HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Piese De Teatru Preferate
OaltaDiana
mesaj 13 Sep 2003, 11:16 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 7
Inscris: 13 September 03
Forumist Nr.: 765



Sunt curioasa daca si altii au pasiunea teatrului fiindca eu ma consider un "fund de teatru">Si pt ca titlul subiectului era legat de piesele preferate topul meu ar arata cam asa:"Sex drugs and rock&roll", "Baal", "La tiganci", "Bleaubart, speranta femeilor" , "Popcorn".
...in rest incerc sa ma tin cat mai departe de Teatrul National....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Sep 2003, 11:21 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, OaltaDiana! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OaltaDiana
mesaj 13 Sep 2003, 11:38 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 7
Inscris: 13 September 03
Forumist Nr.: 765



Multumesc mult de urare!Bine v-am gasit si pe voi si sa palavragim cat mai placut!:=)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2003, 11:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
atta
mesaj 13 Sep 2003, 11:49 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Toujours l'amour
Barrymore
Scrisori de dragoste
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Sep 2003, 02:36 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Ultima piesa vazuta a fost "Crima pentru pamant" la National.
Actori mari,...joc impecabil. Costel Constantin, Draga Olteanu Matei, Marin Moraru, Traian Stanescu, Irina Movia, Monica Davidescu... multi pe care nu ii retin acum.. Mi s-a parut ca Dinu Sararu prea vrea cu tot diandinsul sa faca un altfel de "Ion" combinat cu "Morometii".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OaltaDiana
mesaj 15 Sep 2003, 10:26 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 7
Inscris: 13 September 03
Forumist Nr.: 765



Cameron, dincolo de "actori mari...joc impecabil" piesa avea ceva sau se ascundea sub acest paravan? Mie mi se par piesele jucate la National prafuite si din punct de vedere regizoral simpliste.Sunt curioasa sa aflu si parerea altora in legatura cu piesele Nationalului de la venirea lui Dinu Sararu ca director.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 15 Sep 2003, 10:32 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Creatorul de teatru - Teatrul ACT cu Marcel Iures in rolul principal.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OaltaDiana
mesaj 15 Sep 2003, 10:37 AM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 7
Inscris: 13 September 03
Forumist Nr.: 765



"Creatorul de teatru" e o piesa pe care as putea sa o vad de nenumarate ori si sa nu ma plictisesc.Din fericire se joaca si stagiunea aceasta, chiar miercuri, asa ca o sa profit de ocazie sa o mai vad 1 data:=)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 15 Sep 2003, 11:29 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



am vazut-o de 3 ori stagiunea trecuta ... este exceptionala


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 15 Sep 2003, 03:07 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Eu nu am vazut piesa despre care vorbiti..si mai ales nu l-am vazut pe Iures jucand...Nu stiu cand o sa imi mai fac timp sa merg la Bucuresti la un teatru.. sad.gif
OaltaDiana,..dincolo de jocul actorilor in piesa aceea "Crima pentru pamant" nu m-a impresionat mai nimic.
Exact cum ai spus..prafuit si fara originalitate. Decoruri prea futuristice pentru esenta piesei..
Prea multa risipa pentru razultatul acela.
Ideile..in majoritate goale,..cele care erau bune erau imprumutate..

Acest topic a fost editat de cameron: 15 Sep 2003, 03:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 15 Sep 2003, 08:20 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...mea culpa... nu am mai fost demult la teatru.. dar trebuie sa fac ceva in sensul asta... macar am fost la opera si am mai dres busuiocul...desi am iesit plingind..si nu plingeam dupa bani smile.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 17 Sep 2003, 02:44 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Imi amintesc de o piesa de teatru vazuta cu mult timp in urma "Arta conversatiei" Am vazut o Dorina Lazar (care nu ma coplesise cu nimic pana atunci) jucand aproape singura intr-o piesa de exceptie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 17 Sep 2003, 07:36 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Vreau sa cred ca teatrul nu e in impas. Acum cativa ani am incercat luni de zile sa iau bilete la Printul negru cu Stefan Iordache. Mi-a fost rusine la sfarsitul spectacolului de ridicolul celor care aplaudau cu disperare. Cred ca teatrul are nevoie si de subiecte (Printul negru fiind o poveste politista de doi bani) nu numai de actori geniali (cum avem de fapt).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Sep 2003, 09:24 PM
Mesaj #14


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Teatrul este in mare impas. Actorii in momentul asta joaca mai mult din caritate. Ai comparat pretul unui bilet de teatru cu cel al unui bilet de film?

2 din piesele de teatru favorite sunt "Craii de curte veche" c u Alexandru Repan si "Matza-n sac" a lui Feydeau cu Malaele, ambele la Notarra.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 18 Sep 2003, 05:18 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



O scrisoare pierduta , iubesc pe Caragiale


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 24 Sep 2003, 08:52 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Si eu de-abia am venit, dar daca e vorba, apoi ar fi: Baal (teatrul mic), Creatorul de teatru si Regele moare (mundi). Iar stagiunea asta, promit sa erg la TNB, nu de alta, dar nu diger spectacole gen Take... , Revizorul, Crima pentru pamant, s.a.
In schimb poate imi spune si mie cineva cum e Ispita de la TNB...


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Sep 2003, 09:07 PM
Mesaj #17


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Bine-ai venit la Han, Andreea!


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 24 Sep 2003, 09:50 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Nici mie nu prea mi'a placut Revizorul... cu toate ca era cu Dan Puric (care mi'a placut insa cum a dansat la un moment dat pe scari). Take... mi'a placut insa.


Mi'am mai adus aminte de o piesa de la Teatrul Foarte Mic... Ne vedem in tramvaiul 23... sper ca asa se chema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 25 Sep 2003, 01:13 AM
Mesaj #19


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Problema e de gust, mai degraba, dar, daca urmaresti fenomenul teatral de la noi, observi ca TNB-ul, sub directiunea lui Sararu a ajuns un fel de mosia lui si-a lui Gonta... In schimb, celelalte teatre par si sunt mult mai deschise la nou. Una dintre dorintele mele la adresa teatrului e sa ajunga Ducu Darie director la National...

Acest topic a fost editat de andreea159: 25 Sep 2003, 01:16 AM


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OaltaDiana
mesaj 26 Sep 2003, 08:02 AM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 7
Inscris: 13 September 03
Forumist Nr.: 765



Atta, piesa la care te referi se numeste "Te astept in orice tramvai 26" si este facuta dupa poeziile lui Cristian Popescu, cel care a dramatizat "Au pus catuse florilor" si "La tiganci".

Acest topic a fost editat de OaltaDiana: 26 Sep 2003, 08:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 27 Sep 2003, 08:52 AM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Am vazut si eu o piesa "in regula", la TNB: "Visul unei nopti de vara"... N-a fost rau deloc, chiar mi-a placut! Voi ati vazut?


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 29 Sep 2003, 06:17 PM
Mesaj #22


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Probabil ca sunt off-topic, dar persoana care mi-a inchiriat garsoniera nu este nimeni alta decat Sandu Gruia, actorul care cu ceva timp in urma realiza emisiunea pentru copii - Arlechino. Va voi tine la curent cu informatii noi despre el. Pana acum... este super de treaba thumb_yello.gif wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 29 Sep 2003, 07:38 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Mihai Gruia Sandu..
Deja te invarti intre VIP-uri Geni,,si asta doar dupa o zi.. biggrin.gif
Are o voce superba..tipul asta..
In seria Arlechino,..am vazut o parodie dupa "Fat frumos cu mot in frunte"..
A fost extraordinar..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 30 Sep 2003, 08:37 AM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Mi-am adus aminte in ce piesa l-am vazut ultima oara pe Mihai Gruia Sandu! Se cheama "Bent" si joaca la Bulandra. Respectivul actor joaca in travesti si este realmente reusit!


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 30 Sep 2003, 10:51 PM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Piesele mele favorite sunt cele ale lui Dan Puric. Cred ca au un limbaj care merge direct la suflet , fara fasoane de intelectualism... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 1 Oct 2003, 05:31 PM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Tu la ce te referi cand spui "fasoane de intelectualism"?


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 1 Oct 2003, 09:47 PM
Mesaj #27


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Exista un gen de teatru la noi care are ca scop sa fie original . Asta pare sa fie singurul scop! Pentru ca regizorului fara sa-i pese parca daca totul este omogen arunca un pic de filozofie greaca, o amesteca bine cu filozofie orientala si budista, arunca un virf de cinism occidental si o tiruca de bascalie autohtona. Daca se mai face apel si la filozofia germana este si mai bine! Si totul trebuie sa se indeparteze cit mai mult de sistemul invechit al lui Stanislavsky! Asa ca actorii sunt pusi "sa-si iasa din piele" si sa arate ca joaca , ca nu se iau total in serios si ca totul pe lume nu e decit o parada. Sincera sa fiu, astfel de piese au atins si ele un cliseu mult prea uzat si cu prea putine devieri incit sa ma incinte. Prea multe in ghiveci! Daca s-ar tine la un stil si la un curent filozfic as fi mult mai incintata! Insa in loc sa se merga in profunzime se arata multe si numai la suprafata. Cam asta am vrut eu sa spun prin acel intelectualism : e ca un om care in loc sa-ti povesteasca despre o carte care l-a impresionat incepe sa-ti dea citate din 1000 de carti valoroase, dar care tie nu-ti mai spun nimic cind sunt asa de amestecate si asa de sarite de la unul la altul...

Hai ca mi-am adus aminte de o piesa care acu patru ani m-a pus mult pe ginduri :" De partea cui esti?" . Ce credeti despre ea?

Acest topic a fost editat de cameron: 2 Oct 2003, 08:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 2 Oct 2003, 08:15 AM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Titlul nu-mi zice mai nimic... Cu cine era? Eu uit foarte repede daca ceva nu m-a atins, sau chiar si atunci... daca trece mult timp!
Cat despre faza cu "intelectualismul...", cred ca ai oarecum dreptate, dar zic oarecum, pentru ca nu cred ca am vazut vreo piesa de teatru epic autentic in Romania. Nici macar piesele lui Brecht (ma refer la cele mai cunoscute, ca "Opera de trei parale") nu mi s-au parut interpretate asa cum recomanda autorul. Mi se pare ca singura piesa autentic germana prin punere in scena am vazut-o la Bulandra si se cheama "Roberto Zucco", in regia unui neamt... Nu mi-a placut!


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Oct 2003, 07:13 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



A mai vazut careva "Sex, Drugs & Rock-n-roll" cu Florin Piersic Jr.?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 3 Oct 2003, 04:27 PM
Mesaj #30


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Da si mi-a placut! Nu intr-atat cat sa ia premiul UNITER pe care, intre noi fie vorba, il meritau altii mai mult dar oricum mi-a placut. M-a impresionat sfarsitul (partea de mima, care ilustreaza muzica) foarte tare!
S-a mai facut un spectacol pe acelasi text la Casandra cu Adrian Anghel si paraca mi-a placut ceva mai mult. De gustibus...

Acest topic a fost editat de andreea159: 3 Oct 2003, 04:31 PM


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai_t
mesaj 16 Oct 2003, 07:05 AM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 16 October 03
Forumist Nr.: 994



Accentul pus pe actorii romani "geniali" ce nu sunt pusi in valoare de directori de teatru decrepiti probabil ca face bine la orgoliul personal. E vina "lor" (a directorilor) ca spectacolele nu emotioneza, enerveaza, incita sau orice altceva ce nu te-ar opri sa casti, si nu a "noastra" (a se citi actorii, publicul ce se afla de partea actorilor, criticii ce se afla contra directorilor si de partea actorilor). Am avut de curand ocazia sa merg din nou la teatru. Nu mai fusesem de sase luni si sincer nu-i dusesem lipsa, dar speram ca ma voi simti vinovat pentru asta dupa ce aveam sa ies de la spectacol. Am ales ultima "Scrisoare", dupa straduinte indelungate de a face rost de bilete la "Ultima banda..." sau la "Creatorul..." (intotdeauna prea tarziu). Sa vezi o interpretare manierista la actori trecuti de 40 ani nu este chiar asa de condamnat, pana la urma fac treaba asta de 20-25 de ani si probabil ca le vine greu sa simta de fiecare data acelasi "fior" cand urca pe scena. Mai trist este cand vezi un actor tanar si talentat ca Vlad Ivanov incepand sa joace acelasi "rol" indiferent de spectacol, sau cand te gandesti ca Bleont ar fi putut (ar putea) ajunge un actor intr-adevar mare daca nu ar mai tipa atat si pur si simplu ar juca, de dragul vremurilor bune din "Filoctet". Despre Puric numai de bine, cand il vad pe scena ma gandesc mereu la papusa aceea din "Trei grasani".
Piersic Jr. chiar isi merita premiul, doar si pentru faptul ca nu s-a multumit cu un loc caldut la un teatru de renume si s-a apucat sa joace intre un pahar de cola si un pachet de Pall Mall. Si in plus de asta sa o faca si bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sagitarius
mesaj 16 Oct 2003, 08:03 AM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



E superba piesa "Crima pt pamant" cameroon
La National si Bulandra intotdeauna au fost piese bune,chiar f bune cu actori f buni
Daca pretul biletelor nu ar fi atat de piperat...m-as duce in fiecare saptamana la o piesa de teatru...Asa...imi ramane decat o data la 1 luna sau chiar 2 wink.gif


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
champi
mesaj 16 Oct 2003, 11:13 AM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 30 August 03
Forumist Nr.: 688



Piese de teatru preferate am multe. Toate piesele lui Caragiale si f mult Jocul ielelor al lui Camil Petrescu. Ah, ar mai fi si Gaitele si Trei generatii (scuze, asta nu-mi mai aduc aminte cine a scris-o). Dintre straini, bineinteles Moliere si Goldoni laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea159
mesaj 16 Oct 2003, 08:41 PM
Mesaj #34


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 837



Cand spuneam ca altii meritau UNITER-ul mai mult, ma refeream strict la Marius Bodochi si la al sau Beranger din "Regele moare" in regia lui Victor Ioan Frunza, dupa un text de Ionescu, dar l-am apreciat pe Piersic.
Mie personal nu mi-a placut "Crima pentru pamant"; m-a plictisit si m-a enervat, dar nu toata lumea e la fel.
Mie mi-a placut acum f. tare "Pietonul si furia" in regia lui Hausvater. A fost acum cateva zile la theatrum mundi. Daca mai vad ceva va mai plictisesc pentru ca eu merg la teatru de vreo 3-4 ori pe saptamana cel putin...


--------------------
Andreea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 28 Jan 2004, 11:04 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Tamerlan cel Mare regia V.I. Frunza a fost cel mai grandios proiect al teatrului romanesc. Din cauza costurilor ridicate, nu s-a mai putut juca. In schimb, a apucat lumina reflectoarelor TNB-ului timp de 10 spectacole. Cu parere de rau, teatrul romanesc avea nevoie de aceasta continuitate.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman