HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Luptele De Caini, agesivitate
Blakut
mesaj 14 Dec 2007, 02:22 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Necesara si legea, si educatia..bine macar ca avem una...desi..nu stiu cum sa zic, nu cred ca tine numai de educatie... ( nu ma cred Freud, dar...) aia care chinuie animale nu cred ca au invatat acasa...ca i-a pus mamica lor, de mici, sa chinuie animale.


Ba eu cred ca e f importanta educatia. Daca omul (inclusiv cel de la oras) primeste o educatie agrara in ceea ce priveste animalul - adica vede animalul ca pe o unealta care nu simte nimic si de care poate dispune dupa bunul sau plac, fara sa constientizeze ca este o fiinta vie, normal ca nu o sa i se para nimic ingrozitor ca loveste excesiv animalul, sau ii face nu stiu ce. Daca insa de mic este dus la o gradina zoologica, pune mana pe un animal care nu e porc, gaina sau vaca din curte (pentru cei de la tara) si invata ca un animal este o fiinta vie cu anumite nevoi, sansele sa dea in cap la animal sunt mult mai mici. E aceeasi chestie cu genocidurile, cand o etnie este privita ca fiind sub-umana, este mult mai usor sa o extermini sau persecuti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2007, 02:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman