HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce E Bine Si Ce E Rau
Petru
mesaj 13 Apr 2003, 12:12 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Deontologia profesionala in stiinta din cate stiu pana acum este foarte respectata iar comunitatea oamenilor de stiinta isi indreapta din ce in ce mai mult atentia spre a combate unele depasiri ale pricipiilor etice existente.
Cat despre unii din producatorii amintiti nu se poate spune decat ca incearca toate modalitatile spre a-si umple buzunarele netinand cont de marea masa a oamenilor care s-ar putea sa aiba de suferit de pe urma unor produse.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 13 Apr 2003, 02:59 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Mihai, pot sa spun ca asta a fost umor NEGRU... biggrin.gif
Petru: totusi, oricat de mult ne-ar displace, aceia care incearca sa faca "duplicate" apartin tot tagmei oamenilor de stiinta (altfel, nu ar avea nici cunostintele pe care sa se bazeze in incercarile lor). Desigur, asta nu inseamna ca trebuie sa blamam stiinta, in general, pe toti cei care incearca - prin cunostintele lor - sa ajute omenirea! Ca in orice padure, printre copacii sanatosi exista si uscaturi, si plante otravitoare... huh.gif Aici se simte ca si-a bagat coada cineva care dispune de asa ceva... wink.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Apr 2003, 02:10 AM
Mesaj #38


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"....totusi, oricat de mult ne-ar displace, aceia care incearca sa faca "duplicate" apartin tot tagmei oamenilor de stiinta (altfel, nu ar avea nici cunostintele pe care sa se bazeze in incercarile lor)."
Melinda,daca ai citit postul lui Mihai anterior ai fi vazut ca acei oameni de stiinta sint sub "umbrela " unei secte.Nu e o biserica,dar e tot un fel de credinta.Dar nu vreau sa generalizez ideea asta.Asa ca mi se pare incorect sa arunci anatema pe oamenii de stiinta . Mai ales ca lasi sa se subinteleaga ca ei nu sint credinciosi si de aici si ideeile aste cu duplicarea umana.
Ideea in care au inceput aceste experimente a fost de a clona organe umane,in felul acesta salvind f multe vieti umane. Si sint convins ca printre acei oameni de stiinta bine intentionati multi sint credinciosi. Si daca mai tirziu,cineva va avea nevoie de un organ pt a traii dar nu exista un donor la ora aia,ce facem, il lasam sa moara pt ca nu e moral sa ii transplantam un organ care nu a fost creat de el?
Corect ar fi sa prezinti faptele macar asa cum sint ele in realitate, si abia apoi sa incerci sa tragi o concluzie.
Si ma intreb, citind afirmatia ta de la inceput, crezi ca un vinzator sau un muncitor sau un maturator de strada s-ar fi putut apuca de asa ceva?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Apr 2003, 02:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 20 Apr 2003, 07:23 AM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Bomba atomica nu a fost inventata de catre un maturator, credeti ca este ea in folosul omenirii?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Apr 2003, 10:31 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



MELINDA, s-ar putea sa ai dreptate si eu sa ma precipitat degeaba.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 01:05 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Of, BDL, ce sa ma fac cu tine? Oricat de clar incerc sa scriu, se pare ca tu tot anapoda intelegi... Hai sa-ti demonstrez ca iar m-ai acuzat cam fara motiv:
QUOTE
Melinda,daca ai citit postul lui Mihai anterior ai fi vazut ca acei oameni de stiinta sint sub "umbrela " unei secte.Nu e o biserica,dar e tot un fel de credinta.Dar nu vreau sa generalizez ideea asta.Asa ca mi se pare incorect sa arunci anatema pe oamenii de stiinta . Mai ales ca lasi sa se subinteleaga ca ei nu sint credinciosi si de aici si ideeile aste cu duplicarea umana.

Mai intai, nu numai acei sectanti se ocupa de clonare; parca am inteles ca este un italian care face asa ceva si, mai nou, parca era ceva prin Orient (scuze, chiar nu stiu exact, informatia mi-a ramas vag in memorie, ca titlu informativ). Oricum, stiu ca nu numai cei apartinatori acelei secte a raelienilor (parca asa se numeste) se ocupa de cercetari in acest domeniu. Iar pe mine nu ma intereseaza NUMAI cei din secta sau numai ceilalti. Oricine incearca sa obtine rezultate intr-un (asemenea) domeniu este OBLIGATORIU om de stiinta (trebuie sa aiba informatiile si cadrul material in care sa-si desfasoare cercetarile); dupa cum spuneai si tu:
QUOTE
crezi ca un vinzator sau un muncitor sau un maturator de strada s-ar fi putut apuca de asa ceva?

Ti s-ar parea normal sa cred ca raspunsul la aceasta intrebare este DA?!
Asadar, inca o data: indiferent de justificarea lor (Dumnezeu sau alti zei sau propriul interes), nu ma pot declara de acord cu clonarea umana. Poate ca as mai accepta clonarea unor organe (desi, si din acest punct de vedere, se intervine in decizia lui Dumnezeu) dar clonarea de trupuri umane mi se pare inacceptabila. Am intrebat mereu (si nu mi-a raspuns nimeni): de unde vor avea suflete, acele creaturi? Cine la va inzestra cu asa ceva? Ca sa nu mai luam in calcul "defectele de fabricatie", cum ar fi efectul de imbatranire mult accelerata...
Am precizat ca nu blamez intrega comunitate a oamenilor de stiinta (mai ales ca multi dintre ei isi exprima dezacordul fata de aceste experimente); nu m-am referit decat la cei direct implicati in acest proces. Iar daca tu ii poti considera credinciosi, ori nu cunosti intelesul acestui cuvant, ori faci asta ca sa incerci sa lovesti in cei care sunt cu adevarat credinciosi lui Dumnezeu... In oricare dintre cele doua situatii, nu pot decat sa-mi exprim dezaprobarea... Si iarasi ma repet (urasc sa spun de 10 ori acelasi lucru): una este sa fii credincios, alta e sa te declari/sa te crezi credincios! Ceea ce considera ei credinta este un fel de drog pe care si-l administreaza singuri ca sa-si linisteasca constiintele. Ca sa fiu sincera, intre varianta darwinista si cea a raelienilor (cum ca suntem "marfa de import" de la alte civilizatii) prefer sa cred in cea de a doua; dar chiar daca ar fi asa, sa-i lasam Cezarului ce-i al Cezarului si sa dam voie celui care a creat sa se ocupe in continuare de acest lucru, nu sa incercam sa ne substituim lui (macar pt. experienta pe care o are in domeniu... smile.gif ).
Si, ca sa inchei: da, exista si oameni credinciosi printre oamenii de stiinta (nu am negat niciodata asta), pana la urma tot oameni sunt si ei!... Dar nu la aceia faceam referire!!!


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Apr 2003, 01:27 PM
Mesaj #42


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Discutati voi ce discutati...dar sa vedeti cand va vor da clonele lectii de credinta! biggrin.gif
E clar ca nu vor avea suflet (o gluma blasfemiatoare ar putea spune ca il vor clona si pe Iisus...doh sad.gif). Si mai e clar, dupa cum spuneam, ca acestor oameni putin le pasa de credinta, ei vor doar renume si bani...Acum este inceputul acestei catastrofe numite 'clonare'...dar sa vedeti cand veti citi la mica publicitate 'Clonez oameni. Pret negociabil'...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Apr 2003, 02:08 PM
Mesaj #43


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Melinda,
Nu te acuz de nimic, tu exprimi niste pareri ca si mine de altfel.
Eu sint adeptul ideei de clonare DOAR a organelor umane, si atit. In nici un caz a oamenilor. Asta e o mare prostie. Din alte motive, in nici un caz religioase. Si cei care s-au apucat de acel nefericit experiment cu fiinte umane nu au facut-o ca membrii institutului de cercetari nu stiu care. Ci ca membrii ai sectei raelitilor. Si pot doar sa spun ca pt mine nu va exista niciodata intentia de a-l depasii pe D-zeu din simplul motiv ca sint ateu si deci e clar ca pt mine nu exista ca termen de comparatie.
Si nu e corect sa spui ca toate lucrurile rele vin din necredinta. O gramada de descoperiri si inventii stintifice au fost facute in folosul omenirii tot de oameni de stiinta. Si orice inventie ajunsa pe mina cui nu trebuie se poate transforma intr-o arma. Iar adevaratii oameni de stiinta au spus clar de la inceput treaba asta.
Si as fi curios,pt ca mereu spui ca sectantii aia nu sint de fapt credinciosi, cum nici multi altii care se pretind a fi, cam cit la suta din cei care se declara credinciosi ar fi intr-adevar credinciosi in acceptiunea ta.
Bubule, daca incepem sa discutam despre bomba atomica ,discutia va devia.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 02:42 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (Mihai @ Apr 20 2003, 02:50 PM)
Discutati voi ce discutati...dar sa vedeti cand va vor da clonele lectii de credinta! biggrin.gif
E clar ca nu vor avea suflet (o gluma blasfemiatoare ar putea spune ca il vor clona si pe Iisus...doh sad.gif). Si mai e clar, dupa cum spuneam, ca acestor oameni putin le pasa de credinta, ei vor doar renume si bani...Acum este inceputul acestei catastrofe numite 'clonare'...dar sa vedeti cand veti citi la mica publicitate 'Clonez oameni. Pret negociabil'...

Esti de-a dreptul sinistru, Mihai!!! Doamne, de unde ti-or veni ideile astea?! biggrin.gif
Am o curiozitate: cand vom fi invadati de clone (Doamne fereste!), carei religii vor apartine? Sau vor fi cu toatele atee (pt. ca nu au suflet) si nu vor mai exista razboaie religioase? Vezi, in tot raul e un bine!... biggrin.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Apr 2003, 02:48 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Buna intrebarea,cea legata de clone. Dar nu cred ca se va ajunge pana acolo.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 02:55 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Nu stiu ce se intampla dar, de multe ori cand dau "Quote" de la mesajul lui BDL, imi afiseaza un mesaj de eroare; sa fie vreun semn?! biggrin.gif
Ma bucur, BDL, ca esti de aceeasi parte a baricadei in privinta clonarii (indiferent de motivele tale)!
QUOTE
Si nu e corect sa spui ca toate lucrurile rele vin din necredinta.

DACA am exprimat asa ceva, imi cer iertare, probabil ca a fost o scapare din partea mea! Eu spun: nu toate lucrurile bune vin doar din credinta (sunt si atei care fac lucruri bune) si nu toate lucrurile rele vin din necredinta (unele vin din credinte gresite). E mai clar asa?
Nu as putea sa-i blamez pe toti oamenii de stiinta: multi au facut descoperiri de care beneficiez in fiecare zi (de exemplu, calculatorul, internetul, energia electrica etc.biggrin.gif). Iar atunci cand un om face o descoperire remarcabila care ar putea duce omenirea cu 100 de ani inainte dar vin "binevoitori" care spun ca noi nu stim sa umblam cu jucariile astea, ca ne prindem urechile, sa le dam lor sa aiba grija de ele... si cand le transforma in capcane de prins urechile intregii omeniri... cine ar putea sa-i invinovateasca pe cei care au fost de buna-credinta (chiar daca au fost atei) si au incercat doar sa faca un bine omenirii (= savantii)?! Eu, in nici un caz...
QUOTE
Si as fi curios,pt ca mereu spui ca sectantii aia nu sint de fapt credinciosi, cum nici multi altii care se pretind a fi, cam cit la suta din cei care se declara credinciosi  ar fi intr-adevar credinciosi in acceptiunea ta.

Cred ca, la intrebarea asta, numai Dumnezeu iti poate raspunde... Eu, in nici un caz. De altfel, nici nu imi pun problema numarului de credinciosi reali; mai degraba imi pun problema calitatii lor (incepand cu mine, desigur!). In momentul in care faptele unui om intra in contradictie cu "normele" pe care eu consider ca Dumnezeu ni le-a "trasat", nu pot sa fiu de acord ca acel om traieste "intru Dumnezeu"; parerea mea! smile.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Apr 2003, 02:57 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Sectantii ca multi altii nu fac decat sa mimeze credinta si in felul asta se si impun.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 04:35 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (Petru Ionescu @ Apr 20 2003, 04:20 PM)
Sectantii ca multi altii nu fac decat sa mimeze credinta si in felul asta se si impun.

Excelent spus, Petru! Multumesc de ajutor!!! Ai gasit cuvintele care imi tot dadeau tarcoale dar nu reuseam sa le prind... Buna formulare...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Apr 2003, 04:51 PM
Mesaj #49


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Melinda,
Vezi ca mai exista niste cuvinte in ceea ce a spus Petre: "...ca multi altii...".
Si o ipoteza ar fi ce s-ar fi intimplat daca nu aveau credinta sa o mimeze, ce ar fi mimat atunci???


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2003, 04:54 PM
Mesaj #50





Guests






Melinda, intrebi de unde suflet la o clona.Da-mi voie sa-ti raspund tot cu o intrebare: de unde a avut suflet oita Dolly care se stie ca e prima fiinta clonata(si parca a si murit intre timp, nu mai stiu sigur)?Deci de unde suflet la oaia aia? Caci eu asa stiu: ca duhul sfant se pogoara peste oameni si animale si le da suflet, fara suflet nu exista viata.Fara suflet nu poti manca, nu poti "behai"(ma refer la oaie),nu te poti plimba si nu poti paste.Pt ca fara suflet esti doar carne si oase si atat.
Eu nu sunt de acord cu clonarea din simplul motiv ca acele clone vor avea exact acelasi ADN ca si "parintele" si ca astfel se reduce variatia pt care este atat de laudata natura.Se stie deja ca fiecare fiinta vie are formula ei de ADN , deci si clonele facute dupa mine, tot acelasi adn vor avea .Si atunci unde se va ajunge?Ca sa nu mai zic ca vor avea exact aceleasi boli ca si "parintele" si inchipuiti-va o comunitate de 20 clone, cand va da gripa in ele cum se vor imbolnavi absolut toate.Deci e imposibil sa clonezi un om fara a afecta intreaga omenire.Caci in momentul in care vor fi multe clone, daca va fi o epidemie de holera, se vor "curata" toate cat ai zice "peste".Banuiesc ca savantii si la asta s-au gandit.Deci nu numai religios sunt aduse argumente, dar si medical.
Petru, tin sa te contrazic: sectantii nu mimeaza credinta, ei chiar cred in zeul sau dumnezeul lor,chiar daca e creat sau derivat din alta religie.Ei sunt mult mai credinciosi decat ortodocsii , catolicii sau mai stiu eu care.Si sunt multi fanatici printre ei, doar din cauza ca sunt prea religiosi si nu inteleg exact ca orice credinta, orice zeu sau dumnezeu te indeamna la bine, nu la rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 04:59 PM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



BDL, acele cuvinte nu ma deranjeaza catusi de putin! Un fals e un fals, indiferent cine il infaptuieste! Daca eu sunt credincioasa, nu o sa iau apararea tuturor credinciosilor doar asa, din spirit de turma! Am mai spus: fiecare raspunde de faptele lui, eu sunt raspunzatoare pt. ale mele...
Iar la intrebarea "ce ar fi mimat daca nu aveau credinta"... eu nu pot mima nici ceea ce am, daramite ceea ce nu am/!... De undc sa stiu eu catre ce s-ar fi orientat?! blink.gif

Acest topic a fost editat de melinda: 20 Apr 2003, 05:00 PM


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 05:06 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Afrodita, bune si justificarile tale, chiar originale (pt. mine)! smile.gif
Iar in ceea ce priveste sufletul oitei... asta incerc si eu sa aflu... singura explicatie care imi vine in minte (si care poate fi o ENORMA tampenie) este ca, prin clonare, anumite suflete "mai slabe" "sunt silite" sa coboare pe Pamant ca sa "umple" acele trupuri... ceea ce, din punct de vedere religios, ar putea insemna ca nu numai Dumnezeu poate dispune de sufletele noastre, ci oamenii incearca sa preia controlul... hmm, credeti ca va iesi ceva bun din asta?! ohmy.gif Cred ca Cineva se va supara tare de tot!...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2003, 05:11 PM
Mesaj #53





Guests






Cum am zis si in postul de mai sus: nu cred ca va iesi ceva bun daca savantii se vor apuca sa cloneze oameni...
Cat despre sufletul oitei nici eu nu am nici un raspuns...Si daca ar fi cum ai zis tu melinda, cum ca si noi am avea putere asupra sufletelor, intr-un fel sau altul, atunci care mai e rolul lui dumnezeu? Nu i se submineaza astfel toata "autoritatea"??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 05:24 PM
Mesaj #54


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nu se pune problema existentei sufletului in cazul fiintelor clonate. Nu, ceea ce care ar trebui sa ne intereseze este aspectul "calitativ" al acelor suflete. Asta deoarece in momentul conceptiei unei noi fiinte, exista un interval de rezonanta cu Gratia Divina, care hotaraste irevocabil natura sufletului ce va salaslui in acea fiinta...

Ceea ce constituie deocamdata un domeniu foarte vag e ce se intampla (din punct de vedere spiritual) in cazul clonarii...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 05:25 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Tocmai, ca s-ar incerca subminarea puterii Lui; de aceea sunt interzise si practicile vrajitoresti...
Hei, acum nu o luati de buna, chestia cu sufletul oitei; v-am spus ca poate sa fie o ENORMA tampenie!... Poate fi o simpla fabulatie, nu spune nimeni ca asa e!


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 05:30 PM
Mesaj #56


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nu e vorba nicidecum de "subminarea" puterii Divine, nici in cazul clonarii, nici in oricare alta situatie. Cat despre acel aspect "calitativ" al sufletelor clonate, pot spune doar ca nu constituie o simpla parere sau "fabulatie" pe tema respectiva...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2003, 05:31 PM
Mesaj #57





Guests






QUOTE (Tudy @ Apr 20 2003, 05:47 PM)
Asta deoarece in momentul conceptiei unei noi fiinte, exista un interval de rezonanta cu Gratia Divina, care hotaraste irevocabil natura sufletului ce va salaslui in acea fiinta...


Iar m-ati bagat in ceata.Cum vine asta Tudy? Adica cand eu inca eram zigot, dumnezeu s-a uitat in camara, a vazut ce suflete are disponibile si mi-a dat unul care i s-a parut ca mi se potriveste? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 05:41 PM
Mesaj #58


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Folosind un limbaj "rudimentar", da, cam asta s-a intamplat... Insa pentru asta ar trebui sa iti fie foarte clar ce inseamna Suflet, Rezonanta sau Gratie Divina... Ceea ce nu prea observ ca ar fi cazul... Insa nu e exclus sa ma insel...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2003, 05:46 PM
Mesaj #59





Guests






Pai Tudy, din ce spui tu deja se schimba datele problemei: adica Allah i-a dat lui Sadam sufletul ala de terorist , sau lui Bin Laden? Adica , pana la urma tot dumnezeu lasa criminalii pe pamant si violatorii si hotii , etc?Caci asta inteleg eu din ce spui tu...Si daca ti se pare ca nu stiu prea multe despre rezonanta, suflet si gratie divina, de ce nu incerci sa ma lamuresti? Nu putem vorbi de acelasi lucru pe 2 limbi diferite caci nu ne intelegem.Si e posibil sa nu stiu mare branza, pt ca eu am inceput sa ma interesez de religie si suflete , etc de curand...Deci, probabil nu am ajuns atat de departe cu cunostintele mele(scuzati cucufonia biggrin.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 05:54 PM
Mesaj #60


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Tocmai din cauza acestor carente in cadrul cunostintelor tale in domeniul "spiritual", consider continuarea acestei discutii ca fiind irelevanta... In eventualitatea in care este absolut necesar, o sa revin alta data cu amanunte...

Te rog sa nu o iei in nume de rau, nu vreau sub nici o forma te critic sau sa te ironizez. E o simpla constatare a starii de fapt, urmata de o decizie pe care eu o consider ca fiind cea optima in momentul de fata...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 06:00 PM
Mesaj #61


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Oricum, pana si atitudinea ta asupra problemei este una radicala si total inadecvata continuarii discutiei... Pentru a putea purta un dialog pe o tema asupra careia nu ai poti spune ca detii o cantitate suficienta de informatii ca sa poti concluziona ceva, e nevoie de altceva: e nevoie de o minte deschisa, capabila sa accepte ce e nou, macar pentru a fi analizat, cercetat, verificat, si nu o minte care respinge inca de la inceput orice este "diferit" de propriile conceptii/idei/opinii/pareri...

Astea sunt conceptiile/ideile/opiniile/parerile mele legate de purtarea unui dialog eficient, si imi asum intreaga responsabilitate urmandu-le in permanenta...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 06:07 PM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (afrodita @ Apr 20 2003, 07:09 PM)
Pai Tudy, din ce spui tu deja se schimba datele problemei: adica Allah i-a dat lui Sadam sufletul ala de terorist , sau lui Bin Laden? Adica , pana la urma tot dumnezeu lasa criminalii pe pamant si violatorii si hotii , etc?

Cred ca este posibil sa fie ceva adevarat in cele spuse de Tudy (in sensul ca se poate sa ne fie "alese" sufletele pe care le vom "prelucra" in timpul vietii pamantene); dar in ce sens facem aceasta prelucrare, este numai optiunea noastra (iarasi vine vorba despre liberul arbitru). Poti sa ai un material excelent si, fiind un croitor prost, sa-l strici si sa-l transformi in carpa de sters pe jos; sau, poti sa fii un mare croitor si, dintr-un material foarte ieftin, sa realizezi o creatie care sa mearga la o prezentare de moda internationala... (metafora!).smile.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2003, 06:12 PM
Mesaj #63





Guests






Tudy, nu sunt inchisa la minte, incerc doar sa inteleg.Si mi se pare normal sa-mi explici ceva ce tu stii, eu nu si vreau sa inteleg.Daca nu vrei, e ok.O am pe Melinda alaturi, care pare o fiinta tare intelegatoare si rabdatoare.Saraca de ea are mult de lucru cu cei ca mine si bdl laugh.gif Dar o apreciez mult pt ca nu ma lasa de izbeliste.Adica atunci cand zice ceva se chinuie si prin 10 posturi sa se faca inteleasa, isi continua ideea pana la capat.Din pacate chiar tu ai zis ca nu mai vrei sa continui discutia "irelevanta"...Imi pare rau daca te-am suparat cu inversunarea mea, insa asta am putut eu sa inteleg acum, cand ma preseaza iubi sa plec de la comp ca are treaba.Deci va pup si ne "citim" mai tarziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 06:13 PM
Mesaj #64


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



O observatie corecta, melinda!... wink.gif

Fiecarui suflet i se ofera o sansa. O anumita sansa. Astfel, o fiinta se naste si traieste in anumite conditii... Iar singurul lucru care e cu adevarat esential e modul in care se manifesta fiinta respectiva in acele conditii (aici intervine liberul arbitru)...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 20 Apr 2003, 06:15 PM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Afrodita, sunt convinsa ca l-ai inteles gresit pe Tudy! Poate exprimarea lui ti-a parut cam dura dar nu facea decat sa exprime un adevar crud: discutia pe aceasta tema nu avea sens sa mai continue, fiind aflati pe pozitii mult prea departate. A propus incheierea subiectului, nu incheierea dialogului cu tine! Haideti, dati-va mana si faceti pace! smile.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Apr 2003, 06:19 PM
Mesaj #66


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (afrodita @ Apr 20 2003, 07:35 PM)
Tudy, nu sunt inchisa la minte, incerc doar sa inteleg. Si mi se pare normal sa-mi explici ceva ce tu stii, eu nu si vreau sa inteleg. Daca nu vrei, e ok. Din pacate chiar tu ai zis ca nu mai vrei sa continui discutia "irelevanta"...Imi pare rau daca te-am suparat cu inversunarea mea, insa asta am putut eu sa inteleg acum, cand ma preseaza iubi sa plec de la comp ca are treaba.

Discutia e "irelevanta" acum, deoarece tu nu dispui de un "background" corespunzator pentru a o putea continua. In cazul in care aceste aspecte te-ar interesa, as fi mai mult decat bucuros sa "te pun in tema"... Numai ca asta ar dura ceva vreme, iar acest fapt a facut continuarea discutiei de mai devreme sa fie irelevanta. Dar cand am spus "irelevanta", m-am referit la momentul de fata... De suparat nu m-ai suparat, pentru ca nu ai de ce sa ma fi suparat... Sincer, cred ca ar fi fost mult mai probabil sa te fi suparat eu pe tine, prin faptul ca ti-am spus ca nu mai doresc sa continuam discutia, catalogand-o ca fiind "irelevanta"...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2003, 08:47 PM
Mesaj #67





Guests






Nu m-ai suparat Tudy si-mi cer scuze ca am tras concluzii pripite, insa ma presa al meu ca vrea la comp, eu eram foarte interesata de discutie si tu ai zis deodata ca :"gata, pan'aici, nu mai discutam"...Asa ca am fost mai mult confuza decat suparata si chiar voiam sa discutam pe tema respectiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Apr 2003, 03:21 AM
Mesaj #68


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Melinda,
Cred ca stie toata lumea ca prin africa si amazonia inca mai exista niste triburi destul de primitive. Nu au biserica in schimb au vraci,saman sau cum ii mai zic ei. Intrebarea mea este urmatoarea: ei sint credinciosi sau nu?
Tudy, ce inseamna in acceptiunea ta gratia divina ? Si ce este ecea rezonanta? Cuvintul asta mie imi suna f tehnic si nu-mi amintesc sau nu i-am auzit pe altii pomenind ca l-ar fi intilnit in Biblie. Poate reusesti sa ne lamuresti.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 21 Apr 2003, 10:21 AM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (bdl @ Apr 21 2003, 04:44 AM)
Cred ca stie toata lumea ca prin africa si amazonia inca mai exista niste triburi destul de primitive. Nu au biserica in schimb au vraci,saman sau cum ii mai zic ei. Intrebarea mea este urmatoarea: ei sint credinciosi sau nu?

Din cate stiu, credinciosi sunt cei care cred in ceva; daca intrebarea ta insemna: "cred ei in Dumnezeu?" raspunsul meu este: nu. Din cate stiu eu, vrajitorii si samanii despre care vorbesti se inchina idolilor, nu lui Dumnezeu. In plus, Dumnezeu ne interzice vrajitoria (chiar si asa numita magie alba, in care practicantii se roaga, totusi, la Dumnezeu). Aceste practici ne sunt interzise nu pt. ca "asa are chef Dumnezeu" ci tot ca o masura de protectie a noastra pt. ca se poate ca sufletul care efectueaza procedura (face vrajile) sa fie amagit, inselat si indreptat pe un drum fals iar ajutorul sa nu vina din partea lui Dumnezeu, ci din partea... cealalta. Am purtat o discutie pe aceasta tema la Forum Ortodox; daca te intereseaza mai multe amanunte, iti recomand sa mergi sa citesti acolo...
Am o rugaminte: incearca sa fii un pic mai precis (se poate intampla ca sensul unui cuvant sa fie diferit, in acceptiunea fiecaruia dintre noi) astfel incat sa nu se iste confuzii (vezi: credincios, de ex.).


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Apr 2003, 11:32 PM
Mesaj #70


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ma refeream in sensul de credinta, nu neaparat daca cred in D-zeu. Deci , sint credinciosi sau nu?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 06:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman