HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Opusul Zilei De Nastere, ... "nu vrei sa stii?!?"
ypsilonalpha
mesaj 3 Nov 2003, 10:53 PM
Mesaj #1


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Inspirat de de un topic interesant din ultima vreme ("ce ati face in ultima zi de viata") lansez si eu o intrebare: daca ar fi posibil, ati vrea sa va cunoasteti data exacta a propriei morti? Ca argumenbte ar fi, si pentru DA, si pentru NU...





--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 3 Nov 2003, 11:14 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



DA!
- as stii pana cand trebuie sa imi ajunga banii rofl.gif
- as stii cand trebuie sa fac un copil si sa il ajut sa creasca
- as stii daca mai am timp de calatorit prin lume
- as avea timp sa imi iau adio de la cei dragi, de la lume
- as stii unde sa fiu cand imi vine sorocul.

etc....deocamdata atatea mi-au venit in cap... dar stiu ca mi-ar place sa imi cunosc ziua mortii. tocmai pentru ca mi-e teama de moarte. mi-e teama defapt ca nu traiesc la maxim viata...

of...

sad.gif

edit: mi-ai amintit de filmul "meet joe black" cry.gif

ps. cum de am uitat sa il trec la filme preferate? hh.gif

Acest topic a fost editat de secunda: 3 Nov 2003, 11:20 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
champi
mesaj 4 Nov 2003, 02:57 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 30 August 03
Forumist Nr.: 688



NU sad.gif
As trai probabil planificind totul in functie de acea data, gindul l-a ea m-ar obseda oricit as incerca sa-l ignor, prefer sa traiesc si sa ma bucur de fiecare clipa prezenta (si chiar o fac laugh.gif ), de prieteni, de soare, de nopti cu stele, de pisicii mei, de flori .... si nu in ultimul de rind, de omul din viata mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Nov 2003, 02:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cameron
mesaj 4 Nov 2003, 09:34 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Oscilez intre Da si Nu..
Moartea este o notiune pe care o scoatem din gandurile noastre. Este ceva care noua nu ni se poate intampla..cu toate ca stim ca nu suntem nemuritori.
As vrea sa stiu cand se va intampla..poate ca asa voi reusit sa nu mai pierd vremea si timpul..
Daca ar fi foarte aproape clipa..probabil as face eforturi disperate de a-mi rezolva problemele..astfel incat ele sa nu afecteze pe cei dragi mie..
Si totusi..a stii..cred ca induce prea multa disperare care este imposibil sa nu te afecteze..
Pana la urma..moartea nu este decat un somn ceva mai adanc...aducator de uitare..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raul
mesaj 4 Nov 2003, 11:23 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 28 October 03
Forumist Nr.: 1.077



Mi-e indiferent! E si asta un raspuns, nu? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 4 Nov 2003, 12:12 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Daca ai afla :
E un cutit cu doua taisuri si unul dintre ele tot te va atinge , indiferent cat de bine stai cu psihicul.
Cei labili , banuiesc ca vor trai intr-o depresie continua , ceilalti vor incerca sa nu cada in ea . Orice am face , ne-am aduce de fiecare data aminte de acesta "data". La un revelion , vei spune ca mai sunt x ani , la o zi onomastica , a mai trecut un an si tot asa ... Cred ca e doar o chestie de timp pana inclusiv si un om cu un psihic foarte stabil ar lua-o razna.Mai exista si cei care in urma unor boli , stiu cu aproximatie anul sau lunile.
De exemplu un om bolnav , sa spunem leucemie ,stie ca mai are de trait 3 ani , se manifesta altfel . El nu stie data exacta , doar cea aproximativa . Sunt unii care cad intr-o depresie totala si trebuie ajutati de un psiholog pana la data x . La alti pacienti apare aceasta depresie doar temporar , timp in care se pune infinita intrebare "De ce eu ?" . Apoi apare un sentiment de furie , care de data aceasta este chiar facil , in care persoana respectiva declara "razboi" situatiei si aici incepe lupta , lupta pentru viata , lupta pentru cateva luni , lupta pentru cateva zile ...

Eu personal nu vreau sa stiu .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 4 Nov 2003, 12:48 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



De cand am constientizat ideea morti mi s-a parut tare interesant faptul ca fara sa stim in fiecare an trecem intr-o anumita zi sau noapte prin momentul viitoarei noastre morti,fara sa stim,fara sa simtim nimic,sau poate ca ignoram vreun simtamant daca o fi.
Cineva zicea ca atunci cand vom accepta ideea mortii noastre,vom fi liberi cu adevarat ca spirit.Oricum nu mi-e teama de moartea mea tot ce imi doresc e sa fie repede si cat poate fi acest eveniment--frumos.Si nu,nu vreau sa stiu acea clipa pentr ca m-as comporta aiurea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 4 Nov 2003, 12:54 PM
Mesaj #8


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Mie nu imi e teama de perspectiva mortii, deci nu ar avea absolut nici o relevanta daca as sti sau nu momentul in care voi muri...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 4 Nov 2003, 12:57 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Nasterea noastra este o condamnare la moarte . Este un bilet de tren cu diferite statii , dar cu o singura destinatie.

Acest topic a fost editat de Zed: 4 Nov 2003, 01:00 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 4 Nov 2003, 01:00 PM
Mesaj #10


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Cam tot in aceeasi tema, as putea spune si eu ca moartea e ereditara... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 4 Nov 2003, 01:05 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Ti-am daruit viata de fapt inseamna ti-am daruit si moartea . Ce macabru suna hh.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 4 Nov 2003, 01:08 PM
Mesaj #12


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Probabil ar suna mai putin macabru astfel: "Ti-am daruit viata, acum descurca-te..." wink.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 4 Nov 2003, 01:17 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Nu , pentru mine suna si asa rau .
Prefer Ti-am daruit viata , traieste-o din plin
Daca nu eram sigura ca nu vreau sa stiu data x , acum as fi fost . Cu cat te afunzi mai mult in acest subiect , cu atat devine mai sinistru .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 4 Nov 2003, 02:09 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



NU, pentru ca nu gasesc nici un motiv pentru care as vrea sa stiu.
Argumentele secundei nu mi se potrivesc, de cand am realizat si acceptat faptul ca voi muri, de atunci viata si-a schimbat intelesul si am inceput sa descopar tot mai mult "frumos si bine".
Si daca iti traiesti viata ca si cand fiecare zi e ultima, atunci nu mai amani actiunile, pur si simplu traiesti.

Zed, mie nu mi se pare macabru, e normal ca viata si moartea sa fie legate, tot ce are un inceput are si un sfarsit. Iar in viata exista multe lucruri mai rele si mai urate decat moartea.

Oricum daca priviti in jur o sa vedeti ca viata triumfa. Cat de rar aveti ocazia sa fiti in prezenta mortii (cu anumite exceptii), pe cand viata o puteti simti in fiecare clipa palpitand in jurul vostru.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 4 Nov 2003, 05:36 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



oricat de mult am zice ca traim clipa ca si cum ar fi ultima suntem constienti ca acolo, in noi, speram un maine, credem intr-o intalnire viitoare, amanam cate ceva pe maine.

imagineaza-ti cum te simti cand stii ca la o anumita data trebuie sa mergi undeva. iti programezi totul, iti faci ordine si pleci. iar in urma ta stii ca e ok.
asa e si acum. ai avea timp sa iti faci ordine in viata, in relatiile cu cei din jur. ai avea timp sa stii pana unde sa visezi, pana cand sa astepti implinirea.

eu as vrea sa am un copil la un moment dat. insa nu as vrea sa mor decat dupa ce el va ajung la 18 ani cel putin. sa il stiu ca se poate descurca si singur. de asta imi doresc cel mai mult sa aflu. daca as afla ca in 2 ani sau in 10 ani mor, nu as mai spera sa am un copil si nu as face vreunul. m-ar durea sa stiu ca in urma mea ramane un copil care nu intelege de ce mama a plecat si nu se mai intoarce. sau care nu poate accepta ideea mortii.

pana la urma acesta ar fi cel mai puternic motiv pentru care as dori sa aflu data mortii mele.



###
luati-l cum vreti: http://www.deathclock.com

Acest topic a fost editat de secunda: 4 Nov 2003, 05:37 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 4 Nov 2003, 05:57 PM
Mesaj #16


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Doamne apara-ma si nu ma lasa, da' despre ce-ati ajuns sa vorbiti, oameni buni...Sunt de acord cu Zed ca daca ti-ai stii data mortii ai lua-o in scurt timp pe aratura. Si atunci sa vezi veselie.

PS: Dar daca tot e macabrul in floare pe aici, ma intreb ce-ati prefera: inhumarea sau incinerarea? Fiecare isi are "farmecul" ei...Plec de aici, pana nu-i prea tarziu... cry.gif yikes.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 4 Nov 2003, 06:11 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Off topic..
Nicodim...asta cu incinerarea am dezbatut-o demult..la filozofie laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Nov 2003, 10:10 PM
Mesaj #18


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Nicodim @ Nov 4 2003, 06:07 PM)
Doamne apara-ma si nu ma lasa, da' despre ce-ati ajuns sa vorbiti, oameni buni...Sunt de acord cu Zed ca daca ti-ai stii data mortii ai lua-o in scurt timp pe aratura. Si atunci sa vezi veselie.

PS: Dar daca tot e macabrul in floare pe aici, ma intreb ce-ati prefera: inhumarea sau incinerarea? Fiecare isi are "farmecul" ei...Plec de aici, pana nu-i prea tarziu... cry.gif yikes.gif ohyeah.gif

Si inca n-ai vazut totul, a doua parte a intrebarii la care ma gindisem eu suna era ceva de genul :daca ar fi posibil, atri vrea sa stiti si cum veti muri" dar am scos-o, pentru ca intr-adevar parea super-macabra - desi, in fond, raspunsul la aceste intrebari nu face altceva decit sa "developeze" o fatzeta a personalitatii noastre; evident, asemenea probleme sint pur academice, niciodata n-o sa putem sti asa ceva.

P.S. Promit sa revin in curind cu raspunsurile mele.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 4 Nov 2003, 11:56 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



N-as vrea sa stiu... de ce sa stiu cite clipe mai am de trait, cite rasarituri am sa pierd ,cite carti vor ramine necitite si citi oameni necunoscuti...
NU, NU VREAU SA STIU!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Jan 2004, 08:21 AM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



As vrea sa stiu pentru ca sa imi planific mai bine restul timpului si sa renunt la obiectivele inutile. De exemplu, daca as vrea sa slabesc sau sa invat o limba straina, nu mi-as mai pierde timpul daca as sti ca si asa o sa mor in curind sau numai in citiva ani. In loc sa imi rezolv problemele ca sa nu ii afecteze pe altii, dimpotriva, eu mi-as planifica activitatile si banii in asa fel incit eu personal sa ma distrez mai mult si dupa mine potopul. De exemplu, m-as distra mai mult in ultimii ani, sau as lua un imprumut stiind ca eu nu o sa il platesc niciodata, indiferent daca mostenitorii mei l-ar plati sau nu. Daca as vrea sa am un copil, l-as avea inainte sa fie prea tirziu sa ma bucur de el cit traiesc. Nu m-ar interesa daca o sa fie destul de mare cind mor. Dimpotriva, daca ar fi mic, as sti ca l-am facut la timp sa profit de el dar nu o sa am beleaua pe cap prea mult timp. Daca la virsta la care as muri as putea inca sa mai am copii mici, atunci i-as face (vreau sa spun, cu citiva ani inainte de moarte, poate chiar numai un an-doi) pentru ca sa am in sfirsit aceasta bucurie inainte de a muri fara sa imi asum obligatiile multa vreme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 9 Jan 2004, 08:38 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Nu as vrea sa stiu cand, poate doar in cazul unei incurabile.
In rest, is satula de termene-limita. Cand a murit matusa mea, am inteles ca trebuie sa traiesc viata, asa cum e si sa incerc sa o fac cat mai frumoasa, sa nu resping ceva doar pentru ca nu cunosc si mai ales sa acord a doua sansa.
Am invatat ca uneori poate fi prea tarziu pentru a repara unele lucruri si incerc, pe cat este posibil sa evit situatiile astea.
Uf, trist subiect.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 10 Jan 2004, 06:20 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



Nu as vrea sa stiu. Viata trebuie sa isi urmeze cursul. Cat omul nu stie cand moare, e total inconstient, are impresia ca va trai vesnic. Daca afla data exacta sau aproximativa, viata lui va deveni ceva artificial. Eu nu am chef sa mi se intample asa ceva, imi place viata mea asa cum e. Toata lumea stie ca cel de langa el s-ar putea sa se duca intr-un moment imprevizibil. Am avut destul de des discutii de genul asta cu mama. Tata a murit de leucemie, deci stiam dinainte ce va fi. Mai stateam si ne gandeam la cum ar fi fost daca murea in accident de masina. Care caz e mai rau: sa stii dinainte sau sa te ia prin surprindere? Asta in cazul celor de langa noi. Cand e vorba de noi, nu cred ca mai avem ce spune cand ne ia prin surprindere si nici nu mai avem ce face. Sunt sigura ca si daca as sti dinainte cand trebuie sa mor, nu as putea sa fac tot ceea ce am visat sa fac de cand m-a dus mintea.

Desi caracterul uman imi da de furca in anumite momente si ma mai zgandareste cu putina curiozitate, raspunsul meu este si ramane nu.

Apropos, secunda, deathclock ala e o porcarie notorie. I-am schimbat la un moment dat optiunea de smoker la non-smoker si mi-a aratat aceeasi data. Plus, ma poate calca tramvaiul intr-o zi si atunci cine ii mai da in judecata ca n-au ghicit corect?



--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 10 Jan 2004, 07:31 PM
Mesaj #23


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Si eu am modificat din non-smoker in smoker si mi-a scurtat durata vietii cu 12 ani, din 2048 in 2034. smile.gif Dragutz din partea lor!

Acest topic a fost editat de ypsilonalpha: 10 Jan 2004, 07:32 PM


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 10 Jan 2004, 08:13 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



Problema e ca la mine nu s-a modificat data, ceea ce nu e deloc logic, fiindca un fumator - daca e sa ne luam du statistici, alea-alea - moare mai repede, decat un nefumator.


--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Jan 2004, 09:27 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (ypsilonalpha @ Nov 3 2003, 09:55 PM)
Inspirat de de un topic interesant din ultima vreme ("ce ati face in ultima zi de viata") lansez si eu o intrebare: daca ar fi posibil, ati vrea sa va cunoasteti data exacta a propriei morti? Ca argumenbte ar fi, si pentru DA, si pentru NU...

Nu exista o data exacta a mortii fiecarui individ. Exista un sistem probabilistic.
De ex: 81,12% la cutare data
10,01% la o alta dat
5% la data x
1,25 la data y
0,9% la data z
0,0002 la data t
0,000000000000001% la data h etc.
Sistemul asta probabilistic are date diferite de la individ la individ. Sper ca nu s-a inteles ca 81,12% e pt toti oamenii.


Prin angrenarea liberului sau arbitru omul isi poate modifica"datul" si odata cu modificarea"datului" intregul sistem probabilistic se reseteaza, se rearanjeaza si 10,01% devine 90% etc
E drept ca imensa majoritate a oamenilor nu cauta sa se depaseasca, lasandu-se aprope complet dusi de val si de instincte, asa ca la ei 81%.... rofl.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 10 Jan 2004, 10:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aminda
mesaj 11 Jan 2004, 12:02 AM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 6 January 04
Din: punctul din cheia sol
Forumist Nr.: 1.723



Voi fi enervanta rau de tot (hihi): Ia alcatuieste tu un sondaj care sa contina toate intrebarile necesare pentru a determina data mortii unui om. Sa-ti fac sarcina mai usoara: aminteste-mi vreo 30 de cauze de deces, te rog.


--------------------
stii sa soptesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 11 Jan 2004, 10:41 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



"Imi imaginez clar momentul cand orice urma a carnii va disparea de peste tot,si totusi continui ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Cum s-ar putea defini acea stare in care constiinta nu moleseste dorinta,ci din contra ,o stimuleaza-ce-i drept in felul in care viermele trezeste fructul?" emil cioran-demiurgul cel rau

nu vrea sa stiu data mortii,imi e de ajuns sa stiu ca intr-o zi voi muri.de fapt moarte e cea care da savoare vietii.cum ar fi sa stim ca putem traii vesnic?cred ca viata ar fi anosta.

intr-o zi m-am gandit ca voi muri de atunci sunt mult mai vesela ,iar piedicile din drumul meu nu mai sunt o tragedie,oricum la un moment dat ele vor disparea.cu toate asta uneori imi doresc sa ma sinucid(o cale sigura de a afla cand mori),urasc carnea,simt dezgust pentru aceasta incatusare a fiintei mele.bine ca exista mici nimicuri(un zambet,un apus de soare,o melodie placuta)cu mare importanta de care sa ma pot bucura.

oricum noi nu murim intr-o zi ,la o anumita ora,ci murim in fiecare zi ,in fiecare ora si fiecare actiune ne conduce la moarte(chiar si simpla respiratie).moartea e treptata,viata se scurge din noi picatura cu picatura pana la ultima .atunci partea carnala se desparte de cea spirituala.cred ca unii oameni pot sa simta cand mai au doar putine picaturi in sticla vietii,dar e mai greu sa stie daca aceasta va fi sparta si tote picaturile se vor varsa intr-o clipa.



--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 12 Jan 2004, 01:03 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Aminda @ Jan 10 2004, 11:04 PM)
Voi fi enervanta rau de tot (hihi): Ia alcatuieste tu un sondaj care sa contina toate intrebarile necesare pentru a determina data mortii unui om. Sa-ti fac sarcina mai usoara: aminteste-mi vreo 30 de cauze de deces, te rog.

Hehehe, pai cauza decesului e chiar natura Universului si faptul ca totul, chiar si noi, luati ca indivizi suntem supusi Timpului.




"Unul s-a facut Doi iar Doi s-a facut Trei".


Tot ce exista e dat de Constiinta si Energie. Sau si mai exact spus tot ce exista nu e decat Constiinta si Energie.
Constiinta e eterna, imuabila si neschimbata. Tot ceea ce se modifica, se schimba, se transforma sau cum vrei sa spui, e Energia. Pt a avea loc o modificare, o transformare trebuie sa existe timp. Pt a exista transformare, ceva trebuie sa moara pt a renaste sub o alta forma. "Nimic nu se pierde (moare), totul se transforma".
In acest sistem a lui Doi, Constiinta si Energie, trebuie sa introducem si al treilea element, individul. Eu ii spun Anu (atomul spiritual sau individul), asa l-au denumit si altii inaintea mea insa in discutia noastra il vom numi individul sau fiinta individuala.

Care e titlul subiectului? Opusul Zilei De Nastere!!!
Foarte inspirat titlu pt dezbaterea ultimei zile de viata. De fapt pt a cunoaste ultima zi de viata trebuie sa cunoastem prima zi de viata. Stii ca si pe Iisus l-au intrebat discipoli sai asupra sfarsitului lumii,a veacurilor iar El le-a raspunsceva de genul:
"Oare cunoasteti voi inceputul pt a putea intelege sfarsitul?"
Tot asa stau lucrurile si la subiectul nostru. In inceput, in ziua de nastere gasim opusul ei.

Valul de care pomeneam in postul de mai sus e de fapt valul de energie ce ne inconjoara si ne poarta permanent pe scena vietii. Individul e supus acestei energii a timpului si spatiului in care se afla.

Inzestrat fiind de Constinta cu liber arbitru, individul si-l poate exercita pt a isi modifica datul , curgerea sa in raport cu ceea ce il inconjoara. Mai mult decat atat, odata cu aceasta exercitare si modifiacre a "datului", intreg universul sufera modificari si se reaseaza. De fapt universul se reaseaza clipa de clipa.

Informatia (programul) pe care o poarta in ea energia primei zile de viata traseaza schema intregii vieti. Aceasta schema, individul o poate urma intocmai sau poate face modificari angrenand liberul arbitru si depasinu-se pe sine, sparge barierele posibilitatilor sale limitate, largindu-si astfel cercul, aria in care el se invarte si asambleaza informatia (energia) cu care vine in contact .
Aptitudinea sa, a individului, de a face asta ii aduce calitatea si cantitatea zilelor sale de viata.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 12 Jan 2004, 02:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 12 Jan 2004, 11:32 AM
Mesaj #29


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



@gio19ro: Cu alte cuvinte, "spune-mi cand te-ai nascut ca sa-ti spun de ce te-ai nascut atunci, cum o sa cresti, ce o sa simti, ce o sa faci in viata, ce obstacole vei intalni, cand, cum si de ce o sa mori..." rofl.gif

Glumeam, evident. smile.gif Sunt perfect de acord cu tine. thumb_yello.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 12 Jan 2004, 03:10 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



eu cred ca energia e sufletul si cred ca orice corp are suflet,iar constinta e ratiunea cea care
incearca sa dea un sens energiei(sufletului).
daca am sti data mortii si ne-am gandii tot timpul la ea am savarsi un pacat fata de toate celelalte clipe din viata noastra,dar daca ne gandim doar la moarte ca fapt nu ar mai fi o problema,clpele ar prinde mai multa savoare,toate clipele.


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 12 Jan 2004, 08:55 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



In sistemul care l-am creionat mai sus, sufletul e reprezentata de Anu, individul. Constiinta si Energia sunt transindividuale, dincolo de nenumaratele suflete din univers si aparatul cognitiv al fiecarui suflet saui individ (aparat in care isi gaseste loc si ratiunea).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victoria
mesaj 17 Jan 2004, 03:50 AM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 8
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.845



Daca ai putea stii cand mori nu ar fi o confirmare ca toaul are un scop iar moartea nu e decat o trecere? yikes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Jan 2004, 10:38 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Binenteles ca totul are un scop. Nimic nu e intamplator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Jan 2004, 04:24 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE
eu as vrea sa am un copil la un moment dat. insa nu as vrea sa mor decat dupa ce el va ajung la 18 ani cel putin. sa il stiu ca se poate descurca si singur. de asta imi doresc cel mai mult sa aflu. daca as afla ca in 2 ani sau in 10 ani mor, nu as mai spera sa am un copil si nu as face vreunul. m-ar durea sa stiu ca in urma mea ramane un copil care nu intelege de ce mama a plecat si nu se mai intoarce. sau care nu poate accepta ideea mortii.


Nu este o varsta la care un copil se poate descurca singur. Siguranta fiecarui copil este parintele in sine a carui suport moral spiritual etc il poate avea cand are nevoie. OK, depinde de ce fel de relatie ai cu acel parinte.
Hmm, deviez de la subiect dar nu prea mult. E bine cica in urma noastra sa lasam ceva. Un copil sanatos, bine crescut educat, un pom, o gradina...ceva.
Cred ca daca am sti exact clipa in care trebuie sa plecam din lumea asta am fi egoisti. Am vrea sa mancam mai mult si mai bine, am putea face datorii multe pe la banci tongue.gif si vreun tur in jurul lumii. Sex poate pana la lesin .. wink.gif si cate alte nebunii nu am incerca. Poate ne-am depasi si pe noi.
Ce s-ar intampla insa daca am ajunge la acea data si am observa ca mai avem de trait in continuare??? Ehe, cred ca atunci chiar ca nu ne-am mai descurca ptr ca nu am sti cum sa ne mai continuam viata.

Eee, este vreun point in astea?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 17 Jan 2004, 04:27 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



eu nu as vrea sa stiu. cu toate ca sunt curioasa cand o sa fie, si cum o sa se intample... m'am linistit cu gandul ca nu o sa aflu si cred eu ca e mai bine asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman