HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

14 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Frunze-n Vant..., [Jurnalul Dianei-Maria]
dificilaold
mesaj 1 Oct 2003, 10:51 AM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Dimineata se impartea
paine.
Strazile erau pline
de cei ce n-au.
Seara....
mainile,
degete nu mai aveau.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Oct 2003, 05:19 PM
Mesaj #37





Guests






O , Doamne, Diana...Povestea ta m-a facut sa plang... cry.gif Ai perfecta dreptate in tot ce zici... cry.gif Simt ca ne ducem naibii si parca ne mai si face placere cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 1 Oct 2003, 10:14 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Asta e lumea in care traim...
sad.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Oct 2003, 10:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 1 Oct 2003, 11:06 PM
Mesaj #39


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



"Zambeste ! Maine va fi si mai rau !!!"

Dar... de vom cauta frumusetea, sunt sigur ca o vom gasi! De ce acceptam lumea tragica, in jurul nostru? Da, e adevarat, lichelele nu vor disparea niciodata. Nici saracia. Nici cainii vagabonzi... (desi nu toti impartim aceeasi parere in privinta asta si cred ca voi posta parerea mea la topicul cu animale...) Lumea este extrem de cruda, dar cine e lumea ? Nu noi? Unde si de ce facem noi exceptie? De cate ori nu am dezamagit si noi fara sa ne dam seama? De cate ori in graba sau in supararea noastra, poate n-am raspuns la un "buna ziua" si am lasat impresia de oameni fara suflet? De ce avem mereu tentinta de a vedea movila de gunoaie, dar nu recunoastem decat foarte rar, ca multe din putregaiurile de acolo ne apartin si noua... Lumea e rea ! Dar...lumea suntem noi... Cu nimic mai prejos, cu nimic mai presus... Poate la volanul acelui jeep, era chiar Omu'Bun... desi nu port decat o verigheta si un lantic cu cruciulita din aur... Pentru orice altceva sunt oarecum impotriva ! Si nici jeep nu am, din fericire... (sau poate din pacate...) Si... am vrut sa iau un ziar... Timp in care semaforul s-a transformat in verde. In spate, alti oameni "de bine" au inceput sa clacsoneze... iar ala se mocaia acolo... Nu in intersectie se vand ziarele, iar cine-o face, stie la ce riscuri se supune... M-ar fi durut mult mai mult sa aflu ca individul a plecat fara sa plateasca. Dar nu, el doar s-a grabit fiind totusi intr-o intersectie... Stiti voi ce inseamna sa fii prins in trafic, si sa nu mai prinzi verdele din cauza unor spalatori de parbrize, sau a unor vanzatori de ziare?... Tu vii de departe si mai ai inca un lung drum de facut. Poate te asteapta o familie, sau copii ramasi singuri in in casa ! Sau vrei sa ajungi cat mai repede pentru a intra pe forum...
Stiu, fabulam... La fel cum fabulam si cu individul care poate n-a transpirat niciodata... Eu cunosc destui care au tras din greu, si n-au vandut ziare in intersectii, ci au carat saci cu nisip si piatra, au carat galeti cu beton la etaje unde doar manual se putea ajunge... Da, i-am vazut mai apoi cu bratari de aur si chiar cu jeep-uri sau alte masini "tari"... E doar o...imagine ! Prin ce a trecut acela, stie numai el... Nu e drept sa credem ceva dupa scenare proprii... Tocmai de aceea simt ca innebunesc atunci cand strainii vorbesc despre tara noastra cam in termenii prezentati aici... Eu continui sa cred ca nu e drept...
Si ne iarta noua gresalele noastre!...

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 1 Oct 2003, 11:08 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 1 Oct 2003, 11:12 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



DESTIN

In memoria Doamnei Angheliki.Sper ca sufletul ei se odihneste acum sub o creanga de portocal inflorit.




S-a nascut in urma cu vreo 67 de ani, undeva in sudul Greciei, intr-un orasel mic si alb, ca o floare de crin.Cind era copil, familia ei s-a refugiat in Romania.De atunci, a ramas aici.
... O vedeam pe holul blocului,mergind in vizita la o alta doamna in virsta, cazuta la pat dupa ce si-a fracturat bazinul...oameni batrini, coplesiti de boli si de griji, cu umerii adusi in fata de prea multe necazuri....
... O intilneam pe strada; o salutam.Uneori, adincita in ginduri numai de ea stiute , nici nu ma observa.Alteori imi raspundea zimbitoare si stateam in mijlocul trotuarului sau faceam citiva pasi impreuna si ne conversam cite jumatate de ora, poate chiar si mai bine... E ra fericita ca putea vorbi cu mine in limba ei materna, care , pe buzele ei, suna ciudat...
Avea o nostalgie, o dulce nostalgie cind vorbea despre locurile copilariei ei.Privirea i se pierdea undeva, intr-un punct mort, si parca, prin ochii ei , vedeam si eu casuta alba, micuta, cu leagan in curte si cu livada de maslini si portocali ,in care, copil fiind juca "krifto" -ascunselea , impreuna cu sora si cu fratele ei... vremuri apuse...
In a treia zi de Paste am dat iar peste ea:eu ieseam de la doamna de 88 de ani care nu se mai popate da jos din pat, Doamna Angheliki voia sa o vada pe prietena ei de alta-data, care acum nu o mai recunostea. M-a intrebat daca am fost la slujba de Inviere, am stat citeva minute la taclale, timp in care mi-a povestit despre tatal ei, despre mustata lui impunatoare, despre cum o tinea pe genunchi si o alinta... Angheliki avea cea mai dezghetata minte dintre copii lui...era steluta care stralucea pe cerul universului lui...
Doamna Angheliki a fost medic stomatolog. A vea o pensie mica , care de-abia ii ajungea pentru medicamentele multe si scumpe pe care trebuia sa le ia-era cardiaca. Injura fara jena guvernantii, hotii, de citeva ori m-a surprins cu limbajul ei colorat, dar niciodata vulgar. Facea un adevarat "slalom" pentru a-si putea achita datorile catre stat.. Intotdeauna ingrijita, chiar cocheta, isi supraveghea cu atentie greutatea:spunea ca nu vrea sa se ingrase...mai ales cu inimioara bolnavioara, se gindea cu groaza ca ar putea avea un accident care ar putea sa o tintuiasca la orizontala si sa devina o povara pentru unicul ei fiu....
Doaman Angheliki avea o nepotica pe care o invatase putina elina... o papusica vie , de vreo cinci anisori; cu ochii negri si adinci isi privea bunicuta, pe "iaia" ...
Ultima data cind am vazut-o , Doamna Angheliki era foarte preocupata: trebuia sa plece in Grecia. Voia sa isi vada sora si fratele, voia sa mearga in oraselul in care se nascuse , sa revada casa copilariei, livada, sa simta iar mirosul florilor de portocal.... Trebuia sa plece cu fiul ei, cu masina si se intreba daca e e periculos sa strabata Bulgaria , pentru ca auzise de masini de turisti atacate ... Voia sa isi vada in special unul din nepoti, care nu uita niciodata sa o sune de sarbatori si nu numai,ca sa vada ce mai face... Doamna Angheliki era foarte suparata ca fratele si sora ei uitau cu lunile sa dea vreun semn de viatasi era hotarita sa-i mai vada o data... Chiar asa s-a exprimat: "Vreau sa-i mai vad o data inainte sa inchid ochii..." .
Desi fratii ei se repatriasera , desi ar fi putut sa faca si ea acelasi lucru, a preferat sa ramina aici, unde isi intemeiase o familie si avea o multime de prieteni... A ales sa incerce sa se razboiasca cu viata, sa incerce sa supravietuiasca dintr-o pensie mizera...N-a vrut niciodata sa plece definitiv... S-ar fi dus in vizita mai des, dar nu avea posibilitatea financiara...De cind parasise Grecia , impreuna cu parintii ei, mai fusese in tara de bastina doar o singura data, in 1980....
Intr-o diminata , cind am iesit din casa, am vazut la usa Doamnei Angheliki niste luminari aprinse.M-am gindit ca nu se poate sa fi murit, chiar daca era bolnava, mai avea ani buni de trait.
Am mers incet, pasind cu frica, spre usa apartamentului ei. Nu se auzea nici cel mai mic zgomot. Am coborit scarile si o bunicuta de la parter, cu ochii inrositi de lacrimi mi-a soptit: "A murit doamna doctor..." .
Am plecat bulversata. Mergeam pe strada si ma gindeam ca nu a reusit sa-si mai vada o data tara... Ma chinuia si ma rascolea o singura intrebare: de ce nu a reusit, de ce a trebuit sa se intample asa... cum o sa se odihneasca in pace, inainte de a-si fi realizat ultima dorinta ?
Cind m-am intors ,am aprins o luminare, linga celelalte care ardeau linistit... Revolta mi se mai domolise, ma resemnasem cu gindul ca asa i-a fost scris...
La inmormintare au fost vreo suta de oameni.... toti aveau amprenta tristetii pe chipuri... majoritatea erau membrii ai uniunii elene din oras.. toti erau trecuti de anii tineretii....
Dupa ce a plecat cortegiul funerar, cineva mi-a spus: "Saraca doamna doctor... s-a sinucis... s-a spinzurat cu o bucata de tifon de clanta usii...." .


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 1 Oct 2003, 11:56 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Diana,ce poveste trista si adevarata in acelas timp,m-am emotionat profund......,am ramas f. bulversata,efectiv nu am cuvinte......Dumnezeu` s-o odihneasca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 2 Oct 2003, 03:49 AM
Mesaj #42


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Diana, m-a cutremurat povestea ta. Dumnezeu s-o odihneasca.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 2 Oct 2003, 07:37 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Mie mi se incrinceneaza carnea cind trec prin fata usii ei...statea alaturi... sad.gif

Omule Bun...baiatul care vindea ziare o facea intr-un orasel din Romania...nu era ora de virf,nu-l claxonase nimeni...si parvenitul sare-n ochi, ca nu vrea sa treaca neobservat... sa nu zic mai multe de aia care fac banii asa cum ii fac , ca din munca cinstita nu reusesti in tara asta... Sa repet ce a zis proprietarul jeep-ului? Sau ce , mai bine zis, a urlat?
"Ia, ma, fomistule!"-daca asta e OM, eu prefer sa fiu ciine.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 6 Oct 2003, 10:22 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Eu...de-abia trezita din somn smile.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 10 Oct 2003, 01:39 PM
Mesaj #45


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



.....pe unde-ti porti zambetul asta frumos?si tristetile?
uneori diminetile incep cu pocnet de castane....
uneori diminetile incep sub aripa corbilor....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 12 Oct 2003, 05:51 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...prin mohorirea toamnei aurii, prin castanii desfrunziti, alaturi de un suflet de ciine pribeag...peste tot si aiurea ...imi plimb gindurile pe-o aripa de cocor...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 14 Oct 2003, 10:41 PM
Mesaj #47


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



Ma bucur ca am descoperit jurnalul tau, daca se poate numi asa, dat fiind faptul ca e in acelasi loc cu celelalte jurnale.
Nu vreau sa supar pe nimeni sau sa creez probleme dar este de departe cel mai frumos. Regasesc in el atatea atitudini si imi place muuult. Ma bucur ca oameni ca tine exista si sper eu (sper cu timiditate) ca nu sunt doar exceptii.
Absolut superb. Pana si admiratia pentru cultura greaca (desi nu reiese direct din post-ul asta).
Mai scrie oricand. Eu voi citi sigur. Cu mare placere! wub.gif smile.gif


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 15 Oct 2003, 11:25 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Multumesc , Arktule, foarte mult pentru aprecieri smile.gif .Sincera sa fiu, nu ma asteptam...dar mesajul tau m-a bucurat.Dupa o zi lunga si o calatorie obositoare, m-am simtit mai bine.Si multumesc tuturor celor care "m-au citit". Nu o fac din complezenta, ci din inima.Va pup pe toti, fara discriminare de sex, nationalitate, religie sau convingeri politice. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 15 Oct 2003, 11:28 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 21 Oct 2003, 01:51 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



OAMENI SI ANIMALE ( II )
Am fost foarte suparata.Suparata pe lumea intreaga, pe uritimea,meschinaria si nimicnicia ei.
Saptamina trecuta Puricosul a fost omorit. Un om "de bine" a considerat ca trebuie sa-i dea cu bita-n cap. Am plins. Ii luasem o zgarda , ca sa nu il ridice hingherii. N-am putut sa i-o pun. Cind a simtit-o la git, s-a tras inapoi. N-a incercat sa ma muste...doar s-a tras inapoi.
Cine l-o fi chinuit, nu stiu.Cine l-a omorit, banuiesc. Si pentru prima oara in viata am blestemat.L-am blestemat pe omul fara suflet sa aiba aceeasi soarta cu Puricosul. Si nu-mi pare rau. Al meu sa fie pacatul.
Si cateii au disparut.Tot o mina binevoitoare i-a dus, nu se stie unde. Oricum, nu undeva unde sa le fie bine. Dovada e faptul ca unul dintre ei s-a intors. Si i s-a gasit o curte de aparat: curtea unei scoli,unde va avea casuta lui si o groaza de prieteni. Macar el a fost mai norocos. Batrinica de la parter, care cauta in gunoaie ca sa ii hraneasca cu ceva in plus a plins si ea; si pentru Puricos, si pentru cateii disparuti.
Acum au ramas doar pisicile.
Pina se va gasi o mina de om care sa le termine si pe ele.Ca doar deranjeaza prin simpla lor prezenta. Si noi, oamenii, nu suportam sa fim deranjati.Ca doar sintem oameni.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 22 Oct 2003, 09:00 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



....si cata placere si putere confera un picior tras in trupul bietelor animale.....creaza sentimentul de stapan...in dosul gestului sufletul se pierde se sinucide de scarba si oroare,dar pentru ca avem ratiune se gasesc scuze....Diana,Diana...am vazut copii de o cruzime inimaginabila.Poate ca trebuie sa trecem prin viata,sa ne-o traim pe de-antregul sa intelegem ca durerea doare.Uneori e mult,mult prea tarziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 22 Oct 2003, 02:57 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Complexele...si ceea ce implica ele...un subiect lung cit o zi de post.
N-am intilnit oameni complexati care sa isi recunoasca public sentimentul de inferioritate. De cele mai multe ori, complexele se regasesc in actiunile mizere si meschine... Cit urasc aceste cuvinte si cit de des ma simt obligata sa le folosesc... Un om complexat va avea intotdeauna si sentimentul inferioritatii si se va manifesta ori ostil , ori agresiv.Sau chiar ambele variante.E un sentiment teribil sentimentul inferioritatii: constientizarea propriei non-valori, a inutilitatii si a rolului minor pe care resimte ca il are complexatul in societate da nastere la adevarate tragedii.
Va dati seama ce trairi crunte au oamenii acestia?Sa simta ca nu-s nici prea destepti, nici prea frumosi..nici nimic... Si sa aiba impresia ca fac umbra pamintului degeaba... Asa ca pina a se refula in mici rautati nu e decit un pas...o birfa mica, spusa in soapta, o injuratura plina de ura, un picior unui animal, ca sa se simta si ei superiori, macar o data in viata!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 23 Oct 2003, 07:41 AM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Valoarea nu este niciodata ostentativa.Prostia in schimb da.De obicei in fata ultimei ma blochez si devin tacuta .Nu pot si nu stiu sa ripostez,dar imi lasa un gust amar si o tristete tacuta.Mai grav este faptul ca cei inferiori nu constientizeaza nimicnicia lor.Stau in fata,dau din coate sa fie in fata si-si flutura steagul ignorantei.De obicei toata prostia lor este sustinuta de bani.De altceva nici nu prea au nevoie.Si cat de "superiori"ne privesc si ne sfideaza "de sus".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 11:20 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Dupa o pridalnica de raceala si o lehamite uriasa, m-am intors aici...
Caietul in care "rabufnesc" ma privea trist si cu repros din coltul de masa unde fusese abandonat.
Parca-mi striga "Ei, ce faci? M-ai uitat? Doar eu ascult si-ti pastrez gindurile...M-ai parasit? "
Asa ca va trebui sa ma intorc la el... Cit de curind, sper! Ca are dreptate...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 11:24 AM
Mesaj #54


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



In sfarsit.Salutare si bine ai revenit si pune-te pe treaba.Hai la un ceai de fructe de padure.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 11:40 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Un ceai de fructe nu poate fi refuzat niciodata.Mai ales cind e asa de frig afara...si soarele isi arata doar dintii...parca facindu-ne in ciuda.
smile.gif
Dificila, ne mai jucam ?

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 30 Oct 2003, 11:44 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 11:59 AM
Mesaj #56


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Bine-nteles.Incuie usa,inchide pisica...si hai...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 12:38 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Si printre crengile dezgolite impudic ale copacilor sa ne lasam gindurile sa zboare spre tari mai insorite si mai blinde...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 01:05 PM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



...asa ar fi bine,numai ca eu le las sa se tarasca prin noroi,prin ploaie,le las pribege pe aripa vanturilor,noaptea bantuie in jurul lunii si dimineata le gasesc adormite pe prag...si-atunci le iau si le alint cu multa,multa vinovatie in gesturi si soapte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 02:05 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Ca pe un copil bolnav care tinjeste dupa dragoste si caldura,adoarme-le intr-un cintec suav, da-le puterea ta si trimite-le iar in lume, mesageri ai Frumosului, ai Binelui si ai omului OM...
Nu-ti fie frica, se vor intoarce de fiecare data la tine,sa-si caute culcus si adapost...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 02:11 PM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



...le-am descantat,le-am blestemat,le-am legat in dosul inimii.....cand m-am nascut eu o stea cazatoare mi-a luat sufletul si-l tot amageste cu drumuri nebatute,ce sa fac? am suflet vagabond,rebel....ma doare uneori acest trup pedepsit sa-l poarte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 02:40 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



... Sa-l poarte pe drumuri neumblate,pline de spini si tepi, de grohotisuri si uscat precum desertul...
Dar din cind in cind mai dai de cite o oaza, iti mai tragi sufletul, iti oblojesti ranile,scoti scaietii din talpile picioarelor si privesti cerul... Nu-i asa c-ai vrea sa te scufunzi in el?


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 02:43 PM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



...daca soarele si-ar lua razele inapoi as fi acum un glob de foc,orbitor,incandescent, trup din trupul luminii....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 02:59 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Si mi-as imprastia caldura tuturor, in speranta ca as topi inimile de gheata, ca as transforma piatra ce ne zace in suflete in lava vie...Inundind pamintul, urcind pina-n tarii, as cinta Viata...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 03:05 PM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



...sau poate as aprinde doar o candela si i-as chema pe toti sa vina sa ia Lumina....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 03:16 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Si in pesterile pe care le-adapostim inauntrul nostru ar patrunde o picatura de dumnezeire,deschizind noi porti,noi carari,descoperind un "eu" mai blind si mai tolerant...in primul rind pentru noi insine...
Poate am face pace si ne-am mai linisti ,framintarile ar disparea ca prin farmec...prin farmecul unei candele aprinse ...care face fiecare zi o sarbatoare sfinta si un miracol..

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 30 Oct 2003, 03:19 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 30 Oct 2003, 03:37 PM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



...am fi crucificati,fericirea cere sacrificii,pesterile din noi se vor umple cu flori de stinca sau vor devenii vaduri pentru torentele lacrimilor....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Oct 2003, 04:07 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



De ce oare trebuie sa platim fiecare clipa de fericire cu prea multe lacrimi?Nu o meritam ? Nu sintem vrednici de ea... e adevarat...dar sintem oameni, nu piatra... Chiar daca ne credem uneori niste mici dumnezei, nu sintem decit niste biete figurine de lut...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 30 Oct 2003, 04:13 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 31 Oct 2003, 08:32 AM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Fericirea trebuie sa stim sa o traim.Avem in noi o impotrivire instinctuala fata de fericire.Ne place suferinta,ne place sa aprofundam acest sentiment,ni se pare ca sintem mai interesanti.Un om fericit e un om liber.E un om care isi cunoaste valoare,limitele,puterea si nu apeleaza la ceilalti.Poate e si putin egoism in asta.Nu prea are nevoie de nimeni,pe cand unul nefericit sinte nevoia sa se inconjoare de altii ca el...lamentarile...Cioran spune asta in alte cuvinte.Si asa e.Trebuie sa eliminam balastul,falsele griji,falsele probleme...totul are o rezolvare,important e sa nu facem un caz exagerat din asta.Eu pot sa spun ca sint fericita.Asa cum sint,cu ce am,spun asta chiar daca par lipsita de modestie.Modestia e o forma de ipocrize.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
champi
mesaj 31 Oct 2003, 05:58 PM
Mesaj #69


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 30 August 03
Forumist Nr.: 688



QUOTE (dificila @ Oct 31 2003, 04:37 AM)
Fericirea trebuie sa stim sa o traim.Avem in noi o impotrivire instinctuala fata de fericire.

Scuze ca ma bag in jurnalul tau, il citesc asa cum le citesc pe toate de la un timp. Incercind sa va cunosc, sa vad cum sinteti, ce ginditi ... si da-mi voie sa te contrazic, nu exista nici o respingere a fericirii, unii oameni pur si simplu NU STIU sa fie fericiti .... este ca o infirmatate a sufletului.
Dar tu te complaci putin intr-un fel de melancolie, de tinjit dupa ceva pe care nici tu nu-l poti defini ... si din pacate se pare ca nu esti singura pe aici.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 31 Oct 2003, 06:35 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Bun venit la "Frunze-n vint", Champi!
Numai ca, draga mea,acesta nu e jurnalul Dificilei... smile.gif
N-are a face, conteaza prea putin.
E prefect adevarat ca unii oameni NU POT FI FERICITI si sint si dupa parerea mea , tarati din acest punct de vedere.
Poate acest "handicap" e nativ sau...dobondit.
O serie de situatii limita prin care au trecut ori poate din simplul motiv ca oamenii care au probleme sau afiseaza o stare de nefericire perpetuua par mai "interesanti". De ce? Pentru ca toti avem tendinta sa ii compatimim.
Iar acel "ceva", de un farmec inefabil, chiar daca nu vrem sa recunoastem, il cautam cu totii, uneori intr-un mod inconstient.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman