HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Romania, Tara De... Doi Bani ?!?
Cain
mesaj 29 Aug 2003, 03:30 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Constat cu regret, ca din ce in ce mai multi oameni, bastinasi cu totii, dar care cum plecati sau inca aici, scuipa pe romani, pe sentimentul national, pe tot ce este aici... Nu-si dau seama de un lucru, in primul rand: e ca si cum si-ar da un sut in propriile boase !!!
Va intreb: este rusine sa iti iubesti fundul asta de tara? Nu conteaza ca are tigani, ca uenori pute, ca adeseori are tot felul de bube... Va este rusine? O renegati? Ati fi vrut sa va nasteti in alta parte? Va este jena ca sinteti romani? Nu conteaza ca ati avut o neintelegere din cauza asta cu un strain, care, de obicei, este semianalfabet, si nici nu stie und se afla tara noastra pe harta, da a auzit ca romanii sint tigani...
Da, dupa "fenomenul vadim" este jenant sa iti arati sentimentul patriotic... in orice fel ai incerca asta. Insa. Dar!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 29 Aug 2003, 05:18 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Nu, e mult spus.
Singura problema cu tara asta o constituie oamenii.Mentalitatea lor invechita si de foarte multe ori gresita.Ne am obisnuit sa tot spunem"Lasa ba ca asa e Romanu mai injura, mai spune una, alta ...asta e..."Spunind mereu lucrul asta, incurajam astfel de reactii si moduri de gindire.Cred ca fiecare are un prieten care are cite un fix, deranjant pentru unii, ...dar anturajul in loc sa il puna pe drumul cel bun, ii da apa la moara spunind "asta e gigel nu il scoti din ale lui..." si rid.
Idea de mai sus este una generala care se refera la modul de a gindi, de a face si de a traii.
Rusine nu imi este ca sint ceea ce sint, pentru ca nu las sa ma caractrerizeze nationalitatea.Pe mine nu m-a nascut tara ca sa o reneg.Defapt ce mi-a dat mie tara?...tie ce ti-a dat Cain, tara?...in afara de stres,nervi,birocratie,mizerie,gropi,smecherie la tot pasul...etc.
Cred ca pina la urma totul tine de cit de mult te-ai lovit de nedreptatile tarii acesteia, eu unul sint satul si obosit.O sa fie si la noi bine dar mai trebuie sa asteptam cel putin 10ani.
Pacat de frumusetile naturii din Romania pe care nu le stim sa le valorificam pentru noi toti Romanii.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 29 Aug 2003, 05:43 PM
Mesaj #3


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu sunt genul de visator, nu sunt genul care sa inchida ochii, dar nu sunt genul care sa regrete. Asa ca, in nici un caz nu imi pare rau ca m-am nascut in Romania, nu imi pare rau ca sunt roman si tiganii despre care se vorbeste atat... sunt doar pata de culoare a tarii.

Nu stiu daca peste 10 ani va fi mai bine, nu cred, nu sunt de ajuns 10 ani sa se schimbe o mentalitate, nu sunt de ajuns 10 ani sa se indrepte drumul gresit pe care am apucat-o cu totii, nu e de ajuns un deceniu ca tinerii din ziua de azi (incepand de la varste de 9-10 ani) sa isi revina din "bagabonteala" si "cartierisme" si sa devina doctori docenti... "Eu imi apar saracia, si nevoile, si neamul"... e clar ca dintotdeauna a fost greu, si va fi mereu greu. Dar niciodata nu imi va fi greu sa urlu in gura mare ca sunt roman. Trimiteti-ma unde vreti! Pot sa ma scuipe cati vor, pot sa ma bata, pot sa imi faca orice - si de este sa mor, nu mor altfel decat ROMAN. Nu o zic din mandrie prosteasca, nu o zic de ochii lumii, o zic din suflet. Pot sa vad si imi dau seama ca nu e mai nimic roz in tara asta, am durere imensa in suflet cand aud romanii injurandu-si tara si parca ma doare la fel de tare si cand ii aud pe straini. Dar injurand pe altii nu poti schimba nimic. Daca ceva nu merge bine, apoi gandeste-te intai la tine si la actiunile tale inainte de a injura. Pentru ca eu m-am injurat de multe ori. Si iar ajung la concluzia ca romanul cel mai bine se pricepe la injurat.... sad.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Aug 2003, 05:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2003, 10:26 PM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Sper sa nu devina si subiectul asta un motiv de cearta...
Cred ca am fost destul de clara in atasamentul meu fata de tara. Cu toate relele (care le stiu pe pielea mea) nu incetez sa sper ca intr-o buna zi, cumva, situatia se va redresa. Si sunt de parere ca tot ce merge rau in tara vine din atitudinea romanului: indiferenta, grija pentru batatura proprie (adica, "mie sa-mi fie bine"), si lipsa de mandrie.
Va rog sa (re)cititi ultima intrare in jurnalul meu, traducerea scurta despre vietnamezi. Care traiesc muuult mai greu decat romanii. Si stati oleaca pe ganduri ce inseamna cele scrise acolo.
Psihologii spun ca daca tu nu te iubesti pe tine insuti, involuntar le transmiti celor din jur (prin comportamentul tau) ideea ca nu meriti sa fii iubit si in concluzie, nimeni nu te va iubi sau respecta. Se aplica (parerea mea) si in cazul unei tari si al populatiei ei. Este cel mai rau lucru care un roman il poate face pentru tara sa: lipsa de mandrie, lipsa de incredere in fortele proprii.
Ideea ca nimic nu se rezolva daca eu imi matur praful din batatura este gresita. Daca fiecare si-ar matura praful, cand vin ploile nu vor mai fi noroaie...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Aug 2003, 10:34 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Este cel mai rau lucru care un roman il poate face pentru tara sa: lipsa de mandrie, lipsa de incredere in fortele proprii. Ideea ca nimic nu se rezolva daca eu imi matur praful din batatura este gresita. Daca fiecare si-ar matura praful, cand vin ploile nu vor  mai fi noroaie...


Just 3x 40.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 29 Aug 2003, 10:41 PM
Mesaj #6


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Doar trei vorbe si am iesit! Titlul topicului ma pune pe ganduri! Vad ca numai pe mine sad.gif
Ma scuzati ca mi-am permis sa intervin. N-am sa mai intru pe aici. Va promit !!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 29 Aug 2003, 10:46 PM
Mesaj #7


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
Psihologii spun ca daca tu nu te iubesti pe tine insuti, involuntar le transmiti celor din jur (prin comportamentul tau) ideea ca nu meriti sa fii iubit si in concluzie, nimeni nu te va iubi sau respecta.


Eu le-as da cu ceva in cap psihologilor alora.
1. Sa-mi arate o singura persoana care nu e egoista - ca o mananc. Egoismul exista in natura noastra de oameni, in insusi codul genetic al nostru. Iar asta nu e nimic anormal, nevoile noastre, fiziologice, metafizice, sociale, etc., plus propriile instincte ne fac sa fim din ce in ce mai egoisti. Sau daca preferati alta exprimare: ne constrang la egoism. smile.gif
Odata cu egoismul vine aroganta, mandria excesiva si sentimentul de "buric al pamantului". Lucru pe care il urasc cel mai mult pe lumea asta.
2. Oamenii umili, fara incredere in fortele propriii vor fi intotdeauna simpatizati de ceilalti. Umilinta naste mila, compasiune in alti oameni. In ultima vreme am observat chiar ca suferinta, "ceea ce a patimit de pe urma unuia sau altuia" e o tehnica de agatat foarte buna. De ce se intampla acest lucru? Pentru ca suntem oameni, e normal sa ne fie mila, sa simtit compasiune pt. un alt membru al speciei noastre. Nu suntem animale (de fapt suntem, dar in alt sens tongue.gif ), si nici nu traim dupa "legea junglei" astfel incat cei umili, slabi, sa fie expulzati, eliminati, din "haita". Avem sentimente, totusi.
Parerea mea, care din pacate, nici macar nu a citit vreo carte de psihologie inafara de manualul din cls. a X-a biggrin.gif

PS: da, stiu, sunt off-topic, dar nu m-am putut abtine. sa fie cu iertare ph34r.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2003, 10:53 PM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



OFF TOPIC

Blakie, deschid un subiect despre "increderea in sine".
Psihologia e mai complicata decat cele cateva cuvinte care le-am spus eu, iar ce am spus eu nu are de-a face cu egoismul, ci increderea in sine.

QUOTE
Oamenii umili, fara incredere in fortele propriii vor fi intotdeauna simpatizati de ceilalti. Umilinta naste mila, compasiune in alti oameni


Ai vrea sa fii iubit din mila? (Nu-mi raspunde aici, cauta topicul nou wink.gif )


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Aug 2003, 11:04 PM
Mesaj #9


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (OMU'BUN @ Aug 29 2003, 11:41 PM)
Doar trei vorbe si am iesit! Titlul topicului ma pune pe ganduri!

Ok, l-am schimbat pentru a fi mai normal. biggrin.gif
Daca este considerat in continuare titlu ciudat, spuneti-mi. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 29 Aug 2003, 11:36 PM
Mesaj #10


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Multumesc , Mihai ! Asa mai merge! N-as vrea sa fiu interpretat gresit, dar nici chiar in gluma, nu cred ca e cazul sa folosim o asemenea ipoteza. Eu unul am avut o reactie de respingere, si am cutezat sa mi-o exprim. Multumesc inca o data, ca m-ai inteles bine !


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 30 Aug 2003, 01:35 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mistinguett @ Aug 29 2003, 10:26 PM)
Ideea ca nimic nu se rezolva daca eu imi matur praful din batatura este gresita. Daca fiecare si-ar matura praful, cand vin ploile nu vor mai fi noroaie...

Asta fac de 30 de ani si o voi face pina ma tin puterile, fara sa astept neaparat un rezultat, pentru ca asa sint eu cladit.
Dar nu vad rezultate si nu vad pentru moment unde trebuie sa fiu mindru.De mine poate, dar de altii sincer nu am inca motive sa fiu mindru.Stii cum e vorba aia "cu o floare nu se face...."Eu sint de parere ca in Romania in momentul de fata sint prea putine flori ca sa poti face o primavara.Optimist sint dar si realist.Si atunci spun lucrurilor pe nume.
Ce am avut de cistigat de pe urma comportamentului meu?...lumea ma ia de fraier si profita de bunatatea si corectidudinea mea.Este si asta un mod de a atrage oamenii...dar te asculta ei oare?
Deci inca odata o spun.Cred intr-o schimbare majora si lupt pentru asta, dar de fiecare data cind sint intrebat voi spune care sint rezultatele.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 30 Aug 2003, 02:04 AM
Mesaj #12


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Bubule, Bubule... Cateodata esti tare greu de inteles!... Probabil , oricat am crede despre noi ca ne place sa luptam, asa ne mai apuca uneori teama de consecinte... Foloseai un citat intr-o zi... "Cine nu sare/ Cine nu sare..." De ce ti-a fost teama sa "sari", Bubule? Sa te pisi contra vantului, cum spunea cineva pe-aici ?... Remuscarile tale, au fost tardive, fiindca ramasesesi singur atunci cand ... "ai sarit" ! Salvarea prestigiului tarii (in cazul nostru) n-ar fi acela de a ne matura...pe rand praful din fata casei, ci acela de a arunca gunoaiele la ghena, intr-un sistem organizat si perceput ca avantajos! Altfel "sarim" in gol, si poate ca starnim mila altora!!!
Dar, nu te teme... Toti suntem la fel, dar ne e greu s-o recunoastem !!! Nu pentru ca suntem fraieri, Bubule! Cine crede asta, nu poate fi luat in calculul general, pentru ca "pica" la metoda "substitutiei"... Suntem mult prea naivi pentru lumea in care traim... Vedem destul ca sa ne dam seama ce se intampla. Iar daca nu suntem de acord, nu inseamna ca suntem fraieri, ci doar ... altfel!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 2 Sep 2003, 09:33 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Daca NOI nu face nimic pentru noi, altcineva nu o sa faca. Si da, cu o floare incepe primavara. Se poate termina insa, daca nu mai apar si alte flori... Numai tanara generatie, care musteste de imaginatie, si de dorinta de a face ceva, mai poate face cu adevarat.

Omule Bun, te rog sa ma crezi ca nu am pus titlul ala cu inima impacata... ba chiar dinpotriva ! Insa eu sint ceva mai direct... Scuza-ma daca te-am deranjat atat de tare. Nu am vrut sa supar pe nimeni...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Sep 2003, 11:01 PM
Mesaj #14


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Cain, tu stii cam in ce ape ma scald, si nu cred ca-ti inchipui sa ma supar pe tine (sau pe altcineva ) dintr-un motiv ca asta! Eram doar ingandurat daca intr-adevar o fi asa. Eu prefer sa cred ca nu. Nici in viata reala si nici in cosmarele noastre. Dupa mersul de-a busilea, invatam incet si mersul in picioare, doar ca ne cam accidentam destul de des, iar riscurile carora ne supunem sunt inca inconstiente... Eu zic ca o sa ne maturizam intr-o zi. Daca nu noi, dependenti de trecerea timpului, atunci poate ni se impune un regulament, prin care sa fim strict supravegheati ca il si respectam, ca altfel nu ne mai lasa la...discoteca... sad.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 2 Sep 2003, 11:52 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Ma uit la titlu si spun DA asa e...e de 2 bani pentru ca noi ne-am ales conducatorii de 2 bani!
Dar chiar asa sa fie ...si nu voi renunta la felul meu de a fi ...adica de a fi ROMAN!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 3 Sep 2003, 12:07 AM
Mesaj #16


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



AIWA
QUOTE
Ma uit la titlu si spun DA asa e..

Pai am si spus ca acum mai merge! Cain se referea la titlul anterior care a fost...schimbat!!! Acel titlu ma punea pe mine pe ganduri si nu asta!!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 3 Sep 2003, 08:59 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (OMU'BUN @ Sep 2 2003, 11:01 PM)
Eram doar ingandurat daca intr-adevar o fi asa.

Si eu la fel. Insa mi-a placut reactia voastra. smile.gif E bine. E inca bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 8 Sep 2003, 07:58 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Titlul mi se pare mai mult decat relevant in contextul actual.Ultima gaselnita
PSD ( iconite cu sigla partidului) e cea mai clara dovada a decaderii morale in care
se afla alesii poporului 6.gif
Daca vom continua sa ne multumim cu resturi si pomeni vom ajunge asemeni maga-
zinelor in care totul se cumpara pe 1 $.Tine de noi sa iesim din starea asta, luctru ce
presupune mai multa actiune si mai putine lamentari.
Nu sunt f mandra in momentul actual ca sunt romanca, dar cred ca vom depasi acest
impas.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 8 Sep 2003, 11:05 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Alesii popo®ului.. duca-se dracu ! De noi, restu, era vorba. Actiune? Evident; insa.. de care? cand? cum ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 8 Sep 2003, 11:20 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Asta tine de fiecare, fara suparare.Daca sti ce vrei in mod sigur trebuie
sa gasesti si solutia.
La modul general ar trebui sa iesim din indolenta, autosuficienta si sa
renuntam la principiul "daca dai ce trebuie si cui trebuie se rezolva tot".
Asa am ajuns in stadiul actual, niste handicapati ce depind de alti handicapa-
ti, dar cu functii.
Trebuie sa invatam/intelegem ca nimic nu vine de-a gata si ca singuri avem
puterea de a ne ridica sau cobori.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Honey
mesaj 11 Sep 2003, 12:18 AM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 97
Inscris: 11 August 03
Din: New York
Forumist Nr.: 579



Sunt plecata de un an si 3 luni din tara si pot sa spun ca sunt una dintre putinii romani de aici care sunt mandri ca sunt

romani. Si ce daca Romania are tigani? Sunt si alte tari cu tigani. Nu asa multi ca noi. Am citit ca suntem no. 1 la numarul

de tigani. America e plina de oameni de peste tot si cat rasism am vazut aici nu am vazut nici unde in Romania.

Apoi, saraci sunt o gramada si aici, majoritatea sunt negri. Unii sunt mult mai saraci decat saracii Romaniei. Aici daca te

nasti sarac ramai sarac pentru ca un liceu decent de stat costa $2000 pe an si saraci isi permit sa isi trimita copii la scoala.

In Romania majoritatea copiilor termina liceul. Asa ca nu ar trebui sa ne fie rusine ca suntem romani. Multi oameni care au

auzit ca sunt din Romania au zis "Nadia?" sau "Hagi?". Am vazut pe prima pagina a undei reviste gimnastele Romaniei. Cand

Romania a intrat in NATO iar a fost pe prima pagina a unui ziar. Deci, ce cred eu, e ca majoritatea oamenilor stiu despre

Romania si nu o privesc in jos. Dar sunt si altii care nu au auzit in viata lor de Romania.

Acest topic a fost editat de Claudia1: 11 Sep 2003, 12:18 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 11 Sep 2003, 08:16 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Spre deosebire de alte natii noi, de fapt cei ce ne reprezinta
interesele nu stiu (sau nu vor) cum sa 'VANDA" imaginea tarii.
Ne place sa ne laudam cu ispravile olimpicilor, dar nu se face
nimic pt a-i pastra in tara.Mai mult, stiu cazuri de persoane ce
s-au intors de la specializari si cand au vrut sa impartaseasca
si aplice experieanta acumulata li s-a replicat :AICI SUNTEM
IN ROMANIA!.
Economia e la pamant, invatamantul e la cheremul tututor
"profesorilor" ce n-au mai calcat prin scoli decat la taiat de panglici,
cultura e singura care se mai ridica si asta pt ca mai exista
idealisti capatanosi care cred in ceea ce fac.
Daca si noi, cei tineri ne vom complace in situatia asta putem
f bine sa ne angajam la primarie si sa asteptam, intre doua cafele,
pensia, supremul ideal.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
driverx
mesaj 11 Sep 2003, 01:39 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 11 September 03
Forumist Nr.: 750



Claudia1,

lasai tu pe Hagi si Nadia, aia sunt doar 2 reprezentanti ai acestei tari, si au reprezentat-o bine, nu ne putem plange. Problema e plebea care isi trage in boase singura aici pe plaiurile mioritice, dar si in afara, dar ce e mai rau e ca le trage in boase si strainilor. Am fost un popor infect dea lungu istorie, si nici in zilele de azi nu ne tradam. Sistemul de valori al romanului este cu totul dat peste cap. Era sa zic invechit, dar si daca ar fi invechit tot nu ar trebui sa fie dat asa peste cap. Nu stim ce e bine, nu stim sa ne aparam cu adevarat si adevaratele interese, nu stim sa privim in viitor, vedem doar ziua de azi ca nu avem decat paine uscata ce sa punem pe masa si ca maine nu avem nimic, ca se scumpeste benznina etc (eu is sofer si simt asta, dar nu ma plang, parca merg chiar mai mult KM) , romanu doar la probleme marunte se uita. A se vedea stirile de la ProTV, Antena etc., stiri facute exact sa dea apa la moara la poporul nostru plangacios.

Suntem un popor de telenovele. Zicem ca vrem Europa, dar admiram alte ciudatenii telenovelistice din America de Sud, sau mai rau, Orientu indepartat. Traiasca manelele, traiasca prostia. Am fost acu 3 sapt in Bucuresti si mam speriat cat de low poate fi populatia acolo.

Si ca sa nu mai comenteze nimeni nimic .....saracia nu e o scuza pentru toate astea...atunci unde dreq mai e progresu?

50.gif

P.S. Pot afirma ca sunt suparat pe Romania...m-am saturat de Romania
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 11 Sep 2003, 02:08 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Care-te mai baiatule, cine te tine ??
Si, cum zici ca e "populatia" in bucuresti? low ? Da ce ma, te-ai plimbat numai prin ferentari ? acolo stau neamurile tale ?

Claudia1, INCA nu am intrat in NATO ... Da' las ca intra el in noi biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
driverx
mesaj 11 Sep 2003, 02:19 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 11 September 03
Forumist Nr.: 750



Cain, Ferentari nu, dar am plimbat destul Obor, Stefan Cel mare, langa Palatul copiilor (strandul din spate) si am ramas stupefiat. Sincer, nu imi dau aere de ardelean dar nu o lua in nume de rau.... e multa tzaranime si prostime, chestie crasa intr-o capitala europeana. Arata ca o capitala orientala. Taximetristi te trimit in origini daca destinatia ta nu coincide cu a lor, masina se rupe in doua, arcu de la scaun iti intra in c*r, urla manelele. Crede-ma am stat 4 zile, zilnic am iesit si am urmarit masinile de acolo. Ca era Trabant, Dacie coapta sau un super BMW SUV numa' manele urlau. Ce denota asta? Cultura? Inteligenta? Bun simt? Eu sunt din Oradea, mutat de 2 ani in Cluj si credema ca am gasit diferente intre astea doua orase, dar is cam 2-3% fata de diferentele Bucuresti vs. Oradea+Cluj

On zona Obor am intrat in mai multe localuri. Muzica decenta nu a fost in nici o seara. Am fost in Caramel si in Ines (astea erau aproape de mine). Arata bine localurile, chiar mi-au placut dar numa' manele is acolo. Cum am ajuns in CJ una doua am luat o doza de metal ca nu mai puteam cu manelele astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 11 Sep 2003, 04:06 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Omule, tziganie este plin, intradevar,dar sint si localuri unde nu auzi neam manele; da, e plin de tzarani si tot soiul de amarasteni, dar e plin ca astia vin in capitala, dupa munca si alte alea, nu vin nici in Cluj, nici in Oradea, de unde oamenii mai degraba pleaca; tot spre capitala. Insa sa nu crezi ca zonele alea sint curate, si nici sa nu crezi ca ai vazut bucurestiul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Sep 2003, 04:26 PM
Mesaj #27


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



driverx: bucuresteni pur-singe, haha, nu prea mai sint. poate prea putini. e o adunatura ce include si ardeleni ca tine etc. deci capitala asta arata asa din cauza tuturor. au crezut ca aici o sa gaseasca faimosii ciini cu covrigi in coada, iar cind au constatat ca nu e chiar asa, au redevenit ei. asadar, ca sa nu ma lansez intr-o chestie prea lunga, oamenii sint de vina. toti, inclusiv cei care gindesc asa cum o faci tu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
driverx
mesaj 11 Sep 2003, 05:08 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 11 September 03
Forumist Nr.: 750



@nefertiti

daca "au redevenit ei" inseamna ca asa infecti is toti romanii. In concluzie cam la fel ar trebui sa arate Cluju, Timisoara (care e net superioara Clujulu), Oradea, Constanta, Iasi etc etc ceea ce nu cred ca aceste orase seamana cat de cat cu Bucurestiu. Deci e cam ciudata logica ta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Sep 2003, 06:02 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Scuze ca ma bag si eu...poate nu-i oala mea, dar sigur e tara mea 40.gif

NUMERO UNO la tigani poate fii ceva atragator si cred ca daca am stii sa expluatam acesta minoritate din punct de vedere turistic...am fii primii in lume la aceasta tema. Nu strambati din nas fratilor...am crescut printre ei pe Dudesti si nu toti sant chiar " fiare" de legat.

Un exemplu reusit poate fii luat de la Iordanieni si Izraelieni care au si ei niste 'tigani' de ai lor...Beduinii. In multe cazuri tiganii nostrii pot fii numiti Suedezi fata de acestia. Dar diferenta e de mentalitate si nu de natie. Iar acele state au reusit sa dezvolte un turism etnic pe baza acestor minoritati, fel in care au reusit sa ofere o stare de prosperitate a acestei populatii.

Poate au si Tiganii partea lor de vina, dar eu am incercat si incerc sa vad si partea lor buna...traditia, cultul, talentul, trasaturile, obiceiurile. Iar cine ridica capul fara permisie, trebuie pocnit indiferent de culoarea fetzei sau limba vorbita....oltean, moldovean, muntean, ardelean, tigan, ungur sau evreu.

Adevarul e ca nu prea am avut probleme cu aceasta natie, cu toate ca am avut tangenta cu ei mai mereu.

Probabil ca astia au vazut imediat ca-s strain si nu au vrut sa strice impresia tarii laugh.gif Oare asta sa fi fost motivul????????? blink.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 12 Sep 2003, 04:22 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (SORIN @ Sep 11 2003, 06:02 PM)
Probabil ca astia au vazut imediat ca-s strain si nu au vrut sa strice impresia tarii laugh.gif Oare asta sa fi fost motivul????????? blink.gif

Sorin.

IN MOD SIGUR !!! 28.gif

diverx, constanta e mai de rahat decat bucurestiul de jdemii de ori... las-o jos !
"ploaie ca asta nu am vazut in viata mea" zise sacalul vazand prima toamna din viata lui ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Sep 2003, 04:28 PM
Mesaj #31


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



driverx: ardealul de care vb tu nu e nici pe departe atit de deosebit de bucuresti. stiu ce spun, ca vin si eu de prin zona.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 12 Sep 2003, 06:29 PM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



QUOTE
Cain - Aug 29 2003, 04:30 PM

Nu conteaza ca ati avut o neintelegere din cauza asta cu un strain, care, de obicei, este semianalfabet, si nici nu stie und se afla tara noastra pe harta, da a auzit ca romanii sint tigani...


Salutare.
De ce spui ca de obicei strainii sunt semianalfabeti ? sau vroiai sa spui ca sunt semianalfabeti cand vorbesc limba Romana ? Asa cum nu iti place nici tie sa fii bagat in aceas oala cu Romanii care fac rau in strainatate nici mie nu mi-a placut cand ai scris asta despre straini ... pentru ca si eu sunt strain. Lumea nu are dreptate cand crede ca toti Romanii sunt hoti, criminali etc etc.. si toate Romancele sunt "usoare"..nici eu nu sunt de acord cu parerea asta generala care exista in afara Romaniei ... Dovada e ca intru pe site-ul acesta si incerc sa imi fac noi prieteni. Dar imaginea Romaniei in strainatate nu depinde de la ce se intampla in tara ci de ceea ce fac Romanii plecati din tara ( majoritatea lor nu sunt romani-romani, daca intelegeti ce vreau sa spun )
Deci ce vrei tu sa creada un grec, sa zicem, care nu a fost niciodata in Romania dar in tara lui bordelurile sunt pline de romance si inchisorile sunt pline cu infractori de aceeas nationalitate... ?????????
Din pacate nu sunt aduse in discutie si faptele bune pe care le fac romanii in strainatate sau oamenii care locuiesc in afara granitelor Romaniei si sunt la locul lor..


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Honey
mesaj 14 Sep 2003, 07:03 AM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 97
Inscris: 11 August 03
Din: New York
Forumist Nr.: 579



AI dreptate Aggelos. Dar vreau sa mai adaug ceva. Americancele sunt mult mai "usoare" decat romancele. Si nici nu se ascund. Daca o intrebi pe una daca s-a culcat cu X si Y iti spune ca da daca este adevarat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Sep 2003, 04:13 PM
Mesaj #34





Guests






Stati putin! De la a spune ca e tara de rahat s-a ajuns la a spune ca Moldova sau Ardealu' sau Constanta-s de rahat???? Pai ce inseamna asta?? Iar incepem si ne spurcam ca chiorii ca orasu' meu e mai frumos, ba al meu??
Cain, cu toata parerea de rau tin sa te contrazic!! Constanta nu e mai de rahat ca Bucurestiul si am locuit in amandoua.Asa cum eu apar moldovenii ca de-acolo-s de origine si constantenii ca aici stau, mi se pare normal sa-ti aperi Bucurestiul, dar, te rog, cu cuvinte frumoase, nu aruncand cu noroi in alte orase ca nu e frumos...Te dezminti singur in felu' asta si te contrazici tot singur...Si dai un exemplu de roman pe care tocmai tu ziceai ca-l urasti...Haide sa nu o dam in din astea ca nu e ok...
Fiecare natie si fiecare popor are bunele si relele lui...Nu are rost sa ne scoatem okii cu "a mea e mai frumoasa" pt ca intotdeauna ceea ce e al tau ti se va parea mai frumos...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 15 Sep 2003, 09:13 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Iubire, nu m-am luat de Constanta, am dat un exemplu nefericit sad.gif .... Insa ma crispeaza amaratii astia care abia au scos nasul in lume... si au vazut TOT !!
Aggelos, nu ai dreptate. Deloc. Dece spun ca sint semianalfabeti ? D'aia ! Daca nu te numeri printre ei, dece faci beregata ?? Nu ai raspuns deloc la intrebarea threadului, si probabil nu ai inteles nici motivul deschiderii lui.

PS. Afro, orasu' meu e biutiful... za best oan, in special zilele astea... zici ca esti la Venetia, strazile sint inundate de la un cap la altul 28.gif Cred ca iar l-a luat vremea pe nepregatitelea pe basescu biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman