis eu sa mergem si prin tramvaie?" Dupa nici 2 minute aud un inceput de cantecel, cu Dumnezeu si mila crestineasca si "sa-ti dea domnu' sanatate la copii" si "doamne da-mi si mie un ban/ ca-s copil orfan"...Ma uit in jur: langa o bara o fetita ca de vreo 11 ani, zdrentaroasa si mucoasa, langa ea , probabil fratiorul (sau poate nu) , de vreo 7 anisori cel mult, la fel de murdar, la fel de mucos si negru...Cantau si se uitau unul la altul cu atata tristete de ti se rupea inima.Bineinteles ca cel putin 3 oameni le-au dat bani...I-au privit bucurosi , s-au asezat pe un scaun si au inceput sa sporovaiasca de parca nimic nu s-ar fi intamplat.Erau tare veseli.
Cobor la metrou la Obor.Cand colo , ghici cine intra in vagon? Exact cei 2 de mai sus..Acelasi spectacol, acelasi cantec si aceleasi priviri jalnice si demne de mila...Bineinteles au mai sensibilizat cativa calatori. Pt ca m-am uitat in greata la ei mi-au aruncat priviri pline de ura...
Alta zi, tot la metrou: o femeie de vreo 22-23 ani, cu un copil de cateva luni in brate.In mana avea un acrton:"ajutati va rog un copil suferind de anemie nu-stiu-de-care"...Un nume tare alambicat si de care nu am auzit in viata mea, desi am umblat prin doctori cel putin 15 ani si recunosc toate tipurile de anemii sau boli mai rare si mai grave(le recunosc dupa denumiri, ca nu stiu mare branza despre ele , e altceva)...Si se plimba femeia aia cu copilasul prin ditamai gerul de afara si curentul de la metrou si intindea mana in fata fiecaruia..Femeie ce parea forte sanataoasa si care sigur si-ar fi gasit de munca intr-un tarziu.Era si frumusica.
Iarasi la metrou...Un batran, de vreo 60 ani, imbracat intr-un fel de drapel national, cu haine jegoase pe dedesubt, cu o privire pierduta si trista canta "Steaua sus rasare..." Omul ala intr-adevar parea abatut, se cunostea pe fata lui ca viata fusese nemiloasa cu el...Lui i-as fi dat ceva, din pacate nu aveam nici pt mine...A cantat, apoi s-a "plimbat" pana in celalalt capat de vagon, unde s-a asezat intr-un colt si i-au dat lacrimile...Privea in gol si avea o fatza atat de trista incat mi-a rupt inima...Ochii lui intr-adevar erau de om necajit, trecut prin mai multe decat putea indura...
Ieri la metrou...Urca in vagon un barbat, ce nu avea mai mult de 30 ani, poate nici atat nu avea...Imbracat cat de cat ok, insa murdar, cu barba lasata sa creasca in nestire..Cu o privire lunecoasa, a inceput sa zica nush ce poveste...Nu l-am auzit caci a facut metroul prea mult zgomot, insa ne privea cu ura si invidie pe toti...Nu am vazut sa-i dea careva bani, insa omul ala era mai bun de munca decat mine...De ce a preferat sa cerseasca?? Cum de nu ii era rusine??
La metrou la Victoriei 2...Langa coloanele de ciment o batranica..alba toata, cu o privire sfasietoare, plangea si-si freca mainile.."Ajutati-ma, va rog" ...Se tanguia slab, abia auzit...LA intervale destul de mari se mai apleca cineva si-i arunca in scarba cate un banut...Il culegea de pe jos si-l strangea la piept plangand...Se cunostea pe fata ei rusinea si umilinta ca ajunsese sa cerseasca...Din pacate nu am posibilitatile necesare sa-i ajut pe cei ca ea, i-as ajuta cu draga inima si nu din altruism sau egoism , ci pur si simplu pt ca stiu ce inseamna sa nu ai absolut nici o posibilitate de-a iesi din necaz, stiu ce inseamna disperarea si neputinta...
Ei bine, pe batrani i-as ajuta, le-as da mereu cat de mult as putea si nu numai bani.As incerca sa vorbesc cu ei, sa vad care le e oful sa aflu unde e necazul si sa-i ajut sa treaca peste el...Pe cei care sunt buni de munca i-as baga fortat intr-o fabrica undeva sa munceasca...Iar de copii trimisi la cersit m-as interesa sa vad cine-i trimite si de ce si i-as lua la rost pe cei responsabili...Din pacate inca nu am puterea financiara necesara pt asa ceva, dar sper ca voi putea candva sa-i ajut pe cei ce merita si sa-i scutur pe nesimtiti sad.gif cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 20 Jan 2004, 08:18 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (afrodita @ Jan 18 2004, 05:35 PM)
.Iar de copii trimisi la cersit m-as interesa sa vad cine-i trimite si de ce si i-as lua la rost pe cei responsabili...Din pacate inca nu am puterea financiara necesara pt asa ceva, dar sper ca voi putea candva sa-i ajut pe cei ce merita si sa-i scutur pe nesimtiti.


Draga Afro, e foarte usor de raspuns la intrebare si foarte greu de actionat.
De trimis ii trimit parintii ( daca pot fi numiti asa), sau in cazul celor fara familie-capul "bandei".Pentru ei devine un mod de viata, in care sentimentul rusinii nu-si are locul.Stiu ca trebuie sa-si faca norma zilnica si e firesc sa fie fericiti cand gasesc fraieri dispusi sa contribuie la ea.
Chiar daca asistentii sociali ii culeg de pe strada si ii duc la un centru de tranzit dar, obisnuiti cu viata pe strada nu stau prea mult.
In cazul parintilor e foarte greu de monitorizat/remediat situatia, mai ales ca respectivii sunt versati in a fenta statul.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Jan 2004, 09:32 AM
Mesaj #34





Guests






Asa , ca idee, banuiam eu cine ii trimite...Da' ma refeream la faptul ca mi-ar place sa ma duc sa iau fiinta aia la scuturat, sa lase copii in pace...Si poate o fenta ei statul, da' daca as avea bani si avocati si judecatori buni, tare mi-e ca nu ar mai reusi sa-l fenteze pt prea mult timp...Ma rog, vise de om care-si doreste o viata mai buna si pt el si pt cei din jur...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Jan 2004, 10:34 AM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Si eu ... ca si fiecare dintre voi, am analizat aceasta problema ... sa dau sau sa nu dau la cersetori, si in cele din urma am ajuns la o concluzie... strict rationala... Mentionez ca pana pe la 15 ani si eu dadeam bani- cati aveam- la cersetori, deh... meteahna din familie, dar si vazuta pe la altii. Intr-o zi, stand pe banca intr-un parc si analizand niste cersetori, am avut ragazul sa cercetez problema ... rational, pentru ca daca pui mila la bataie, deja gandirea iti e anihilata...
Buun... iata rezultatele mele.... he he devil.gif
- daca nimeni nu ar mai da bani la cersetori, acestia evident ar disparea, unii care pot sa munceasca, sau cersesc din placere, cca 80% din ei, s-ar replofila, restul pur si simplu ar muri ... asta e ... au avut timp pana atunci sa se gandeasca la ziua de maine.
- chestia cu raiu si cu iadu e o sperietoare pentru cei mai saraci cu duhu, ca nu prea are baza, Isus a invatat pe oameni sa pescuiasca, nu le-a dat pestele de-a gata.
- am observat ca cei care dau bani au probleme emotionale, sunt mai firavi, si ei insisi au nevoie de ajutor, si spera ca ajutandu-i pe altii, Domnul se va milostivi de ei - posibil sa existe si cateva exceptii in lume, imi cer scuze la ei...
- dar am vazut si alt tip de persoane care ajutau cersetorii, dar la ce mod: stateau de vorba cu ei, incercau sa afle care le sunt cauzele problemelor si ii ajutau sa depaseasca momentul. Acesta este singurul tip de ajutor cu care sunt de acord. Daca dai bani aiurea, atunci faci mai mult rau decat bine, atat individului cat si societatii. Individului pentru ca il ajuti sa-si mentina starea asta de decadere, si societatii pentru ca incurajezi astfel de indivizi.

Deci dragii mei, daca vreti sa faceti bine, nu dati bani la cersetori, caci altfel faceti rau si cersetorilor, si societatii si acest rau se intoarce si impotriva voastra si a urmasilor vostri, ca si copii cersetorilor vor cersi de la copiii vostri ... Amin


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman