HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Se Intampla Cu Moldova ?, fratii nostri se agita degeaba ?
March
mesaj 29 Nov 2010, 12:58 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 29 Nov 2010, 02:55 PM) *
de cand e scandal cu maghiarii? iudemere-ul e la governare de 20 de ani indiferent cu cine, crezi ca pleaca pe niste printipii?

sa fim seriosi.

Udemeristii nu-i mai reprezinta de mult pe toti maghiari de la noi.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Nov 2010, 01:11 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



(Hotnews 11:00)
Dupa procesarea a 95,4% din voturi, rezultatele anuntate de CEC sunt:
1) PCRM - 41,1%
2) PLDM - 28,2%
3) PDM - 13,2%
4) PL - 8,9%
5) AMN - 2,1%

Alegerile din Basarabia sunt ca un deja vu, am mai trait asta aici la noi, in Romania. Asta demonstreaza ca suferim de aceiasi boala, doar ca intre timp romanii s-au mai tratat, basarabenii abia acum or sa inceapa tratamentul care sper o sa-i scoata din convalescenta comunismului care le-a schimbat nu numai identitatea nationala ci si pe cea politica si spirituala. Comunistii "au castigat" dar mai au pana sa ajunga la putere, totul depinde de aliantele pe care vor reusi sa le faca, cert este ca partidele mici au devenit peste noapte importante in jocul puterii. Sa vedem ce o sa se intample ce partid reuseste sa creeze majoritatea parlamentara.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Nov 2010, 05:00 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca data trecuta comunistii aveau 60 de mandate si le mai trebuia un vot, se pare ca acum va fi invers: AIE va avea 60 de mandate, si va mai fi nevoie de un vot pentru a alege presedintele... Daca dintre deputatii AIE n-a tradat atunci nimeni, acum se va gasi un comunist care sa tradeze?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Nov 2010, 05:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 28 Mar 2011, 04:54 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



WIKILEAKS: Teorie ucraineană: Romānia+Republica Moldova=Romanova

Romanova ? Noua tiganie ? sau Noua tiganeala ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Mar 2011, 05:05 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mai degraba telegrama aia arata prostia diplomatilor ucrainieni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Jun 2011, 09:42 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Comunistii au castigat primaria Chisinaului ! Pentru prima oara dupa 1990 !! In Moldova intr-adevar se intampla ceva ... unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Jun 2011, 10:05 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 6 Jun 2011, 09:42 AM) *
In Moldova intr-adevar se intampla ceva ... unsure.gif

Ce sa se intample, crezi ca moldovenii is prosti sa se uneasca cu rrromanii? Pasapoarti si atat bre.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Jun 2011, 12:39 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 6 Jun 2011, 11:05 AM) *
Ce sa se intample, crezi ca moldovenii is prosti sa se uneasca cu rrromanii? Pasapoarti si atat bre.

Ca doar n-or fi fraieri sa se uneasca si sa plateasca gazul la pretul pe care ni-l dau rusii noua

Acest topic a fost editat de March: 6 Jun 2011, 12:49 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jun 2011, 01:53 PM
Mesaj #79


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mai īntāi de sa dea gaze s-ar cuvine sa vorbesca ceva ce se īntelege, yippieyayo.

Moldoveanca, Yippie Ya Yo


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Jun 2011, 03:19 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scandal la Kishinev. Comisia Electorala Centrala nu accepta comunicatul Comisiei din capitala. Cum ca au castigat comunistii dupa numaratoare a numai 44 % din voturi ! Stati pe aproape . Se incinge samagonul in ei !

Acest topic a fost editat de March: 6 Jun 2011, 03:19 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jun 2011, 06:28 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Parca mi-aduce aminte de ceea ce s-a intamplat si la alti romani, e prea de tot, sa-mi dea cineva un dictionar moldo-roman sa inteleg si eu ce se intampla.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jun 2011, 03:57 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Turul doi pentru Primăria Chişinaului
Presa comunistă: Bucureştiul ar fi cerut serviciilor moldoveneşti să-l ajute pe Chirtoacă


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2011, 05:27 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Foarte bine ca daca au actionat asa, chiar daca comunistii (rusii) au aflat ceva ar trebui sa negam orice implicare si sa aflam cum de a fost posibil sa rasufle informatia asta, daca este reala. Trebuie sa invatam de la altii cum se procedeaza iar rusii au multa experienta in acest sens, dar nu numai ei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2011, 11:24 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Republica Moldova a semnat tratatul de aderare a zona liberului schimb din CSI, care se doreste a fi un fel de UE al fostelor state sovietice. In timp ce Romania, presedintele Basescu chiar si Polonia fac demersuri pentru integrarea Moldovei in UE, guvernul moldovean semneaza un tratat prin care rusii incearca recrearea URSS. Cu aceasta ocazie rusii au solicitat bani pentru crearea unei forte defensive aeriene a statelor CSI. In timp ce UE se confrunta criza domnul Putin isi vede de treaba si pare ca are succes, de neinteles pentru mine este atitudinea moldovenilor, care prin proiectul de la Deveselu intrau oarecum sub scutul acesta, de ce le mai trebuie inca un "scut"? sa fie oare acelasi joc, specific romanesc, balcanic, la doua capete? sau sa fi realizat moldovenii ca sansele de a fi acceptati in UE s-au redus dramatic. Nu stiu cati moldoveni au primit pasapoarte romanesti dar cu siguranta UE va pune intrebari Romaniei cu privire la aceasta situatie ciudata, in care cetatenii unei alte uniuni au pasapoarte ce atesta ca sunt si catateni ai UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Oct 2011, 01:54 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2011, 12:24 PM) *
In timp ce Romania, presedintele Basescu chiar si Polonia fac demersuri pentru integrarea Moldovei in UE, guvernul moldovean semneaza un tratat prin care rusii incearca recrearea URSS.

Ca sa vezi cat de aerian este presedintele tau in chestiunile astea de politica externa !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2011, 02:14 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Se pare ca nu e singurul, mai ales ca are, avem, afinitati culturale, obligatii morale fata de moldoveni, pe care i-am lasat nu odata la mana rusilor, preferand sa ne salvam in dauna lor. Au tot dreptul sa se simta lezati, ca niste frati mai mici uitati in camp dupa joaca. Totusi nu inteleg ce i-a determinat sa faca acest pas, criza? zvonurile privind sistarea aderarilor, lipsa de viziune, presiunile Romaniei? presiunile Rusiei sau oferta acestora privind rezolvarea conflictului transnitrian? nastalgia vremurilor cand Maica Rusie se ingrija de soarta lor?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Oct 2011, 02:19 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2011, 03:14 PM) *
Se pare ca nu e singurul, mai ales ca are, avem, afinitati culturale, obligatii morale fata de moldoveni, pe care i-am lasat nu odata la mana rusilor, preferand sa ne salvam in dauna lor. Au tot dreptul sa se simta lezati, ca niste frati mai mici uitati in camp dupa joaca. Totusi nu inteleg ce i-a determinat sa faca acest pas, criza? zvonurile privind sistarea aderarilor, lipsa de viziune, presiunile Romaniei? presiunile Rusiei sau oferta acestora privind rezolvarea conflictului transnitrian? nastalgia vremurilor cand Maica Rusie se ingrija de soarta lor?


In locul promisiunilor lui Basea cum ca ii va sprijini pentru intrarea in UE, maldavenii prefera ajutorul imediat al Rusiei : produse mai ieftine, gaz mai ieftin, electricitate mai ieftina ,piata de desfacre pentru vinurile moldovenesti...

Miscarea asta a Moldovei este un pumn in fata lui Basescu dat de catre noua conducere a Moldovei pe care el a sustinut-o cu disperare prin toate mijloacele.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2011, 02:39 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2011, 12:24 PM) *
guvernul moldovean semneaza un tratat prin care rusii incearca recrearea URSS


Ei, asta-i o exagerare a ziaristilor. smile.gif

Au semnat un tratat care anulează taxele de import si export pentru unele marfuri, nici vorba de refacerea URSS.

PS: Uite aici o analiza mai lucida decat comentariile ziaristilor de doi bani

Acest topic a fost editat de abis: 19 Oct 2011, 02:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2011, 03:31 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
"nici vorba de refacerea URSS"
Poate trebuia sa folosesc ghilimelele pentru "URSS" normal ca nu o sa mai fie URSS, dar CSI in care Moscowa are puterea militara, economica si financiara este pentru multi acelasi lucru. De ce crezi ca turkemenii nu vor sa semneze? pentru ca toate negocierile lor cu UE, speranta lor de independenta, s-ar narui iar gazul ar trece din nou in mainile rusilor care l-ar folosi pentru a pune presiune pe UE cand vrea muschii lor. Putin vrea sa recreeze un stat care sa mosteneasca URSS, nu poate face nimic in tarile baltice dar in rest toti sunt la mana lor, chiar si Georgiea odata cu plecarea lui Saakasvili va deveni mai apropiata de Rusia, asa cum a facut de altfel si Armenia. Toate aceste popoare s-au obisnuit sa aibe securitatea asigurata de Rusia cea mare si puternica, ce s-a intamplat cand Rusia a fost slaba, armenii s-au razboit cu azerii, osetinii cu georgienii etc. cel putin in Caucaz, Rusia a adus stabilitatea si securitate. Marea problema a rusilor o constitue islamismul pe care oricat ar dori nu-l pot controla decat prin forta. Moldovenii pot fi tentati de CSI si ar avea si de ce, au acolo o piata pe care nu si-au dorit sa o abandoneze niciodata, asa cum au facut romanii, desi au avut de pierdut, produsele moldovenesti se vand bine in Rusia iar produsele rusesti se vand bine in Moldova. Sa vedem ce se va intampla in viitor, dar eliberarea pasapoartelor romanesti cred ca va fi o problema.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2011, 03:43 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2011, 04:31 PM) *
De ce crezi ca turkemenii nu vor sa semneze? pentru ca toate negocierile lor cu UE, speranta lor de independenta, s-ar narui iar gazul ar trece din nou in mainile rusilor


Exact.

Dar Moldova nu are gaz de exportat prin Rusia; nu are decat de castigat de pe urma tratatului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2011, 03:50 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De castigat sigur are de castigat, dar sa vedem ce va pierde, trebuie sa dea ceva la schimb, or poate-ti inchipui ca rusii au devenit dintr-o data democrati.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Oct 2011, 11:35 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2011, 04:50 PM) *
De castigat sigur are de castigat, dar sa vedem ce va pierde, trebuie sa dea ceva la schimb, or poate-ti inchipui ca rusii au devenit dintr-o data democrati.

Nu trebuie sa dea nimic material. Are piata ruseasca deschisa. Iar telul rusilor este sa departeze Moldova de Romania... UE.... NATO....


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Oct 2011, 05:09 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Deci esti de acord ca va da ceva, nu material dar va da? Te referi la suveranitate sau independenta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Oct 2011, 05:14 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 20 Oct 2011, 06:09 PM) *
Deci esti de acord ca va da ceva, nu material dar va da? Te referi la suveranitate sau independenta?

Suveranitatea ei nu va fi limtata in niciun fel. Nu mai suntem pe timpul lui Brejnev


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Oct 2011, 11:13 AM
Mesaj #95


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2011, 04:50 PM) *
poate-ti inchipui ca rusii au devenit dintr-o data democrati.


Rusia face concesii Moldovei pentru a-si imbunatati relatiile cu UE

Asta e parerea presei ruse. Eu zic ca, de data asta, are dreptate. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Oct 2011, 12:00 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu zic ca nu are. Ma gandesc cand spun asta la vorbele lui Stefan Cel Mare, care prefera sa inchine tara turcilor decat sa faca o alianta cu muscalii. Romanii si mai ales moldovenii ar trebui sa citeasca mai multa istorie, acolo se gasesc vectorii care ne ajuta sa intelegem specificul acestei natii, rusii. Tot ce se intampla acum in Rusia, concesiile facute unei tari sau alteia nu sunt decat actiuni ale diplomatiei ruse menite sa adoarma pe cei naivi. Rusia e prea mare si prea mandra ca sa poata pierde ceea ce si-a dorit din totdeauna, gurile Dunarii, Marea Neagra, Marea Baltica, fara aceste conexiuni Rusia nu exista pentru Europa, este doar o alta tara din Eurasia, bogata, mare, dar salbatica si indepartata. Rusia vrea sa fie europeana, a facut eforturi enorme de-a lungul istoriei pentru a-si demonstra apartenenta la Europa, inca din timpul lui Petru Cel Mare incearca asta si ori de cate ori au ajuns aici, s-au lovit de romani, de moldoveni. Pe romani rusii au vrut pur si simplu sa-i transforme, sa-i rusifice, sa-i domine cu orice pret, i-au cucerit, le-au luat pamanturile, i-au batjocorit, le-au adus comunismul, le-au schimonosit limba, i-au trimis prin Siberia etc. dar n-au reusit mare lucru. Suntem aici, personal sunt constient de puterea Rusiei, de faptul ca ne este necesara o relatie buna cu aceasta tara, este o piata mare care ne poate ajuta economic care ne cunoaste si apreciaza produsele, dar niciodata nu ma voi increde in rusi in ceea ce fac sau au de gand sa faca. Romanii si mai ales moldovenii trebuie sa fie atenti la denaturarile savante ale rusilor, la studiile lor academice, care nu fac altceva decat sa creeze o alta realitate, o alta istorie in ceea ce ne priveste, asta este stilul lor si din nefericire s-au gasit de-a lungul timpului multi mancurti care sa-i sustina, sa-i sprijine, sa-i ajute sa loveasca acolo unde trebuie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Oct 2011, 12:23 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Oct 2011, 01:00 PM) *
Ma gandesc cand spun asta la vorbele lui Stefan Cel Mare, care prefera sa inchine tara turcilor decat sa faca o alianta cu muscalii.

La ce te referi? Nu inteleg.

QUOTE
niciodata nu ma voi increde in rusi in ceea ce fac sau au de gand sa faca

Eu o sa am incredere in Rusia ca stat atunci cand va fi un stat democratic. Ceea ce este posibil sa nu se intample niciodata. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Oct 2011, 01:30 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Oct 2011, 01:23 PM) *
La ce te referi? Nu inteleg.

Pentru corectitudine si pentru a despartii literatura de istorie trebuie sa precizez urmatoarele:

IX. Cānd au murit Ștefan-vodă cel Bun, au lăsat cuvānt fiiului său, lui Bogdan-vodă, să īnchine țara la turci, iar nu la alte neamuri, căci neamul turcilor sunt mai īnțălepți și mai puternici, că el nu o va putč ținč țara cu sabia, ca dānsul. (Letopisețul Țării Moldovei de Ion Neculce)

De-a lungul timpului multi au folosit acest text, pentru a desemna, crestinii, polonezii, muscalii, rusii, ungurii etc. Conform lui Neculce, Stefan cel Mare ar fi zis doar "alte neamuri" dar e clar ca prefera sa inchine tara turcilor decat oricaror altor neamuri, fara a face insa referire directa la muscali sau rusi. Mai tarziu s-au vehiculat tot felul de variante, printre acestea aflandu-se si cea pe care am folosit-o eu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Oct 2011, 01:37 PM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Oct 2011, 02:30 PM) *
e clar ca prefera sa inchine tara turcilor decat oricaror altor neamuri, fara a face insa referire directa la muscali sau rusi

De asta eram nedumerit, nu intelegeam de ce ai spus ca Stefan Cel Mare prefera sa inchine tara turcilor decat sa faca o alianta cu muscalii

Rusii erau departe atunci, nu ar fi spus Stefan asa ceva. Si chiar daca ar fi spus, asta s-ar fi intamplat acum mai bine de 500 de ani. Asa, multi ar deplange faptul ca Moldova a fost inchinata la... munteni. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman