HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Magie
Minerval
mesaj 10 Jul 2004, 12:27 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 8 Jul 2004, 10:24 PM)
- aceasta asa zisa forma de "magie" este o asa zisa magie a "lenesilor" si "handicapatilor" din tagma initiatilor. Acesti sarmani "magicieni" fac apel la aceste spirite pt. ca ei sint incapabili sa manevreze acele energi si planuri de care v-am vorbit mai sus, deci fac diferite "trocuri" (schimburi) cu acele spirite pt. ca ele sa faca in locul lor ceea ce v-am prezentat mai sus ca se poate face.

- un adevarat INITIAT nu are nevoie de intermediari intre ei si sursele infinite macrocosmice din Univers. Ce nevoie am eu sa apelez la demoni sau ingeri pt. a-mi acumula in aura o energie a curajului, a vointei sau a credintei daca eu deja am inteles mecanismele prin care se face asta ?

Ziua buna.
Domnule thunder nu cred ca este util hanului sa ma injurati pe mine ori pe cei care au ceva de zis in aceasta privinta. Se poate ca si dvs. sa fi primit o initiere dar la fel de bine vorbele dvs. pot fi si vorbe in vant, ori ideile altora. Nu importa aceasta chestiune. Ce importa sunt mesajele trimise in pm. Va astept notificarea.

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 10 Jul 2004, 12:28 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jul 2004, 05:06 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Ghost @ 10 Jul 2004, 01:13 PM)
Teoriile acestea seamana mult cu cele aplicate de catre marii maestri ai artelor martiale (controlul perfect al fortei interne, etc). Gresesc? Sint curios daca ati auzit careva de Morihei Ueshiba si cum l-ati defini din punctul de vedere al acestui topic.

Morihei Ueshiba este dupa parerea mea cel mai mare maestru de arte martiale din ultimele secole. Despre maestrii din vechime nu stiu nimic dar daca vorbim de cei din ultimele secole, cred ca Ueshiba a fost un maestru complet si a avut comportamentul si rezultatele unui boddhisatva. Chiar a facut promisiunea ca o sa revina in aceasta lume de cate ori va fi nevoie.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 10 Jul 2004, 05:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 10 Jul 2004, 06:51 PM
Mesaj #108


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Din cate am vazut din prezentarea de pe net, Morihei Ueshiba a fost unul dintre cei mai priceputi sensei din Aikido.
Ai putea sa ne spui mai multe despre el si calea acestuia.
Exista referinte cu privire la antrenarea liniei toltecilor in tehnici de arte martiale/ninjitzu sau alte stiluri. Pot sa va relatez ca am urmarit multe din exercitiile numite "Pase Magice". Aceste tehnici de antrenament dezvaluite de linia lui Don Juan si transformate destul de comercial in ceea ce se numeste Tensegrity, seamana extrem de mult cu exercitiile de kata pe care le-am practicat in anii de arte martiale. Aceste exercitii sunt lipsite de rigiditatea exercitiilor kata dar intentia cu care acestea se practica dezvaluie aspecte mult mai suptile.
Urmarind aceste exercitii mi-am adus aminte de vechile filme chinezesti/japoneze in care maestrii mai mult pareau ca "danseaza" decat lupta. Insasi ideea salturilor lor, si asa-zisului "zbor", nu mi se mai pare atat de imposibila prin intermediul tehnicilor descrise de Tolteci.

Ca tot vorbeati mai devreme de energii suptile. Ce poate fi mai suptil decat sa incerci sa iti starnesti energia adunata in partea inferioara a corpul energetic si prin miscari corporale pline de intentie sa o stamuti catre partea superioara. Am dat doar un exemplu. Vi se pare o aberatie? Si eu am zis la fel pana am incercat. La sfarsitul seriei de exercitii (care fie vorba - unele erau extrem de caraghioase) am avut senzatia ca tocmai fusesem bagat in priza si eram plin de energie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jul 2004, 06:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jul 2004, 07:02 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Bralgei @ 10 Jul 2004, 07:53 PM)

Ca tot vorbeati mai devreme de energii suptile. Ce poate fi mai suptil

Corect! Doar ca energia asta supta e subtila, nu suptila laugh.gif
Sau poate n-am inteles eu bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 10 Jul 2004, 07:50 PM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



laugh.gif
energie sa fie, dar sa stim si noi
laugh.gif

da, practicile lui Morihei ar putea fi cu usurinta incadrate in cele ce urmareau cultivarea fortei interne. se pare ca Aikido este inspirat (putin spus) din artele martiale interne (Tai Chi Chuan), ca si ninjutsu (din Hsing Yi). artele martiale interne au mult de-a face cu cultivarea fortei interne. imi place mai mult caracterul mai inradacinat si mai obiectiv al pregatirii martiale interne, in sensul ca sunt aduse mereu in discutie factori de genul mentionat la ultimul meu mesaj, plus factorul pH etc:de mare importanta in orice pregatire riguroasa pentru a deveni accesibil puterii.

multi din maestrii martiali japonezi fac permanent calatorii in china, eventual invita maestri chinezi, de la care au mereu de invatat, referitor la partea interna a artelor martiale.
chiar maestrul Mantak Chia, fondatorul sistemului Universal Tao, este unul dintre cei mai cautati si apreciati in acest sens... datorita deschiderii pe care o are fata de oameni, fie ei europeni, sau orientali. secretele sunt primite, insa tine intotdeauna de cel care practica, pentru ca rezultatele sa apara.

de mentionat ca, alaturi de fortificarea corpului, energiei si spiritului, cultivarea caracterului era una dintre cele mai importante obiective. pentru ca, vorba unui prieten "puterea fara caracter este un adevarat blestem". calea luptatorului are, cred eu, un rol important in educarea puterii pe care o aduci in corp.

sunt de acord cu parerea lui Gabi, am incercat pasele eu insumi, si stiu ca sunt f. puternice. energia este totusi un lucrator, pe care odata ce l-am adus in noi, trebuie sa ii dam o sarcina.
deseori, daca nu dai de lucru puterii, iti da ea tie de lucru. uitati-va in jur...

thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Jul 2004, 07:51 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Minerval @ 10 Jul 2004, 02:29 PM)
- un adevarat INITIAT nu are nevoie de intermediari intre ei si sursele infinite macrocosmice din Univers. Ce nevoie am eu sa apelez la demoni sau ingeri pt. a-mi acumula in aura o energie a curajului, a vointei sau a credintei daca eu deja am inteles mecanismele prin care se face asta ? [/QUOTE]

Ziua buna.
Domnule thunder nu cred ca este util hanului sa ma injurati pe mine ori pe cei care au ceva de zis in aceasta privinta.

- dle, nu te injura nimeni. A injura inseamna cu totul altceva. De regula, ceva de mama, parinti, fasmilie etc. smile.gif Nu e cazul sa fac un act de magine neagra (a injura). Chiar si asa zisele cuvinte "grele" erau puse intre ghilimele. Eu am exprimat o realitate. Consider in continuare ca un adevarat initiat nu are nevoie de intermediari pt. "a misca" ceva. Deasemenea, pt. ca orice spirit sa intervina in favoarea cuiva, sa intermedieze cuiva, trebuie sa exista un "schimb", un "troc", sau in cel mai bun caz "o cerere".

QUOTE
Se poate ca si dvs. sa fi primit o initiere dar la fel de bine vorbele dvs. pot fi si vorbe in vant, ori ideile altora. Nu importa aceasta chestiune.


- se poate, dar eu pot confirma, dovedi. smile.gif

QUOTE
Ce importa sunt mesajele trimise in pm. Va astept notificarea.


- sincer sa fiu am mari rezerve in a primi o mina intinsa de la un "dusman". Va pot oferi citeva extrase din protocoale care ar trebui sa-i puna pe ginduri pe multi.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Jul 2004, 09:21 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 10 Jul 2004, 10:22 AM)
apropo de larga deschidere informationala, cineva spunea ca astazi nu mai conteaza prea mult A CUI este sistemul, ci daca el FUNCTIONEAZA.

- in parte e adevarat, dar mai conteaza si ce tip de rezultate obtii, benefice sau malefice, ce tip de energii angrenezi si pe cine ai ca "partener".

QUOTE
am intalnit o idee interesanta referitoare la magie: presupune un lucru intens cu corpul fizic, cu fiecare din muschii interni (care controleaza puterea interna), cu maduva osoasa (oasele au capacitatea ce a stoca puterea), cu sangele (o veritabila interfata intre spirit si corp), lucrul cu enzimele (purtatorii vietii) si hormonii etc.


- in mod sigur exista o legatura intre corpul fizic ci starea sa de sanatate si corpurile subtile care favorizeaza "lucrul cu energiile subtile, insa nu corpul fizic veficuleaza aceste energii.

QUOTE
inainte de a avea de a face cu lucrul cu energii mai puternice, cu lucruri care nu se vad, ar trebui sa avem in vedere vitalitatea corporala. sanatatea fizica este un fundament hotarator pentru orice initiere in practici magice puternice. nu doar cupa mintii trebuie golita, ci si impuritatile care blocheaza atat portile perceptiei, cat si nivelul personal de putere.


- purificare trebuie sa se faca si la nivelul corpului fizic, insa in special la nivelul corpurilor subtile, cele care vehiculeaza acele energii. De ex. nadisurile si centri de forta (chakras) sint "cheia" acumularii si transferului de energie. Purificarea si dinamizarea (trezirea) lor sint "cheia de bolta" in vehicularea energiilor subtile.

QUOTE
mi se pare alta pacaleala ideea ca magia tine doar de intelect, doar de puterile gandului, doar de formule. a neglija aspectele enumerate mai sus - este in general numita calea fara intoarcere...


- totusi, puterea gindului este cea care controleaza si coordoneaza modul in care se face transferurile energetice.

QUOTE
mesajul dur al lui DJ se refera, cred eu, la faptul ca trebuie sa ne trezim din fanteziile referitoare la magie. magia este o inalta tehnologie, o munca sustinuta la nivel fizic, energetic si spiritual in acelasi timp. suspectez pasele magice predate in sistemul lui CC de lucru intens cu diafragmele interne, cu muschii psoas si cu toate tendoanele corpului...


- magia e mai mult de atit, mai mult decit niste pase, muschi si oase. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Jul 2004, 09:39 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Bralgei @ 10 Jul 2004, 08:53 PM)
Din cate am vazut din prezentarea de pe net, Morihei Ueshiba a fost unul dintre cei mai priceputi sensei din Aikido.
Ai putea sa ne spui mai multe despre el si calea acestuia.

- parca am pe acasa o caseta cu citeva inregistrari video ale unor demonstratii ale lui, prost inregistrate, dar suficiente. smile.gif Intradevar el controleaza f. bine anumite energii si puteri paranormale conexe cu aceasta.

QUOTE
Exista referinte cu privire la antrenarea liniei toltecilor in tehnici de arte martiale/ninjitzu sau alte stiluri. Pot sa va relatez ca am urmarit multe din exercitiile numite "Pase Magice". Aceste tehnici de antrenament dezvaluite de linia lui Don Juan si transformate destul de comercial in ceea ce se numeste Tensegrity, seamana extrem de mult cu exercitiile de kata pe care le-am practicat in anii de arte martiale. Aceste exercitii sunt lipsite de rigiditatea exercitiilor kata dar intentia cu care acestea se practica dezvaluie aspecte mult mai suptile.


- ca si exercitiile fizice statice, asanas, aceste exercitii fizice in miscare au rolul de a asimila anumite energii subtile si a le folosi mai apoi in diferite scopuri. Ca si la asanas, cu cit cunoasterea principiilor si energiilor cu care intri in contact la fiecare exercitiu (static sau in miscare) este mai ampla si complexa, cu cit puterea de concentrare si focalizare e mai mare, cu atit efectele obtinute si energiile asimilate sint mai mari.

QUOTE
Urmarind aceste exercitii mi-am adus aminte de vechile filme chinezesti/japoneze in care maestrii mai mult pareau ca "danseaza" decat lupta. Insasi ideea salturilor lor, si asa-zisului "zbor", nu mi se mai pare atat de imposibila prin intermediul tehnicilor descrise de Tolteci.


- nu e vorba de toltec sau alt "patent", ci de diferite tehnici din diferite cai spirituale care prin practica trezesc anumite focare energetice din fiinta (chakras), care pot asimila si chiar controla anumite tipuri de energii care favorizeaza, printre altele si acest fenomen de (semi)levitatie.

QUOTE
Ca tot vorbeati mai devreme de energii suptile. Ce poate fi mai suptil decat sa incerci sa iti starnesti energia adunata in partea inferioara a corpul energetic si prin miscari corporale pline de intentie sa o stamuti catre partea superioara. Am dat doar un exemplu. Vi se pare o aberatie? Si eu am zis la fel pana am incercat. La sfarsitul seriei de exercitii (care fie vorba - unele erau extrem de caraghioase) am avut senzatia ca tocmai fusesem bagat in priza si eram plin de energie.


- ideea de a "stirni" poarta un nume ceva mai tehnic si ocult in domeniul ezoteric, si anume acela de a "transmuta" si trezi (asimila, recepta) energia. Asimilarea (receptarea) se face prin intermediul centrilor de forta, iar fenomenul de transmutare este acela prin care se transforma un anume tip de materie in energie, acesta care se apropie ceva mai mult de ideea de a "stirni energia".

- fenomenul de "ridicare a energiei" este cunoscut si sub numele de "sublimare a energiei" si este perfect real ca si cel al transmutarii energiei. In parte, asa zisul "taoism sexual" se ocupa de aceste fenomene, dar nu numai el. Chiar si in cadrul diferitelor exercitii de asanas, pranayama si mudre etc. din hatha yoga se produc aceste fenomene.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 11 Jul 2004, 10:59 AM
Mesaj #114


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



thunder,

exista multe cai, si in functie de ceea ce vrei sa realizezi, regulile insista in special fie pe corpul fizic, fie pe corpul energetic, fie pe corpul spiritual. tao pur si simplu observa faptul ca, pentru rezultate bune in practicile energetice si spirituale - este nevoie de o pregatire fizica foarte buna. sunt dese cazurile in care energetic, omul mai are de trait, insa fizic e la pamant. in cele din urma, fizicul isi spune cuvantul. si energia (pentru ca sunt multe tipuri de energie) se poate acumula in corpul fizic, cu mult succes.
tao observa faptul ca, pentru a construi cu succes o casa, este necesar (si de bun simt) sa se inceapa cu temelia...
tao observa ca cea mai usoara cale este integrarea spirituala in Wu Chi. - este numita calea iluminarii...
lucrul cu emotiile si esenta corporala, integrarea acestora in Wu Chi este mult mai dificila. - este numita calea nemuririi...
pentru taoisti iluminarea este abia primul pas, prima lectie, si nu incununarea muncii.
nici nemurirea nu este un nivel definitiv. sunt nivele si nivele de nemurire.

asa ca, in functie de scopurile propuse, fiecare dintre caile de cunoastere posibile, insista asupra unuia sau a altuia din cele trei departamente ale fiintei umane: mintea, inima si corpul

thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 20 Jul 2004, 05:47 PM
Mesaj #115


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Ca tot s-a linistit acest topic. "Sa adauge si Ion cireasa de pe tort".

Magia nu se invata, pentru ca nu este nimic de invatat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 21 Jul 2004, 08:18 AM
Mesaj #116


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Gabi, vezi sa nu fie BOMBOANA DE PE COLIVA rofl.gif

as adauga,

nu e nimic de invatat, ci de DEZVATAT rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 24 Jul 2004, 07:33 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna.
Incercati, draga domnule little, sa explicati omul ori natura umana si poate veti intrezari si ce este magia. Iata ca eu am adaugat la cireasa si rom. Acum sper ca nu va veti argumenta raspunsul cu o "betie de cuvinte".. wink.gif
Toate cele bune.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 24 Jul 2004, 08:09 PM
Mesaj #118


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



draga domnule minerval tongue.gif (policy and politics are quite disgusting, but nevertheless, so verry necessary 43.gif )

de fapt, evit sa ma gandesc la o definitie a magiei, in termeni oculti.

pentru mine, magie, in sensul cel mai strict posibil, e chiar viata de zi cu zi...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Jul 2004, 12:13 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (yronick @ 27 Jul 2004, 04:40 AM)
In magie nu cred, credeam cand eram mai mic,

- nici eu nu credem in magie, farmece & stuff pe vremea in care eram ateu. Ba chiar ii luam la misto pe cei care credeau.

- dupa ce eu insumi am avut acces la tehnici (metode) de evidentiere si control ale anumitor aspecte ale realitatilor subtile, a energiilor subtile, dupa ce eu insumi am verificat aceste realitati, cum se spune, "pe pielea mea", SINT SIGUR ca exista energii subtile, asa zise farmece, blesteme, binecuvintari, deci, mai pe scurt si mai cuprinzator, exista MAGIE (definitie scurta MAGIE= operarea cu energii subtile, in opinia mea).

QUOTE
si cei care cred sunt cei care, daca nu gasesc explicatii la ce se intampla in jur totusi ei zic ca stiu ce se intampla si gasesc raspunsuri si explicatii la orice mister....farmece...asta e !


- lucrurile stau taman invers. Cei care nu au explicatii la aceste "mistere", spun ca ele nu exista (sintomul "vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sint acri"). Stiu ca acum nu sint prea usor de inteles de catre f. multi useri (oameni), dar asa cum ii este la indemina buzunarul si ce e acolo pt. ei, la fel este la indemina diferitele tipuri de energii subtile initiatului in tainele ocultismului practic. Ba mai mult, daca tie iti ia 2-5 secunde sa bagi mina in buzunar sa scoti niste bani sa-i oferi cuiva, initiatul poate "oferi" in citeva secunde, fractiuni de secunda sau chiar spontan (depinde de inaltimea si desteritatea acelui initiat) o anume "cantitate" de energie subtila, de ce tip vrea el, cui vrea el, la (aproape orice) ce distante se afla "tinta", cel care urmeza sa primeasca acel "cadou". Repet, nu sint basme sau SF, sau teorii fade, ci PRACTICA CONCRETA. Fiecare sa creada ce vrea si ce poate. Succes !

PS. Apropos de "semnatura" ta. DA, JOS PSD-ul ! spoton.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 27 Jul 2004, 12:15 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Jul 2004, 09:42 PM
Mesaj #120


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

dupa ce eu insumi am avut acces la tehnici (metode) de evidentiere si control ale anumitor aspecte ale realitatilor subtile, a energiilor subtile, dupa ce eu insumi am verificat aceste realitati, cum se spune, "pe pielea mea", SINT SIGUR ca exista energii subtile, asa zise farmece, blesteme, binecuvintari, deci, mai pe scurt si mai cuprinzator, exista MAGIE (definitie scurta MAGIE= operarea cu energii subtile, in opinia mea).


Vezi care e problema? partea cu verificatul pe pielea ta. Nu se pune! Trebuie sa verifici intr-un cadru obiectiv. Altfel e foarte usor sa te sugestionezi ca lucrurile stau cum vrei tu.

Uite, daca vrei, ma ofer sa te testez eu obiectiv pentru a verifica daca ai intr-adevar acces la energii subtile. Ba chiar te las pe tine sa compui experimentul. Eu doar ma asigur ca sunt indeplinite conditiile de obiectivitate. Ce zici?

QUOTE

lucrurile stau taman invers. Cei care nu au explicatii la aceste "mistere", spun ca ele nu exista (sintomul "vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sint acri").


Da, asa e! Si asa fac nemernicii si cu Unicornul Roz Invizibil. Ei nu au nici o explicatie pentru existenta Lui si atunci spun ca El nu exista!

QUOTE

Repet, nu sint basme sau SF, sau teorii fade, ci PRACTICA CONCRETA.


Perfect! dovedeste-o!

Acest topic a fost editat de Catalin: 27 Jul 2004, 09:42 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 Jul 2004, 02:15 AM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 27 Jul 2004, 11:55 PM)
QUOTE

dupa ce eu insumi am avut acces la tehnici (metode) de evidentiere si control ale anumitor aspecte ale realitatilor subtile, a energiilor subtile, dupa ce eu insumi am verificat aceste realitati, cum se spune, "pe pielea mea", SINT SIGUR ca exista energii subtile, asa zise farmece, blesteme, binecuvintari, deci, mai pe scurt si mai cuprinzator, exista MAGIE (definitie scurta MAGIE= operarea cu energii subtile, in opinia mea).


Vezi care e problema? partea cu verificatul pe pielea ta. Nu se pune!

- vezi tu care e problema, cum dovedim ca "mediul de obiectivare" este "obiectiv" ? Permanent vor exista vociferari ca a ta care vor dori o "obiectivare". De ce ? Pt. ca ei nu sint in stare sa verifice pe pielea lor si ar dori sa verifice altii pt. ei, dar chiar si atunci nu vor fi convinsi 100%. De ce ? Asta e natura fiintei umane. Mie mi-au vorbit destui de energiile subtile si farmece etc, dar pina nu le-am verificat eu NU M-A CONVINS NIMENI. Retine, NIMENI ! De ce ? Pt. ca inainte eram "orb" si nu aveam cum sa vad "culorile". De ce as pretinde altora sa creada sau cum sa creada, daca eu insumi nu am facut-o in aceleasi conditii in care ei se afla acum ? De aceea, cine vrea sa se ridice de la statutul de "vorbitor de cuvinte si teorii" (doct sau semidoct), la statutul de practicant, sa se preocupe direct si concret de aceste realitati. Numai asa poti sa ai o verificare si o (cit de cita) certitudine.

- referitor la conceptul de energii subtile. Aceste energii sint pt. marea majoritatea a oamenilor precum culorile pt. orbi sau aproape orbi. Ele exista in jurul lor si in aura lor, dar ei nu le "vad" si nici nu le pot controla, decit intr-o mica parte, intr-un mod f. gregar, empiric chiar. In cazul acestui tip de om, sa zicem si cazul tau, altul trebuie sa verifice pt. tine, dar pe cel care verifica pt. tine, cind si cum l-ai verificat ? Dar pe acestia cine i-a verificat ? Si tot asa, lantul slabiciunilor.

- in acest context, cum ai putea obiectiva tu aceste realitati ale energiilor subtile daca nu ai acces in mod constient la ele ? Simti in momentul asta cind ti se amplifica sau micsoreaza de ex. energia vointei, a intuitiei, sau a curajului samd ? Doar vag, ca si modificare a starii corespunzatoare ei, dar nu stii cum sa o faci in mod constient si sistematic, la vointa. Omul profan este condus si controla de aceste energii si ii "genereaza" in mare parte viata si destinul, pe cind initiatul conduce si controleaza in parte aceste energii, viata si destinul sau.

QUOTE
Trebuie sa verifici intr-un cadru obiectiv. Altfel e foarte usor sa te sugestionezi ca lucrurile stau cum vrei tu.


- numai cei care nu practica vorbesc de "sugestionare". Cind iti amplifici energia vointei de ex., simti ca "muti si muntii" din loc, ca ai putea face ORICE. Asta nu e sugestionare, ci o amplificare a energiei corespondante. Chiar si asa zisa "sugestionare" de care tu vorbesti este un apel la aceleasi energii ale vointei de ex., chiar daca nu stii cum faci si cum se produce acea acumulare de energie in aura ta. Fie ca folosesti o sugestie, fie o alta tehnica concreta, pina la urma energiile sint asumilate in aura ta. Sugestia are putere mai mare cu cit credinta si increderea in tine si posibilitatile tale launtrice sint mai mari, cu cit forta ta mentala e mai mare, cu cit capacitatea ta de a te concentra si conecta DIRECT la "rezervorul infinit" de energie din acel tip dorit de tine. Dar la asta se ajunge cu mult mai tirziu, dupa timp de practica consecventa. "Sugestia" de care vorbesti tu este diferita de sugestia de care amintesc eu aici.

- obiectivarea se produce in mai multe moduri. Unul dintre ele este acela in care un initiat in tainele "magiei" directioneaza un anume flux de energie, iar alta persoana simte in mod concret acea energie. Se poate emite o energie, spunind ce tip de energie e, iar celalalt sa simta si sa confirme receptia acelei energii, iar aceasta este o forma de obiectivare, iar alta chiar ceva mai inalta, insa care necesita un "receptor" (fiinta care recepteaza) mai rafinat, in care se emite o anume energie, fara sa i se spuna de ce tip este, iar receptorul recunoaste acea energie. Aceste tipuri de verificari si chiar mai multe de atit am facut si cu alti oameni, colegi, prieteni etc.

- tu in ce ipostaza crezi ca te poti integra in acest tip de verificare (obiectivare) ?

QUOTE
Uite, daca vrei, ma ofer sa te testez eu obiectiv pentru a verifica daca ai intr-adevar acces la energii subtile. Ba chiar te las pe tine sa compui experimentul. Eu doar ma asigur ca sunt indeplinite conditiile de obiectivitate. Ce zici?


- acest lucru este f. serios si te atentionez ca nu e loc de bascalie si mistouri ieftine.

- ceea ce va pot propune, deocamdata, este un anume experiment telepatic in care mai multi oameni, care se ofera benevol sa participe la acest experiment, sa joace rolul de "receptori", pe un anume interval de timp (sa zicem 10-20 minute), sa incerce sa simta un anume flux de energie care este trimis catre ei, si sa sesizeze ce anume simt in acele momente, ce trairi au si mai ales ce se schimba atunci si chiar si dupa acel experiment. Rezultatele si schimbarile pot surveni imediat, sau dupa un anume timp si pot sa se mentina diferite intervale de timp, functie de fiecare om in parte.

- cei care se ofera trebuie sa fie persoane serioase, sincere si indraznete. Pt. ca ei sa poata participa la acest experiment ii rog sa ma anunte in PM si le voi confirma la fiecare in parte ziua si ora (intervalul) la care s-ar putea face acel experiment. Tu, ca si "coordonator de obiectivare" de experiment smile.gif, vei cunoaste lista celor care vor sa participe, (mai putin cei care vor sa-si pastreze anonimatul) si deasemenea si ziua si intervalul respectiv, la care te invit si pe tine sa participi, daca crezi ca poti sa te incadrezi in "cerinte" de mai sus.

- experimentul va avea doua faze. Una in care se va emite un flux de energie (benefica, armonioasa si elevata) specific fiecarui participant, iar a doua faza se va emite un anume tip de energie mentionat de la inceput, sau chiar doua, pe rind, pt. a se sesiza si diferentele intre cele doua stari specifice acelor energii subtile.

- ma intreb insa cine are acest curaj ... sa participe la un astfel de experiment? smile.gif

QUOTE
QUOTE

lucrurile stau taman invers. Cei care nu au explicatii la aceste "mistere", spun ca ele nu exista (sintomul "vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sint acri").


Da, asa e! Si asa fac nemernicii si cu Unicornul Roz Invizibil. Ei nu au nici o explicatie pentru existenta Lui si atunci spun ca El nu exista!


- nu e vorba de nemernicie aici, ci de gradul de ignoranta/cunoastere initiatica. In cel mai rau caz s-ar putea numi nemernici cei care isi bat joc de ceea ce nu stiu, dar si in cazul lor tot ignoranta este, amestecata insa si cu rautate, prostie si invidie.

QUOTE
QUOTE

Repet, nu sint basme sau SF, sau teorii fade, ci PRACTICA CONCRETA.


Perfect! dovedeste-o!


- daca voi avea cui, aici.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Jul 2004, 07:14 AM
Mesaj #122


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

vezi tu care e problema, cum dovedim ca "mediul de obiectivare" este "obiectiv" ?


In primul rand trebuie sa existe esantioane de control. In al doilea rand trebuie sa existe doua tipuri de persoane care testeaza: primul tip asigura echivalenta dintre controale si testele reale iar al doilea tip testeaza propriuzis proprietatea, fara a sti care sunt testele reale si care sunt testele de control. In felul asta, se vede imediat daca te autosugestionezi pentru ca vei incepe sa dai raspunsuri pozitive si pentru esantioanul de control. Recunosc ca e o procedura cam complicata, dar mai bine nu se poate.

QUOTE

Permanent vor exista vociferari ca a ta care vor dori o "obiectivare". De ce ? Pt. ca ei nu sint in stare sa verifice pe pielea lor si ar dori sa verifice altii pt. ei, dar chiar si atunci nu vor fi convinsi 100%. De ce ? Asta e natura fiintei umane.


Facem un targ: te supui la un experiment organizat in modul descris de mine mai sus. Detaliile experimentului le decizi tu. Daca experimentul iti va da dreptate, ma angajez sa fiu primul care te sustine pe forum. Daca nu, te angajezi tu sa renunti la ideile astea. Ce zici? ai curaj?

QUOTE

- referitor la conceptul de energii subtile. Aceste energii sint pt. marea majoritatea a oamenilor precum culorile pt. orbi sau aproape orbi. Ele exista in jurul lor si in aura lor, dar ei nu le "vad" si nici nu le pot controla, decit intr-o mica parte, intr-un mod f. gregar, empiric chiar. In cazul acestui tip de om, sa zicem si cazul tau, altul trebuie sa verifice pt. tine, dar pe cel care verifica pt. tine, cind si cum l-ai verificat ? Dar pe acestia cine i-a verificat ? Si tot asa, lantul slabiciunilor.


Nu e nici un lant. Tu imi spui ce revelatii subtile iti dau energiile subtile la care ai acces si eu ma angajez sa iti testez in mod corect afirmatiile. Daca ai dreptate, eu sunt dispus sa accept lucrul acesta. Daca nu, trebuie sa fii tu dispus sa accepti ca nu ai acces la energii subtile.

QUOTE

- in acest context, cum ai putea obiectiva tu aceste realitati ale energiilor subtile daca nu ai acces in mod constient la ele ?


Foarte simplu: prin efectele lor. Tu imi spui ce efecte au, si eu testez acele efecte. Iau si un esantion de control si testez si acolo sa vedem daca nu cumva efectele au o cauza mai mundana.

QUOTE

- numai cei care nu practica vorbesc de "sugestionare". Cind iti amplifici energia vointei de ex., simti ca "muti si muntii" din loc, ca ai putea face ORICE. Asta nu e sugestionare, ci o amplificare a energiei corespondante.


Perfect. Atunci testam chestia asta. Te pun sa ridici un numar imens de kilograme dupa ce iti amplifici aceasta energie a vointei. Un test simplu si eficient. Daca reusesti, atunci sunt dispus sa iti dau dreptate. Daca, insa, nu reusesti sa ridici mai mult decit e de asteptat, inseamna ca te autosugestionezi si trebuie sa fii dispus sa accepti lucrul acesta.

QUOTE

- obiectivarea se produce in mai multe moduri. Unul dintre ele este acela in care un initiat in tainele "magiei" directioneaza un anume flux de energie, iar alta persoana simte in mod concret acea energie. Se poate emite o energie, spunind ce tip de energie e, iar celalalt sa simta si sa confirme receptia acelei energii, iar aceasta este o forma de obiectivare,


Perfect! Facem experimentul asta. Tu intr-o camera si o alta persoana aleasa de tine in alta camera. Tu imi spui ce tipuri diferite de energie poti emite iar eu voi genera o secventa aleatoare care sa contina acele tipuri. Persoana din cealalta camera va trebui sa rescrie sub influenta ta secventa generata de mine. Amandoi ne angajam in fata forumului sa acceptam rezultatul, oricare ar fi acela.

QUOTE

Aceste tipuri de verificari si chiar mai multe de atit am facut si cu alti oameni, colegi, prieteni etc.


Fa-le si in modul stiitific pe care ti l-am propus eu si ai cuvantul meu ca voi accepta rezultatele.

QUOTE

- acest lucru este f. serios si te atentionez ca nu e loc de bascalie si mistouri ieftine.


Te asigur ca am fost extrem de serios! Sunt gata sa fac experimentul cand doresti tu!

QUOTE

- ceea ce va pot propune, deocamdata, este un anume experiment telepatic in care mai multi oameni, care se ofera benevol sa participe la acest experiment, sa joace rolul de "receptori", pe un anume interval de timp (sa zicem 10-20 minute), sa incerce sa simta un anume flux de energie care este trimis catre ei, si sa sesizeze ce anume simt in acele momente, ce trairi au si mai ales ce se schimba atunci si chiar si dupa acel experiment. Rezultatele si schimbarile pot surveni imediat, sau dupa un anume timp si pot sa se mentina diferite intervale de timp, functie de fiecare om in parte.


De acord. Luam 5 oameni, alesi de tine, ii punem in camere diferite ca sa nu interactioneze intre ei si eu iti generez secventa aleatoare de energii care trebuie trimise catre ei, tu aflandu-te la randul tau in alta camera.

QUOTE

- cei care se ofera trebuie sa fie persoane serioase, sincere si indraznete. Pt. ca ei sa poata participa la acest experiment ii rog sa ma anunte in PM si le voi confirma la fiecare in parte ziua si ora (intervalul) la care s-ar putea face acel experiment. Tu, ca si "coordonator de obiectivare" de experiment , vei cunoaste lista celor care vor sa participe, (mai putin cei care vor sa-si pastreze anonimatul) si deasemenea si ziua si intervalul respectiv, la care te invit si pe tine sa participi, daca crezi ca poti sa te incadrezi in "cerinte" de mai sus.


Perfect. Te rog sa ma anunti cu cat mai mult timp in urma (minim o saptamana).

QUOTE

- ma intreb insa cine are acest curaj ... sa participe la un astfel de experiment?


Daca nu gasesti persoane dispuse pe forum, nu ma deranjeaza absolut deloc sa ii alegi dintre prietenii tai cu care ai zis ca ti-ai verificat in dese randuri capacitatile.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Aug 2004, 05:33 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 28 Jul 2004, 09:27 AM)
QUOTE

vezi tu care e problema, cum dovedim ca "mediul de obiectivare" este "obiectiv" ?


In primul rand trebuie sa existe esantioane de control.

- asa ceva nu ai. Domeniul energiilor subtile nu este la indemina oricui in aceste momente, din pacate.

QUOTE
In al doilea rand trebuie sa existe doua tipuri de persoane care testeaza: primul tip asigura echivalenta dintre controale si testele reale iar al doilea tip testeaza propriuzis proprietatea, fara a sti care sunt testele reale si care sunt testele de control. In felul asta, se vede imediat daca te autosugestionezi pentru ca vei incepe sa dai raspunsuri pozitive si pentru esantioanul de control. Recunosc ca e o procedura cam complicata, dar mai bine nu se poate.

- eu personal cred ca "mediul" gindit de tine nu va aduce o obiectivare a acestei realitati, dar ... e visul tau. biggrin.gif

QUOTE
Facem un targ: te supui la un experiment organizat in modul descris de mine mai sus. Detaliile experimentului le decizi tu. Daca experimentul iti va da dreptate, ma angajez sa fiu primul care te sustine pe forum. Daca nu, te angajezi tu sa renunti la ideile astea. Ce zici? ai curaj?


- organizeaza tu acel "laborator" si mai vedem ce poti face cu el

- pt. a-mi sustine ideile, trairile si experientele nu am nevoie de sustinatori, ci de mine insumi. Nici macar Mihai sau oricare alta gazda al unui forum sau altul nu poate "sustine" o asemenea activitate si actiune, pt. ca este si chiar poate parea prozelita. NU MA INTERESEAZA prozelitismul si il DETEST. Catre adevarurile superioare, catre cunoasterea ezoterica se indreapta DOAR o mina de oameni, doar citiva pregatiti, nu toata masa de indivizi. Doar citiva pot sa inteleaga si chiar sa aplice mai apoi aspecte teoretice si practice ale spiritualitatii si initerii spirituale. Pe acesti citiva Dumnezeu si ingerii lor ii trimit la cei care ii pot indruma, fara a fi nevoie de o propaganda sau prozelitism. Un anume tip de "reclama" exista, indirecta, prin ceea ce prezint pe forum, dar nu am nevoie de comfirmare din parea cuiva pt. a avea acces sau nu la anumite aspecte ceva mai oculte. Daca aceste adevaruri oculte ar fi fost la indemina tuturor, caile spirituale nu am mai fi fost numite "cai strimte", ci cai largi, insa acest termen e folosit la lumea si invatatura profana, "calea" maselor. Si asa, termenul de magie "murdareste" putin ideea si realitatea subtila specifica unei traditii si cai spirituale initiatice, insa am considerat ca totusi e bine sa expun si in acest topic cite ceva pt. a nu se intelege in mod deviat ideea de magie.

- tu poti renunta la a mai vorbi sau a minca ? Nici eu nu pot renunta (cel putin deocamdata) la a expune adevarul in mod initiatic. Nu o fac la nivele inalte, ci urmaresc sa ma pastrez cu nivelul cit mai aproape de un nivel lumesc.

- curaj am, vointa am, fermitate am ... si multe altele am ... si pot sa mi le si amplific, pt. ca am la cunostinte metode specifice prin care pot sa amplific aceste stari (si energia lor specifica) in fiinta mea, in aura mea, si dupa cum ai inteles, si in a altora, inclusiv in a ta. rolleyes.gif

QUOTE
QUOTE

- referitor la conceptul de energii subtile. Aceste energii sint pt. marea majoritatea a oamenilor precum culorile pt. orbi sau aproape orbi. Ele exista in jurul lor si in aura lor, dar ei nu le "vad" si nici nu le pot controla, decit intr-o mica parte, intr-un mod f. gregar, empiric chiar. In cazul acestui tip de om, sa zicem si cazul tau, altul trebuie sa verifice pt. tine, dar pe cel care verifica pt. tine, cind si cum l-ai verificat ? Dar pe acestia cine i-a verificat ? Si tot asa, lantul slabiciunilor.


Nu e nici un lant. Tu imi spui ce revelatii subtile iti dau energiile subtile la care ai acces si eu ma angajez sa iti testez in mod corect afirmatiile. Daca ai dreptate, eu sunt dispus sa accept lucrul acesta. Daca nu, trebuie sa fii tu dispus sa accepti ca nu ai acces la energii subtile.


- este un lant, dar nu realizezi tu inca asta.

- tu nu ai cum sa accepti cu adevarat un lucru decit daca il traiesti. "Comisia de cenzori" nu iti poate da si trairea lor, ci cel mult niste informatii pe care mai apoi mintea ta le poate sau nu accepta, dar DOAR la nivel mental, teoretic. Viata inseamna TRAIRE, PRACTICA, nu teorie si intelegere la nivelul mintii. Din acest motiv se spune ca un gram de practica valoreaza cit tone de teorie. Tot la fel, asta ii diferentiaza pe docti si semidocti de practicieni, pe filozofi de intelepti. De filozofat pot "filozofa" multi despre .... sa zicem ingerul pazitor. De trait starea de comuniune subtil empatica (si chiar mai mult de atit) cu ingerul pazitor, initiatii si inteleptii o traiesc, nu filozofii.

- tu poti sa spui ca nu am acces la acele energii, iar eu iti spun ca si tu poti avea acces la ele, si chair ai, dar nu esti constient de asta si din cauza asta energile te controleaza, in loc sa le controlezi tu pe ele. Prin initiere si antrenament constientizezi prezenta acestor energii si mai apoi incepi sa le si controlezi, in parte, atit pe ele cit si mecanismul lor de receptie-emisie.

QUOTE
QUOTE

- in acest context, cum ai putea obiectiva tu aceste realitati ale energiilor subtile daca nu ai acces in mod constient la ele ?


Foarte simplu: prin efectele lor. Tu imi spui ce efecte au, si eu testez acele efecte. Iau si un esantion de control si testez si acolo sa vedem daca nu cumva efectele au o cauza mai mundana.


- smile.gif ok, uite, efectul amplificarii energiei iubirii se obtine amplificarea starii de iubire. efectul amplificarii energiei vointei se obtine amplificarea starii de vointa. efectul amplificarii energiei curajului se obtine amplificarea starii de curaj. samd.

QUOTE
QUOTE

- numai cei care nu practica vorbesc de "sugestionare". Cind iti amplifici energia vointei de ex., simti ca "muti si muntii" din loc, ca ai putea face ORICE. Asta nu e sugestionare, ci o amplificare a energiei corespondante.


Perfect. Atunci testam chestia asta. Te pun sa ridici un numar imens de kilograme dupa ce iti amplifici aceasta energie a vointei. Un test simplu si eficient. Daca reusesti, atunci sunt dispus sa iti dau dreptate. Daca, insa, nu reusesti sa ridici mai mult decit e de asteptat, inseamna ca te autosugestionezi si trebuie sa fii dispus sa accepti lucrul acesta.


- rofl.gif se pare ca nu ai inteles ce e vointa sau alte stari. circul asta al tau este demn de bancuri, nu de acest forum. Cine ti-a spus ca prin amplificarea vointei ridici pietrele de moara ? yikes.gif Ce e spus mai sus, adica ce a spus si Iisus, este o referire analogica, d'aia am si expus-o intre ghilimele.

QUOTE
QUOTE

- obiectivarea se produce in mai multe moduri. Unul dintre ele este acela in care un initiat in tainele "magiei" directioneaza un anume flux de energie, iar alta persoana simte in mod concret acea energie. Se poate emite o energie, spunind ce tip de energie e, iar celalalt sa simta si sa confirme receptia acelei energii, iar aceasta este o forma de obiectivare,


Perfect! Facem experimentul asta. Tu intr-o camera si o alta persoana aleasa de tine in alta camera. Tu imi spui ce tipuri diferite de energie poti emite iar eu voi genera o secventa aleatoare care sa contina acele tipuri. Persoana din cealalta camera va trebui sa rescrie sub influenta ta secventa generata de mine. Amandoi ne angajam in fata forumului sa acceptam rezultatul, oricare ar fi acela.


- pune oamenii in acea camera si eu le directionez de la distanta fluxul energetic. Oricum, aceste gen de circ nu este in masura sa arate un adevar spiritual. In masura ce tu si altii negati aceste realitati, altii le resimt si se conving direct, cu toata opunerea voastra. La asta te-ai gindit ca fiind posibil ? smile.gif

QUOTE
QUOTE

Aceste tipuri de verificari si chiar mai multe de atit am facut si cu alti oameni, colegi, prieteni etc.


Fa-le si in modul stiitific pe care ti l-am propus eu si ai cuvantul meu ca voi accepta rezultatele.


- sincer, nu ma intereseaza ce accepti tu. Nici macar iliescu daca erai nu ma interesa ce accepti si cuvintul tau. Eu si colegi si prietenii mei ne-am convins de aceste realitati, dar altii nu, si e firesc sa fie asa. Nu toata lumea poate ...

QUOTE
Te asigur ca am fost extrem de serios! Sunt gata sa fac experimentul cand doresti tu!


- pregateste-ti echipa de "receptori". incepem ! smile.gif

QUOTE
De acord. Luam 5 oameni, alesi de tine, ii punem in camere diferite ca sa nu interactioneze intre ei si eu iti generez secventa aleatoare de energii care trebuie trimise catre ei, tu aflandu-te la randul tau in alta camera.


- se pare ca nu avem pe nimeni.

- nu e nevoie sa stau in camere de linga ei. Iisus, Krishna, Buddha nu stau in camere alaturate tie si nici macar vrajitorii negri. Ei pot transmite de la distanta acel flux energetic subtil.

QUOTE
Perfect. Te rog sa ma anunti cu cat mai mult timp in urma (minim o saptamana).


- gaseste oamenii potriviti si eu o sa-i testez daca sint potriviti pt. un asemenea experiment.

QUOTE
QUOTE

- ma intreb insa cine are acest curaj ... sa participe la un astfel de experiment?


Daca nu gasesti persoane dispuse pe forum, nu ma deranjeaza absolut deloc sa ii alegi dintre prietenii tai cu care ai zis ca ti-ai verificat in dese randuri capacitatile.


- nimeni nu e dispus sa-si piarda timpul pt. a "convinge" un ilustru filozof ca tine. Ce facem in cazul asta ?

- aici pe forum se pare ca oamenii nu sint interesati de asa ceva sau le este frica sau nu au timp de pierdut. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Aug 2004, 05:41 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Aug 2004, 08:46 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Seara buna.
Domnilor, dvs. doriti sa discutati in parametri constructivi, obiectivati de realitate sau va balacariti in elucubratiile proprii?
Va salut.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 1 Aug 2004, 09:31 PM
Mesaj #125


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

- asa ceva nu ai. Domeniul energiilor subtile nu este la indemina oricui in aceste momente, din pacate.


Cred ca nu esti familiarizat cu sensul notiunii de esantion de control... sa zicem ca tu faci experimentul ala in care trimiti energie catre X si el trebuie sa scrie pe o foaie ce gen de energie a primit. Un esantion de control inseamna in acest caz un individ Y plasat intr-o alta camera caruia i se spune si lui ca i se trimit energii si trebuie sa le transcrie pe o foaie. Evident, doar lui X i se trimit. Daca la sfarsit nu se observa o diferenta mare intre performanta lui X si cea a lui Y, inseamna ca nu a existat nici un fel de energie ascunsa comunicata. Evident, X si Y nu stiu care dintre ei este testat in realitate si care sta degeaba.

Care e folosul esantionului de control? sa elimine cauzele externe. De exemplu, sa zicem ca la inceput e soare afara iar tu care faci experimentul esti intr-o dispozitie buna si tinzi sa trimiti energie mai degraba pozitiva. Dar si receptorul vede soarele si are si el o atitudine mai degraba pozitiva decit negativa iar asta poate duce la corelatii care nu au in spate o energie reala comunicata de tine lui ci sunt cauzate de vremea de afara. Am dat un exemplu extrem, recunosc. Dar filosofia din spatele sau este solida si trebuie respectata in cadrul oricarui experiment care emite pretentii.

QUOTE

- organizeaza tu acel "laborator" si mai vedem ce poti face cu el


Din punctul meu de vedere, sunt suficiente doua camere pentru experiment. Intr-una stai tu si in cealalta se perinda ceilalti. Daca nu ai nimic impotriva, putem face totul in casa cuiva. Nu avem nevoie de conditii speciale.

QUOTE

- pt. a-mi sustine ideile, trairile si experientele nu am nevoie de sustinatori, ci de mine insumi. Nici macar Mihai sau oricare alta gazda al unui forum sau altul nu poate "sustine" o asemenea activitate si actiune, pt. ca este si chiar poate parea prozelita. NU MA INTERESEAZA prozelitismul si il DETEST. Catre adevarurile superioare, catre cunoasterea ezoterica se indreapta DOAR o mina de oameni, doar citiva pregatiti, nu toata masa de indivizi. Doar citiva pot sa inteleaga si chiar sa aplice mai apoi aspecte teoretice si practice ale spiritualitatii si initerii spirituale. Pe acesti citiva Dumnezeu si ingerii lor ii trimit la cei care ii pot indruma, fara a fi nevoie de o propaganda sau prozelitism. Un anume tip de "reclama" exista, indirecta, prin ceea ce prezint pe forum, dar nu am nevoie de comfirmare din parea cuiva pt. a avea acces sau nu la anumite aspecte ceva mai oculte. Daca aceste adevaruri oculte ar fi fost la indemina tuturor, caile spirituale nu am mai fi fost numite "cai strimte", ci cai largi, insa acest termen e folosit la lumea si invatatura profana, "calea" maselor. Si asa, termenul de magie "murdareste" putin ideea si realitatea subtila specifica unei traditii si cai spirituale initiatice, insa am considerat ca totusi e bine sa expun si in acest topic cite ceva pt. a nu se intelege in mod deviat ideea de magie.


Tot ce iti cer este un nivel minim de bunavointa: daca experimentul nu confirma prezenta acelor energii tu sa fii dispus sa accepti lucrul acesta asa cum sunt eu dispus sa accept prezenta lor daca experimentul le va confirma. Ti se pare ceva in neregula?

QUOTE

- tu poti renunta la a mai vorbi sau a minca ? Nici eu nu pot renunta (cel putin deocamdata) la a expune adevarul in mod initiatic. Nu o fac la nivele inalte, ci urmaresc sa ma pastrez cu nivelul cit mai aproape de un nivel lumesc.


Nu am nici o problema in a renunta la o idee care se dovedeste a fi gresita (cel putin, sper ca nu am... :roll:). Nimeni nu ar trebui sa aiba asemenea probleme. Toti ne putem insela si toti ne inselam de multe ori in viata. Important este sa avem mereu o minte deschisa.

QUOTE

- este un lant, dar nu realizezi tu inca asta.


Iubesc la nebunie acest gen de "argument"...

QUOTE

- tu nu ai cum sa accepti cu adevarat un lucru decit daca il traiesti.


Fals! Pot accepta adevarul teoremei lui Pitagora fara sa vad in viata mea un triunghi!

QUOTE

- tu poti sa spui ca nu am acces la acele energii, iar eu iti spun ca si tu poti avea acces la ele, si chair ai, dar nu esti constient de asta si din cauza asta energile te controleaza, in loc sa le controlezi tu pe ele. Prin initiere si antrenament constientizezi prezenta acestor energii si mai apoi incepi sa le si controlezi, in parte, atit pe ele cit si mecanismul lor de receptie-emisie.


Foarte frumos! Iar eu iti ofer sansa sa arati ca tu insuti esti capabil sa controlezi aceste energii asa cum pretinzi! Daca nu vei reusi trebuie sa accepti ca nu ai reusit. Daca reusesti, trebuie sa accept eu ca ai reusit. De ce te jeneaza chestia asta?

QUOTE

-  ok, uite, efectul amplificarii energiei iubirii se obtine amplificarea starii de iubire. efectul amplificarii energiei vointei se obtine amplificarea starii de vointa. efectul amplificarii energiei curajului se obtine amplificarea starii de curaj. samd.


N-ai descris nici un efect aici. Nu ai facut decit sa imi spui ca efectul enervarii este cresterea starii de nervi. laugh.gif De fapt ce ar fi trebuit sa spui e ceva de genul "obrajii se inrosesc", "tonul vocii tinde sa creasca", "tensiunea arteriala tinde sa creasca" etc. Astea sunt efecte! tu nu faci decit sa imi spui ca nervii au ca efect enervarea!

QUOTE

- pune oamenii in acea camera si eu le directionez de la distanta fluxul energetic. Oricum, aceste gen de circ nu este in masura sa arate un adevar spiritual. In masura ce tu si altii negati aceste realitati, altii le resimt si se conving direct, cu toata opunerea voastra. La asta te-ai gindit ca fiind posibil ?


Te asigur ca eu sunt foarte serios. Daca tu pleci de la premisa ca avem de-a face cu un circ e problema ta. Deci, ai sau nu capacitatea de a influenta acei oameni? da sau nu! ce cred eu si ce consider eu e irelevant. Conteaza doar ce esti tu dispus sa testezi!

QUOTE

- sincer, nu ma intereseaza ce accepti tu.


Imi pare rau... pe mine ma intereseaza daca un om are dreptate sau se inseala. Mai mult ca orice, ma intereseaza daca am eu dreptate sau ma insel.

QUOTE

- pregateste-ti echipa de "receptori". incepem !


Sa o pregatesc eu? dup-aia o sa spui ca i-am ales dintre atei sau dintre cei care nu cred in teoria ta sau ca le-am spus dinainte ce urmeaza sa li se intample si le-am dat indicatii despre cum sa ignore energiile trimise de tine!

Tu trebuie sa alegi echipa pentru a preintampina asemenea discutii dupa efectuarea experimentului pentru ca tu, spre deosebire de mine, nu vei avea la dispozitie nici o metoda de "pregatire" a lor alta decit chiar cea care este testata.

QUOTE

- se pare ca nu avem pe nimeni.


Mai asteptam... nu pot sa cred ca nu e nimeni interesat de chestia asta... nu ziceai tu ca aveai niste prieteni cu care ai experimentat aceste energii? poate poti apela la ei.

Daca nu apare nici un voluntar, poate propui tu un experiment care nu are nevoie de alti oameni. Sunt sigur ca energiile tale pot influenta nu numai oameni.

QUOTE

- nu e nevoie sa stau in camere de linga ei. Iisus, Krishna, Buddha nu stau in camere alaturate tie si nici macar vrajitorii negri. Ei pot transmite de la distanta acel flux energetic subtil.


E nevoie sa stau eu in camere langa ei ca sa ma asigur ca fluxul energetic nu este un flux dat de telefonul mobil, de exemplu! wink.gif

QUOTE

- gaseste oamenii potriviti si eu o sa-i testez daca sint potriviti pt. un asemenea experiment.


He! vezi? exact asta iti spuneam. "Daca sunt potriviti"? De unde sa stiu eu daca tu ii vei considera potriviti? De-aia trebuie sa gasesti tu oamenii. Sau sa propui un experiment care nu are nevoie de alti oameni. Gandeste-te la o manifestare a energiilor subtile care nu are nevoie de participarea unor terte persoane!

QUOTE

- nimeni nu e dispus sa-si piarda timpul pt. a "convinge" un ilustru filozof ca tine. Ce facem in cazul asta ?


Cum nimeni? tu pari a fi dispus, nu? huh.gif

Editat: Minerval, te intereseaza sa participi la experiment?

Acest topic a fost editat de Catalin: 1 Aug 2004, 09:33 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Aug 2004, 09:45 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 1 Aug 2004, 11:44 PM)
Minerval, te intereseaza sa participi la experiment?

- chiar asa, minerval, de ce nu participi la experiment ? Mai ales ca zici ca esti initiat in taina magiei. smile.gif Decit sa fii off topic si doar sa ne "certi" pe noi ceilalti, mai bine participi in mod activ si creator. rolleyes.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Aug 2004, 12:17 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 1 Aug 2004, 11:44 PM)
QUOTE

- asa ceva nu ai. Domeniul energiilor subtile nu este la indemina oricui in aceste momente, din pacate.


Cred ca nu esti familiarizat cu sensul notiunii de esantion de control... sa zicem ca tu faci experimentul ala in care trimiti energie catre X si el trebuie sa scrie pe o foaie ce gen de energie a primit. Un esantion de control inseamna in acest caz un individ Y plasat intr-o alta camera caruia i se spune si lui ca i se trimit energii si trebuie sa le transcrie pe o foaie. Evident, doar lui X i se trimit. Daca la sfarsit nu se observa o diferenta mare intre performanta lui X si cea a lui Y, inseamna ca nu a existat nici un fel de energie ascunsa comunicata. Evident, X si Y nu stiu care dintre ei este testat in realitate si care sta degeaba.

- este ineficient si subiectiv acest tip de experiment, pt. ca cel caruia nu i se transmite nimic poate sa-si bage mintea si sa "inventeze", adica sa evoce el insusi un anume tip de energie. X si Y trebuie sa fie niste f. rafinati empatici pt. ca experimentul sa aibe succes, iar astfel de persoane sint mai rare ca degetele tale de la o mina. smile.gif 1 la 100.000, poate mai mult.

- mult mai valabil este un experiment cu o singura "tinta" cauia ii prezinti doua tipuri de experiment. de ex.:

1. intr-un interval de sa zicem 20 de minute se transmite o anumita energie deja anuntata, timp de 5 minute intr-unul dintre cele 4 intervale, primele 5 (0-5), urmatoarele 5 (5-10), penultimele (10-15) sau ultimele (15-20).

2. i se dau ca tema 3 tipuri de energie, de ex. energia mentala, energie afectiva si energie a vointei si intr-un interval prestabilit se emite una dintre aceste energii iar el trebuie sa recunoasca care dintre ele.

- cu toate acestea, trebuie sa recunosti ca aici mai mult se testeaza capacitatile de receptie ale "tintei" si mai putin cea ce emisie a mea. Eu oricum pot sa spun ca el nu este in stare sa simta corect ce transmit, iar el sa sa spuna ca este pregatit dar eu nu stiu sa fac astfel de transmisii.

QUOTE
Care e folosul esantionului de control? sa elimine cauzele externe. De exemplu, sa zicem ca la inceput e soare afara iar tu care faci experimentul esti intr-o dispozitie buna si tinzi sa trimiti energie mai degraba pozitiva. Dar si receptorul vede soarele si are si el o atitudine mai degraba pozitiva decit negativa iar asta poate duce la corelatii care nu au in spate o energie reala comunicata de tine lui ci sunt cauzate de vremea de afara. Am dat un exemplu extrem, recunosc. Dar filosofia din spatele sau este solida si trebuie respectata in cadrul oricarui experiment care emite pretentii.


- pai nu isi are locul in experimentul nostru, pt. ca nu se testeaza ce simte tinta, si nici asa zise cauze externe. Chiar si un test de recunoastere a vinurilor e mai usor si mai simplu decit un test de recunoastere a energiilor subtile daca personale in cauza nu sint la inaltime.

- ce spui mai sus nu se potriveste 100% cu ceea ce se petrece cu energiile subtile. Insasi ideea ta, chiar daca in parte sint de acord cu ea si o salut, atit cit este serioasa, cu acest experiment, e putin "peste mina", pt. ca analogic vorbind, fara urma de jignire, e ca si cum un orb vrea sa faca experiente cu si despre culori cu ajutorul altora, dupa care, satisfacut, sa spuna: da, acestia vad culorile, sau, NU, nici acestia nu vad culorile. smile.gif E de preferat ca tu sa treci de la stadiul de "orb" la acela de vazator si sa te convingi cu ochii tai.

QUOTE
QUOTE

- organizeaza tu acel "laborator" si mai vedem ce poti face cu el


Din punctul meu de vedere, sunt suficiente doua camere pentru experiment. Intr-una stai tu si in cealalta se perinda ceilalti. Daca nu ai nimic impotriva, putem face totul in casa cuiva. Nu avem nevoie de conditii speciale.


- e mai simplu altfel. cream doua "camere virtuale", pe chat, pe irc de ex. si fiecare de acasa de la el, participa in acea "camera" si tot acolo se si transmite. In felul asta avem o mai mare sansa sa cooptam pe altii in astfel de experiment. Eventual aranjez sa fie un canal irc special pt astfel de intilniri virtuale. smile.gif Ce ziceti de #hanulancutei ? rolleyes.gif

QUOTE
Tot ce iti cer este un nivel minim de bunavointa: daca experimentul nu confirma prezenta acelor energii tu sa fii dispus sa accepti lucrul acesta asa cum sunt eu dispus sa accept prezenta lor daca experimentul le va confirma. Ti se pare ceva in neregula?


- in sens negativ nu e nimic in neregula, ci ca situatie de fapt in aspectul sau de obiectivitate. smile.gif

- trebuie sa intelegi ca indiferent de rezultatul acestui experiment mie nu mi se poate infirma aceasta realitate, ci cel mult tie sa ti se poata schimba parerea. De aici, numai tu poti iesi schimbat sau transformat. Eu am deja confirmarea lor, asta trebuie sa intelegi tu macar ca idee, nu si neaparat sa o accepti.

QUOTE
Nu am nici o problema in a renunta la o idee care se dovedeste a fi gresita (cel putin, sper ca nu am... ) Nimeni nu ar trebui sa aiba asemenea probleme. Toti ne putem insela si toti ne inselam de multe ori in viata. Important este sa avem mereu o minte deschisa.


- corect. Dar, gindeste-te, cu ce ar schimba viata ta faptul ca ti s-ar confirma ca eu pot avea acces in parte la energiile subtile ? Noi nu confirmam sau infirmam existenta energilor subtile, aceasta a fost deja demult confirmata. Si asa eu ma supun unui "circ" dpdv spiritual, ezoteric. Iisus care era infinit mai mare ca mine nu s-a supus unui astfel de circ si nu a facut nici o minune in fata sinedrului, chiar daca ei au cerut o minune sau o confirmare.

QUOTE
QUOTE

- tu nu ai cum sa accepti cu adevarat un lucru decit daca il traiesti.


Fals! Pot accepta adevarul teoremei lui Pitagora fara sa vad in viata mea un triunghi!


- aia e o acceptare mentala, nu traita. Oricum poate veni cineva cu o "supra-teorema" care sa zguduie din temelii pe pitagora si pe tine. smile.gif)

QUOTE
Foarte frumos! Iar eu iti ofer sansa sa arati ca tu insuti esti capabil sa controlezi aceste energii asa cum pretinzi! Daca nu vei reusi trebuie sa accepti ca nu ai reusit. Daca reusesti, trebuie sa accept eu ca ai reusit. De ce te jeneaza chestia asta?


- nu mai am nevoie de aceasta noua confirmare. O am deja si inca bine si ferm stabilita. Sint zeci si sute de oameni care au acceptat ca eu sau altii controlam in parte energiile subtile. De ce crezi ca ar conta asa de mult sa mai stie inca unul, tu de ex. ? Nu vreau sa fac prozeliti sau sustinatori, cu atit mai putin pe astfel de forumuri. Eu in cel mai bun caz vreau sa prezint diferite adevaruri care sa-i ajute si sa-i trezeasca si pe altii si sa-i indrepte catre Adevar si catre Dumnezeu, fiecare pe calea specifica lui. Tocmai din cauza asta intimpin de multe ori tot felul de "greutati", si primesc tot felul de huiduieli si alte jigniri, pt. ca in mod inconstient, de multe ori tocmai cei pe care indirect i-ar ajuta prezenta si afirmatiile mele, sint impulsionati sa faca aceste "rele".

- comunicarea si cuvintul fac parte din destinul si menirea mea in aceasta viata. Ceea ce ar putea sa ma "multumesca" in cazul tau, si nu numai al tau, ar fi sa vad si sa simt ca s-a transformat ceva spiritual in tine, ca ai mai facut in pas catre Dumnezeu. Asta conteaza, nu acceptul tau mental. Cu cit mai multi oameni urca catre desavirsirea spirituala, cu atit fiecare din noi ne transformam benefic, spiritual si Dumnezeu este mai multumit de noi, ca si oameni, ca si rasa. Planeta Pamint se afla la o mare rascruce de vremuri. Se duce o mare lupta intre fortele binelui si ale raului pt. aceasta planeta si pt. rasa omenesca.

QUOTE
QUOTE

-  ok, uite, efectul amplificarii energiei iubirii se obtine amplificarea starii de iubire. efectul amplificarii energiei vointei se obtine amplificarea starii de vointa. efectul amplificarii energiei curajului se obtine amplificarea starii de curaj. samd.


N-ai descris nici un efect aici. Nu ai facut decit sa imi spui ca efectul enervarii este cresterea starii de nervi. De fapt ce ar fi trebuit sa spui e ceva de genul "obrajii se inrosesc", "tonul vocii tinde sa creasca", "tensiunea arteriala tinde sa creasca" etc. Astea sunt efecte! tu nu faci decit sa imi spui ca nervii au ca efect enervarea!


- nu e vina mea ca nu poti deosebi cum este sa iubesti si cum este sa nu iubesti, sau sa iubesti putin, sau sa iubesti mult.

- nu nervii au ca efect enervarea, ci prezenta in aura a unor energii produce ca efect enervarea, sau lipsa de control. Tocmai de aceea iti spun ca omul profan este controlat de energii, in loc sa le controleze el pe ele, ca si STAPIN si "PROPIETAR" al lor.

- ca efect vizibil, exterior e mai greu sa vezi ceva daca nu esti suficient de receptiv la acele energii. Manifestarile fizice apar dupa un anume timp de la aparitia energiilor subtile. Cu cit esti mai putin trezit spiritual, cu atit mai greu au loc transformari fizice dupa astfel de transformari energetice subtile. Daca ai fost vreodata indragostit, intens, ai cit de cit un punct de referinta. Cind energile afective se amplifica in aura ta, intr-un mediu controlat si integrat divin, vei simti o iubire cu mult mult mai mare decit ai simtit vreodata pt. cineva sau pt. ceva. Este asa zisa "iubire (fericire) fara obiect" pe care o traiesc misticii sau practicantii diferitelor cai spirituale. Cine insa nu a iubit niciodata cu adevarat, ci doar a confundat atasamentul si sexul cu iubirea, este f. posibil sa nu simta NIMIC din prezenta acelor energii afective in aura sa. Iti spun toate acestea din experienta mea directa si practica, nu din teorii. Cine imi citeste mesajele cu inima si sufletul deschis nu are cum sa nu simta sinceritatea si greutatea afirmatiilor mele. Cine ma citeste cu mintea si cu tot felul de dogme si prejudecati si sabloane, va divaga la nesfirsit despre mine, spusele si actiunile mele.

QUOTE
Te asigur ca eu sunt foarte serios. Daca tu pleci de la premisa ca avem de-a face cu un circ e problema ta. Deci, ai sau nu capacitatea de a influenta acei oameni? da sau nu! ce cred eu si ce consider eu e irelevant. Conteaza doar ce esti tu dispus sa testezi!


- nu urmaresc sa influentez oamenii. Cel mult o fac daca ei cer si Dumnezeu este de acord. Ceea ce am spus eu insa e ca aceste energii se pot controla, treptat, din ce in ce mai mult si mai profund, nu ca se urmareste o influenta a oamenilor. Telul meu nu este sa influentez oamenii, ci cel mult sa-i fac constienti ca o pot face si ei si sa devina propriul stapin al destinului lor.

QUOTE
Imi pare rau... pe mine ma intereseaza daca un om are dreptate sau se inseala. Mai mult ca orice, ma intereseaza daca am eu dreptate sau ma insel.


- tot ce pot sa-ti urez este sa ai succes la a afla adevarul. El te va "elibera".

QUOTE
Sa o pregatesc eu? dup-aia o sa spui ca i-am ales dintre atei sau dintre cei care nu cred in teoria ta sau ca le-am spus dinainte ce urmeaza sa li se intample si le-am dat indicatii despre cum sa ignore energiile trimise de tine!


- daca sint receptivi si obiectivi nu au cum sa ignore ceea ce este. Nu este interesul meu ca ei sa fie obiectivi, ci al tau, caci ei nu pe mine trebuie sa ma convinga de un adevar, ci pe tine.

- "teoria mea" nu este teoria mea, ci teoria intelepciunii milenare care a exprima aceasta vehiculare a energiilor subtile in diferite moduri. Eu doar o confirm prin propria mea experienta si traire directa si nemijlocita.

QUOTE
Mai asteptam... nu pot sa cred ca nu e nimeni interesat de chestia asta... nu ziceai tu ca aveai niste prieteni cu care ai experimentat aceste energii? poate poti apela la ei.


- da, pe net (irc) eventual.

QUOTE
Daca nu apare nici un voluntar, poate propui tu un experiment care nu are nevoie de alti oameni. Sunt sigur ca energiile tale pot influenta nu numai oameni.


- ok

QUOTE
QUOTE

- nu e nevoie sa stau in camere de linga ei. Iisus, Krishna, Buddha nu stau in camere alaturate tie si nici macar vrajitorii negri. Ei pot transmite de la distanta acel flux energetic subtil.


E nevoie sa stau eu in camere langa ei ca sa ma asigur ca fluxul energetic nu este un flux dat de telefonul mobil, de exemplu!


- imi pui la indoiala nu numai capacitatea de a opera cu energiile subtile, ci si sinceritatea si onestitatea. smile.gif

QUOTE
He! vezi? exact asta iti spuneam. "Daca sunt potriviti"? De unde sa stiu eu daca tu ii vei considera potriviti? De-aia trebuie sa gasesti tu oamenii.


- ii voi testa prin metodele mele si voi spune daca sint sau nu potriviti.

- ok, vino pe net, pe irc.

QUOTE
Sau sa propui un experiment care nu are nevoie de alti oameni. Gandeste-te la o manifestare a energiilor subtile care nu are nevoie de participarea unor terte persoane!


- ok, o voi face si pe asta.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 2 Aug 2004, 10:47 AM
Mesaj #128


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

- este ineficient si subiectiv acest tip de experiment, pt. ca cel caruia nu i se transmite nimic poate sa-si bage mintea si sa "inventeze", adica sa evoce el insusi un anume tip de energie. X si Y trebuie sa fie niste f. rafinati empatici pt. ca experimentul sa aibe succes, iar astfel de persoane sint mai rare ca degetele tale de la o mina.  1 la 100.000, poate mai mult.


Subiectiv? cum asa?

Ineficient? propune tu unul mai eficient!

Ma gandesc ca tu, traind in mediul in care traiesti, cunosti cativa astfel de oameni extrem de rari. In plus, credeam ca energiile tale sunt suficient de puternice incat sa influenteze si pe cineva care nu e neaparat "f. rafinat empatic".

QUOTE

- mult mai valabil este un experiment cu o singura "tinta" cauia ii prezinti doua tipuri de experiment. de ex.:

1. intr-un interval de sa zicem 20 de minute se transmite o anumita energie deja anuntata, timp de 5 minute intr-unul dintre cele 4 intervale, primele 5 (0-5), urmatoarele 5 (5-10), penultimele (10-15) sau ultimele (15-20).

2. i se dau ca tema 3 tipuri de energie, de ex. energia mentala, energie afectiva si energie a vointei si intr-un interval prestabilit se emite una dintre aceste energii iar el trebuie sa recunoasca care dintre ele.


Ok, mi se pare in regula... dar asta e un experiment care trebuie repetat de cateva ori pentru a obtine ceva relevant.

QUOTE

- cu toate acestea, trebuie sa recunosti ca aici mai mult se testeaza capacitatile de receptie ale "tintei" si mai putin cea ce emisie a mea. Eu oricum pot sa spun ca el nu este in stare sa simta corect ce transmit, iar el sa sa spuna ca este pregatit dar eu nu stiu sa fac astfel de transmisii.


Pe mine nu ma intereseaza a cui e vina. Tu alegi un om care consideri ca este in stare sa simta corect. Daca nu cunosti nici un om care sa fie in stare sa simta corect ce transmiti tu, energiile tale sunt identice cu Unicornul Roz Invizibil.

QUOTE

- pai nu isi are locul in experimentul nostru, pt. ca nu se testeaza ce simte tinta, si nici asa zise cauze externe.


Tu nu intelegi ce zic eu? pentru a fi siguri ca avem de-a face cu corelatii care arata o cauzalitate intre energii subtile si efectele experimentului si nu corelatii care sunt cauzate de factori externi trebuie sa avem controale. Nici nu se discuta altfel! Care e problema, nu inteleg... te deranjeaza ca vei pune un om sa stea degeaba?

QUOTE

- ce spui mai sus nu se potriveste 100% cu ceea ce se petrece cu energiile subtile. Insasi ideea ta, chiar daca in parte sint de acord cu ea si o salut, atit cit este serioasa, cu acest experiment, e putin "peste mina", pt. ca analogic vorbind, fara urma de jignire, e ca si cum un orb vrea sa faca experiente cu si despre culori cu ajutorul altora, dupa care, satisfacut, sa spuna: da, acestia vad culorile, sau, NU, nici acestia nu vad culorile.  E de preferat ca tu sa treci de la stadiul de "orb" la acela de vazator si sa te convingi cu ochii tai.


Analogia ta este nefericita. Dar gandeste-te in felul urmator: sa zicem ca ai trai intr-o lume de orbi si tu ai vedea. Ar exista experimente foarte simple prin care sa ii convingi pe ei de puterile tale "supranaturale", nu? iar dupa ce vor fi convinsi, automat te vor asculta si vor incerca sa treaca si ei de stadiul de orbi. Dar daca tu le spui "eu vad iar sunteti orbi" dar cand ei te pun sa le arati printr-un experiment pe care sa il compui chiar tu lucrul acesta iar tu nu reusesti, ei au tot dreptul sa nu te creada cand le spui ca nu esti la fel ca ei.

QUOTE

- e mai simplu altfel. cream doua "camere virtuale", pe chat, pe irc de ex. si fiecare de acasa de la el, participa in acea "camera" si tot acolo se si transmite. In felul asta avem o mai mare sansa sa cooptam pe altii in astfel de experiment. Eventual aranjez sa fie un canal irc special pt astfel de intilniri virtuale.  Ce ziceti de #hanulancutei ?


Nu sunt convins ca e o idee buna. Cum iti propui sa tai posibilitatea comunicarii ilicite intre cei ce iau parte la experiment si tine?

QUOTE

- trebuie sa intelegi ca indiferent de rezultatul acestui experiment mie nu mi se poate infirma aceasta realitate, ci cel mult tie sa ti se poata schimba parerea.


laugh.gif

Asta mai vedem noi! Pana una alta, ce atitudine vei adopta daca experimentul nu iti da dreptate? cum vei explica lucrul asta?

QUOTE

- corect. Dar, gindeste-te, cu ce ar schimba viata ta faptul ca ti s-ar confirma ca eu pot avea acces in parte la energiile subtile ?


Mi s-ar schimba enorm. Dintotdeauna mi-am dorit sa cunosc pe cineva cu acces la energii subtile!

QUOTE

Noi nu confirmam sau infirmam existenta energilor subtile, aceasta a fost deja demult confirmata.


Parerea ta...

QUOTE

Si asa eu ma supun unui "circ" dpdv spiritual, ezoteric. Iisus care era infinit mai mare ca mine nu s-a supus unui astfel de circ si nu a facut nici o minune in fata sinedrului, chiar daca ei au cerut o minune sau o confirmare.


Da, asta stiu... te face sa te intrebi de ce oare... ar fi fost atit de simplu... in fine, sa-l lasa pe Iisus. Noi suntem oameni, nu dumnezei.

QUOTE

- aia e o acceptare mentala, nu traita. Oricum poate veni cineva cu o "supra-teorema" care sa zguduie din temelii pe pitagora si pe tine. )


De acord. E valabil si in cazul tau!

QUOTE

- nu mai am nevoie de aceasta noua confirmare. O am deja si inca bine si ferm stabilita.


E, vezi? aici e problema. Asta nu e o atitudine normala! trebuie sa nu ai convingeri atit de ferm stabilite incat sa nu poata fi rasturnate de un experiment.

QUOTE

Sint zeci si sute de oameni care au acceptat ca eu sau altii controlam in parte energiile subtile.


Perfect! Ia cinci din ei si vino sa arati si celorlalte miliarde de oameni.

QUOTE

De ce crezi ca ar conta asa de mult sa mai stie inca unul, tu de ex. ? Nu vreau sa fac prozeliti sau sustinatori, cu atit mai putin pe astfel de forumuri. Eu in cel mai bun caz vreau sa prezint diferite adevaruri care sa-i ajute si sa-i trezeasca si pe altii si sa-i indrepte catre Adevar si catre Dumnezeu, fiecare pe calea specifica lui.


Iar eu vreau acelasi lucru. Sa prezint adevaruri si sa arat unde sunt neadevaruri ca sa ii trezesc pe altii (si, uneori, sa ma trezesc singur).

QUOTE

- comunicarea si cuvintul fac parte din destinul si menirea mea in aceasta viata. Ceea ce ar putea sa ma "multumesca" in cazul tau, si nu numai al tau, ar fi sa vad si sa simt ca s-a transformat ceva spiritual in tine, ca ai mai facut in pas catre Dumnezeu. Asta conteaza, nu acceptul tau mental.


Acceptul meu mental este primul pas pe care il pot face... in orice directie.

QUOTE

- ca efect vizibil, exterior e mai greu sa vezi ceva daca nu esti suficient de receptiv la acele energii.


Pai vezi ca esti carcotas? propune si tu ceva cu efect vizibil. Energiile tale nu se pot manifesta decit pentru cei ce cred in ele?

QUOTE

Cine insa nu a iubit niciodata cu adevarat, ci doar a confundat atasamentul si sexul cu iubirea, este f. posibil sa nu simta NIMIC din prezenta acelor energii afective in aura sa.


De acord cu tine. Dar acel om, chiar daca nu poate simti, poate observa cum acest sentiment se manifesta la altii si, in acest fel, sa deduca existenta sa chiar daca el nu a simtit niciodata.

QUOTE

Cine imi citeste mesajele cu inima si sufletul deschis nu are cum sa nu simta sinceritatea si greutatea afirmatiilor mele.


Eu nu iti pun la indoiala sinceritatea. Sunt sigur ca tu crezi in ceea ce spui. Dar, uneori, chiar si cele mai profunde si puternice credinte pot fi gresite.

QUOTE

- nu urmaresc sa influentez oamenii.


Dar ai vrea ca ei sa vada lucrurile asa cum le vezi si tu, nu?

QUOTE

Cel mult o fac daca ei cer si Dumnezeu este de acord.


Uite, eu iti cer. Dumnezeu e de acord?

QUOTE

- da, pe net (irc) eventual.


Ok, facem si chestia asta... uite, ne intalnim pe #hanuancutei cum ai zis tu (undernet).

QUOTE

- imi pui la indoiala nu numai capacitatea de a opera cu energiile subtile, ci si sinceritatea si onestitatea.


E necesar... imi cer scuze daca te simti jignit.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Aug 2004, 03:49 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 2 Aug 2004, 01:00 PM)
Subiectiv? cum asa?

- atit timp cit nu este o proportie de 100% perceptie curata exista o marja de subiectivitate.

QUOTE
Ineficient? propune tu unul mai eficient!

- o sa incercam pe irc sa vedem ce iese.

QUOTE
Ma gandesc ca tu, traind in mediul in care traiesti, cunosti cativa astfel de oameni extrem de rari. In plus, credeam ca energiile tale sunt suficient de puternice incat sa influenteze si pe cineva care nu e neaparat "f. rafinat empatic".


- cei pe care ii cunosc si sint "ertrem de rari" nu au timp de "pierdut" pe net, insa sint alti citiva care poate sa aibe ceva timp chiar daca nu sint 100% receptivi, cum de altfel nici eu nu sint 100% receptiv-emisiv.

QUOTE
Ok, mi se pare in regula... dar asta e un experiment care trebuie repetat de cateva ori pentru a obtine ceva relevant.

- ok

QUOTE
QUOTE

- cu toate acestea, trebuie sa recunosti ca aici mai mult se testeaza capacitatile de receptie ale "tintei" si mai putin cea ce emisie a mea. Eu oricum pot sa spun ca el nu este in stare sa simta corect ce transmit, iar el sa sa spuna ca este pregatit dar eu nu stiu sa fac astfel de transmisii.

Pe mine nu ma intereseaza a cui e vina. Tu alegi un om care consideri ca este in stare sa simta corect. Daca nu cunosti nici un om care sa fie in stare sa simta corect ce transmiti tu, energiile tale sunt identice cu Unicornul Roz Invizibil.

- repet, ca vad ca se fac confuzii. Energiile nu sint ale mele, sint ale lui Dumnezeu. Eu cel mult, ca si tine si oricare din noi le folosim, le tranzitam, ne "hranim" cu ele.

- orice fiinta recepteaza si emite energii subtile, caci fara ele ar MURI instanteneu. Chiar si un om profan emite energii, bune sau rele, insa o face in mod inconstient. Prin initiere si antrenament obtii parte din acest control al energiilor si mecanismelor de receptie-emisie. Singura "verificare" pe care o poti face tu este sa vezi, cit de cit, daca eu sau altul controleaza mai mult sau mai putin aceste energii si mecanismele lor de receptie-emisie. Eu pot fi un mai bun sau mai slab "coordonator de energii", dar asta nu inseamna ca nu exista acesta functie de receptie-emisie a energiilor subtile. Insasi principiile de functionare ale unor cai spirituale si ale unor practici medicale milenare sau mai actuale (acupunctura, homeopatie, cromoterapie, presopunctura etc) se bazeaza pe aceasta circulatie a energiei subtile.

QUOTE
QUOTE

- pai nu isi are locul in experimentul nostru, pt. ca nu se testeaza ce simte tinta, si nici asa zise cauze externe.

Tu nu intelegi ce zic eu? pentru a fi siguri ca avem de-a face cu corelatii care arata o cauzalitate intre energii subtile si efectele experimentului si nu corelatii care sunt cauzate de factori externi trebuie sa avem controale. Nici nu se discuta altfel! Care e problema, nu inteleg... te deranjeaza ca vei pune un om sa stea degeaba?


- de ce tot repeti la "nesfirsit" ideea cu "te deranjeaza" doar pt. ca eu am alte pareri sau obiectii ? Le prezint nu ca ma deranjeaza, ci ca sa stii de existenta lor in ceea ce ma priveste si pt. a avea un dialog cit mai obiectiv si o intelegere cit mai clara intre viziunile noastre, mai ales ca majoritatea esecurilor se datoreaza lipsei de comunicare si a proastei intelegeri intre participanti.

- o sa mai faci sau o sa te fac sa inteleg(i) mai bine necesitatea acestuia cind vom vorbi direct, pe irc.

QUOTE
QUOTE

- ce spui mai sus nu se potriveste 100% cu ceea ce se petrece cu energiile subtile. Insasi ideea ta, chiar daca in parte sint de acord cu ea si o salut, atit cit este serioasa, cu acest experiment, e putin "peste mina", pt. ca analogic vorbind, fara urma de jignire, e ca si cum un orb vrea sa faca experiente cu si despre culori cu ajutorul altora, dupa care, satisfacut, sa spuna: da, acestia vad culorile, sau, NU, nici acestia nu vad culorile.  E de preferat ca tu sa treci de la stadiul de "orb" la acela de vazator si sa te convingi cu ochii tai.

Analogia ta este nefericita. Dar gandeste-te in felul urmator: sa zicem ca ai trai intr-o lume de orbi si tu ai vedea. Ar exista experimente foarte simple prin care sa ii convingi pe ei de puterile tale "supranaturale", nu? iar dupa ce vor fi convinsi, automat te vor asculta si vor incerca sa treaca si ei de stadiul de orbi. Dar daca tu le spui "eu vad iar sunteti orbi" dar cand ei te pun sa le arati printr-un experiment pe care sa il compui chiar tu lucrul acesta iar tu nu reusesti, ei au tot dreptul sa nu te creada cand le spui ca nu esti la fel ca ei.

- aha, d acest pdv da, ai dreptate.

- "problemele" sint altele. Eu nu am pornit cu ideea de a dovedi ceva din ce spun, ci tu ai aparut cu ideea asta. Ceilalti, indiferent daca participa la experiment sau nu, au dreptul sa creada sau nu cele pe care le prezint eu sau oricine altcineva. Iti precizez si faptul ca sint multe aspecte pe care omul nu le verifica sau nu poate dar totusi ceva din fiinta lor le "spune" ca acel ceva e autentic si demn de crezut. Nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu dar priveste cit de multi oameni cred in existenta Lui. Ai facut pina acum vreun experiment prin care sa dovedesti ca exista sau nu Dumnezeu ?

- "puterile" mele nu sint supranaturale, sint firesti, si la fel de firesti ar fi si la voi daca v-ati "antrena".

- eu nu sint un guru sau invatator spiritual pt. ca sa pot sa-i indrum pe oameni pe care "trezirii spirituale", a trecerii de la "orbire" la vedere", insa ii pot sfatui sa caute si sa incerce ei singuri aceasta realitate a trezirii spirituale. Numai verificind personal poti sa vezi diferenta. Eu asa am facut, si iata ca am trecut de la niste nivele zic eu inferioare la alte mai putin inferioare, sa nu le numesc neaparat "superioare". Insasi trecerea de la stadiul de "ateu convins" la aceea ce "credincios" s-a datorat IN SPECIAL datorita faptului ca am testat realitatea energilor subtile si aceasta a condus la o trezire reala si obiectiva a credintei si nu a credulitatii, cum fac multi care confunda cei doi termeni si realitatile specifice fiecaruia in parte.

- din acest motiv sugerez o verificare personala, nu prin intermediari, caci in acel moment nu manifestati credinta, ci credulitate, credeti in ce spun altii, nu in ce traiti voi efectiv. E o mare diferenta intre credul si credincios. Credulul oricit de "infipt" este in "credinta" sa, nu are acces nici macar 10% la ceea ce are credinciosul, cel care crede cu adevarat. Credinta "muta muntii din loc", nu credulitatea. Tehnic vorbind, credulitatea este analogic vorbind precum o saminta -stearpa- (are forma dar nu si continut/viata) care nu da roade, este ca o "schema mentala" pe care o accepti in noianul de alte astfel de "cunostinte" teoretice. Credinta este o saminta care da roade. Credulitatea este precum zombi, adica "fiinta (corpul) fara suflet", iar credinta este precum fiinta (corpul) cu suflet. Sufletul, sau acel "ceva" este cel care da viata acelei trairi si o diferentiaza pe una de alta (credinta de credulitate).

QUOTE
QUOTE

- e mai simplu altfel. cream doua "camere virtuale", pe chat, pe irc de ex. si fiecare de acasa de la el, participa in acea "camera" si tot acolo se si transmite. In felul asta avem o mai mare sansa sa cooptam pe altii in astfel de experiment. Eventual aranjez sa fie un canal irc special pt astfel de intilniri virtuale.  Ce ziceti de #hanulancutei ?

Nu sunt convins ca e o idee buna. Cum iti propui sa tai posibilitatea comunicarii ilicite intre cei ce iau parte la experiment si tine?

- nu o poti taia. Tocmai d'aia iti sugerez sa verifici tu realitatea, nu altii pt. tine.
QUOTE
Asta mai vedem noi! Pana una alta, ce atitudine vei adopta daca experimentul nu iti da dreptate? cum vei explica lucrul asta?

- aceiasi ca si pina acum

- lipsa sau insuficienta receptivitate a receptorului

QUOTE
QUOTE

- corect. Dar, gindeste-te, cu ce ar schimba viata ta faptul ca ti s-ar confirma ca eu pot avea acces in parte la energiile subtile ?

Mi s-ar schimba enorm. Dintotdeauna mi-am dorit sa cunosc pe cineva cu acces la energii subtile!

- iata, Dumnezeu ti-a indeplinit dorinta. iti doresc insa sa ajungi si tu in aceasta ipostza si sa controlezi si sa vehiculezi NUMAI energii benefice si divine. innocent.gif

QUOTE
QUOTE

Noi nu confirmam sau infirmam existenta energilor subtile, aceasta a fost deja demult confirmata.

Parerea ta...

- certitudinea mea si a altor citeva milioane de oameni

QUOTE
QUOTE

Si asa eu ma supun unui "circ" dpdv spiritual, ezoteric. Iisus care era infinit mai mare ca mine nu s-a supus unui astfel de circ si nu a facut nici o minune in fata sinedrului, chiar daca ei au cerut o minune sau o confirmare.

Da, asta stiu... te face sa te intrebi de ce oare... ar fi fost atit de simplu... in fine, sa-l lasa pe Iisus. Noi suntem oameni, nu dumnezei.

- sintem FII de Dumnezeu innocent.gif

QUOTE
QUOTE

- aia e o acceptare mentala, nu traita. Oricum poate veni cineva cu o "supra-teorema" care sa zguduie din temelii pe pitagora si pe tine. )

De acord. E valabil si in cazul tau!

- daca e o intelegere mentala, da.

QUOTE
QUOTE

- nu mai am nevoie de aceasta noua confirmare. O am deja si inca bine si ferm stabilita.

E, vezi? aici e problema. Asta nu e o atitudine normala! trebuie sa nu ai convingeri atit de ferm stabilite incat sa nu poata fi rasturnate de un experiment.

- normal dpdv al tau. Al meu este normala pt. ca eu am experimentat asta de zeci si sute de ori. Pt. mine a devenit ceva "normal", chiar daca pt. altii pare ceva "supra-normal".
- convingerea ferma la mine este data in special de experimentarea personala. Daca o alta experienta personala ar infirma sau suplimenta o anumita "informatie" sau cunoastere ea s-ar schimba in mod automat. D'aia e atit de necesara experimentarea (verificarea) personala.

QUOTE
QUOTE

Sint zeci si sute de oameni care au acceptat ca eu sau altii controlam in parte energiile subtile.

Perfect! Ia cinci din ei si vino sa arati si celorlalte miliarde de oameni.

- priveste citi sint interesati de aceasta. Unde sint acei "miliarde de oameni" cind de fapt doar tu esti cel "interesat" ? Eu nu pot sa iau (fortez) pe unul sau pe altul, ci ii las sa vina cine vrea. Eu nu am nici un interes sa fac acest experiment. Nu cistig nimic din el, ci doar pierd timp si energie. Daca nu exista cerere, de ce ar apare oferta ? smile.gif Doar tu esti cel care ai "cerut", dar vrei ca altii sa faca treaba pt. tine. Gindeste-te, cum te-ai simti mai bine, sa-i rogi pe altii sa faca amor cu iubita ta sau oricare alta femeie care te atrage sau o iubesti, sau sa faci tu amor cu ea ? innocent.gif

- poate ca nu intimplator ti-ai dorit sa intilnesti astfel de oameni ... si nici ca acum ai intilnit pe cineva. Poate poate ... esti si tu deja pregatit pt. asta. smile.gif "Cind discipolul e pregatit, maestul apare". spoton.gif
QUOTE
Iar eu vreau acelasi lucru. Sa prezint adevaruri si sa arat unde sunt neadevaruri ca sa ii trezesc pe altii (si, uneori, sa ma trezesc singur).

- ok, atunci fie ca adevarul sa iasa la suprafata !

QUOTE
QUOTE

- comunicarea si cuvintul fac parte din destinul si menirea mea in aceasta viata. Ceea ce ar putea sa ma "multumesca" in cazul tau, si nu numai al tau, ar fi sa vad si sa simt ca s-a transformat ceva spiritual in tine, ca ai mai facut in pas catre Dumnezeu. Asta conteaza, nu acceptul tau mental.

Acceptul meu mental este primul pas pe care il pot face... in orice directie.

- ok

QUOTE
QUOTE

- ca efect vizibil, exterior e mai greu sa vezi ceva daca nu esti suficient de receptiv la acele energii.

Pai vezi ca esti carcotas? propune si tu ceva cu efect vizibil. Energiile tale nu se pot manifesta decit pentru cei ce cred in ele?

- in energile iubirii nu trebuie sa crezi, ci trebuie sa le fi simtit si trait vreodata.

QUOTE
De acord cu tine. Dar acel om, chiar daca nu poate simti, poate observa cum acest sentiment se manifesta la altii si, in acest fel, sa deduca existenta sa chiar daca el nu a simtit niciodata.

- nimic mental sau teoretic nu se compara cu a trai starea.

QUOTE
QUOTE

Cine imi citeste mesajele cu inima si sufletul deschis nu are cum sa nu simta sinceritatea si greutatea afirmatiilor mele.

Eu nu iti pun la indoiala sinceritatea.

- ba, vezi mai jos ca o pui. smile.gif

QUOTE
Sunt sigur ca tu crezi in ceea ce spui. Dar, uneori, chiar si cele mai profunde si puternice credinte pot fi gresite.

- credulitati, nu credinte.

QUOTE
QUOTE

- nu urmaresc sa influentez oamenii.

Dar ai vrea ca ei sa vada lucrurile asa cum le vezi si tu, nu?

- stiu ca numai cei care incearca si verifica vor putea, deci nu "cer" cui nu poate. Tu ai cere unui copil de gradinita sa stie integrale ?

QUOTE
QUOTE

Cel mult o fac daca ei cer si Dumnezeu este de acord.

Uite, eu iti cer. Dumnezeu e de acord?

- da, cu conditia ca cel care cere sa fie si cel care primeste, deci ai cerut, pregateste-te sa simti tu, nu altii.

QUOTE
QUOTE

- da, pe net (irc) eventual.

Ok, facem si chestia asta... uite, ne intalnim pe #hanuancutei cum ai zis tu (undernet).

- ok
QUOTE
QUOTE

- imi pui la indoiala nu numai capacitatea de a opera cu energiile subtile, ci si sinceritatea si onestitatea.


E necesar... imi cer scuze daca te simti jignit.

- nu ma simt jignit, dar vezi mai sus. smile.gif

PS. Numarul de zimbareti e prea mic ... pt. mine si mesajele mele "lungi".

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Aug 2004, 04:01 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Aug 2004, 04:12 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder, tu ai zis bine cand ai zis ca aceasta "demonstratie" se transforma in circ. Prietenul Catalin nu vrea decat sa isi reconfirme printr-un eventual esec al tau propriile pareri. Gandeste-te ca daca ar fi fost imperios necesar ca el sa devina credincios, Dumnezeu i-ar fi prilejuit niscai "semne". Vezi cazul lui Pavel pe drumul Damascului - un om cu o misiune extrem de importanta, schimbat radical dintr-un persecutant al crestinilor intr-un apostol al lui Hristos. Cum asta nu s-a intamplat pana acum cu Catalin, ai putea deduce ca el e "ceva" mai putin important decat Apostolul Pavel, fie ca devine credincios sau ca ramane ateu. In plus, un astfel de experiment - daca reuseste, desi ma indoiesc - l-ar speria pe Catalin si ar face sa i se prabuseasca intregul sistem de valori. Deci, daca il vei agresa vei culege in viitor roadele a ceea ce ai semanat in prezent. Sfatul meu ar fi sa-l lasi pe Catalin sa vada el singur cum e cu energiile subtile, atunci cand va fi momentul cel mai benefic pentru el.

QUOTE (Catalin)
Dintotdeauna mi-am dorit sa cunosc pe cineva cu acces la energii subtile!

Prietene, "cunoaste-te pe tine insuti"! Ti-am recomandat pana acu' metoda-minune de acces la energiile subtile? Spui de 100 de ori la rand Tatal Nostru. Fix la rugaciunea cu nr. 100 o sa ai o revelatie. Sa ne spui cum a fost. rolleyes.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Aug 2004, 07:40 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 1 Aug 2004, 09:58 PM)
QUOTE (Catalin @ 1 Aug 2004, 11:44 PM)
Minerval, te intereseaza sa participi la experiment?

- chiar asa, minerval, de ce nu participi la experiment ? Mai ales ca zici ca esti initiat in taina magiei. smile.gif Decit sa fii off topic si doar sa ne "certi" pe noi ceilalti, mai bine participi in mod activ si creator. rolleyes.gif

Ziua buna.
Domnilor pe cat de interesanta este propunerea dvs. pe atat de hilar suna. Dvs. nu aveti cum sa detineti informatiile necesare experimentului dvs. Si chiar si in ipoteza ca ati detine ceea ce va trebuie toto mai este o problema de cum sa se conduca ceremonia. Nu trebuie sa abuzati de semnificatia acestui cuvant -magie- si nici de implicatiile sale deoarece poate fi dezastruos. Am observat unele inregistrari cu ceremonii voodoo, iar rezultatul unora dintre experimente m-a inspaimantat oarecum. Nu spun ca am fost speriat ci usor atins de ceea ce observasem. Chestiunea aceasta cu experimentul de Duminica seara este lacunara prin fondul lipsa al evenimentului in sine.
Sa zicem ca m-as implica intr-o chestiune de genul acesta, de rezultatul final cine va fi responsabil?! Nu vreau sa fiu patetic, nici pueril insa magia trebuie tratata cu seriozitate si abnegatie atunci cand operatorul doreste sa realizeze evocari ori invocari sau alte chestiuni conexe. Eu merg spre 27 de ani domnilor, asadar ma pregatesc, intai de toate, de ziua ce va urma in curand. Cavalerul va saluta.
Toate cele bune.

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 2 Aug 2004, 07:42 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 09:18 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Magia nu prea e buna. Chiar si puterile pot sa strice daca apar la cine nu le merita.

Imi place tare mult o istorisire despre Budha. A ajuns la un rau si acolo a intalnit un om care se mandrea cu faptul ca poate sa treaca apa mergand pe ea. Budha l-a intrebat cati ani s-a antrenat. Omul a raspuns ca vreo cateva zeci de ani (nu mai stiu numarul exact). Budha i-a pus atunci urmatoarea intrebare: - Nu era mai usor sa-ti faci o pluta ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Aug 2004, 11:20 PM
Mesaj #133


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



inorog trebuie sa recunosc ca micuta ta povestioara este teribil de instructiva. Ma intreb totusi cam cati dintre cei care-ar trebui sa o inteleaga, reusesc sa-i patrunda esenta. Faptul ca omu' ala s-a antrenat atatia ani sa se poata mentine pe suprafata apei nu era catusi de putin un castig mai mare decat si-ar fi construit o pluta, din moment ce nu intelesese cat de daunatoare este marirea de sine!
Daca mai ai asemenea povestioare, am fi incantati sa le auzim! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 3 Aug 2004, 02:55 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (inorog @ 2 Aug 2004, 11:31 PM)
Magia nu prea e buna. Chiar si puterile pot sa strice daca apar la cine nu le merita.

- magia nu e buna nici rea, e un instrument, asa cum e si cutitul. Ea devine rea sau buna in functie de intentia celui care o foloseste, deci magie alba (a face bine) si magie neagra (a face rau).

- puterile (paranormale) apar in mod spontan, functie de gradul de trezire spirituala si purificare a structurilor subtile. Ele vin ca sa ajute fiinta se evolueze spiritual dar si ca sa-l il testeze, cind e cazul.

- sint de ex. asa zise "puteri" cum este empatia care nu face nimic rau, ci te ajuta sa cunosti mai bine oamenii, lucrurile si evenimentele chiar daca aparentele pot sa para altfel decit este realitatea.

QUOTE
Imi place tare mult o istorisire despre Budha. A ajuns la un rau si acolo a intalnit un om care se mandrea cu faptul ca poate sa treaca apa mergand pe ea. Budha l-a intrebat cati ani s-a antrenat. Omul a raspuns ca vreo cateva zeci de ani (nu mai stiu numarul exact). Budha i-a pus atunci urmatoarea intrebare: - Nu era mai usor sa-ti faci o pluta ?


- alta data citeste mai atent si retine mai bine. smile.gif Buddha a dat un banut la plutas sa-l treaca riul iar el a spus ca e mai usor sa dea un banut la plutas si sa obtina ceea ce a obtinut acel om in 10 ani de "munca".

- este o mare diferenta intre a cauta cu "disperare" obtinerea unor puteri paranormale si ca ele sa se trezeasca spontan in urma practici spirituale.

- poate alta data voi prezenta "tehnic" modul in care apar puterile paranormale. rolleyes.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 3 Aug 2004, 03:02 AM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 3 Aug 2004, 01:33 AM)
inorog trebuie sa recunosc ca micuta ta povestioara este teribil de instructiva.

- mai ales si daca ar fi prezentata corect. ohyeah.gif

QUOTE
Ma intreb totusi cam cati dintre cei care-ar trebui sa o inteleaga, reusesc sa-i patrunda esenta.


- ce spui tu este "esenta" care te-a "atins" pe tine. ea insa poate avea mai multe "esente", specific pt. fiecare tipologie si personalitate de om.

QUOTE
Faptul ca omu' ala s-a antrenat atatia ani sa se poata mentine pe suprafata apei nu era catusi de putin un castig mai mare decat si-ar fi construit o pluta, din moment ce nu intelesese cat de daunatoare este marirea de sine!


- marirea de sine nu e o problema, pt. ca alaturi de ea se trezeste si o anume putere si forta si personalitate. Mari hoti si criminali si oameni rai insa cu o personalitate puternica, ajunsi alaturi de fiinte precum Buddha s-au transformat si au ajuns printre cei mai mari si mai importanti discipoli ai acelor maestri spirituali. Nu moliii si adormitii (cei calduti) au "succes" in cele spirituale, ci cei cu "vīnă".

QUOTE
Daca mai ai asemenea povestioare, am fi incantati sa le auzim! smile.gif


- oare ? smile.gif

PS. si sa le "auzim", dar mai ales sa le citim si .. sa le intelegem. rolleyes.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 3 Aug 2004, 09:12 AM
Mesaj #136


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Am citit mare parte din discutia dintre Thunder si Catalin....
Nu vad de ce trebuie implicati si alti oameni in afara de cei doi in "experiment"....La urma urmei daca, CAtalin isi va schimba perspectiva in urma acestui eveniment e un fapt suficient in sine pentru a "a spune ceva" celor care il cunosc...(dar nu chiar miliardelor de oameni hahhaha)....Plus ca e preferabil ca fiecare sa actioneze fara a se gandi ca va trebui sa "dea explicatii" mai mult sau mai putin logice....Adica sa fie un act cat se poate de intim....smile.gif

Exemplu de tip de experiment: cei doi subiecti merg intr'un spital (recomand spitalul municipal...) intr'o zi frumoasa de vara. Catalin va fi pe post de cobai iar Thunder pe post de element de control. Stau acolo 1-2 ore apoi ies si constata fiecare cum se simte celalalt.....Daca Thunder va avea un moral/ stare psihica mai buna e clar ca isi controleaza mai bine acele "energii subtile"....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 3 Aug 2004, 09:31 AM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sunt de acord cu gypsyhart. Catalin pe post de cobai si thunder pe post de experimentator sunt suficienti pentru experiment. Dar poate nu la Municipal... (chiar credeti ca-i lasa cineva sa-si faca de cap pe acolo?) E destul daca se intalnesc o data, merg intr-un loc retras si thunder il conecteaza pe Catalin la energiile subtile printr-un procedeu oarecare. thunder, iti recomand "Tehnica S" (saltul in spatiu/timp), e foarte spectaculoasa pentru un neinitiat. Iar daca il uiti pe Catalin "agatat" pe undeva, nu cred sa fie o problema. woot_jump.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 Aug 2004, 09:43 AM
Mesaj #138


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

iti recomand "Tehnica S" (saltul in spatiu/timp), e foarte spectaculoasa pentru un neinitiat.


Cum ar zice Picard, engage! spoton.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Aug 2004, 10:15 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
- alta data citeste mai atent si retine mai bine.  smile.gif  Buddha a dat un banut la plutas sa-l treaca riul iar el a spus ca e mai usor sa dea un banut la plutas si sa obtina ceea ce a obtinut acel om in 10 ani de "munca".


Scuze daca am gresit ceva. Voi incerca sa retin mai bine data viitoare smile.gif Acum, nu stiu sigur daca am gresit eu sau informatia provine din mai multe surse un pic diferite. Important este ca s-a pastrat esenta povestirii.

QUOTE
Daca mai ai asemenea povestioare, am fi incantati sa le auzim!  smile.gif


Multumesc de aprecieri, voi mai cauta povestiri cu talc.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Aug 2004, 09:30 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gypsyhart @ 3 Aug 2004, 11:25 AM)
Am citit mare parte din discutia dintre Thunder si Catalin....
Nu vad de ce trebuie implicati si alti oameni in afara de cei doi in "experiment"....

- mda, se pare ca totul e decit un circ, dar poate e mai bine asa si ce trebuie sa ramina ascuns ... asa sa ramina

QUOTE
La urma urmei daca, CAtalin isi va schimba perspectiva in urma acestui eveniment  e un fapt  suficient in sine pentru a "a spune ceva" celor care il cunosc...(dar nu chiar miliardelor de oameni hahhaha)....


- vorba lui RZA, catalin vrea circ si sa-si intareasca ideile, nu sa si le schimbe.

QUOTE
Plus ca e preferabil ca fiecare sa actioneze fara a se gandi ca va trebui sa "dea explicatii" mai mult sau mai putin logice....Adica sa fie un act cat se poate de intim....smile.gif


- poate ar fi fost, daca era catalina nu catalin. Nu sint pe invers. : rofl.gif

- intradevar, sint aspecte oculte care nu se incadreaza in "logica umana". smile.gif

QUOTE
Exemplu de tip de experiment: cei doi subiecti merg intr'un spital (recomand spitalul municipal...) intr'o zi frumoasa de vara. Catalin va fi pe post de cobai iar Thunder pe post de element de control. Stau acolo 1-2  ore apoi ies si constata fiecare cum se simte celalalt.....Daca Thunder va avea un moral/ stare psihica mai buna e clar ca isi controleaza mai bine acele "energii subtile"....


- experimentul prespunea controlul energilor, nu imunitatea sau protectia la energii perturbatoare, dizarmonioase.

- experimentul la spital are citeva "inconveniente" pe care nu le-ai luat in calcul:

- eu nu ma voi intilni fizic cu catalin smile.gif

- a te proteja este o alta forma de a controla energiile, mai degraba e insa o forma de a controla structurile subtile si a le pun pe "functia" control, pe aspectul de emisie preponderent, pt. a nu intra in "receptie" (rezonanta) cu energiile dizarmonioase ale unui loc sau om (grup de oameni). Aceasta protectie implica si alte metode subtile initiatice, ca de ex. formarea unei aure de protectie (de diferite tipuri, functie de "agresiunea" subtil energetica care se face asupra ta), dar si de o "rafinare" (elevare) a energiilor subtile preponderente din aura si eliminarea in acest fel a "punctelor focar" de legatura (rezonanta) cu energii malefice, perturbatoare.

- faptul ca am fi fizic unul linga altul (eu si catalin) ar trebui din partea mea sa ma "ocultez" si fata de el, pt. a nu fi influentat si protejat de prezenta mea si a energiilor din aura mea cu care el in mod sontan, prin prezenta fizica, ar rezona. Ma refer aici la ceea ce prezinta ca esenta provervul: "spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti". Esenta acestui proverb este ca aurele fiintelor cu care intram in contact sint influentate de aura noastra si a noastra de a lor, atit in bine cit si in rau, adica fiecare in ceea ce e mai "puternic" auric il va influenta pe celalalt. In acest caz, aura subtila a lui Catalin nu ar mai fi aceiasi ca de obicei si experimentul nu ar mai fi obiectiv. In cel mai bun caz, s-ar fi putut face un experiment comparativ. Intr-o zi Catalin ar fi mers singur la spital, si in alta zi cu mine ... dar eu nu am timp de asa ceva, si probabil nici el. smile.gif

PS. Oricum ai punctat bine ideea cu prezenta unor energii deosebit de perturbatoare in spitale, a unor elemente fizice virulente (virusi, elemente patogene etc), agresive atit fizic cit si subtil auric, dar sa stii ca totusi in spital se afla si o multime de ingeri care ii ajuta pe cei aflati la mare incercare, pe linga ingerii pazitori ai fiecaruia dintre oameni. Functie de deschiderea sufleteasca si aurica a unui om, el poate rezona cu elementele perturmatoare sau cu acesti ingeri divini. Depinde de el si de nivelul sau auric preponderent, de locul unde are in acel moment "fixat" "focarul de asamblare".

"Cine cauta gaseste", "cine cere ... i se va da!"


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman