HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Botezul
TriRegnum
mesaj 20 Nov 2003, 01:09 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



ASD
Am aflat si eu de curand, vezi ca lanaga mesajele tale ai un buton EDIT prin care poti sa-ti editezi mesajele, nu mai trimite asa multe, ci numai unul cu toate explicatiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 01:42 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



ASD, faptul de a indruma cititorul catre Biblie este potrivit. nu trage concluzii pripite. tongue.gif
dar a compune mesaje care sunt alcatuite 99% dintr-un citat biblic, de repetate ori, inseamna o incalcare a regulamentului. regulament de care incercam sa ascultam cu totii aici, indiferent de opiniile noastre. il poti citi, se afla la loc de cinste pe site.
deci poti cita din Biblie, in cadrul unei argumentari, dar nu in loc de argumentare. ok?

cat despre judecata...

tare as vrea ca acei care cunosc Biblia sa ii fi patruns si esenta ei cea mai de pret: indurarea.

caci cunoasterea ingamfa, dar iubirea zideste. thumb_yello.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 02:16 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
tare as vrea ca acei care cunosc Biblia sa ii fi patruns si esenta ei cea mai de pret: indurarea.

Indurarea mea prea putin conteaza. AI vazut ca nu am folosit de la mine aproape nimic. Nu cred ca sunt neindurator. Incerc sa fiu drept.

As discuta mai mult despre esenta Bibliei, daca ai fi dispus !? Da poate ca nu in acest subiect(Botezul)

QUOTE
Am aflat si eu de curand, vezi ca lanaga mesajele tale ai un buton EDIT prin care poti sa-ti editezi mesajele, nu mai trimite asa multe, ci numai unul cu toate explicatiile.


Multumesc. Ai dreptate.

Acest topic a fost editat de ASD: 20 Nov 2003, 02:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Nov 2003, 02:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
marky
mesaj 20 Nov 2003, 02:31 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



ASD din citatele si explicatiile tale reies numai amentintari si pedepse !
Prin aceste citate cei care au scris biblia vor sa impuna doar teama . Si vad ca frica de divinitate si de cum te-ar putea pedepsi este principalul factor pt care esti credincios.
Evident nu ma astept sa recunosti dar se poate vedea foarte clar acest lucru. Atat la tine cat si la abureala.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 03:00 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Marky, iti scriu mai josi niste trimiteri, ca sa vezi de ce sunt eu credincios. In schimb, cat priveste soarta celor rai, asa este Biblia ii acuza si ii inspaimanta. Cauta in Biblie daca nu crezi. Iar cei care sunt atrasi de Dumnezeu, nu sunt atrasi de sf. lumii(unde toti cei rai vor pierii definitiv) ci de promisiunile lui Dumnezeu(dar asta nu inseamna ca sf nu este aproape):

Isaia 65:16-20,21-252 Petru 3:5,7,13
Apocalips 21:1-4
66:22
Isaia 32:1;
9:6,7
25:6-8
60:13
66:1
11:6-9
33:24
Ieremia 33:6

Psalm 45:16
Luca 2:14
Psalm 72:1,4,6,8
67:6,7
85:12
145:13-16

Mica 4:1-4
Proverbe 29:2
Ioan 11:25,26
8:51
1 Corinteni 15:25,26
Apocalips 21:4

Daca vei citi aceste cersete vei vedea ca nu trebuie sa recunosc nimic. Ele sunt si din noul si din vechil testament. Ti le recomand toate; si sa stii ca si vechil testament vorbeste despre Lumea Noua care va fi instaurata dupa sf. lumi.
Vechil testament contine multe profetii despre sf lumii si nu numai; sa stii ca nu se poate explica profetiile din apocalips si in general din noul testament fara vechiul. Apostolii au explicat folosindu-se de vechil testament. Ei nu cunosteau atunci toate explicatiile vechiului testament pt ca nu era timpul pt aceasta. Dar acum la sf lumii (vezi Matei 24) totul este descoperit. Insa este descoperit doar robilor sai. (Apocalips 1:1-.. sa descopere robilor sai .." nu celorlalti).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 20 Nov 2003, 03:28 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Am citit Biblia, ce-i drept cu ceva timp in urma. Daca esti un om "cu picioarele pe pamant" iti poti da usor seama ca intre Biblie, Legendele Olimpului, Coran si Povesti Nemuritoare nu-s mari diferente.

In Biblie sunt scrise de toate si e alegerea fiecaruia daca vrea sau nu sa creada si sa aiba acelasi mod de gandire cu oamenii de acum 2000 de ani. La fel iti pot da si eu citate din profetiile lui Nostradamus si ca sa-ti spun drept mi se par mai veridice. Deci Biblia este valabila doar pt cei ce cred in ea, la fel cum este si Coranul.

Pt tine e o carte sfanta, tu ai ales sa crezi asa dar e penebil sa vi cu argumente din biblie in fata unui ateu, unui musulman sau unui budist. Cu 1,68 poti discuta acele citate cu mine poti discuta doar pareri persoanle, iar daca singura ta parere este acea carte (biblia) inseamna ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si nu putem discuta.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 20 Nov 2003, 03:56 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (marky @ Nov 20 2003, 03:38 PM)
Am citit Biblia, ce-i drept cu ceva timp in urma. Daca esti un om "cu picioarele pe pamant" iti poti da usor seama ca intre Biblie, Legendele Olimpului, Coran si Povesti Nemuritoare nu-s mari diferente.

Hahahaha!:-)

buna de tot. Call 961!:-) Marky, dar Brancusi, Petre Tutea, Rene Descartes, si multi altii, nu au fost "cu picioarele pe pamant" ? Sau erau "ciupiti de molii" ?:-)


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 20 Nov 2003, 04:56 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Abureala tu ai o singura idee fixa peste care nu poti trece.
Ti-am mai explicat odata ca daca un om este doctor in fizica si chimie si nu cunoaste deloc geografiea nu inseamna ca este prost. De asemenea daca un om este un pictor talentat sau filozof, artist, profesor etc si in acelasi timp este si un om religios de asemenea nu inseamna ca respectivul este in neregula cu ceva. Mai ales daca respectivii au trait in urma cu mai bine de 50 de ani este si mai de inteles.
Dar vad ca tu nu poti pricepe aceste lucruri.

Inutili, absurzi si penibil sunt doar aceeia care isi traiesc intreaga viata doar pt religie si nu mai fac nimic altceva, nu cei care pe langa o anumita meserie mai sunt si oameni religiosi. Banuiesc ca totusi nu faci parte din prima categorie.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 05:02 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



va rog pe toti sa pastrati discutia in domeniul ideilor, nu invectivelor.

stiti voi... arta de a conversa... ohyeah.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 20 Nov 2003, 05:19 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (marky @ Nov 20 2003, 05:06 PM)
Abureala tu ai o singura idee fixa peste care nu poti trece.
Ti-am mai explicat odata ca daca un om este doctor in fizica si chimie si nu cunoaste deloc geografiea nu inseamna ca este prost. De asemenea daca un om este un pictor talentat sau filozof, artist, profesor etc si in acelasi timp este si un om religios de asemenea nu inseamna ca respectivul este in neregula cu ceva. Mai ales daca respectivii au trait in urma cu mai bine de 50 de ani este si mai de inteles.
Dar vad ca tu nu poti pricepe aceste lucruri.

Inutili, absurzi si penibil sunt doar aceeia care isi traiesc intreaga viata doar pt religie si nu mai fac nimic altceva, nu cei care pe langa o anumita meserie mai sunt si oameni religiosi. Banuiesc ca totusi nu faci parte din prima categorie.

Atunci cum se face ca ei credeau?:-) Au fost oameni de varf, unii dintre ei, ce ii facea sa creada? Vezi, e ceva ce iti scapa. :-) Au fost nebuni? Poate. Suntem nebuni, fiindca credem? Suntem creduli? :-) Ce este cu noi? De ce boala misterioasa suferim, ca am ajuns sa credem? "near death" experience, "unknow virus" ? "pathological deases" ?:-)


Apropo de catalogarea pe care ai facut-o. Uite un raspuns care iar o sa te surprinda. Am o profesie, si nu sunt un "om dedicat" Bisericii. Insa iti spun sincer, uneori mi-ar palce sa stau undeva departe de lume, si sa imi caut mantuirea. Adica ii invidiez pe cei care au parasit lumea, sa isi salveze sufletul. Si ii consider niste oameni fericiti, si le multumesc pentru tot ceea ce m-au invatat, caci adevarata teologie, nu am cunoscut-o eu, ci am invatat-o de la Sfinti. Ii iubesc si ii cinstesc. Dar iarasi nu ma intelegi, caci cuvintele Scripturii, sunt COMPLET ADEVARATE.

"Intelepciunea lui Dumnezeu este nebunie inaintea lumii, si intelepciunea lumii e nebunie inaintea lui Dumnezeu ".

P.S. nu sunt absurzi. Sunt mai importanti decat iti imaginezi tu. Sunt o minune ca au existat.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 06:34 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Pt tine e o carte sfanta, tu ai ales sa crezi asa dar e penebil sa vi cu argumente din biblie in fata unui ateu, unui musulman sau unui budist


Deci eu cred Biblia, pt ca m-am convins ca ceea ce scrie in ea este adevarat. Vezi profetiile. Nu este nici una care trebuia sa se implineasca si sa nu se fi impilnit. Iar eu nu sunt un credul sa cred orice. Dau citate din biblie pt ca sunt sigur ca sunt adevarate si as putea sa demonstrez. Mai demult am fost interesat(asa putin) de egiptologie, arheologie s.a. tocmai pt a-mi demonstra ca ceea ce cerd nu sunt basme, ci realitati.

Si nu apar religiile, cred ca s-a observat pana acum.
Sa stii ca nu sunt oameni care traiesc pt religie, si sa nu aiba o meserie, pt ca religia nu-ti da sa maninci, ba iti i-a banii.

Acest topic a fost editat de ASD: 20 Nov 2003, 06:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 09:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman