HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvântatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Luptele De Caini, agesivitate
bubu
mesaj 13 Jan 2004, 07:29 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (gio19ro @ Jan 13 2004, 06:08 PM)
Chiar azi am citit in ziar cum un copiul a fost omorat de un pitbull.

Cazuri sint foarte multe cu diverse animale, ciini(mari si mici), pisici si alte animale domestice.
Problema mare este ca se face reclama proasta doar la anumite rase.
Normal omul cind vede la TV isi face pareri gresite sau exagerate.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 13 Jan 2004, 10:18 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cainele meu e un caniche-cescuta de ceai, zgaiba rau si dulce ca o acadea... smile.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 14 Jan 2004, 01:37 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (bubu @ Jan 13 2004, 06:31 PM)
Cazuri sint foarte multe cu diverse animale, ciini(mari si mici), pisici si alte animale domestice.Problema mare este ca se face reclama proasta doar la anumite rase.Normal omul cind vede la TV isi face pareri gresite sau exagerate.

Dar faptul ca specimenele din aceste rase nu se pot naste fara interventia omului nu-ti spune nimic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jan 2004, 01:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 14 Jan 2004, 10:35 AM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (gio19ro @ Jan 14 2004, 12:39 AM)
Dar faptul ca specimenele din aceste rase nu se pot naste fara interventia omului nu-ti spune nimic?

Nu stiam de treaba asta cu nascutul.
Oricum conteaza rezultatul final.Ar fi interesant de vazut citi oameni sint muscati de acesti ciini si citi sint muscati de alte animale.
Normal ca trebuie luata o masura, sint f. periculosi, dar se exagereaza foarte mult, ajungind sa sperie populatia cu acest ciine.
Ceva trebuie facut.Dar mai multe victime sint de pe urma altor nedreptati si nici acolo nu se face nimic. sad.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 15 Jan 2004, 02:23 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (gio19ro @ Jan 13 2004, 07:08 PM)

Genul asta de caini de lupta nu se pot naste pe cale naturala din cauza capului si falcilor supradimensionate. E clar ca Mama Natura nu-i vrea Ei se nasc prin cezariana.

De unde aceasta prostie cu cezariana? Puii acestor caini se nasc pe cale naturala. Daca vrei sa dai cu presupusul, spune, nu afirma niste lucruri despre care nu te-ai interesat.

Uneori, datorita faptului ca puii sunt prea grasi in "burtica" se recurge si la operatie. In general, atunci cand catelele sunt gestante, li se administreaza multe vitamine, calciu si injectii cu anticorpi pt bunastarea progeniturilor. De aceea puii tind sa iasa grasi.

Repet: cezariana nu este obligatorie decat in cazul in care cateaua nu poate naste din cauza dimensiunii puilor sau in caz de alte complicatii.

De fapt, daca un copil se naste prin cezariana, inseamna ca Mana Natura nu-l vrea? Gandeste-te si tu un pic la ce afirmi.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2004, 06:26 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Tyra @ Jan 15 2004, 01:25 PM)

De fapt, daca un copil se naste prin cezariana, inseamna ca Mana Natura nu-l vrea? Gandeste-te si tu un pic la ce afirmi.

Pui de om nu necesita ca regula cezariana.
E drept ca acest lucru s-ar putea intampla daca ar exista niste selectii si manipulari genetice care sa-l faca pe homo sapiens mai capos si mai falcos laugh.gif laugh.gif
Ma gandesc la varianta asta in cazul in care vreo rasa perversa de extrateresti ar pune stapanire pe omenire si iar folosi pe oameni ca element de distractie si lupta. Lombrosianul cu falca cat 5 ar fi cel mai tare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 15 Jan 2004, 07:23 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Da si dupa un timp extraterestrii astia ar spune ca nu-i mai distreaza atat de mult aceasta rasa ("lombrosianul"- de unde si pana unde denumirea asta nu stiu...) , crearea lor i-a distrat si un pic de timp si luptele , dar acum s-au plictisit si se decid ca ar trebui exterminati ; isi dau seama ca de fapt nu-i vroiau atat de urati si nici atat de agresivi( rasa x-sa ii numim).Si daca intre timp niste extraterestri , mai putin perversi , au muncit si au lasat sa se reproduca din rasa umana numai exemplarele mai blande , mai "umane" (rasa y), extraterestrilor perversi nu le pasa, le zic ..."hei, uite daca eu il lovesc cu o bata , pe unul din exemplarele "create" de voi ( y), el riposteaza....Si de fapt este si normal ptr. ca noi ii creasem sa fie agresivi (pe cei numiti rasa x) , iar acestia ,y , seamana foarte mult cu x , riposteaza,...deci sunt x..."


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2004, 08:16 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (mimi @ Jan 15 2004, 06:25 PM)
("lombrosianul"- de unde si pana unde denumirea asta nu stiu...)

Lombroso, antropolog si criminolog italian. A cercetat tipologii de homo sapiens cu risc ridicat de comportament infractional agresiv.

QUOTE (mimi @ Jan 15 2004, 06:25 PM)
dar acum s-au plictisit si se decid ca ar trebui exterminati ; isi dau seama ca de fapt nu-i vroiau atat de urati si nici atat de agresivi

Nimeni nu-i extermina pa catei astia, doar ca trebuie castrati sau vasectomizati iar in locuri publice sa umble cu botnita. Un rau odata facut nu inseamna ca trebuie sa-l perpetuam la infinit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 16 Jan 2004, 01:20 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



QUOTE (gio19ro @ Jan 15 2004, 07:18 PM)

"Lombroso, antropolog si criminolog italian. A cercetat tipologii de homo sapiens cu risc ridicat de comportament infractional agresiv."

mersi de informatie...chiar nu stiam

"Un rau odata facut nu inseamna ca trebuie sa-l perpetuam la infinit."


Sunt de acord cu tine in ceea ce ai spus , numai ca nu cred ca se aplica in cazul nostru.Oamenii au gresit, dar nu cand au creat aceasta rasa - au vrut o rasa agresiva si asa a iesit - au gresit cand au vrut o astfel de rasa ; iar acum trebuie sa-si asume raspunderile. Aceasta rasa se poate imbunatatii ( deja s-au facut foarte multi pasi inainte in privinta asta ), daca a fost creata de oameni , inseamna ca oamenii pot sa o si modifice.Ce nu inteleg eu este de ce se vrea , cu timpul , ca aceasta rasa sa dispara...

Acest topic a fost editat de mimi: 16 Jan 2004, 01:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2004, 01:42 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai cine s-o imbunatateasca? Tu nu vezi ca unii si-au facut o afacere din a creste si a-i educa pa acesti caini la modul agresiv?
Sa presupunem ca 2 persoane isi propun sa amelioreze rasele astea. Ce pot ei sa faca cand alti 100 au crescatorii de cate 100 de exemplare violente si fac selectie din randul celor mai violente exemplare?
Aceste crescatori care urmareau reproducerea celor mai violente exemplare au primit o grea lovitura din parte legii. Ei urmareau o afacere sangeroasa pt ca la aceste lupte se pariaza mari sume de bani.
Plus ca exista tot felul de pusti oligofreni care cumpara astfel de caini si ies cu ei pe strada pt a se simti tari si ai intimida pe cei din jur. Asta reprezinta un comportament agresiv in spatilul public si poate avea de multe ori rezultate nefaste. Acesti caini sunt niste arme care, spre deosebire de o pusca care nu se descarca fara o interventie exterioara, pot avea reactii neasteptate. De asta ei trebuie sa poarte botnita si sa fie supusi unui regim restrictiv.

Nu vad care ar fi problema cu disparitita acestor rase de vreme ce exemplarele care o compun mor de moarte naturala odata cu trecerea timpului.
Si ar mai fi ceva, aceste rase au un comportament agresiv pt ele resimt durerea fizica ca fiind excitanta, ceea ce este f periculos pt toti cei care vin in contact cu un astfel de caine violentat sau pus sa fie violent, adica asmutit de un pusti cretin de 13 ani care nu poate fi tras la raspundere penala.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2004, 01:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 16 Jan 2004, 02:41 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Nu el dar parintii lui (pustiului de 13 ani) da - parintii minorilor raspund ptr. ei , nu?- ...si iar ne intoarcem de unde am plecat...este nevoie de legi adevarate ptr drepturile animalelor.
Daca ar exista asemenea legi , cu timpul ar disparea asemenea persoane care cresc caini ptr lupte ( apropo , nu trebuie sa-mi spui despre asemenea lupte ..am vazut ..am cunoscut proprietari de acesti amarati de caini, chiar daca nu am reusit sa asist la lupte -am vrut ptr ca trebuie sa cunoastem un lucru inainte de a fi impotriva , nu? - dar am vazut lacurile de sange de la sfarsit si am vazut cat suferau acei caini...a fost suficient) , ar disparea asemenea "pustani de 13 ani" , ar disparea persoanele care nu stiu ce este respectul ptr animale.
Asta este diferenta dintre cum vad eu lucrurile si cum le vezi tu...eu cred ca ar trebui " castrati" (poate cuvantul este prea dur...am vrut sa raman "in limbaj" laugh.gif , cred ca puteam sa folosesc si .."educatie") persoanele enumerate mai sus si nu sa se produca disparitia unor rase de caini.

aaa si am mai vrut sa adaug ceva ...botnita este o tampenie imensa...cainele se simte fara aparare si atunci intervine instinctul de autoaparare, este logic, cainele incepe sa maraie...vrea sa sperie ca sa nu fie atacat el...oricine ar reactiona asa intr-o asemenea situatie.
Si inca ceva: eram odata intr-un parc cu cainele meu si a venit un vechi prieten cu pit-bull-ul lui.Inainte cainii nostri erau prieteni , se jucau atat de frumos...dar intre timp tipul respectiv intrase intr-o companie cam urata, oricum nu are sens sa o lungesc ...isi pusese cainele la lupte.Era foarte schimbat cainele, era apatic , nu mai avea ochii aceia minunati care radeau mereu, acum erau goi.A sarit la bataie cu al meu , erau legati si eu m-am bagat un pic iuntre ei.Pit-bull-ul respectiv a incercat sa-l apuce de falca pe al meu, exact unde era mana mea.Dar surpriza...cum a simtit ca nu era falca respectiva ci mana mea, mi-a dat imediat drumul .M-am uitat in ochii lui, el s-a uitat intr-ai mei si ptr o secunda i-a aparut din nou acea "viata " in ochi.Cu cainele am ramas prietena ...nu si cu stapanul.

Acest topic a fost editat de mimi: 16 Jan 2004, 02:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 16 Jan 2004, 05:10 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (mimi @ Jan 16 2004, 01:43 PM)
.M-am uitat in ochii lui, el s-a uitat intr-ai mei si ptr o secunda i-a aparut din nou acea "viata " in ochi.Cu cainele am ramas prietena ...nu si cu stapanul.

Cine nu are ciine sau cine are si il cine chinuit in lant la curte nu intelege mai nimic din ce a scis mimi mai sus sad.gif
Asa ca parerea mea este sa nu va dati cu presupusul daca nu va pricepeti intr-un domeniu anume.
Nu stiti nimic despre ciini, nu simtiti nimic pt. ei, stiti doar ca musca, atunci hai sa desfintam rasa respectiva ca nu ajuta la nimic. sad.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 16 Jan 2004, 05:12 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (gio19ro @ Jan 16 2004, 12:44 PM)
Si ar mai fi ceva, aceste rase au un comportament agresiv pt ele resimt durerea fizica ca fiind excitanta, ceea ce este f periculos pt toti cei care vin in contact cu un astfel de caine violentat sau pus sa fie violent, adica asmutit de un pusti cretin de 13 ani care nu poate fi tras la raspundere penala.

Asta iar este noua pentru mine.
Se excita ciinele la violenta!?
Constat ca nici eu nu stiu prea multe.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2004, 09:26 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Cred ca e clar ca nu m-am referit la o excitatie de natura sexuala.
Poate ai auzit de expresi precum "betia vitezei" sau "betia sangelui".
Rasele de caini care fac subiectul acestei dezbateri, in momentul in care ar trebui sa resimta durere (cum e cazul la ceilalti caini) prezinta acest fenomen cunoscut ca "betia sangelui". Desigur cand sunt obositi de lupta secretia hormonilor responabili cu acest fenomen se opreste, dar cand nu e vorba de lupta ci de oameni, in general batrani sau copii care sunt sfasaiati... lucrurile se schimba, pana sa oboseasca ei, omul respectiv e "varza".
Ceea ce nu intelegeti voi e ca acesti caini au fost ganditi si conceputi ca arme vii. De aceea trebuie sa poarte botnita in spatiul public. Ca si pt orice arma, trebuie sa existe reglemntari si pt ei. Si ce mare branza daca maraie? Maraie de cateva ori si apoi o sa vada ca nu tot ce il inconjoara ii este dusman si trebuie sfasaiat.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2004, 09:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 17 Jan 2004, 12:59 AM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (gio19ro @ Jan 16 2004, 08:28 PM)
Cred ca e clar ca nu m-am referit la o excitatie de natura sexuala.

Am inteles sensul cuvintelor, numai ca nu stiam treaba asta.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jan 2004, 01:35 PM
Mesaj #51





Guests






Eu am inteles ca ei nu simt durerea, nicidecum ca s-ar excita in vre-un fel sau altul...In fine, aici este de discutat, nu cunosc exact ce si cum de aceea ma abtin de la a face afirmatii nefondate...
Cum v-am spus eu aveam la Constanta un Am.Staff...Face parte din rasele create pt lupta..Insa atata dragoste cata am vazut la cainele ala, nu am vazut de nicaieri din alta parte..O ajuta pe bunica sa se ridice de jos, isi ducea farfuriuta cu mancare langa usa ei sa-i fie usor sa-i dea papica, se juca si iubea pe toata lumea...Desi, o data, pe strada, a sarit la un boschetar ce trecea prea aproape de fostul meu prieten. A trebuit ca D sa-i spuna :"Nu" si a inteles, desi avea doar 6 luni...
Parerea mea ca , desi sunt facuti cu potential agresiv, pot fi educati prin dragoste si caldura sufleteasca.Pot fi educati in asa fel incat sa nu mai fie atat de agresivi.Pot fi dresati si educati sa nu sara de nebuni pe oameni.Pot fi buni si iubitori, au suflet, de multe ori mai mare decat majoritatea oamenilor!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Jan 2004, 06:25 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pot fi educati insa in public tot cu botnita trebuie sa umble. Si prinrte aceste rase exista exemplare si exemplare. Plus ca in viata lor intervin si momente in care dresajul nu se mai face simtit ca inainte. Ma refer la perioada in care catelele se afla calduri iar pt catei mometele in care o eventuala partenera a lor de joaca sau plimbare se afla in calduri. Un astfel de caine daca este oprit de la imperechere, din diverse motive, fie de stapanul lui fie de stapnanul catelei, poate deveni extrem de agitata. Pt a se evita incidente neplacute cu trecatori e nevoie sa poarte botnita in public. Sa nu mai vorbesc de mijloacele de transport in comun, locuri unde si alte rase ar trebui sa poarte botnita. Binenteles ca nu ma refer la pechinez sau alte rase de caini miniaturali ci la caini adevarati. spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 24 Jan 2004, 12:55 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Cainii de lupta simt durerea, doar ca mai putin decat alti caini, deoarece pielea lor este de 3 ori mai groasa decat a unui caine normal.

Nu simt nici un fel de excitatie, de nici o natura, atunci cand se lupta. Doar o excitatie ca cea a omului atunci cand se enerveaza si creierul o ia putin razna.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2004, 07:17 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Citeva spicuiri din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi:

1. Litera cool.gif a articolului 1
"b) categoria a II-a: cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor."

2. Litera cool.gif a alineatului (2) al articolului 2
"b) orice caine folosit de unitatile de politie, de jandarmerie, de alte unitati militare, de unitatile vamale sau de serviciile publice de securitate, protectie si paza, care, aflandu-se in misiune, a atacat sau a muscat o persoana."


"(4) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. cool.gif, precum si al exemplarelor cu potential agresiv in localurile publice, in mijloacele de transport in comun, in locurile publice, precum si in partile comune ale imobilelor este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in lesa de catre o persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 3 alin. (1). In locurile special amenajate pentru caini accesul cainilor prevazuti in prezentul alineat este permis fara botnita si fara lesa."


"Art. 7. - (1) Dresajul si antrenamentul cainilor prevazuti la art. 1 sunt permise numai in centre speciale sau in alte locuri autorizate, stabilite prin hotarare de catre consiliile comunale, orasenesti, municipale sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti.
(2) Dresorii care activeaza in centrele speciale trebuie sa faca dovada pregatirii si atestarii lor profesionale si vor fi autorizati din 3 in 3 ani de o comisie formata din cate un reprezentant al Asociatiei Chinologice Romane, Ministerului de Interne si Agentiei Nationale Sanitare Veterinare. Autorizatia va fi vizata anual. Sunt permise dresajul si antrenamentul cainilor prevazuti la art. 1 de catre detinator, pe proprietatea sa, cu asumarea tuturor raspunderilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta."

"Art. 11. - (1) Neluarea masurilor de prevenire a atacului canin de catre proprietarul cainelui sau de detinatorul temporar al acestuia asupra unei persoane constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
(2) Daca fapta prevazuta la alin. (1) a avut ca urmare vatamarea corporala grava, pedeapsa este cea prevazuta la art. 181-184 Cod penal.
(3) Daca fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 7 ani.
(4) Actiunea penala prevazuta la alin. (1) si (2) se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala."


"Art. 13. - Importul sau comercializarea cainilor din rasele prevazute la art. 1 lit. a) constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani si confiscarea acestora."


"Art. 14. - Fapta persoanei de a organiza lupte intre caini, de a-i pregati in acest scop, precum si de a participa cu caini la astfel de lupte constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 5 ani."

11. Alineatul (3) al articolului 21
"(3) Pana la infiintarea Autoritatii de Supraveghere Canina cainii mentionati la art. 1 vor fi inregistrati si identificati prin tatuaj, pe cheltuiala proprietarului sau a detinatorului temporar, de catre asociatia prevazuta la alin. (2), mentionandu-se codul in carnetul de sanatate si in adeverinta eliberata."

12. Articolul 23
"Art. 23. - (1) In termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se infiinteaza Autoritatea de Supraveghere Canina in subordinea Ministerului Agriculturii, Alimentatiei si Padurilor.
(2) Regulamentul de organizare si functionare a Autoritatii de Supraveghere Canina va fi aprobat in termen de 30 de zile de la infiintarea acesteia, prin ordin al ministrului agriculturii, alimentatiei si padurilor."


Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor in sedinta din 18 februarie 2003, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constitutia Romaniei.

In plus:artcicolul 19 prevede:
Fapta persoanei care produce ciinelui, in orice mod oo suferinta nejustificata ori il provoaca la reactii agresive constituie contaventie si se sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 la 20.000.000 lei.
Daca s-ar aplica legea, n-am mai asista la masacre.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 29 Jan 2004, 01:46 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Multumim pt legi! Uite, in sfarsit cineva care chiar a citit cate ceva din ordonanta!


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2004, 02:48 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cu cea mai mare placere, Tyra. smile.gif
Dar legea nu rezolva problema cea mai mare: INDIFERENTA SI BESTIALITATEA OAMENILOR , NU A CIINILOR. 50.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 29 Jan 2004, 07:16 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Nu rezolva nimic, acum, in aceste conditii, chiar agraveaza. Daca ar exista mai multi oameni ca noi, cu minte "oleaca" mai deschisa, nu s-ar mai ajunge la astfel de dezbateri.
Sa vedem ce mai rezolva mai marii tarii cu reglementarile lor!


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 16 Feb 2004, 04:25 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ma tem ca o sa faca ce au facut si pina acum: NIMIC!
sad.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Apr 2004, 02:36 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



De ce sa ma feresc? Agresivitatea e innascuta la aceste animale, la cainii de lupta. Tocmai m-am intors de la plimbare cu cateaua mea Bull-Terrier. Fiind 3 si jumatate, n-am scos-o in lesa, nu i-am pus botnita. Am scos-o in fata casei pentru shushu.

Un maidanez s-a luat dupa o pisica. Nebuna de catea l-a muscat. Bine ca nu a pris priza. Greseala mea ca am scos-o fara botnita! Sau poate... greseala Primariei. De ce mai sunt maidanezi pe strazi? Mor de ciuda ca a muscat acel caine... n-a fost o bataie, maidanezul fiind dupa o masina a fugit repede (spre norocul tuturor).

Uite ca v-am povestit. Imi sare cineva in cap? Asta e! Am un caine rau? Nu stiu, in orice caz am un caine care incerca sa-si apere teritoriul.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 1 Apr 2004, 02:50 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Tyra,bine ca nu a incercat si maidanezul sa isi apere teritoriul...
Doamne-fereste, dar e mai bine sa o scoti cu lesa. Si pentru siguranta catelului tau, si pentru a celorlalti catei.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 2 Apr 2004, 12:27 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Repet, a fost greseala mea, stiu. Am scos o fara lesa pt ca era f f tarziu. Asa fac mai mereu cand ies la ore din astea si... Oricum, imi asum raspunderea.

Bine ca maidanezul a fugit pt ca atunci, daca ar fi prins cateaua priza, mi-as fi pus toti vecinii in cap si cainele n-ar mai fi scapat doar ciufulit.



--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin_micutzu
mesaj 4 Dec 2007, 06:57 PM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 4 December 07
Forumist Nr.: 10.940



[quote name='yronick' date='27 Dec 2003, 04:15 AM' post='62366']
sunt deacord cu omoarecare violenta verbala dar cu cea fizica ni decum,mai ales cu cea a animalelor.Urasc toate potaile care sunt de rasa pitbull,doberman,amstaf,rotweiller in special bitbulii care au o forma de reptila .Nu stiu , au un stil de mers intepat cu picioarele in lateral .Dar poate nu ar trebui sa condamn animalele in sine cat stapanii si geneticienii care au creat o astfel de rasa.Cum arata un caine dragutz de rasa cocker canichee pe langa aratarile mentionate mai sus?

cred ca faptul ca spui ca urasti anumite rase de caini doar pentru aspectul lor fizic denota cat de bine te pricepi....si ce intelegi tu despre cresterea cainilor....potai sunteti voi astia pe 2 picioare care incepeti sa zbierati pe strada cand vedeti un catel negru si mai mare decat un pechinez....cat despre luptele de caini....indivizii care refuleaza in asa ceva ar trebui, dupa parerea mea umila, castrati ca sa nu mai aiba surplusul ala de testosteron....poate se regasesc dupa aceea in macrameuri sau tricotaje devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin_micutzu
mesaj 4 Dec 2007, 07:22 PM
Mesaj #63


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 4 December 07
Forumist Nr.: 10.940





Cred ca e clar ca nu m-am referit la o excitatie de natura sexuala.
Poate ai auzit de expresi precum "betia vitezei" sau "betia sangelui".
Rasele de caini care fac subiectul acestei dezbateri, in momentul in care ar trebui sa resimta durere (cum e cazul la ceilalti caini) prezinta acest fenomen cunoscut ca "betia sangelui". Desigur cand sunt obositi de lupta secretia hormonilor responabili cu acest fenomen se opreste, dar cand nu e vorba de lupta ci de oameni, in general batrani sau copii care sunt sfasaiati... lucrurile se schimba, pana sa oboseasca ei, omul respectiv e "varza".
Ceea ce nu intelegeti voi e ca acesti caini au fost ganditi si conceputi ca arme vii. De aceea trebuie sa poarte botnita in spatiul public. Ca si pt orice arma, trebuie sa existe reglemntari si pt ei. Si ce mare branza daca maraie? Maraie de cateva ori si apoi o sa vada ca nu tot ce il inconjoara ii este dusman si trebuie sfasaiat.


ce prostii vb acolo? excitatia de care vbesti tu se datoreaza adrenalinei care se varsa in sange...daca tot postezi pe aici chestii pe care le aduni de pe cine stie ce site-uri...macar mai intereseaza-te......


QUOTE(Tyra @ 24 Jan 2004, 12:55 PM) *
Cainii de lupta simt durerea, doar ca mai putin decat alti caini, deoarece pielea lor este de 3 ori mai groasa decat a unui caine normal.

Nu simt nici un fel de excitatie, de nici o natura, atunci cand se lupta. Doar o excitatie ca cea a omului atunci cand se enerveaza si creierul o ia putin razna.


ai perfecta dreptate...dar ce nu reusesc desteptii astia sa inteleaga e urmatoarea chestiune....motivul pentru care un astfel de caine, care intr-adevar are un potential fizic si o muscatura impresionante, ajunge la un asemenea nivel de agresivitate. tot ce nu intelegeti voi e faptul ca un caine ar face orice ca sa isi satisfaca stapanul. in momentul in care un astfel de caine intra in ring si sare la gatul altui caine, o face deoarece este indemnat de stapan, care l-a educat de asa o maniera...singura vina a cainelui este ca e foarte puternic. aici e nuanta pe care ar trebui sa o sesizati. sa exterminam 20 de rase de caini datorita fortei fizice si a devotamentului fata de stapan? atunci hai sa aruncam naibii toate masinile de viteza la gunoi pt ca unii soferi imbecili omoara oameni cu ele ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Dec 2007, 08:48 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Caline.....in mare ai dreptate, dar te rog mai moale cu acuzarile si sistemul de a generaliza! jamie.gif

Bine venit pe aici....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 4 Dec 2007, 09:42 PM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(calin_micutzu @ 4 Dec 2007, 06:57 PM) *
....cat despre luptele de caini....indivizii care refuleaza in asa ceva ar trebui, dupa parerea mea umila, castrati ca sa nu mai aiba surplusul ala de testosteron....poate se regasesc dupa aceea in macrameuri sau tricotaje devil.gif


Sunt de exact aceeasi parere...

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Dec 2007, 11:28 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
...cat despre luptele de caini....indivizii care refuleaza in asa ceva ar trebui, dupa parerea mea umila, castrati ca sa nu mai aiba surplusul ala de testosteron....poate se regasesc dupa aceea in macrameuri sau tricotaje


Niciodata nu o sa inteleg de ce oamenii nu sunt la fel de vehementi si atunci cand e vorba de hoti sau criminali... sau politicieni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 5 Dec 2007, 11:23 AM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Ba si de aia am aceeasi parere, unde si cand e cazul...violatorilor in mod cert le-as aplica mentionatul tratament( se pare ca in unele tari se practica o castrare chimica).

Imi mentin parerea ca cei care chinuie animale( adica o fiintza neajutorata, care nu se poate apara, si pentru care nu esti pedepsit...) au mari tulburari...Iar placerea de a vedea animale suferind( aici ma refer la luptele de caini sau orice alte lupte in care se lasa cu varsare de sange/suferinta/eventual moarte) pentru mine personal intra tot la categoria dezaxati...Lasi si frustrati...

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Dec 2007, 08:49 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Imi mentin parerea ca cei care chinuie animale( adica o fiintza neajutorata, care nu se poate apara, si pentru care nu esti pedepsit...) au mari tulburari..

Pai daca sunt tulburati nu ar trebui sa te supere, pentru ca nu pot fi responsabili de ceea ce fac, nu? Ce vreau sa spun este ca au fost nenumarate cazuri in care s-au comis niste mari nedreptati, iar romanul nu a facut nimic, apoi doar ce apar la televizor trei stiri cu oameni care bat animale, se si da o lege...Legea era necesara (probabil) dar mai necesara era educatia romanului in acest sens.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 12 Dec 2007, 11:09 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Necesara si legea, si educatia..bine macar ca avem una...desi..nu stiu cum sa zic, nu cred ca tine numai de educatie... ( nu ma cred Freud, dar...) aia care chinuie animale nu cred ca au invatat acasa...ca i-a pus mamica lor, de mici, sa chinuie animale....Firea, caracterul lor in intregime sunt atat de urate, de murdare, ca pot si vor sa faca asta cu placere...Macar de frica legii sa se mai abtina, insa am mari dubii ca se va aplica....cred ca se vor da, acolo, cateva amenzi in cazuri grave si intens mediatizate, dar nu vad onor. politia romana sa-si bata capul cu asta...
In ce ma priveste, as modifica si intelesul cuvintelor "animalic"( in sens negativ), "cainos" si toate injuraturile cu referiri la zoologie....Oamenii pot fi muuuuult mai "cainosi" decat cainii.

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 Dec 2007, 01:50 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



asta îmi aminteşte de motto-ul cuiva (n-am idee de unde l-a luat): "cu cât cunosc mai mulţi oameni, cu atât îmi plac mai mult câinii" spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman