HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Cioran
Kyklos
mesaj 2 Dec 2009, 06:57 PM
Mesaj #71


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Cioran vorbeste despre ROMANIA si cultura noastra in termeni foarte duri (mostenirea bizantina, ca intram pe usa din dos a culturilor mari cu taranii si traditia). E roman?

Acest topic a fost editat de Kyklos: 2 Dec 2009, 06:59 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
draqsoru
mesaj 5 Jan 2010, 10:28 PM
Mesaj #72


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 3 January 10
Forumist Nr.: 15.655



L-am descoperit pe Cioran cand vorbea de cersetori ca cei mai fini observatori ai afectivitatii umane


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2010, 10:46 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cioran e roman ca si Herta, Palade sau Wiesel.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jan 2010, 10:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2010, 11:29 AM
Mesaj #74


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Na, nu conteaza. Îti dai seama, eu as scrie o carte care peste 20 de ani ar fi cult.
Dar eu sunt o corcitura 100% rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jan 2010, 06:00 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 6 Jan 2010, 12:46 PM) *
Cioran e roman ca si Herta, Palade sau Wiesel.


In ce sens Cioran nu e roman?


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2010, 06:42 PM
Mesaj #76


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Emil Cioran s-a născut la Răşinari, judeţul Sibiu. Tatăl său, Emilian Cioran, a fost protopop ortodox şi consilier al Mitropoliei din Sibiu. Mama sa, Elvira Cioran (n. Comaniciu), era originară din Veneţia de Jos, comună situată în apropiere de Făgăraş. Tatăl Elvirei, Gheorghe Comaniciu, de profesie notar, fusese ridicat de autorităţile Austro-Ungare la rangul de baron. Astfel, pe linie maternă, Emil Cioran se trăgea dintr-o familie din nobilimea transilvană."

Da. Român get-beget, adica la fel ca mine spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2010, 06:49 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2010, 06:00 PM) *
In ce sens Cioran nu e roman?

Cine zice ca Cioran nu e roman?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jan 2010, 07:51 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 6 Jan 2010, 08:49 PM) *
Cine zice ca Cioran nu e roman?

Am crezut ca asta vrei sa spui si de aceea i-ai pus numele in sir cu Herta Muller (origine germana) si Elie Wiesel (evreu) ... unsure.gif

Iata ce spunea el :

"Mărturisesc că am considerat odinioară ca o ruşine faptul de a aparţine unei naţii oarecare, unei colectivităţi de învinşi, asupra originii căreia nu-mi era îngăduită nici o iluzie. Credeam - şi poate că nu mă înşelam - că noi ne tragem din drojdia barbarilor, din resturile marilor năvăliri, din acele hoarde care, ostenind să-şi continue drumul spre Apus, s-au aşezat de-a lungul Carpaţilor şi Dunării, căutându-şi un culcuş ca să vegeteze - masă de dezertori la graniţele Imperiului Roman, vulg mizerabil spoit cu un pic de latinitate"

"Cum poţi să fii român? - Era o întrebare la care nu puteam să răspund decât printr-o durere de fiece clipă. Urându-i pe ai mei, urându-mi ţara şi ţăranii ei atemporali, îndrăgostiţi de toropeală şi crăpând de stupizenie, mă ruşinam că mă trag din ei, îi renegam, refuzam să accept subeternitatea lor, certitudinile lor de larve osificate, visarea lor geologică. În zadar le căutam pe chip freamăul sau semnele revoltei: în ei, vai! murea încet maimuţa. La drept vorbind, nu aparţineau oare regnului mineral? Neştiind cum să-i scutur, cum să-i însufleţesc, îmi trecu prin minte să-i extermin. Dar nu poţi masacra pietrele:"

"Nu încetam să blestem accidentul care făcuse să mă nasc printre ei...Ţara mea, a cărei existenţă, în mod vădit, nu-şi avea nici un rost, îmi apărea ca un rezumat al neantului sau ca o materializare a inconceptibilului, ca un fel de Spania fără secol de aur, fără cuceriri şi nebunie şi fără un Don Quijote al amărăciunilor noastre. Să fii dintr-o astfel de ţară, ce lecţie de umilire şi de sarcasm, ce calamitate, ce lepră!".

... as medita asupra cuvintelor subliniate in rosu.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2010, 08:01 PM
Mesaj #79


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



E clar, exergy. Ti-e dor ca si mie de "acasa".


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2010, 09:26 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2010, 07:51 PM) *
Am crezut ca asta vrei sa spui si de aceea i-ai pus numele in sir cu Herta Muller (origine germana) si Elie Wiesel (evreu) ...

Elie Wiesel si Herta Muller sunt romani, cel putin asa zice constitutia, faptul ca stiu a grai si romaneste nu este o certitudine ca si gandesc romaneste. Cat despre Cioran si multi altii ca el, n-as putea sa spun decat ca de-a lungul vietii lor au gandit romaneste doar cu sufletul si asta de multe ori pe ascuns, de rusine sau de teama de a nu fi umiliti ori poate chiar de frica. Catre sfarsitul vietii lor multi regreta faptele tineretii dar deja este prea tarziu, cand nu mai au minic de pierdut se intorc in "cimintirul elefantilor" sa-si gaseasca loc pentru odihna vesnica in glodul din care au fost zamisliti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Jan 2010, 09:31 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 May 2010, 01:09 PM
Mesaj #81


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE(caa @ 8 Oct 2004, 04:42 PM) *
Chiar aseară, laTV, Liiceanu spunea că este "unul dintre cele mai lucide spirite" ale secolului...

Partea interesantă e că Cioran [...] a mers pe principiul că "eu spun ce am de spus şi n-aveţi decît să întoarceţi capul dacă nu vă convine". Sincer, admir această atitudine. După care... întorc capul... tongue.gif


Hm, isi mai schimba omul in timp viziunile. Iaca, acum intorc capul... dar nu ca atunci. Acum il intorc spre lectura si meditatie. Ca de exemplu referitor la pasajul urmator:

Munca sustinută si neîncetată tampeste, trivializează si impersonalizează. Ea deplasează centrul de preocupare si interes din zona subiectivă într-o zonă obiectivă a lucrurilor, într-un plan fad de obiectivitate. Omul nu se interesează atunci de destinul său personal, de educatia lui lăuntrică, de intensitatea unor fosforescente interne si de realizarea unei prezente iradiante, ci de fapte, de lucruri. Munca adevărată, care ar fi o activitate de
continuă transfigurare, a devenit o activitate de exteriorizare, de iesire din centrul fiintei. Este caracteristic că în lumea modernă munca indică o activitate exclusiv exterioară. De aceea, prin ea omul nu se realizează, ci realizează.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 17 May 2010, 08:43 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Fragmente de interviu foarte interesante puteti urmari aici. Cioran si Tutea despre prietenia ce i-a leagat si despre raportul acestora cu Divinitatea. Interviu luat de catre Gabriel Liiceanu, daca nu ma insel.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 Apr 2013, 04:24 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Tot un interviu, de data aceasta acordat de Simone Boué, partenera lui de-o viata.
QUOTE
- Cei foarte apropiaţi mă cunoşteau, desigur. Prin anii '50 Cioran ieşea mult, absolut independent de mine. Pe atunci, eram obsedată să nu mă culc prea târziu, pentru că aveam cursuri grele a doua zi. În plus, eram foarte sălbatică şi timidă. Scriitoarea Jeannine Worms l-a primit ani de zile în vizită, fără măcar să bănuiască faptul că exist. Cioran nu vorbea niciodată de mine. Şi nici eu sub nicio formăSimone Boué n-aş fi vrut să le vorbesc de el alor mei.

- De ce?

- Ce le-aş fi putut spune? Că sunt cu cineva, apatrid, fără profesie, fără bani, fără nimic? Oricât de deschişi la minte ar fi fost ai mei, asta n-ar fi acceptat-o. După ce ne-am mutat amândoi pe rue de l'Odeon, au venit să mă viziteze. A trebuit s-o mint pe mama că mi-am găsit un coleg de apartament. Am mutat o mobilă în faţa unei uşi, ca să aibă impresia că locuim în camere separate.

- Să fii independent şi în acelaşi timp să ai un cămin călduţ: visul oricărui bărbat. Ce şansă a avut cu dvs.!

- Oh, nu! Nu văd lucrurile aşa. Şi sunt convinsă că nici el nu le vedea aşa. Mi-ar fi prea greu să vă explic ce fel de relaţie am avut.

- Era un om dificil?

Emil şi Simone

- Îmi amintesc prima vizită a lui Constantin Noica. Când am rămas o clipă singuri, m-a întrebat verde-n faţă. "Cum îl puteţi suporta pe Cioran?". Şi i-am zis: "Dar şi el mă suportă pe mine". Adevărul e că Cioran era pur şi simplu imprevizibil. Nu te plictiseai nicio­dată cu el. Dar era imposibil să faci vreun plan. De pildă, hotăram să plecăm la Dieppe, în vacanţă. Înainte de a pleca, scoteam absolut tot din priză, go­leam fri­giderul. Ajungeam la Dieppe, făceam alte cumpărături, umpleam acolo frigiderul, şi nici nu ne instalam bine, că spunea: "Gata, plecăm". Aruncam tot ce era în fri­gider, reveneam la Paris şi trebuia să facem iar cum­părături.

http://maskirovka.wordpress.com/2013/03/26...ui-emil-cioran/

Acest topic a fost editat de exergy33: 18 Apr 2013, 04:27 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Hagherlac...
mesaj 16 Jun 2015, 04:28 PM
Mesaj #84


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 15 June 15
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 75.455



Superba atmosfera în care a scris: in boema Parisului, Cartierul Latin, înconjurat de spiritele valului postmodern: Foucault, Derrida- vezi, Franta a luat locul Germaniei romantice de secol 19 in ce privește supremația culturală în Europa. Refuza premii importante, nu iese în public, e un rebel. Cioran este un alt fel de roman. Romanii nu sunt in mod tradițional nihilisti. Ne recunoaștem oarecum în cărțile lui, vezi în Schimbarea la fata a României propune românilor să înceapa ceva nou, purificandu-se prin foc. Daca pana și Cioran ne mai dădea o șansă...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2015, 04:34 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Andrei Hagherlacher @ 16 Jun 2015, 05:28 PM) *
...Romanii nu sunt in mod tradițional nihilisti...

hmm.gif esti sigur?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Hagherlac...
mesaj 16 Jun 2015, 04:47 PM
Mesaj #86


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 15 June 15
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 75.455



Da! La români nu exista Neantul. Peste tot este Ceva. Dumnezeu - drăguțul e atât de mare încât a te opune destinului e o zadarnicie- vezi Miorita. Vidul nu este conceptibil de către roman. Cioran mai vorbeste de ceva... de dizolvare, de descompunere. Aceasta dizolvare este la fel de necunoscuta romanului. Cioran s-a rupt de poporul sau, o spune chiar el. Cioran s-a rupt apoi de sine însusi, la fel precum col.Kurtz in Apocalypse Now! Principiile lucidității sale nu mai permiteau viata. A ajuns în zona rarefiata a existenței, acolo unde nu persista decât oroarea... The horror...The horror... Și acel Jim Morrison care vrea să-si omoare tatal in The End... Tatăl ca personificare a creatorului. Este spiritul modernist al veacului. Cioran a fost pe deplin fiul veacului sau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Hagherlac...
mesaj 16 Jun 2015, 05:08 PM
Mesaj #87


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 15 June 15
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 75.455



Și încă ceva! Cioran a vrut sa-i insereze pe români in istorie, in timpul istoric. Pe când Europa experimenta nimicul postmodern, Romanii se aflau într-o bucla atemporală. Comunismul nu ne-a facut decât mai suferinzi, mai tampi. Comunismul e o lectie din care n-am invatat nimic. Pentru ca noi n-am fost niciodată in timp, nu am simtit prezentul istoric. Vrem să fim lăsați în pace și sa ne tanguim felul neînțeles de a fi. Atâtea lacrimi mute... De aceea Cioran ne-a cerut întâi sa simtim disperarea pentru ca apoi sa plecam la lupta. Cioran a vrut sa fie o etapa. Noi nu l-am urmat decât pe jumatate. N-am reținut decat disperarea lui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2015, 05:35 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Andrei Hagherlacher @ 16 Jun 2015, 05:47 PM) *
Da! La români nu exista Neantul. Peste tot este Ceva. Dumnezeu - drăguțul e atât de mare încât a te opune destinului e o zadarnicie- vezi Miorita...

Ce este Neantul? romanii accepta vesnicia drept un dat de la "dragutul", dar oare Neantul nu este asemeni vesniciei? sau poate ca neantul este opozitul vesniciei, din care ia nastere viata!!
QUOTE
Vidul nu este conceptibil de către roman...

Poate pentru ca romanul se considera peren!!??
QUOTE
...precum col.Kurtz in Apocalypse Now! Principiile lucidității sale nu mai permiteau viata...

Poate, dar trebuie remarcat ca colonelul si-a acceptat destinul, el stia ca va venii o zi in care o sa dea socoteala pentru tot si toate, si-a acceptat destinul tocmai din cauza dorintei, credintei sale de a avea o ascendente asupra "zeilor". Aduce cu "Insula doctorului Moreau".
QUOTE
...Este spiritul modernist al veacului. Cioran a fost pe deplin fiul veacului sau.

Poate, spre deosebire de Tutea, care a acceptat destinul, starea in care a fost "aruncat", Cioran a ales sa "ocoleasca" destinul. N-as putea sa spun care dintre cei doi a ales calea cea buna, un lucru este cert, intelectualitatea acelui veac a ratat sansa sa moara eroic. Ce-am primit in schimb? "cuvinte care cladesc", romanul e cioban si poet, poate din plictiseala, singuratate! cine stie?


QUOTE(Andrei Hagherlacher @ 16 Jun 2015, 06:08 PM) *
...Cioran a vrut sa-i insereze pe români in istorie, in timpul istoric.

De ce? nu erau inserati! eu cred ca una este sa existi in istorie dar sa-ti displaca sa te faci cunoscut si alta este sa faci istoria profitand de "cuvintele care cladesc" in defavoarea faptelor. Cati eroi mor anonimi?
QUOTE
...Romanii se aflau într-o bucla atemporală. Comunismul nu ne-a facut decât mai suferinzi, mai tampi.

Poate ca ar fi bine sa ramana acolo, in acea "bucla atemporala", nu crezi? Mai suferinzi? exista atata suferinta in istoria acestui popor incat e zic ca din contra, comunismul a insemnat pentru romani o perioada de acalmie, pe care au acceptat-o riscand sa devina "tampi", oameni noi.
QUOTE
...Comunismul e o lectie din care n-am invatat nimic.

Eu am invatat ceva, comunismul a fost un experiment nereusit.
QUOTE
... De aceea Cioran ne-a cerut întâi sa simtim disperarea pentru ca apoi sa plecam la lupta...

Nu cred ca era nevoie de Cioran sa ne aduca aminte de starea asta, romanii chiar asa reactioneaza, la disperare si asta din cauza MINIMALISMULUI in care au fost invatati sa traiasca, sa-l accepte. Nu stiu cat de rau poate sa fie sa-ti duci zilele fericit cu strictul necesar, dar observ ca occidentalii se dau in vant dupa astfel de experiente.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Hagherlac...
mesaj 17 Jun 2015, 05:07 PM
Mesaj #89


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 15 June 15
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 75.455



Neantul este negarea lui Dumnezeu. Fizic, este gaura neagra care absoarbe creatia. Moral, este lipsa normelor. Neantul devine din aceasta perspectiva doar o etapa pana la elaborarea unor norme noi. Neantul nu este niciodată final. Disperarea are un sfârșit.

Comunismul a fost un experiment pentru Rusia. În cazul României a fost logică imperială.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman