HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Prima Impresie, si cat de mult influenteaza ea
Ryan
mesaj 18 Jan 2004, 07:51 AM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Pana acum instinctul nu m-a inselat decat online laugh.gif adica atunci cand credeam ca am dat peste o persoana cu n calitati ca in cele din urma sa se dovedeasca a fi o persoana josnica, dar nu-mi amintesc sa fi intalnit o persoana si sa simt ca ceva e in regula cu ea si sa nu se confirme chestia. Asa ca prima impresie conteaza enorm pentru mine. Dar niciodata nu imi fac o prima impresie inainte de a schimba cateva vorbe cu persoana. Conteaza mult si asta.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 20 Jan 2004, 08:08 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (Ryan @ Jan 18 2004, 07:53 AM)
Dar niciodata nu imi fac o prima impresie inainte de a schimba cateva vorbe cu persoana. Conteaza mult si asta.


Ar fi chiar culmea. Asta ar insemna sa avem o impresie proasta despre muuuuuuulta lume. E drept ca vestimentatia,
tinuta, au rolul lor dar daca ne-am lua numa dupa ele, ar insemna sa dam dovada de prostie.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 20 Jan 2004, 06:48 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



Da ,prima impresie conteaza fie ca recunoastem sau nu,iar eu urasc acest lucru.Nu-mi place cand lumea fara sa stie prea multe despre tine ti-a pus eticheta,te-a indosariat undeva in memorie si gata ,de acum stie cum sa te trateze.(sunt constienta ca si eu fac asta in mod inconstient).De ce nu ne gandim ca in spatele unui chip se ascunde mai mult decat starea pe care o ai in acel moment.?Ar fi bine daca am reusi sa fim constanti,atunci prima imagine ar semana cu toate celalalte,dar atunci am fi anosti,iar omul e mai mult decat o singura stare de spirit.


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2004, 06:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ryan
mesaj 21 Jan 2004, 10:15 AM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



QUOTE (mogaldeatza @ Jan 20 2004, 08:10 AM)
Ar fi chiar culmea.Asta ar insemna sa avem o impresie
proasta despre muuuuuuulta lume.E drept ca vestimentatia,
tinuta, au rolul lor dar daca ne-am lua numa dupa ele, ar insemna
sa dam dovada de prostie.

Nu ar fi culmea deloc avand in vedere cat de multa lume se ia numai dupa prima aparenta, fara a schimba o vorba cu persoana respectiva. Chiar si la un interviu, prima impresie despre tine este formata DOAR din felul in care arati. Si aia conteaza enorm, inainte de a scoate o vorba. Asta nu ii face pe cei care/si formeaza o prima impresie uitandu-se la mainile tale, prosti.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 22 Jan 2004, 12:34 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (mogaldeatza @ Nov 24 2003, 07:54 AM)
Faptul ca recunosti lucrul asta e un inceput.Toti suntem subiectivi, important
este cum ne dozam, cum ne folosim de aceasta atitudine.

E-te ca am vrut sa ma leg de cineva si am gasit de cine ohyeah.gif
Cred ca nu poti fi altfel decat subiectiv - poti sa fii putin obiectiv - sau mai bine zis poti sa incerci sa fii mai putin subiectiv - adica sa iei in considerare si alte puncte de vedere. Dar de dozat nu cred ca poti doza ceva la capitolul asta - mai repede cred ca poti sa ii faci placerea celuilalt sa ii arati ca si parerea lui e importanta pt tine. Deci obiectivisumul asta e un soi de empatie.... parerea mea....


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 22 Jan 2004, 08:21 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (Ryan @ Jan 21 2004, 10:17 AM)
Chiar si la un interviu, prima impresie despre tine este formata DOAR din  felul in care arati. Si aia conteaza enorm, inainte de a scoate o vorba. Asta nu ii face pe cei care/si formeaza o prima impresie uitandu-se la mainile tale, prosti.


Daca parerea angajatorului se bazeaza numa pe kstia asta dpdv-ul meu nici prea destept nu-l pot considera. Eu nu as angaja pe cineva, doar pt ca m-a impresionat costumul sau. A, daca ar avea si un discurs interesant si ar fi imbracat si "corespunzator" ar avea cu siguranta un atuu fata de ceilalti.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 4 Feb 2004, 08:17 AM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Pentru mine prima impresie pe care mi-o face cineva e f importanta.Si adesea am dreptate.Dar am observat ca prima impresie pe care si-o fac oamenii despre mine este cel mai adesea gresita.Asa ca desi experienta mi-a dovedit ca prima impresie e cea buna, nu exclud niciodata posibilitatea ca s-ar putea sa ma fi inselat aspura cuiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 6 May 2004, 05:15 PM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Nu prea ai cum sa iti dai seama din prima cu ce fel de persoana ai de-a face, in nici un caz... Decat poate in cazul in care ai o intuitie extraordinara, iar eu, bine, nu posed asa ceva.
Eu din prima nu ma dezvalui niciodata, iar oamenii, in mod evident, isi fac impresii gresite. Asta este un alt motiv care imi sustine afirmatia.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 8 May 2004, 09:17 PM
Mesaj #44


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



O chestie ciudata la mine, legata de chestia asta si cu siguranta nu tocmai buna. Daca prima impresie despre o persoana nu este tocmai buna, se poate schimba chiar in secunda urmatoare. Insa, daca prima impresie este super buna, poate sa manance si c***t si eu tot nu mi-o schimb. Nu stiu de ce, nu imi explic... Oricum, zic eu, e bine ca macar mi-am dat seama blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 9 May 2004, 12:59 AM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



Nu stiu de ce dar si mie mi se intampla la fel. Chiar daca mi se spune ceva de rau despre persoana respectiva, daca eu mi-am facut o parere buna despre ea cu greu mi-o schimb.


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 9 May 2004, 10:28 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Prima impresie conteaza destul de mult...dupa primul contact cu o persoana o categorizezi...chiar daca in aceea zi poate nu se simte prea bine sau nu are chef de nimik si astfel iti face o impresie proasta...asa sunt majoritatea. De obiciei ofer si a doua sansa...


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 10 May 2004, 10:14 AM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



A doua sansa.... e usor de pferit, dar ce zici de a treia...o merita..???


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 May 2004, 03:57 PM
Mesaj #48


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mmda! Cunosc eu vreo 2-3 perechi care s-au dus la starea civilă după ce şi-au făcut o primă impresie unul despre celălalt (plus cīteva activităţi.. fizice sorry.gif ) şi după aceea mamă-mamă ce de chestii, trestii şi alte alea pe la ei! cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 May 2004, 04:27 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Prima impresie pe care ne-o facem cand cunoastem o persoana este intotdeauna cea corecta. Perceptia primara (asa este denumita in termeni stiintifici) face parte din categoria fenomenelor de tip ESP.

Vi s-a intamplat vreodata sa cunoasteti o persoana extrem de atragatoare fizic, aranjata la 4 ace etc., si totusi sa simtiti un fior neplacut? Dar sa intalniti o persoana dezagreabila fizic, imbracata prost stc., si totusi sa simtiti o stare de bine? Despre asta e vorba.

Chiar daca apoi, prin prisma obisnuintei, a convenientelor si a logicii noastre, ne schimbam impresia initiala, in mod invariabil viitorul ne va demonstra ca prima impresie este intotdeauna cea corecta.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 13 May 2004, 09:52 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (RZA @ 10 May 2004, 05:29 PM)
Perceptia primara (asa este denumita in termeni stiintifici) face parte din categoria fenomenelor de tip ESP.

Hmm... ESP (extrasensory perception) ?? Si totusi cand ma intalnesc cu persoanele de care zici tu, le vad, le aud, le miros si le simt daca dau mana cu ele. Poate le si gust daca e dragoste la prima vedere smile.gif. Si zicea cineva ca "dragostea e numai cea la prima vedere"...

In rest sunt de acord. Greu sa te inseli la prima impresie pentru ca informatiile sunt procesate de o parte a creierului, in cateva secunde, pe baza experientei noastre. Cum zicea altcineva "trust lives in the heart, not the head".


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 May 2004, 01:46 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Da, ESP inseamna perceptiii extrasenzoriale. Perceptia primara apare inainte de a apuca sa primim informatii prin intermediul simturilor despre persoana pe care o cunoastem. Dupa aia observam si ca e inalta, blonda si tarziu acasa... tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 14 May 2004, 07:07 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



RZA, daca tu crezi in asta, este inevitabil sa ti se intample. Tu crezi in destin iar acesta isi face simtita prezenta in viata ta, poate chiar mai mult decat ai vrea tu.
Revenind la subiect: Despre schimbare ce crezi? Nimeni nu este atat de ingamfat incat sa nu poata fi adus cu picioarele pe pamant. Naravurile se schimba...


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 21 Jun 2004, 10:29 AM
Mesaj #53


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



De ce spunem ca prima impresie conteaza? Pentru ca este spontana. Ca si cand ai intra intr-un magazin si din toate marfurile expuse nu alegi niciuna. Ii ceri vanzatoarei sa iti dea ceva din raftul de jos. Marfa - nu se vede intreaga - dar o intuiesti ca estepe gustul tau. Exemplul meu ar vrea sa spuna ca aici intervine si cel de al saselea simt.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 21 Jun 2004, 11:17 AM
Mesaj #54


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Uneori o prima impresie poate fi atat de puternica incat sa nu mai existe si sansa unei a doua impresii...asa ca aveti grija cat de mult socati la o prima intalnire.
Uneori poti pierde un job bun datorita unei prime impresii proaste. rolleyes.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Aug 2004, 09:05 AM
Mesaj #55


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (RZA @ 10 May 2004, 05:40 PM)
Prima impresie pe care ne-o facem cand cunoastem o persoana este intotdeauna cea corecta.

Părerea mea este exact contrară. E adevărat că prima impresie are un impact major (desori decisiv) dar oamenii ascund resurse nebănuite (de obicei sīnt şi cele mai valoroase...) care de cele mai multe ori nu apar ca fiind vizibile de prima dată.

Pe de altă parte, din cauză că oamenii deştepţi ştiu f bine ceea ce spune flower, vor căuta să-şi "fabrice" o "personalitate" care să creeze impresie bună. De aceea şi angajatorii dar şi noi ăştialalţi ar trebui să fim circumspecţi şi să avem timp şi răbdare ca să mai facem "săpături"...

Acest topic a fost editat de xcross: 10 Aug 2004, 09:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 10 Aug 2004, 09:38 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Al saselea simt, mai bine zis intuitia ne-ar scuti de sapaturi, daca am sti s-o ascultam.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 10 Aug 2004, 09:42 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Eu cred ca ceea ce spune RZA este valabil, numai ca este perceptia unu "eu" care poate fi "acoperit" de educatie, intentii si alte lucruri "fabricate" sau capatate. Din cauza asta, se poate ca persoana sa fie altfel decat am perceput-o la prima impresie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 Aug 2004, 10:02 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (xcross)
P?rerea mea este exact contrar?.

Parerea ta este exact gresita. smile.gif Cine a vorbit de "vizibil"? Discutia este despre ceea ce simti despre o persoana in primul moment cand o cunosti, INAINTE de a apuca sa o vezi cum arata. Mai exact, in momentul cand biocampurile vi se intersecteaza - din acel moment, incep sa se transmita informatiile despre persoana respectiva.

QUOTE (side_story)
Despre schimbare ce crezi? Nimeni nu este atat de ingamfat incat sa nu poata fi adus cu picioarele pe pamant. Naravurile se schimba...

Bineinteles. thumb_yello.gif Si, cu cat cazi mai de sus, cu atat doare mai tare.

QUOTE (Olaf)
Din cauza asta, se poate ca persoana sa fie altfel decat am perceput-o la prima impresie.

Ntz. Vreau sa atrag atentia - si lui xcross - ca nu e pe "vazute". Perceptia primara (asta e denumirea corecta a fenomenului) actioneaza inainte ca organele de simt sa investigheze subiectul si inainte ca sistemul nervos central sa proceseze informatiile despre el si sa emita judecati de valoare influentate de educatie, background cultural, afinitati etc.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Aug 2004, 10:19 AM
Mesaj #59


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ai dreptate RZA, dacă ne referim la percepţia primară este exact cum spui. Numai că mogaldeatza īntreba, la īnceput, şi dacă ar conta prima impresie. De aceea eu am "gīndit" şi dincolo de percepţia primară. Adică faza asta eu zic că trebuie comprimată şi trecut repede-repede la... percepţia secundară! wink.gif

Acest topic a fost editat de xcross: 10 Aug 2004, 10:19 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 10 Aug 2004, 10:25 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Hm, asa este, dar eu spuneam ca informatiile astea, in stare pura, s-ar putea sa nu defineasca... complet persoana, ba chiar sa fie un pic eronate tocmai din cauza educatiei, culturii, etc. In felul asta, prima impresie, chiar daca este corecta in sensul descoperirii persoanei... "in esenta", nu da o imagine care sa fie utilizabila (cel putin pe termen scurt). De asemenea, daca imaginea este proasta si noi ne incredem in ea, pot sa apara acele "profetii autorealizatoare" care sa duca la o relatie proasta cu persoana respectiva, chiar daca nu este cazul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 22 Apr 2005, 06:02 AM
Mesaj #61


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Mda , si mie mi s-a intimplat sa ma simt tare bine cu persoane abia cunoscute si fara a lasa o prima impresie foarte buna ... pur si simplu am stiut ca ma voi simti bine in compania acelor persoane . Si reversul , cind m-am simtit tare inconfortabil in prezenta altora .


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 11 May 2005, 04:01 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Prima impresie. Mda. Ma tot educ ca prima impresie sa nu conteze foarte mult. Insa nu neg ca este de luat in considerare. Face parte din "personalitatea" persoanei respective. Nu e de trecut peste.

Oricum, inconstient sau constient, fiecare este atins de ceea ce reprezinta "prima impresie" wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 17 May 2005, 10:39 AM
Mesaj #63


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Bine zis Linica, 'fiecare este atins de prima impresie'...Si n-ar trebui, fiindca fiecare are zile bune si zile proaste...Sau a fost pers. enervata mai devreme si apoi se intalneste cu tine...Naspa!!!
Eu incerc sa observ o pers stand pe tusa...Sa vad cum se comporta cand e singura...printre prieteni...Si apoi ma bag si eu in seama sorry.gif ...
Deci prima impresie nici nu as vrea sa existe...Dar iti lasa un gust...pe care-l tii minte...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 May 2005, 01:22 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Prima impresie e tare importanta.Imi amintesc ca de micuta mi s-a inoculat ideea sa privesc cu atentie oamenii (...nu sta cu capul in pamant,uita-te in ochii omului! ma indemnau parintii mei...) si sa am grija ce impresie las oamenilor ce m-au cunoscut (nu te mai chinui sa fii ca altii,poarta-te cum ti-e portul si vorbeste cum ti-e vorba!) .Bunicul meu (fie iertat!)spunea ca pe omul rau il latra cainii dar cel cel destept trece si de cel mai rau dintre zavozi! Cred ca fara sa stie ma invatau sa ma bazez pe perceptia primara de care vorbeste IO.Cred ca prima impresie e importanta chiar daca pe ici colo se mai pot face ajustari!Nu va mai spun ca eu ,fiind invatatoare trebuie sa am mare grija ce impresie las micutilor in primele zile de scoala!Imaginati-va ce bocete ar fi daca le-ar displace "doamna"! hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman