HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

13 Pagini V  « < 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
> Poll: Cum Il Vedeti Pe Dumnezeu?, Ca pe O Persoana, Forta sau intr-un alt mod?
SORIN
mesaj 21 Jan 2008, 10:40 PM
Mesaj #386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Te referi la citate din teava??

Marduk....acest thread e un loc tipic in care daca ti o parte, ai sa castigi prieteni in defavoarea altora! In mare nu ma bag, decat daca vad ca cineva trage rateuri grele. Aici nu exista dreptate absoluta si eu sunt ultimul din lume care pretind sa am.

Aici e vorba de o credinta ce sustine sa intorci si al doilea obraz, de alta care sustine ochi pt. ochi si dinte pt. dinte si ultima care sustine ca cine nu e ca ea....nu are voie sa traiasca!

Personal.......eu sunt de a 4-tra credinta!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 22 Jan 2008, 08:11 AM
Mesaj #387


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Clopotel
E o placere sa discut cu dumneata.
Drept e ca m-ai facut de mincinos, dar cred ca te-ai referit la credinta mea si la urma urmei nu ai facut decit sa repeti in nestire vorba anumitor popi si a altora ne-binevoitori altor credinte. Un coleg de-al dumitale spunea ca sunt orb si la raspunsul meu putin mai indraznet, moderatoarea de aici a cam sarit in sus negasind necesar sa patrunda in adincimea metaforica a discutiei.
Cit despre Iisus.
Dupa cum am mai scris:
Daca a existat si ar fi ramas in viata, NT nu ar fi fost scris.
Dar hai sa ma exprim altfel:
Daca dorinta Sa ar fi fost indeplinita, nu ar fi luat nastere o noua religie.
Cind un mentor, in cazul acesta evreii cu Biblia lor, vine si cauta sa te invete ceva - monoteismul, in cazul acesta, elevului ii ajunge invatatura la cap dupa ce trece, BINEINTELES, prin filtrul gindirii sale, care poate fi ca un high-way, sau poate denatura invatatura primita.
Vina este a evreilor care s-au incapatanat sa nu fie mai explicativi.
Dupa invinovatirea de deicid din NT a fost prea tirziu, dar a fost destul timp pentru asta inainte de scrierea Evangheliilor.
Aceasta nepasare a evreilor nu a fost pe placul Domnului caci ei, evreii, primisera misiunea de a fi lumina natiilor.
Si iac-asa a luat nastere o noua religie, care de unica (?!?) ce era a dat nastere la numeroase sub-religii si, desi s-au razboit intre ele, toate s-au ridicat unite impotriva mentorului initial acuzindu-l de orbire si minciuna.
Intre timp s-a nascut si patura birocratica si a adunat averi mari la care nu mai poate renunta in folosul credintei.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 22 Jan 2008, 08:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2008, 09:49 AM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 21 Jan 2008, 10:40 PM) *


QUOTE
acest thread e un loc tipic in care daca ti o parte, ai sa castigi prieteni in defavoarea altora! In mare nu ma bag, decat daca vad ca cineva trage rateuri grele. Aici nu exista dreptate absoluta si eu sunt ultimul din lume care pretind sa am.

Asta este foarte bine, doar ca atunci cand ai dreptate trebuie sa dovedesti ca ai dreptate sau sa-ti exprimi pur si simplu parerea, mentionand ca este doar parerea ta.
QUOTE
Aici e vorba de o credinta ce sustine sa intorci si al doilea obraz, de alta care sustine ochi pt. ochi si dinte pt. dinte si ultima care sustine ca cine nu e ca ea....nu are voie sa traiasca!

De-a lungul timpului primele doua credinte nu au respectat nici pe departe regulile pomenite de tine. Crestinii s-au macelarit intre ei apoi i-au macelarit pe altii, evreii au fost macelariti tocmai pentru ca nu aplicau regula ochi pentru.... Abia dupa cel de al 2-lea razboi mondial cativa tineri evrei au renuntat la slogan si au infiintat statul Israel, cu ajutorul tuturor evreilor din aceasta lume si nu numai. Cea de a treia religie este de neinteles pentru multi, dar avand in vedere atrocitatile comise de crestini in prima parte a dezvoltarii si consolidarii bisericii crestine, putem trage o singura concluzie, islamul este inca tanar si ne va mai rezerva multe surprize.
QUOTE
Personal.......eu sunt de a 4-tra credinta!!

Care?

Acest topic a fost editat de marduk: 22 Jan 2008, 09:50 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jan 2008, 09:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Rehael
mesaj 22 Jan 2008, 10:39 AM
Mesaj #389


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(marduk @ 22 Jan 2008, 09:49 AM) *
... evreii au fost macelariti tocmai pentru ca nu aplicau regula ochi pentru....


De unde ai citit/dedus tu asta marduk? unsure.gif



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 22 Jan 2008, 11:59 AM
Mesaj #390


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Merlina
Hai sa ma bag si eu:
Comunistii spuneau ca regula lor e ca oamenii sa traiasca mai bine, dar, practic vorbind, nivelul de viata din SUA era mai inalt.
Crestinii spuneau - intoarce-ti celalat obraz, dar, practic vorbind au tot ucis.
Evreii din Europa n-au ucis pe nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 Jan 2008, 12:07 PM
Mesaj #391


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Eu zic ca gresesti facand generalizarile astea... pur subiective.

De ce la tine toti crestinii au ucis? De unde stii ca printre evreii din Europa nu au fost si criminali?... Stii, de exemplu, eu am auzit ca Hitler avea sange evreiesc.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 22 Jan 2008, 12:31 PM
Mesaj #392


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Merlina @ 22 Jan 2008, 12:07 PM) *
Eu zic ca gresesti facand generalizarile astea... pur subiective.

De ce la tine toti crestinii au ucis? De unde stii ca printre evreii din Europa nu au fost si criminali?... Stii, de exemplu, eu am auzit ca Hitler avea sange evreiesc.

Bineinteles ca avea.
Tot asa si Stalin, Lenin, Hrusciov, Basescu, Zelinsky...
Doar Adam si Eva erau evrei, nu? ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Jan 2008, 12:42 PM
Mesaj #393


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Aceste generalizari m-au deranjat si pe mine: "Crestinii s-au omorat intre ei", "Crestinii au ucis..." si altele. De aceea m-am si retras din discutie, m-a deranjat tonul agresiv si lipsa nuantelor. Am spus numai ca toate comunitatile au uscaturile lor, atat cei auto-intitulati crestini, cat si evrei. Asta nu inseamna ca judec o natie/o comunitate religioasa dupa oamenii de proasta calitate. Si am incheiat discutia.
In alta ordine de idei, in calitate de crestin-ortodoxa, n-am nimic in comun cu Inchizitia si persecutiile catolicilor/protestantilor, greseli pe care Biserica Ortodoxa nu are de ce sa si le asume. Ea insasi a fost victima intrigilor diverselor grupuri de influenta.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 Jan 2008, 12:48 PM
Mesaj #394


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(ben_gal @ 22 Jan 2008, 12:31 PM) *
Doar Adam si Eva erau evrei, nu? ohyeah.gif


Nu.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2008, 12:50 PM
Mesaj #395


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Merlina @ 22 Jan 2008, 12:07 PM) *
eu am auzit ca Hitler avea sange evreiesc.

Pe bara de la masina....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 22 Jan 2008, 01:34 PM
Mesaj #396


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(andra_v @ 22 Jan 2008, 12:42 PM) *
Aceste generalizari m-au deranjat si pe mine: "Crestinii s-au omorat intre ei", "Crestinii au ucis..." si altele. De aceea m-am si retras din discutie, m-a deranjat tonul agresiv si lipsa nuantelor. Am spus numai ca toate comunitatile au uscaturile lor, atat cei auto-intitulati crestini, cat si evrei. Asta nu inseamna ca judec o natie/o comunitate religioasa dupa oamenii de proasta calitate. Si am incheiat discutia.
In alta ordine de idei, in calitate de crestin-ortodoxa, n-am nimic in comun cu Inchizitia si persecutiile catolicilor/protestantilor, greseli pe care Biserica Ortodoxa nu are de ce sa si le asume. Ea insasi a fost victima intrigilor diverselor grupuri de influenta.

1. Sunt gata sa inlocuiesc "crestinii" cu "unii crestini".
2. Cit despre catolici, hai sa nu-i defaimam aici caci este interzis.
3. Ortodocsii, pardon, unii ortodocsi au avut si mai au si ei pacatele lor si cred ca nu este on-topic sa detailez.
4. Daca tonul meu pare agresiv sunt gata sa aud despre ce e vorba si daca este cazul, sa-mi cer chiar scuze.
Ben_Gal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2008, 02:50 PM
Mesaj #397


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 22 Jan 2008, 01:34 PM) *
1. Sunt gata sa inlocuiesc "crestinii" cu "unii crestini".

Acum ar trebui sa inlocuiasca si Andra "persecutiile catolicilor/protestantilor" cu "persecutiile facute de unii catolici/protestanti" smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2008, 03:26 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jan 2008, 12:50 PM) *
Pe bara de la masina....

Una din strabunicile lui Hitler era evreica. Nu stiu exact care dar am sa caut. Mai multi comandanti nazisti aveau in familie sange evreiesc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 22 Jan 2008, 03:30 PM
Mesaj #399


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 22 Jan 2008, 02:50 PM) *
Acum ar trebui sa inlocuiasca si Andra "persecutiile catolicilor/protestantilor" cu "persecutiile facute de unii catolici/protestanti" smile.gif

Asta cam asa e.
Nu este usor sa fii moderator - la doamna Andra ma refer.
Oare trebuie sa inteleg ca catolicismul, protestantismul si ortodocsismul sunt religii diferite?
Oare toate citatele din NT adresate mie pentru a ma lumina spre calea cea dreapta suna altfel la catolici sau la protestanti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2008, 03:45 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Merlina @ 22 Jan 2008, 10:39 AM) *
De unde ai citit/dedus tu asta marduk? unsure.gif

Dupa pierderea razboiului dus impotriva romanilor, evreii a adoptat o atitudine noncombat (da altfel nici nu puteau altfel). Templul din Ierusalim a fost distrus, evreii au fost exilati sau s-au exilat in cele patru zari ale imperiului roman. Din acel moment si pana la aparitia miscarii sioniste sau de alta natura "nationalist sioniste" (mai sunt si altele dar nu-mi aduc aminte numele) au trecut o mie si ceva de de ani. Dupa primul razboi mondial evrei au pus umarul din greu la aparitia statului comunist, in acesta perioada apar primele semne de organizare internationala ale evreilor si se constata prima data modificarea atitudinii supuse imbratisata de evrei. Dupa cel de al 2-lea W.R. in care evreii din SUA si G.B au participat si si-au adus o contributie importanta pe teatrele de operatiuni, a explodat practic ideea de popor evreu combatant. Organizatiile evreiesti americane, engleze si multe altele au inceput sa lupte efectiv pentru formarea statului evreu. Pe scurt cam asta este istorie acestui dicton ochi pentru ochi in ceea cei priveste pe evrei. Totusi sa sti ca si azi exista evrei care nu pun mana pe arme si au o atitudine de noncombat.

Acest topic a fost editat de marduk: 22 Jan 2008, 03:48 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Jan 2008, 04:10 PM
Mesaj #401


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Deci, am afirmat:
QUOTE(andra_v @ 22 Jan 2008, 01:42 PM) *
In alta ordine de idei, in calitate de crestin-ortodoxa, n-am nimic in comun cu Inchizitia si persecutiile catolicilor/protestantilor, greseli pe care Biserica Ortodoxa nu are de ce sa si le asume. Ea insasi a fost victima intrigilor diverselor grupuri de influenta.
Precum si faptul ca Imperiul Bizantin, locasurile de cult ortodoxe au cazut prada cavalerilor cruciati.

"Oare toate citatele din NT adresate mie pentru a ma lumina spre calea cea dreapta suna altfel la catolici sau la protestanti?" Fiecare are interpretarea sa proprie, altfel n-ar exista culte diferite.

Referitor la "religia iudaica traditionala", specifica iudaismului este credinta intr-Un Dumnezeu:
1. personal,
2. transcendent,
3. Creator al lumii vazute si nevazute, inclusiv al omului, facut dupa chipul si asemanarea Sa.






--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2008, 04:23 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 22 Jan 2008, 12:31 PM) *
Bineinteles ca avea.
Tot asa si Stalin, Lenin, Hrusciov, Basescu, Zelinsky...
Doar Adam si Eva erau evrei, nu? ohyeah.gif

Din cate cunosc Stalin sigur nu avea sange evreiesc, despre ceilalti nu stiu dar mai mult ca sigur Hrusciov si Basescu nu cred ca au avut evrei in familie. Despre Lenin si Zelinsy am oarece dubii dar nu pot sa le sustin deocamdata. Adam si Eva cu siguranta nu erau evrei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jan 2008, 07:14 PM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Adam si Eva cu siguranta nu erau evrei.


Erau albi, la fel ca Iisus, nu? thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Jan 2008, 07:41 PM
Mesaj #404


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_gal,
QUOTE
E o placere sa discut cu dumneata.
Multumesc, placerea este reciproca... smile.gif
QUOTE
Drept e ca m-ai facut de mincinos, dar cred ca te-ai referit la credinta mea si la urma urmei nu ai facut decit sa repeti in nestire vorba anumitor popi si a altora ne-binevoitori altor credinte.
Cand am spus ca minti, nu m-am referit la credinta ta, ci la faptul ca sustii ca icoanele crestine ar incalca porunca a 2-a, si ca sunt idoli. Eu ti-am explicat ca nu este asa, si crede-ma ca stiu mai bine ca tine la ce-mi folosesc mie icoanele. Sunt un pic nedumerit totusi, ca tocmai tu, iudeu, spui asta... Daca erai protestant nu ma mira deloc, caci ei sunt obisnuiti sa inteleaga deformat Scriptura, dupa cum m-am convins. Dar la tine chiar sunt mirat... De aceea nu-mi vine sa cred ca tu ai vorbit din convingere, ci ai spus minciuna asta pntru denigrare. Si tot de aceea ti-am atras atentia ca incalci porunca ce zice sa nu dai marturie mincinoasa impotriva aproapelui...
Si spun asta deoarece repet, desi porunca era: 4 Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! (Iesirea 20)
Moise iata ce a facut: După aceea au făcut o perdea de mătase violetă, stacojie şi vişinie şi de în răsucit şi pe ea au făcut chipuri de heruvimi cu iscusinţă alese, ca să o pună între sfânta şi sfânta sfintelor. (iesirea 36:35) Moise nu a facut chip cioplit a unui lucru din cer?! Ba da... A incalcat el porunca? Nu. A facut el idolatrie? Nu... Tu zici ca da?! Eu zic ca nu, caci porunca se referea la altceva, anume la idoli, ori ce a facut Moise nu erau idoli.
La fel si Solomon in templu: Şi a făcut în Sfânta Sfintelor doi heruvimi de lemn de măslin, înalţi de zece coţi. (3 Regi 6:23)
Pe toţi pereţii templului de jur împrejur, pe dinăuntru şi pe dinafară, a făcut chipuri săpate de heruvimi, de copaci, de finici şi de flori îmbobocite. Iata ca si Solomon a facut chipuri cioplite a ceva ce este in cer si pe pamant, si nici el nu a incalcat porunca si nici idolatrie nu a facut, caci porunca se refera la idoli, ori ce a facut Solomon nu erau idoli. Evident ca nici icoanele nu sunt idoli, si nimeni nu se inchina la ele si nu le slujesc lor...
De aceea, eu te-am acuzat de minciuna, si nu ca ai facut o greseala, deosebirea fiind ca minciuna e cu intentie, pe cand greseala este fara intentie...
Dar daca zici ca recunosti, imi retrag si eu aceasta acuzatie smile.gif
QUOTE
Cit despre Iisus.
Dupa cum am mai scris:
Daca a existat si ar fi ramas in viata, NT nu ar fi fost scris.
Ca ar fi fost scris sau nu, este irelevant... Ce cred eu astazi nu cred pentru ca este scris, asa cum nici tu nu esti iudeu pentru ca este ceva scris. Amandoi suntem si credem in ce credem (dogmatic vorbind) din Sfanta Traditie (care include si ce este scris, evident)
QUOTE
Dar hai sa ma exprim altfel:
Daca dorinta Sa ar fi fost indeplinita, nu ar fi luat nastere o noua religie.

Ce nu intelegi tu, si poate nici multi crestini, este ca nu este vorba de o noua religie...Am mai spus asa dar vad ca nu se intelege... Acum ca am scris cu rosu, am nadejde...smile.gif
QUOTE
Cind un mentor, in cazul acesta evreii cu Biblia lor, vine si cauta sa te invete ceva - monoteismul, in cazul acesta, elevului ii ajunge invatatura la cap dupa ce trece, BINEINTELES, prin filtrul gindirii sale, care poate fi ca un high-way, sau poate denatura invatatura primita.
Vina este a evreilor care s-au incapatanat sa nu fie mai explicativi.
Cu cine sa fie mai explicativi? Cu ei insisi?! Da, ai dreptate, nu trebuia sa se invartoseze asa cu inima la Dumnezeu... Dar eu nu-i acuz pentru ce-au facut atunci, caci nici Iisus nu i-a acuzat, ba chiar i-a si iertat, eu acuz incapatanarea lor de a nu se indrepta ulterior...
Si apoi ce legatura are monoteismul aici? Nu este nici un politest prin zona... Cel putin nu stiu eu sa fie...
QUOTE
Aceasta nepasare a evreilor nu a fost pe placul Domnului caci ei, evreii, primisera misiunea de a fi lumina natiilor.

Asa este...
QUOTE
Si iac-asa a luat nastere o noua religie, care de unica (?!?) ce era a dat nastere la numeroase sub-religii si, desi s-au razboit intre ele, toate s-au ridicat unite impotriva mentorului initial acuzindu-l de orbire si minciuna.
Nu..., aici gresesti de mai multe ori intr-o singura fraza:
- nu a luat nastere o noua religie
- ereziile si sectele care au luat nastere din crestinism, nu sunt religii in adevaratul sens al cuvantului, dar pentru o mai usoara identificare, si pentru a fi "politically correct", le numim religii... Dar oricine intelege ca neavand Traditie, sunt in aer, eu le spun inventate, caci sunt simple interpretari literare a unui text, in speta Biblia, de catre diversi indivizi, de regula certati cu Biserica... Daca nu e cineva de acord cu ce am spus aici, doresc sa fiu contrazis cu argumente...
QUOTE
Intre timp s-a nascut si patura birocratica si a adunat averi mari la care nu mai poate renunta in folosul credintei.

Aceasta patura birocratica exista in iudaism, cu mult inainte de a veni Iisus...Ca a continuat si dupa aceea, este alta poveste... Dar ce ne pasa noua de aceasta patura? Nu o sa ne smintim acum de ea...
QUOTE
Crestinii spuneau - intoarce-ti celalat obraz, dar, practic vorbind au tot ucis.

Ne spunem crestini pentru ca urmam lui Iisus Hristos. In momentul in care ucidem sau facem ceva impotriva poruncilor lui Dumnezeu, instantaneu incetam a mai fi crestini. Logic de altfel... Deci formularea: "crestin ucigas" este o imposibilitate logica...
QUOTE
Evreii din Europa n-au ucis pe nimeni.

laugh.gif Pe bune!
Dar evreii din Orientul Mijlociu?

Dar insist cu rugamintea de a deschide un topic separat, sa cum ti-am propus, caci aici, mi se pare ca suntem offtopic... Promit ca o sa dau atentie acelui topic, desi stau rau cu timpul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Jan 2008, 08:43 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Evreii din Europa n-au ucis pe nimeni.

Pe bune!
Dar evreii din Orientul Mijlociu?


Aia doar s-au aparat ohyeah.gif

Sorin.

ps. astept noul topic.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2008, 11:31 PM
Mesaj #406


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Am mutat ultimele discutii pe noul topic care este aici:http://www.hanuancutei.com/forum/content/Comunitatea-Credintei/9271/Discutii-despre-iudei-iudaism/

Nu am sters nici un mesaj, cu exceptia unuia dublu al lui Sorin...


Acest topic a fost editat de Clopotel: 25 Jan 2008, 11:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 08:40 AM
Mesaj #407


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Observatii generale legate de idoli si icoane.
Am hotarit sa inteleg mai bine asa zisa diferenta citind citeva articole pe google.
Crestinii religiosi sustin ca este o mare diferenta intre idoli si icoane.
Cind te rogi la un idol care este responsabil cu aducerea ploii, de exemplu, sau la un altul care te-ar putea aduce cu bine acasa dintr-o calatorie periculoasa, inseamna ca practici idolatria, spun ei.
Daca te rogi la o icoana care face si una si alta, atunci este vorba de un fel de CENTRALISM si apartii religiei monoteiste.
Cu alte cuvinte, dupa cum inteleg eu, un om care se converteste de la idolatrie la crestinism, intra in odaia lui in care se afla zeci de idoli, ii arunca pe toti la gunoi si face loc citorva icoane si sfinti mai mari sau mai mici (in spatiul evacuat astfel poate pune un calculator si nu mai este nevoit sa-si cumpere o locuinta mai mare).
Tatal lui Avram din Biblie vindea icoane. Avram a intrat in pravalia aceea si a distrus icoanele, dar nu le-a inlocuit cu nimic.
Fapta asta a placut Domnului.
Pe atunci nu exista Biblia, dar El a facut fapta aceea de parca ar fi stiut ca asa trebuie.
Mi se spune ca asta a fost OK pina la venirea lui Iisus.
Incepind cu El se schimba treaba si icoanele sunt permise.
Ca Legea care cere sa nu-ti faci chip cioplit era buna in trecut, dar acum este demodata.
Cum ca icoana e doar un mijloc de a te concentra asupra rugaciunii la fiinta divina in mod direct sau prin intermediul al unor sfinti care apartin de "curtea" Fiintei Supreme".
Daca cuiva chestia asta ii aduce alinare, eu spun OK, dar mie, ca evreu care am fost educat fara toate astea, icoanele nu mi-s necesare si cine le foloseste nu este evreu.
Personal nu am vazut icoane la nici unul.
Dumnezeu este pretutindeni.
Hai sa spunem ca eu, evreul si prietenul meu crestinul ne aflam fara apa intr-un desert si hotarim sa ne rugam Domnului sa ne scoata din belea.
Eu ma indrept cu fata spre rasarit si ma rog.
Crestinul isi scoate tacticos niscaiva icoane si talismane, ingenuncheaza, nu ca mine care pot sta in picioare sau chiar sedea culcat la umbra vreunei dune - si incepe sa se roge si el.
Si daca ni se mai alatura si un musulman, nici lui icoanele nu ii sunt trebuitoare, el isi intoarce fata spre Mecca si bate matanii IN GENUNCHI.
Ce e, poate, comun celor trei religii este ca nu ne adresam Domnului la pers. II plural.
Cit despre continut:
Crestinul s-ar putea ruga la Fecioara, dar si la Dumnezeu.
Musulmanul la Mohamed, dar si la Dumnezeu.
Evreul numai la Dumnezeu caci e mai direct si mai simplu si tot asa, pentru ca asa scrie in Biblie.
Si rugaciunea cui ajunge "sus"?
Asta e o intrebare, dar ce importa.
Pricipalul lucru e sa iesim din belea.
Fiecare cu ale lui, dar Biblia a fost prima si dupa mine, Cartea Sfinta ULTIMATIVA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Jan 2008, 02:45 PM
Mesaj #408


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ben_gal, dupa cum am mai spus, rugaciunile facute de "oamenii placuti lui Dumnezeu" (Sfintii) au o putere mult mai mare. Este o dovada de modestie sa apelezi la rugaciunea unui om cu viata sfanta. Iti recunosti starea cazuta, nevrednicia de a-L privi pe Dumnezeu face-2-face si apelezi la un om mai bun sa mijloceasca pentru tine. Este evident ca rugaciunea ta, cu aceaste ganduri de umilinta, se "urca" instantaneu la Domnul. Nu cred ca mai trebuie sa mentionez faptul ca tot lui Dumnezeu te rogi, dar aceasta rugaciune se traduce la modul urmator: " - Doamne, sunt atat de pacatos, incat nu ma simt vrednic sa ma adresez direct Tie. Dar asculta rugaciunea lui... pentru mine...".

Sa-l citez pe milimetru: "Ne rugam unii pentru altii pentru ca asa trebuie:

1. Ef 6,19: Rugaţi-vă şi pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei
2. Ev 13,18: Rugaţi-vă pentru noi; căci suntem încredinţaţi că avem un cuget bun, dorind ca întru toate cu cinste să trăim.
3. Fapte 8,24: Şi răspunzând, Simon a zis: Rugaţi-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce aţi zis.
4. Tes 3,1: În sfârşit, fraţilor, rugaţi-vă pentru noi, ca cuvântul Domnului să se răspândească şi să se preamărească, ca şi la voi
...etc...

Deci ne rugam unii pentru altii. Rugaciunea tuturor conteaza dar se spune ca aceea a oamenilor mai deosebiti (numiti si "sfinti") este mai "repede" ascultata...

Asa cum spune si TriRegnum este o mijlocire, nu altceva. Si avem nevoie de ajutor. De mult ajutor".

Am apelat la citatele nou-testamentare (desi tu nu le recunosti valabilitatea) pentru a intelege mai bine temeiul cinstirii sfintilor, pe care ii rugam sa mijloceasca pentru noi in fata lui Dumnezeu.

Ai spus ca "Biblia este ULTIMATIVA". Insa, pana la scrierea Bibliei, poruncile lui Dumnezeu au fost transmise si interpretate (inclusiv aceea de a nu-ti face idol, chip cioplit si de a nu te inchina lui) pe cale orala prin Sfanta Traditie. Sfanta Traditie a creat Scriptura, iar cine o respecta nu poate gresi.

Temeiul icoanei il reprezinta faptul unic al intruparii divine: prin Hristos, Dumnezeu Intrupat S-a aratat prima data omului. Prima data omulului i S-a aratat Dumnezeu dupa fiinta, pana la Iisus dreptilor Vechiului Testament li S-a revelat Dumnezeu numai prin simblouri (lui Moise, Ilie, Iacob, etc.). In schimb, pe Iisus, ucenicii sai L-au vazut atat in umilinta, cat si in slava, cu ocazia Schimbarii la Fata si dupa Inviere.
Icoana este pentru crestin "inchipuirea Adevaratului Dumnezeu, Care exista in realitate", asa cum S-a revelat umanitatii, "in timp ce idolul, sau chipul cioplit este inchipuirea dumnezeilor mincinosi, nascociti de mintea omului", care nu are existenta reala.

Cand ai timp acceseaza pe google www.invierea-domnului.org/VestitorulMartie2006.htm


"Si rugaciunea cui ajunge "sus"?"
Rugaciunea celui care contacteaza "satelitul" Doamne cu "inima infranta si smerita". Poate a tuturor in cauza, sau poate a nici unuia dintre cei la care te referi.

Acest topic a fost editat de andra_v: 26 Jan 2008, 02:51 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 06:35 PM
Mesaj #409


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Andra_v
Sunt de acord cu multe din cele scrise de tine.
Am cunosut crestini care la nevoie si-au ajutat vecinii evrei si nu stiu macar daca erau religiosi.
In anumite rugaciuni ale evreilor, pomenirea mortilor, de ex., sunt necesari zece enoriasi cel putin si poate ca cerinta asta provine din credinta ca astfel rugaciunea va ajunge unde trebuie cu mai mare usurinta.
Cit despre dorinta ca altcineva sa se roage pentru ei...
Cred ca rugaciunea este ceva personal si intermediarii nu sunt necesari.
Spunea un general israelian ca pace faci cu dusmani si nu cu prieteni.
Tot asa cred ca Dumnezeu nu-si intoarce fata de la rugaciunea unui pacatos caci cel drept si credincios nici nu are nevoie de rugaciuni.
Asta e opinia mea personala.
Scrie in cartea sfinta ca daca ai pacatuit fata de semenul tau, de la el trebuie sa0ti ceri iertare si nu de la Dumnezeu.
Atunci cind trebuie sa-ti ceri iertare de la fiinta suprema?
Poate ca un bun exemplu ar fi ca e cazul atunci cind este vorba de nerespectarea anumitor interdictii nelegate de relatiile intre oameni.
Daca Legea cea mai importanta din Biblie e sa nu faci rau semenului tau si o respect, atunci dupa mine nici nu trebuie sa ma rog la Dumnezeu.
Si daca ma rog o fac direct, fara icoane, fara popi si chiar fara biserica.
Pacatele mele sunt in mod exclusiv responsabilitatea mea si nimeni nu poate lua pacatele mele asupra lui, desi tare as vrea.
Mi-ar place sa vina Iisus si sa ma curete, dar nu vad logica acestei fapte.
Pacat si pedeapsa, asta e cheia unei viitoare comportari normale.
Jertfa lui Iisus i-a facut mai buni pe cei ce L-au urmat? Istoria spune ca NU.
Au fost mai rai cei ce nu l-au urmat? Istoria spune ca NU.
In acest caz ma intreb care a fost folosul jertfii Lui.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 26 Jan 2008, 06:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2008, 07:38 PM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 26 Jan 2008, 08:40 AM) *

Crestinii religiosi sustin ca este o mare diferenta intre idoli si icoane.
Acest conflict a fost transat acum cateva secole, nu vad rostul sa-l aducem in discutie. Au fost destule victime atunci cand crestinii s-au macelarit intre ei pentru aceste diferente de opinie.
QUOTE
Cind te rogi la un idol care este responsabil cu aducerea ploii, de exemplu, sau la un altul care te-ar putea aduce cu bine acasa dintr-o calatorie periculoasa, inseamna ca practici idolatria, spun ei.Daca te rogi la o icoana care face si una si alta, atunci este vorba de un fel de CENTRALISM si apartii religiei monoteiste.

In opinia mea important este sa te rogi la Dumnezeu, nu conteaza ce ai in fata, simbolurile sunt pentru cei care nu pot intelege sensul rugaciunii.
QUOTE
Cu alte cuvinte, dupa cum inteleg eu, un om care se converteste de la idolatrie la crestinism, intra in odaia lui in care se afla zeci de idoli, ii arunca pe toti la gunoi si face loc citorva icoane si sfinti mai mari sau mai mici (in spatiul evacuat astfel poate pune un calculator si nu mai este nevoit sa-si cumpere o locuinta mai mare).
Tatal lui Avram din Biblie vindea icoane. Avram a intrat in pravalia aceea si a distrus icoanele, dar nu le-a inlocuit cu nimic.
Fapta asta a placut Domnului.Pe atunci nu exista Biblia, dar El a facut fapta aceea de parca ar fi stiut ca asa trebuie.

Nu, un om care se cinverteste de la idolatrie la crestinism afla pentru prima data de existenta lui Dumnezeu. Pana atunci fiecare problema era "rezolvata" de un idol, din momentul in care afla de existenta lui Dumnezeu, rugamintile sale se vor indreptat care Dumnezeu.
QUOTE
Mi se spune ca asta a fost OK pina la venirea lui Iisus.
Incepind cu El se schimba treaba si icoanele sunt permise.
Ca Legea care cere sa nu-ti faci chip cioplit era buna in trecut, dar acum este demodata.

Multe practici religioase pagane au fost transformate in prectici crestine.
QUOTE
Cum ca icoana e doar un mijloc de a te concentra asupra rugaciunii la fiinta divina in mod direct sau prin intermediul al unor sfinti care apartin de "curtea" Fiintei Supreme".
Daca cuiva chestia asta ii aduce alinare, eu spun OK, dar mie, ca evreu care am fost educat fara toate astea, icoanele nu mi-s necesare si cine le foloseste nu este evreu.
Personal nu am vazut icoane la nici unul.

Daca asa simti tu, foarte bine, asta este religia ta.
Dumnezeu este pretutindeni.Corect.
QUOTE
Hai sa spunem ca eu, evreul si prietenul meu crestinul ne aflam fara apa intr-un desert si hotarim sa ne rugam Domnului sa ne scoata din belea.
Eu ma indrept cu fata spre rasarit si ma rog.
Crestinul isi scoate tacticos niscaiva icoane si talismane, ingenuncheaza, nu ca mine care pot sta in picioare sau chiar sedea culcat la umbra vreunei dune - si incepe sa se roge si el.
Si daca ni se mai alatura si un musulman, nici lui icoanele nu ii sunt trebuitoare, el isi intoarce fata spre Mecca si bate matanii IN GENUNCHI.

Nu conteaza la ce te inchini, important este cum te simti si cum te comporti fata de ceilalti credinciosi.

QUOTE
Ce e, poate, comun celor trei religii este ca nu ne adresam Domnului la pers. II plural.
Cit despre continut:
Crestinul s-ar putea ruga la Fecioara, dar si la Dumnezeu.
Musulmanul la Mohamed, dar si la Dumnezeu.
Evreul numai la Dumnezeu caci e mai direct si mai simplu si tot asa, pentru ca asa scrie in Biblie.
Si rugaciunea cui ajunge "sus"?
Asta e o intrebare, dar ce importa.

Toate rugaciunile ajung la Dumnezeu, caci El este unul singur.
QUOTE
Pricipalul lucru e sa iesim din belea.

Nu cred ca vom iesi din "belea" fiecare isi va sustine punctul de vedere iar la final ne vom macelari pentru ideile noastre stupide.
QUOTE
Fiecare cu ale lui, dar Biblia a fost prima si dupa mine, Cartea Sfinta ULTIMATIVA.

Crezi?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Jan 2008, 10:23 PM
Mesaj #411


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_Gal,
QUOTE
Observatii generale legate de idoli si icoane.
Am hotarit sa inteleg mai bine asa zisa diferenta citind citeva articole pe google.

Pai nu googalul spune ci oamenii din Biserica... Stie googalul mai bine decat crestinii ce este cu icoanele?!... Cand iti spun crestinii ce este cu icoanele nu-i crezi, dar crezi googalul... Buna logica!
QUOTE
Crestinii religiosi sustin ca este o mare diferenta intre idoli si icoane.
Pai e normal devreme ce nu au nici o legatura...
QUOTE
Daca te rogi la o icoana care face si una si alta, atunci este vorba de un fel de CENTRALISM si apartii religiei monoteiste.

Crestinul nu se roaga la icoana... vai ce prostie ai zis! ... ci doar la Dumnezeu...
Icoana in sine, materia din care este facuta, nu face nimic... Cine te-a mintit ca ar face ceva?!
QUOTE
Tatal lui Avram din Biblie vindea icoane. Avram a intrat in pravalia aceea si a distrus icoanele, dar nu le-a inlocuit cu nimic.
Fapta asta a placut Domnului.
Pe atunci nu exista Biblia, dar El a facut fapta aceea de parca ar fi stiut ca asa trebuie.
Mi se spune ca asta a fost OK pina la venirea lui Iisus.

Nu are nici o legatura... Icoana este cu totul altceva... Este un chip de om reprodus, asa cum este chipul tau din buletin care tot icoana este, evident... Noi cinstim/respectam acel om pentru ca este sfant, adica Dumnezeu ni l-a aratat placut Lui si i-a dat cinstea. De aceea noi cinstim ce Dumnezeu a cinstit... Am vazut ca te supara acest adevar, dar asta e... Tu nu-l cinestesti pe David si pe Moise? Si prin asta faci idolatrie?

Ca Legea care cere sa nu-ti faci chip cioplit era buna in trecut, dar acum este demodata.

Pai tu de ce nu tii cont de aceasta lege?!
QUOTE
Cum ca icoana e doar un mijloc de a te concentra asupra rugaciunii la fiinta divina
Asta este o minciuna... Eu nu am auzit asa ceva... Stiu ca doar yoghinii se concentreaza asupra iantrelor, in nici un caz crestinii la icoane... In afara de yoghini am mai vazut si evrei iudei inchinandu-se la caramizi si facand metanii in fata lor, incercand sa se concentreze cat mai adanc asupra rugaciunilor la o fiinta divina... De ce se roaga ei la zid, inca nu am inteles, caci in Biblie nu zice asa ceva, ba din contra, zice sa nu te inchini la nimic altceva decat la Dumnezeu, caci altfel este idolatrie...
QUOTE
Daca cuiva chestia asta ii aduce alinare, eu spun OK, dar mie, ca evreu care am fost educat fara toate astea, icoanele nu mi-s necesare si cine le foloseste nu este evreu.
Pai tie iti sunt necesare caramizile...
QUOTE
Personal nu am vazut icoane la nici unul.
Dumnezeu este pretutindeni.

Exact, si atunci voi de ce va inchinati la ziduri?!Asta nu este idolatrie?
Hai sa spunem ca eu, evreul si prietenul meu crestinul ne aflam fara apa intr-un desert si hotarim sa ne rugam Domnului sa ne scoata din belea.
QUOTE
Eu ma indrept cu fata spre rasarit si ma rog.
Crestinul isi scoate tacticos niscaiva icoane si talismane, ingenuncheaza, nu ca mine care pot sta in picioare sau chiar sedea culcat la umbra vreunei dune - si incepe sa se roge si el.
Aici esti informat gresit, de aceea ti-am spus ca vorbesti de crestini fara sa stii ce vorbesti, caci crestinii nu au talismane, iar rugaciunile le fac si ei tot cu fata catre Rasarit caci de acolo va veni Iisus...
In plus, legat de iudei, ai uitat sa spui de zid...
QUOTE
Si daca ni se mai alatura si un musulman, nici lui icoanele nu ii sunt trebuitoare,

Dar nici zidul laugh.gif
QUOTE
Cit despre continut:
Crestinul s-ar putea ruga la Fecioara, dar si la Dumnezeu.
Musulmanul la Mohamed, dar si la Dumnezeu.
Evreul numai la Dumnezeu

Pai se roaga si la zid... Am vazut si eu cu ochii mei...asa ca nu are rost sa negi...

Prin urmare, cum il vedeti voi pe Dumnezeu inchinandu-va la zid?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 11:54 PM
Mesaj #412


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Clopotel @ 26 Jan 2008, 10:23 PM) *
Crestinul nu se roaga la icoana... vai ce prostie ai zis! ... ci doar la Dumnezeu...
Icoana in sine, materia din care este facuta, nu face nimic... Cine te-a mintit ca ar face ceva?!

Ai auzit de icoane cara lacrimeaza? Minune mare. Vrei sursa?
QUOTE
‏Nu are nici o legatura... Icoana este cu totul altceva... Este un chip de om reprodus, asa cum este chipul tau din buletin care tot icoana este, evident... Noi cinstim/respectam acel om pentru ca este sfant, adica Dumnezeu ni l-a aratat placut Lui si i-a dat cinstea. De aceea noi cinstim ce Dumnezeu a cinstit... Am vazut ca te supara acest adevar, dar asta e... Tu nu-l cinestesti pe David si pe Moise? Si prin asta faci idolatrie?

Daca il cinstesti e f bine.
Iar incepi cu buletinul?
Poate ca ma inchin la imaginea mea in oglinda atunci cind ma barbieresc?
Scrisesem:
‏Ca Legea care cere sa nu-ti faci chip cioplit era buna in trecut, dar acum este demodata.
QUOTE
‏Pai tu de ce nu tii cont de aceasta lege?!

Pai ce fel de lege e asta?
QUOTE
Exact, si atunci voi de ce va inchinati la ziduri?!Asta nu este idolatrie?

In ebraica expresia e mai reusita.
Nu la zid ci "in locul unde este situat acel zid".
Daca nici acum n-ai priceput, n-am ce-ti face.
QUOTE
‏Prin urmare, cum il vedeti voi pe Dumnezeu inchinandu-va la zid?

Secret!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Mar 2008, 02:24 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dovezi matematice ale existentei lui Dumnezeu blink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 May 2008, 09:39 AM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Buna chestia cu ozenistii sau extraterestrii.
Ce o zice biserica ortodoxa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 May 2008, 01:06 PM
Mesaj #415


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Raspuns ortodox la extraterestrii Vaticanului

Articol scris de Protos. Mihail Stanciu - Sf. Manastire Antim.

"Pe la Vatican bantuie muulti extraterestri


* *


*Motto:* Daca ar fi existat, fiintele superioare extraterestre ar fi trebuit
sa vina pe pamant sa ne invete pasnic mantuirea (dobandirea vietii vesnice)
ca sa economisim si Jertfa dureroasa a Fiului lui Dumnezeu si jertfele
noastre...


In ultima vreme, catolicii, saracii de ei, continuandu-si ratacirea de peste
1000 de ani, vor sa "evanghelizeze" nu numai cele mai indepartate plaiuri
ale lumii acesteia reale, ci si altele,cu mult mai indepartate, din
irealitate. Adica au terminat treaba cu oamenii terestri, acum isi dau cu
presupusul despre extraterestri, vrand chiar sa dialogheze cu ei si
cheltuind imense sume de bani ca sa-i agate cumva de prin spatiu. Eu cred,
insa, ca mai intai extraterestrii insisi au inceput sa dialogheze cu
catolicii si sa-i invete, sa le inspire adica, mai la aratare, mai in
ascuns, drumul catre lumea lor... Caci cu fiecare erezie, cu fiecare
minciuna, cu fiecare inventie dogmatica si practica, catolici s-au adancit
in explorarea lumii ireale si intunecate a extraterestrilor. Si uite-asa,
catolicii s-au ratacit progresiv de la Calea Adevarului si a Vietii, au
iesit din Biserica lui Hristos, au lepadat Duhul Adevarului, Duhul Lui
Hristos, pentru a se umple de duhul minciunii, duhul diavolului si al
extraterestrilor lui...


Dar, ca si evolutionismul care ar fi mai mult decat o ipoteza chiar si
pentru ereticii catolici (deci moartea ar exista inaintea omului, si deci
n-ar mai fi urmarea pacatului stramosesc), teoria existentei
extraterestrilor reprezinta pentru toti cei fascinati de basme chiar si SF
inca o pista falsa pe care-si pierd mintea si energia, dispretuind Dragostea
sincera a lui Dumnezeu si Adevarul deplin descoperit de El pentru binele
nostru vesnic. Promovarea oricaror conceptii din care lipsesc Iisus Hristos
si continutul descoperirii Sale reale arata razvratirea omului fata de
Dumnezeu, razvratire inceputa candva in rai cu Adam si Eva. Insa experienta
razvratirii fata de Dumnezeu e mortala. Iar diavolul - tatal minciunii,
incepatorul vicleniei si al hulei, urzitorul rautatilor si al fanteziilor -
e cel dintai ucigas de oameni. Fenomenul uciderii spirituale treptate la
care e supus omul prin nestiinta, lenevie, prostie, patimi degradante, idei
strambe, conceptii gresite despre Dumnezeu, lume, om si mantuire,
superstitii, ocultism, satanism declarat, e mai vizibil azi ca oricand. Iar
framantarile legate de viata pe alte planete, de cum era lumea acum 15
miliarde de ani, de oameni rapiti de OZNuri (de ce ar trebui oamenii *rapiti
* de fiinte superioare?), de echivalenta religiilor, de personificarea
animalelor, a monstrilor si a robotilor si altele asemenea nu sunt decat
false probleme (diversiuni) in care diavolul ne arunca spre a ne tulbura si
a ne devia de la scopul vietii noastre: dobandirea vietii vesnice si
experierea (trairea) indumnezeirii prin Iisus Hristos - Calea, Adevarul si
Viata. Insa Jertfa lui Hristos a fost cel mai serios si mai dureros
eveniment din istorie, incat nu-l putem ignora sau acoperi cu basme si
plasmuiri ireale.


Cat despre Sfintii Ingeri care-L slujesc pe Iisus Hristos si care-i ajuta pe
oameni spre mantuire, ei nu sunt nici extraterestri, nici mediumi, nici alte
aratari manifestate in plan material, ci sunt fiinte pur spirituale
ascultatoare de Dumnezeu, trimise de Dumnezeu sa ne indrume pe calea
mantuirii. Ei nu sunt la discretia noastra prin formule si practici de
magie, asa, ca niste papusi care ne fac noua toate ifosele... Dar aplecarea
omului contemporan spre "semne si minuni paranormale" si chiar spre
idolatria fapturilor ireale extraterestre (ritualuri, filme, reviste,
discutii) arata foarte clar ca suntem "in vremurile cele de apoi, [cand]
unii se vor departa de la credinta, luand aminte la duhurile cele
inselatoare si la invataturile demonilor" (I Timotei 4, 1) si "nu vor mai
suferi invatatura sanatoasa, ci - dornici sa-si desfateze auzul - isi vor
gramadi invatatori dupa poftele lor, si isi vor intoarce auzul de la adevar
si se vor abate catre basme" (II Timotei 4, 3-4). Atentie mare, fratilor!
Extraterestrii ca vietuitori pe alte planete nu exista. Exista insa demoni
care, prin tot felul de invataturi si naluciri, ispitesc oamenii ca sa-i
rupa de realitatea creata de Dumnezeu si sa-i arunce in iluzii de tot felul.
Exista si oameni inselati (jurnalisti de scandal, scriitori, "savanti",
cercuri oculte, trusturi media chiar) care incearca sa manipuleze lumea prin
variate dezinformari. De aceea, omul trebuie sa-si scuture mintea de toate
fumigenele diavolesti, de toate fantasmele si parerile gresite ale
nestiintei si ale patimilor prin pocainta pentru a-L putea cunoaste (vedea)
real pe Dumnezeu si lumea reala facuta de Dumnezeu si in care omul se poate
mantui. Nimeni nu se mantuieste in afara lumii reale, ci in interiorul ei si
al Bisericii – cea mai inalta realitate a acestei lumi in care e prezent
Dumnezeu prin Duhul Sau Sfant si Iubitor! Dumnezeu nu ne-ar fi ascuns
existenta altor fiinte inteligente care ar fi fost create de El si care L-ar
fi preamarit in universul acesta imens. Dumnezeu nu are secrete, nici temeri
fata de noi, pe care noi sa le iscodim printr-o atitudine curioasa si
neincrezatoare...


Pentru a lamuri definitiv falsa problema a existentei altor fapturi
inteligente in univers aducem marturia Domnului Hristos Insusi din Sfanta
Evanghelie dupa Matei: "Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti
sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale. Si se vor aduna
inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum
desparte pastorul oile de capre. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar
caprele de-a stanga. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui:
Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mostenitii imparatia cea pregatita voua
de la intemeierea lumii. [...] Atunci va zice si celor de-a stanga:
Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit
diavolului si ingerilor lui." (Matei 25, 31-41). Deci Mantuitorul Iisus
Hristos ne arata ca in Imparatia Sa vor fi Sfintii Ingerii si Sfintii cei
bineplacuti lui Dumnezeu, iar in iadul vesnic vor fi diavolii si oamenii
nepocaiti. Alti vietuitori, extraterestrii, nu apar deloc in planul lui
Dumnezeu in vesnicie.


Daca Fiul si Cuvantul vesnic al lui Dumnezeu, Mantuitorul Hristos, ne-a
lasat in Biserica Sa (Unica, Universala si Sfanta, Ortodoxa) Duhul
Adevarului Care ne calauzeste la tot Adevarul si daca nici Adevarul -
Hristos, nici Sfintii Apostoli, nici Sfintii Parinti nu au dezvoltat
niciodata subiectul extraterestrilor, ba inca l-au combatut ca fiind o
fabulatie nevrednica de atentie, inseamna ca trebuie respins orice demers
iscoditor in lumea iluziilor dracesti de felul acesta.


Fratilor, timpul vietii noastre e prea scurt si prea valoros ca sa-l pierdem
in cautari inutile, in explorarea a tot felul de fundaturi ideatice
labirintice. Noi trebuie sa fructificam timpul impodobindu-l prin
cunoasterea lui Dumnezeu, prin rugaciune, prin pocainta si iubire in
Biserica Dreptmaritoare a lui Hristos. Doar purtandu-L astfel pe Mantuitorul
nostru Iisus Hristos in gandurile, in vietile si in faptele noastre,
pregustam inca din aceasta viata terestra Viata vesnica dumnezeiasca si
nadajduim a dobandi deplin bucuria si cunoasterea lui Dumnezeu si a lumii
frumoase facute de El pentru oameni si conduse neincetat de El prin Hristos
in Duhul Sfant. Pentru ca despre Iisus Hristos ca tinta a iubirii si a
cunoasterii noastre ne indeamna Insusi Dumnezeu-Tatal prin cele mai
cuprinzatoare cuvinte auzite vreodata de oameni: "Acesta este Fiul Meu Cel
iubit, in Care am binevoit; pe Acesta ascultati-L" (Matei 17, 5). Iar despre
plinatatea si eternitatea unirii noastre cu Dumnezeu ne vorbeste Insusi Fiul
cand I Se roaga Tatalui, marturisind ca "aceasta este viata vesnica: Sa Te
cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Iisus Hristos pe Care Tu
L-ai trimis" (Ioan 17, 3). In aceasta iubire, cunoastere si ascultare de
Dumnezeu sa ramanem si noi in veci".





--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 24 Jun 2008, 06:32 AM
Mesaj #416


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(andra_v @ 22 May 2008, 01:06 PM) *
*Motto:* Daca ar fi existat, fiintele superioare extraterestre ar fi trebuit
sa vina pe pamant sa ne invete pasnic mantuirea (dobandirea vietii vesnice)
ca sa economisim si Jertfa dureroasa a Fiului lui Dumnezeu si jertfele
noastre...

"fiintele superioare extraterestre "
Intrebarea este: superioare prin ce?
1. Daca am ateriza pe o planeta in care forma superioara ar fi reprezentata prin humanoizi cu un creier redus, am fi oare considerati acolo drept fiinte superioare? Ar trebui sa se astepte careva ca noi sa-i mintuim?
2. Pe de alta parte, daca ne intoarcem la treaba noastra, oare nu s-ar putea spune ca pentru noi acea fiinta superioara este insusi Dumnezeu? De ce nu s-a putut, totusi, economisi Jertfa dureroasa a Fiului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jun 2008, 09:08 AM
Mesaj #417


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Draga Erwin,
Topicul de bancuri este in alta parte...
Plus ca nu vad nici un haz sa spui bancuri tampe despre Iisus sau legate de religie...


Acest topic a fost editat de Clopotel: 24 Jun 2008, 07:02 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Jun 2008, 01:17 AM
Mesaj #418


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Dragă Clopoţel,

dacă tu crezi că era un banc tâmp, atunci ce valoare are pentru tine înţelepciunea populară? Voi vă pricepeţi foarte bine să tălmăciţi poveşti din biblie mult mai tâmpe decât povestea pe care am auzit-o eu când eram copil, dar nu puteţi citi printre rânduri... unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elayla
mesaj 30 Jun 2008, 10:04 AM
Mesaj #419


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 5 October 07
Din: Elysium
Forumist Nr.: 10.711



Cand eram o copila sub 10 ani, credeam ca e un om cu barba care sta in ceruri, turceste, pe un nor. Si ca intr-o zi in afara temporalitatii, dupa ce voi muri, voi putea sa il trag de barba si El sa nu se supere...ar fi fost ca si cu Mos Craciun.
Looking back, e o imagine influentata de media desi draguta in acelasi timp.

Acum nu reusesc sa ii dau o fata sau o voce, desi sunt convinsa inca de existenta lor. (don't ask me why)

Cat despre dovezile matematice care demonstreaza exista lui Dumnezeu si pun la indoiala existenta lumii materiale...here's my own opinion. Trecand de momentul in care alter ego-ul meu striga "HAH, stiam eu...eram sigura...inca o dovada", mi se pare ca aceste ecuatii/demonstratii stirbesc din Sacrul ce inconjoara divinitatea. Noi trebuia sa credem, pur si simplu sa credem. Acesta era tot farmecul.


--------------------
I died long ago, now I only dream.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
panalagroapa
mesaj 23 Jul 2008, 07:18 PM
Mesaj #420


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 15 July 08
Forumist Nr.: 11.796



Salutare! nu stiu ce si cum vede cineva pe acel Dumnezeu, Tatal lui Iisus Hristos Mantuitorul si ai carui copii suntem dar stiu ca marea majoritate a oamenilor suntem total orbiti de efectele jucariilor pe care ni le-am creat fara a lua in calcul scopul pentru care au fost create.. Asa cred ca s-a intamplat si cu banii; in loc sa fie ceva fictiv care sa evalueze valoare bunurilor dobandite prin munca de orice natura aflate in comert; au ajuns sa fie o aspiratie a multora dintre noi, o aspiratie la care poti sa ajungi si incalcand orice lege morala inscriptata in sufletul nostru de Dumnezeu atunci cand ne-a creat dupa chip si asemanarea Sa.
Un paradox cred eu ca este faptul ca dc marea parte a lumii este crestina, suntem mai evoluati ca acum 2000 de ani inseamna ca Dumnezeu e pe pamant in sufletele noastre si in situatia in care ne aflam, Dumnezeu trebuie sa fie un cetatean cu CNP sau dupa alte cazuri coduri de bare; un cetatean care e monitorizat de anumite institutii ale statului pentru siguranta platirii taxelor in ciuda faptului ca reprezinta idealul responsabilitatii fata de semenii lui; un cetatean ca noi.. Dar am impresia ca Dumnezeu nu e pe pamant pentru ca nu-l vad in sufletele noastre si nu cred ca o sa vina prea curand pentru ca ne indreptam catre o mare globalizare si infratire a oamenilor sub semnul codului de bare care inseamna inainte de toate control al identitatii oamenilor pentru a asigura o siguranta si rasplatire a oamenilor in functie de aportul fiecaruia la buna functionare a unui sistem (DRAGOSTE CONDITIONATA), care cu siguranta poate fi condus de un om asemeni lui Alexandru cel Mare; Nero; Hitler sau altii si pot sa bag mana in foc ca n-o sa fie deasupra sistemului 666 al codului de bare un om ca Iisus pentru ca Iisus n-a fost un cioban ci un miel care a condus turma si nu pentru binele sau.. Oamenii asemeni lui Iisus am putea fi toti pe pamantul asta dc am urma calea lui Dumnezeu, a binelui, scrisa in sufletele noastre si cred ca e un glas sfatuietor destul de tare si raspicat moartea Lui Iisus; "IERTARE". Dupa vb unuia: "A gresi e omeneste a ierta e Dumnezeieste" cred ca un prim pas spre Adevar; Calea si Viata este sa iertam pentru ca multi dintre noi cu siuranta am gresit uniI fata de altii si avem nevoie de iertare si de o a doua sansa
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman