HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Rasism, notiune sau realitate?
Figaro
mesaj 23 Jan 2004, 03:37 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu cred ca Vadim e antisemit. Cred ca e mai rau: cameleon. Astia nu au o culoare stabila.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Jan 2004, 08:29 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Bunicule,, nu te acuz cu nimic....doar ma enerveaza cei ca imprastie praf in ochii lumii. ( nu ma refer la tine )

Iar ca sa va arat ca am dreptate, va invit inca odata sa vedeti poza atasata de Alter si sa-mi spuneti ce reiese din ea.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 25 Jan 2004, 05:11 AM
Mesaj #108


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Pana la urma rasismul este o atitudine personala. Deci sintem cu totii rasisti. Depinde de educatie si de experientele pe care le ai ca individ. Il inteleg pe cel care are un vecin chinez care-si lasa regulat cainele sa faca pipi pe usa lui, sigur ca nu-i mai inghite pe chinezi. Cel care are vecini negri din toate partile si nu pote inchide ochii noaptea de galagie, sau vietnamezi si indieni in bloc care gatesc cu niste mirodenii de nu mai pui nimic in gura o sa se uite chiondaris la toti asiaticii. Sau nimeresti intr-un cartier de evrei ortodocsi cu zulufi si fete grave, care au niste ritualuri deloc placute si un stil de viata greu de conceput. Cum iti modifici atitudinea fata de oameni dupa asemenea expunere la "etnii" de alt soi decit al tau? Te schimba, nu se poate sa treci nepasator pe linga ei fiindca TE DERANJAZA si atunci devii rasist fiindca asociezi culoarea, numele, mirosul,gesturile,limbajul unui grup restrins sau persoana la intreaga etnie. Si apoi, RASIST este un termen extrem de relativ in cazul cind toti sintem marcati de aceasta atitudine mai mult sau mai putin.Cum se numesc evreii din Israel care-i urasc pe arabi? Sau palestinienii, cum ii vad pe evrei? Poti spune ca un palestinian este antisemit? Doar sint si ei tot 'semiti'! Deci sa nu uitam aspectul politic. Rasismul poate si este o unealta politica pe care o scoate si o foloseste cine este in masura sa beneficieze din manipularea ei. La nivelul fiecaruia sint sigur ca pina la urma conteaza calitatea omului si nu culoarea sau forma ochilor sau a nasului si ca in anturajul fiecaruia sint si evrei, si orientali si tigani fara deosebire.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jan 2004, 05:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
runik88
mesaj 29 Feb 2004, 02:14 AM
Mesaj #109


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249



Rasismul este si o notiune si o realitate. Multi folosesc notiunea in sens peiorativ fara a sti ca definitia de baza este "CARACTERISTICI ce tin de o anumita rasa".
De exemplu sobrietatea asiaticilor sau masa musculara ce se dezvolta mai usor la persoanele de culoare... Realitatea transforma insa diversitatea in intoleranta si aici e de fapt problema...


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 19 Mar 2004, 07:57 PM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva cenzurat.....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care conduc cenzurat,noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Te rog sa nu se mai intample! Sa ne mentinem intr-un limbaj civilizat...
Catalin


Acest topic a fost editat de Catalin: 19 Mar 2004, 10:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Mar 2004, 08:37 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Hydra @ 19 Mar 2004, 08:57 PM)
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva [...].....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care [...],noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Vezi ca ai site-uri speciale unde sa-ti exprimi "simpatiile" tale in acest mod. Nu aici !

Acest topic a fost editat de Catalin: 19 Mar 2004, 11:00 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 19 Mar 2004, 09:45 PM
Mesaj #112


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE (Hydra @ 19 Mar 2004, 07:57 PM)
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva [...].....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care [...],noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Acesti [...] isi fac de cap deocamdata, in ciuda spumelor facute de unii "Albi" de culoare si negrii de suflet.

QUOTE
Doamne ma doare sufletul inima capu


Ai grija sa nu-ti plezneasca sad.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 19 Mar 2004, 11:01 PM


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 19 Mar 2004, 11:04 PM
Mesaj #113


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Daca discutia continua in felul acesta nu prevad un viitor luminos... sa ne abtinem de la jigniri, ok?

Multumesc,
Catalin

Acest topic a fost editat de Catalin: 19 Mar 2004, 11:57 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 23 Mar 2004, 06:52 PM
Mesaj #114


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Ma bucur ca reactionati...intrebare :15 romani au fost ucisi de arabi....ii iubiti pe arabi la fel de mult ca inainte....daca ar fi o ruda de a voastra printre victimile violurilor jafurilor crimelor facute de rromi cum atzi reactiona??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 23 Mar 2004, 06:56 PM
Mesaj #115


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



De matale ai măsura necesară la adidasi pentru-a acuza o rasă întreagă de actiunile a 13 individi, apartinând acelei rase, atunci poza matale să fie în DEX, în dreptul cuvântului 'generalizare'.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 24 Mar 2004, 08:01 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Germenii rasismului stau tocmai in situatii de genul "x arabi au ucis y romani".
Seamana putin cu atitudinea celor ce nu au fost in regiunile in care sunt majoritari
maghiarii dar stiu ei sigur ce persecutati sunt romanii minoritari.
Ce sa zicem de romanii care ucid, jefuiesc, etc tot romani?


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 24 Mar 2004, 08:28 AM
Mesaj #117


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



A fi român nu tine doar de buletin, nu si în viziunea mea. Nicolae Iorga afirma odată că un patriot este '... oricine care a scris un vers, a vărsat o lacrimă sau a lăsat o picătură de sânge să se verse pentru patria sa.'


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 25 Mar 2004, 12:21 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



De ce e un om rasist ? Pentru ca ceilalti din alta rasa il enerveaza, el este prieten cu cei din rasa lui si mai apar si strainii astia cu care nu are legatura si care par sa nu aiba toate problemele pe care le are le si cei la fel ca el.
E un fel de "sa moara si gaina vecinului" , daca mie imi merge prost, atunci strainii astia sunt de vina, lor de ce sa le mearga bine in tara mea, ce sunt mai smecheri ?
E si frica de necunoscut, nestiind cum gandesc strainii, un rasist presupune ca ei toti gandesc orice in afara de lucrurile obisnuite pentru un om, daca l-a vazut pe unul ca il ataca aunci tot restul de necunoscuti si neantelesi devin rai automat. E greu sa scapi de impresia asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Mar 2004, 12:34 PM
Mesaj #119


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Rasismul este o notiune seaca, dar o realitate dureroasa! Rasismul produsul claselor conducatoare si al religiilor, a fost creat pentru a tine oamenii sub acelasi steag,pentru a-i controla, pentru a le arata bau-bau si a face front comun impotriva lui, impotriva strainului de langa ei! De ce? Pentru ca strainul acesta vine din afara sistemului si poate aduce idei noi, periculoase, ce pot duce la pierderea controlului asupra sistemului! Cand ideile vin din interior pot fi mai usor controlate si manipulate, dar cand vin din exterior sunt mai greu de controlat si de calculat impactul lor asupra componentelor sistemului! De aceea, strainii sunt periculosi.
In sprijinul afirmatiilor mele aduc un exemplu clasic, de manipulare a constiintelor - 99,9% din materialele aparute pe piata despre extraterestri ii prezinta ca fiind extrem de agresivi, dorin sa extermine specia umana. De unde aceasta idee, cand ei , saracii, nici macar existenta nu si-au demonstrat-o fara echivoc, darmite adversitatea!!!
Rasismul este doar o latura a xenofobiei, accentuat de egoismul si mandria de rasa(patriotismul contine o forma subtila de rasism). La Madrid, X OAMENI au ucis Y OAMENI, asta este adevarul, nu arabii, nu islamul,nu, OAMENII UCID OAMENI, asta este ADEVARUL, si se intampla asta in fiecare zi, de la aparitia oamenilor pe pamant. Culoarea pielii sau felul cum se inchina e doar o scuza pentru a justifica instinctul ancestral de a ucide... Specia umana si-a pierdut conditia umana, de fapt eu consider ca nu a avut-o niciodata, o cauta in interiorul sufletelor unor iluminati, dar ca specie, singura caracteristica ce nu a pierdut-o si nu s-a alterat de-a lungul timpului, pe care nu mai gasim la nici o alta specie, este INSTINCTUL DE A UCIDE DE PLACERE.
Best regards!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Mar 2004, 12:38 PM
Mesaj #120


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (free @ 25 Mar 2004, 12:21 PM)

E un fel de "sa moara si gaina vecinului"

Parca era capra...vecinul tau nu are decat gaini? ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 26 Mar 2004, 02:47 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Are gaini, rate, gaste si curci. Si capre, oi ,vaci, porci, cai. E bogat omu asta de-aia e vecin rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Mar 2004, 03:11 PM
Mesaj #122


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Poi daca are atatea, de ce sa ii moara, mai bine i le luam noi! ohmy.gif

L-am editat pentru a preciza ca numarul actual de mesaje nu are legatura cu preferintele mele sexuale...sau are?

Acest topic a fost editat de mariusc2: 26 Mar 2004, 03:18 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 26 Mar 2004, 06:34 PM
Mesaj #123


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



In tara democratiei(SUA)au avut loc cele mai mari revolte rasiale din lume,in Germania turcii sunt vanati,in romania avem ce avem cu tziganii..ops pardon rromii,in yugoslavia au ce au cu musulmanii,in africa albii sunt fugariti,in grecia turcii sunt vanati,in turcia grecii sunt casapiti si armenii,in israel arabii sunt persecutati in tarile arabe sionistii sunt tinte.........sa mai enumar,rasismul este pretutindeni face parte din noi,nu suntem aceiasi rasa...uitativa la animale stau in haite,turme..doar cele de aceiasi rasa ..hai sa nu mai incercam sa fim mai catolici decat papa si sa recunoastem ca rasismul este parte integranta din felul nostru de a fi,iar cei care spun ca nu sunt .........o aburesc........iar cei care se bat cu pumnul in piept ca lupta pt. integrare....sunt doar niste demagogi nerealisti,romani sunt "calariti"in marghita,covasna...dar nu am auzit de unguri oprimati in bucuresti....tigani te fac pe fata in urziceni si ferentari dar nu am vazut tigan persecutat pe strada de romani(bataut,jefuit)romanai facuti de tigani da.
Asa ca mai terminati cu grija fata de putregaiurile care traiesc in mijlocul etniei rrome,multi tigani sunt cumsecade si de treaba pe uni ii cunosc,dar asa cum ama mai afirmat procentual mai multi sunt puscariasi decat la romani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 26 Mar 2004, 06:38 PM
Mesaj #124


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



QUOTE (Leon @ 19 Mar 2004, 10:45 PM)
QUOTE (Hydra @ 19 Mar 2004, 07:57 PM)
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva [...].....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care [...],noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Acesti [...] isi fac de cap deocamdata, in ciuda spumelor facute de unii "Albi" de culoare si negrii de suflet.

QUOTE
Doamne ma doare sufletul inima capu


Ai grija sa nu-ti plezneasca sad.gif

Leon,tu eshti rrom?,nu de alta dar cam ai tusa de minoritate:))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 27 Mar 2004, 03:20 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



despre rasism

Hydra, daca spui ca toti suntem rasisti, nu crezi ca exagerezi?
apoi, daca constientizam rasismul oare nu trebuie sa facem ceva sper a-l indeparta?

mariusc2, din pacate oamenii ucid oameni, insa nu din instinct, ci pentru bani multi, avere si confort de prima clasa..
iar nu toti au acesta dorinta de a elimina. unii se multumesc si cu putin.



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 27 Mar 2004, 04:38 PM
Mesaj #126


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Habar n-aveam cum sunt tratati oamenii de culoare in Africa de Sud. E inadmisibil, e inuman! Ce regim exista in Africa de Sud? Stie cineva?


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 27 Mar 2004, 10:11 PM
Mesaj #127


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Cica ceva de genu apartheid hh.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 27 Mar 2004, 10:13 PM
Mesaj #128


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
Leon,tu eshti rrom?,nu de alta dar cam ai tusa de minoritate:))


Destept baiat rofl.gif rofl.gif roflmao.gif roflmao.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 28 Mar 2004, 11:15 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnilor va invit sa cititi dintr-o carte decenta de istorie si nu dintr-una alternativa. In ce lume afirmati ca mai exista apartheid? In alta dimensiune probabil fiindca daca ne uitam spre Pretoria vom observa chiar si zgaraie nori printre altele, alaturi de someri si oameni care lucreaza. Daca mintea va indreapta spre zone mai austere, vom poposi in compania unor triburi gentilice unde oamenii inca se mai ghideaza dupa reguli cutumiare. Finalmente daca ne uitam in ansamblu, observam faptul ca Africa, ca si continent, desi este presarata de foamete, saracie si analfabetism, aceasta stare de fapt nu este prezenta peste tot, existand zone care au primit infuzii mari de capital din partea SUA. Iar starea de analfabetism este relativa, tinand cont ca discutam din punctul nostru de civilizatie. Fireste, Africa a avut si partea ei de tirani si dictatura. Asadar, sa lasam groteasca amintire a unui Idi Amin, si sa ne intoarcem pe plaiurile noastre mioritice deoarece avem si noi destule zone "arhaice", in care inca nu exista electricitate.

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 28 Mar 2004, 11:19 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 2 Apr 2004, 10:59 PM
Mesaj #130


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Nu cred ca are vreo legatura apartheid-ul cu zgarie-norii si somerii! Sa ne fie cu iertare, dar faptul ca anumite zone din Africa au primit infuzii de capital din partea SUA, inseamna ca a existat un interes care n-a vea nici o legatura cu "bunatatea umana"!Sunt curios ce ar fi spus americanii despre Africa de Sud daca cei asupriti ar fi fost albii? Probabil ca altfel ar fii fost situatia;dar cum si in SUA inca mai exista rasism, chiar daca nu pe fata, asta nu inseamna ca ceea ce se intampla in Africa de Sud este "normal". Sa fim seriosi...
Domnule Minerval,chiar cred ca de data asta nu ati nimerit-o!Fara suparare...
Si inca ceva: RASISTI!PLECATI ACASA! thumb_yello.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman