HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

52 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrarea Romaniei In U.E., Chiar vrem? Chiar o sa ne fie mai bine?
Ati vrea ca Romania sa intre in Uniunea Europeana? [motivati raspunsul va rog]
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 110
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
talusa
mesaj 14 Nov 2003, 03:18 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Iar dupa 2007(UE),Romania va continua procesul de aderare la....elita Europei! wink.gif


S-a terminat cu Uniunea Europeana? Va fi o Uniune Franco-Germana? O ipoteza nerostita sub care cel mai influent cotidian parizian, "Le Monde", lanseaza ideea ca Franta si Germania "studiaza proiectul unei uniuni". Scopul expus de "Le Monde" este acela de a putea fi mentinuta puterea celor doua motoare economice ale continentului dupa extinderea la 25 de state membre. "Uniunea" ar presupune unificarea politicilor in toate domeniile de importanta, de la politica externa si aparare la politicile economice si sociale, precum si in sfera afacerilor europene, unde ar urma ca cele doua capitale sa vorbeasca pe o singura voce.


Este neclar daca studiatul proiect de cuplare strategica dintre Paris si Berlin poate merge pana acolo incat sa se puna problema separarii lor in vreun fel sau altul de intregul pe care il reprezinta Uniunea Europeana. Tema este, desigur, imposibil de abordat, dar oficialii francezi de prim rang merg pe un mesaj destul de puternic, desi oarecum echivoc, gandit sa insoteasca proiectul. "Daca Europa in varianta 25 va fi un esec, ce-i mai ramane Frantei? Initiativa apropierii franco-germane", spune nimeni altul decat premierul francez, Jean Pierre Raffarin, citat de "Le Monde".

Pascal Lamy, comisar european pentru comert, vorbind de data aceasta in numele Frantei, explica si el ca o alianta ar putea duce la unificarea personalului diplomatic si militar, ceea ce ar presupune chiar ca cele doua tari sa imparta locul pe care Franta il detine in Consiliul de Securitate al ONU, un fel de ecou inspre viitor al pozitiei comune a Parisului si Berlinului in criza irakiana.

Citat de acelasi ziar, ministrul francez de externe, Dominique de Villepin, exclude orice fel de deznodamant nefast al unei apropieri dintre cele doua state forte ale Europei, definind proiectul ca "singurul pariu istoric pe care nu il putem pierde".

Daca din partea Frantei ideea este sustinuta de declaratii ale oficialilor de prim rang, punctul de vedere al Germaniei nu este inclus, insa este citata in articol aprecierea unui reprezentant al mediului academic de la Berlin care afirma ca diplomatia germana nu impartaseste in totalitate ideea expusa cu generozitate de Paris.

Dincolo de teza ca Franta ar fi cea care ar insista pe proiect, la Bruxelles se crede mai degraba ca ideea a fost lansata ca element de presiune in cadrul negocierilor finale pe textul Constitutiei europene, dat fiind ca Parisul si Berlinul insista mana in mana pe o formula pe care contestatarele, in frune cu Spania si Polonia, o considera discriminatorie la capitolul putere in viitoarea Uniune extinsa. Lansand amenintarea ca se vor concentra pe uniunea dintre ele, Franta si Germania nu fac decat sa transmita nou-venitelor un mesaj conform caruia cele doua supercapitale se percep fondatoare ale Uniunii Europene, cu alte cuvinte puternice si imporante.

Contextul economic in care se incearca lansarea la apa a ideii este si el favorabil. Acum cateva saptamani, de la Berlin soseau vesti bune in legatura cu indicii macroeconomici, care indicau sfarsitul scurtei recesiuni in care intrase economia federala. Mai nou, si Franta, a carei economie nu s-a aflat oficial in recesiune, dar se poate spune ca stagneaza, pare sa fi intrat din nou pe panta ascendenta. Potrivit datelor statistice, economia germana a crescut cu 0,2% in al treilea trimestru al anului, ceea ce este putin, dar reprezinta inceputul cresterii, dupa cum explica analistii, dat fiind ca si previziunile indica o rata a cresterii in ascensiune. Meritul se datoreaza in mare parte calitatii produselor germane, pentru ca exportul ocupa primul loc in topul mondial. La Paris, datele oficiale arata o crestere similara, de 0,2-0,3% in aceeasi perioada, ceea ce inseamna ca a scapat de pericolul recesiunii, desi timp de doua trimestre consecutiv inregistrase o crestere sub zero, definitia recesiunii economice presupunand trei trimestre consecutive de scadere.




Istoria unei reconcilieri


Reconcilierea istorica de dupa sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, care a situat Parisul si Berlinul in tabere diferite, a intrat in 2003 intr-o noua etapa, marcata festiv la inceputul anului, cand, in prezenta presedintelui francez, Jacques Chirac, si a cancelarului german, Gerhard Schroder, s-a sarbatorit a 40-a aniversare a semnarii Tratatului de la Elysee, tratatul de prietenie franco-german. Cu acea ocazie s-a vorbit deschis despre relansarea cooperarii dintre cele doua capitale. Ceea ce a si urmat. Primul semnal major al cuplarii oficiale a pozitiei Frantei si Germaniei pe o tema importanta l-a constituit opozitia deschisa si vehementa pe care Jacques Chirac si Gerhard Schroder au facut-o razboiului din Irak.

A urmat lansarea in dezbatere publica a planului de separare de NATO a centrului de comanda al apararii europene, la care s-au alaturat Belgia si Luxemburgul, spre iritarea ulterioara a Statelor Unite. In octombrie, Germania a fost pur si simplu reprezentata la un summit european de catre presedintele francez, cancelarul fiind retinut la Berlin de agenda politica interna. Parisul si Berlinul au lansat in acelasi timp si ideea "relaxarii" pactului de stabilitate si crestere, care guverneaza moneda unica europeana, din pozitia de singurele doua tari care l-au incalcat fara sa para ca le pasa prea mult. Abaterea de la normele fiscalitatii europene este privita la Paris si la Berlin ca singura cale pentru relansarea economica a "motoarelor continentului", fapt care de altfel incepe sa se simta incet-incet. Cu numai cateva saptamani in urma, in replica la amenintarile legate de blocarea adoptarii Constitutiei Europene, seful diplomatiei franceze vorbeste pentru prima data de o "uniune" franco-gemana.

Mihaela Ganet









--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 15 Nov 2003, 10:09 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Acea confederatie franco-germana in aceste momente se afla doar la nivel teoretic si nu cred ca va avea sanse sa fie pusa in practica vreodata.
Cat despre aderarea Romaniei la U.E. nu cred ca va fi perturbata in vreun fel, poate doar de ritmul lent al reformelor... doar atunci am putea vorbi de alt an in afara celui deja stipulat chiar in Raportul de tara pe anul acesta!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 15 Nov 2003, 10:25 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Orice act incepe la un....nivel teoretic!!
Teoretic astazi,dar poate practic in....2007?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Nov 2003, 10:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Petru
mesaj 15 Nov 2003, 11:24 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Inca nu avem nici un fel de certitudine in aceasta privinta... dar nu prea cred ca se va incerca o punere in plan secund a Uniunii Europene prin crearea unui asemenea nou mecanism de colaborare.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Nov 2003, 12:38 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Ce înseamna efort de aderare pentru România ? Simplu :
- economie de piata functionala
- coruptie sub control (nu dezlantuita cum e în prezent)
- productivitatea muncii ca sa scoti produse ieftine si bune, care sa se vânda si sa aduca bani
- modernizarea institutiilor
- alinierea unor legi si reglementari cu cele din vest

Acum cum ar fi sa facem pe smecherii si sa spunem "A, pai daca nu-mi cere UE sa combat coruptia, ca altfel nu intru, mie îmi merge bine si paralel cu UE".

Efortul de aderare e un progres organizatoric de bun simt, care ar trebui facut indiferent ca la vest e UE sau SUA sau China. Pur si simplu e o revenire la normal, la civilizatie, la cresterea nivelului de trai (da, da, se bazeaza exact pe aceste eforturi de aderare).

Deci din partea mea ar fi ok sa se ceara de 20x mai multe eforturi, pentru ca situatia actuala e departe de a elvetienilor care se uita în jos la UE.

Deci plata suportata de populatia României nu o vad ca pe un bir, ca pe o taxa imensa în bani, ci ca pe sansa de a deveni o societate normala, cu principii si mentalitati sanatoase. Ceea ce ar fi bine (nu ?).

Ah, de-ar putea plati populatia României cât mai repede acest lucru ... Si nici macar nu e vorba de bani, asta e culmea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 17 Nov 2003, 07:02 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Teoretic ai perfecta dreptate.
Dar explica acest lucru si sutelor de mii de someri care vor fi pe strazi dupa desfiintarea institutiilor de stat "sugatoare de bugete".
Si nu cred ca Romania,in faza actuala,are o politica sociala de suport nici pentru un procent de somaj asemanator cu cel din Polonia(mi se pare 17%).

Si,in plus ,as mai adauga urmatorul citat:

============================

La Bucuresti, tov. A. Nastase a brevetat engleza fsn-isto pdsr-isto psd-ista. Conform acesteia, fraza:

"Romania can be considered as a functioning market economy once the good progress made has continued decisevely" se traduce astfel:

“Romania este considerata o economie de piata functionala si acest statut va fi confirmat prin masurile pe care le luam in continuare”.

Traducerea corecta, pentru tov. A. Nastase si gasca, este urmatoarea:

"Romania poate fi considerata o economie de piata functionala odata ce masurile luate pana acum vor continua de o maniera decisiva."

Si daca traducem din limbaj diplomatic in limbaj de cartier obtinem urmatoarea fraza:

"Romania nu are economie de piata functionala dar va mai dam o sansa poate de data asta o fructificati".









Acest topic a fost editat de talusa: 17 Nov 2003, 09:44 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Nov 2003, 10:12 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cred ca reformele structurale despre care se tot vorbeste pot fi realizate in timp util, este evident ca cu unele mici eforturi se poate face in anii care urmeaza ceea ce din pacate nu s-a reusit in anii trecuti.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 17 Nov 2003, 10:21 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



De ce oare?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Nov 2003, 02:44 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (talusa @ Nov 17 2003, 06:12 AM)
Dar explica acest lucru si sutelor de mii de someri care vor fi pe strazi dupa desfiintarea institutiilor de stat "sugatoare de bugete".
Si nu cred ca Romania,in faza actuala,are o politica sociala de suport nici pentru un procent de somaj asemanator cu cel din Polonia(mi se pare 17%).

Inteleg ce spui, dar tu te temeai de efortul cerut, iar efortul e de bun simt. Neasumarea efortului înseamna pastrarea gaurilor negre (în exemplul tau) deci e paguboasa rau de tot. Noroc ca ne cere cineva din afara acest efort, ca altfel nimic nu se misca niciodata, de dragul unor mase votante se sacrifica viitorul României la nesfârsit.

Si totusi, care e diferenta între aceste eforturi în cazul actual, doar UE, si în ipoteticul caz viitor, când UE s-ar fractiona un pic ? Concret, pentru România.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 17 Nov 2003, 03:11 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Dublarea sau triplarea "efortului"(prin ridicaare "stachetei" la diferite nivele de aderari wink.gif )

Si nu uita ca actuala generatie din Romania(denumita si "generatia de sacrificiu"-nu stiu cat timp!) a participat la un sondaj la care"in mod covarsitor,au preferat "lefuri mici in locuri sigure de munca"(Nu prea merge cu "economia functionala de piata"!!)

Acest topic a fost editat de talusa: 17 Nov 2003, 03:15 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Nov 2003, 03:18 PM
Mesaj #46


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Expresia "generatie de sacrificiu" cred ca e deja perimata. Sacrificii facem de 13 ani incoace cu totii, asa ca... In ce priveste acel sondaj despre care vorbesti, e mai degraba o problema de mentalitate a romanilor, care trebuie schimbata. Dar s-a dovedit ca acest lucru este extraordinar de greu de facut. Mai greu decit sa faci sa functioneze faimoasa noastra economie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 17 Nov 2003, 04:15 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



1)Cand discutam despre "generatie" nu ma refeream la a ta(nefertiti) sau la cea a parintilor tai!Referinta era la toti cei care "traiesc" la ora actuala in Romania.
2)Iar referirea la acel sondaj,"batea" exact unde ai "prins" tu!La "mentalitatea" romanilor,lucru greu de schimbat!Poate cei "80 de ani"???


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Nov 2003, 04:21 PM
Mesaj #48


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mentalitatea asta este intretinuta si de contextul politic si social. Asa ca, atita vreme cit cei care ne conduc nu fac nimic bun pentru a imbunatati aceste aspecte e greu de crezut ca lumea romaneasca se va schimba de la sine.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Nov 2003, 04:45 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar vina cea mare, in caz ca exista o vina, apartine celor care se afla la putere la un moment dat.
Dar cred ca la fel de bine am putea spune ca electoratul poarta si el o vina pentru cei care au ajuns unde au ajuns cu ajutorul lor. Dar poate ca am exagera...



--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Nov 2003, 04:49 PM
Mesaj #50


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu am exagera deloc. "Vocea" opiniei publice este foarte importanta. Din pacate, la noi nu prea se mai face auzita si asta nu e bine deloc. Intr-o societate sanatoasa, asta e un fel de barometru.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Nov 2003, 05:05 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Uneori insa se intampla ca opinia publica din Romania sa explodeze pur si simplu... si asta cred ca e un semn ca inca nu suntem o societate bolnava asa cum pretind unii!
Cred ca avem suficienta responsabilitate in asumarea unor decizii.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Nov 2003, 05:12 PM
Mesaj #52


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da-mi un exemplu cind societatea romaneasca a explodat, cum spui tu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Nov 2003, 05:17 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Spre exemplu grevele din Invatamant sau de la unele intreprinderi...
Este un exemplu cred!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Nov 2003, 05:18 PM
Mesaj #54


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Din pacate, in exemplele date de tine este vorba mai mult despre manipularea sindicatelor.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 17 Nov 2003, 05:22 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Din ce motiv au izbucnit acele greve?
Ceva "anti-conducerea" statului sau pur si simplu pentru a capata ceva mai mult la salariu sau a nu se concedia personal!Eu am urmarit cateva greve in care se revendicau salariile neplatite de luni de zile!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Nov 2003, 05:30 PM
Mesaj #56


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cite putin din toate, doar ca in unele cazuri protestele nu erau justificate.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Nov 2003, 05:34 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



talusa , motivele pentru care au izbucnit sunt extrem de diverse si nu are sens sa ne aplecam asupra lor...[
nefertiti ai putea sa aduci un exemplu unde nu era necesar sa se recurga la greva?

Acest topic a fost editat de Petru: 17 Nov 2003, 05:39 PM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 17 Nov 2003, 05:37 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Pai "manipulare sindicala" e departe de a fi o "explozie sociala"!

Daca ar fi dupa acest criteriu,Israelul ar putea fi considerat "epicentrul exploziilor sociale din lume".

Detinem "recordul" cu cele mai multe greve din lume in ultimii 3 ani! huh.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 18 Nov 2003, 01:20 AM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (talusa @ Nov 17 2003, 02:21 PM)
Dublarea sau triplarea "efortului"(prin ridicaare "stachetei" la diferite nivele de aderari wink.gif )

Am mai explicat o data, "stacheta" e o colectie de atribute pozitive ale tarii numita România. Ce ai împotriva stachetei, de ce te sperie posibilitatea sa se ridice ? Mie mi se pare o atitudine de furat singur caciula, ce spui tu. Daca ar fi pretentii de doi bani în conditiile UE, întreaga tara ar ramâne ea însasi de doi bani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Nov 2003, 07:28 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Eu nu sunt SPERIAT!!
Populatia Romaniei,cu o politica sociala neadaptata la asemenea "ridicari de stacheta",ar trebui sa fie "ingrijorata".
Din partea mea,discutia e "pur teoretica". wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Nov 2003, 08:20 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Petru @ Nov 17 2003, 04:44 PM)
talusa , motivele pentru care au izbucnit sunt extrem de diverse si nu are sens sa ne aplecam asupra lor...[
nefertiti ai putea sa aduci un exemplu unde nu era necesar sa se recurga la greva?

Intre timp,presedintele Iliescu "descopera roata" ohmy.gif

Presedintele Ion Iliescu a afirmat, ieri, ca Romaniei nu-i lipsesc posibilitatile intelectuale si tehnice pentru realizarea unor infrastructuri moderne, ci resursele financiare. El a facut aceasta afirmatie cu ocazia Forumului National "Serviciile publice de interes general in perspectiva integrarii Romaniei in Uniunea Europeana". Ion Iliescu a aratat ca, din punct de vedere financiar, Romania nu poate sustine realizarea unor proiecte importante de constructii si modernizare a infrastructurilor. El a spus ca, pe de alta parte, sectorul privat nu este interesat in astfel de investitii, deoarece acestea se amortizeaza intr-un interval lung de timp, de pana la 50 de ani. "Am oferit chiar unor mari companii, mari constructori de autostrazi, sa vina sa preia in concesiune construirea de autostrazi. Vin cu o singura conditie: sa aiba garantie guvernamentala. Pai, cu garantie guvernamentala stim si noi sa construim. Chiar picati din luna nu suntem, chiar lipsiti de o anumita capacitate intelectuala si tehnica, nu suntem", a afirmat Ion Iliescu, transmite Mediafax. Presedintele Iliescu a precizat ca Romania a inregistrat performante tehnice in domeniul constructiei de infrastructuri si in trecut. El a mentionat podul de peste Dunare, construit de Saligny. Saligny "mergea la concurenta cu Eiffel, a castigat de altfel concursul cu Eiffel pentru realizarea acestui pod - constructie metalica". "Romania a fost printre primele tari care a introdus betonul armat in constructie. Nu ne lipsesc capacitatile intelectuale si tehnice, ne lipsesc reasursele financiare", a mai spus Ion Iliescu.

Iliescu pledeaza pentru un buget echilibrat

Ion Iliescu a declarat ca trebuie gasit un echilibru in alocarea resurselor bugetare pe diverse domenii, deoarece bugetul reprezinta 20-25% din PIB si nu se pot lua bani de la alte sectoare care si asa au alocatii foarte mici. "Cand apar solicitari sa creasca ponderea din venitul national al unor sectoare - alocatia pentru invatamant, spre exemplu, sa se majoreze de la 4% la 6%, unii nu fac transferul imediat ce inseamna aceasta pondere din PIB fata de buget", a afirmat Ion Iliescu. El a mentionat ca 4% din PIB inseamna 20% din buget, iar 6% din PIB echivaleaza cu 30% din buget. "Pe seama cui se face aceasta crestere a alocatiilor bugetare. Ar trebui sa sacrifici sectoare, sanatate, cultura, stiinta, care si asa au alocatii foarte mici, armata, administratie publica, politie. De unde sa repartizezi. Deci, trebuie sa fie un echilibru in toate aceste lucruri", a adaugat Ion Iliescu.

Seful statului a mai spus ca singura solutie pentru cresterea resurselor bugetare este gasirea solutiilor pentru cresterea valorii absolute a produsului global.

Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant a organizat, saptamana trecuta, un protest pentru a trage un semnal de alarma asupra starii jalnice in care a ajuns invatamantul romanesc. In principal, profesorii cer ca invatamantul sa primeasca, prin Legea bugetului de stat pe anul 2004, un procent din PIB apropiat de cel acordat in tarile candidate la aderarea in Uniunea Europeana anul viitor. De asemenea, Federatia a anuntat ca intentioneaza sa stranga 250.000 de semnaturi pentru promovarea unui proiect de lege privind alocarea a cel putin 6% din PIB pentru educatie, dupa ce obligativitatea unui anumit buget pentru invatamant a fost eliminata din Legea invatamantului.




--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 18 Nov 2003, 11:57 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Alocarea in sistemul de invatamant a unui buget cat de cat "normal" este deja o evidenta si nu cred ca exista cineva care sa sustina ca perfomanta se obtine degeaba si ca nu e necesar un oarecare fond banesc!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 18 Nov 2003, 01:57 PM
Mesaj #63


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (talusa @ Nov 18 2003, 06:38 AM)
Populatia Romaniei,cu o politica sociala neadaptata la asemenea "ridicari de stacheta",ar trebui sa fie "ingrijorata".

Populatia ar trebui sa fie îngrijorata nu de stachete (impuse de UE, americani, rusi, chinezi) ci de starea natiunii. Politica sociala prezenta, inadaptata, era oricum un lucru de care trebuia scapat cât mai repede, schimbarea ei nu e un sacrificiu ci un mare pas înainte.

Deci conteaza mai mult ce zice/vrea UE sau starea reala a natiunii ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Nov 2003, 05:03 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Pai nici nu am sustinut ca populatia ar fi ingrijorata de stacheta!
Dar o stacheta "mai ridicata" impune guvernantilor niste masuri "mai radicale" care au implicatii asupra "starii natiunii"!
In cuvinte mai simple.plata la intretinere si pentru "potol" wink.gif !!
Si de acest lucru "merita" sa fie ingrijorata populatia/natiunea!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 18 Nov 2003, 06:28 PM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Toate tarile ex-comuniste care au luat masuri radicale sunt undeva departe acum. Numai la noi se sacrifica viitorul mediu si pe termen lung al tarii de dragul votului de mâine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Nov 2003, 07:10 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Exact!
Uite unde se afla Polonia i ce salariu mediu are!
Dar are si o rata de inflatie de 17-18%.
Dar are si o "politica sociala" mai apropiata vestului europei!

Exista acest lucru in Romania!

Mi_,noi vorbim aici despre procente si srtrategii!
Dar un om care nu are de lucru si nu are sa ofere caldura de iarna pentru copilasii sai ,reprezinta(pentru sine insusi!) 100% tragedie!
Si "aderarea pentru un viitor mai bun" ii spune foarte putin.

P.S.Care este rata de somaj in Romania?
Si ce reprezinta fiecare procent adaugat?
Eu vad muncitorii romani care lucreaza la noi si lupta lor pentru a nu fi trimesi inapoi.Si stiu baietii de ce.
Pentru ca se reintorc la "mai nimic"!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Nov 2003, 07:52 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si pentru ca discutam despre "barometrul romanesc!


Barometrul de Opinie dat publicitatii de Fundatia pentru o Societate Deschisa contine suficiente informatii pentru a ne lasa perplecsi. Conform datelor culese in octombrie 2003, 76% din romani sint convinsi ca “statul ar trebui sa-si asume mai multa responsabilitate pentru bunastarea fiecaruia”. Iar dintre acestia, 25% cred ca responsabilitatea vizeaza veniturile populatiei, 24% s-au gindit la locuri de munca, iar 17% la protectia sociala pe care o considera obligatorie. Socant este sa aflam ca 86% din compatriotii nostri sint convinsi ca statul trebuie sa asigure locuri de munca tuturor celor care doresc sa munceasca. Procentul mi se pare covirsitor. In 14 ani de tranzitie, Romania a ramas cu un enorm potential de gindire muncitoreasca. Aproximativ acelasi procent a votat cu PSD in alegerile de la 20 mai 1990. Or, in toti acesti ani, din care ultimii dominati de o economie hermafrodita (in viziunea PSD din 2002 si 2003, chiar de piata functionala), cei 86%, in loc sa incerce ceva, s-au gindit la o obligatie a statului de a crea locuri de munca. Ceea ce suna cam absurd. Vrem diagnosticul de economie de piata functionala (unii, din patriotism, s-au simtit obligati sa isi exprime nemultumirea), vrem chiar nivel de trai daca nu ridicat, macar satisfacator, dar de locurile de munca sa nu se ocupe chiar piata si investitorii. Ele trebuie asigurate de stat, ca pe vremea lui Ceausescu. Pe cale de consecinta, e logic sa ne imaginam ca, in Romania anului 2003, daca un nebun vine la TVR si zice de doua-trei ori ca detine secretul prin care asigura locuri de munca pentru toata populatia tarii, atunci in citeva luni el va avea un sprijin egal cu procentul celor care cred ca statul trebuie sa aiba grija de ei. Cu o lozinca simpla, raspunzind unei prejudecati socialiste (comuniste), Romania poate fi cucerita in doi timpi si trei miscari. Pina la urma, afirmatia conform careia un partid muncitoresc infiintat la sfirsitul acestui an ar putea cistiga alegerile parlamentare anul viitor nu e tocmai lipsita de temei. Fara sa fii specialist in sondaje de opinie, e de ajuns sa vezi ca 44% din romani inca mai cred ca salvarea ar putea veni prin infiintarea unor intreprinderi de stat (locuri minunate, sigure, in care nimeni nu te obliga sa produci ceva, de unde mai poti si sa sterpelesti, de unde poti sa mai si lipsesti, unde merg si concediile medicale date pe o sticla de trascau, doua gaini si un pachet de cafea).
Ca sa ne convingem, in ciuda fardului sarac de democratie si economie de piata, sondajul vine si ne arata ca sub aceste schimonoseli democratice se ascunde o solida materie prima pentru un comunism triumfator. Ba, romanul, mare iubitor de pere malaiete (42% zic ca acelasi stat trebuie sa acorde sprijin tuturor firmelor), vrea ajutoare, dar numai pentru el, capitalistii aceia nenorociti care au venit sa ne cumpere nefiind demni de asta (doar 2% cred ca sprijinul statului ar trebui sa se indrepte spre strainii care au investit bani in Romania).
Si-o fi facut PSD-ul planul la imaginea externa, la numarul de legi date pe banda rulanta, la bani pusi la ciorap, la multe alte capitole (inclusiv la economate pentru saraci). Dar, in materie de mentalitate, el n-a generat nici un progres. Ba, as indrazni sa zic, a reusit marea performanta sa tina populatia cam la aceleasi procente in materie de prejudecati la care era si in 1990.
Ne dam democratici si capitalisti cu o populatie care ii asteapta, mai degraba, pe Marx si pe Lenin.


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 18 Nov 2003, 08:12 PM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (talusa @ Nov 18 2003, 06:20 PM)
Mi_,noi vorbim aici despre procente si srtrategii!
Dar un om care nu are de lucru si nu are sa ofere caldura de iarna pentru copilasii sai ,reprezinta(pentru sine insusi!) 100% tragedie!
Si "aderarea pentru un viitor mai bun" ii spune foarte putin.

Asa este. Mai ales când poate fi adus la limita supravietuirii si când i se pune în vedere sa voteze cum trebuie, ca altfel iese rau.

Polonia, Ungaria, Slovacia etc si etc, si acolo erau oameni care nu au de lucru si nu puteau sa ofere caldura si mâncare copiilor, ei cum au putut sa iasa din cercul vicios ? Poate pentru ca nu au gândit ca singura munca pe care trebuie sa o faca este sa voteze la comanda si restul vine de la sine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Nov 2003, 08:38 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si poate,spre deosebire de tarile amintite de tine,in Romania patura politica conducatoare a fost interesata sa tine "aceste mase"(care si asa arat o nepasare destul de mare la vot) in aceasta conditie pana'si fac ei "chagul"?
Iar cand au vazut "ca tine" nu se mai pot satura? wink.gif (sau opri).

P.S.Ai citit astazi in presa romana despre oameni cu "pensie de urmasi"?( 4 5 0 lei!!!! sad.gif ).
Ai auzit in multe tari despre astfel de "fenomene"?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 19 Nov 2003, 07:33 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



In continuare,consider ca "problema" descrisa mai jos este mai acuta pentru populatia Romaniei decat "aderarile si stachetele" despre care discutam noi:
===========================


Anul acesta regiile de termoficare nu ne mai iau cu binisorul. Prima intretinere de iarna va fi un soc pe listele de plata pentru ca in luna octombrie caloriferele au fost incalzite din plin. Daca anul trecut am platit mult, dar sumele au crescut treptat, acum situatia nu mai e la fel. Facturile regiilor de termoficare au ajuns deja la administratori, iar sumele nu sunt deloc neglijabile. Pana saptamana viitoare administratorii ar trebui sa afiseze noile liste de intretinere care contin si consumul de caldura aferent lunii octombrie. Functionarii Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania au facut o medie a cheltuielilor pe tipuri de apartament si numarul de persoane care locuiesc in ele, iar rezultatele sunt ingrijoratoare. Desi pretul gigacaloriei este acelasi, pentru octombrie (o luna de toamna tarzie) avem de platit aproape cat anul trecut intr-o luna de iarna geroasa. "Am calculat pretul caldurii si l-am comparat cu cel de anul trecut, din aceeasi perioada. E cu 50% mai mare, la acelasi cost al gigacaloriei. Asta pentru ca au dat drumul la caldura fara nici cea mai mica retinere. imi amintesc ca am stat cu geamul deschis in zilele cand s-a votat Constitutia. intretinerea la un apartament cu patru camere va fi peste doua milioane", ne-a declarat Radu Opaina, directorul Federatiei Asociatiilor de Proprietari. Desi comparatia cu anul trecut este putin relevanta pentru ca in octombrie 2002 regiile de termoficare au furnizat caldura la jumatate fata de luna trecuta, romanii vor intelege greu de ce platesc asa de mult chiar din noiembrie. Sunt deja administratori carora le este frica sa afiseze listele pentru ca diferentele sunt foarte mari. "Nu stiu cum vor reactiona locatarii. Anul trecut am avut de platit 19 milioane lei pentru octombrie. Acum, consumul a crescut de la 23 la 42 gigacalorii. Avem de plata 34 milioane lei, in conditiile in care afara nu a fost chiar atat de frig. Ce ne facem in decembrie?", ne-a declarat Aristide Naiculescu, presedintele asociatiei de proprietari din blocul Z5 de pe strada Camil Ressu din Capitala. Oficialii RADET au declarat ca in acest sezon rece nu se scumpeste caldura, singura diferenta fiind costurile de acum. Directorul Virgil Ramba spune ca numai prima intretinere de iarna va fi mai mare, pentru ca temperaturile scazute au impus furnizarea unei cantitati mai mari de caldura decat in anii trecuti.
Articol de: Bogdan Pavel


Sau urmatoarea:
===========


Guvernul a aprobat, recent, printr-o hotarare lista societatilor la care vor avea loc concedieri colective. Este vorba de 18 societati care vor efectua concedieri colective in baza proceselor de restructurare. Autoritatile statului nu au avansat o cifra exacta a celor care vor fi concediati, insa presedintele BNS, Dumitru Costin, ne-a spus ca este vorba de 15.000 de oameni. Pe lista aprobata de Guvern se afla urmatoarele societati: Siderurgica Hunedoara, Aro Campulug, Rocar, Petrotub Roman si Combinatul Siderurgic Resita, Faur, Celhart Donaris Braila, Sidermet Calan, IAIFO Zalau, CUG Cluj, Fortpres Cluj, Energoreparatii Bucuresti, Comefin Costesti, IPRS Bucuresti, UCMR Resita, INAR S.A. Brasov, Caromet Caransabes si Ges Boldesti-Scaieni. Muncitorii disponibilizati vor beneficia de o serie de masuri de protectie sociala, in functie de vechimea in munca.

Acest topic a fost editat de talusa: 19 Nov 2003, 07:37 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

52 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman