HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Matrix - Revolutii, Ultima parte a celebrului film...
Mihai
mesaj 4 Nov 2003, 06:53 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ultima parte a lui "Matrix" a fost filmata aproape concomitent cu Matrix Reincarcat si va avea premiera mondiala maine, 5 noiembrie. Costurile de productie s-au ridicat la 300 de milioane de dolari.
De data aceasta, masinile invadeaza Zionul, singurul oras liber al oamenilor. Situatia este mult mai intunecata decat in celelalte parti.
Distributia filmului e asigurata de Keanu Reeves, Carrie-Ann Moss, Laurence Fishburne, in regia fratilor Andy si Larry Wachowsky.

user posted image

Detalii


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 5 Nov 2003, 12:14 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Efectele speciale sunt bestiale, in Reload scenariul face trimiteri catre toate religiile si ideile religioase majore (a trebuit sa-l revad ca sa inteleg unde bate), iar scenele de lupta sunt excelent realizate.
In ultima parte as vrea sa vad o combinatie intre cele doua precedente si ceva in plus. Pentru bietul Smith care mananca mereu bataie poate se vor gasi niste solutii scenaristice.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 5 Nov 2003, 10:14 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Matrix - Revolutii se pare ca este o dezamagire

Matrix end is no revelation

QUOTE
Revolutions is the final part in the Matrix science fiction film trilogy, which has proved a global hit.
Towards the end of The Matrix Revolutions, one of the film's minor characters expresses precisely what many in the audience are feeling.
"It doesn't make any sense," he says.
And he is right. The third and final part of the Matrix trilogy concludes in a blaze of obfuscatory special effects, leaving the audience dazed and dulled.
No-one really expects sequels to be better than the original, but Matrix Revolutions is a crushing disappointment in almost every way.
As a member of the film's target audience would say: "This sucks."
There are reportedly more than 800 separate special effects in the film but if the film's directors and writers, the Wachowski brothers, had devoted as much energy to the script then the trilogy might well have concluded on a high note.
But the final film is so poor that it leaves a permanent stain on the well-regarded original.
The problem is that the script feels like it was written about 10 minutes before the actors walked on the set, with two types of dialogue: clunky action-film clichés and spiritual babble.


Sursa: BBC.co.uk


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Nov 2003, 10:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cain
mesaj 6 Nov 2003, 07:10 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Partea a 3-a se poate numi, dupa umila mea parere, MATRIX - Deceptions. In liniste si pace...
Unule, da, s-au gasit niste solutii de te doare mintea pt Mr. Smith biggrin.gif De fapt am facut o paralela intre el si i-worm Klez ... ohyeah.gif
Mr. Anderzen, aka Neo, bate pe toaaata lumea. Ba chiar isi extinde puterile alea, de stau sa ma gandesc ca as putea sa-l angajez acasa, pe post de menajera; ar putea sa dea cu aspiratorul, sa stearga de praf, sa spele rufele, sa faca de mancare, si in timpul asta sa se bazaie si cu vreo 2-3 agenti... Absolut deprimant. Nu ma mai pot uita la Avocatul Diavolului, ca ma astept ca nea Keanu sa zboare, sa sara de pe un bloc pe altul, sau sa se miste cu viteza fulgerului, dandu-i tzeapa sarmanului Pacino blink.gif
Evident, la final moare multa lume; insa populatia Zionului... este... este... ei na, vedeti filmu, si nu ma #$%#$ la cap!! ohyeah.gif
Pe scurt, nu ca nu a depasit asteptarile, dar a fost chiar sub ele... Pacat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 6 Nov 2003, 09:12 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



hm...trebuie sa vad si eu biggrin.gif
filmul care a facut valva, atata valva sa fie in final o porcarie? blink.gif
poate termenul e cam dur... lasa ca o sa-l vad si eu, vedeti voi apoi comentarii cool.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 6 Nov 2003, 09:49 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



nu este kiar porcarie... defectele speciale sint faine, cum era de asteptat.. da' la un moment dat devine atat de pathethic (gen "Pe aripile vantului" ohyeah.gif ) ca iti vine sa crezi ca ai schimbat filmul ... In mod EVIDENT, DRAGOSTEA TRIUMFA... caca-maca... sau nu triumfa ? laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 6 Nov 2003, 10:04 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Sincer sa fiu, nici cele doua parti precedente nu au fost chiar reusite. Este un film in care rolul scenariului a fost mult diminuat de complexitatea efectelor speciale. Si in plus super reclama care ii este facuta.....


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motzart
mesaj 6 Nov 2003, 10:21 AM
Mesaj #8


Cel Mai Romantic Forumist
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 304
Inscris: 9 August 03
Forumist Nr.: 570



Reloaded a fost bestial...si ca storyline si ca efecte speciale si ca tot...il depasise pe primul Matrix cu mult...
...insa Revolutions m-a dezamagit rau de tot...dupa ce vazusem toate trailerele,m-asteptam sa bata tot...
...dar,super efectele speciale imbinate cu niste comentarii siropoase printre care si unele din categoria 'hasta la vista,baby'...te fac sa te intrebi daca cei care au facut filmu nu cumva au vrut sa-si bata joc de tine...
...sincer,m-a dezamagit...cum i-am spus si lui Cain...m-asteptam la mai mult...mult mai mult...

...unule,te contrazic...scenariile din 1 si 2 au avut ceva in ele...ca d-aia mi-au si placut atat de mult...

Acest topic a fost editat de motzart: 6 Nov 2003, 10:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 8 Nov 2003, 02:20 AM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Sa va spun parerea mea simpla despre Matrix. Dupa ce l-am vazut pe primul, m-am dus acasa si am incercat sa bag mina prin zid rofl.gif Dupa al doilea am inceput sa ma mai dezmeticesc putin pe la jumatate ca este totusi un film. Iar la al treilea ma uitam ca la desene animate. Matrix revolutions dupa mine a avut niste efecte speciale supeeeeer.
Motzart si pe mine m-a scos din sarite toata vorbaria mai ales in scenele de lupta, dar presupun ca isi avea rostul ei, altfel i-am fi trimis pe toti la anger management

roflmao.gif
Parerea mea ca fratii Wachowski au stat si au gandit bine prima parte. Apoi nu s-au asteptat si a venit succesul. Si uite-asa mai scoate doua parti repede, repede. Cred ca de mai aveau macar un an la dispozitie pentru celelalte scenarii am fi vazut alt Matrix acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 9 Nov 2003, 01:57 AM
Mesaj #10


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Scenariile erau deja scrise la toata trilogia cand s-au inceput filmarile la Matrix.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 11 Nov 2003, 01:23 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Am vazut Matrix! yeah.gif
Mi-a placut ultima parte asa ca puteti zice ce vreti, mie mi-a placut! Am intrat in sala de cinema cu gandul ca nu e cine stie ce, insa am iesit de acolo atat de multumita.

Nu stiu ce ati inteles sau nu voi, insa eu am ramas cu un sentiment placut. In viata facem multe alegeri, insa in cele din urma conteaza in ce credem. Acel "am crezut " din final, spus de Oracol, reprezinta cheia. Nimeni nu stia ce se va intampla, insa fiecare a crezut cumva. Si credinta a fost de partea celor buni. Intotdeauna e asa.

Lupta cu Smith a adus o alta idee: pe plan fizic erau de neinvinsi, insa acolo, pe planul energiei, Neo a biruit. Insa pentru asta a fost nevoie sa patrunda in lumea lui Smith, sa devina Smith. A murit pentru ca a ales ce era mai greu: sacrificiul pentru pace.

Marea nelamurire a lui Smith : De ce dl.Anderson? De ce? pentru dragoste? pentru pace? pentru oameni?pentru ce? a primit un raspuns sec: pentru ca asa am ales. A ales sa invinga raul.

Scena mortii lui Trinity aduce in prim plan dragostea insa si ea pusa sub pecetea unei alegeri: de a-l urma ce celalalt pana la moarte. Induiosatoare precum sunt toate aceste scene, ea impresioneaza prin emotiile de care au dat dovade cei doi eroi ce pana atunci erau puternici, erau de neinvins. Acolo, pe jos intinsa, ea accepta moartea si il determina pe el sa lupte in continuare pentru ca astfel a alesese de la bun inceput.

Sotia din Zion alege sa fie voluntar pentru ca era singura sansa ca astfel sa isi vada sotul. Era o nebunie insa alegerea ei avea o motivatie puternica, emotionala. Regasirea lui, va fi rasplata a ceea ce a crezut.

Cand merg la francez sa ceara eliberarea lui Neo, Trinity alege sa nu negocieze ci sa impuna. Ori murim. Ori Neo e liber. A riscat insa alegerea ei a fost instinctuala, nu avea timp de negocieri, de alte planuri, ea trebuia sa actioneze acum.

In fine, eu cred ca asta e esenta filmului: de a crede in alegerea pe care o faci.
Fie ca e luata pe baza rationala, fie sentimentala sau instinct, alegerea trebuie sa fie ferma si sa crezi in ea. Atunci vei reusi. Abia atunci vei reusi cu adevarat.

Si orice facem implica o alegere.

Acest topic a fost editat de secunda: 11 Nov 2003, 01:23 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 12 Nov 2003, 04:28 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Dincolo de toate efectele Matrix este un film psihologic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GExGE
mesaj 15 Nov 2003, 11:08 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



Am vazut si eu Matrix Revolutions. Mi`au placut foarte mult efectele speciale, deci sunt mult exagerate. Cel mai mult mi`a placut lupta finala, pe ploaie ... super (scena pumnului prin ploaie, oprit in obrazul lui Smith). Cat despre subiect, nu prea am inteles. urmeaza sa`l vad cu titrare cu tot. Poate`mi revin wink.gif


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 16 Nov 2003, 12:46 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



S-ar putea sa fiu impotriva curentului dar pe mine efectele speciale extraordinare ma lasa rece si nu inteleg ce este asa de minunat sa urmaresti un film facut aproape in intregime pe computer...
Nu cred ca e nici un farmec in asa ceva... dar poate ca sunt eu demodat!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 16 Nov 2003, 04:19 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Eu zic ca e o chestiune de gust... Am urmarit cu sufletul la gura si am fost fascinat de filme de genul Final Fantasy sau Shreck care sunt facute exclusiv pe calculator... asa ca nu vad nici o problema aici...
In plus, Matrix a reusit sa ma lase cu gura cascata... E adevarat ca e ceva facut pe calculator... dar asta inseamna ca nu poate sa fie ceva demn de admirat?


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 16 Nov 2003, 05:41 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar e o chestiune de gust.
Dar eu nu am nimic cu efectele speciale in sine... cred ca intr-o oarecare masura sunt chiar binevenite!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdriaN
mesaj 17 Nov 2003, 02:51 PM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 47
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 643



A fost o adevarata afacere sa vad Matrix Revolutions!!
Adica intr-un singur film am putut sa vad si comedie si drama, telenovela si benzi desenate plus efecte speciale cu caru'. wink.gif
Si pentru cine e pasionat, simboluri si mistere sa-l doara capul. brow.gif
Desi e un film pentru cinema, vazut singur (adica fara Matrix si Matrix Reloaded) nu are nici o valoare, ceea nu e foarte OK.
Sfatul meu: te duci la film sa vezi odata cum se termina seria Matrix (fara sa te astepti la cine stie ce capodopera) si totul e spoton.gif .
Sau asta nu a fost ultimul Matrix??? yikes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 17 Nov 2003, 04:39 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (secunda @ Nov 11 2003, 12:33 PM)
Am vazut Matrix! yeah.gif
Mi-a placut ultima parte asa ca puteti zice ce vreti, mie mi-a placut! Am intrat in sala de cinema cu gandul ca nu e cine stie ce, insa... Si credinta a fost de partea celor buni. Intotdeauna e asa....sacrificiul pentru pace.... A ales sa invinga raul...dragostea insa si ea pusa sub pecetea unei alegeri....Induiosatoare precum sunt toate aceste scene,...singura sansa ca astfel sa isi vada sotul..... Ori murim....In fine, eu cred ca asta e esenta filmului: de a crede in alegerea pe care o faci.... Atunci vei reusi. Abia atunci vei reusi cu adevarat...

TOCMAI de asta filmul o da in patetism, ceva de speriat ... ohyeah.gif Adica puteam sa ma uit si la "Perla Neagra", daca vroiam gargara asta... sau la "Sclava Isaura" ... roflmao.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 17 Nov 2003, 07:20 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Cain de ce vrei sa fii meschin? harhar.gif

tinerii se uita in ziua de azi la filmele mentionate de tine? nu! si atunci ei de unde sa stie?
in fine... poate ca tie nu ti-a placut...dar pentru asta nu merita sa iti bati joc de el.

si plus ca ai ciopartit mesajul meu initial ceea ce e lipsa de respect pentru mine.
una e sa iei un fragment si alta sa pui cap la cap doar anumite cuvinte din mesaj...

si ce e asa de grav daca e vorba de dragoste si in acele evoluate sisteme?

de ce e atat de greu de admins ca pana si el, care era un invingator, este ingenunchiat de durere cand ea moare? de ce sa nu se vorbeasca de dragoste? de credinta? de puterea lor?

in fine...

Acest topic a fost editat de secunda: 17 Nov 2003, 07:21 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina
mesaj 22 Nov 2003, 03:00 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



Am citit parerile voastre. rolleyes.gif ....Primul Matrix a fost un fenomen pentru mine. A trebuit sa-l vad de trei ori ca sa-l pricep. (Matrix se numeste reteaua blocului in care locuiesc). Al doilea parca a inselat asteptarile. Mie mi-a placut dar imi aduc cu greu aminte scenele asta inseamnand ca nu m-a captivat. Prea era Superman Neo cand zbura:hmm:.....Iar a treia parte nu am vazut-o inca din lipsa de timp. Il am pe calculator dar as vrea sa-l vad la cinema.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 22 Nov 2003, 07:58 PM
Mesaj #21


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Sa inteleg ca nu are rost sa stric banii pe biletul de la cinema??? Chiar asa de rau stau lucrurile? Oricum nu am fost niciodata atras de fenomenul Matrix! dunno.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Nov 2003, 02:17 AM
Mesaj #22


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Azi am vazut partea a doua. totusi am citeva nelamuriri. Cind Neo (parca asa il cheama in film pe Keaunu) era cu Trinity in pat, am vazut ca aveau niste mufe pe spate, pe brate.... In fine, problema e, cind faceau baie, nu intra apa in mufele alea? Sau nu se spalau deloc? Acuma, alta chestie, cu trinity el ce facea, schimb de "fluide" sau transfer de date? Si inca una si gata, ca oricum mare lucru nu am priceput, ca nu se vedea mare lucru la ce faceau ei acolo, foloseau mufe usb sau dotarea clasica?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 23 Nov 2003, 11:15 PM
Mesaj #23


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Mie mi-a placut foarte mult seria Matrix. Parerea mea e ca filmul ala e mult mai mult decit efectele speciale. Se vorbea mai demult ca Matrix Reloaded e non-sens. Eu zic ca nu e asa. Reloaded-ul poate fi inteles mult mai bine daca inainte de vizionarea lui se vizioneaza Animatrix, mai precis episodul " The final flight of the Osiris". Detalii aici . Mai e si jocul "Enter the Matrix", a carui actiune se desfasoara paralel cu cea din Matrix Reloaded. De altfel a fost lansat simultan cu filmul. Eu l-am jucat inainte sa ma uit la Reloaded, si multe chestii care pareau aberante in film par clare daca sint legate de storyline-ul jocului si de actiunea din "Osiris". Pe bune. Iar "Revolutions" mi se pare foarte clar. Io ma declar un mare fan al seriei, si cred ca in domeniul sf-ului este si va ramine un punct de referinta. In final e chestie de gusturi. Chiar daca unora nu a placut, e pacat sa spuneti ca e o pierdere de vreme. Cred ca totusi merita vazut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Dianna)
mesaj 24 Nov 2003, 04:24 AM
Mesaj #24





Guests






Eu am fost sa vad Matrix Revolutions doar ca sa vad cum se termina. Reloaded m-a enervat rau de tot ca am stat pe scaun 3 ore si nici atunci nu s-a terminat. Revolutions a fost destul de interesant. Efectele speciale au fost bune, povestea si haina lui Neo. ohyeah.gif Mi-a curs o lacrima mica atunci cand a murit Trinity, dar nu se pune fiindca eu am plans si la filmul Lion King cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Nov 2003, 05:38 AM
Mesaj #25


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Dianna, bine-ai revenit! chiar ma intrebam de ce ai disparut asa... 44.gif
thumb_yello.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 24 Nov 2003, 07:20 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Singurul membru al hanului care a mai digerat din esenta filmului de exceptie, postand in acest sens pe topic, a fost secunda. In rest, situatia este tragica daca un film, fie el si psihologic, al generatiei ce a trait cu internetul si tehnologia informatiei, nu a putut sa trezeasca nimic altceva decat intrebari fara sens si/sau tinta. ------
AVE!
------
F.'.

Acest topic a fost editat de cameron: 26 Nov 2003, 09:44 AM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 24 Nov 2003, 07:24 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Copernic!!
Este o discutie despre un film.
Care poate sa placa sau nu.
Nu toti avem disponibilitatea sa ii prindem esenta.


Acest topic a fost editat de cameron: 26 Nov 2003, 09:45 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 24 Nov 2003, 07:39 PM
Mesaj #28


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Mai oameni buni, iar va pornirati? E drept ca rad de ma prapadesc si nu cred ca ceea ce a scris Cameron ar trebui sters. Uneori e bine sa ni se atraga atentia daca noi nu suntem in stare sa vedem cararea. Adevarul este ca am vazut criticile televiziunii americane si engleze. Se pare ca pentru ei, filmul a fost o mare dezamagire. Dar, ma rog, fiecare cu parerea lui!... Eu n-am apucat sa-l vad, inca. Nici n-am rabdare sa-l trag de pe kazaa, cum l-am tras pe celalalt...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 25 Nov 2003, 09:06 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Matrix
Cosmosul Matrixului este compus dim motive mitologice si beneficiaza de numere proprii si coduri de culoare.
Elemente din Matrix
Morpheus - Fiul lui Hypnos , este zeul grec al visului si somnului .Dupa mitologie , locuia impreuna cu moartea la intararea in iad si putea lua orice infatisare .
Oraclul din Delphi -
Nebukadnezar - Regele Babilonului , din dinastia Isin
Niobe - Fiica regelui Tantalus
Persepone - Fiica lui Zeus si al Demetrei
Zion - e denumire de templu si numele unui munte asaltat de David.

CODUL :

3
Neo ,ajunge in camera 303 . Exista 3 agenti (Smith , Brown , Jones)

9
Ceasul lui Neo suna la ora 9:18 minute . In cultura asiata este numarul cel mai mare . El simbolizeaza infinitul.

13
Oracolul se afla la etajul 13 . Reprezinta un numar cu ghinion .

314
Atatea secunde are Neo pentru a ajunge la usa , dupa ce se opreste curentul . Mai are si simbol in matematica ca 3,14 , numar irational .

Culoarea

rosie : care se vede si cocon ,femeia in rosu , reprezinta viata si energia .

verde: cifrele din Matrix , codul , reprezinta iluzia.

Albastrul :
Tentaculele masinilor , lumina rasfranta pe corpurile fara viata , reprezinta visul si moartea.

Alb : culoarea Twins , iepurele alb , reprezinta golul si misterul.

Negru:
pisica neagra , telefoanele , ochelarii de soare , costumele de la crew , culoarea reprezinta realitatea .

Se refera la toata trilogia.

Este trist ca pana si un film poate starni scandal ! sad.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 25 Nov 2003, 09:11 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Draga cameron tie ti se pare ca parerea celor care au apreciat filmul a fost respectata? Prin afirmatii compromitatoare si de prost gust nu consider ca s-a realizat aceasta chestiune ci invers. Insa, bineanteles, cand un moderator poate sa stearga ce ii convine de pe tabla cu materii, cine poate sa il mai opreasca?! Insasi Matricea s-ar pleca in fata partinirii vadite doar fata de blamarea filmului... Sa se reciteasca postarile si de abia dupa aceea sa se spuna cine este nedreptatit... Sau pe aici merge legea celui mai tare cu 'moderarea' ori doar a stergerii mesajelor care protejeaza o capodopera.

ps1: Omule Bun nu stiu cate cinematografe din SUA au inregistrat dezamagiri la incasari atat timp cat in box office The Matrix (trilogia) se afla pe un loc destul de bun iar incasarile 'reale' se situeaza pe un loc rezonabil. Fireste ca se putea mai bine, dar, din nou, fac apel sa se ia in calcul faptul ca nu toata lumea poate sa patrunda cu mintea chiar tot ceea ce este frumos, inteligent si pasional. Ironia soartei continua sa bata pristandaua mai cu foc decat la Caragiale.

ps2: Reanviati dictatura si stergeti postarile ca sa dispara si ultimele dovezi, deoarece in lipsa de argumente o pledoarie chiar ca nu si-ar mai avea rostul, oricat de bun as fi ca si aparator.

Toate cele bune.

------
AVE!
------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 25 Nov 2003, 09:12 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Nov 2003, 11:23 PM
Mesaj #31


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



N-a zis nimeni ca e un film de rahat,
E un sf captivant, cu multe efecte speciale, dar care nu se ridica la inaltimea primelor 2 parti. Si pt multa lume a fost o dezamagire. Dovada, numara opiniile numai dupa acest forum. Dar fiecare il interpreteaza in felul sau. Dar cind tu vi si incepi sa explici ca romanul e prea prost sa inteleaga esenta unui asemenea film, sorry bade, esti pe linga cu toate studiile tale in drept si-n zidarie. Am observat ca tu ii desconsideri pe cei ce nu au aceiasi opinie cu tine. Mie personal mi se rupe in paispe de opinila tale culturalizatoare. Dintr-un film inteleg ce vreau eu, nu ce vrei tu.
Pt mine:
Star Treck e reusita.
Alien este o serie reusita.
Die Hard e reusita.
Lethal weapon e reusita.
Jurasic park e reusita.
Pe matrix (ultima parte) il tin in picioare reclama si efectele. jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Nov 2003, 02:37 PM
Mesaj #32


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Yronic,
Daca citesti mesajul meu o sa vezi ca opiniile mele sint la fel cu ale tale. Doar s-a nimerit sa fie sub al tau , de unde si confuzia, dar referirile sunt pt altcineva. Sorry. spoton.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Dec 2003, 03:12 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Eu consider Matrix un film cu valoare spirituala. Ideea de baza de la care se porneste in primul episod, aceea ca oamenii nu traiesc pentru ei ci sunt folositi de matrice (a se citi societate), sta la baza oricarei religii. Toate caile spirituale vorbesc de faptul ca omul a uitat cine este cu adevarat si din aceasta cauza nu poate fi liber.
Insa desi filmul porneste de la o premisa reala, succesiunea evenimentelor mi se pare cam anapoda. Pentru ca daca la finalul primului episod te gandesti ca Neo a descoperit cine este cu adevarat si este gata sa ii ajute si pe altii sa faca acest lucru, in episodul 2 ne intoarcem inapoi si aflam ca de fapt Neo trebuie sa se intoarca la sursa (dar cum ar fi vazut el matricea ca falsa daca nu si ar fi descoperit identitatea lui reala?) pentru a putea aduce pacea in lume. Si desi aceasta intoarcere ar fi putut fi un final in sine (adica descoperirea de sine a lui Neo), cei care au scris scenariul o intorc ca la Ploiesti si ne lasa cu ochii in ploaie.....
Dupa cum vad eu lucrurile, momentul in care Neo vede iluzia Matricei trebuia sa coincida cu cel in care el vede ca totul e facut din lumina. Separarea pe care scenaristii au facut o cred ca se datoreaza ratiunilor comerciale.
Iar pacea pe care Neo o obtine la sfarsit mi se pare falsa. Chiar daca Isus de exemplu ajuns sa afle cine este cu adevarat asta nu a adus pace si celorlalti oameni. Ideea de mesia care face toata treaba in locul nostru e cam rasuflata.
Ar mai fi multe de spus despre bucatile de adevar de pe parcursul filmului, dar asta tine de subiectivitatea fiecaruia.

PS. Felicitari Zed pentru explicatiile simbolurilor. Si mersi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fishy
mesaj 4 Dec 2003, 04:02 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.341



Dupa mine, prima parte a fost un adevarat succes (recunoscut peste tot, asa ca nu trebuie sa certific eu lucrul asta) mai ales si prin faptul ca a fost inventat si un nou efect special, care ii poarta si numele: efectul Matrix (adica asezarea circulara de mai multe camere foto care sa surprinda la anumite intervale scurte de timp aceeasi imagine din unghiuri diferite); a doua parte a fost o continuare inspirata dezvaluind unele amanunte care se asteptau dezvaluite din prima parte; iar a treia parte a fost dominata de efecte speciale si care a avut un inceput si un sfirsit, dar care nu prea a avut continut. Noroc de final care isi aduce aportul semnificativ la misterul partilor ce vor veni si care poate avea diferite semnificatii: imi puteti spune ce ati inteles din final?

Acest topic a fost editat de fishy: 4 Dec 2003, 04:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 4 Dec 2003, 08:36 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (fishy @ Dec 4 2003, 04:12 PM)
imi puteti spune ce ati inteles din final?

Te salut la han.
O interpretare fireasca a finalului Matricei ar fi faptul ca orice sfarsit are si un alt inceput, intr-un atare loc in univers. Practic se rastoarna o arhicunoscuta formula biblica. Eminamente, sfarsitul a incununat opera.
Toate cele bune.
------
AVE!
------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman