HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Parinti Si Copii, Traume, conflicte care ne afecteaza....
contraste
mesaj 11 Jun 2004, 03:18 PM
Mesaj #36


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Prietenii ti-i alegi, parintii ti-s dati de Dumnezeu.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 11 Jun 2004, 05:01 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Ardeal @ 14 Apr 2004, 11:44 PM)
[QUOTE]=Crisse,14 Apr 2004, 09:14 PM] [/QUOTE]
Pana la o anumita varsta parintii sunt responsabili de educatia copiilor. Desigur ca parintii au vina ptr fata care ajunge pe drumuri, baiatul betiv, drogat etc.

In acelasi timp eu cred insa ca nu se poate cineva poticni toata viata de asta. Momentele trebuiesc depasite si ...mers mai departe. [/QUOTE]

Nu ma referam la parintii iresponsabili. Dar uite sa imi continui ideea cu mama curva, poate intelegi mai bine ce ma "doare". De cand o stiu pe mama umbla din floare in floare, nu a facut asta sub vazul meu dar vorbea lumea, ma oprea pe strada si ma intreba, ce si cum, iti dai seama cat am urat-o pe mama in momentele acelea. Acu eu am crescut "mare", nu mai is in ingrijirea ei, am ochii, am urechii, am un crier, o personaliatate. As avea 2 variante: sa ma apuc sa fac ca ea ca pe urma sa pot zice cum zic multe altele "Pai daca mama a fost asa, eu cum sa fiu? (crede-ma cunosc n cazuri), sau pot sa fac exact inversul ei... am ajuns la punctul in care ramane la alegerea mea ce fac cu viata mea. De asta spuneam ca nu imi plac cei care isi acuza parintii, bun nene, te-a crescut asa cum te-a scrscut, ti-a facut lucruri urate dar cand nu mai e nevoie sa stai langa ei, poti sa te decizi singur ce drum iti alegi in viata.

Nu ti-am vazut mesajul la timp.
Eu zic ca gura lumii e doar ...o gura:). Indiferent de cum ar fi mama, ptr tine este si v-a fi mereu maam ta. Cred ca ceva dragoste ai ptr ea. Daca tu nu o intelegi cine s-o inteleaga. Nu mai spun de iubire.

Sau spun...iubeste-o smile.gif

PS: Si nu fa ca ea daca nu simti asta.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 11 Jun 2004, 06:26 PM
Mesaj #38


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



smile.gif O iubesc, normal ca o iubesc, mi-a dat viata ce naiba... fara ea nu as fi fost aici... si chiar daca in primii ani dupa ce am plecat de langa ea imi ziceam mereu ca o urasc, ca nu mai vreau sa stiu nimic de ea, acu' de fiecare data cand ma duc in tara nu pot sa nu trec pe la ea... chiar daca nimeni nu ma intelege si multi chiar ma judeca aiurea ca acu' io o mai caut. Dar sincer nu ma intereseaza... vb ta gura lumii vorebste multe, mult prea multe


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jun 2004, 06:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 1 Nov 2006, 03:44 PM
Mesaj #39


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mult prea multi ne-am nascut aiurea, din intamplare, am cazut ca o pleasca pe capul unor parinti poate prea tineri, poate prea stresati, neinstruiti.

Am pus cap la cap intamplari si acum am vaga senzatie ca un anume orgoliu si o anume teama de gura lumii au adus si inca mai aduc multa nefericire atator copii.

Cunosc o persoana deosebita, un domn, care in copilarie a fost maltratat de tatal lui pana pe la varsta de 7-8 ani, la genul legat de pat si batut cu lantul. Dupa aceasta varsta mama lui a facut in asa fel incat sa-l trimita undeva departe la un orfelinat. Acolo a fost bine. Acest domn are o sanatate psihica pe care eu n-am mai intalnit-o. Si stau si ma gandesc, oare cat de mult a contat faptul ca a fost scos din mediul respectiv?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
mesaj 27 Aug 2007, 03:14 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 28 October 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.075



Am descoperit si continui sa descopar exemple de cat de legat este copilul meu de mine. Practic ii transmit toate indoielile mele, neincrederea, ma vede si simte ce simt, fara sa-i spun..A inceput sa ma citeze inainte de a spune eu ceva...
Daca suntem in locuri diferite, iar eu sunt foarte trista sau plang, il gasesc acasa trist ! Cum este posibil?

E sensibil, prea sensibil si prea legat de mine.
Si peste toate acestea se va simti pentru a doua oara parasit.Prima oara a fost la 4 ani, cand tatal lui a plecat de acasa, iar acum la 12 ani, istoria se repeta.
Nu vreau sa sufere si cateodata nu stiu ce ar trebui sa fac de acum incolo.
Fiindca nu vreau ca istoria sa se repete... Am avut parte de batai, o gramada de restrictii si am fost crescuta cu ideea ca femeile sunt proaste si incapabile asa ca am luat o atitudine de umilinta, am incercat sa nu ies in evidenta. Si asta vine din copilarie.....cu siguranta!


--------------------
Nu vreau sa fiu om mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 27 Aug 2007, 06:26 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cred ca trebuie sa fii puternica si sa-l asiguri ca daca tu esti langa el ,nu trebuie sa se simta parasit! Daca ii arati dragoste si-i esti alaturi, impreuna veti fi puternici , fii sigura! Nu stiu prea multe despre tine dar simt nevoia sa te incurajez, spune-i ca el este totul pentru tine si ca impreuna veti reusi pana la urma. E bine ca te iubeste, sensibilitatea o are tot de la tine, incearca sa depasesti momentul si imbarbateaza-l si pe el!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
mesaj 28 Aug 2007, 09:29 AM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 28 October 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.075



Am un hop de trecut si gata! In momentul de fata sunt cu sufletul ranit si dezvelit, dar nu va mai fi asa pentru mult timp si existenta copilului meu ma motiveaza !

Multumesc pentru incurajari ! smile.gif


--------------------
Nu vreau sa fiu om mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Aug 2007, 02:11 PM
Mesaj #43





Guests






Buna fetele mwah1.gif

Desi dascalita are dreptate - n-am sa uit niciodata nenumaratele momente in care mama ma strangea in brate, plangand sau nu, si in care spunea "Lasa mama, ca o scoatem noi la capat si cu asta, n-avem nevoie de el, noi 3 suntem puternice, ne descurcam!" - tin totusi sa mentionez (ca si copil cu 2 tati si nici unul bun) ca daca micutul tau e asa de sensibil va fi afectat rau de tot de pierderea tatalui. Nu vreau sa te sperii sau sa te descurajez, dar asa e... Si tot ce poti face tu este sa lucrezi la independenta micutului tau, sa il faci sa aiba incredere in el/ea, sa il inveti sa nu aiba nevoie de afectiunea vreo unui tata - independenta afectiva cica se cheama asta, independenta pe care n-o am si din cauza careia m-am izbit cu capul de pereti de multe ori...

Nu stiu ce au inteles unii din postul meu anterior si de demult, dar treaba sta asa:

- tatal natural a stat cu mine doar vreo 3 ani, pana s-a nascut si sor-mea - pe care nici in ziua de azi n-o recunoaste ca fiind a lui, desi e bucatica rupta din el! - si acest tata natural cat a stat in casa m-a batut pentru ca dormeam cand venea el beat, in loc sa fiu treaza si sa-i ganguresc la ureche (aveam 1 an la naiba!), a adus femei in casa, a batut-o pe mama - prima mea amintire e de la 2 ani si ceva, mama gravida, batuta de "tata" pana a obosit "tata"...

- tatal vitreg - un nenorocit! Niciodata nu a avut incredere in mine, din proasta si curva nu ma scotea - si asta a durat de la 9 ani ai mei pana la vreo 18. Evident ca de la 15 am inceput sa ma razvratesc biggrin.gif Si de la 18 am plecat de-acasa. Ma rog, 17 - dar m-am intors dupa cateva luni in urma unei intamplari nefericite.

De cand ma stiu singurul care a fost aproape un tata pentru mine, a fost bunicul - tatal mamei. Dar nici aia n-a durat prea mult - deh, soarta.

Pe mama n-am invinuit-o niciodata. E drept, a gresit si ea, dar e om la urma urmei si ma iubeste mai ceva ca pe ochii din cap! Cred ca ea si bunicii sunt singurele persoane pentru care bag mana in foc ca intr-adevar ma iubesc si m-au iubit dintotdeauna si ma vor iubi chiar si dincolo de lumea asta.

Dar pe "tati" n-o sa-i iert in veci! Iar daca voi avea ocazia le voi arata eu cine e Laura si le voi aplica si eu macar o corectie, asa, ca sa ma simt bine! Caci din cauza lor eu nu reusesc sa trec peste nevoia asta idioata de afectiune din partea unui barbat. Nu stiu cum sa fac, ma chinui, dar nu reusesc. Si culmea e ca in ultima vreme ma simt atrasa de barbati mult mai in varsta ca mine - vorba aia "chipul tatalui", "father figure".

Cum am zis, stiu ca am facut multe prostii doar pentru a ma razvrati si a le arata ca n-am nevoie de ei, cand de fapt am.

Dar, la sfarsitul zilei, cand ma gandesc, viata relativ grea pe care am dus-o m-a invatat multe si nu-mi pare rau ca am trait-o si ca n-a fost una roz bonbon. Tot ce vreau e sa gasesc sufletul ala de mascul care sa ma iubeasca si sa aiba grija de mine, sa-mi ofere afectiunea dupa care tanjesc atat de mult...

Desi "lucrez" la a nu mai dori acest lucru, la a nu mai dori familie si mascul langa mine.. Nu de alta, da' am invatat ca daca am masculi langa mine numarul problemelor si nefericirilor creste, in loc sa scada. La fel si nesiguranta.

(a se observa ca nu-i numesc "barbati", ci masculi, pentru ca n-am cunoscut un barbat pana acum! )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 28 Aug 2007, 02:59 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Si tot ce poti face tu este sa lucrezi la independenta micutului tau, sa il faci sa aiba incredere in el/ea,

A da incredere in copil si a-l face sa se descurce pe propriile puteri, e o chestie elementara de educatie, care din pacate insa, nu se prea regaseste pe la noi. Din contra, parintii actioneaza exact invers: hai sa-l protejam, hai sa-l ajutam ca doar nu l-om lasa sa-l manance lupii. Dar ce se intampla cu acesti copii in momentul in care parintii imbatranesc sau se imbolnavesc? Parerea mea e ca vor fi mancati de orice oaie, ca sa nu mai vorbim de lup.

QUOTE
Dar, la sfarsitul zilei, cand ma gandesc, viata relativ grea pe care am dus-o m-a invatat multe si nu-mi pare rau ca am trait-o si ca n-a fost una roz bonbon.

Dar grea viata ai mai avut, mai fato, dar vorba aia, ce nu ne omoara, ne intareste! thumb_yello.gif

QUOTE
Tot ce vreau e sa gasesc sufletul ala de mascul care sa ma iubeasca si sa aiba grija de mine, sa-mi ofere afectiunea dupa care tanjesc atat de mult...

Incearca sa nu ceri de la un singur barbat totul (si nu te gandi la prostii devil.gif ). Afectiunea poate fi primita si de la alti oameni, nu doar de la partener. Trebuie doar sa stii sa-ti deschizi sufletul pentru a putea primi cate putin de la fiecare.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Aug 2007, 04:49 AM
Mesaj #45





Guests






QUOTE
Dar grea viata ai mai avut, mai fato, dar vorba aia, ce nu ne omoara, ne intareste!


Nu stiu de ce, dar imi suna ironic si nu-mi place. Inainte sa ma apuc sa te bop.gif vino repede si explica-te, te rog biggrin.gif

QUOTE
Incearca sa nu ceri de la un singur barbat totul (si nu te gandi la prostii ). Afectiunea poate fi primita si de la alti oameni, nu doar de la partener. Trebuie doar sa stii sa-ti deschizi sufletul pentru a putea primi cate putin de la fiecare.


Din pacate nu vorbesc de orice fel de afectiune, ci exact de aceea ce mi-o poate da un partener wink.gif Si din pacate pentru mine eu mereu am mers pe deviza "totul sau nimic" - deci clar ca cer totul de la un singur mascul!! Din pacate pana acum doar unul a reusit sa-mi dea totul, dar doar pentru cateva luni rofl.gif mai mult n-a reusit saracul rofl.gif Consecinta = mi-s singura si libera ca pasarea cerului biggrin.gif si a inceput sa-mi placa asa devil.gif

Cat despre a invata copilul sa aiba incredere in el si sa fie independent - intr-adevar aceste chestii nu prea fac parte din educatia romanilor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 29 Aug 2007, 09:00 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Nu stiu de ce, dar imi suna ironic

Nu, chiar nu am fost ironic deloc. Ar fi fost aiurea sa fac ironie pe baza suferintei altuia, chiar daca e deja trecuta.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Aug 2007, 11:31 AM
Mesaj #47





Guests






Ok, ok, te iert de data asta harhar.gif
Pe bune acum ca asa s-a vazut de unde shed eu. Daca nu ai fost ironic inseamna ca am fost eu prea adormita rofl.gif

smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 17 Jul 2008, 12:41 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



cred ca ceea ce ne enerveaza la parinti este lipsa de intelegere pt dorinta copiilor de a se simti liberi, de a se distra. Isi doresc atat de mult ca ai lor sa fie cei mai... incat uita ca si ei au fost la acea varsta si faceau cam aceleasi lucruri. Sigur ca inaintand in varsta se estompeaza diferentele de varsta cu tot ceea ce presupun ele. Totusi si ei au facut la varsta adolescentei lucruri care pe vremea aceea erau considerate mici nebunii.

Acest topic a fost editat de Anca_M.: 17 Jul 2008, 12:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman