HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rasism, notiune sau realitate?
Valheru
mesaj 21 Dec 2003, 11:20 AM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



faptul ca tiganii sunt vazuti asa e tot vina noastra
o buna bucata de vreme tiganii au fost robi
apoi , au vazuti ca robi si tratati prost
au incercat sa supravietuiasca cum au putut
exista insa tigani , instariti , spalati , cinstiti
a fi tigan nu inseamna a fi hot
noi i-am marginalizat
noi trebuie sa-i dezmariginalizam
problema e ca nu cred ca se lasa


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rbdhack
mesaj 21 Dec 2003, 03:52 PM
Mesaj #72


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 12 November 03
Forumist Nr.: 1.182



exact la fel s-a intamplat si cu negrii din S.U.A. Ei au fost sclavii albilor atata timp, iar in momentul cand au fot eliberati, unii dintre ei au continuat sa lucreze ca servitori, pentru ca s-au obisnuit cu asta de-a lungul anilor, iar ceuilalti ai fost pur si simplu adunati in ghetouri.. si lasati sa faca ce vor. Ei bine, nu s-a ingrijit nimeni de ei prea mult deoarece conflictele inca mai existau, bani nun prea aveau de scoala, iar de lucrat nu-i prea angaja multa lume. Atunci, multi dintre ei au luat-o pe unn drum nun tocmai ortodox, dar momentul cand era ok ca un negru sa lupte pentru drepturile lui, sa poarta o arma si sa nu i se para ceva rau in asta, sa-si faca dreptate singur, a aparut in jrurl anilor '80 odata cu Gangsta Rapul. de atunci si pana acum, parerea mea este ca oricum comunitatile de negrii au inceput s-o ia pe un drum bun, si pana la urma sunt chiar printre putinii din S.U.A. care au o cultura bine conturata. rbd
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 21 Dec 2003, 04:43 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (rbdhack @ Dec 21 2003, 04:02 PM)
dar momentul cand era ok ca un negru sa lupte pentru drepturile lui, sa poarta o arma si sa nu i se para ceva rau in asta, sa-si faca dreptate singur, a aparut in jrurl anilor '80 odata cu Gangsta Rapul.

rofl.gif imi place imaginea: Gangsta Rapul- salvatorul si eliberatorul comunitatilor de negri! thumb_yello.gif
fara sa neg (Doamne - fereste) aportul sau la emanciparea cetatenilor de culoare americani ma gandesc totusi la Martin Luther King si la altii asemeni lui.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Dec 2003, 04:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 21 Dec 2003, 05:07 PM
Mesaj #74


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hydra,
Rasismul a fost si inca este o problema. Dar de la realitate pina a face rasismul mod de viata e o diferenta mare.
Nu sustin ca ii iubesc pe toti la fel, dar pt un individ nu blamez intreaga comunitate. Ma supara personal unul, am grija de ala.Zii razbunare, dar nu rasism, ca nu ii iau pe toti la stanga. Si nu ii blamez pe toti. Normal ca sint mai precaut per viitor cu cei din zona respectiva, dar opiniile tale imi par un pic extremiste.

PS Denise, am modificat numele, scuze de incurcatura, era dimineata, nu-mi terminasem cafeaua si stiam ca o sa enerveze Gopernic iara. Daca te pup ma scuzi? mwah1.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 21 Dec 2003, 09:54 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 21 Dec 2003, 07:00 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (bdl @ Dec 21 2003, 05:17 PM)
Denis,
Rasismul a fost si inca este o problema. Dar de la realitate pina a face rasismul mod de viata e o diferenta mare.
Nu sustin ca ii iubesc pe toti la fel, dar pt un individ nu blamez intreaga comunitate. Ma supara personal unul, am grija de ala.Zii razbunare, dar nu rasism, ca nu ii iau pe toti la stanga. Si nu ii blamez pe toti. Normal ca sint mai precaut per viitor cu cei din zona respectiva, dar opiniile tale imi par un pic extremiste.


hh.gif Ce-ai frate cu mine? De unde ai scos-o pe aia cu extremismul? Trebuie ca am intr-adevar o problema, daca una spun si alte se intelege. cry.gif

Aha, poate din Pese-ul meu. rofl.gif

Esti sigur ca ai vrut sa spui "Denis" ?! Ca sa nu mai zic ca ai uitat "-e"-ul ! m-ai trecut asa scurt-pe-doi in tabara cealalta tongue.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 22 Dec 2003, 11:31 AM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Problema tiganeasca in romania nu este una rasiala,asta asa este ci una sociala,din pacate nu se face mai nimic si nici nu se va face din multe motive.Lipsa de interes din partea autoritatilor,inertie sociala,"reavointa"unei populatii eminamente,nomada fortata de comunisti la sedentarism.
Lipsa banilor pt. integrare sociala,marginalizarea sunt reale,darnici rromi nu sunt prea cooperanti,imi spuneti de rromi care v-au socat cu literatura citita,etc...de ce pt. ca pana si voi ii priviti ca niste "paria",la un roman nu sunteti socati sa vedeti ca a citit noica,cioran,eco,etc...atunci de ce sa nu recunoastem ca toti avem probleme cu acceptarea rromilor...diferenta este sa spunem de exteriorizare a sentimentelor.....
Sper ca nu am suparat pe nimeni:))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 22 Dec 2003, 11:43 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Mentalitatile se schimba cel mai greu, mai ales cand is alimentate
pe toate caile posibile.E greu de acceptat ca si altii pot fi la fel de buni
in ciuda culorii diferite a pielii.
Cat despre fondurile alocate comunitatii de rromi ele exista, in primarii
sunt departamente pt minoritati, dar ce se face cu ele stiu doar cei
care le detin.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 22 Dec 2003, 11:54 AM
Mesaj #78


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



asta cu fondurile se face dupa modelul american (in ultima vreme, ne chinuim si sa - pardon, scuzati, bonsoar - facem pipi ca americanii, ca si cum pupatul undeva (Piata Endependenti !) n-ar fi fost de ajuns. adica egzista foduri dar n-au cum sa ajunga la amariti. cum sa-i dai cuvenitul ajutor-social-bani-de-aspirina unuia care are ca adresa sub-pod-cutie-de-carton? adaptat: caruta-cort-groapa-de-gunoi. si mai adaptat: palat-cu-turnulete-al-nimanui-terenul-primariei-buletin nexam-parai-ghenghi (ca si noi ca brazii vorbim rromani). rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 22 Dec 2003, 01:00 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Is prea putini cei care isi "murdaresc manusitele"
intrand in contact cu "ciorile" cum frumos s-a exprimat
o doamna ce s-a recomandat ca fiind de la Procuratura cool.gif
deranjata de prezenta unui tiganus in compartiment.
Mentalitatea "da-i dracu , ca oricum s-au inmultit prea
mult" nu face decat sa-i indarjeasca si nici decum sa-i
convinga de necesitatea integrarii.
Nici un for european nu va rezolva problema asta cata vreme
in interior este o atitudine de dispret si dezinteres.
Inca ceva:de ce s-au creat locuri speciale pentru rromi la facultati
(inteleg la Psihopedagogie, da la restu?).Si asta e un fel de a le
induce ideea ca nu apartin societatii, ca sunt toleratiin virtutea
spiritului european .


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 22 Dec 2003, 03:59 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (Hydra @ Dec 22 2003, 11:33 AM)
imi spuneti de rromi care v-au socat cu literatura citita,etc...de ce pt. ca pana si voi ii priviti ca niste "paria",la un roman nu sunteti socati sa vedeti ca a citit noica,cioran,eco,etc...atunci de ce sa nu recunoastem ca toti avem probleme cu acceptarea rromilor...diferenta este sa spunem de exteriorizare a sentimentelor.....
Sper ca nu am suparat pe nimeni:))

"socata" nu - surprinsa da: una pentru ca pe vremea lui ceasca m-ar fi "socat" si un roman cu 10 clase care imi vorbea de cioran si eliade.
Doi: ca, pana la varsta aceea de 16 ani auzisem ce am auzit cu totii : daca nu esti cuminte te dau la tigani, hoti, bisnitari
trei pentru va puteti imagina ce putea vedea un copil care locuia in acelasi bloc cu bulibasa cartierului , bloc la coltul caruia se vindeau semintele si BT-urile. Am recunoscut ca aveam prejudecati (nu rasiale, ci sociale- eram totusi un copil) de aceea am si vorbit de reminiscente, care persista poate si in alte privinte si le avem poate cu totii. Exemplele date au fost cele care mi-au deschis ochii la 16 ani.Imi place sa cred ca de atunci m-am mai schimbat. Despre rasism, discriminare... eu am auzit vorbindu-se doar dupa 1989. Nu m-am nascut desteapta (si nici n-am devenit tongue.gif ), dar eu am invatat, si cred ca putem invata cu totii sa privim altfel lucrurile.

PS - NU m-am suparat. biggrin.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 22 Dec 2003, 05:10 PM
Mesaj #81


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Deci pana la urma exista un consens"national"privind problema tiganeasca.....toti ii iubim,suntem alaturi de ei,iar micile neplaceri pe care le provoaca sunt datorate acelor "minoritati" care de fapt zac in pushcarii.
cat despre restul,ce sa spunem sunt intradevar oameni ca noi cu alte mentalitati,educatie.........apropo sa vedeti cum se vorbeshte in casa la tzigani:)),spirit civic etc. deci pana la urma problema tiganeasca nu exista,ci este creata artificial..de .....noi romani,care nu dam banii,nu ii primim in scoli,nu ii angajam,nu ii acceptam asha cum sunt ei....cam asta reiese din discutziile noastre,daca ma insel poate ma "indreapta" cineva. Sper ca nu am inervat pe cineva:))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 22 Dec 2003, 06:37 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Scuze de intarziere, dar ma aflam la birou si din cand in cand ma mai "deranja " directorul ...
O problema exista: atat a romanilor , ca au prejudecati si nu vor sa recunoasca (caci e usor sa spui ii iubesc , doar nu poate nimeni sa te contrazica), cat si a romilor, ca nu stiu sa isi ceara organizat drepturile si sa profite de cele pe care le au (nu cred ca nu ii primeste nimeni in scoli, totusi). Dar mai este ceva : nu stiu sau nu vor sa faca lobby - cata vreme reprezentatii lor sunt imparati si regi de genul celor pe care ii cunoastem (na, ca aici ma contrazic, parca reprezentantii romanilor sunt mai grozavi wink.gif ) , sau nu vor dobandi o anumita mandrie ca sunt romi (stiu ca sunt deja anumite miscari in acest sens , dar timide) - exceptie poate domnul Madalin Voicu - plangerile lor nu vor fi luate cu adevarat in serios.
Ca sa fac o gluma, ar trebui sa facem ca la intrunirile AAA : sunt roman si am prejudecati in ce ii priveste pe romi si nu : "eu ii iubesc, eu nu fac o diferenta" - diferenta inca se face: cand cunosti un chinez un turc... primul lucru pe care il observi la el este ca e chinez sau turc, apoi ii cunosti calitatile sau defectele personale -importanta e reactia ta cand vezi ca apartine altei etnii, nu sa te faci ca nu vezi, cine spune ca nu observa- minte (cine?a da, e prietenul meu...cum? e chinez? vai , da' nici n-am observat); da, stand alaturi de el si cunoscandu-l mai bine este posibil sa uiti sau chiar sa respecti acest lucru....Aceste prejudecati sunt dobandite de ani si ani si este greu sa le inlaturam una-doua si mai ales negand ca le avem noi insine , iar reprezentantii educati din randul acestei etnii ar trebui sa isi ajute semenii, nu sa ii renege. La ultimul recensamant, cati dintre ei si-au declarat etnia adevarata?

Situatia e oarecum similara cu a romanilor: ma deranjeaza cum suntem tratati in Europa de Vest (cu toata legislatia lor democratica cu tot si civilizatia lor inaintata -stim foarte bine ca inca suntem considerati cetateni de gradul II ai Europei) : dar stau si ma intreb oare noi nu avem nici o vina? Problema nu se rezolva pupat piata independentei si gata, dar ar trebui sa incepem sa ne schimbam optica. Si noi, si ei.


@ bdl te..scuz...te scuz wub.gif o fi subconstientul?

Acest topic a fost editat de denise_d: 22 Dec 2003, 06:58 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiberio21
mesaj 23 Dec 2003, 12:49 PM
Mesaj #83


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 23 December 03
Forumist Nr.: 1.594



"Situatia e oarecum similara cu a romanilor: ma deranjeaza cum suntem tratati in Europa de Vest (cu toata legislatia lor democratica cu tot si civilizatia lor inaintata -stim foarte bine ca inca suntem considerati cetateni de gradul II ai Europei" 50.gif
Buna Denise,stii...e interesant ceea ce ai scris tu.Mie cel putin asa mi se pare.Cred ca ai fost in afara Romaniei din moment moment ce faci aceste afirmatii...atunci poate imi poti raspunde la urmatoarea intrebare:cati rromi (si nu doar ei,chiar si "fratii" nostri romani) bine educati ai vazut tu in europa!? Sincer(romani)poate ca mai gasesti insa cu mare greutate,pe cand rromi eu iti jur k nu am vazut NICI MACAR UNUL educat.Stii....cand esti in romania spui:"sunt mandru de a fi roman" insa cand esti in europa iti este RUSINE de nationalitatea pe care o ai si asta se intampla doar din cauza rromilor ,si nu doar a lor,care cersind in intersectii sau pe la colturi de strada scriu pe un carton: "VA ROG DATI-MI UN MIC AJUTOR.SUNT UN ROMAN SARAC CU SOTIE CARE ARE CANCER(sau alte boli de aceeasi gravitate care te fac sa ti se rupa inima in doua de mila)SI PATRU COPII DE CRESCUT" asadar...care ar fi sentimentul tau in acele momente daca esti impreuna cu amicii tai "europeni"!!???Deci... suntem vazuti rau si mereu criticati de catre celelalte tari pe buna dreptate draga denise.
nu vreau sa ma abat de la subiectul de discutie asa ca va las.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 23 Dec 2003, 01:41 PM
Mesaj #84


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



he-he-he...da' cerutul nu-i tot una cu datul in cap. pe cai mai multi dintre noi asta ne preocupa. "agresivitatea" cersetorilor e pdisecata pe alt topic.

nu-i rau ca sta tiganul si cerseste (minca-ti-as). sta si el printre cersetori de (multe) alte nationalitati. (uite, de-un parexamplu, ce mindrie au (pe ei) negrii newyorkezi - nu ti-ar cere ceva nici morti, prefera sa-ti dea in cap !). iar tiganul educat n-are nevoie sa cerseasca. sau poate ca are, dar i-e rusine. asa-i cind citesti prea mult, te timpesti. pentru cine se asteapta sa mearga "in Europa" (ca sa vezi !!) si sa gaseasca tigani recitind Shakespeare la colt de strada, ii recomand sa se trezeasca !!! tiganii shakespearologi (egzista, sa-mi saie mie oichii !!) se gasesc din abundenta la congresele lor tiganesti (anu' trecut in Spania. oare Spania o fi in Europa?)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Dec 2003, 01:51 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Draga tiberio 21, in primul rand bine ai venit la Han !
In al doilea rand, daca tot m-ai citat, citeste si urmarea : Oare noi nu avem nici o vina. Da, am fost in Europa,si am vazut si bune si rele. Nu sunt perfecti, dar acolo macar se straduiesc sa-si rezolve problemele. Iar rromi sunt destui educati, te asigur. Poate nu ai intalnit tu, sau poate nu ai realizat ca de fapt sunt rromi. Iar Europa (si nu numai) este plina de romani si rromi care fac cinste acestei tari. Ai sa intalnesti aici la Han , multi romani plecati peste granita de ani si ani si ai sa vezi ce oameni deosebiti sunt. Sunt convinsa ca ai motivele tale cat se poate de reale sa gandesti asa , dar ce ar trebui sa faci este sa-ti pui intrebarea:chiar se aplica aceasta regula de fiecare data? Chiar or fi toti la fel? Ai incercat CU ADEVARAT sa ii cunosti? De vazuti "prost" de Europa suntem vazuti asa nu numai din cauza rromilor care cersesc, ci si din cauza romanilor care fac acelasi lucru, a "fetitelor" iesite la produs, dar mai ales a autoritatilor care nu sunt in stare sa controleze granitele, din cauza evenimentelor de genul: iunie, mineriade, deturnari de fonduri FMI, coruptie la toate nivelurile, parlamentari semi-analfabeti plecati in delegatii oficiale etc. Si, asa cum incercam sa spun , din cauza PREJUDECATILOR pe care ei le au fata de romani, si noi romanii fata de de rromi. Suna ca in fabula: Noi vrem egalitate, dar nu pentru catei". Nu mi-a fost si nu imi este rusine ca sunt roman, avem suficiente motive sa ne mandrim cu nationalitatea noastra. Si pe cat mi-a stat in putere, discutand cu europenii, americanii, am incercat sa le explic cate ceva, sa le imprastii anumite prejudecati despre noi, Si stii ceva, M-AU ASCULTAT. Noi facem asa ceva cu rromii?
Ascultam ieri o melodie (Skunk Anansie):
"He tried to intelectualize my blackness
to make it easier for his whiteness"

Cam asta facem noi - teoretizam. Ar fi interesant si punctul de vedere al unui rrom.


PS. @brutus tongue.gif mwah1.gif


Later: Ups! iacata-ma-s si haiduc!

Acest topic a fost editat de denise_d: 23 Dec 2003, 01:52 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiberio21
mesaj 23 Dec 2003, 01:52 PM
Mesaj #86


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 23 December 03
Forumist Nr.: 1.594




brutus,brutus,brutus.....Shakespeare nu are nici o legatura cu buna educatie a unei persoane,credeam ca stii asta. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 23 Dec 2003, 02:39 PM
Mesaj #87


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



d. Tiberio, ati vazut prea multe filme cu Hannibal Lecter ! rolleyes.gif numa' ala minca ficat-de-om in sunete de Mozart.
ar fi interesant de aflat ce intelegeti dvs. prin "buna educatie". am vazut c-ati citat placuta cersetorului rrom - nu scria pe ea "datimi", ci "dati-mi", sa indraznesc sa ma laud c-am avut dreptate? rolleyes.gif

duduia Denise, daca aia inseamna o pupatura frantuzeasca ohmy.gif tre' sa zic pass...rusinoasa, mie-mi spui?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiberio21
mesaj 23 Dec 2003, 04:44 PM
Mesaj #88


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 23 December 03
Forumist Nr.: 1.594



50.gif 50.gif mad.gif
Brutus nu vreu sa supar pe nimeni, dar ceea ce eu am scris era tradus din italiana unde am vazut cele mai multe "cartonase" de acest tip (eu am scris cu caligrafia pe care o cunosc eu {totusi mi se pare ca si aceasta incep sa o uit cry.gif })
Insa vreu sa stii ca am avut atat in Romania cat si in afara Romaniei prieteni rromi, chinezi, spanioli, italiani... si lista ar putea continua(va spun asta ca sa va fac de inteles caci nu sunt rasist)insa calitatile pe care le poate avea o persoana (cum ar fi rromii caci se discuta mult despre ei,au un talent deosebit pentru muzica si eu personal ii admir pentru acest lucru) nu au nimic de a face cu educatia cum iti spuneam mai inainte.
Cand zic educatie ma refer la cele mai simple lucruri cum ar fi cand iei cina intr-un ambient placut si cu lume "buna" mi se pare un lucru foarte urat ca o persoana sa manance cu cotul pe masa sau sa se ridice de la masa si sa plece inainte ca toti ceilalti sa isi fi terminat cina... deci iti ziceam lucruri foarte simple ca si respectul pentru celelalte persoane. Acest lucru pe care tocmai l-am zis despre cina si respect pt. alte persoane l-am trait deja cu un grup de etnie rroma care pur si simplu nu se poate abitua (asa cred ca se zice) la un alt nivel de civilizatie.
Cel putin asta e parerea mea, am continuat sa le explic, sa ii fac sa inteleaga sau sa se schimbe cat de putin insa fara nici un rezultat.
Imi cer scuze anticipat in caz ca se supara cineva sau se simte jignit de ceea ce am zis...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Dec 2003, 06:55 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



"Duduie" brutus, s-avem pardon, nu stiam ca se poate interpreta si asa... Scuzati afrontul, n-a fost cu intentie.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 30 Dec 2003, 10:24 AM
Mesaj #90


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



rofl.gif d. Tiberio, acuma o sa-mi spuneti ca si eschimosii sunt needucati ca-si freaca nasurile cind se-ntilnesc, ba chiar am auzit ca unii isi ofera femeile distinsilor oaspeti (ca sa-i faca de rusine daca rateaza sorry.gif ) e si asta un nivel de civilizatie, sa stiti. si-apoi, de snobism nu va banuiam..."lume buna"...hmmm...

serios vorbind, aveti o atitudine foarte sanatoasa. nu sunteti rasist, dar e mai bine sa nu existe o segregatie a raselor. nu va place rasismul, dar nici negrii (am mai spus-o, nu-i nimic). fiecare sa stea la locul lui. pacat ca Dumnezeu n-a facut si niste granite de astea, ca sa stim toti cam pe unde ne e locul.

denise, fata mea, sa vezi chestie: ziceai tu ceva ca atunci cind cunosti un chinez, primul lucru pe care-l vezi e...ca-i chinez. no, uite, io m-am intilnit cu un evreu. in tren. si mie-mi place sa trancanesc, da' si lui ii placea la fel. marturisesc ca nu m-am prins din prima clipa ca-i evreu. (cu astia e mai greu, ca multi nu mai au semnele distinctiv-traditionale.) eh, si cum parerile noastre nu coincideau de la un punct incolo, i-am zis ca-i idiot. stii ce mi-a raspuns? ca sint un antisemit nenorocit. da' nu i-am reprosat ca-i evreu, pentru Dumnezeu !!!!!!...

pai sa nu-ti vina sa zici vorba aia?....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 1 Jan 2004, 07:35 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (brutus @ Dec 30 2003, 10:26 AM)
no, uite, io m-am intilnit cu un evreu. in tren. si mie-mi place sa trancanesc, da' si lui ii placea la fel. marturisesc ca nu m-am prins din prima clipa ca-i evreu. (cu astia e mai greu, ca multi nu mai au semnele distinctiv-traditionale.) eh, si cum parerile noastre nu coincideau de la un punct incolo, i-am zis ca-i idiot. stii ce mi-a raspuns? ca sint un antisemit nenorocit. da' nu i-am reprosat ca-i evreu, pentru Dumnezeu !!!!!!...

pai sa nu-ti vina sa zici vorba aia?....

Brutus draga, din pacate idioti se gasesc la tot pasul si majoritatea chiar nu pot fi recunoscuti "din prima". Deobicei nu au semne distinctive. Iar a te ascunde in spatele nationalitatii de cate ori nu mai ai argumente, e cel putin de prost gust. Acum , depinde si care era subiectul discutiei...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(balcanicu')
mesaj 2 Jan 2004, 05:47 AM
Mesaj #92





Guests






Din serialul ala, Cracker (aproximativ):
Fitz: "Esti rasist?"
Unu': "Nu."
F: "Iti plac negresele?"
U: "Da."
F: "Atunci esti rasist."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Jan 2004, 04:05 PM
Mesaj #93


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Nu stiu cum se face ca am pierdut din vedere acest topic, fiindca pare extrem de interesant. (Denise, mai trage-ma de manecuta, din cand in cand tongue.gif )
Problema rasiala exista in toata lumea si n-o s-o poata stapani nimeni vreodata. Poate ca de la Cain si Abel ni se trage, sau poate mai de demult... wink.gif
Vorbim de rromi, de chinezi, sau de cum sunt tratati romanii (nu conteaza daca-s rromi sau nu) in lume. Aici ar trebui sa scrii ore in sir, si tot n-ai putea exprima tot... Si-apoi s-ar schimba ceva in lume? I-am convinge pe cei cu idei preconcepute sa si le revizuiasca? Ma indoiesc. Dureros este ca noi intre noi ne tratam cu rasism. Nu toti, dar... sindromul a existat dintotdeauna... Moldoveanu ceva mai cultivat se ferea sa-si decline originea reala si cauta pe cat posibil sa nu-si tradeze accentul, pentru a nu fi ironizat de colegii de serviciu. Veti zice ca erau doar glume nevinovate, care nu aveau un substrat rasist, ci poate usor subiectiv. Totusi, bancurile care exista pe seama moldovenilor, sunt - cred - un argument in acest sens. La fel cu oltenii (care fie vorba-ntre noi, se mandresc ca sunt olteni, nicidecum sa se ascunda ) . Intre francezi si belgieni, tot cam asa stau lucrurile. Luat la modul personal, fiecare este unicat. Fie ca este maghiar, tigan, moldovean, oltean, evreu sau chinez. Stai de vorba cu el si constati ca merita tot atata respect pe cat tu meriti in societate. Luati la modul general, nu putem sa ne delimitam de efectul grupului asupra societatii. Am cunoscut tigani care erau niste vecini extraordinar de respectuosi, dar aceeasi vecini, in alte conditii deveneau ceea ce si erau de fapt, renuntand sa mai faca exceptie de la regula.
Am cunoscut (in Londra) si tigani care munceau. Putini, ce-i drept, dar i-am cunoscut si chiar am devenit prieteni. Erau foarte apreciati pentru sarguinta lor, ceea ce poate parea foarte ciudat pentru un roman care-i cunoaste atat de bine! Eu cred ca societatea ne schimba. Cu cat ai tendinta sa arati cu degetul, cu atat instighezi lupta orgoliilor. Cu cat tratezi oamenii ca "obisnuiti" ai societatii, cu drepturi egale, cu atat cei marginalizati pana la un moment dat, se integreaza mai usor. Iar aici nu-i vorba numai de rromi, ci si de romani in toata splendoarea intelectualitatii de care cred ca dau dovada! Omul este victima propriilor sale reactii sociale. Cu cat se considera mai sus, cu atat va avea consecintele razvratirii "handicapatilor" care se vor napusti asupra lui!...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 3 Jan 2004, 01:46 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



"stiati ca...."
Japonezii nu au fost numai nationalisti ferventi de cand se stiu ei, dar si rasisti, in sensul ca ei insisi formau o rasa separata, "inrudita" cu rasa putin degenerata a celorlalti mongoloizi, insa albii au fost, pana in perioada Meiji, "barbari" si "rasa inferioara". Prin anii 1920 lucrurile s-au schimbat, iar japonezii luptau sa li se recunoasca statutul de ... albi, in special datorita emigratiei destul de masive spre SUA, care in acei ani si-a inchis brusc portile pt. japonezi, pe motive (pe fata !) rasiale. Pana la urma japonezii chiar au fost declarati "rasa alba onorifica" de catre regimul de Apartheid din Africa de Sud. Un episod interesant in istoria J. a fost "vanatoarea de coreeni" din 1923, cand coreeni din J. au fost acuzati ca "au suparat zeii cu prezenta lor pe pamantul sfant si au otravit fantanile". Asta se intampla in secolul 20.

Sigur ca toti ar trebui sa fim apostoli ai integrarii rasiale si etnice, dar lucrurile nu sunt deloc simple. Daca un individ cu alte caracteristici rasiale (sau etnice) creste in societatea majoritara, in exact aceleasi conditii, integrarea e relativ usoara (desi unele traume inerent exista, chiar daca sunt bine ascunse). Dar integrarea unor comunitati intregi in termen scurt e o curata utopie. Acum cativa ani traversam Turcia cu autocarul. In autocar erau si 3 pakistanezi, studenti (!!) care se intorceau acasa, in vacanta. Pakistanezii s-au trantit pe jos ca animalele, in spatiul dintre banchete, erau jegosi si galagiosi, si totusi nu erau needucati, nici prosti. Sigur, cand vor ajunge in occident vor fi obligati sa-si adapteze comportamentul, dar asta e doar o fatada. Noi nu putem sa "integram" cu forta, cei in cauza trebuie sa se adapteze, nu numai in comportamentul exterior, ci si in cel interior. Pentru ca un pakistanez (nu am nimic cu ei, e un simplu exemplu !) care se tranteste pe jos in autocar va simti acelasi inpuls si cand se va afla intr-un TGV, doar ca va fi mult mai motivat sa si-l reprime. Pana cand inpulsul nu dispare, integrarea e doar un cuvant.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 3 Jan 2004, 04:33 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Interesant! Auzisem ceva dar nu stiam atatea detalii. De unde rezulta ca galbenul poate deveni alb si albul poate deveni oricand negru! Cum criteriile se schimba cu vremurile - se pot schimba multe si in "stratificarea" rasiala -dupa cum vedem o stratificare superflua. Poate ca si impulsurile de care care povesteai vor ajunge de bon-ton la un moment dat (Doamne fereste!). Si sunt de acord - intai cei care se simt lezati de prejudecati (rasiale, sociale) trebuie sa invete sa-si apere drepturile si sa devina constienti ca le au deja. Iar ceilalti sa nu le nege aceste drepturi.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 4 Jan 2004, 11:04 AM
Mesaj #96


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Pe larg in AlterMedia din 3 Ianuarie 2004 care se ocupa pe larg despre discriminare:

[Minoritati] Dec - 30/2003
*CONSILIUL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII, SESIZAT DE UN HOMOSEXUAL *
Un homosexual care pretinde că el si alti doi amici ai lui au fost discriminati si insultati într-un Internet-Cafe din Cluj a sesizat Consiliul National pentru Combaterea Discriminării.
Pe larg: http://ro.altermedia.info/index.php?p=895&more=1&c=1

[Social] Jan - 01/2004
*MUNCITORI CHINEZI IN ISRAEL SEMNEAZA UN CONTRACT „FARA SEX” *
Muncitori chinezi care lucreaza pentru o firma din Israel au fost fortati sa declare – ca o conditie la angajare - ca nu vor intretine relatii sexuale sau nu se vor casatori cu femei israeliene. Intocmai ca in legile rasiale din Germania nazista!...
Pe larg: http://ro.altermedia.info/index.php?p=903&more=1&c=1

Nu comentez!
Il rog pe Balauru' sa se exprime si aici.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brutus
mesaj 5 Jan 2004, 09:20 AM
Mesaj #97


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.446



La multi ani la toata lumea !!! vad c-ati activat pe-aici, bine ati facut !

d. OmuBun, mi-a placut ce-ati zis si cum ati zis. sa stiti ca si eu sint pe jumatate moldovean, asa ca va dau dreptate. pe linga categoriile mentionate, eu as fi adaugat si blondele ohyeah.gif , mai ales din pricina bancurilor cu si despre ele. ca doar si astea sunt o parte din folclorul romanesc. nitel furat de pe la altii (evident, nu de noi ci de tigani biggrin.gif ). oricum, repet, mi-a placut. ar trebui sa fim mai multi ("putini da' bine organizati" nu mai e la moda). Problema rasiala nu vine chiar de la Cain si Abel, ci - conform Coranului - de la fii lui Noe (unul dintre ei si-a dezbracat tatal in timp ce dormea, iar Dumnezeu l-a pedepsit pe nerusinat sa fie negru pina la sfirsitul lumii - parca si-aici e ceva rasism, nu? Daca o fi scris asa si-n Biblie, nu stiu, rusine sa-mi fie !)

domnilor, faza cu japonezii m-a pus pe ginduri. ma intreb cine-si mai aminteste de populatia "ainu", si daca mai exista vreun exemplar. pentru cine nu stie nimic, Google rules. orice rasa, pina si cea neagra (pardon, de culoare !), va gasi (daca tine neaparat sa caute) un regim (fie el si de Apartheid) din Cucuietii din Deal, Groenlanda sau orice alta tara care are un cuvint greu de spus pe plan mondial, care s-o declare "rasa alba superioara", "marele alb" (ooops!! asta- de pe alt topic) si etc. daca le mai dam mult peste mustati, or sa ne bata cu propriile noastre arme hirtogaresti de albi (de regiune superiori). atunci sa vedeti integrare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 21 Jan 2004, 11:44 AM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Rasisti suntem sau am fost cu totii intr-un fel sau altul... fiindca toti avem unele prejudecati despre anumite popoare, rase, religii etc, mai mult sau mai putin fondate. Ceea ce pot spune insa e ca negrii pe care i-am cunoscut sunt niste oameni super si imi plac la nebunie... mai ales unii dintre ei tongue.gif
La toate popoarele exista exceptii destule si nu cred ca este bine sa generalizam. Dar ma indoiesc ca ura rasiala va inceta vreodata.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Jan 2004, 01:38 AM
Mesaj #99


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hai sa clarificam ceva.
E niormal ca unii nu sufera tiganii, altii negrii si asa mai departe. Dar astea sint niste opinii personale al alora.
Si e cu totul altceva cind se generalizeaza si se expun aceste opinii. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Jan 2004, 06:17 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (bunicu'Gilbert @ Jan 4 2004, 10:06 AM)
Pe larg in AlterMedia din 3 Ianuarie 2004 care se ocupa pe larg despre discriminare:

[Minoritati] Dec - 30/2003
*CONSILIUL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII, SESIZAT DE UN HOMOSEXUAL *
Un homosexual care pretinde că el si alti doi amici ai lui au fost discriminati si insultati într-un Internet-Cafe din Cluj a sesizat Consiliul National pentru Combaterea Discriminării.
Pe larg: http://ro.altermedia.info/index.php?p=895&more=1&c=1

[Social] Jan - 01/2004
*MUNCITORI CHINEZI IN ISRAEL SEMNEAZA UN CONTRACT „FARA SEX” *
Muncitori chinezi care lucreaza pentru o firma din Israel au fost fortati sa declare – ca o conditie la angajare - ca nu vor intretine relatii sexuale sau nu se vor casatori cu femei israeliene. Intocmai ca in legile rasiale din Germania nazista!...
Pe larg: http://ro.altermedia.info/index.php?p=903&more=1&c=1

Nu comentez!
Il rog pe Balauru' sa se exprime si aici.

Salut Bunicule !! La primul tau exemplut dat nu am ce comenta pt. ca stiu si nu am destule date. Se poate sa fie adevarat si se poate ca nu.

Al doilea exemplu e supt din deget si miroasea fii antisemit. Si inca citezi un document antisemit tocmai la topicul rasismului ph34r.gif

Daca vrei argumente, cu placere dar cred ca daca mai citesti inca odata aberatiile si calomiile acestui site ai sa intelegi singur. Pana si poza atasata acolo al face de ras pe cel ce a scris asa ceva.

Dar din pacate asa merge disinformatia....sa bagi o poanta tare celor ce nu-s in tema. Iar acesti " fraieri " sunt usor de modelat, si mai ales nu mor niciodata....doar se schimba cu alti fraieri.

M-am asteptat la mai mult sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 22 Jan 2004, 11:02 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Nu orice mesaj de critica la Israelului este si antisemit. De altfel stirea e preluata din The Guardian.

Eu, de exemplu', n-am nimic cu Israelul, sau cu evreii in general, dar asta nu ma impiedica sa cred ca Sharon e un ticalos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Jan 2004, 02:00 AM
Mesaj #102


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Ryan @ Jan 21 2004, 04:46 AM)
Rasisti suntem sau am fost cu totii intr-un fel sau altul... fiindca toti avem unele prejudecati despre anumite popoare, rase, religii etc, mai mult sau mai putin fondate.

Mai incerc si eu o data sa clarific problema rasismului.
Toti avem simpatii sau antipatii, bazate pe experiente proprii sau din imagini fals proiectate de media, de familie, de povesti auzite.
Rasist consider ca este acela care, de ex., aude ca esti roman si (dat fiind ca in tara lui romanii au fost mediatizati ca hoti si/sau tigani) nu iti da o slujba, sau ma rog, orice altceva la care ai drept egal, ca OM.
Rasist este cel care ar refuza sa stea de vorba cu tine pentru ca esti pakistanez.
Prejudecata joaca un rol, da, dar cand ai prejudecati si dai omului o sansa sa dovedeasca cine e si ce poate, nu esti rasist.

Nationalismul e cu totul alta problema. Iar casatoriile inter-rasiale si inter-nationale inca sunt o problema pe intreg mapamondul - nu pentru toata lumea dintr-o anumita rasa sau cultura sau tara, ci pentru acei care inca isi tin ochelarii de cal la ochi.
La indieni inca exista casatoriile de casta - si aici vorbim de aceeasi rasa, aceeasi tara, aceeasi cultura. Asta nu e rasism.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 23 Jan 2004, 02:22 AM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Pai eu credeam ca tocmai asta sta la baza sentimentelor rasiste: prejudecatile pe care le avem despre ceilalti si care duc eventual la ce ai spus tu, sa nu-ti dea o slujba fiindca esti de cutare natie.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Jan 2004, 12:02 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Damnatius @ Jan 22 2004, 10:04 PM)
Nu orice mesaj de critica la Israelului este si antisemit. De altfel stirea e preluata din The Guardian.

Eu, de exemplu', n-am nimic cu Israelul, sau cu evreii in general, dar asta nu ma impiedica sa cred ca Sharon e un ticalos.

Orice critica bazata pe adevar nu are legatura cu antisemitismul....OK.

Dar Alter a preferat sa traduca un mesaj antisemit si inca a adaugat si o poza din care reiese adevaratul scop....de a pune in situatie penibila pe Israelieni.

Ce ai inteles tu din acea poza asatata??

Sharon ticalos sau nu...nu-si are rostul pe aici.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 23 Jan 2004, 03:35 PM
Mesaj #105


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (SORIN @ Jan 22 2004, 06:19 PM)
Al doilea exemplu e supt din deget si miroasea fii antisemit. Si inca citezi un document antisemit tocmai la topicul rasismului ph34r.gif 
.........
Daca vrei argumente, cu placere dar cred ca daca mai citesti inca odata aberatiile si calomiile acestui site ai sa intelegi singur. M-am asteptat la mai mult sad.gif
Sorin.

Nu am idei preconcepute antisemite. Trebuia sa verific stirile cu cel putin inca o sursa. Le-am preluat si retrimis doar dintr-un simplu motiv: orice membru al unui popor ce locuieste pe acest Pamant poate fi acuzat de rasism din varii motive.
Dar de aici si pana la a fi modelat de stirile unei agentii de presa (care a preluat un cotidian ) este egal cu a crede in filosemitismul evidentiat la Brasov cu ocazia dezvelirii statuii lui Y. Rabin. Cred ca vom discuta mai aprins dupa ce firma dlui Arad se va ocupa de campania electorala a dlui Vadim Tudor.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman