HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Piramide Si Extraterestrii
Copernic
mesaj 28 Oct 2003, 08:16 PM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



"Heruvimii, Serafimii, Cherubimii" s.a.m.d. au reprezentat un spectacol fenomenal in vazul multimii de oameni simpli, mediocrii, nepregatiti cu asemenea evenimente, fata de care, la prima vedere, nu puteau sa iscodeasca decat ca ar apartine "cuiva" superior lor, unei zeitati Atotputernice, lui Dumnezeu.
Aurele din jurul lor ar putea, astazi, foarte bine a fi realizate prin intermediul efectului oglinzilor, al iluziilor bine mascate, al efectelor de fum si mirodenii, evidentiind atat mister cat si revelare, concepand spectacolul atat pe intelesul gloatei, cat si pe cel al initiatilor, al marilor preoti, al iluminatilor.
Sa nu-l uitam pe marele Harry Houdini care si-a impus actele de iluzionsim prin inteligenta si mai putine lucruri de recuzita, de scena. Acest mare magician se baza pe abaterea atentiei catre alte ganduri in mintea celor care ii urmareau actul de iluzionism. Chiar si cei mai atenti cadeau in plasa propriei lor neatentii. Practic, pentru cei care il urmareau ceea ce ochii vedeau si urechile auzeau faceau mintea sa isi imagineze, pentru acele momente, ca ar reprezenta realitatea. In fapt prin abatere atentiei Houdini a fost primul mare iluzionist care a promovat oarecum si hipnoza in actele sale de magie, cat si psihologia maselor.
Altfel zis, practic cu ceva inteligenta si pragmatism se pitea realiza un spectacol atat de bun incat sa ii faca pe pastorii, lucratorii cat si pe marii preoti ca sa interpreteze cele vazute ca fiind real. Si toate acestea trebuiau a fi puse in scena de catre o civilizatie bogat tehnoclogizata, parand in fata mintilor naive si nepregatite drept adevarati "zei".
Astfel, o civilizatie cu mult avansata civilizatiei umane de acum 4-5000 de ani ar fi putut parea ca "rupti din cer si una cu acesta", ca sa-i citez pe Enoh, Moise, Iosua, acestia avand acelasi mesaj, doar cuvintele fiind altele. Citatul de fata ii apartine lui Enoh.
Este cunoscuta ingeniozitatea vechilor egipteni, initiati in mistere, acestia reprezentand primii pionieri a-i stiintei prin constuirea de acumulatori, conductori electrici si becuri cat si multe alte inventii, ce de abia inspre inceputul anilor 1900 incepeau sa se intalneasca in Lumea Noua, in lumea civilizata de pretutindeni.
Asadar, enigme exista atat timp cat nu s-au elucidat nici macar cele mai "usoare", respectiv cele fata de infrastuctura si constructiile antice, modurile de construire a Marilor Piramide cat si reala lor semnificatie, atat din punct de vedere astronomic, religios ori social.
Piramida misterelor inca nu a fost completata. Mai sunt de adaugat destule caramizi, in treptele catre atingerea perfectiunii umanitatii prin cunoastere.

------
AVE!
------
.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 28 Oct 2003, 08:24 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Oct 2003, 10:55 PM
Mesaj #72


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

1. De miraje colective n-am auzit inca.


Pai mai pune mana pe google si tu. Poate o sa afli ce e aia confirmation bias si efectul placebo. Documenteaza-te si mai discutam!

QUOTE

Problema ta e ca nu pui in discutie si viziunile colective, cum sunt aparitiile Maicii Domnului de la Sarajevo ori fenomenul Lourdes. E posibil ca o persoana sa sufere de o boala psihica, dar sa sustii ca aprox. 1000 de persoane sufera simultan de un acces de nebunie e cam dificil


Fenomenul Lourdes... daca memoria nu ma inseala acolo era vorba de 3 copii. Figaro, cind o sa-ti creasca gemenii o sa observi un fapt interesant: copiii mint. Mint de ingheata apele. Mint singuri, mint in grup, mint din cele mai variate motive. Pune-te si tu acum in locul unui copil care deodata este in centrul atentiei si toata lumea se uita la el ca la un sfint! Cum crezi ca se simte el? Crezi ca orgoliul lui il lasa sa recunoasca ca de fapt nu s-a intimplat nimic? Mai degraba, dupa parerea mea, copilul se va autoconvinge ca ceva s-a petrecut cu adevarat.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 28 Oct 2003, 10:56 PM
Mesaj #73


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Figaro @ Oct 28 2003, 05:09 PM)
1. De miraje colective n-am auzit inca.

ohmy.gif Prin natura lui, un miraj este un fenomen "public", la care poate asista toata lumea. "Fata morgana" din deshert o vad toti oamenii unei caravane, Olandezul zburator e vazut de toti marinarii de pe o corabie (ma rog, cei care nu sint chiori de betzi tongue.gif ) s.a.m.d.

Cit despre constructiile megalitice antice (gen piramide, sfinx, statui gigantice, etc.) parerea mea e ca ar trebui sa aplicam "briciul lui Occam": cita vreme e posibila explicarea respectivelor fenomene prin mijloace conventionale, nu cred ca e cazul sa-i amestecam pe extraterestri. Parerea mea.



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Oct 2003, 10:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Copernic
mesaj 28 Oct 2003, 11:05 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (ypsilonalpha @ Oct 28 2003, 11:01 PM)
Cit despre constructiile megalitice antice (gen piramide, sfinx, statui gigantice, etc.) parerea mea e ca ar trebui sa aplicam "briciul lui Occam": cita vreme e posibila explicarea respectivelor fenomene prin mijloace conventionale, nu cred ca e cazul sa-i amestecam pe extraterestri. Parerea mea.

Nu inteleg de ce se tot profereaza o confuzie, cel putin rau voita. Nu este vorba de extraterestri ci de intraterestri. Peste milenii, in ochii generatiilor din viitor si aceste civilizatii din prezent vor trezi suspiciuni asupra constructorilor ori a materialelor de constructii. Istoria se repeta, iar ce a fost in trecut se va uita. Practic, si Universul prin expandarea sa va ajunge la o limita, la un apogeu. Acest moment va reprezenta maximul de la care se va dilata cartre un Big Crounch, o contractare treptata a materiei, catre a da nastere unui alt Univers. Astfel se va relua, ciclic, si istoruia Pamantului, cu aceleasi erori repetate la nesfarsit.

------
AVE!
------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 28 Oct 2003, 11:06 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 29 Oct 2003, 12:29 AM
Mesaj #75


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Copernic @ Oct 28 2003, 11:10 PM)
Nu inteleg de ce se tot profereaza o confuzie, cel putin rau voita. Nu este vorba de extraterestri ci de intraterestri.

smile.gif Pai daca asa se chema topicul, "Piramide si Extraterestri", ce sa fac? smile.gif

Acuma s-ar mai pune si problema motivatiei celor care au inaltat efectiv respectivele constructii; adica prin ce mijloace sa-i fi convins pe oamenii aia (chit ca erau probabil simpli sclavi, fara nici un cuvint de spus) sa munceasca n ore pe zi timp de zeci de ani, pentru niste obiective atit de abstracte si fara utilitate clara? Asta e pentru mine adevarata enigma.



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 09:45 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Figaro:
QUOTE
Desenele de la Nazca sunt perfect reproductibile pe hartie caroiata, chiar si la scare mult mai mari.


Civilizatia care a realizat acele desene nu avea hartie.
Si repet, ei nu ar fi avut cum sa vada ce au desenat decat de la o altitudine mai mare de 100m, iar desenele sunt perfecte. Nu cred ca ar fi desenat atatea fara sa vada cum arata.. de jos nu vezi decat niste santuri in toate directiile fara nici o logica.
Sper sa nu-mi spui ca aveau baloane cu heliu sau aer cald.

QUOTE
1. De miraje colective n-am auzit inca.


laugh.gif Ai primit raspuns mai sus... mai documenteaza-te. Iar daca citesti Noul Testament vei gasi acolo numeroase miraje colective infaptuite de o persoana wink.gif

De asemenea ti-am spus ca ai o viziune gresita despre ce ar putea sa insemne viata extraterestra. Tu iti cam imaginezi niste omuleti verzi care eventual vorbesc si engleza.. ca sa poata fi intervievati. Nu e deloc asa, chiar pe planeta noastra au fost descoperite insecte care traiesc in cele mai toxice medii posibile, viata este posibila cam oriunde si sub orice forme.

Copernic:
QUOTE
Nu inteleg de ce se tot profereaza o confuzie, cel putin rau voita. Nu este vorba de extraterestri ci de intraterestri.


E posibil dar nu putem avea aceasta certitudine deocamdata. Cu siguranta piramidele au fost construite de egipteni (mai bine zis de sclavii lor) dar informatiile si tehnologia pentru construirea marilor piramide s-ar putea sa fi venit din alta parte.

QUOTE
Acuma s-ar mai pune si problema motivatiei celor care au inaltat efectiv respectivele constructii; adica prin ce mijloace sa-i fi convins pe oamenii aia (chit ca erau probabil simpli sclavi, fara nici un cuvint de spus) sa munceasca n ore pe zi timp de zeci de ani, pentru niste obiective atit de abstracte si fara utilitate clara? Asta e pentru mine adevarata enigma.


Pai utilitatea era clara.. mormantul faraonului. Prin ce mijloace? Pai daca muncitorii erau scalvi, ei erau obligati sa munceasca.. nu aveau de ales. Dar totusi ritmul de 1 piatra (de cateva tone) la 2 minute fara intrerupere timp de 10 ani , pune anumite semne de intrebare, mai ales ca pietrele erau aduse de la km distanta de-a lungul Nilului.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 10:40 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



1. Nu avea hartie, dar avea alte materiale cu care putea nota. Metoda caroiajului e perfecta. Poti incerca si tu. Te asigur ca vor iesi perfect suta la suta. De altfel exepriementul a fost transmis live pe Discovery.

QUOTE ("marky")
Sper sa nu-mi spui ca aveau baloane cu heliu sau aer cald.


Nu era nevoie de asa ceva. Nici planul in cruce al unei biserici nu e verificat de la inaltime.

QUOTE ("marky")

Iar daca citesti Noul Testament vei gasi acolo numeroase miraje colective infaptuite de o persoana.


spoton.gif Si cum iti explici fenomenul? Asa, stiintific.. spoton.gif

===========================================

QUOTE ("marky")

dar informatiile si tehnologia pentru construirea marilor piramide s-ar putea sa fi venit din alta parte


Tehnologia nu prezinta nimic iesit din comun. Prima piramida egipteana e stramba, adica inclinatia unghiului a fost schimbata la jumatate. Sunt curios ce "tehnologie" au trimis omuletii tai verzi de au strambat piramida. In plus rolul acestor cladiri este unul clar religios, nu tehnic. Tehnologia ar fi mers in cazul in care aceste piramide ar fi indeplinit un rol mai pragmatic (centrale electrice de pilda). E un nonsens. Extraterestrii tai sunt atat de evoluati incat au renuntat la religie, si totusi transmit tehnologie pentru constructia unor ansambluri religioase.

Constructia primei piramide clasice a fost inventia unui arhitect egiptean, care s-a gandit sa niveleze vechea mastaba (piramida in trepte). Adica el a facut proiectul si tot el l-a gresit. Acum e posibil ca omuletii tai verzi sa-l fi prins pe interval si sa-i fi plantat un cip-cirip in cap, prin care i-au transmis tehnologia.


===============================================

QUOTE ("marky")

Pai daca muncitorii erau scalvi, ei erau obligati sa munceasca.. nu aveau de ales.


Chestia cu muncitorii sclavi e partial adevarata. Se bazeaza pe istoria marxista, a statelor exploatatoare smile.gif In realitate erau nagajati numerosi tarani liberi. Unii lucrau benevol pentru faraon, altii cereau plata. Lucrul benevol se baza pe faptul ca faraonul garanta bunastarea imperiului. Lucrand pentru piramida faraonului erai binecuvantat cu recolte bogate, deci cu bunastarea familiei. Se lucra in echipe, existau nutritionisti (nu e gluma!) cabinete medicale, apartemante pentru cei care conduceau santierul etc. Dar totusi ritmul de 1 piatra (de cateva tone) la 2 minute fara intrerupere timp de 10 ani e o speculatie cam ciudata. Constructia incepea uneori inca de la nasterea faraonului, alteori de la inceputul domniei. Asta putea insemna si 30 de ani, insa ar trebui calculat sub aspectul fortei de munca. Cum santierele descoperite sunt de marimea unor orase e clar ca forta de munca era din belsug.

==========================================

QUOTE ("ypsilonalpha")

parerea mea e ca ar trebui sa aplicam "briciul lui Occam": cita vreme e posibila explicarea respectivelor fenomene prin mijloace conventionale, nu cred ca e cazul sa-i amestecam pe extraterestri.


Si cum vrei sa se mai vanda Formula As?

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 10:44 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 29 Oct 2003, 10:57 AM
Mesaj #78


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Intervin si eu cu o parere...
Cred ca este foarte important de stabilit cu ce scop s-au realizat piramidele, adica care era adevaratul scop. Eu nu prea pot sa cred ca erau simple morminte. Insa daca aveau drep scop : o poarta spre alta lume, de ce s-au facut mai multe, una nu ajungea?
Pentru a le ridica cred ca s-au folosit si ceva campuri de forte, asa cred eu... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 11:03 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Pai ar trebui vazut cum au aparut. Nu au aparut brusc, ci au avut "stramosi".


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 11:09 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Si cum iti explici fenomenul? Asa, stiintific..


Nici nu trebuie. La fel ca Houdini, David Copperfield si multi altii. Numai ca respectivul nu stia nimic despre puterile sale de hipnoza in masa si sa autointitulat trimis al divinitatii.

QUOTE
Constructia primei piramide clasice a fost inventia unui arhitect egiptean, care s-a gandit sa niveleze vechea mastaba (piramida in trepte). Adica el a facut proiectul si tot el l-a gresit. Acum e posibil ca omuletii tai verzi sa-l fi prins pe interval si sa-i fi plantat un cip-cirip in cap, prin care i-au transmis tehnologia.


Ti-am zis ca viziunea ta asupra a ce-ar putea insemna viata extraterestra este mult limitata. Iti recomand filmul K-Pax, cu Kevin Spacey poate te ajuta sa-ti imbogatesti imaginatia. Tu tot ceea ce vezi sunt numai omuleti verzi.

In continuare tot nu pot sa inteleg de ce vorbesti in necunostinta de cauza. Eu ma refeream la piramida lui Keops. Keops a fost un faraon care a murit in jurul varstei de 18-20 ani iar piramida ar fi fost construita in maxim 10 ani. Ceea ce inseamna : 30 * 24 * 365 * 10 = 2628000 pietre in 10 ani (cu ritmul de lucru de 1 piatra la 2 min). Iar piramida are cam 2500 de astfel de pietre. Si mai gandeste-te la finisaje desene interioare etc.

Tocmai din acest motiv numai piramida lui Keops este considerata una din cele 7 minuni ale lumii iar celelalte piramide nu sunt. Evident ca daca constructia piramidei ar fi durat 150 ani nu ar mai fi fost nimic deosebit la ea.

Acest topic a fost editat de marky: 29 Oct 2003, 11:11 AM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 11:15 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



biggrin.gif Houdini si Coperfield sunt scamatori, nu hipnotizatori thumb_yello.gif
===============================================

Cunosc K-Pax. Acolo mesajul nu prea era tehnic, ci mai mult uman. In final e vorba de o forma de reincarnare, daca iti amintesti bine.

QUOTE ("marky")

cu ritmul de lucru de 1 piatra la 2 min


De unde ai scos tu ritmul asta? De ce o singura piatra in 2 minute si nu 25 de pietre in 2 minute? Era vorba de o industrie, de un santier intreg, nu de un omulet care tragea o pietricica dupa el.

Ai uitat sa calcuezi si forta de munca.

=========================================

QUOTE ("marky")

Evident ca daca constructia piramidei ar fi durat 150 ani nu ar mai fi fost nimic deosebit la ea.


Subiectul mergea pe ideea ca piramidele sunt constructii de origine extraterestra. Ori tu vorbesti acum de o singura piramida, nu de toate. Cu alte cuvinte piramidele sunt constructii absolut normale, dar la piramida lui Keops egiptenii au cerut ajutorul martienilor ca sa o termine mai repede.

Inca astept un calcul pe forta de munca...


Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 11:26 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 11:31 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Exact ce-am mai spus .. vbesti in necunostiinta de cauza.

1. Houdini si D.C. isi fac (faceau) scamatoriile cu ajutorul hipnozei in masa, chiar daca tu nu iti dai seama de lucrul asta. Si ei sunt doar un exemplu mai sunt multi oameni cu asemenea puteri si care nu si le folosesc neaparat pt "numere de magie".

2. In K-Pax nu e vorba de reincarnare laugh.gif ci de o entitate extraterestra sub forma de energie care calatorea folosind razele de lumina. E greu intr-adevar , cand ai in cap numai omuleti verzi.

3.
QUOTE
De unde ai scos tu ritmul asta? De ce o singura piatra in 2 minute si nu 25 de pietre in 2 minute? Era vorba de o industrie, de un santier intreg, nu de un omulet care tragea o pietricica dupa el.


Fiecare piatra a fost pusa pe rand. Nu puteau incepe un nou nivel pana nu-l terminau pe precedentul, iar daca ar fi pus mai multe pietre in acelasi timp ritmul ar fi fost si mai infricosator. Gandeste-te si ca pietrele veneau de la km distanta, cantareau cateva tone una si nu exista nici macar scripetele , lucruri ce se cunosc cu siguranta.

In concluzie, constructia unei piramide atat de gigantice si perfecte dpdv arhitectural si intr-un timp atat de scurt ramane un mister. Ti-am spus.. daca piramida s-ar fi construit in 200 de ani n-ar mai fi fost considerata minune a lumii.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 11:44 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



1. D.C. face chestia asta la teveu, unde e cam greu sa hipnotizezi. In plus trucurile lor au fost date in vileag.

2. Vezi ultima interventie a personajului din K-Pax. Aia cu greselile pe care trebuie sa ni le rectificam in alta viata. Asta e reincarnare.

==================================

De unde ai scos tu 10 ani? Keops a domnit 23 de ani.

23 de ani e exact cat trebuie.

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 11:59 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 12:08 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



1. Si daca sunt la tv-u ce? Tu ai vazut vreun truc de-al lui? Da-mi si mie un link unde au fost date in vileag trucurile lor.

2. Intelege ca nu era nici o reincarnare, nici vorba de asa ceva, filmul se refera la o entitate extraterestra venita de pe planeta K-Pax si care "fura" personalitatea unui om care tocmai vroia sa se sinucida (dupa ce l-a ucis pe criminalul ce-i omorase intraga familie). Dupa ce entitatea respectiva pleaca (in ultimul minut din film) intr-o dimineata cu primele raze de soare ramane corpul uman lipsit de vlaga. Ti-am zis tu nu reusesti sa vezi mai departe de omuleti verzi.

3. De ce crezi atunci ca piramida lui Keops este una din cele 7 minuni ale lumii, daca totul este atat de simplu cum spui tu? Lucrurile sunt mult mai complexe atat aici cat si la Nazca, in Insula Pastelui, templele maya, inca si aztece, templul de la Angkor, Cambogia etc.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 12:13 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



1. Mda. Asa o fi.

2. Stiu la ce se refera filmul, dar se pare ca n-ai prins si mesajul de la sfarsit, ala cu raincarnarea. Vezi ca e la sfarsitul filmului.

3. Marky, unde ai vazut tu 10 ani de constructie? Keops a domnit 23 de ani, nu zece. Piramida a fost construita intre 2589-2566 i.d.H. Cat despre Nazca lucrurile sunt foarte clare si posibile. Experimentul a fost transmis live pe Discovery. Rezultatul a fost uimitor. N-ai nevoie sa te ridici in aer ca sa realizezi un asemenea desen.

De fapt cred ca exagerezi lucrurile. Nu s-a pus problema realizarii desenelor de la Nazca, ci a utilitatii lor. E vorba de simboluri rituale (drumuri rituale pentru procesiuni). La fel cum stai intr-o biserica in mijlocul unei cruci tot la fel poti sta si in mijlocul unui scorpion.

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 12:16 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 29 Oct 2003, 12:14 PM
Mesaj #86


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Figaro, la ce "stramosi" te referi? huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 12:18 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



La "stramosii" arhitectonici. Adica la forme rudimentare de piramide.

======================================

Marky, vad ca eviti anumite intrebari:

1. de unde ai luat termenul de 10 ani, cand Faraonul Keops a domnit 23?

2. de ce nu estimezi si forta de munca si lucrul in echipe, din moment ce existenta oraselor de constructori atesta o organizare riguroasa (ingineri, medici, nutritionisti, sefi de santier)?

3. restul piramidelor au fost construite cu tehnologie umana sau extraterestra?

Astept...

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 12:22 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 29 Oct 2003, 12:23 PM
Mesaj #88


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



OK smile.gif
Dar despre SFINX, ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 12:25 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Ce anume? E un sfinx. Un sfinx care poarta chipul faraonului.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 12:29 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



1. In fine.. Idee ca la ora actuala in lume sunt multe persoana capabile sa faca mare parte din "trucurile" lui Iisus.

2. Fraza poate fi interpertata si altfel, oricum nu la asta m-am referit ci la ce fel de "extraterestru" era prezentat in film. Nu era deloc mic si verde.

3. Ti-am zis ca pt ca fi construita in 10 ani ar fi trebuit pusa o piatra la 2 min. Pt 26 ani ar veni o piatra la aproape 5 min. Mare diferenta nu vad. Fiecare piatra cantareste 2.5 tone. Oricat de multi muncitori ar fi lucrat la constructie tot exista un mare semn de intrabare.

Si pt cine au fost facute desenele de la Nazca? Nu era mai simplu sa construiasca statui sa le poata admira si ei? E clar ca erau semne pt "cei de sus" pt zei.. dar ce fel de zei .. wink.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 12:42 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



1. Nu fara o logistica adecvata.

2. Fraza e clara si tine de un context mai larg. Treaba cu extraterestrul mic si verde tine de evolutia acestui mit in timp. Prin 50 extraterestrii aveau costume gen Flash Gordon si astronave cu butoane, cadrane si manete. Prin 70 extraterestrii semanau cu niste cosmonauti sovietici. Mai nou au devenit spirite, energii in stare pura, pentru ca moda tinde spre asa ceva. Dupa cum iti spuneam, mitul extraterestrilor are si circulatie si etape de dezvoltare.

3. Nu lucrau muncitori, ci echipe de muncitori. Cu totul altceva.

Vad ca eviti intrebarea cheie: restul piramidelor sunt de origine terestra, in timp ce doar piramida lui Keops e construita cu tehnologie extraterestra?

Desenele de la Nazca au aceeasi valoare cu planul in cruce al bisericilor. Nu numai ca poti construi biserici cu plan in cruce fara sa le vezi de la distanta, dar poti construi si un ansamblu cu axe in cruce. Chestia cu Nazca pe post de aerodrom nu are nici un sens, decat daca presupunem ca extraterestrii veneau cu cine stie ce harburi cu geamurile aburite.

Nazca e un spatiu ritual.

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 12:47 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 29 Oct 2003, 01:06 PM
Mesaj #92


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Figaro, eu cred ca Sfinxul trebuie sa aiba mai multa insemnatate decat o simpla statuie a unui faron. De ce restul piramidelor nu au si ele o statuie din asta?
De ce este asa de important cate pietre au fost puse pe minut?
Se spune ca intre labele Sfinxului exista o incapere secreta care ar contine multe secrete
biggrin.gif . Oricum exista o vasta retea de canale subterane pe sub piramida lui Keops si imprejurimi.
Chiar si constructia catedralelor gotice reprezinta un mister: cine erau mesterii care le-au construit , cu ce banii au fost finantate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 01:17 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



In primul rand nu se cunoaste inca daca rolul piramidelor era doar de mormant sau mai mult decat atat.

Toate piramidele sunt de origine terestra. Dar este posibil sa fi avut ajutor extern. Este doar o presupunere (si nu a mea, ci a f multor oameni) sa nu intelegi de aici ca eu am certitudinea ca asa a fost.

Nu mai compara bisericile cu denenele de la Nazca, sunt mult diferite ca marime, constructie si utilitate.

QUOTE
Nazca e un spatiu ritual.


Corect. Dar cine erau zeii ? Asta e intrebarea. Ce i-a determinat sa faca astfel de desene pt zei ?
La fel si cu "iluziile in masa" de care zici tu ca se vbeste in Biblie. Carul cu foc din care au coborat ingeri cu aura in jurul capului poate f bine sa fie si altceva.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 01:25 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

In primul rand nu se cunoaste inca daca rolul piramidelor era doar de mormant sau mai mult decat atat.


Pai daca ai constructie cu un mort inauntru cum se numeste? Alimentara? biggrin.gif


QUOTE ("marky")

Nu mai compara bisericile cu denenele de la Nazca, sunt mult diferite ca marime, constructie si utilitate.


Nu e vorba de marime, ci de simboluri religioase. Poti avea o biserica in cruce de dimensiuni gigantice, dar poti avea si un ansamblu de biserici sau cladiri de cult care sa formeze o cruce.


Marky, esti fantastic! Ai muscat din plin din toata povestea asta cu extraterestrii. Daca iei la puricat K-Pax - ca tot l-ai amintit - ai sa gasesti si termenul de eon. E un termen lansat prin '70 de catre Biserica Raeliana. De atunci e folosit cu voiosie de toata aria spiritualista, inclusiv de Bisericile si gruparile spiritualiste. Eoni, spirite in stare pura, levitatii, cristale, aure etc, noua spiritualitate loveste din plin.

Te-ai intrebat cumva de ce extraterestrii si-au abandonat vechile farfurii zburatoare si costumele de tip sovietic si s-au transformat in eoni, in spirite? Nu cred. Nu ti se pare ca extraterestrii tai au cam renuntat la toate butoanele si cadranele, la toate gadgeturile tehnologice si s-au orientat pe spiritualitate? (spiritualitate - spirit).

He,he! rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 01:38 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 01:44 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Rolul de mormant al piramidelor se cunoaste cu certitudine. Dar pe langa acesta ar mai putea sa aiba si altul. Se stie ca prin intermediul acelei constructii Faraonul calatorea spre cer si devenea stea(zeu). Fiecarui zeu egiptean ii este atribuita o stea. De aici poti trage niste concluzii. Evident deocamdata ramna doar la stadiul de presupuneri.

QUOTE
Te-ai intrebat cumva de ce extraterestrii si-au abandonat vechile farfurii zburatoare si costumele de tip sovietic si s-au transformat in eoni, in spirite? Nu cred. Nu ti se pare ca extraterestrii tai au cam renuntat la toate butoanele si cadranele, la toate gadgeturile tehnologice si s-au oritentat pe spiritualitate? (spiritualitate - spirit).


De aici rezulta ca tratezi cu neseriozitate acest subiect si totala ta lipsa de informare despre acest fenomen. Ce sa mai zic..



--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 01:48 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



1. Povestea cu Faraonul e mai complicata. Nu calatorea spre cer, ci spre Taramul Mortilor, cu o barca rituala. Avea loc o judecata (vezi Cartea Mortilor), in care inima Faraonului era pusa in balanta. Chestia cu steaua n-am auzit-o. Poate esti amabil si postezi si niste surse. Sau e vorba de o teorie markyana?

2. Din contra, tratez subiectul cu foarte multa serioziate. Il tratez ca fenomen, ca dinamica. Adica pe etape. Avem o etapa in '50, cand vorbim de farfurii zburatoare, o etapa prin '70, cand farfuriile devin aerodinamice, si o alta etapa prin '80-2003, cand avem eoni si spirite de lumina. Oare de ce nu se amesteca etapele? biggrin.gif

E un MIT, unul modern. Asa ca ne acuzi pe noi de tot felul de iluzii si povesti, fara sa vezi barna din ochiul tau.

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 01:51 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 02:16 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Tu vezi simboluri doar acolo unde iti convine. Le vezi in biblie dar in povestirile egiptenilor nu le vezi.

Ra - soarele
Set - corespunde constelatiei Scorpio si stelei Antares
Osiris - Orion
Isis - Sirius

Te rog sa citesti aici apoi aici si discutam dupa.

QUOTE
Din contra, tratez subiectul cu foarte multa serioziate. Il tratez ca fenomen, ca dinamica. Adica pe etape. Avem o etapa in '50, cand vorbim de farfurii zburatoare, o etapa prin '70, cand farfuriile devin aerodinamice, si o alta etapa prin '80-2003, cand avem eoni si spirite de lumina. Oare de ce nu se amesteca etapele?


Acum cateva mii de ani erau vazute sub forma unor care de foc din care coborau ingeri, asta ai uitat sa precizezi. Normal ca fenomenul variaza dpdv al interpretarii dar el exista. Si nu este imaginar cum este religia sau Dzeu ci real.



--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 02:26 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Ra corespunde soarelui, si se poate gasi corespondent si pentru restul, insa nici un ritual egiptean nu pomeneste o asemenea filiera. Ma refer la documentele originale, nu la speculatiile ulterioare.

============================================

QUOTE ("marky")

Si nu este imaginar cum este religia sau Dzeu ci real.


Nu mai spune! Asa sustin si sectele ufologice, care primesc mesaje de la tot felul de spirite de pe planete indepartate.

Cate de reale sunt aceste entitati, draga Marky? Unde locuiesc aceste spirite, acesti eoni? Pe ce planeta? Cum putem dovedi existenta lor?

Cum se face ca tabara voastra e mai sanatoasa ca a noastra? Hm? Ia zi, unde se situeaza spiritele astea energetice extraterestre?

QUOTE ("marky")

Normal ca fenomenul variaza dpdv al interpretarii dar el exista.


Sigur ca exista!!! rofl.gif Extraterestrii trimit mesaje sau calatoresc sub forma de spirite energetice pure. Mesajele sunt primite de Claude Rael, alesul lor. O religie moderna. He,he!

Vezi aici: http://www.trincoll.edu/depts/csrpl/RINVol4No2/Rael.htm

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 02:36 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 02:40 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Citeste acolo si vei afla. Citeste mai ales primul link.

Nu mai tratez acest subiect daca pt tine este doar o gluma. Crezi ca din 70.000.000.000.000.000.000.000 de stele observate pana la ora actuala este imposibil sa mai existe un sistem solar si o planeta pe care sa existe viata. In schimb crezi in povesti cu Doamne doamne , fiul nenascut , sfantul duh etc. Ti-am dat K-Pax ca un exemplu, nu ca asta se crede la ora actuala despre civilizatiile extraterestre. Este doar o presupunere, noi oamenii de rand inca nu stim nimic. Eu unul tind sa cred in datele care au rasuflat de la incidentul Roosevelt.

QUOTE
Cate de reale sunt aceste entitati, draga Marky? Unde locuiesc aceste spirite, acesti eoni? Pe ce planeta? Cum putem dovedi existenta lor?


Ca sa-ti raspund pe masura: Aceste enitati sunt la fel de reale ca ingerii, Dzeu raiul si iadul, lucuiesc acolo unde locuieste si Dzeu si existenta lor poate fi dovedita la fel cum e dovedita existenta lui Dzeu. thumb_yello.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 02:48 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Marky, n-am spus ca e imposibil sa existe viata. Am spus doar ca povestea cu civilizatia avansata, cu spiritele energetice care trimit mesaje miroase de la o posta a New Age.

QUOTE ("marky")

Ca sa-ti raspund pe masura: Aceste enitati sunt la fel de reale ca ingerii, Dzeu raiul si iadul,


spoton.gif

Sunt entitati sau fiinte? Energie sau materie? Heeee... ia te uita cine e cu picioarele pe pamant! Ai citit artit articolul despre Claude Rael? Sa te stimulez cu niste citate:

QUOTE

March 28 was a day of triumph for Rael, the 54-year-old Canadian founder of the largest UFO-based religion in the world. In a widely reported House subcommittee hearing on human cloning, he testified that his CLONAID company was planning to clone a deceased baby in the near future.

Amid the warnings of sober-suited scientists and bioethicists, Rael lent a sci-fri frisson to stories that speculated on the mind-boggling implications of cloning human beings.

"A star-shaped pendant around his neck, his hair gathered atop his head in a bun, the white-suited leader of a Canadian religious group told lawmakers Wednesday that they should no more block his plans to clone human beings than they would stop the development of antibiotics, blood transfusions, vaccines and other medical advances," ran the lede in Aaron Zittner’s Los Angeles Times story.

The Raelians have two divinely-appointed aims: first, to "spread the message" (the glad tidings that humanity was created from the DNA of superior extraterrestrial alien scientists, or "Elohim"); and second, to "build the Embassy" (welcome Our Creators to earth in around 2035).

Rael himself is a former journalist who once edited a sports car journal called Auto Pop. Claiming to have founded "the world’s only atheistic religion," he pokes fun at the Pope, and deplores sexism and racism. His followers—50,000 strong and growing, in 84 countries around the world—share many of the assumptions and opinions of secular humanists, feminists, gay activists, and swinging singles. They virtually bristle with tolerance when they approach the media. "Respectez les differences!" is a major Raelian tenet.





Si iata cum Marky cel ateu devine profund religios. Entitati, spirite, eoni... extraterestrii... mesaje din trecut... mesaje in viitor.

Tu ai primit mesaje de la extraterestrii?

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 02:49 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 29 Oct 2003, 02:48 PM
Mesaj #101


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Ce ma distreaza thread-ul asta! laugh.gif

Figaro este glasul ratiunii, scepticul, cel care nu se lasa convins fara dovezi serioase si Marky este cel care crede, desi dovezile clare ii lipsesc. E tare!

Figaro puncteaza aratind ca imaginea extraterestrilor a evoluat in functie de imaginatia omului, o dovada circumstantiala a faptului ca extraterestrii sunt creatia mintii noastre. Pai bine domnu' Figaro, se poate, pai ce treaba are perceptia unui fenomen cu realitatea sa wink.gif ? Ce daca extraterestrii sunt vazuti azi cu alti ochi decit in trecut? si Dumnezeu e vazut cu alti ochi acum decit cu ceva ani inainte. As indrazni sa spun ca exista o echivalenta intre modul in care a evoluat imaginea lui Dumnezeu de la un batrinel cu barba alba la "energia necreata" (sau "increata"? niciodata n-am reusit sa retin formula...) si felul in care a evoluat imaginea extraterestrilor de la omuletii verzi la spirite. Pari a lua in ris ideea de extraterestri. Cum de nu iei in ris si ideea de Dumnezeu? Nu ti se pare ca esti foarte ipocrit?

De cealalta parte, Marky vrea sa ne convinga ca Dumnezeu este doar o creatie a mintii noastre, folosind ca argument modul in care a evoluat imaginea lui Dumnezeu de-a lungul timpului. In acelasi timp, dintr-un motiv obscur, nu aplica aceleasi standarde de credibilitate si extraterestrilor. Oare nu este si el la fel de ipocrit (dar de sens opus) ca si Figaro?

Asa ca am o intrebare si pentru Marky si pentru Figaro: de unde provine diferenta de credibilitate dintre extraterestri si Dumnezeu?

Acest topic a fost editat de Catalin: 29 Oct 2003, 02:49 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 03:09 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Asa ca am o intrebare si pentru Marky si pentru Figaro: de unde provine diferenta de credibilitate dintre extraterestri si Dumnezeu?


Cred ca e a 10-a oara cand raspund la o astfel de intrebare.
Exista o diferenta mare intre ce cred eu si ce crede Figaro:
Eu am zis ca este posibil ca civilizatii de natura extraterestra sa ne fi influentat trecutul, prezentul si probabil viitorul. Este doar teoria prin ca imi explic unele lucruri. NU ESTE O CERTITUDINE. RECUNOSC CA ADEVARUL POATE FI ALTUL.
La Figaro este altceva, el are o certitudine despre existenta lui Dzeu ceea ce-l face intr-adevar iporcit.

Insa, chiar Fogaro a zis :
QUOTE
Marky, n-am spus ca e imposibil sa existe viata. Am spus doar ca povestea cu civilizatia avansata, cu spiritele energetice care trimit mesaje miroase de la o posta a New Age.
La fel de incert sunt si eu. Nu sunt sigur ca exista, afirm doar ca este posibil sa existe.

Si sper sa nu mai fiu intrebat inca odata lucrul asta..

Ciudat e la Figaro ca face caterinca de lucrurile astea, cand el crede in doamne doamne , duhul sfant , fiul nenascut, ingeri pazitori, energie necreata, arhitectul universal si alte astfel de LUCRURI IMAGINARE




--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Oct 2003, 03:13 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Marky, nu este obligatoriu ca viata extraterestra sa fie avansata. Poate ca respectivii traiesc in pesteri si sapa dupa hrana.

Iata ce sustii tu:

1. Exista viata extraterestra inteligenta.

2. Viata extraterestra e mult mai avansata din punct de vedere tehnologic.

3. Avansul tehnologic are drept urmare un ateism complet.

================================
QUOTE ("marky")

NU ESTE O CERTITUDINE. RECUNOSC CA ADEVARUL POATE FI ALTUL.


Care? Cumva un MIT pus in circulatie de secte ca Raelienii?

Acest topic a fost editat de Figaro: 29 Oct 2003, 03:18 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 29 Oct 2003, 03:20 PM
Mesaj #104


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Figaro, nu este obilgatoriu ca "Proiectantul" universului sa fie Dumnezeu, sa fie moralmente perfect si sa fie autorul Bibliei. Iata ce sustii tu:

1. Universul a fost creat de o forta inteligenta.

2. Forta inteligenta iubeste oamenii.

3. Forta inteligenta este atotputernica.

4. Forta inteligenta a inspirat Biblia.

5. Forta inteligenta a avut un fiu care a venit sa ne salveze pe noi de la un iad pe care tot Forta inteligenta l-a creat

===================================================

Oare nu cumva esti influentat de un MIT pus in circulatie de o secta acum 2000 de ani?

Acest topic a fost editat de Catalin: 29 Oct 2003, 03:22 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Oct 2003, 03:22 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Marky, nu este obligatoriu ca viata extraterestra sa fie avansata. Poate ca respectivii traiesc in pesteri si sapa dupa hrana.

Iata ce sustii tu:

1. Exista viata extraterestra inteligenta.

2. Viata extraterestra e mult mai avansata din punct de vedere tehnologic.

3. Avansul tehnologic are drept urmare un ateism complet.


Evident ca nu este obligatoriu. Asa cum nu este obligatoriu ca ea sa existe. La fel cum se poate sa fie si mult mai avansata. inca nu stim lucrurile astea. Tot ceea ce stim cu certitudine este ca exista 70.000.000.000.000.000.000.000 de stele si ca a fost descoperit un sistem solar al unei stele la 94 ani lumina de pamant (vezi aici). Doar asta se stie cu siguranta, restul sunt presupuneri si speculatii. Cu siguranta peste 1 ,2 ,10 ani vom vorbi altfel. Se vor cunoaste mai multe.

QUOTE
Avansul tehnologic are drept urmare un ateism complet

Mie m-i se pare logic. Si asta observand cum merg lucrurile pe pamant. Daca e sa ma insel asta e smile.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman