HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Spaga
Cucu Mucu
mesaj 27 Sep 2005, 07:37 PM
Mesaj #36


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Sa va spun eu de doctorii din Ramnicu sarat? Te duci in vizita la un bolnav - "ha, operatiee", 'nu, dom'doctor, ca eu sunt in vizita", "aha, te-a mancat in fund sa vii in vizita! Ai limbrici - operatiee". Si asa iau banii de la saracii oameni, cred ca e spitalul record cu operatii de apendicita si de ulcer! rofl.gif La decese, nu ma pronunt, dar chiar de nu sunt pe unul, oricum sunt in plutonul fruntas. Da' spaga merge inainte. Nu mai stiu cat mai e apendicita anul asta, anul trecut era 8 milioane (metru, kg, bucata, nu prea stiu cum o dau).


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2005, 07:41 PM
Mesaj #37


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Felina @ 27 Sep 2005, 08:33 PM)


Edit: Nefe, n-ar fi rau nici sa povestesti, dar sa stii ca inca iti mai poti face dreptate.

Dreptate? Nu cred ca isi are loc cuvantul in povestea asta.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Sep 2005, 07:44 PM
Mesaj #38


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Marius, cred ca situatia e una generala, cruzime pe tot de-a randul. Putinele exceptii sunt chiar cele ce confirma regula. In judetul Arges sunt copii care mor la nastere doar pentru ca asistentele n-au chef sa se ridice din fata cafelei iar femeile nu mai pot impinge singure. E trist. Dar in putin timp sunt sigura ca se va vorbi despre asemenea cazuri la timpul trecut.


Edit: Scuze Nefe, nu la dreptatea aia m-am referit.

Acest topic a fost editat de Felina: 27 Sep 2005, 07:46 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Sep 2005, 07:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2005, 07:50 PM
Mesaj #39


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu se pune problema de dreptate, ci sa recunoasca , ca a gresit. Pentru mine oricum nu poate repara nimic. Dar mi-e prea scarba sa imi aduc aminte prea mult din ce s-a intamplat atunci... E ceva ce o sa ma doara si in viata de dincolo, daca asta e posibil.


Esti optimista daca tu crezi ca vom vorbi in curand la timpul trecut despre cazuri din alea exemplificate.
Cat despre Basescu... sa zicem ca eu maine nu pot rezolva o problema, de orice natura, fara spaga. Ce fac? Ii zic spagarului: 'Bre, ai auzit ce-a zis marinarul ieri? Ciocu mic si fa-ti treaba fara spaga! ' Sa fim seriosi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Sep 2005, 07:52 PM
Mesaj #40


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Inseamna ca de azi romanii vor gandi inainte de a da spaga. Nu inseamna ca nu vor mai da si nu vor mai primi. Dar se va vedea o schimbare. In sfarsit cineva i-a spus romanului ca are dreptul sa nu dea spaga.

Si da, sunt optimista - incurabila! Iubesc Romania si as vrea sa ma intorc intr-o buna zi. Am plecat nu neaparat din motive materiale, cat de teama de a nu imi naste copiii in tara mea.

Acest topic a fost editat de Felina: 27 Sep 2005, 07:55 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Sep 2005, 08:06 PM
Mesaj #41


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Vezi tu, Felina, percepi Romania doar prin interfata prin care iti este prezentata din media. Realitatea este ca dintotdeauna romanii au stiut ca au dreptul sa nu dea spaga, dar au preferat sa dea, pentru a economisi timp, nervi si bani, uneori. E natura umana, dintotdeauna a existat spaga asta, ca i s-a spus tribut, plocoane, ciubuc, bacsis, etc. Iar doar o declaratie prezidentiala nu face decat sa mai adune ceva sutimi de procente la preferinte, in rest efect ZERO. Parol!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2005, 08:27 PM
Mesaj #42


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Poporul asta are in sange servilismul.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Sep 2005, 09:49 PM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Va trece timpul si vom afla si raspunsul.

@mariusc2: am plecat doar de un an tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Sep 2005, 10:24 AM
Mesaj #44


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Doar de un an??? Si deja ai ajuns sa crezi tot ce se spune la teveu?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 28 Sep 2005, 10:57 AM
Mesaj #45


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@mariusc2
QUOTE
E natura umana, dintotdeauna a existat spaga asta, ca i s-a spus tribut, plocoane, ciubuc, bacsis, etc.


Mai nou i se spune comision. thumb_yello.gif Si in Romania nimic nu merge fara comision.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2005, 11:19 AM
Mesaj #46


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mai nou? Ii zice asa de vreo 8 ani! ohyeah.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 28 Sep 2005, 11:28 AM
Mesaj #47


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Da...doar de vreo 8 ani incoace...ca la istoria pe care a avut-o spaga in Romanai de-alungul timpului e un termen scurt, o notiune noua. ohyeah.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Sep 2005, 10:02 AM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce va tot vaitati, cui nu -i place sa nu dea


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 29 Sep 2005, 10:54 AM
Mesaj #49


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Nu ma bag prea tare ca dupa aia iara zice vreunul ca si cumnata-mea ca sunt picata din luna biggrin.gif , nu stiu eu cum e in Romania ? cool.gif
Si cu asta a lamurit toata problema draga de ea.Pai daca lumea s-a resemnat ca asa e in Romania eu ce sa mai zic ?
Asta este, vorba tot romanului, noi sa fim sanatosi si la punga grosi ca sa putem da spaga , pardon COMISION .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Sep 2005, 11:39 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mutulica ,

Smecheria asta cu sa nu dai spaga, merge cand e vorba de tine personal . Eu nu am dat spaga in viata mea pentru mine . Bineinteles ca am platit pentru asta : stat la cozi interminabile , revenit marti , revenit joi , revenit saptamana viitoare , hartie de acolo , hartie de dincolo , hartie care nu mai trebuie etc , etc .
Problema se schimba cand e vorba de cineva drag . Sa-ti vezi bunicii ( sau parintii ) in spital de 1 saptamana si imbecilele de asistente nu sunt in stare sa schimbe o lenjerie de pat nici post -operatoriu nici dupa . O fac daca le dai ceva .


Acum sa explic cum e problema intr-o tara " din vest" .
In fiecare dimineata la ora 6 punct esti trezit de asistenta .Ea intra in salon unde aprinde frumusel lumina si spune buna dimineata. Te duci frumusel sa-ti faci dus , te imbraci . In timpul acesta asistenta iti face patul ( adica lenjerie noua ) , iti aduce medicamentele de care ai nevoie sau iti face injectiile , iti ia tensiunea . Apoi scoate o lista ( de meniu ) pe ziua aceea . Se ofera mancare la regim sau normal . Intotdeauna ai posibilitatea de a alege intre 2 feluri de mic dejun , pranz si cina . Te intreaba ce doresti si bifeaza pe lista ceea ce ai ales . Apoi te informeaza ca urmeaza vizita doctorului . Ea este cea care iti aduce mancarea la pat . Mancarea vine in containere la fiecare etaj cu lista bifata deasupra .
Dupa vizita doctorului si micul dejun , apare femeia de serviciu . Ea strange gunoiul din salon , spala pe jos , face curat in baie si dezinfecteza in salon . Asta functioneaza ca un ceas , in fiecare zi la fel .
Pe infirmierele care lucreaza in spital aproape ca nu le vezi . Munca lor este in alta parte . Ele strang containerele de lenjerii din saloane si sali de operatie , care sunt postate la capatul holului ,de asistente . Ele nu intra in contact cu pacientul .
Probabil ca asta-i hiba in Ro :humm: Atata timp cat asistentele se cred cu mot si nu sunt dispuse la astfel de munci , se cred mult mai super-om . Tare as vrea sa vad pe una care a lucrat in Romania vreo 20 de ani , cu nasul pe sus , obisnuita cu spaga , la munca intr-o tara din vest . Ori ar inghite si s-ar conforma , ori si-a da demisia in 3 saptamani . Cunosc chiar un caz concret ohyeah.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 29 Sep 2005, 11:49 AM
Mesaj #51


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



daca nu vrei sa dai spaga, nu dai si gata!
io am patit in vara asta o kestie...trebuia sa-l operez pe mihai de polipi...si m-a tot carat tanti aia pe la controale (la cabinetul dintr-o policlinica privata), m-a carat si pe la spital....m-am dus pregatita cu ciuldranu' pt. internare, il consulta, zice ca e cu gatul cam congestionat, sa nu ma supar, amanam vreo doua zile...cand mergem din nou la control, zice ca ea tre sa plece acum si il vede nu stiu care medic, iar daca e ok il opereaza ea maine.....daaaa? no, binie, tanti, maine nu mai vin io....si m-am dus la alt medic....eh, alta treaba....si n-am dat nika....


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 29 Sep 2005, 11:55 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Eu am dat! Bravo voua daca nu dati, dar cand stiam ca tata n-are voie sa faca efort dupa operatie, eu sa nu dau?! La asistente sa-i dea mancare, sa-i dea apa, la infirmiere sa-l schimbe, sa-i schimbe lenjeria patului, la medici pentru ca si-au facut treaba bine, etc. Da, stiu, era datoria lor, dar nu-mi spuneti ca viata cuiva drag e in pericol si voi nu dati spaga! Ma doare-n cot de principii, de faptul ca si datorita mie avem un sistem medical de tot rahatul, dar as face acelasi lucru din nou, fara cea mai mica ezitare.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 29 Sep 2005, 11:58 AM
Mesaj #53


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mara, am dat si io spaga la viata mea....dar faza cu mihai m-a-nfuriat atat de tare, incat am hotarat ca nimeni nu mai vede nici un sfant de la mine.... biggrin.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Sep 2005, 12:20 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mara

Exact ce am spus mai sus : "Problema se schimba cand e vorba de cineva drag . Sa-ti vezi bunicii ( sau parintii ) in spital...
Asa-i !

Sistemul sanitar a fost si este si la ora actuala de kakao . Trist .
Dar totusi stau si ma gandesc oare ce inima au femeile alea care muncesc acolo ?!
Ce caracter infect trebuie sa ai ca sa treci pe langa un om bolnav ( din partea caruia nu a venit nimeni cu oarece bani , cafele , flori si alte bunataturi ) si sa nu-i oferi serviciile pentru care esti platita ?!
Cum poti sa stai sa astepti ceva pana sa oferi cuiva pana si o banala sticla de apa ?!
Cum poti sa stai si sa astepti sa vina careva cu sarsanaua pana sa schimbi o lenjerie de pat (mai ales cand pacientul este operat )si acest aspect reprezinta focarul de infectie nr:2 ?!
Eu le-as da afara fara a mai avea dreptul de a profesa ! devil.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 29 Sep 2005, 12:29 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Serios, unele nu stiu daca au fost oameni vreodata sau s-au pierdut pe parcurs. Ca la mine tot e experienta proaspata, am avut de-a face cu medici ok, care au vorbit frumos, fara sa repeada pacientul sau rudele acestuia, cu asistente dragute, in special cele de la reanimare unde am avut voie sa stam langa tata cu randul. Astea au fost singurele conditii, sa fie o singura persoana la bolnav si sa isi puna un halat peste haine. La reanimare! Ei, in schimb pe sala nu avem voie decat intre orele 14-17, asta in situatia in care tata nu avea voie sa se miste, avea nevoie de un meniu special, pe care nu-l primea de la spital. Ei, nu ne lasa nenorocita de asistenta sefa sa intram la el sa-i lasam mancarea. Ce sa mai vorbesc sa-l ajutam sa manance?! Si nu va imaginati ca n-am cotizat corespunzator... pur si simplu unii indivizi sunt javre. sad.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Sep 2005, 12:33 PM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



revenim la aceeasi discutie cu spitalele... si tot dati exemplu spitalele publice, de stat. si normal ca acolo asteapta toti la spaga...
la salariile pe care le au asistentele, si normal ca ele considera normal sa primeasca. daca insa mi-ati spune ca ati mers la un spital particular, cu pretentii si ca vi s-a cerut spaga.. m-as mira

sa luam insa spitalul public, unde nu sunt bani de salarii (vin greu si putin), unde mediul de lucru este infect (pt renovarile se fac din an in paste), unde materialul de lucru este de toata jena... si asta pt ca pe de-o parte sistemul de management din romania este departe de ceea ce ar trebui sa fie, si pe de alta parte pentru ca nici banii un sunt destui...

daca insa, statul ar privatiza aceste unitati sanitare... alta ar fi distractia. mai e ceva... nu putem cere acelasi nivel de servicii sociale ca in occident, atita timp cit la noi e sport national eschiva de la taxe.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Sep 2005, 12:58 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mutulica ,

CODE
la salariile pe care le au asistentele, si normal ca ele considera normal sa primeasca.


Adica saracele de ele , dupa ce ca esti si bolnav mai trebuie sa iti faci ganduri de salarul lor ?!
TREBUIE ca un pacient batran , cu o pensie amarata sa-si fac ganduri in spital ca madam nu castiga destul ?! Unde scrie asta ?! Ce apucaturi sunt astea ?! Ce are asta cu OBLIGATIA lor ?!
Asta-i chiar si punctul cheie . Ele vad ca pe o OBLIGATIE sa vina la munca si ca pe un FAVOR sa-ti schimbe lenjeria , sau sa-ti dea o biata sticla de apa ! Lucru fals !!!

CODE
sa luam insa spitalul public, unde nu sunt bani de salarii (vin greu si putin), unde mediul de lucru este infect (pt renovarile se fac din an in paste), unde materialul de lucru este de toata jena... si asta pt ca pe de-o parte sistemul de management din romania este departe de ceea ce ar trebui sa fie, si pe de alta parte pentru ca nici banii un sunt destui...


Si pacientul trebuie sa plece capul ca ele nu au conditii bune in asi bea cafeaua ?!
Din tot ceea ce ai descris tu mai sus rezulta ca pacientul este OBLIGAT sa inteleaga anumite deficite compensandule cu spaga pentru ca saracii de ei muncesc in conditii jalnice . E oare problema lui ?! Trebuie el sa-si bata capul cu asta ?! Si daca nu are de unde da , ce face ?! Sta in mizeria aceea ?!
Cred ca cel mai bine se incepe de la scoala . Trebuie sa-i invete mai bine ce inseamna doua cuvinte : om si omenesc !
Ceva e putred aici si nu ma refer numai la sistem , e vorba si de caracter , de educatie si de ceea ce porti in cap si in inima cu tine !


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 29 Sep 2005, 01:05 PM
Mesaj #58


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



sefu' meu (persoana importanta in sistem) citea ziarul zilele trecute si zice:
"i-auzi: 6 din 10 medici iau spaga!"
nu m-am putut aPtine si zic: "numai atati?"


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Sep 2005, 01:39 PM
Mesaj #59


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Cui nu-i convine salariu pe care-l primeste e liber sa-si schimbe locul de munca, meseria, sau tara (ca mine tongue.gif ), dar nu e liber sa NU-si faca datoria. Scuza cu banii e de doi lei. Si medicii si asistentele primesc bani oricum, nu e nevoie sa fie nesimtiti (vezi cazul Mara care a cotizat). Nu faptul ca se ia ciubuc e cel mai important, ci faptul ca unii nu-si fac meseria DACA nu primesc dinainte ciubucul. Diferenta e foarte mare.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Sep 2005, 02:10 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mara ,

Poate ca totusi nu esti la curent cu spaga . Poate ca a fost prea putin , tinand cont ca s-a scumpit benzina . blink.gif ( glumesc)

Carrad ,

Oare cum ar arata asa o evaluare si la nivel de asistente ?!

Felina ,

Cum adica sa plece din tara ?! Sa ajunga intr-un loc unde nu le mai baga nimeni in seama decat ca un simplu muritor de rand ?!
Adica fara plasa plina in fiecare zi acasa ?!
Adica fara sarumana DUamna si sarut manusitele ?!
Tu-ti dai seama ce le ceri?! rofl.gif

Si mai ceva . Referitor la salarii . Exista o gramada de lume care este intr-o situatie asemanatoare . Cei care lucreaza la combinate siderurgice si nu au primit salar cate 6 luni si chiar mai mult ce fac ?! De aia cui le pare rau ?! Dar tot ei trebuie sa dea spaga saracii . Chit ca nu au de unde . Pe asistenta o doare in popou ca ala nu are bani . Atunci de ce sa ne facem noi ganduri ca madam , dupa ce ca ia salar pentru o injectie ( mai o si capata platita de rudele familiei ) deci incaseaza dublu pentru o singura prestatie ! Saraca , ma apuca plansul ! cry.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eris
mesaj 29 Sep 2005, 02:16 PM
Mesaj #61


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.740



Pe mine ma exaspereaza aeroportul. Pana nu le arati 5 euro, te purica (si in...) mult si bine.
Trebuie sa recunosc, am dat spaga pentru a urgenta anumite probleme. Daca nu s-ar mai da spaga, eu cred ca si patronii ar fi obligati sa creasca salariile si nu ar mai merge pe criteriul "lasa ca isi face inca un salariu din spaga". Partea proasta este ca "spaga" ii avantejeaza si pe cei care o dau si pe cei care o primesc, in momentul actual. Parerea mea.
Mi-e greu sa cred ca se va schimba ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 29 Sep 2005, 02:24 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Mutule, eu nu spun ca lucrurile nu stau cum spui tu, dar asta nu e o justificare pentru greata cu care isi fac treaba, daca si-o fac. Exact cum au zis si fetele, cum ramane cu cei care chiar nu au de unde sa dea?! Am vazut atatia pensionari amarati in spitalul ala... mi-e groaza sa ma gandesc la felul in care sunt tratati. Si nu de medici, de asistente!

Si apropos, de cotizat la medici am facut-o dupa operatie. Nu ca n-as fi incercat sa-i gasesc inainte, pentru ca am stat de mi s-a acrit sa-i astept, dar n-am reusit sa-i prind. Si dupa, cat am mai alergat dupa ei... medicul principal cel putin a iesit din operatii dupa-amiaza. Si cu toata oboseala mi-a explicat cum a decurs interventia, cat il mai tin, mi-a raspuns la intrebari si abia dupa i-am dat plicul. Iar anestezistul a fost excelent, cam ca-n filme, adica ne-a calmat, ne-a sfatuit ce sa-i aducem de mancare... pe mine m-a surprins, mai ales tinand cont de experienta cu asistentele de pe sala. Si nu cred ca era evident ca o sa dam, pur si simplu a fost om. Asta ma irita, am ajuns sa ma minunez cand cineva e om, cand e normal! sad.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Sep 2005, 02:40 PM
Mesaj #63


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Zed @ 29 Sep 2005, 02:58 PM)
Adica saracele de ele , dupa ce ca esti si bolnav mai trebuie sa iti faci ganduri de salarul lor ?!

depinde mult de punctul de vedere...
depinde din papucii cui vezi problema...

vina nu este a asistentei, ci a sistemului... sistemul este cel ce a creat aceasta stare de fapt. am calatorit mai demult cu un parlamentar in cuseta de la tren. tipul era extrem de pornit pe profesori si medici, si chiar a emis un comentariu de genul "de ce sa le marim salariile, las ca isi fac destul din meditatii si spagi"...
daca la nivelul ala se pune problema asa... pai sa nu te mire ca tre sa dai spaga

ia sa le dea salar decent, dar sa isi piarda jobul in cazul unei reclamatii... sa vezi ce schimbare de atitudine

later
QUOTE
Mutule, eu nu spun ca lucrurile nu stau cum spui tu, dar asta nu e o justificare pentru greata cu care isi fac treaba, daca si-o fac. Exact cum au zis si fetele, cum ramane cu cei care chiar nu au de unde sa dea?! Am vazut atatia pensionari amarati in spitalul ala... mi-e groaza sa ma gandesc la felul in care sunt tratati. Si nu de medici, de asistente!


nasolut daca te prind batrinetele fara asigurare. sa spuna cei ce traiesc in occident... cum stau cu homelessii de dorm sub poduri si mor pe capete fara asistenta medicala...
nu zic ca e corect ce se intimpla, sunt de acord ca nici uman nu este... dar... oare citi dintre noi ar cara plosca, si ar schimba scutecele la bolnavii batrini doar din dragoste pentru umanitate?

revin... daca ai bani sau asigurare beton, serviciile sunt fara cusur peste tot. daca nu ai... nu te baga nimeni in seama. nici in romania si nici aiurea...


Acest topic a fost editat de mutulica: 29 Sep 2005, 02:45 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abracadabra
mesaj 29 Sep 2005, 03:04 PM
Mesaj #64


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 25 July 05
Forumist Nr.: 6.686



QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2005, 09:06 PM)
Vezi tu, Felina, percepi Romania doar prin interfata prin care iti este prezentata din media. Realitatea este ca dintotdeauna romanii au stiut ca au dreptul sa nu dea spaga, dar au preferat sa dea, pentru a economisi timp, nervi si bani, uneori. E natura umana, dintotdeauna a existat spaga asta, ca i s-a spus tribut, plocoane, ciubuc, bacsis, etc. Iar doar o declaratie prezidentiala nu face decat sa mai adune ceva sutimi de procente la preferinte, in rest efect ZERO. Parol!

Marius, e vorba de o campanie nationala, prima de acest fel, de combatere a coruptiei mici.
Vezi: Gala Societatii Civile: Campania - Nu da spaga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Sep 2005, 03:23 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mutulica ,

CODE
depinde din papucii cui vezi problema...


Exact asta fac si asistentele . Obliga pacientii sa vada problema din papucii lor . Durea-m-ar capul de ele .
Incep sa cred ca ele iau salar numai pe deschisul usii cand vin la munca si pe inchisul ei , cand pleaca . Pentru ca atat considera sa faca pe banii primiti . Pentru ele facutul unei injectii constituie o surmenare fizica care implicit trebuie platita extra .
Este o meserie cu raspundere .
Nu este vorba despre o secretara care elibereaza adeverinte si daca nu are chef azi , te pune si maine pe drum . E vorba ca pentru asistente , viata unui om este cantarita de plicul pe care il inmanezi . Daca ai de unde . Ca in papucii tai nu se punea ea sa se intrebe daca mai ai de mancare la sfarsitul lunii . thumb_yello.gif

Asigurare are si un somer aici . Cei care nu au asigurari sunt cei care si-au pierdut locuinta fiindca sunt alcoolici sau cei care consuma heroina . Si de ce nu au bani , pentru ca-i beau , respectiv isi cumpara stofa .
Chiar si pentru acestia exista case speciale unde pot sa vina sa-si faca un dus , primesc haine . Exista si medici care le acorda asistenta la fata locului intr-o ambulanta special amenajata . Exista si fundatii care se ocupa de masa de pranz a lor , cel putin ca sa aibe 1 data pe zi ceva cald in stomac . Celor care consuma heroina le sunt puse la dispozitie seringi de unica folosinta .Cu toate acestea , tot sunt probleme , DAR se face ceva pt ei . Chit ca nu dau spaga. Medicii si asistentele lucreaza voluntar cateva ore pe zi pentru ei . Nu sunt platite de nimeni !

Hai sa lasam acest aspect ca deviem de la subiect .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abracadabra
mesaj 29 Sep 2005, 03:29 PM
Mesaj #66


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 25 July 05
Forumist Nr.: 6.686



QUOTE (mutulica @ 29 Sep 2005, 03:40 PM)
QUOTE (Zed @ 29 Sep 2005, 02:58 PM)
vina nu este a asistentei, ci a sistemului... sistemul este cel ce a creat aceasta stare de fapt. [...]
ia sa le dea salar decent, dar sa isi piarda jobul in cazul unei reclamatii... sa vezi ce schimbare de atitudine

mutulica, eu cred ca vina e deopotriva a sistemului, a cui primehste spaga ca si a cui da spaga. Problema nu e ca se da spaga, ca asta se da peste tot in lume, nu am inventat-o noi - problema reala este ca spaga la noi face parte din viata de zi cu zi, ca apasa deopotriva asupra cetateanului care isi permite, ca si asupra celui care nu isi permite (nu o sa vezi pe unul care isi permite ca o sa se plinga); pentru ca conditioneaza un serviciu care ar trebui sa fie oferit gratuit, ca facind parte din atributiile de serviciu ale persoanei respective. Spaga primita inseamna bani cistigati necistit, care nu se impoziteaza, deci la fel de bine e o problema in interesul statului.

Chiar daca campania "Nu da spaga" nu o sa reusheasca sa elimine spaga din Romania (ar fi o ineptie, e doar o campanie de constientizare a problemei), cel putin deschide discutia pe tema asta - cum o sa reactioneze fiecare cind i se va cere spaga, e responsabilitatea fiecaruia - la urma urmei, fiecare dintre noi cei care dam spaga sintem la fel de vinovati ca si cei care primesc spaga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Sep 2005, 03:38 PM
Mesaj #67


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (abracadabra @ 29 Sep 2005, 04:29 PM)
la urma urmei, fiecare dintre noi cei care dam spaga sintem la fel de vinovati ca si cei care primesc spaga.

Cu asta nu sunt de acord in cazul sanatatii.
Cand ai o problema mare si ti se induce ideea ca trebuie bani ca sa fii servit, nu mai ai timp sa mergi la politie sau unde se poate ca sa reclami. De exemplu cand ai probleme la nastere si trebuie cezariana, nu mai ai timp sa te impotrivesti sistemului, ca trebuie sa nasti, altfel mori tu sau copilul sau amandoi, scotii banii si platesti... E trist.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Sep 2005, 03:45 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



abracadabra ,

CODE
la urma urmei, fiecare dintre noi cei care dam spaga sintem la fel de vinovati ca si cei care primesc spaga.


In domeniul sanitar , e fix nula smecheria asta .
Poti sa o aplici oriunde vrei , pentru ca pierzi numai timp , eventual bani , eventual o afacere etc , dar nu o viata ! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 29 Sep 2005, 03:45 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 29 Sep 2005, 03:49 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Astea-s teorii! Sa fi fost in situatia mea, sa ai un parinte in spital, n-ai fi dat? Din principiu??? Hai sa fim seriosi.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abracadabra
mesaj 29 Sep 2005, 03:53 PM
Mesaj #70


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 25 July 05
Forumist Nr.: 6.686



Mi se pare corect, instinctul de conservare te face sa fii mai putin idealist, dar nimic nu te impiedica sa desconspiri spaga dupa eveniment - faptul ca lasi lucrurile sa treaca linistit, inseamna ca ai fost deacord cu spaga...
Cu atit mai revoltat trebuie sa fii daca ai dat spaga, si nu ai fost servit asha cum te-ai fi asteptat, nu?! :-)

Si acum, sint sigur ca exista printre noi citiva care au incercat poate sa scoata spaga la iveala, dar s-au impiedicat de diverse obstacole si s-au lasat pagubasi. Tocmai de aia cred ca "Nu da spaga" este o campanie care merita sustinuta pentru ca face public fenomenul de spaga, nu mai e ceva tacit, intre mine si tine, e intre noi toti, acu aflam toti ca unu ca spaga e fenomen - iar de rezultatele ei ne vom convinge abia mai tirziu, deocamdata fiecare isi varsa amarurile personale pe forum, ceea ce arata chiar dimensiunea problemei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 May 2024 - 07:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman