HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Se Intampla Cu Moldova ?, fratii nostri se agita degeaba ?
carpatic
mesaj 27 Nov 2003, 03:42 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Bun bun, Georgia e departe. Dar aici langa noi e micuta Moldova. Ce parere aveti despre miscarile de acum de la Chisinau ?
Care credeti ca sunt implicatiile, cum va evolua situatia si cum ne va afecta pe noi toata treaba asta ?
Acum cateva zile, la "Tuca show", Iliescu spunea ca intr-un viitor neprecizat n-ar fi exclus ca totusi sa ne unim cu Moldova. Oare e posibil asa ceva, date fiind tendintele actuale ? Pe de alta parte, ar avea rost ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Nov 2003, 03:50 PM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Iliescu vorbeste in somn. Asa face el politica externa.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Nov 2003, 04:07 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Evolutia evenimetelor din Moldova este destul de statica, asemenea iesiri in strada au mai avut loc si am vazut ca nu s-a schimbat nimic in viata "romanului" de rand de peste Prut!
Cu toate astea, cred ca nu putem face nici un fel de previziune despre ce si cum se vor desfasura lucrurile in viitor! Duminica este promisa o manifestatie de zile mari, vom trai si vom vedea!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Nov 2003, 04:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Petru
mesaj 1 Dec 2003, 12:01 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Dupa iesirea in strada ieri se pare ca nu s-a intamplat nimic semnificativ in materie de demisie a presedintelui si convocare a a alegerilor anticipate... Se pare ca regimul comunist de la Chisinau se tine foarte bine pe picioare!

Incepand de azi are loc intrunirea ministrilor de externe ai statelor membre ale OSCE. Aici va fi luata in dezbatere si chestiunea federalizarii Republicii Moldova. La Chisinau a fost dat un publicitatii un apel care printre altele propune o rezolvare a actualului conflict prin demilitarizare, decriminalizare si democratizare... cu alte cuvinte "strategia celor 3 D"! Sperantele demonstrantilor se intreapta spre luarea in considerare a acestei strategii la Maastricht.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 2 Dec 2003, 04:33 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Se pare ca intalnirea interministeriala de la Maastricht s-a terminat fara adoptarea unui document final... din cate se stie Rusia a fost cea care s-a opus in mod vehement retragerii trupelor din Transnistria si Georgia...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 11 Dec 2003, 03:37 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Vad ca si americanii au fost ceva mai transantzi la intalnirea OSCE. Pare toutusi ezitanta UE.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 11:06 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ca e sau ezitanta e un fapt clar ca nu se poate implica mai mult decat a facut-o pana acum... nu-i permit reglementarile internationale in vigoare, din pacate sau poate din fericire!!!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 12 Dec 2003, 12:55 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



In nouazeci, si unu, si doi, si trei .... eram pentru reintregirea vechii Romanii.

Din nouazeci incoace avem ...

... exemplu reintregirii Germaniei (estul ineficient - ca sarac nu era - cu vestul super-eficient) care numai incurajator nu e pentru reintregirea altor tari din parti diferite ca eficienta (ce-or face coreenii daca se vor uni ?).

... o imagine mai apropiata de realitate privind romanii din Basarabia (majoritatea se complac in a se considera "moldoveni", doar o minoritate sunt constienti cat i-ar fi ajutat unirea cu Romania).

... diferente din ce in ce mai mari, economic vorbind, intre Romania si Basarabia.

Daca mai adaugam faptul ca in ultimele sute de ani Rusia a tinut cu dintii de Basrabia (granar ieftin) ...

... si ultimele dovezi ca e inca asa au fost date de Rusia chiar in ultimele saptamani ...

Asa ca, Dumnezeu sa-i ajute,

calfa

Acest topic a fost editat de calfa: 12 Dec 2003, 12:56 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 12 Dec 2003, 02:01 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Calfa,
eu am intrebat altceva, legat de pozitia UE, dar vad ca te intereseaza mai mult problema unirii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 12 Dec 2003, 02:14 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



OK, eu am luat titlul topicului in considerare "Ce Se Intampla Cu Moldova ?, fratii nostri se agita degeaba ?".

Iar primul mesaj pe thread suna asa:

QUOTE


Bun bun, Georgia e departe. Dar aici langa noi e micuta Moldova. Ce parere aveti despre miscarile de acum de la Chisinau ?
Care credeti ca sunt implicatiile, cum va evolua situatia si cum ne va afecta pe noi toata treaba asta ?
Acum cateva zile, la "Tuca show", Iliescu spunea ca intr-un viitor neprecizat n-ar fi exclus ca totusi sa ne unim cu Moldova. Oare e posibil asa ceva, date fiind tendintele actuale ? Pe de alta parte, ar avea rost ?



Nu am scris ce am scris ca replica la vreun mesaj anterior. Doar ca raspuns la titlul topicului.
_________________

Nu ma (mai prea) intereseaza problema unirii. Ce am vrut eu sa spun este ca nici romanii din Moldova si nici romanii din Romania nu par sa fie motivati pentru o eventuala unire.
____________________

Cat despre pozitiile U.E, Rusiei, etc., cred ca suntem prea "neinitiati" ca sa facem aprecieri pe termen scurt.

Pe termen lung, repet, cred ca Rusia va tine cu dintii de Moldova, si Rusia are si experienta la chestii de-astea.
Asa ca in ce priveste U.E., orice pozitie ar vrea sa aiba sau ar avea, la masa compromisurilor (tratativelor) Rusia cred ca va avea in final castig de cauza.

Cu bine,

calfa

Acest topic a fost editat de calfa: 12 Dec 2003, 02:15 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 03:32 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (calfa @ Dec 12 2003, 12:05 PM)
In nouazeci, si unu, si doi, si trei .... eram pentru reintregirea vechii Romanii.

Din nouazeci incoace avem ...

... exemplu reintregirii Germaniei (estul ineficient - ca sarac nu era - cu vestul super-eficient) care numai incurajator nu e pentru reintregirea altor tari din parti diferite ca eficienta (ce-or face coreenii daca se vor uni ?).

... o imagine mai apropiata de realitate privind romanii din Basarabia (majoritatea se complac in a se considera "moldoveni", doar o minoritate sunt constienti cat i-ar fi ajutat unirea cu Romania).

... diferente din ce in ce mai mari, economic vorbind, intre Romania si Basarabia.

Daca mai adaugam faptul ca in ultimele sute de ani Rusia a tinut cu dintii de Basrabia (granar ieftin) ...

... si ultimele dovezi ca e inca asa au fost date de Rusia chiar in ultimele saptamani ...

Asa ca, Dumnezeu sa-i ajute,

calfa

Acum orice fel de sperante de unire sunt daca nu absurde cel putin de nepus in practica, este mult prea tarziu sa credem ca se mai poate face ceva in acest sens! Ceea ce se putea face ar fi trebuit sa se petreaca la inceputul anilor '90 si nu acum...
Intr-adevar cei care se cred in continuare romani sunt extrem de putini si asta din pacate...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Dec 2003, 09:50 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (Petru @ Nov 27 2003, 04:17 PM)
Evolutia evenimetelor din Moldova este destul de statica, asemenea iesiri in strada au mai avut loc si am vazut ca nu s-a schimbat nimic in viata "romanului" de rand de peste Prut!
....

In prezent, pozitia adoptata de Romania este cea a "strutului", probabil ca la sugestia SUA, care ea a inceput discutia cu Rusia privind Moldova. Insasi presa e destul de prudenta. Basarabenii sunt extrem de impartiti, cei care vor unirea cu Romania sunt destul de putini. De altfel, deocamdata, nu exista nici un interes. Dupa aderarea Romaniei la UE probabil ca vor exista motive.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 13 Dec 2003, 01:03 AM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Mai lipseste linistii României doar o minoritate rusa mai numeroasa decât cea maghiara si cu Rusia în spatele ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 13 Dec 2003, 09:54 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (Mi_ @ Dec 13 2003, 01:13 AM)
Mai lipseste linistii României doar o minoritate rusa mai numeroasa decât cea maghiara si cu Rusia în spatele ei.

Asa se pare ca evolueaza politica guvernantilor moldoveni.
Acum vor sa declare pe romanii din Basarabia, minoritate, care este mai putin numeroasa decat,
bineinteles, majoritatea rusa.
Este posibil deoarece romanii care au trait in Basarabia pana la anexarea ei de catre URSS, majoritatea au murit sau au fost asimilati de majoritatea rusa. Romanii nascuti dupa 1940, au fost crescuti in conditiile comunismului sovietic, care a desfiintat nationalitatea romana in Basarabia.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 23 Jan 2004, 06:02 AM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Desi nu eram pe lume cand jumate din Moldova s-a dus pe apa sambetei, discut subiectul asta cu un fel de durere in suflet. De multe ori il evit fiindca nu cred ca se mai poate face ceva, nu cred ca asa cum este amestecata populatia din Moldova ruseasca acum aceasta bucata din Romania se va mai intoarce vreodata la tara mama. Moldovenii se tin de "moldoveni" nu de romani si nu vor unirea. Tot ar fi bine ca ar fi moldoveni dar devenind minoritari nu va mai avea rost sa-i spuna tarii Moldova iar istoria va fi modificata dupa necesitati. Este posibil ca peste 3 sau 4 generatii romanii sa nu-si mai spuna moldoveni ci rusi sau ucrainieni sau ruteni si cetatile lui Stefan cel Mare sa dispara ca si cind n-au existat vreodata.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2007, 10:17 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Locuitori din sate intregi moldovenesti si-au vandut organele sad.gif

In sudul Moldovei exista sate intregi unde aproape toti locuitorii s-au lasat "taiati" pentru a face rost de bani ca sa iasa din saracie. sad.gif

Banosul "comert" se desfasoara chiar cu acordul autoritatilor de la Chisinau, acuza agentia de presa germana DPA. Oficialii din Republica Moldova fie inchid ochii in fata traficului de organe, fiinte umane si droguri, fie sunt partasi la aceste crime, devenite deja "banale" peste Prut.

Autoritatile de la Chisinau sunt acuzate ca nu iau masuri in ceea ce priveste traficul cu fiinte vii, cu narcotice si, mai ales, de organe. "Traficul ilegal de organe in Republica Moldova a devenit atat de banal, incat autoritatile il ignora sau uneori chiar participa la acest schimb", relata, joi, agentia germana de presa DPA.

De altfel, in sudul Moldovei exista sate intregi unde fiecare locuitor a fost "taiat" pentru a lua parte la schimbul ilegal de organe, unele persoane chiar decedand in timpul operatiei. Partea cu adevarat ingrijoratoare este ca, pe langa faptul ca autoritatile locale iau parte la aceasta crima, conducatorii locali chiar o apara. In sate precum Cahul sau Cimislia, primarii sustin ca fara schimbul de organe oamenii chiar nu ar avea din ce sa traiasca. "Ori ne vindem organele, ori murim de foame", au declarat acestia, citati de DPA. Agentia de presa comenteaza ca ceea ce spun satenii pare plauzibil, avand in vedere ca moldovenii care traiesc in zonele rurale chiar nu au alta alternativa din cauza "conditiilor mizerabile", mai ales ca Moldova este catalogata "cea mai saraca tara din Europa".Traficul de organe, si nu numai, a fost denuntat inca din 2005 de organizatiile neguvernamentale. Ele au confirmat, in numeroase randuri, ca atat politia, cat si oficiali din cadrul guvernului de la Chisinau sunt beneficiarii directi ai acestei afaceri.
("Adevarul")


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Mar 2007, 01:30 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O afacere profitabila si pentru romani si pentru moldovenii de peste Prut :

Integrarea europeana se face prin casatorii de convenienta intre moldoveni si romani laugh.gif

„cetatean moldovean. 48 de ani. Caut femeie din Romania pentru casatorie, in vederea obtinerii cetateniei romane. Ofer recompensa”. laugh.gif



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Mar 2007, 02:23 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Integrare unul cate unul laugh.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
satyr
mesaj 19 Oct 2007, 02:28 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 19 October 07
Forumist Nr.: 10.761




nui chiar asha cum spui eu sunt din Republica Modova...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 19 Oct 2007, 02:43 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



han.gif satyr

Ce nu e chiar asa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Oct 2007, 05:27 PM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(satyr @ 19 Oct 2007, 03:28 PM) *

nui chiar asha cum spui eu sunt din Republica Modova...


da cum ii?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
satyr
mesaj 22 Oct 2007, 10:08 AM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 19 October 07
Forumist Nr.: 10.761



QUOTE(mutulica @ 19 Oct 2007, 06:27 PM) *
da cum ii?



Pai cum..Avem probleme nationale sad.gif pina acuma inca aud intrebari ce limba vorbim sau ce nationalitate suntem (parca nu este clar) rushii cum au fost inghinfati asha shi au ramas multi care nu cunosc nici o boaba in romana sad.gif, shi inca mai dorest ca libma rusa sa fie a 2-a limba de stat multe (multe vreau), dupa recensamintul populatiei in RM sa estimat ca rushi avem undeva 5 % smile.gif
A si avem un partid de moshnegi "comunishti" batrini care nici o boaba numai fura, dar referitor la trafic de organe nu mai este asha de dezvoltat (nu prea am auzit multe ultima vreme), unica ce este ca lumea pleace la munca peste hotare shi majoritatea stau in rind pentru cetatenie RO.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Oct 2007, 10:23 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(satyr @ 22 Oct 2007, 11:08 AM) *
Pai cum..Avem probleme nationale sad.gif pina acuma inca aud intrebari ce limba vorbim sau ce nationalitate suntem (parca nu este clar) rushii cum au fost inghinfati asha shi au ramas multi care nu cunosc nici o boaba in romana sad.gif, shi inca mai dorest ca libma rusa sa fie a 2-a limba de stat multe (multe vreau), dupa recensamintul populatiei in RM sa estimat ca rushi avem undeva 5 % smile.gif
A si avem un partid de moshnegi "comunishti" batrini care nici o boaba numai fura, dar referitor la trafic de organe nu mai este asha de dezvoltat (nu prea am auzit multe ultima vreme), unica ce este ca lumea pleace la munca peste hotare shi majoritatea stau in rind pentru cetatenie RO.


Minune........ stiu sa citesc si inteleg moldoveneste blush.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 22 Oct 2007, 10:24 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
satyr
mesaj 22 Oct 2007, 10:44 AM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 19 October 07
Forumist Nr.: 10.761



QUOTE(marduk @ 22 Oct 2007, 11:23 AM) *
Minune........ stiu sa citesc si inteleg moldoveneste blush.gif



Da oare exista asha ceva? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Oct 2007, 11:09 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



O noua oportunitate: ma pot angaja ca translator romano moldovenesc, la fel si toti romanii de dincolo de rau. Nah, acum sa dam iama peste europeni si sa le cerem si 10, 15 mii de euro pe luna pentru asta. Sa vedemd daca mai vor limba moldoveneasca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Oct 2007, 06:07 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din gandirea unui tigan ex-gheneral KGB ! devil.gif

Voronin vrea sa stapaneasca peste Moldova lui Stefan cel Mare


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
V.Vicos
mesaj 29 Oct 2007, 08:35 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 11 October 07
Din: Cluj
Forumist Nr.: 10.735



zona BASARABIEI va fi pentru mult timp o zona tampon intre ursuletul siberian si zona pacifisita numita UE

Suveranitatea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
satyr
mesaj 30 Oct 2007, 05:48 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 19 October 07
Forumist Nr.: 10.761



QUOTE(March @ 29 Oct 2007, 07:07 PM) *
Din gandirea unui tigan ex-gheneral KGB ! devil.gif

Voronin vrea sa stapaneasca peste Moldova lui Stefan cel Mare


da fura dei crapa ochii, mai ales fiul lui, am auzit ca nu demult au sarbatorit cika veniturile lor au ajuns la un vre-o citeva sute de milooane de $, mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Nov 2007, 10:22 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Celavekul asta a luat-o rau din loc ! devil.gif Ptr. tratament Socola e foarte aproape de hatmania lui !

"Romania, ultimul imperiu al Europei!"


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Nov 2007, 10:37 AM
Mesaj #30


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



omul se poarta la fel ca si primarii de pe la noi... atit ca are o primarie mai mare...
acuma... ori ii pleaca enoriasii si se desfiinteaza primaria, pentru ca cel mai apropiat oras o transforma in suburbie (in cazul acesta poate fi cel mai tare oras...numit in continuare rusia)... ori pierde la alegeri...
de cei ce voteaza depinde... ca voteaza pro, contra.. sau pleaca


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Nov 2007, 04:44 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Niste dobitoci care vor pasaport romanesc numai ca sa ajunga in UE !

(...)Experienta dintr-un club din Chisinau a fost revelatoare pentru raportul de forte de pe acest „front“. La bar, la mese, pe ringul improvizat se vorbea doar ruseste. In miez de noapte, am vazut cateva scenete si concursuri, pe ring, cu actori improvizati. Unul din concursuri a constat din mimarea unor pozitii sexuale de catre doua perechi de tineri. Fiecare pozitie a fost insotita de comentarii ale animatorilor, evident in limba rusa. Cand s-a ajuns la pozitia „69“, a aparut si un comentariu in romaneste: „Limba noastra-i o comoara/In adancuri infundata“ - versurile celebre ale lui Alexe Mateevici, un fel de „Tatal Nostru“ pentru aparatorii limbi romane. O dovada ca instrumentele de soft-power pot lua forme hard-porno, iar lupta pentru limba romana este doar la inceput.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Nov 2007, 05:55 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din ciclul : " Povestiri dintr-o casa de nebuni maldaveneaska "

Cine să sfinteasca Mausoleul lui Lenin?

Sa radem... sa plangem... ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Nov 2007, 02:32 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Tot din "casa de nebuni" din Chisinau , distrati-va cu :
Vrem alţi spioni români laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Jul 2009, 02:31 PM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Şeful carabinierilor moldoveni le ordonă acestora să voteze pentru comunişti


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jul 2009, 03:37 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"carabinieri" denumirea asta arata ca nu suntem doriti in Moldova. Cand armata romana a intrat in Basarabia, jandarmi romani au facut unele abuzuri, au fost pedepsiti pentru asta, multi au fost executati. Daca este sa comparam Franta si Belgia cu Romania si Moldova, asa cum vor "politicienii" din Moldova, vom constata ca in Belgia, Franta se confrunta cu presiune neamurilor germanice, flamanzii, in Moldova romanii au probleme cu nemurile slave. Poate fi o asemanare, dar belgienii au pastrat "jandarmii" pe cand moldovenii vor sa aibe carabinieri, ca italienii si nu jandarmi ca romanii. Oricum nu cred ca asta conteza, important este ca SPIRITUL NATIONAL ROMAN sa renasca, iar aspiratiile POPORULUI ROMAN sa redevina comune indiferent unde s-ar afla indivizii acestui neam. "Decat sub rusi mai bine sa platim tribut turcilor". Gandirea asta ne-a salvat de la rusificare.

Acest topic a fost editat de marduk: 29 Jul 2009, 03:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman