HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Botezul
Mi_
mesaj 16 Nov 2003, 11:48 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Am citit recent o întrebare pe forum "tu în ce religie esti botezat ?"

Doream sa deschid o discutie despre ce înseamna pentru fiecare actul botezului.

Ce importanta are ca ai fost sau nu botezat, daca atunci când esti matur esti adeptul unei cu totul altei religii ?

Si daca o alegere în cunostinta de cauza a unei religii (sau nu) vine abia dupa adolescenta, de ce sa faci baie în apa sfintita unui ghemotoic de copil nou-nascut care habar nu are ce se discuta în jurul lui ?

Desigur, sunt la curent cu teoria religiilor crestine cu privire la semnificatia actului botezului, dar ... nu sunt dintre cei care ar accepta utilitatea unui ritual religios/shamanic/vrajitoresc asa de simplu. Ma rog, fiecare su stilul sau, mai mistic sau nu.

Dar acum daca botezul e o chestie ce aduce avantaje, cum se face ca o tara cu 90% din populatie botezata ortodox, e în situatia în care este în prezent ? Nu cumva n-a fost botezata bine ?

De câte ori ai voie sa te botezi ? De ce ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 17 Nov 2003, 12:26 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Botezul este foarte important si de aceea omul trebuie sa fie constient cand face acest pas, pt ca el nu isi i-a un angajament fata de o religie ci face un legamant cu Dumnezeu, creatorul cerului si al pamantului, si anume ca-L va servi pana la moarte.
Iar treaba aceasta nu se face cand omul e mic deoarece nu e capabil sa-si asume o asemenea responsabilitate. Ca si exemplu, apostolii s-au botezat cand au fost maturi. Isus Cristos s-a botezat la 30 de ani.

Apostolul Pavel a renuntat la religia lui si a urmat credinta(nu religia). Deci nu cred ca este o greseala sa iasa omul dintr-o religie cat timp nu intra in alta(asa este inutil). Pt ca toate religiile au cam aceleasi invataturi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 17 Nov 2003, 07:36 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Mi_ @ Nov 16 2003, 11:58 PM)
Am citit recent o întrebare pe forum "tu în ce religie esti botezat ?"

Doream sa deschid o discutie despre ce înseamna pentru fiecare actul botezului.

Ce importanta are ca ai fost sau nu botezat, daca atunci când esti matur esti adeptul unei cu totul altei religii ?

Si daca o alegere în cunostinta de cauza a unei religii (sau nu) vine abia dupa adolescenta, de ce sa faci baie în apa sfintita unui ghemotoic de copil nou-nascut care habar nu are ce se discuta în jurul lui ?

Desigur, sunt la curent cu teoria religiilor crestine cu privire la semnificatia actului botezului, dar ... nu sunt dintre cei care ar accepta utilitatea unui ritual religios/shamanic/vrajitoresc asa de simplu. Ma rog, fiecare su stilul sau, mai mistic sau nu.


Nu trebuie sa imi aduc aminte ca am supt laptele mamei mele in prima mea zi de viata ca sa stiu ca ea e mama mea...

Una e sa faci baie si altceva este Botezul. Botezul este tinut minte de suflet, trupul uita multe ... azi ati uitat ce-ati mancat acum cativa ani, pprobabil ati uitat numele invatatoarei/educatoarei... numai ca din cand in cand s-ar putea sa va aduceti aminte de ceva in legatura cu invatatoarea/educatoarea chiar daca i-ati uitat numele.
Oh, desigur ti-a scapat ca bebelusii inteleg mult mai multe din jurul lor altfel nu ar exista atatea metode de comunicare cu ei, cea mai importanta fiind prin iubire si, chiar daca ei nu stiu ca ceea ce le transmite (de exemplu) mama este iubire, o percep ca pe ceva benefic, care ii bucura.

QUOTE (Mi_ @ Nov 16 2003, 11:58 PM)
Dar acum daca botezul e o chestie ce aduce avantaje, cum se face ca o tara cu 90% din populatie botezata ortodox, e în situatia în care este în prezent ? Nu cumva n-a fost botezata bine ?

Cred ca intrebarile astea au la baza si teoria pe care am auzit-o des la TV si radio ca religia ortodoxa e religia celor saraci care, din cauza asta, nu pot evolua astfel incat sa ajunga natiuni puternice care sa se impuna... Ciudata teorie care "uita" binenteles de Rusia. Ai spus
QUOTE (Mi_ @ Nov 16 2003, 11:58 PM)
"Desigur, sunt la curent cu teoria religiilor crestine cu privire la semnificatia actului botezului"

atunci ar fi trebuit sa stii ca un botez nu e o imbracaminte facuta pentru trup ca sa te intrebi daca poate fii buna sau rea.




--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Nov 2003, 07:36 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 17 Nov 2003, 08:15 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



biggrin.gif Atentie MI_ ca se iau habotnicii de tine smile.gif
Cred ca ar fi mai judicios ca botezul sa se practice (sau macar sa existe un fel de "reconformare" atunci cind tinarul e constient "la ce se inhama", nu neaparat la 30 de ani, ci sa zicem la 12-14 biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 17 Nov 2003, 10:15 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Eu nu am fost botezat de mic in nici o religie.
In 96' am fost intr-o excursie si am trecut si prin Israel, acolo printre locurile vizitate (majoritate cu semnificatii religioase) a fost si locul de pe malul Iordanului unde a fost botezat Isus. Locul e organizat foarte frumos, ca un mic strand dar din marmura si poti sa intrii sa faci baie. Evident ca am intrat caci era foarte cald. La un moment dat am observat un preot ortodox care boteza (exact in modul cum l-a boetzat Ioan Botezatorul pe Isus) si se facuse coada la el. Mai mult din joaca am stat si eu la coada si am fost botezat in apa Iordanului intr-un loc considerat sfant. Deci pot sa zic ca sunt "mai botezat" decat astia care ati fost scaldati intr-un lighean cu apa de Dambovitza de catre un popa mahmur cum sunt astia de la noi tongue.gif
Oricum eu sunt ateu in continuare si sunt constient de faptul ca religiile si Dumnezeu sunt un produs al neuronilor din creierasul nostru. Fara creierul uman nu ar mai exista nici Dumnezeu nici religii.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 17 Nov 2003, 10:17 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



cred ca aici se fac niste confuzii.

botezul este un simbol extrem de profund a ceva anume.

a ce anume?

primul simbol al botezului a fost calatoria lui Moise si a israelitilor printr-un brat al Marii Rosii, in care practic tot poporul a intrat 'in apa' si a iesit pe partea cealalta teafar.
ei erau practic morti fata de lumea in care traisera pana atunci - Egiptul (simbol al lumii instrainate de Dumnezeu, satanice, in Biblie), si devenisera vii pentru un scop special, acela de a fi poporul lui Dumnezeu.

mai tarziu, botezul a fost practicat de Ioan Botezatorul ca simbol al caintei fata de pacatele facute anterior, si al unei stari umile a inimii, gata sa-l accepte pe Mesia.

Isus Cristos insusi s-a botezat, dar nu ca sa se caiasca de pacate, ci ca sa-si ofere intreaga viata Tatalui, ca un simbol al dedicarii sale complete fata de El.

apostolii si crestinii au fost botezati tot in acest sens: mureau fata de lume, fata de modul lor de viata anterior, si se dedicau Tatalui, ca un nou popor spiritual - Israelul spiritual.

tot in momentul botezului (dar nu neaparat in toate cazurile- vezi primul secol), un om devine 'nascut din nou' - om cu speranta de a trai ca fiinta nemuritoare in ceruri, asemenea Tatalui si a lui Cristos.


acum, ceea ce spune ASD este corect: botezul se practica initial numai cu privire la oamenii suficient de maturi ca sa inteleaga acest pas - de a deveni discipoli ai lui Isus, membri ai unui nou popor spiritual.

totusi, pe parcursul secolului al II-lea, crestinii au inceput sa-si boteze si copiii, pentru ca doreau ca si acestia sa poata beneficia de speranta cereasca. in opinia celor de atunci, un om nebotezat putea sa piarda aceasta speranta. intrebarea legitima era 'pot copiii mici, care mor din cauze diverse, sa mosteneasca imparatia cerurilor? pai daca nu au fost botezati, nu s-au nascut din nou. si daca nu s-au nascut din nou, cum ar putea ajunge in ceruri?'
dilema teologica a fost rezolvata 'usor' prin botezul copiiilor mici. apoi s-a adaugat si botezul pentru cei morti, care nu fusesera botezati vreodata in religia crestina (rudele defuncte, pagane).

toate, din teama de a nu pierde speranta cereasca.


evident, cineva trebuia sa isi asume responsabilitatea in fata lui Dumnezeu de a veghea asupra spiritualitatii copilului mic tocmai botezat. cine era acesta? evident: nasul de botez.

la catolici exista o etapa intermediara - confirmarea, facuta la 12 ani (triregnum, corecteaza-ma daca gresesc) - tocmai pentru a imprima si vointa copilului in toata treaba - el confirma botezul facut cand era mic.
astazi, din pacate, intreaga semnificatie spirituala a botezului s-a pierdut, putini fiind cei care stiu de ce se boteaza copiii mici. putini stiu si de ce i se da un nume acelui copil, cu acea ocazie (inainte li se dadea un nume nou oamenilor maturi, ca semn al faptului ca au devenit 'noi').


protestantii au restabilit (prin baptisti si precursorii lor, anabaptistii) ritualul botezului la cei maturi, cu diverse reguli adaugate sau scoase, in functie de denominatie - unii se botezau doar dupa 30 de ani, altii permit si copiilor care sunt maricei sa se boteze.

personal, ma gandesc insa ca educarea spirituala a unui copil nu tine de botez - indiferent cand este facut el.
cunosc si tineri care s-au botezat la 20 de ani, dar care au reusit sa ramana crestini doar vreo cativa ani, apoi au fost robiti din nou de viciile lumii. sub acest raport, este clar ca nu botezul in sine salveaza, ci respectarea semnificatiei sale tot restul vietii.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 17 Nov 2003, 10:34 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
este clar ca nu botezul in sine salveaza, ci respectarea semnificatiei sale tot restul vietii.

Asa este, insa este o cerinta obligatorie pt a putea fi mantuit.

Despre copii(mici care nu pot lua o hotarare in acest sens) pot sa spun ca depind de parintii lor, nu de nasi. Ca si exemplu as da intamplarea cu Lot, care prin credinta lui a putu salva de la moarte pe ficele lui minore. El a avut si alte fiica mature, care insa n-au putut fi salvate prin credinta lui. Deci nu printr-un botez facut la cateva luni se poate mantui copilul ci prin credinta parintilor.

Acest topic a fost editat de ASD: 17 Nov 2003, 10:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 18 Nov 2003, 10:48 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



ASD - corect.

dilema era pentru oamenii din secolele II-III - daca copilul moare, iar eu devin necredincios intre timp, ce se va intampla cu el? va fi el admis in ceruri pe baza credintei mele anterioare?
intrebari ar mai fi - cum poate un copil abia nascut, daca moare, sa devina fiinta spirituala in ceruri, care sa judece lumea? care sa domneasca cu Hristos? pe ce baza?

in fine, aici intram prea adanc in lucruri doctrinare.

cel mai bine ar fi ca parintii sa isi dea seama ca pruncii lor au nevoie de dimensiunea spirituala in viata lor. de Hristos. si atunci, totul este mai usor.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 11:57 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
necredincios intre timp, ce se va intampla cu el? va fi el admis in ceruri pe baza credintei mele anterioare?



Nu cred. Nu degeaba parintii crestini trebuie sa-si pastreze credinta si sa-si creasca copii in spiritul adevarului. Aceasta este o responsabilitate mare pe care o au ei.


QUOTE
cum poate un copil abia nascut, daca moare, sa devina fiinta spirituala in ceruri, care sa judece lumea? care sa domneasca cu Hristos? pe ce baza


Nu poate, deaorece toti ne nastem in pacat. Insa daca parintii lui raman credinciosi pana la moarte, acel copil poate fi readus la viata, in ziua invierii. Daca nu, este imposibil. Asa reiese din exemplele biblice cu privire la copii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 Nov 2003, 12:03 PM
Mesaj #10


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu poate, deaorece toti ne nastem in pacat. Insa daca parintii lui raman credinciosi pana la moarte, acel copil poate fi readus la viata, in ziua invierii. Daca nu, este imposibil. Asa reiese din exemplele biblice cu privire la copii


Eu nu pot sa inteleg ce legatura este intre salvarea copilului si salvarea parintilor? E normal ca un copil sa fie condamnat la iad doar fiindca parintii lui au fost niste netrebnici?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 18 Nov 2003, 12:08 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Nu poate, deaorece toti ne nastem in pacat. Insa daca parintii lui raman credinciosi pana la moarte, acel copil poate fi readus la viata, in ziua invierii. Daca nu, este imposibil. Asa reiese din exemplele biblice cu privire la copii.


Din ultimile cercetari stiintifice nu rezulta asa ceva. Rezulta ca dupa moarte nu mai este nimic.
A fost explicat pana si tunelul cu lumina in capat, din ce cauza apare la cei in coma sau care au avut "near death experiences".

Botezul este un obicei popular, mai precis al crestinilor. Nu-i foloseste cu nimic unui copil acest ritual. El are un gest pur simbolic. Intervine dinnou iporcizia generata de religie. E absurd sa crezi ca doar crestinii botezati vor avea viata buna "dupa" iar musulmanii, budistii si ateii nefiind botezati vor ajunge cine stie unde.

Botezul este asemenea semnarii unui act de aderare la un partid politic, numai ca in loc de partid este religia respectiva.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 12:12 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
E normal ca un copil sa fie condamnat la iad doar fiindca parintii lui au fost niste netrebnici?



Vezi potopul lui Noe.-copii nu au fost salvati. Nu eu spun asta ci Biblia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Nov 2003, 12:15 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (marky @ Nov 18 2003, 12:18 PM)
Din ultimile cercetari stiintifice nu rezulta asa ceva. Rezulta ca dupa moarte nu mai este nimic.

Din ultimele cercetari stiintifice nu rezulta nimic. Nu a rezultat decat in mintea unora ceea ce vor sa creada. Care stiinta. care dupa 100 de ani se face o corectie majora? Care venic se schimba? Asta e stiinta? Care se chinuie s aobeserve si eincapbaila de un model autentic 100%? Astae bajbaiala, si cautare in infinit, din care din cand in cand apar franturi de ordine, adica legea facuta de Cel care a creat totul. Care stiinta, care daca te iei dupa Martin Rees, exista un Creator al Perfectiunii? Stiinta e oarba in fata lui Dumnezeu.

Stiinta, o numesc unii. Ati creat ceva perfect? Ca tot va numiti intelepti. Cum se face ca desi folisiti la baza caramizi ce exista de la inceperea Universului, nu a iesit nimic bun din mana voastra? Asta e stiinta? Scapati-ma de moarte si am sa ma inchin Stiintei. O laie bucalaie.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 12:17 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
E absurd sa crezi ca doar crestinii botezati vor avea viata buna


Crestinii nu prea au o viata buna(dpdv material sau social), si asta ma ales dupa botez. Pt ca prin botez ei au ales sa fie de patea lui Dumnezeu, diavolul incepe sai persecute si mai rau ca inainte.(vezi apostolii; si apocalips 12 )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 Nov 2003, 12:31 PM
Mesaj #15


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



ASD:
QUOTE

Vezi potopul lui Noe.-copii nu au fost salvati. Nu eu spun asta ci Biblia


Pai atunci Biblia trebuie schimbata. Daca o carte spune ca un copil este salvat sau nu in functie de cit de idioti sunt parintii lui, e clar ca e ceva in neregula cu intreaga teorie...



Abureala:
QUOTE

Scapati-ma de moarte si am sa ma inchin Stiintei


Abureala, in sfirsit, ai scos o chestie care a reusit sa ma puna pe ginduri!
Da-mi voie sa comentez. Scopul tau este Viata Vesnica. Daca Stiinta ti-ar da-o atunci te-ai inchina ei. Daca crestinismul ti-o da, atunci te inchini lui Dumnezeu... simplu si eficient! DRAGOSTEA ta pe care ne-o arunci in fata mereu nu este dragoste de Dumnezeu ci dragoste de sine. Ai "iubi" Stiinta cu aceeasi intensitate daca asta ar sluji scopurilor tale. Tu vrei Viata Vesnica, pentru tine!! Esti doborit de egoism, incalcind cele mai elementare principii ale credintei pe care tu insuti o propovaduiesti. Tu, Abureala, ridici ipocrizia pe niste culmi nebanuite.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Nov 2003, 12:38 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 18 2003, 12:41 PM)
Abureala, in sfirsit, ai scos o chestie care a reusit sa ma puna pe ginduri!
Da-mi voie sa comentez. Scopul tau este Viata Vesnica. Daca Stiinta ti-ar da-o atunci te-ai inchina ei. Daca crestinismul ti-o da, atunci te inchini lui Dumnezeu... simplu si eficient! DRAGOSTEA ta pe care ne-o arunci in fata mereu nu este dragoste de Dumnezeu ci dragoste de sine. Ai "iubi" Stiinta cu aceeasi intensitate daca asta ar sluji scopurilor tale. Tu vrei Viata Vesnica, pentru tine!! Esti doborit de egoism, incalcind cele mai elementare principii ale credintei pe care tu insuti o propovaduiesti. Tu, Abureala, ridici ipocrizia pe niste culmi nebanuite.

Cata ura...pentru niste oameni care in fond le vrei binele...si totusi ei sunt oameni...

"Nu lumina ce in lume ai revarsat-o , ci pacatele si vina,
Toate relele ce sunt fatal legate de o mana de pamant".

Din fericire lui Hristos, nu i-au gasit vina. Atunci ar fi fost uman.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 18 Nov 2003, 12:53 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE (ASD @ Nov 18 2003, 12:27 PM)
QUOTE
E absurd sa crezi ca doar crestinii botezati vor avea viata buna


Crestinii nu prea au o viata buna(dpdv material sau social), si asta ma ales dupa botez. Pt ca prin botez ei au ales sa fie de patea lui Dumnezeu, diavolul incepe sai persecute si mai rau ca inainte.(vezi apostolii; si apocalips 12 )

M-am exprimat gresit. Ma refeream la viatza de dupa moarte, sustinuta atat de vehement de religie.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 18 Nov 2003, 03:10 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



botezul nu se refera la o viata mai buna, ci la o viata plina de prigoniri in lumea aceasta.

initial el asta si insemna, literalmente - o 'moarte' fata de lumea dimprejur. dar si o 'inviere' spirituala.

astazi, el si-a pierdut semnificatia.

cat despre salvarea copiilor mici...

Biblia arata ceva foarte simplu: toti oamenii care au murit din cauza pacatului adamic (deci din cauza propriilor lor greseli cauzate de imperfectiunea mostenita de la Adam) vor fi inviati. toti. si toti vor fi salvati, pe o cale sau alta.
pe de alta parte, cei ce au pacatuit impotriva spiritului sfant, nu vor putea sa invie, fiind sortiti distrugerii eterne. dar acestia sunt oameni care au pacatuit cu buna stiinta, cu rautate, in deplina cunostinta a Adevarului. si ii numeri pe degete, daca te iei dupa Biblie...

ma cutremur cand ii vad pe unii cum se bucura la faptul ca unii au murit in trecut, ca urmare a unor judecati divine.

"Eu nu ma bucur de moartea pacatosului", spune Dumnezeu in Biblie, si "Eu am venit sa caut oile pierdute si pe cei bolnavi" spune Isus. cred ca asta defineste exact modul in care ii priveste Dumnezeu pe oameni.

iar noi? "la moarte cu cei pacatosi!" si "cei orbi sa ramana orbi, pierduti si bolnavi, caci e vina lor!"

a ne erija noi in judecatori, pe baza interpretarii unor texte biblice este mai mult decat ridicol. este daunator pentru noi insine. caci cine judeca, va fi judecat.

"indurare doresc, iar nu jertfe!"

puteti medita la aceste lucruri, inainte de a continua.


ps. marky, nu confunda experientele "near death", datorate creierului nostru lipsit de oxigen, cu invierea, care reprezinta trecerea de la moarte la viata, iar nu de la viata la moarte. cat priveste mortii, si Biblia spune ca "dorm" (vezi Isus, referindu-se la Lazar), ca "se odihnesc". dar asta e cu totul alt subiect.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 18 Nov 2003, 03:12 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 05:54 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
M-am exprimat gresit. Ma refeream la viatza de dupa moarte, sustinuta atat de vehement de religie
.

Cine nu este botezat, sigur in cazul in care intervine moartea, el nu va avea dreptul la viata vesnica. Botezul este un lucru obligatoriu pt ca el este ca un vot acordat pt Dumnezeu. Si fara acest vot nu suntem de partea Lui, deci nu putem astepta nimic. Cale de mijloc nu este.


QUOTE
pe de alta parte, cei ce au pacatuit impotriva spiritului sfant, nu vor putea sa invie, fiind sortiti distrugerii eterne. dar acestia sunt oameni care au pacatuit cu buna stiinta, cu rautate, in deplina cunostinta a Adevarului. si ii numeri pe degete, daca te iei dupa Biblie...


Nu este adevarat. Nu poti sa-i numeri pe degete, iar daca insisti atunci incearca sa numeri numai
participantii la cele 2 razboaie mondiale, sau cei din inchisoare inchisi pe drept etc.
Pai ma i-au dupa Biblie(vezi efes 6:17) ca sunt crestin;eu ma mir cum de ne-am abatut de la ea.



QUOTE
ma cutremur cand ii vad pe unii cum se bucura la faptul ca unii au murit in trecut, ca urmare a unor judecati divine.


Ma gandesc ca nu la mine te referi??!


QUOTE
a ne erija noi in judecatori, pe baza interpretarii unor texte biblice este mai mult decat ridicol. este daunator pentru noi insine. caci cine judeca, va fi judecat


"Tot ce-a fost scris mai inainte a fost scris pentru invatatura noastra, peste care a venit sfarsitul veacului.."
Referitor la copii nu ar trebuii sa te deranjeze ce-am spus, ci ar trebuii sa luam mai in serios Biblia, si sa cautam s-o implinim pt ca avem o raspundere mare.


Efeseni6:1-4
 "Copii, ascultați în Domnul de părinții voștri, căci este drept.
 „Să cinstești pe tatăl tău și pe mama ta” -este cea dintâi poruncă însoțită de o făgăduință-
 „ca să fii fericit, și să trăiești multă vreme pe pământ.”
 Și voi, părinților, nu întărîtați la mânie pe copiii voștri, ci creșteți-i, în mustrarea și învățătura Domnului.


Acest topic a fost editat de ASD: 18 Nov 2003, 06:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 19 Nov 2003, 12:50 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



asd, sunt curios tongue.gif :

1.Vasile. nascut in Sighetu Marmatiei. botezat ortodox la doua luni. mers la biserica de la 7 ani, de doua ori pe an, de Pasti si de Craciun. petrecut zilele de la 4 ani in sus cu caprele, apoi cu oile pe camp. analfabet. nu a citit niciodata Biblia. luat cu arcanul in armata la 14 ani si zece zile, in al doilea razboi mondial. zbierat la el un sergent major beat, pus o pusca antica in mana, trimis in transee. la 14 si 14 zile a ucis deja, intr-un schimb de focuri, trei oameni. al patrulea glont l-a nimerit pe el. in cap. moare la 14 ani si 15 zile, intr-un spital de campanie.

este, sau nu este acceptat pentru viata vesnica? hmm.gif

2.Gheorghe. nascut sanatos in Brasov. scapat de asistenta din maini, cazut in cap, mort la zece ore dupa nastere. parintii erau credinciosi in momentul nasterii sale. parintii sai, Niculae si Maria si-au pierdut credinta in Dumnezeu in momentul mortii sale. dar nu instantaneu, ci la doua zile dupa aceea, cand au putut sa-si revina din soc. timp de 40 de ani, parintii sai raman si apoi mor atei. incrancenati. evident, copilul nu a apucat sa fie botezat.

este, sau nu este acceptat pentru viata vesnica? hmm.gif

3. Ioana. medic chirurg. lucreaza cu jumatate de norma la un spital din Sibiu. zilnic salveaza trei-patru vieti. crede in Dumnezeu, si cealalta parte din zi o dedica ajutorarii unor batrani de la un azil. duminica isi viziteaza o matusica careia i-a platit o asistenta zilnica, pentru a nu o vedea la azil. nu se supara cand altii ii vorbesc din Biblie, merge si la biserica - este catolica - dar nu ii prea plac preotii si prefera sa citeasca Biblia acasa, singura. a fost botezata la o varsta frageda, confirmata la 12 ani. este convinsa ca va veni Isus in curand. se inchina cu umilinta o data pe an, privind la o icoana. fumeaza.

va fi, sau nu acceptata pentru viata vesnica?

4. Dorel si Elena - predicatori. botezati din propire vointa in urma cu zece ani. vorbesc cu oricine doreste si nu doreste despre Dumnezeu si despre Biblie. el predica o data pe saptamana si la o biserica locala. ea uneori a si profetit lucruri care s-au intamplat membrilor bisericii. Dorel o intalneste pe Ioana (3), si ii predica. Ioana doreste sa creada in continuare cum doreste ea, si sa isi ajute semenii ca si pana acum. intamplator, Niculae si Maria (2) aud conversatia in cabinetul Ioanei. il intreaba pe Dorel de ce a murit copilul lor. Dorel incearca sa le explice. ei nu inteleg, din cauza durerii. Ioana isi aminteste de unchiul ei, Gheorghe (1), mort pe campul de lupta in al doilea razboi mondial. il intreaba pe Dorel ce se va intampla cu unchiul ei, sau ce s-a intamplat cu unchiul ei. intre timp Niculae si Maria pleaca.
din nefericire, Elena (4) este calcata intre timp de o masina, si este adusa de, culmea, Niculae si Maria de urgenta la spital, unde Ioana isi intrerupe discutia pentru a-i salva viata. operatia reuseste.

pe care dintre acestia i-ai considera vrednici de viata vesnica, si pe care nu?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Nov 2003, 01:01 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu suntem in masura sa spunem cine va beneficia de Viata Vesnica, Dumnezeu este milostiv si sigur se ingrijeste de fiecare om care cauata sa creada in El si sa urmeze sfaturile Fiului Sau.
Unii neoprotestanti(am si vorbit cu doi oameni, erau penticostali) si nu admiteau ca Dumnezeu se ingrijeste de fiecare creatura a sa, ei spuneau ca numai ei detin adevarul si numai ei se vor mantui(foarte mandrii de aceasta). I-am intrebat de unde stiu ei ca Dumnezeu gandeste asa, intrebare la care au tacut. Nimeni nu stie exact caile lui Dumnezeu sau planurile sale asa ca nu putem spune lui X si lui Y ca te vei mantui sau nu!

ASD: spuneai ca pe timpul lui Noe, Dumnezeu nu a crutat nici copiii, vezi ca Noe e la Vachiul Testament, aici la noi, la crestini(in Noul Testament), intervine iertarea, iertarea intre noi fratii si iertarea lui Dumnezeu...(Jertfa lui Isus nu a fost zadarnica, asa ca nu poti spune tu cine se mantuieste si cine nu, este ca si cum ai afirma ca Isus a venit sa patimeasca degeaba)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 19 Nov 2003, 01:04 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
pe care dintre acestia i-ai considera vrednici de viata vesnica, si pe care nu?


Intrebarea este adresata catre Dumnezeu ? biggrin.gif

Imi permit sa mai adaug ceva : Ce se va intampla cu miliardele de musulmani, budisti si atei nebotezati ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Nov 2003, 01:14 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



"Daca stiai nu pacatuiai"
Cam asa e si cu ei. Am spus si o repet: Dumnezeu are o cale pentru toti.

Si uite cum mi-am incalcat promisiunea si scriu pe subiectul postat de dl Mi_.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 19 Nov 2003, 03:40 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Nu suntem in masura sa spunem cine va beneficia de Viata Vesnica, Dumnezeu este milostiv si sigur se ingrijeste de fiecare om care cauata sa creada in El si sa urmeze sfaturile Fiului Sau


Asa este; observatie: este milos si drept

QUOTE
asa ca nu poti spune tu cine se mantuieste si cine nu, este ca si cum ai afirma ca Isus a venit sa patimeasca degeaba)


Asa e, nu pot spune asta, dar pot spune altceva: cei care nu i-au in considerare jertfa lui Isus, cu siguranta nu vor fi mantuiti(printre care sunt si budistii, evreii etc.).

EVREI 10
28  Cine a călcat Legea lui Moise, este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori.
29  Cu cât mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului?
30  Căci știm cine este Cel ce a zis: „A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplăti!” Și în altă parte: „Domnul va judeca pe poporul Său.”
31  Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui viu!



QUOTE
Dumnezeu are o cale pentru toti.


Efeseni 4:5  Este un singur Domn, o singură credință, un singur botez.


1,618033, nu o sa-ti raspund deoarece tu ai pus acolo cazuri particulare, iar eu vorbeam despre clase de oameni, si ne-am cam indepartat de la subiect(vina mea). Dar daca va fi propus un subiect pe aceasta tema voi incerca sa raspund, bineinteles scriptural si logic.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristian
mesaj 19 Nov 2003, 03:43 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 19 November 03
Forumist Nr.: 1.240



QUOTE
Dumnezeu are o cale pentru toti



Care este calea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 19 Nov 2003, 03:55 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



ASD
QUOTE
1,618033, nu o sa-ti raspund deoarece tu ai pus acolo cazuri particulare, iar eu vorbeam despre clase de oameni, si ne-am cam indepartat de la subiect(vina mea). Dar daca va fi propus un subiect pe aceasta tema voi incerca sa raspund, bineinteles scriptural si logic.


Raspunde la intrebarea mea te rog.
Ce se va intampla cu miliardele de musulmani, budisti si atei nebotezati ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 19 Nov 2003, 06:14 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (marky @ Nov 19 2003, 04:05 PM)

Raspunde la intrebarea mea te rog.
Ce se va intampla cu miliardele de musulmani, budisti si atei nebotezati ?

Din Evaghelia lui Matei despre Dreapta Judecata:

QUOTE

31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale. 
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre. 
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga. 
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii. 
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit; 
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine. 
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei? 
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat? 
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine? 
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut. 
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui. 
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau; 
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat. 
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit? 
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut. 
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica. 


Acest topic a fost editat de abureala: 19 Nov 2003, 06:16 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 19 Nov 2003, 10:19 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Asa e, nu pot spune asta, dar pot spune altceva: cei care nu i-au in considerare jertfa lui Isus, cu siguranta nu vor fi mantuiti(printre care sunt si budistii, evreii etc.).

EVREI 10
28 Cine a călcat Legea lui Moise, este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori.
29 Cu cât mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului?30 Căci știm cine este Cel ce a zis: „A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplăti!” Și în altă parte: „Domnul va judeca pe poporul Său.”
31 Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui viu!

Deci nu vor trai.

Acest topic a fost editat de ASD: 19 Nov 2003, 10:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 09:53 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



sa intelegem un lucru: Judecata de Apoi nu are loc dupa moartea omului, asa, pe rand, cu fiecare.

ea are loc la un timp bine stabilit, dupa ce Dumnezeu distruge rautatea de pe pamant. si cu toti deodata.

in acel moment, cei ce nu-l accepta pe Isus ca Domn nu mai au o cale de scapare. in acel moment sunt strecurate miliardele de oameni, si sunt retinuti doar cei care l-au facut realmente pe Isus Domn al lor. restul sunt dati la o parte tocmai pentru ca doresc sa-i ucida pe primii - Biserica lui Hristos. este vorba de un razboi, de celebrul Armaghedon, in care sunt implicate toate natiunile lumii - fiecare om, mic sau mare.


dar pana atunci, nici un om care moare (de exemplu, un copil de hindus care moare la 3 ani, fara sa fi auzit in viata lui de Hristos) nu poate fi condamnat la osanda, caci nu exista nici o baza pentru asta.

Pavel spunea ca va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti.

eu cred cu tarie ca si cei 'nedrepti' ce mor pana la Armaghedon vor fi inviati si invatati vointa lui Dumnezeu prin Hristos.

deci doar cei ce se vor ridica impotriva Bisericii lui Hristos in ultima batalie, doar aceia vor fi distrusi pentru totdeauna, ca in timpul Potopului.

Dumnezeu este un Dumnezeu al iubirii si indurarii, iar nu doar al dreptatii.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 20 Nov 2003, 09:54 AM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 10:10 AM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



ah, si am o rugaminte - incercati sa va exprimati cu propriile cuvinte. simpla postare de citate din cartile sfinte nu ajuta prea mult unei discutii. caci este vorba de o discutie aici, nu de o predica, nu? ohyeah.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 20 Nov 2003, 11:12 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Daca cineva citeste acel pasaj al Dreptei Judecati, poate sa vada ca colo nu exista nici macar pomenit, ateu budist, crestin. Dreapta Judecata, va fi cu toti oamenii:
QUOTE

Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii


Caci daca pana acum suntem separati in fel si fel de chipuri, confesiuni, natiuni, etc, atunci vom fi toti. Si se va face doar o singura separare. A oamenilor buni de oamenii rai. Doar atat. Si daca citesti vezi si cum ii numeste pe oamenii buni :

QUOTE

dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut. 


Oamenii buni, sunt fratii lui Dumnezeu. Nu este Dumnezeu Bunatatea fara Sfarsit? Atunci cine se asemana se aduna.

Si priviti cine vor fi judecati :

QUOTE

Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut. 


Vor fi judecati exact oamenii CARE AU STIUT CE ESTE BINELE, dar nu l-au facut. Caci si bunii si raii au trait in aceeasi vreme. Dar, desi au vazut pe cei buni ca fac binele, ei au facut celor buni raul. Asa ca nu va mai amagiti cu basme si inchipuiri. Judecata va fi dreapta.

Acest topic a fost editat de abureala: 20 Nov 2003, 11:12 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 11:13 AM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



"CARE AU STIUT CE ESTE BINELE, dar nu l-au facut"

exact. direct la tinta! nu puteam gasi cuvinte mai elocvente spoton.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 01:01 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Vor fi judecati exact oamenii CARE AU STIUT CE ESTE BINELE, dar nu l-au facut. Caci si bunii si raii au trait in aceeasi vreme. Dar, desi au vazut pe cei buni ca fac binele, ei au facut celor buni raul. Asa ca nu va mai amagiti cu basme si inchipuiri. Judecata va fi dreapta.



Mi separe foarte clar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 01:04 PM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
ah, si am o rugaminte - incercati sa va exprimati cu propriile cuvinte. simpla postare de citate din cartile sfinte nu ajuta prea mult unei discutii. caci este vorba de o discutie aici, nu de o predica, nu


Nu inteleg de ce nu iti place Bibla, ca mie mi se pare ca exprima foarte clar adevarul cu privire la aceasta tema. Si cred ca ajuta discutiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 01:06 PM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Daca cineva citeste acel pasaj al Dreptei Judecati, poate sa vada ca colo nu exista nici macar pomenit, ateu budist, crestin



Daca citeste mesajul acesta: Cu cât mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului? poate sa vada ca cei care nu respecta jertfa lui Isus vor fi judecati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 02:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman