HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Anticonceptionalele Pro Sau Contra ?
bdl
mesaj 16 Mar 2004, 12:31 AM
Mesaj #36


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bine ai venit,Abulafito.
Good luck !
Daca n-are cine sa-ti faca "implantul " de bebelache, tipa tare pe aici, ca sintem f saritori cind omu are "nevoie"..... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 16 Mar 2004, 10:14 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



pro sau contra
ha
e tare relativ
daca partenera ta nu le suporta si are reactii negative nu poti sa fii pro
...
ma rog ... eu sunt pro pt ca nu-mi place prezervativul ... dar nici nu m-am intalnit cu situatia susnumita


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Abulafia
mesaj 16 Mar 2004, 12:47 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.594



Multzam tuturor de urari.
Bdl, ce zici? Daca am luat pilule atita amar de vreme... te pomeni ca le-am luat ca-mi placea gustul si n-am "donator" la indemina? harhar.gif
In orice caz, apreciez solicitudinea si ca sa nu ramin datoare: cind o fi sa mori, sa ma anunti sa vin repede ca sa m-asezi pe picior. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Mar 2004, 12:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 10:45 PM
Mesaj #39


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Deocamdata prezervativul(inafara de abstinenta) ramane cea mai sigura protectie impotriva BTS.Insa se zvoneste despre niste pilule care sa ofere o relativa protectie impotriva BTS(Mai putin Hiv,hepatite).
O glumita pentru fete:Extras din Legile Mamei Murphy:Descopera o pastila de luat a doua zi "dupa" si barbatii vor face coada la usa ta! spoton.gif devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 16 Mar 2004, 10:58 PM
Mesaj #40


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Ahriman,
De fapt exista o "pastila de a doua zi". Contine o mare cantitate de hormoni ( mai mare decat in pilulele luate zilnic ) si poate fi luata pana la 72 de ore de la contact.
Fetele, nu abuzati de el pentru ca este muuuulti hormoni deodata! spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 11:13 PM
Mesaj #41


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Auzisem de asa ceva,dar mi-a placut citatul;si ce este acum pentru a doua zi nu este foarte sigur,din mai multe puncte de vedere.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
norma_b
mesaj 19 Mar 2004, 10:48 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.631



sunt medic
si trebuie sa va spun ca am luat anticonceprionale aproape 6 ani
asa-i ca va asteptati s afiu pro?
adevarule ca sunt comode. stiam ziua si ora, puteam sa sar peste o menstruatie, mai ales vara era folositor
pe urma am avut o discutie cu un coleg de al meu oncolog
cresc riscul de cancer la san si de cancer uterin
sigur ca nu sunt singura cauza a cancerului, nimeni nu stie cauza cancerului, dar daca s-ar intampla sa apara aceasta boala, v-ati putea ierta vreodata ca ati luat anticonceptionale?
eu sunt rezident de cardiologie: am vazut 5 infarcte la femei sub treizeci de ani, amandoua luau anticonceptionale, numai una era fumatoare
nimeni nu poate decide inlocul vostru, nici macar partenerul care uraste prezervativul
P.S. am uitat sa spun, si eu urasc prezervativul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 Mar 2004, 04:59 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



PRO


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pufuletz
mesaj 20 Mar 2004, 08:27 AM
Mesaj #44


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 72
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.456



Sunt pro !!!
dar haide sa fim seriosi cu ce ne ajuta daca nu folosim protectie 100% cand nu avem o persoana stabila cu care sa facem sex? sunt atat de multe fete care par " curatele si ingrijite " si daca am stii ce salasluieste in intimitetae lor ne-am soca.
este valabil si pt barbati ...


--------------------
"Este mai bine sa fii pregatit pentru o ocazie pe care nu o vei avea decit sa ai o ocazie si sa nu fii pregatit"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 20 Mar 2004, 07:40 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



ma, daca tot va e frica de efectele secundare ale pilulelor cu prea multi hormoni, de ce nu sariti direct la ultimele aparitii, care au doze din ce in ce mai mici ? nu poti sa cunosti efectul lor asupra ta daca nu le incerci.
bininteles, ma adresez doamnelor.
cool.gif

iar o administrare de maxim 3-4 ani, cu pauze de 6-12 luni, nu cred ca prejudiceaza sanatatea.
in plus, banuiesc ca fiecare vrea un copil, doi, trei......... asa ca pauzele de 1-2 ani sint de la sine intelese.

nu ca fac reclama, dar vreau sa amintes de Logest, si mai nou, Janine (care cica ajuta la frumusetea tenului).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 20 Mar 2004, 08:49 PM
Mesaj #46


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



La noi,indiferent de metoda de protectie folosita, trebuie facuta o intensa educatie sanitara,igienica si sexuala,altfel orice am face, BTS si toate efectele negative ale oricarei metode de protectie se vor manifesta din plin,indiferent ce-am face.
Prietenei mele i-am interzis sa foloseasca anticonceptionalele pana vom avea copii;dupa aceea face ce vrea(asa i-am spus),dar asta nu inseamna ca nu voi avea un cuvant de spus!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 11 Apr 2004, 10:55 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




parerea mea:sunt de evitat anticonceptionalele.mai ales daca poti alege si o alta metoda exclusiv contraceptiva(din cate stiu threadul asta e dedicat doar metodelor de contraceptie ,nu si a metodelor de evitare a BTS).de ce?pt ca indiferent de dozajul hormonal,poate sa fie el din cel mai scazut au efecte adverse neplacute si de ar fi doar cele fizice,sa zicem ca ar putea fi trecute cu vederea,mai ales ca pot disparea in timp.insa sunt si de natura psihica,iar labilitatea emotionala mi se pare prea perturbatoare ca sa ti-o faci cu mana ta.asa ca daca nu aveti SI un psihic puternic,spun un mare NU pentru anticonceptionale.


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 11 Apr 2004, 11:02 PM
Mesaj #48


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



biggrin.gif
Eu le iau de trei ani de zile, Jubilee_, adica ce vrei sa zici cu "labilitatea emotionala"?... rofl.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 12 Apr 2004, 12:40 AM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




@Jasmine: labilitate emotionala.... tongue.gif . asa scrie la efecte adverse...si inseamna stari emotionale schimbatoare sau instabile ...mai concert:am plans 3 zile fara motiv,am un sentiment de nesiguranta si frica...neintemeiat totusi...
te simti happy si ok si brusc esti low nu mai stii ce e in capul tau,nu mai esti sigur pe sentimentele tale.asta s-a petrecut la mine...si poate am dat vina total pe acest posibil efect advers,insa un procent acolo tot are vina.
de 3 ani...e ceva vreme Jas.si ti-a mers bine inca de la inceput cu ele?adica ma gandesc ca poate e strict de vina faptul ca e perioada de inceput cand bag in mine contraceptive,iar pe parcurs totul va fi bine.


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Apr 2004, 12:59 AM
Mesaj #50


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



biggrin.gif biggrin.gif
Pai, eu am luat de la inceput un singur fel si nu am avut nici un fel de probleme. Am incercat sa le schimb (am experimentat plasturele) si atunci a fost rau de tot, devenisem "labila emotional" si m-am intors la pilule...
Daca nu ai un singur partener sau nu esti sigura pe el, foloseste alta metoda.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zircon
mesaj 30 Apr 2004, 02:21 PM
Mesaj #51


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.262



Eu chiar cunosc pe cineva (femeie biggrin.gif)caruia ia crescut mustata si barba de la anticonceptionale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 30 Apr 2004, 10:44 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE (Scarlet @ 24 Sep 2003, 04:49 PM)
Incerc sa conving fetele sa NU-si administreze aceste medicamente hormonale "dupa ureche".... produc niste reactii adverse reversibile (de cele mai multe ori!), dar care se vad in timp.....!


Nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu am sa iau.
Nu vreau "reactii adverse reversibile".

Raspunsul meu este CONTRA.


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 13 May 2004, 01:01 AM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Am luat anticonceptionale 3 ani jumate. Acum nu mai iau, am sterilet si in privinta pastilelor am de spus un singur lucru: ce face bine pe o parte dauneaza pe cealalta. Asadar NU anticonceptionalelor.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 13 May 2004, 09:59 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




Mai concret,unde fac rau?


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 29 May 2004, 05:05 PM
Mesaj #55


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



De obicei lovesc acolo unde femeia are "bresa", adica organul mai slab, cu predilectie chiar in ceea ce o caracterizeaza: organe, hirsutism, dar si ficat, cancer. Prietena mea, a vazut ca profesionist multe...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 29 May 2004, 06:17 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




Inseamna ca pe mine contraceptivele m-au lovit acolo unde-s eu mai slaba: direct in creier... rofl.gif . Am avut niste stari si iesiri dubioase in perioada cat le-am luat 6.gif .

@contraste: nu prea am inteles ce ai vrut sa zici... unsure.gif


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
muffin
mesaj 16 Dec 2004, 07:19 PM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 27 September 04
Forumist Nr.: 4.572



Eu iau anticonceptionale de 2 ani. Inca nu am patit nimic, si *bat in lemn* sper sa nici nu se intample nimic de acum in colo. Anticonceptionalele nu le-am luat de capul meu, am fost la doctor etc. Am auzit in multe locuri cum ca ar avea consecinte grave pe termen lung. Insa...ma intreb... atunci de ce nu ne previn doctorii despre aceste consecinte? Cel putin, pe mine nu m-a prevenit ginecologul meu.

I-as ruga pe cei care sustin ca aceste pastile au consecinte grave sa dea si exemple clare (nu incerc sa va provoc, ci doar sa ma lamuresc - e si sanatatea mea in joc).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Dec 2004, 08:11 PM
Mesaj #58


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Va rog sa ma scuzati daca intru (ca barbat) la tema asta. Am avut discutii pe tema asta cu sotia la momentul potrivit, chestia e ca corpul ei nu a suportat pastila anti-baby de niciun fel si nu a contat ce fel de fabricat...
De fapt, i se facea pur si simplu rau, avea dereglari de ciclu, toata prisma de neplaceri adica. Sunt hormoni in plus, asta-i treaba... insa alte femei n-u nicio problema dunno.gif
S-a sterilizat, de atunci n-a mai avut probeme cu nimic.
Despre "consecintele grave pe termen lung": daca ajungi la 40 de ani din cauza carierei sau eu mai stiu ce si-ti pica fisa ca femeie ca ai nevoie de un copil... se ivesc probleme.
Ai trait - dar degeaba, vine panica, cu tot ca ai un job ca lumea, natura isi cere tributul.
S-ar putea sa fie prea tarziu... daca te cramponezi ca acum trebuie sa functioneze - nu merge deloc, sau, daca renunti sa vrei cu toata forta - ai noroc clapping.gif si asa ceva am intalnit wink.gif
Nu mai merge deloc pt ca ( din caz in caz) e prea tarziu.
Faci un copil handicapat, atunci vai de capul tau si al partenerului... hh.gif
Daca ai ghinion nespus, iti dai seama ca partenerul nu a fost in stare, cu toate ca nu e de vina...

Sunt atatea de luat in seama...

Si dupa cum zice Jazz, n-ai partener ... prezervative cand e nevoie, ramai sanatoasa...

Numai bine wink.gif mwah1.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 17 Dec 2004, 01:45 AM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



@ ClA
QUOTE
insa alte femei n-u nicio problema


Asta e foarte important de retinut pentru ca asa cum unele femei se simt ok cu anticonceptionalele,altele nu.
De aceea este atat de important un control ginecologic . Doctorul va sti daca este in regula sa folosesti sau nu pastile anticonceptionale sau iti va recomanda o alta metoda contraceptiva. rolleyes.gif

off topic : esti scuzat tongue.gif

Acest topic a fost editat de --dani--: 17 Dec 2004, 02:13 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Dec 2004, 02:09 AM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Multumesc, dani wink.gif "n-au" a fost cuvantul cheie ;
Si tu ai dreptate: fara ginecolog - no chance... el trebuie sa stie ce e de facut...
Noi ne dam cu parerea, dar el totusi... a studiat problema wink.gif si totusi... teoria ca teoria, dar practica te-omoara... daca dai peste un om patit, poate intelegi mai multe... dunno.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ksandra
mesaj 25 Dec 2004, 08:54 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 48
Inscris: 8 December 04
Forumist Nr.: 5.123



pur sismplu este cea mai comoda metoda, no latex, no disturbance etc. DAR, doar in cazul in care chiar ai incredere in partenerul tau si e un prieten stabil, in alt caz, nu este de recomandat.
si microdozatele, in opozitie cu parerile unora, nu au absolut nici un efect nociv.
stiu din proprie experienta mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 19 Mar 2005, 06:21 PM
Mesaj #62


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Ajutooor! hh.gif
Le-am intrerupt de cateva luni si totul e relativ bine dar am in permanenta cosuri pe spate si pe fata... Nici cand eram la 14 ani n-aveam atatea cosuri!
Vi s-a intamplat si voua asa ceva? Chiar trebuie sa le iau din nou? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Sep 2009, 03:36 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



" Potrivit unui studiu olandez, mai multe marci de pastile anticonceptionale pot cauza afectiuni ale sangelui, cum ar fi tromboza nervoasa, ce poate conduce la aparitia cheagurilor de sange.

Pastilele contraceptive cu riscul cel mai mare de a provoca tromboza nervoasa sunt cele care contin desogestrel, cum ar fi marcile Mercilon sau Marvelon.

La capatul opus, cele mai putin riscante medicamente sunt cele care contin hormoni feminini sintetici (levonorgestrel).

"Contraceptivele orale disponibile pe piata au un mare impact asupra trombozelor si multe femei nu folosesc marcile care le supun la cel mai scazut risc de a se imbolnavi", a declarat un cercetator. "


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 13 Sep 2009, 06:40 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Am luat Marvelon cativa ani si nu am avut nici un efect secundar. De curand am facut controlul anual iar doctorita mi-a recomandat sa le schimb cu Laurina, Jasmin sau M... (nu mai retin numele). De maine iau Laurina si sper sa nu apara nici un efect secundar nici de data asta (daca apar ma reintorc la Marvelon).


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 05:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman